Leen van der Gaag nam afscheid van zijn werkkring in IJmuiden 1 "T oer mooi Rond de losplank Rob Schotman exposeert in „Felison" Geen genade met een dobbelaar Nieuwe bloemenzaak aan Kennemerlaan Noteringen van groenteveiling /p Carillonklanken over IJmuiden TEL. 15000 VERENIGINGSNIEUWS UIT DE ZAKENWERELD 4 ZATERDAG 2 7 JANUARI 1968 5 (Van een medewerker) IJMUIDEN. Na een dienstverband van ruim vierendertig jaar bij het ministerie van Landbouw en Visserij, heeft de heer Leen van der Gaag uit IJmuiden deze week in Amster dam op het gewestelijk kantoor van dit ministerie officieel van deze werkkring afscheid genomen. In aansluiting hierop werd vrijdagmiddag voor zijn plaatselijke relaties nog een afscheids receptie gehouden in hotel Royal" aan de Kennemerlaan in IJmuiden, waarbij duidelijk is gebleken hoe populair en ge respecteerd de heer Van der Gaag hier altijd in deze functie is geweest. r -S TAXI 3000 TEL. 23000 Velsen-IJmuiden Geen pardcn Succes .NIEUWS. WW v* - f 7 't f pc RECREATIE Goede basis Ierse haring Examens er zijn zóveel aparte geschenken in de stoutenbeek Na aanvankelijk voor dit ministerie ln de agrarische sector werkzaam te zijn geweest, werd de heer Van der Gaag al spoedig naar de afdeling visserij overgeplaatst. Dit was voor hem een passender functie, omdat hij reeds als veertienjarige knaap voort durend kon worden aangetroffen aan boord van de vleetvissersvaartuigen, waar IJmuiden in vroeger jaren zo rijk aan was. Omdat zijn vader in 1920 als schipper op zee was gebleven, wist moeder Van der Gaag hem van een zeemansloopbaan te weerhouden, zodat hij gedwongen was zijn toe vlucht te zoeken tot de machinebank- werkerij. Door de crisisjaren werd de jonge Van der Gaag echter eveneens bij het grote leger der werklozen in gedeeld, welke periode door hem werd benut voor het behalen van een politie-diploma. Er werd vervolgens links en rechts gesolliciteerd, tot er uiteindelijk een aanstelling volgde bij de Crisis Controle Dienst, later ge wijzigd in Algemene Inspectie ADVERTENTIE IJMUIDEN en tel. 14864 Garage: Scheldestraat 1317 Voor BEVERWIJK: GARAGE BREESTRAAT 55 ZATERDAG 27 JANUARI Patronaatsgebouw, 20 u.: Show door „De Klavierschippers". Herv. Jeugdgebouw, Rembrandilaan, IJmuiden-Oost, 20 u.: „Zonnebrand en blaren" door Herv. Toneelgroep. Jeugdsociëteit De Ark, Kerkplein, Vel- «en-Zuid, 20 u.: Film „Straatterreur", daarna dansen. De Brulboei, Kabaalstraat, IJmuiden, 20 u.: Beat door „It 1966". MAANDAG 29 JANUARI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 u. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30 u.; filiaal Velsen-Noord, Wijker- straatweg 77: 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Santpoort, „Spaamberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek) 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30 u. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeek weg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; Uitleenpost IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 15 tot 18 en 19 tot 21 u. Uit alle kringen van het visserij bedrijf, ook buiten IJmuiden, heb ben vrijdagmiddag zeer velen de gelegenheid benut om afscheid te nemen van de heer Leen van der Gaag, tijdens een zeer druk be zochte en geanimeerde receptie, die de heer Van der Gaag de voldoening moet hebben gegeven dat hij veel vrienden heeft gemaakt. Ook de heer J. Oorebeek, directeur van het Staatsvissershavenbedrijf, kwam de heer Van der Gaag persoonlijk de hand drukken. Dienst. Tot deze veelomvattende in spectie behoort onder meer controle op de naleving van de veilingplicht van gevangen vis en de aanvoer van ondermaatse vis. In 1954 werd nier de controle op de maaswijdte van de bij de platvisserij gebruikte netten nog aan toegevoegd, evenals het toe zicht op de zoutingsvoorschriften van de haring. En het waren juist deze bepalingen, welke tot de hoofdtaak van de heer Van der Gaag zouden gaan behoren. Bij een ieder die met deze ambtenaar in aanraking kwam werd het al spoedig bekend, dat Van der Gaag niets en nie mand pardonneerde. Zijn devies luidde immers „Geen genade met een dobbe laar", hetgeen door hem in de praktijk kon worden toegepast omdat hij daar naast altijd bereid is geweest iemand in zijn misere bij te staan. Zijn grote para te kennis van theorie en praktijk neeft Van der Gaag dan ook nimmer voor zich zelf gehouden, maar steeds, ten dienste van anderen gesteld. Uit deze carrière zijn de heer Van der Gaag vele prettige herinneringen en suc cessen bijgebleven .Zoals het grote proces over de maaswijdte aan boord van de trawlers, dat hem als verbalisant tot voor de Hoge Raad heeft gevoerd. Ook werd hij meermalen voor de rechtbanken als ge- tuige-deskundige gedagvaard. Zo had hij er op een bepaalde dag de lucht van gekregen, dat aan boord van een der vele kotters ondermaatse tong voorradig moest zijn. Nadat het schip zijn vis aan de hallen had gelost, werd naar de zuizijde gevaren en met de neus tegen de wal afgemeerd, zodat het niet zo eenvou dig werd gemaakt aan boord te komen. Toch wilden de controleurs wel eens een kijkje nemen, waarop zij juist bij het vastpakken van de voormaststaag een brok zeil zagen wegvliegen, gevolgd door een hevige plons. De opvarenden hadden de controleurs namelijk zien naderen en wisten nog juist vier manden met onder maatse tong over de verschansing in het water te deponeren, zodat alle moeite voor een strafvordering verder vergeefs is geweest. Het wettig en overtuigend bewijs bevond zich immers op de bodem van de vissershaven. Op deze wijze werd de schade voor de bemanning minder, dan wanneer zij de niet geringe boete voor hun overtreding had moeten betalen. Lang niet iedereen is echter zo gelukkig geweest Van der Gaag en zijn dienst te slim af te zijn. Zoals een visknecht. die hem tijdens het „bakkie doen" in de kan tine van de vishallen eens een wond aan de duim toonde welke, zoals Van der Gaag onmiddellijk begreep, bij het haringkaken moest zijn opgelopen. Het instinct van de controleur wees op een overtreding en bij een ingesteld onderzoek werden in een der pakhuizen al spoedig meer dan vijftig kantje zogenoemde „walgekaakte" haring aangetroffen. Uiteraard werden deze in beslag genomen, waarbij het logische pro cesverbaal sportief d oor de overtreders werd gedragen. Naast zijn dagelijkse werkzaamheden heeft de heer Van der Gaag zich ook dik wijls met technische hobby's beziggehou den, waarbij door hem een apparaat werd bedacht, waarmee de maas wijdte zuiver kan worden vastgesteld. Dit idee heeft hem destijds nog 175,- opgeleverd, plus een oorkonde van de Centrale Ideeën Commissie. Verder is Leen van der Gaag omstreeks 1956 in samenwerking met de Vereniging voor Visserijbelangen in Urk, rederij en haringhandel v.h. C. den Duik in Katwijk en de nettenfabrikant J. Bos in Urk nog lange tijd beziggeweest met een pelagi- sche trawl. Door het ontbreken van de benodigde gelden moesten deze experi menten echter worden beëindigd, waarna hij in 1962 zijn omgeving verraste met een volledig geautomatiseerd losapparaat aan de kant. Uit eigen middelen heeft Van der Gaag hiervoor minstens tweeduizend gul den beschikbaar gesteld, hetgeen wijst op een grote liefde voor het visserijbedrijf in zijn totaliteit. De scheidende functionaris is altijd overtuigd geweest van de noodzaak van verordeningen, omdat deze immers zijn bedoeld ter bescherming van de visstand en alle daaraan verbonden economische facetten. Mede daardoor heeft hij zich altijd met het grootste elan als de ver dediger daarvan laten gelden. Als men dan ook door hem werd „gegrepen", kon men er altijd van zijn overtuigd dit aan zichzelf te danken te hebben en beteken de het tevens een aansporing voortaan be ter op zijn tellen te passen. VAN DE IJMOND (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Groei en bloei hebben zich in de bloemenzaak van de heer en mevrouw J. L. M. Heymerikx en A. M Heymerikxvan Vliet aan de Wilhelmina- kade in IJmuiden niet beperkt tot de bloe men in de zaak. Ook de zaak is zodanig gaan groeien en bloeien, dat men naar een veel ruimer pand heeft moeten verhuizen en dat ge vonden werd in het voormalige kleding magazijn Van Praag aan de Kennemer laan. Daar kon een zeer sfeervolle, rijk gevulde en overzichtelijke plantenkas wor den ingericht, een uitgebreide sortering geschenkartikelen als tin, glaswerk en ke ramiek worden tentoongesteld, terwijl er voorts nog voldoende ruimte beschikbaar bleek om een grote binderij in te richten, waar de bloemen op kunstzinnige wijze kunnen worden geschikt. Op dinsdagmiddag 23 januari is de nieu we zaak onder de naam „Abelia" aan de Kennemerlaan 104-106 met een feestelijke receptie geopend. BEVERWIJK. 26 januari. Prei 55- 112; groene kool 22-30; boerenkool 36- 78; rode kool 7-18; waspeen 13-30; knol len 12-32; sla 35-40; spruiten 72-168;breek- peen 10-20; uien 10-23; witlof 72-115. WIJK AAN ZEE. Hoewel de Rus Kortsjnoi zich onbedreigd winnaar kan noemen van het dertigste Hoogoven schaaktoernooi, is de rustdag van vrij dag toch voor hem een belangrijke dag geweest. Vrijdag namelijk heeft hij een telegram ontvangen van prins Claus, waarin deze Kortsjnoi van harte geluk wenst met diens aanstaande zege. De sympathieke grootmeester zal dit feestelijke telegram stellig als een be langrijke trofee mee naar huis nemen. Wij hebben in deze rubriek voor namelijk geschreven over de schaak- strijd in het „Kennemerduin", zoals be kend wordt ook elders in de badplaats hevig op de 64 velden gestreden in het kader van de tienkampen. Dat is in café „De Zon", waar een dépendance is ingericht in verband met de grote toeloop. De toemooicommissie heeft de geïnteresseerde schakers niet willen teleurstellen en daarom daar de mo gelijkheid geopend om ook te kunnen deelnemen aan dit jubileumtoernooi. Slechts één deelneemster weigerde er te schaken. De reden vormde het feit, dat zij zo graag wilde schaken bij naar vriend, die tot de genodigde buiten landse schakers behoort. De commissie heeft zich niet laten vermurwen, haar het inleggeld terugbetaald en vanaf dat moment heeft zij elke dag ervoor moeten betalen om „haar" schaker te kunnen zien spelen. Een kijkje in café „De Zon", waar druk gestreden wordt in het kader van de tienkampen. Op de voorgrond de eige naar, de heer J. de Boer. De overigen zijn opgetogen over de gastvrijheid welke zij genieten bij de heer De Boer, die zijn zaak geheel heeft ingesteld op de wensen en ver langens van de deelnemers, die dit op grote prijs stellen. Terug weer naar „Kennemerduin" en dan nu eens naar het laagste punt van de schaakarena, waar de cata comben gevestigd zijn. Het recreatie terrein van het schakersdomein. Pas sieve en actieve recreatie zoals dat heet in allerlei gemeentelijke uitbrei dingsplannen, in streekplannen en be stemmingsplannen wordt hier be dreven. Een dorado zo zou men zeg gen voor gemeentebestuurders. Wel verscheidene van hen kan men hier dan ook af en toe aantreffen, na zich op het terrein van de schaakstrijd op de hoogte te hebben gesteld van het verloop van de kampen. Eenmaal in dit recreatieterrein aangekomen, is men spoedig geneigd het schaken ge heel te vergeten. Avönd aan avond wordt hier vrolijke muziek ten gehore gebracht. En wel door de heer G. Bar bierse aan de piano, vaak trouw bij gestaan door zijn zoon op de gitaar. „Gerard" Barbierse treft men er in ieder geval elke avond aan, onver moeid spelend op zijn piano. Het is allemaal enige jaren geleden schuchter begonnen, toen men muziek wilde hebben, doch geen muzikant te vinden was. Barbierse kroop achter de piano en ziedaar, spoedig zat de stem ming er in. Dit groeide uit tot menige herhaling en zoals zovele dingen bij het Hoogovenschaaktoernooi werd het Pianist Gerard Barbierse aan zijn muziekinstrument, onvermoeibaar er voor zorgend, dat de danslustigen hun harten kunnen ophalen in de kelder van „Kennemerduin". een traditie. „Ontspanning zonder de muziek van Gerard is nauwelijks meer denkbaar". (Van een medewerker) IJMUIDEN. De vele kotters die maandag weer naar zee zijn ver trokken, hadden hun complete lading nog aan boord. Als oorzaak hiervan moet ongetwijfeld de enorme toeloop van schepen worden aangewezen, doordat zich ongeveer honderdvijftig gegadigden voor de lossing hadden gemeld. En hier zijn dan nog niet eens de eenheden van de Urker vloot bijgeteld, die het weekeind in IJmuiden hebben doorgebracht, want in dit geval zouden de honderdvijfenzeventig eenheden stellig zijn overschreden. Desondanks slaagde men erin nog honderdtwintig schepen te lossen, al ging dit dan ook gepaard met het rondrijden van de vis, die aan de zuidzijde of in de Haringhaven op auto's werd gelost. Vooral van de zijde van loggers en kotters werd veel aandrang uitgeoefend om de vis voor de maandag- markt te kunnen afleveren, omdat de prijzen vrijdag daarvoor nog be trekkelijk hoog waren geweest. EEN EN ANDER is voor hen echtej op een teleurstelling uitgelopen. Zo werden de tongen gemiddeld zeker f 1,40 per kilo goedkoper ingezet, waarna er van een opwaartse lijn geen sprake meer is ge weest. Ook dinsdag bleven deze prijzen voor het grootste deel gehandhaafd, waar na niet eerder dan woensdag voor schol en tong een hogere notering werd bereikt. DONDERDAG WERD echter aan alle illusies weer een eind gemaakt, waarbij de tong vrijdag zelfs nog meer in prijs is gezakt. Alleen de schol herstelde zich enigszins, zodat er dank zij de grote aan voeren door loggers en kotters toch nog behoorlijke uitkomsten werden geboekt. HETZELFDE kan worden vermeld van de schepen, die van de noordelijke Noord zee met hun vangsten binnenkwamen. Deze bestonden voor het grootste deel uit kleine koolvissoorten, die gretig door de exporteurs naar Duitsland werden afge nomen. Een en ander leverde een goede basis op voor diverse geslaagde reizen. VOORTS IS de meegebracht schelvis nog peperduur geweest, in tegenstelling tot de grove wijting, waarvan toch mooie partijen aan land werden gezet. Hiervoor betaalde men f 30 tot f 20 per kist, naar gelang van soort en kwaliteit. Ook de schaarsaangevoerde makreel lag hoog in prijs. De gul van deze schepen werd min der gewaardeerd, omdat hiervoor veel concurrentie moest worden ondervonden van de kotters. Het lijkt namelijk wel als of er maar geen einde wil komen aan de stroom van gullen, die vlak voor de kust kunnen worden gevangen. DEZE WEEK WAS er ook weer een viertal schepen aan de markt met in een Ierse haven geladen haring. Vele manipu laties ten spijt kon voor deze overigens zeer kuitzieke vis toch geen hogere prijs worden bedongen dan van f 25 tot f 19. Een duidelijk bewijs dat er voor deze haring nog slechts weinig belang stelling bestaat. DEN HAAG. Geslaagd vooi ct exa men wiskunde m.o. (A): E. Pans Velsen. AMSTERDAM. Gëslaagd voor het kandidaatsexamen Duits de heer H. P. Verhey, Haarlem. ADVERTENTIE sunart de kunst- nijverheids afdeling van WONINGINRICHTING BEVERWIJK IJMUIDEN. Het programma voor de wekelijkse bespeling van het stadhuiscaril lon in IJmuiden door Hein de Ligt zater dag van 16 tot 17 uur luidt als volgt; Fantasia, van Arthur Lynds Bigelow; Home on the range; My old Kentucky Home; The ash grove; Auld lang syne; Dansje van Leen 't Hart; La petite mai sonette; Chevaliers de la table ronde; Per Spelemann; Fal sine h0ner; Viga over daggstankta berg; Marken er mejet; Gavotte, van H. de Light; Korobooska; Song of the Volga Boatman; Cielito Lin- do; Old Texas; Improvisatie, van H. de Ligt. (Van een medewerker) IJMUIDEN. In gebouw Felison, Hei- destraat 45, exposeert van vrijdagavond af de Amsterdamse kunstschilder-grafi cus-tekenaar-beeldhouwer Rob Schotman. Op deze expositie, die vrijdagavond ge opend werd door de cabaretier Ben Ro- wold van het Lureleicabaret, heeft Feli son anderhalf jaar moeten wachten om dat Rob Schotman wegens ziekte lange tijd niet heeft kunnen werken. Maar nu heeft men in IJmuiden kennis kunnen nemen van zijn werk. Volgens vastgesteld programma zou een inleiding op het werk van deze veelzijdige beeldende kunstenaar worden gegeven door de Groningse journalist John Mül- ler; deze kon wegens een ongeval echter niet op de openingsavond verschijnen, zo dat de aanwezigen genoegen moesten ne men met zijn gedrukte tekst die in de Felison-catalogus staat. De voorzitter van Felison, Wouter Kot- te, zei in zijn voorwoord onder meer dat Rob Schotman door zijn oprecht kunste naarschap het gevaar weet te vermijden dat zijn werken overwoekerd worden door het uitdragen van een bepaalde boodschap. Hij stelde de kunst bij de boodschap voorop met de woorden: „Kunst heeft geen boodschap nodig om kunst te zijn, maar een boodschap heeft wel dikwijls behoefte aan kunst om de mens in het hart te treffen". Nadat de aanwezigen verfrist waren door een drankje, trad cabaretier Ben Rowold naar voren om met een meewa rig gezicht zijn schaar te tonen, nadat hij de toehoorders had doen veronder stellen dat hij van mening was dat deze expositie op dezelfde manier geopend zou worden als de Schellingwouderbrug des tijds door burgemeester d'Ailly; hetgeen een jeugdherinnering van hem was. Na nog enkele andere opmerkingen te hebben geplaatst, verklaarde hij de expo sitie voor geopend. Ben Rowold moest het helaas zonder muzikale begeleiding stellen, omdat ook die het af had laten weten: zijn humeur scheen er echter geenszins onder te lijden. Aan het begin van de avond had Wou ter Kotte nog enkele mutaties in het Felison-bestuur vermeld: de heren Dolfin en Boomgaard zijn vertrokken. Laatstge noemde kreeg een afscheidsgeschenk aan geboden in de vorm van een envelop, waarschijnlijk met inhoud; eerstgenoem de zal deze nog krijgen. Hij was niet aanwezig. De nieuwe bestuursleden van de Stich ting Felison zijn de heer C. W van der Maden en mejuffrouw D. M. Nijk. De expositie van Rob Schotman blijft in gebouw Felison tot en met 17 februari en is dagelijks geopend van 14.00 tot 17.00 uur.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5