Vakbonden bezorgd over werkloosheid Kans op Russisch veto in de Veiligheidsraad 1 AL fenomenaal in onze schaakshow morris UST HET WEER Vrijmaking van Suezkanaal begonnen Martinus-Nijhoffprijswinnaars Urker kotter vermist Israëlische onderzeeër vermist Opnieuw een mijnramp in Lengede OPRUIMING Regering is te bezorgd over betalingsbalans Zondag kouder met buien Rigoreus ontslag in Dieren De Jonge Albert heeft vijf man aan boord Bij bomaanval op Nyhi Tuy 44 burgers gedood Sigarettenfabriek verantwoordelijk voor dood roker Noord-Korea zal geen enkel besluit van VN erkennen Rapport persraad is gereed Duurder bouwen zonder verlof mogelijk BH Vrij-.da" caravan! CARAVAN RAI'68 Suède-Nappa jasjes Wollen mantels Lamsvachtjas jes Regenkleding Werkgelegenheidscongres in Groningen Kouder en veel wind Uitspraak federaal hof: Vanmiddag voortzetting Pueblo"-debat Het woord is aan 27 JAN. TM 4 FEBR. TOYOTA DEALER Fa. Gebr. JAK Santpoort - Tel. 8345 DAMESKAPSALON ZWIER 53e JAARGANG NUMMER 72 ZATERDAG 27 JANUARI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,— per kwartaal, 14,50 franco per post, 1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye GRONINGEN. „Het standpunt van de regering, dat er voor nog meer stimulerende maatregelen geen ruim te is in onze economie, komt niet overeen met dat van de vakcentrales. Het lijkt wel of het huidige kabinet last heeft van een betalingsbalans complex, want op de zorg voor de betalingsbalans stranden telkens weer de plannen om aan de werkloosheid wat meer te doen. Nog te weinig be seft het kabinet, dat met een getal van honderdduizend werklozen in 1968 een nationaal produktieverlies gepaard gaat van rond één miljard gulden". Dit verklaarde de voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J. Mertens, vanmiddag in Gro ningen op een door N.V.V. en N.K.V. belegd regionaal werkgelegenheidscon gres voor de noordelijke provincies. De heer Mertens, die zijn ernstige be zorgdheid uitsprak over de ontwikkeling van de werkgelegenheid en de omvang van de werkloosheid een zorg, die mede is gebaseerd op de verwachtingen van het Centraal Planbureau vroeg zich af, hoe het staat met het onderzoek (Van onze weerkundige medewerker) BE BILT. Vanmorgen werd zachte lucht aangevoerd met een temperatuur van 7 tot 9 graden. In de komende nacht zal echter een koufront passeren waarbij de wind naar noordwest ruimt. Zondag zal het ongeveer 4 graden kouder zijn dan vandaag en ook zijn er dan weer gure buien te verwachten, welke plaatselijk van hagel of natte sneeuw vergezeld kun nen gaan. Het hogedrukcentrum westelijk van Ierland wordt aangetast door een storm- depressie, welke van IJsland naar Scan dinavië trekt. De wind gaat langs de kust tot stormachtig toenemen. Door de de pressies, welke langs IJsland via Scandi navië naar Rusland trekken kan de stren ge vorst in Noord-Rusland en Finland voorlopig geen uitweg vinden in onze richting. In de nacht van zondag op maan dag kan tijdens opklaringen in het binnen land wat lichte vorst voorkomen. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Achtergrond 3 kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving4, 5, 6 Kunst 7 Radio en tv7 Feuilleton8 Beeldverhalen8 Haar Journaal 8 Aangestipt 8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs9 Sport 11 Erbij13-21 Dit nummer bestaat uit tweeëntwintig pagina's waarin opgenomen Erbij) Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met af en toe regen. Morgen overdag opklaringen, afgewisseld door enkele regen-, sneeuw- of hagel buien. Matige tot krachtige, later aan de kust mogelijk harde wind, ruimend van zuidwest naar noord west. Lagere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. naar het in de naaste toekomst te voeren werkgelegenheidsbeleid dat de ministers Roolvink, De Block en Witteveen de Tweede Kamer in juni 1967 hebben toe gezegd. De heer F. J. Willems, secretaris van het N.V.V., pleitte voor het opzetten van een groot aantal aanvullende werken met een honderd percent subsidie van het rijk, teneinde op heel korte termijn een groot deel van de nood te kunnen oplossen. De heer W. Spit, secretaris van het N.K.V., stelde dat van de industrie geen directe algehele oplossing van het werk loosheidsvraagstuk mag worden ver wacht, omdat concentratie en automati sering een belangrijke stijging van het aantal arbeidsplaatsen zullen tegenhou den. Hij acht het daarom bijzonder ge wenst dat wordt nagegaan of arbeidstijd verkorting wellicht op langere termijn een tegemoetkoming zou kunnen bieden aan de behoefte aan meer arbeidsplaat sen. Hij is het eens met het Centraal Plan bureau, dat de hoofdmoot van de behoefte aan nieuwe arbeidsplaatsen zal moeten worden gezocht in de dienstverlenende sector. CAIRO (Reuter) Egyptische duikers zijn zaterdag begonnen met het lokaliseren van de obstakels in het Suezkanaal, die men heeft besloten op te ruimen opdat de vijftien schepen, die sinds de Arabisch- Israelische oorlog van juni vorig jaar in dit vaarwater zitten opgesloten, kunnen ver trekken. Tijdens deze oorlog werden vier Egypti sche schepen in het kanaal tot zinken ge bracht. Men verwacht dat de opruimings werkzaamheden ongeveer drie weken in beslag zullen nemen. (Van onze correspondent) DIEREN. „Zo'n schandalige behan deling van werknemers bij het sluiten van een bedrijf heb ik nog nooit meegemaakt. Het lijkt de zaak Van Heijst in het klein wel". Dit zegt de directeur van het ge westelijk arbeidsbureau in De Steeg naar aanleiding van het feit, dat, zoals nu pas bekend is geworden, vorige week alle negentien werknemers van de N.V. Gal- vano-technische industrie Groothedde in Dieren naar huis zijn gestuurd. Op de deur van de bedrijfsleider, de heer Men ger, was een briefje geprikt door de jong ste directeur, de heer G. Klein Soetebier, waarvan de inhoud luidde: „Harry, stuur iedereen naar huis, we gaan niet langer door. Vandaag wordt er faillissement aan gevraagd en wordt contact opgenomen met het arbeidsbureau. Guus". ffgfr-At iTfi jtt j* Dr. Ida G. M. Gerhardt en Felipe M. Lorda Alaiz hebben gisteren in Den Haag de Martinus-Nijhoffprijzen ontvangen. De prijs, 2.000 groot, is door het Prins Bernhardfonds in gesteld voor vertalingen die zich onderscheiden door hun letterkun dige waarde. DEN HAAG. Op Urk is men onge rust over de Urker kotter „Jonge Albert", UK 91, waarvan men sinds woensdag niets meer heeft vernomen. Het schip voer woensdag gelijk met de UK 69 uit, maar in de zware storm is men elkaar kwijt geraakt. Dat was ongeveer 30 mijl ten noorden van Terschelling. Scheveningen-radio heeft de scheep vaart verzocht naar de vermiste kotter uit te zien. Vandaag heeft een vliegtuig van de Marineluchtvaartdienst het zeege bied waarin de kotter is verdwenen, af gezocht. De „Jonge Albert" heeft vijf man aan boord. Schipper is de heer A. Snoek. Ver dere bemanningsleden zijn R. Loosma, J. Butter, A. Zwaan en H. de Boer. De UK 91 is een modem vaartuig. BERLIJN (AP). Het officiële Oost- duitse persbureau ADN heeft vanuit Ha noi bekend gemaakt dat bij een Ame rikaanse luchtaanval op het Noord-Viet- namese dorpje Nghi Tuy 44 burgers om het leven zijn gekomen. ADN noemde de aanval ,„een nieuwe ernstige oorlogsmis daad van de Verenigde Staten". De regring van Noord-Vietnam heeft besloten ter gelegenheid van het Chinese nieuwjaar drie Amerikaanse vliegers vrij te laten, zo is officieel in Hanoi bekend gemaakt. NEW ORLEANS, (AFP). Een fede raal hof in New Orleans acht de maat schappij „American Tobacco Company" er voor verantwoordelijk te hebben bijge dragen aan de dood van een roker, Edwin Green. Green overleed tien jaar geleden aan longkanker. Zijn weduwe eiste daarop anderhalf miljoen dollar schade vergoe ding van de maatschappij. Het hof heeft de klacht gegrond verklaard, en de zaak verwezen naar een hoger hof, dat het be drag moet vaststellen. Deze uitspraak is van groot belang om dat zij voor het vervolg een precedent vormt waardoor jurisprudentie kan ont staan. De advocaat van mevrouw Green heeft gezegd dat wellicht alleen eisen in overweging zullen worden genomen uit de periode voordat de verplichte waar schuwing op de pakjes sigaretten is ver schenen. NEW YORK (Reuter). Over de vergadering van de Veiligheidsraad, die vanmiddag de behandeling van de Amerikaanse klacht tegen Noord- Korea inzake de aanhouding van de „Pueblo" voortzet, hangt de dreiging van een Russisch veto. De Verenigde Staten deden gisteravond, toen de Veiligheidsraad in spoedzitting bijeenkwam, een beroep op de raad om een onmiddellijke teruggave te bewerk stelligen van het dinsdag door de Noord- koreaanse marine opgebrachte Ameri kaanse spionageschip. Afgevaardigde Goldberg eiste een strikte uitvoering van de in 1953 overeengekomen wapenstil standsbepalingen. Groot-Brittannië steunt de Verenigde Staten. Maar minister Brown heeft gisteren in het Lagerhuis Amerika tot matiging gemaand. Rusland stelde op een gegeven moment bedekt een veto in het vooruitzicht, toen zijn gedelegeerde Morozov de beschuldi ging herhaalde, dat de „Pueblo" zich in de Noordkoreaanse territoriale wateren had bevonden toen het werd aange houden. Goldberg sleepte er kaarten en stukken bij om het standpunt van zijn land, dat de „Pueblo" zich ten tijde van de aan houding in internationale wateren be vond, te staven. Boodschappen van Ko reaanse schepen, door de Amerikanen be luisterd, tonen volgens hem aan dat de Noordkoreanen zelf wel wisten dat de „Pueblo" zich buiten de twaalf-mijlsgrens bevond. De schaakkampioen van de Sovjet unie, ex-wereldkampioen Tal, heeft gisteren in IJmuiden furore gemaakt in onze schaakshow. In een verbijs terend tempo snelde hij langs het bord, op weg naar een totaalscore van 19'/t uit 20. Op de foto voert luj juist een zet uit in zijn partij tegen H. "Wijdoogen. Zie pagina 6. Onze correspondent in Washington wijst er op dat in de marge van de nieuwe crisis een interessante kwestie is opge komen, namelijk of de Amerikanen in Zuid-Korea, die daar militair 55.000 man sterk nog altijd onder de vlag der Ver enigde Naties de wacht houden over de wapenstilstand, hun boekje niet een beetje te buiten zijn gegaan. Door de situatie met de „Pueblo" is namelijk uitgekomen dat de Amerikaan se vliegtuigen, die in Zuid-Korea zijn ge stationeerd, uitgerust zijn voor gebruik van kernwapens. Noord-Korea beschouwt het debat in de Veiligheidsraad over de kwestie- Pueblo volkomen ongerechtvaardigd, zo meldt AFP. Het zal geen enkel besluit, dat de raad over deze aangelegenheid mocht nemen, erkennen. Dit is zaterdag meegedeeld in een uitzending van de Noordkoreaanse radio, die in Tokio is ontvangen. President Johnson heeft gisteren in een korte verklaring voor de televisiecamera's gezegd dat de kidnapping van de „Pue blo" volstrekt onaanvaardbaar is en dat de Amerikaanse strijdkrachten paraat zijn voor elke gebeurlijkheid. De president drukte Noord-Korea op het hart de „ge vaarlijke koers van agressie" te staken. Daarnaast zei hij evenwel nog eens dat Washington doorgaat met het zoeken van een diplomatieke oplossing, binnen en buiten de Verenigde Naties. Op dit moment maakt men zich in Washington vooral zorgen over het pers pectief dat Noord-Korea de 83 beman ningsleden van de „Pueblo" voor de rech ter zou kunnen slepen en aanklagen van een misdaad. LONDEN (AP, AFP) De Israëlische onderzeeboot „Dakar" wordt vermist. Het schip zou zich het laatst op 150 m(jl ten noorden van Alexandrië hebben bevonden. In Tel Aviv is officieel meegedeeld, dat de vermiste duikboot 69 man aan boord heeft. De „Dakar" heeft een tonnage van 1280 ton. Het schip is 87 meter lang en be schikt over zes lanceerbuizen voor torpe do's. Onder water kan het een snelheid van 15 knopen ontwikkelen. Stanislaw J. Lec: Soms kan een wijsgeer op zijn sterf bed zeggen: „Gelukkig heeft men mij niet begrepen!" LENGEDE, (AP). Een door mensen handen veroorzaakte onderaardse explo sie heeft het leven geëist van twaalf ar beiders in de beruchte ertsmijn Mathilde in het Westduitse Lengede, waar minder dan vijf jaar geleden eveneens een ramp is geschied. De slachtoffers zijn verpletterd door vallend gesteente, dat losliet nadat een springstofploeg een stuk onderaards rots had opgeblazen. Drie van de slachtoffers waren leden van de springsofploeg. De andere negen arbeiders zaten juist in de buurt te schaften. De 35 mijnwerkers die zich in de mijn bevonden konden onge deerd ontsnappen. De ondergrondse ontploffing is in de zelfde mijn gebeurd waar in oktober 1963 door instorting 29 mijnwerkers om het leven kwamen, veertien anderen werden toen in een dramatische operatie gered. Over economie dagbladbedrijf (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Vermoedelijk in de loop van de komende week zal de persraad de laatste hand leggen aan een rapport over de economische situatie in de dag bladwereld. Zoals gemeld is had de mi nister van Cultuur. Rercreatie en Maat schappelijk werk, mej. M. A. M. Klompé hierom op korte termijn gevraagd, onder meer in verband met de jongste dagblad concentraties. Hoewel het nog niet bekend is of en zo ja wanneer de minister tot publikatie van het rapport zal overgaan, zou het rap port volgens insiders op verschillende punten meegaan met meningen en wensen van de NDP (Nederlandse Dagblad Pers), vooral in het kader van verlichting van enkele belastingfaciliteiten, met name de omzetbelasting. Ook zou een bepaald sys teem worden voorgesteld met betrekking tot het nieuwe belastingsysteem, de be lasting over de toegevoegde waarde (BTW). De raad, onder voorzitterschap van prof. mr. A. J. P. Tanmmes en drs. J. Meyer", heeft om het rapport te kunnen samenstellen een groot aantal personen gehoord. De raad werd bijgestaan door de deskundigen prof. dr. A. Th. de Lange, hoogleraar in de bedrijfseconomie en de professoren, mr. dr. M. Rooy en mr. L. G. A. Schlichting, hoogleraren in de leer der publicistiek. DEN HAAG. Vanaf 1 februari is in het gehele land geen rijksgoedkeuring meer vereist voor weg- en waterbouwkun dige werken, onderhouds- en sloopwer ken, woningen, boerderijen en andere agrarische gebouwen, kerken, andere bouwwerken tot en met 50.000. In de provincies Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht zijn de gemeentebe sturen bevoegd tot het afgeven van een rijksgoedkeuring voor werken tot en met 100.000,—. Voor Amsterdam. Den Haag en Rotter dam is deze grens gelegd bij 1 miljoen. ADVERTENTIES Caravans, vouwwagens, bagagewagens en toebehoren uit 12 landen open van 10-17 uur en van 19-22 uur zondagen 10-17 uup toegang 13." AMSTERDAM NIEUWE speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-stations voor gemeente Velsen Haarlem, e.o. rtOVOTA MQTOH Barteljorisstraat Haarlem Tel. 15312 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 95 - Amsterdam voor uw HAARVERZORGING Lange Nieuwstraat 471 - IJmuiden Telefoon 111 66. Bloemstraat 34 official dealer IJmuiden Tel. 1 42 18

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1