BILL HAAST „MELKT" GIFSLANGEN IN FLORIDA bouw van een 17 Dollars van grfezelgrage toeristen financierden serumfabriek ZATERDAG 27 JANUARI 1968 Erbij W Logboek van een gifmelker WIK» WWW (Van een verslaggever) MIAMI (Florida). De slang heeft zich op haar achterdeel op gericht. Zij torent nu boven de knielende man uit. Langzaam wiegt zij de kop van links naar rechts. De opgeheven hand van de man volgt haar in alle bewegingen Het heeft iets van een bokspartij, waarbij de tegenstanders eikaars zwakke plek zoeken, elkaar pro beren te misleiden door het maken van schijnbewegingen. Enige tien tallen toeristen, volwassenen en kinderen, zien het beklemmende schouwspel door de glazen wand van het slangeverblijf. Het is dood stil. Vergeten zijn popcorn en pin da's. De eeuwig kauwgum malende kaken van de Amerikaanse toeris ten zijn als verlamd. DAN, te snel om met het blote oog te volgen, schiet de kop van de reus achtige koningscobra naar voren. Een vrouw gilt. Iemand vloekt van schrik. Maar de slang kronkelt machteloos in een grote harige vuist. De linker, van de man in de witte dokterskleding, die haar, de koningin van de kruipende dieren, heeft durven tarten in haar verblijf. De man blijft onbewogen. NU PAS zien de toeschouwers hoe hij een verchroomde cilinder pakt, waarop hij een glas plaatst. Over het glas is ëen wit kapje geschoven. Hij dwingt de slang in die beschermkap te bijten en dan ziet men traag een paar druppels van een bijna kleurloze vloeistof langs het glas glijden. Het groepje toeristen is zo juist ge tuige geweest van het „melken" van een van 's werelds gevaarlijkste gif slangen, de koningscobra. De slang, voorlopig ontdaan van haar gif de gifklieren vormen spoe dig een nieuwe voorraad glijdt te rug naar haar hoek. De man neemt het glas behoedzaam °P, grijpt de verchroomde showstan daard en verlaat het slangeverblijf. Hij wordt met een mengeling van hui ver en ontzag begroet. DE MAN in het witte dokterspak is de directeur van dit zogeheten ser- pentarium. Zijn naam: William E. Haast. „Bill" voor vrienden. Twintig jaar geleden, toen zijn werk als boordwerktuigkundige bij een gro te Amerikaanse luchtvaartmaatschap pij hem niet meer beviel, kreeg hij het idee om in de „Zonneschijnstaat" (Florida) aan Highway nr. 1 dit be drijf op te zetten. Hij liet een grote tropische tuin aan leggen. waarin nu vijf verblijven voor allerlei soorten gifslangen te vinden zijn. Langs de omheining liet hij klei nere onderkomens bouwen voor zijn lievelingen, de cobra's. Een laborato rium voor de bewerking van het slan gegif en een luxueuze bungalow voor hemzelf, zijn vrouw en kinderen com pleteren het geheel. BILL HAAST is nu, in 1963 de grootste leverancier van slangegif, be stemd voor wetenschappelijke en ge neeskundige doeleinden, van het wes telijk halfrond. Hij vertelt dat zonder trots. Ofschoon met dat gif het serum wordt verkregen om mensen te red den die aan een slangebeet dreigen te sterven, is er geen verzekeringsmaat schappij in de Verenigde Staten te vinden, die een polis wil afgeven op naam van William E. Haast. Hij haalt daar de schouders voor op, gelooft, neen, wéét bijna zeker im muun geworden te zijn voor het gif van de reptielen waarvan hij er bijna dagelijks enige „melkt". HOE HIJ ertoe gekomen is? In zijn tijd bij de luchtvaartmaat schappij maakte hij regelmatig vluch ten naar het Verre Oosten. Hij zocht contact met mensen, die alles van slangen afwisten. Hij kocht exemplaren en smokkelde ze in zijn bagage mee naar Amerika. In 1947 had hij een van de beste col lecties opgebouwd en toen kwam het idee eigenlijk een jeugdliefde om een eigen slangenhuis te beginnen. De beste plek aan een toeristische route was snel gevonden, maar het geld ontbrak. Hij had een' heel eenvou dig slangenhuis gebouwd en toen kreeg hij een ingeving. Het bord „Serpentarium" aan de drukke verkeersweg naar het zuiden lokte de eerste dag ruim tweehonderd bezoekers en evenzovele dollars rin kelden de geldlade binnen. Cobragif, gebruikt in de medische wereld, werd in die tijd geïmporteerd voor vijftienhonderd dollar per ounce (28,35 gram)", herinnert hij zich nu nog. „Ik wilde proberen om het tegen een redelijke prijs te produceren en ik wilde er zoveel van winnen, dat er zonder beperking (door de schaarste) mee geëxperimenteerd zou kunnen worden. HET SERPENTARIUM in zijn huidige vorm kwam van lieverlee tot stand. Een spierwit standbeeld van een cobra in aanvalshouding torent zo'n tien me ter boven de toegangspoort als lok kertje. Ruim 35.000 bezoekers vonden vorig jaar de weg naar het domein van Bill Haast. EEN VRAAG dringt zich op bij wie wel eens slangevangers of oppassers in een dierentuin aan het werk heeft gezien: „Waarom grijpt u die levens gevaarlijke dieren met de blote hand?" Haast grinpikt. „Je* dacht natuurlijk om het show effect. De stunt. Niets daarvan! Wan neer je een stok met een knijper ge bruikt, zoals meestal wordt gedaan, loop je de kans dat zo'n tegensparte lend beest zich bezeert. In India kun je dat risico wel lopen want daar zijn cobra's te over en bovendien zijn ze goedkoop, maar ik moet er veel voor betalen." SLANGEN weigeren vaak voedsel, wanneer ze in gevangenschap verke ren. Haast heeft daarvoor zelf een methode bedacht om ze te dwingen te eten. Wanneer hij een slang van zijn gif ontdaan heeft, brengt hij een rub berbuis in de slangemaag en pompt met een soort pistool een speciaal voed sel in waarvan hij alleen de samen stelling kent. Hij heeft met zijn voor zichtige behandeling en de gedwongen voeding zo'n succes, dat hij erin is geslaagd om slangen, die normaal na enige weken gevangenisschap zouden zijn gestorven, nu enige jaren in leven te houden. Tweehonderd maal een slang van haar gif te ontdoen is in dit unieke serpentarium geen uitzonde ring. HET WORDT alles zo losjes en on verschillig verteld door de grote, at letisch gebouwde Amerikaan, die toch zo'n ernstige indruk maakt, dat de vra gensteller voelt: iets mis ik toch! „Maar het risico van dit beroep mijn heer Haast, toen u het serpentari um begon. „Oh ja, die verzekering en zo, die mij niet wilde aannemen. Wel ik wist dat ik vroeg of laat wel eens zou wor den gebeten. Ik heb het mijn huisdok ter overlegd, had er zelf veel over ge lezen en ben met zijn medeweten be gonnen mijzelf te injecteren met slan gegif. Heel kleine doses natuurlijk. De eerste had ik bijvoorbeeld duizend maal verdund in een zoutoplossing". Langzaam voerde hij de hoeveelheid gif op. Er volgde publiciteit en prompt ontving hij een brief van de beheer der van een grote dierentuin die hem bezwoer, ermee op te houden omdat paarden die met slangegif werden be smet om uit hun bloed het redding brengend serum te bereiden gemiddeld na 2 jaar stierven. Maar haast ging door. Elf maanden nadat hij zich voor het eerst had besmet met slangegif werd hij door een cobra gebeten. Zijn vrouw was in paniek en smeekte hem een dokter te laten komen. „Ik kon gelijk hebben met mijn zelf ontworpen theorie", zegt hij nu, „maar ik kon er ook naast zitten. Ik heb geen dokter laten komen want ik wilde we ten waar ik aan toe was. Wel, ik was immuun". Een cobra wordt „gemolken" (inzet). De slang staat slechts zoveel gif af, als zij nor maal zou hebben gebruikt bij Jiet doden van zijn prooi of ter verdediging tegen een vijand. Hierboven: de naaldscherpe tanden van een ratelslang hebben de rubberscherm- kap doorboord. Traag glijden druppels dodelijk gif langs het glas. BILL HAAST heeft een logboek bijgehouden van eike keer, dat hij werd gebeten door een van zijn gifslangen Het is griezelige lectuur. Bij optelling blijkt, dat Haast 37 maal werd gebeten door een cobra en 30 maal door andere „doders", zoals de ratelslang, de koraalslang, de Mexicaanse Cantil en een uit Bengalen afkomstige gif slang. BILL HAAST hoopt, dat het koele verslag van zijn reacties op elke beet, nog eens van waarde kan zijn voor de weten schapsmensen, die zich bezighouden met het bereiden van geneesmiddelen uit het gif. Intussen heeft hij al een paar maal bewezen zoveel anti stoffen in zijn bloed te hebben opgebouwd, dat hijzelf ook als leverancier van serum kan dienen. Op 10 maart 1967 maakte hij, na een dringende telegrafische oproep, een vliegreis van 2700 km van Miami naar Carora in Venezuela, waar de vijfjarige Federico Pina door een slang was gebeten. Het reddende serum werd vervaardigd uit het bloed van Haast. EEN PAAR jaar geleden deed zich in New Orleans een soortgelijk geval voor, dat hij zich met trots herinnert. Toen was het een straaljager van de mariniers Uit Miami, die hem in minder dan een uur naar New Orleans bracht, waar even eens een jongetje door een gifslang was gebeten. In beide ge vallen werd de snelle actie met succes bekroond. Met zijn schaduwboksen met de koningscobra nog vers in het geheugen een laatste vraag: „Bent u dan zó ongevoelig ge worden voor een slangebeet, dat het gif u helemaal niet meer deert?" „Dat had ik gedacht", zegt hij, terwijl hij in zijn logboek bladert. „Hier staat het: Een onlangs voorgekomen „bedrijfs ongeval"." Hij leest voor: „Siamese cobra. Volwaardig tegenstander. Had me door. Toen ik hem wilde grijpen, dook hij en boorde zijn tanden in mijn arm. Beet een paar maal. Opende een ader. Naar schatting genoeg gif in het bloed om twintig normale mensen te verlammen en te doden". De man in het wit zit voor ons. Hij heeft het overleefd. Maar hoe? „Wel", zegt Haast, „ik maakte hem zo snel mogelijk los. Dat gaat verd moeilijk en ik probeerde meteen of er nog gif uit wilde komen, wat gelukkig het geval was. Toen liet ik hem los. Ik was niet verontrust, want in diezelfde maand was ik al door twee andere cobra's gebeten. Terwijl ik nog in het lab bezig was voelde ik me plotseling beroerd. Binnen een paar minuten begon mijn keel pijn te doen, ik kon mijn ogen bijna niet meer openhouden. Zwaaiend op mijn benen ging ik naar huis, en viel op bed. Na een kwartier waren mijn benen ver lamd en kon ik niet meer spreken. Mijn zoon bracht me in razende vaart per auto naar het ziekenhuis, waar ik onmiddel lijk een grote dosis bijna een kwart liter tegengif kreeg toegediend. Mijn ademhaling stokte. Ik werd in een ijzeren long gelegd. Man, ik moet toen al zwart hebben gezien. Mijn luchtpijp weigerde elke dienst. Er werd een sneetje in mijn keel gemaakt om een buisje in te brengen, dat het ademen weer mogelijk moest maken". „Daarna voelde ik me heerlijk", herinnert Haast zich. ,,Het was alsof mijn geest zich had losgemaakt van mijn lichaam. Ik had het gevoel alsof ik rustte na een dag heel hard werken. Na een week was ik weer zo ver, dat ik naar huis mocht". Bill Haasts doch tertje Naia Hannah is niet bang voor slangen! Zelf houdt zij een ongevaar lijke indigo vast, de grootste slang van Amerika. Haar vader toont haar een pas van zijn gif ontdane cobra. v Schaduwboksen met een koningscobra. Geen stuntwerk, geen show! De man in het wit observeert zijn tegenstander, wiens dodelijkste wapen het gif redding moet bren gen voor tienduizen den in de gehele wereld. Het onge wapend gevecht be tekent voor de man een risico. Maar het gebruik van instru menten zou voor de slang de dood kun nen betekenen en daardoor voor hem een welhaast zeker faillissement. Gif slangen zijn heel kostbaar! i

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17