VAN DAG T< )T DAG Complex van problemen werd oorzaak van kwestie-Leuven Groei Vlaamse afdeling staat Walen niet aan Neerstorten bommenwerper doet Denen protesteren Griekse junta ontslaat 45 hoge officieren Belgische rijkswacht vernielt Nederlands paspoort Treinrover Charles Wilson door Canada uitgewezen let op! 1 is 8 voor lente Rath Doodeheefver Theodorakis nog niet naar huis Indonesië roept elf ambassadeurs terug Conflict bijgelegd in Labourfractie Fleur en Mont in Stockholm Terug naar Engelse gevangenis Bombardementen ondanks het TET-bestand Serie overvallen in YS voorkomen commentaar op ac tuele zaken telegrammen stoutenbeek ZATERDAG 27 JANUARI 1968 3 Gevaarlijke autodief Belgische straaljager neergestort Olievondst in Pakistan VERKOOPSTER voor de afdeling Woningtextiel Dertig Afrikanen schuldig bevonden aan terrorisme Fedorenko vertrokken Taal Historie Oe Thant naar Benelux ,\\h|"// '//J liWx r Terwijl de opwinding in de Verenigde Staten over het kapen van de „Pueblo" dreigt over te slaan in een oorlogsstem- ming, heeft de Britse premier Wilson een typisch Engelse bijdrage tot een dringend noodzakelijke ontnuchtering geleverd, door een aanmaning tot matiging. „Laten wij ons in deze aangelegenheid volwassen tonen. Iedereen weet dat wij allemaal activiteiten bedrijven als die van de „Pueblo". Wij moeten rustig blijven." Hij refereerde daarbij aan het inder daad volledig publieke geheim dat de mogendheden achter de rug van hun vriendelijk tegen elkander glimlachende diplomaten om proberen op slinkse wijze elkanders doen en laten te achterhalen door allerlei manieren van spionage. In dat opzicht is er vrijwel geen enkele natie ter wereld die zich kan laten voor staan op blanke onschuld. Wat de „Pue blo" in de nabijheid van Noord-Korea uitvoerde, is geen ander bedrijf dan dat wat bijvoorbeeld door Russische „vissers schepen" wordt uitgevoerd in de nabij heid van westelijke kusten of vlooteen- heden. De kwestie met de „Pueblo" heeft ech ter een aspect dat buiten alle nuchter heid om zeer geschikt is om de gemoe deren te verhitten, namelijk het mense lijke lot, het lot van de opvarenden. Dat is dan ook voor de meeste Amerikanen een argument om zich tot kookhitte te laten opwinden, en het is een sympathiek argument. Want de bemanning van de „Pueblo" heeft wat ook haar opdracht was niets anders gedaan dan orders opvolgen. Zij is in krijgsdienst en heeft als zodanig part noch deel aan welke mis daad ook. De verantwoordelijkheid voor het incident en voor alle daaruit voort- De gevaarlijke autodief Karl Heinz Frischmuth is uit de strafgevangenis van Dortmund ontsnapt. De kans is groot dat hij weer naar Nederland komt, omdat hij hier veel relaties heeft. Het is goed mogelijk dat de misdadiger in het bezit is van een vuurwapen. vloeiende gevolgen ligt in Washington en het zou een welbewuste daad van bar baarheid der Noordkoreanen zijn, in dien zij hun vijandige gevoelens ten op zichte van de V.S. zouden koelen op mensen die hun Amerikaanse plicht deden. Het lijkt erop dat men in Washington nu ook geneigd is het zwaartepunt van alle tegenacties te leggen op dit aspect. Een vrijlating van de bemanningsleden zou niet alleen de Amerikaanse openbare mening, maar ook de internationale opinie gunstig beïnvloeden. Een berechting en veroordeling van de Amerikaanse beman ning zou uit het oogpunt van internatio nale conventie alle perken van recht en billijkheid te buiten gaan. Het zou de Noordkoreaanse autoriteiten brandmer ken als oorlogsmisdadigers, indien zij dit brandmerk zouden willen aanbrengen op de mensen die bij het incident betrokken raakten doordat zij een militaire opdracht uitvoerden. De nuchterheid van Wilson lijkt dan ook speciaal een boodschap in te houden aan het Noordkoreaanse adres, al zal zij ook voor de Amerikanen bedoeld zijn ge weest. Nuchterheid in deze aangelegen heid betekent: geen emotionele wraak neming op mensen. Noch op de beman ning van de „Pueblo", noch op burgers van Noord-Korea. Het incident vraagt een beschaafde oplossing. Al is de vergelijking niet helemaal te recht, toch zou men zich in deze situatie even moeten herinneren hoe in december 1967 het incident van de Nederlandse „Jozina" is opgelost. Dit schip werd ook „gekaapt", het is trouwens in handen van de Nigeriaanse regering gebleven, maar de bemanningsleden zijn ongemoeid ge laten en naar huis gestuurd. Nederland heeft indertijd niet met bom men en granaten gedreigd, maar zeer werkzame diplomatieke middelen aange wend. De betrekkingen tussen staten kunnen op een „volwassen" manier worden ge regeld, als de „volwassenen" zich rea liseren dat kortsluitingen in de interna tionale betrekkingen niet door een brand, maar door het indraaien van nieuwe ze keringen moeten worden opgeheven. Tenzij men met alle geweld kwaad wil maar dan is er geen goed woord meer te zeggen over de verantwoordelijkheid van regeerders voor de vrede. 99 (Van een speciale verslaggever) LEUVEN. „Het is onzin te spre ken van een Leuvense universiteit. Er zijn er in feite twee, die toevallig dezelfde bisschop als rector-magnifi- cus hebben. Ze worden allebei steeds maar groter, waarbij de Nederlandse afdeling het sterkst groeit. Dat staat de Walen niet aan. Ze provoceren waar ze kunnen. Het is duidelijk dat de Franse afdeling zo snel mogelijk uit het Vlaamse gebied moet ver dwijnen. Zolang we hier samen zijn zal het herrie blijven". Dat zegt een middelbare scholier die met zijn klasgenoten in het centrum van het Belgische stadje zijn solidariteit be tuigt met de Vlaamse studenten. Hij voelt zich helemaal bij de kwestie betrokken, omdat hij hoopt zich volgend jaar ook als student te laten inschrijven. Maar de kastelein van een hoofdzakelijk door Frans-sprekende studenten bezocht café, heeft een heel andere kijk op de zaak. „Kijk meneer, ik zal het u eens pre cies zeggen. We hebben hier veel Brus selaars op de universiteit en dat zijn jon gens van gegoede ouders. Zij rijden in auto's en zelfs in sportwagens. Ze versie ren de mooiste meisjes. Dat zet kwaad bloed aan de andere kant, waar ze vaak op een schoen en een slof naar Leuven komen om te studeren". Hij geeft er ken- BOCHOLT (AP) Bij de Westduitse stad Bocholt is een F-84 straaljager van de Belgische luchtmacht neergestort. De pi loot, luitenant R. M. Boisnard, is by het ongeluk om het leven gekomen. Het toestel viel op een open terrein bij het dorpje Büngern. De 23-jarige vlieger had kennelijk getracht zich met zijn schietstoel te redden. Zijn lichaam werd op vier kilometer van het wrak gevonden. RAWALPINDI (Reuter) Russische deskundigen hebben in Kot Sarang op 130 kilometer van Rawalpindi in Pakistan olie gevonden in een hoeveelheid die waarschijnlijk op commerciële basis ge ëxploiteerd kan worden. Russische deskundigen speuren in Pa kistan naar olie krachtens een in 1961 gesloten overeenkomst. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN De Deense regering heeft gisteren een officieel protest inge diend by de Amerikaanse regering naar aanleiding van het neerstorten van een Amerikaanse B-52 bommenwerper met vier H-bommen aan boord op Groenland. Gevaar voor een kernexplosie bestaat ATHENE (AP en AFP) Het Griekse militaire bewind heeft 45 hooggeplaatste officieren uit hun functie ontheven of met pensioen gestuurd. Het betreft hier officieren die ervan worden beschuldigd de zijde van koning Konstantijn te heb ben gekozen tijdens diens mislukte con- ADVERTENTIE Als verkoopster zoeken wij een vlot en beschaafd meisje, niet onder de 20 jaar, met enige jaren verkooper varing. Haar wacht de interessante zelfstandi ge baan om in onze gezellige textiel- afdeling onze klanten te adviseren. Ervaring in deze afdeling is niet ver eist daar met een ruime inwerkperiode rekening wordt gehouden. Wij bieden een prima werkkring, goed salaris en gunstige spaarregelingen. Sollicitaties schriftelijk of mondeling aan: tra-straatsgreep op dertien december van het vorige jaar. Onder hen die uit hun rang zijn ontzet bevinden zich vijf luitenants-generaal, zes generaal-majoors, zeven brigade-gene raals en vijftien kolonels. De vrijlating van de Griekse componist Mikis Theodorakis is weer onzeker ge worden. De justitie zegt namelijk in haar dossier nog een aanklacht te hebben ge vonden, die eerst moet worden nagegaan. Een beslissing hierover wordt spoedig verwacht. Twee hoogleraren aan de universiteit van Saloniki, Dimitrios Maronitsj en Aristovoulos Manessis, mogen van de Griekse overheid hun huizen niet verla ten. Zij zouden openlijk critiek hebben geleverd op het voornemen van de rege ring een „zuivering" van het hooglera- renkorps door te voeren. Egypte is het eerste Arabische land ge worden dat de diplomatieke betrekkin gen met Griekenland heeft hervat. Nog drie Westelijke landen hebben de normale diplomatieke contacten met het Griekse militaire regime hervat: Austra lië, Zuid-Afrika en Portugal. PRETORIA. (Reuter). Dertig Afrika nen zijn vrijdag door het hooggerechtshof in Pretoria schuldig bevonden aan terro risme in het Zuid-Afrikaanse mandaat gebied Zuidwest-Afdika. Zij staan met nog vijf anderen terecht wegens het aan zetten tot gewapende opstand en samen zwering tot het omver werpen van het Zuidafrikaanse bestuur over Zuidwest- Afrika. Donderdag zal vonnis worden gewezen. De president van het hof heeft beslo ten over geen van de beklaagden het doodvonnis te zullen uitspreken omdat „volgens mij bewezen is dat zij gemakke lijke prooi waren voor misleidende com munistische indoctrinatie. Wanneer zij geen schreeuwerige steun van communis tische landen gehad hadden, zouden zij er nooit aan begonnen zijn". weliswaar niet, zo schrijft men, maar de vrijgekomen radioactieve straling begint grote moeilijkheden op te leveren voor de Groenlandse bevolking. Grote delen van het eiland in de buurt van de Amerikaanse Thule-luchtmachtbasis, waar het toestel een noodlanding trachtte te maken, zijn afgesloten. Men heeft de visserij voor een groot deel moeten staken en daarmee een groot aantal vissers gedupeerd, terwijl de plaatselijke bevolking sterk in haar bewegingsvrijheid wordt beperkt. Personen, die onmiddellijk na het ongeval hulp hebben verleend en een onderzoek hebben ingesteld, worden momenteel dagelijks aan een medische con trole onderworpen. In het protest verwijst men naar het NAVO-verdrag van 1951, waarin Denemar ken zich uitsluitend het recht voorbehoudt geen kernwapens op of boven Deens grondgebied hieronder valt ook Groen land toe te laten. NEW YORK (AFP). Nikolai Fede renko, sinds 1963 leider van de Russische delegatie bij de Verenigde Naties, is naar zijn land teruggekeerd. Hij wordt onder minister van Buitenlandse Zaken. Opvol ger van Fedorenko is Yokov Malik, die al eerder gedelegeerde bij de Volkenor ganisatie is geweest. Malik vervulde tot dusver de functie die nu aan Fedorenko is toevertrouwd. nelijk de voorkeur aan goed van zakgeld voorziene klanten in zijn zaak te hebben. HET IS DUIDELIJK dat de ene noch de andere lezing de kern raakt van de strijd die rond de Leuvense universiteit woedt. Maar beide facetten hebben hun plaats in het complex van problemen waarin de kwestie-Leuven is omgeven en die het voor universiteitleiding, regering en politi ci zo moeilijk maakt om een bevredigen de oplossing te vinden. Wijze mensen wier hoofdtaal het Neder lands is zeggen „Het probleem van Leuven kan niet los worden gezien van de bewustwording van het Vlaamse volk dat niet zal rusten eer het zich heeft losgemaakt van de Waalse overheersing". Wijze mensen die zich in het Frans plegen uit te drukken menen: „Het pro bleem van Leuven is de eigenzinnige hou ding van de Nederlandse afdeling van de universiteit die wordt gevoed door de on verdraagzaamheid van de Vlamingen ten aanzien van Brussel en Wallonië". De grootste wijsheid is wellicht: het probleem van Leuven is gewoon het grote probleem waarmee België kampt van de dag af toen in 1830 twee in aard, karakter en taal verschillende volken kunstmatig in één koninkrijk onder een centraal bestuur werden samengevoegd. WANT VRIJWEL alle binnenlandse moeilijkheden in België, zeker niet die van het onderwijs alleen, hebben als oor zaak of worden beïnvloed door die lijn die dwars door het land loopt, ten noor den waarvan Nederlands en ten zuiden waarvan Frans wordt gesproken. Het toeval wil dat het zuidelijke deel van oudsher het rijkste deel van het land is. Er bevinden zich in tegenstel ling tot het noorden bodemschatten en er ontstonden industrieën. Vele families uit noordelijk België, die zich aan de gro tere welstand van de Walen wilden op trekken gebruikten het Frans. Daarbij komt dat Brussel ook Frans-talig is, een Frans eiland in het Nederlandse gebied. Frans werd de taal van de elite en de Vlamingen kunnen honderden voorbeel den noemen van discriminatie ten op zichte van Vlaams-sprekenden bij benoe mingen in ambtelijke functies. Kortom: zij menen terecht of ten onrechte dat zij door de Walen worden tekort gedaan. ALS DE universiteit van Leuven in 1815 het Nederlands niet als voertaal had in gesteld, zou er thans misschien niet zijn gedemonstreerd. Van de stichting in 1425 af tot het moment dat Nederland met België werd samengevoegd, was de voer taal namelijk het Latijn. De revolutie van 1830 had tot gevolg dat het Frans op de Belgische universi teiten werd ingevoerd. In 1835 werd die van Leuven weer Nederlands-sprekend toen de op dat tijdstip rijksuniversiteit een r.k. universiteit werd. Later kreeg het Frans weer de overhand. Na de tweede wereldoorlog, toen de Vlamingen inliepen op de economische voorsprong van het zuiden en aan de an dere kant de studiemogelijkheden gro ter werden, kreeg het aantal Nederlands sprekende studenten in Leuven tenslotte toch de meerderheid. Leuven, een stadje met 30.000 inwoners, telt op het ogenblik 25.000 studenten van wie er 13.000 Ne derlands spreken. De botsing van beide groeperingen zou stellig niet zijn uitgebleven, maar is de afgelopen jaren in de hand gewerkt door enige wetten en maatregelen. Zij waren be doeld om verbetering in de algehele onder wijssituatie te brengen, maar bleken voor Leuven olie op het vuur. DJAKARTA (Reuter) Waarnemend president Soeharto van Indonesië heeft be sloten elf ambassadeurs terug te roepen, die nog onder president Soekarno zijn be noemd. Het zijn de ambassadeurs in de Verenigde Staten, Canada. Australië. België, Afgha nistan, Algerië, Ethiopië, Guinea, Roemenië Tsjechoslowakije en Joegoslavië. NEW YORK, (AFP). De secretaris generaal der Verenigde Naties, Oe Thant, heeft een uitnodiging van de desbetreffen de VN-vertegenwoordigers aanvaard om een bezoek aan de drie Beneluxlanden te brengen. (Van onze correspondent) MAASTRICHT De Maastrichtse foto graaf Paul Mellaert (24 jaar) heeft vrijdag bij het gemeentebestuur van Maastricht een nieuw paspoort aangevraagd. Zijn oude paspoort is in de rumoerige nacht in Leu ven tussen donderdag en vrijdag door rijks wachters afgenomen en kapotgescheurd. De Maastrichtenaar moest zich tijdens een van de vele rijkswachtcharges tijdens het nachtelijk studentenoproer op verzoek van rijkswachters legitimeren. „Dit zegt ons niets, dat is niets waard", zei een van de politiemannen, toen Paul Mellaert ge willig zijn paspoort toonde. De rijkswachter nam hem het document eigendom van de Staat der Nederlanden af en scheurde het in stukken. De snip pers gooide hij in de stralen van een water kanon. De fotograaf heeft later nog een gedeelte daarvan in de Leuvense Station straat teruggevonden. Bij de gemeentepolitie van Leuven en bij de rijkswacht klopte Paul Mellaert ver geefs aan om zijn beklag over het politie optreden te maken. Hij werd er bruut van de deur gewezen. Ook de Maastrichtse re cherche kon over de opzettelijke vernieling van het document geen proces-verbaal op maken. De Belgische consul J. H. Ubachs in (Van onze correspondent) LONDEN. Zoals te verwachten was is het conflict in de Labourfractie van het Lagerhuis bijgelegd. Vorige week had premier Wilson reeds het besluit van de „chief whip", John Silkin, ongedaan ge maakt. Deze had de 26 leden, die zich bij de kwestie van vertrouwen in de rege ring van stemming hadden onthouden, verboden fractievergaderingen bij te wo nen. Gisteravond kreeg Wilson een hartelijke ontvangst toen hij de fractie toesprak. Hij hoopte dat degenen die op een essen tieel ogenblik de partijdiscipline hadden gebroken hun les hebben geleerd. Zijn boodschap aan de fractie was, dat deze, evenals de regering, temidden van de campagne van oppositie, pers, radio en televisie, haar vertrouwen niet moest ver liezen. De devaluatie en de andere eco nomische maatregelen hebben tijd nodig om effect te sorteren. In tussen heeft de regering het recht van de partij loyaliteit te eisen. Maastricht zei gisteren over het incident: „De man moet zich maar tot de Nederland se ambassade in Brussel wenden. Ik kan de klachten over het brute rijkswacht optreden niet overbrengen. Er zijn daar in Leuven abnormale toestanden ontstaan de laatste week. Het is beter dat Nederlandse autoriteiten de politie daar op de vingers tikken". ADVERTENTIE lN A Nog 8 weken. Dan begint het lieve leventje weer. 't Kwetteren en twin- keleren. 't Uitbotten en bloeien. Dan is 't lente! Wat doet Nó de winter wegsturen! Uit uw huis ban nen! Met stralend nieuw behang in fixa-color kwaliteit. Van Rath Doodeheefver. Uw vakman heeft de nieuwe R&D-Staalboeken 1968 al klaarliggen. Bekijk 't. Kies het behang van uw stoutste lente dromen. Dan bent u straks 't voor jaar vóór als 't komt. En komen doet het! ontwerpers en fabrikanten van behang MONTREAL, (Reuter). De treinro ver Charles Wilson, die donderdag in Quebec is gearresteerd, wordt uitgewezen. Wilson maakte geen gebruik van zijn recht van beroep tegen het uitwijzings bevel, waardoor hij zeker nog een half jaar in Canada had kunnen blijven. Hij wordt nog dit weekeinde per vliegtuig naar Engeland overgebracht. In de woning van Wilson vond de po litie 116.000 gulden. Ook mevrouw Wil son moet met haar kinderen het land ver laten. Wilson is destijds tot dertig jaar ver oordeeld wegens zijn aandeel in de trein- roof van 1963, waarbij 2,6 miljoen pond werd buitgemaakt. Nadat hij vier maan den in de gevangenis Winson Green in Birmingham had gezeten slaagde hij erin te ontsnappen. De laatste twee jaar heeft hij met zijn vrouw en drie jonge kinde ren in Rigaud in Quebec gewoond. De politie heeft later George William Osborne, de 37-jarige zwager van Wilson gearresteerd. Detectives hebben het huis van Osborne doorzocht en hem daarna meegenomen naar het hoofdbureau van politie, waar hij beschuldigd werd van het in ontvangst nemen van gestolen goederen. Osborne, een bookmaker, was kort te voren uit Canada teruggekeerd. SAIGON, (Reuter). Vandaag is in Zuid-Vietnam het door de Vietcong inge stelde bestand ter gelegenheid van het Chinese nieuwjaar begonnen, dat een week zal duren. Aangezien de Amerikaan se en Zuidvietnamese legers het bestand tot 36 uur met ingang van 29 januari heb ben beperkt zijn de luchtaanvallen zater dag onverminderd doorgegaan. De Britse actrice Susan Hampshire en haar landgenoot Nicholas Pen- nell, beroemd als het echtpaar Fleur Forsyte en Michael Mont uit de „Forsyte-sage"waren in Stockholm in verband met de uitgave van de Forsyte-sage in het Zweeds. WASHINGTON, (Reuter). De Ame rikaanse federale recherche heeft bekend gemaakt dat zij een serie aanslagen van een bende, waaronder leden van de anti communistische organisatie „Minutemen" heeft verijdeld. De bende wilde drie banken in Seattle, een in Redmond en mogelijk nog een in Des Moines in de staat Washington bero ven. Even voor de overval in Seattle moesten aanslagen worden gepleegd op een politiebureau en een elektriciteits centrale om de aandacht tijdens de roof overval af te leiden. Nog voordat het tot de eerste overval kwam werden zeven mannen gearres teerd in hun auto's, op verscheidene plaat sen in de voorsteden van Seattle. Er wer den negen staven dynamiet en tien Mo- lotof-cocktails in beslag genomen. J Gevechten. Duizend arbeiders in de auto mobielindustrie hebben vrijdagavond in Caen een urenlang gevecht geleverd met de politie. Achttien personen, on der wie zes politieagenten, liepen ver wondingen op. Griep. De epidemie van griep en long ontsteking, die op het ogenblik de VS teistert, heeft tot dusver 122 steden aangetast. Het aantal overleden griep- patiënten is in de week eindigend op 20 januari tot 1117 gestegen. Memorandum, De regering van Cyprus heeft een Turks memorandaum aan Oe Thant verworpen, waarin uitbreiding van de bevoegdheden van de VN-vre- desmacht op Cyprus en ontbinding van de nationale garde wordt voorgesteld. Doodvonnis. De 21-jarige Edward Siebold is in Opolika, Alabama, voor de twee de maal in zes dagen schuldig bevon den aan moord en tot de dood op de elektrische stoel veroordeeld. Siebold werd schuldig bevonden aan moord op de achttienjarige Sarah Sinclair. Eer der was hij veroordeeld wegens moord op Sarah's negenjarige zusje. Minder straf. De Zuidvietnamese presi dent Nguyen van Thieu heeft aan bijna vijfhonderd politieke gevangenen en andere gedetineerden vermindering van straf geschonken ter gelegenheid van de viering van het Vietnamese nieuw jaar (Tet). Desertie. Twee jonge Amerikaanse solda ten, een blanke en een neger, die van hun bij Saarbrücken gelegerde eenheid zijn weggelopen, hebben in Frankrijk asiel gevraagd. Drinkgelag. Een drinkgelag in Calcutta, waarbij grote hbeveelheden klandestien gestookte alcohol werden verzwolgen, heeft aan minstens 74 mensen het leven gekost. Atoombom. De VS hebben vrijdag op het proefterrein in Nevada een atoombom van geringe kracht laten ontploffen in het kader van het programma „ploeg schaar", waaronder technieken moeten worden uitgewerkt voor het gebruik van atoombommen voor het aanleggen van kanalen, havens en tunnels. Medaille. Het Britse journalisteninstituut heeft een gouden medaille toegekend aan de gevluchte Griekse krantenuit geefster mevrouw Helen Vlachov we gens „haar moedige strijd voor pers vrijheid in Griekenland". Ogen van dirigent. Een huisvrouw uit Ge nua ziet door de ogen van wijlen Victor de Sabata, een bekende Italiaanse ope radirigent. De Sabata, die Arturo Tos- canini als dirigent van de Scala in Mi laan opvolgde, overleed vorige maand. Hij had zijn ogen ter beschikking van een ziekenhuis in Genua gesteld Vlak na het overlijden van de Sabata wer den delen van diens ogen overgeplant op mevrouw Maria Rizzo, die als ge volg van een oogziekte al geruime tijd blind was. WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3