IJmuider Courant B LAS VEGAS - jpt KRIJGT HET KANSSPEL eindelijk een reële kans in Nederland? Plannen om de hoofdprijzen in staatsloterij en voetbalpool te verhogen tot f 500.000 wijzen in die richting, maar van casino's, roulettes e.d. zoals die overal in het buitenland bestaan, wil de overheid (nog) niets weten. Waartoe ongelimi teerd kansspel kan leiden, blijkt uit dit artikel over Amerika's gokcentrum Las Vegas. Zaal met „eenarmige bandieten (gokautomaten) in The Mint. LASVEGAS r==. Wie gokken wil is welkom. DE HARTSTOCHTELIJKE gok ker weet niet van ophouden. „Ik heh er een half miljoen dollar, een paar huwelijken en 35 jaar van mijn leven verspeeld. De laatste keer dat ik in Vegas was gaf ik er 8000 dollar aan vals geld uit. De enige reden dat ze me niet pakten was mijn familie, die er zaken doet. Ze brachten me alleen maar onder geleide de stad uit", zegt zakenman Harry X. Hij is lid van Gamblers Anonymous (GA) in Los Angeles. GA is gesticht in navolging van de Anonieme Alcoholici. „Ik deed 's avonds vaak slaappillen in de thee van mijn vrouw, zodat ik haar geld kon stelen. Ik ging naar psy chiaters maar ik had bijna geen tijd om met ze te praten. Ik wilde terug naar Vegas". Hij vertelde een verslaggever van de Los Angeles Times ook over de woekeraars. Ze hebben een rijk bestaan. Rentes van twintig percent per wéék zijn geen uitzondering Harry, drie jaar geleden dankzij de morele steun van de GA definitief met spelen opgehouden, is nog steeds met afbetalingen bezig. Hij herin nert zich: „Nadat ik failliet was ver klaard, kwamen drie kerels naar mijn kantoor op de vijfde v*erdie ping. Ze openden het raam en zei den: Wat horen we, hen jij niet van plan ons te betalen?" Ik zei: Hat is een vergissing. Maak je niet be zorgd. Jullie krijgen je geld. Dat is een goed idee", zeiden ze, sloten het raam en verdwenen. Dat is de ma nier waarop ze je je aan je vernlich tingen herinneren". DE EIGENAARS van de casino': praten niet graag over deze praktij ken. Het bureau voorlichting van Las Vegas evenmin. „Las Vegas is de (Door Fred Verbakei) TWEE AMERIKANEN zien elkaar na jaren terug in Las Vegas. Zegt de een: „Ik logeer in Stardust en jij?" De ander: „Ik heb geen hotel, ik ben hier maar drie dagen". Las Vegas ligt in Nevada, de enige Amerikaanse staat waar gokken bij de wet is geregeld, mensen in drie minuten kunnen trouwen en in zes weken scheiden. Er zijn mannen die er in een auto komen en met de bus terugmoeten. Geschat wordt dat de veertien miljoen bezoekers van 1966 samen drie miljard dollar verspeeld hebben en dat betekent dat velen er straatarm zijn geworden. De banken van lening doen er goede zaken. Mensen belenen alles om aan geld te komen. Tot hun gouden tanden toe. Maar gelukkig is er een wet in Nevada die pandjeshuizen verbiedt geld te geven voor brillen, gehoorapparaten en kunstgebitten. veiligste stad van de wereld", zegt de assistent-chef Bud Tourtellotte. „We hebben hier 500 politiemensen Bovendien hebben de casino's elk ze ven tot vijftien mensen in dienst om onregelmatigheden te voorkomen". De vraag of er dan niet zoveel or debewaarders zijn omdat er zoveel criminaliteit is, laat hij onbeant woord. De journalisten Ed Reid en Ovid Demaris weten daar (in hun boek over Las Vegas) wel een ant woord op. „Nevada heeft het hoog ste misdaadcijfer van de Verenigde Staten. In Las Vegas komen meer zelfmoorden voor dan in welke ande re stad ter wereld: 30.1 per hon derdduizend inwoners tegen een lan delijk gemiddelde van 1.9". Een rapport uit 1962 van de FBI geeft hen gelijk. Het aantal moorden of doodslagen was in dat jaar per hon derdduizend inwoners 10.2 in Las Ve gas tegen 4.9 in New York, het aan tal berovingen 115.7 tegen 58.9, het aantal autodiefstallen 486.6 tegen 237.7. „Maar het is nog erger dan deze cijfers aangeven", zeggen beide journalisten. „Een gokker die al zijn geld in Las Vegas verliest is even goed in staat in zijn woonplaats te stelen, te beroven of zelfmoord te plegen. Een man schoot de piloot van een lijnvliegtuig dood en kwam met 44 anderen om het leven". DE WOESTIJNSTAD Las Vegas werd in 1905 door goud- en zilverdelvers ge sticht. Van een spectaculaire groei was in het begin geen sprake, omdat de goud- en zilvervondsten tegenvielen Pas na de tweede wereldoorlog gingen investeerders Las Vegas zien als een oase voor spilzieken en vermaakzoe- kers. Het heeft nu, de omliggende dor pen meegerekend, 255.000 inwoners (heel Nevada telt er 505.000). Ze le ven vrijwel allemaal van het verlies van anderen In de stad zijn zestien grote hotels en 124 motels met in totaa 25.000 kamers. In september was er voor 150 miljoen dollar in nieuwe ho tels geïnvesteerd. Net klaar is Land mark Tower met 28 verdiepingen en 518 kamers. Kosten 23 miljoen dollar. DE VASTE casinoklanten, de mees ten komen uit Californië, worden per vliegtuig gehaald en teruggebracht en hebben gratis logies. Ze krijgen van het huis dollars als aanmoediging voor hun speelijver, tussen vijf en zeven uur wordt er gratis champagne ge schonken. Bovendien: „Of ze nu met hun vrouw of met hun secretaresse ko men, de mensen zijn hier volkomen incognito", vertelt Tourtellotte. „Laatst kregen we een telefoontje. Een fami lielid van een directeur was overleden en ze vroegen ons hem te waarschu wen. We wisten bijna zeker waar hij logeerde, maar de directie van het ho tel weigerde alle inlichtingen" Het is ook verboden om in de casino's foto's te maken. Casinodirecties zijn wel voor komend tegen de Gambling Control Board, een staatscommissie die de macht heeft casino's te sluiten als zij onregelmatigheden ontdekt. Dit gebeur de kortgeleden in het Lake Tahoe Ho tel. De croupier werd betrapt op vals- spelen. „De klanten verliezen hun geld toch, maar wij zullen er voor zorgen dat dit op een eerlijke manier gebeurt," is een favoriete uitspraak van voor zitter Frank van de „Control Boara". De casino's controleren hun croupiers via een gesloten televisiecircuit, met spiegels boven de speeltafels en privé- detectives. „Waarom zouden we risico Elk denkbaar gokspel kan hier gespeeld worden. lopen?" zegt de directeur van het Flamingo-hotel, „wanneer we leuke winsten maken door het spel eerlijk te spelen". Dat niet al zijn collega's er zo over denken kan hij niet helpen. DE TOERISTEN kunnen al met gok ken beginnen zo gauw ze op het vlieg veld of in het busstation van Las Vegas zijn gearriveerd. Enkelen moeten met het volgende vliegtuig of met de vol gende bus terug omdat ze al in de ontvangsthal blut raken (de gokauto maten op McCarran Airport brachten in 1956 150.000 dollar op). De meesten houden hun portemonnaies iets langer in de hand. Ze gaan naar het Casino Center in het hart van de stad of naar de Strip, een kwartiertje rijden daar vandaan. De ontvangst is in beide ge vallen even schitterend. Het bureau voorlichting heeft berekend dat hel Casino Center, dat twaalf hotels en speelzalen omvat, wordt verlicht door meer dan een miljoen lampjes en ze ventig kilometer neonbuis. Dat bete kent een elektriciteitsrekening var 60.000 dollar per maand. OP DE STRIP is evenveel „glamor' alleen zijn de attracties er exclusiever Daar treden sterren als Frank Sinatra Ella Fitzgerald. Sammy Davis, Dean Martin, Eddy Fisher, Nancy Wilson en Frankie Laine op. Om die te horen betalen de mensen een diner van een dollar of tien of een paar drankjes van twee dollar per tuk. Voor Amerikanen is dat niet veel. Het levert genoeg op om de artiesten tot 50.000 dollar per week te betalen. Frank Sinatra vond dat vorig jaar te weinig om mee te spelen en hij vroeg de nieuwe directie van het Sands Hotel om een voorschot Toen hem dat geweigerd werd, ging hij op de vuist en dat betekende twee kunsttanden meer. HOTELS aan de Strip zien er ook geen been in om de meisjes van df Folies Bergère of het Lido in Parijs voor een paar veken uit te nodigen Dergelijke risico's worden in hel Casi no Center niet genomen. Daar mne'ei de bezoekers zich met zingende zusjes of een cowboyband tevreden stellen De duurste sterren De gratis champagne komt daar ook druppelsgewijs in de glazen. De gokspelen zijn in heel Las Vegas dobbelen, roulette, pokeren, bingo blackjack (een soort eenentwintigen) Als de toerist deze spelletjes te moei lijk vindt, dan kan hij zijn geld kwijt in de „eenarmige bandieten": automa ten waarin hij een geldstuk stopt, een handle overhaalt en dan maar afwach ten of de machine geld terug wil ge ven. Deze „bandieten" maken -«-eertig tot vijftig percent van het inkomen van de clubs. Zo'n automaat kost ge middeld zeshonderd dollar, maar er wordt vierduizend dollar per jaar mee verdiend. Hotels, zoals de 26 verdie pingen hoge Mint. hebben er zeshon derd als nevenattractie en dan staan de mensen op topdagen nog in de rij VOORAL VROUWEN zijn gek op deze machines, waar ze alleen een zwarte rechterhand van overhouden door alle „dimes" en „quarters" die ze erin gestopt hebben. Voor hen die vermoeid raken zorgt de bediening voor krukjes. In Las Vegas wordt het verhaal verteld van een weduwe. Zij reserveerde een machine waarmee met een dollar als inworp vijfduizend dol lar verdiend kon worden. Zij "peelde zeven dagen lang, twaalf uur per dag. De vijfduizend kwam er niet uit. Na dat zij 25.000 dollar verloren had, werd haar verteld dat haar kans één op 160.000 was. Toevallig was ze >p dat moment net door haar dollars heen MEDELIJDEN kent men in Las Ve gas niet met verliezers. Een gouver neur van Nevada heeft eens gezegd: „Voor ons is gokken een industrie, die van andere industrieën verschilt door de strenge controle of alles wel volgens de wet gaat Een man '.onóei zelfbeheersing zou buiten Nevada ook verongelukken." Bij de GA zeggen ze tegei een verslaafde: „Word "oor ne gentig dagen lid. Zijn we niet goed dan krijg je je ellende terug".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13