Overrompelend simultaanspel van Mikhail Tal in IJmuiden Roemeense Nicolau beste dame op onze schaakshow Stormvogels moet zich herstellen van nederlaag Aandacht voor eenvoudige wagen L Nieuwe aansluiting van Delft op de rijksweg 13 Bedrijfsauto's in de RAI 16200 bellen! Nieuws voor autowassers C.J. RADEMAKERS „Neverita" was vrijdagmiddag voor 't laatst in IJmuiden Bus dichter bij bejaardenflat in Santpoort-Noord Shell-prijs voor dr. H. Meinardi DEM-VVB streekderby van belang $0% - Tourist/combinatiewagen Hl NIEUWE BROMMER VAM DKW ZATERDAG 27 JANUARI 1968 6 BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK Garage Boemerang New Skoda 1000 MB Reconstructie gevaarlijke weg BESTELLEN, DAN Trouwauto's if Toerritten Zittend Ziejcenvervoer '„Ook internationaal" (Van onze sportredactie) IJMUIDEN. Groter nog dan in de voorafgaande jaren was gister avond in het Hervormd Wijkgebouw in IJmuiden de belangstelling voor de schaakshow, georganiseerd door de schaakvereniging „Kijk Uit" en onze bladen. Dat was niet verwonderlijk, want er was een imposante bezetting, en vooral ex-wereldkampioen Mikhail Tal bleek velen naar het knusse club lokaal van „Kijk Uit" te hebben ge voerd. Vele liefhebbers, die op het laatste mo ment nog trachtten een plaatsje aan een bord te krijgen, moesten worden teleurge steld, maar zij hebben zich ook goed ge amuseerd met het volgen van de partijen. Vooral de ruimte, waar Tal zijn twintig tegenstanders bestreed, stond in het cen trum van de belangstelling. De toeschouwers zagen de tovenaar uit Riga in een hoog tempo langs de borden snellen, de zetten met korte, driftige ge baren uitvoerend. De gevolgen bleven niet uit, want door dit hoge tempo konden maar weinig een verantwoorde spelopbouw verwezenlijken. Voor een grootmeester als Tal is het dan een eenvoudige zaak om met enkele scher pe zetten aan te tonen dat de opzet niet deugt. Een verzuchting van een van de GEBOREN: Margaretha C. d.v. A. G. Nijman en C. Zonneveld; Judith d.v. W. Kleij en J de Kruijf; Judith d.v. C. Wes ter en L. Ursem; Natalie E., d.v. B. J. H. Mirande en S. E. M. Grondhuis; Johanna H T. d.v. D. J. Wentink en H. Mooij; Theodoras J. M. z.v. J. H. W. M. Lieuwes en M. A. C. Grapendaal; Cornelis M.F. z.v. E. J. W. Aardenburg en J. A. Timmer; Eiisabeth d.v. A. G. Vogelzang en B. J. M. P. Beek; Catharina M. Q. d.v. L. C. P. Meijland en M. Q. Denneman; Albert C. z.v. W. A. Kraaijeveld en J. C. Breet; René z.v. F. A. Blom en H. G. Cuperus; Marti- nus G. M. z.v. M. G. van der Vis en A. T. Petra; Marjolijn A. C. A. d.v. J. N. C. Cor- nelisse en M. M. A. Olsthoorn; Annechien d.v. H. Haan en A. C. van Zutphen; Ro nald A. H. z.v. A. J. Korteland en M. H. Burggraaff; Jacqueline E. M. d.v. A. A. F. M. Mulder en G. C. van Vuuren: Caro lina d.v. P. J. van der Gulik en S. Bras ser; Maria J. c.v. C. van Veelen en W.S. Smit; Agatha E. H. d.v. C. C. Baltus en H. C. Eyking; Andy A. d.v. R. E. Doessen en D. E. Piepl^nbosch; Michael J. z.v. J. E. Jacobsz en C.'van Brugge; Jacob S. z.v. S. de Vries en G. A. Sein; Harold z.v. M. van Duijn en H. E. Geissler; Ronnie z.v. J. G. Holman en J. van der Zanden. ONDERTROUWD: J. W. Vermeer en A. Zaturdag. GETROUWD: J. C. M. van Vianen en A. P. van Heijst; J. M. van Egmond en C. C. A. Welboren; K. Muller en J. M. Grasmaijer. OVERLEDEN: W. Dekker. 80 jaar; H. Beentjes, 72 jaar; P. Koper, 79 jaar. ADVERTENTIE De acht coryfeeën van onze vierde schaakshow: Zittend van links naar rechts mevrouw Litmanovicz (Po len), mevrouw Kozlovskaja (Rus land), mevrouw Ivanova (Bulgarije) en mevrouw Heemskerkstaand grootmeester Tal (Rusland)me vrouw Kowalska (Polen), Alexan dra Nicolau (Roemenië) en groot meester Bobotsov (Bulgarije). twintig sprak boekdelen: „Het lijkt net of Tal overal de goede velden heeft en wij de slechte". Binnen anderhalf uur was de Russische kampioen gereed. Negentien partije'n had hij gewonnen, één remise gespeeld. Voor deze prestatie had een van de sterke jonge schakers uit IJmuiden, Henk Pippel, ge zorgd. Toen hij een goede stand had ver kregen koos hij de wijste partij: een re mise-aanbod. De andere grootmeester, de Bulgaar Bo botsov, had in zijn klokséance zes tegen standers van zwaar kaliber. Maar hij be steedde toch maar weinig bedenktijd, en niet ten onrechte, want de Haarlemmer André Herfst en de IJmuidenaar Adri van Maanen moesten het ook tegen deze na slechts weinig nadenken gespeelde zetten, afleggen, en wat later overkwam dat ook de Beverwij kers Piet Zwart en Gerben van Maanen en de Kijk Uit-eerste bord- speler Zwemstra. Alleen de clubkampioen 1967 van Kijk Uit, Walda, rustig spelend, had kans ge zien een vrijwel gelijkstaand eindspel op het bord te brengen. Bobotsov, die nog een uur bedenktijd overhad tegen Walda twee minuten, wilde niet winnen door op de vlag van zijn tegenstander te spelen, het geen in dit geval heel eenvoudig zou zijn geweest. „De stelling is remise, dus bied ik dat aan", oordeelde hij. Van de zes dames toonde de Roemeense Alexandra Nicolau zich weer een begena digd simultaanspeelster, overigens niet ver wonderlijk voor iemand, die zo verzot is op snelschaak. Dankzij haar grote theoretische kennis en diep spelinzicht kwam zij al snel aan vele borden gewonnen te staan. Slechts J. van den Ende slaagde er in remise te be reiken. Mevrouw Nicolau, die binnen een uur klaar was, bereikte daarmee de fraai ste score van de dames, welke prestatie nog meer reliëf krijgt als men denkt dat zij en de Russische mevrouw Koslovskaja gemiddeld de sterkste tegenstanders had den. De Russische deed het wat langzamer, maar ook ijzersterk. Slechts de IJmuide naar De Vente wist haar te overtroeven, de andere tegenstanders moesten de strijd staken. Van de twee Poolse dames deed mevrouw Litmanovicz het uitstekend met vijf over winningen .Van den Nieuwenhuizen speel de remise, J.' Vis wist haar te verslaan. Elisabeta Kowalska is nog niet zo gerou tineerd in simultaanspel en haar tempo lag dan ook niet hoog. Altijd een voordeel voor de tegenstanders, hetgeen ook wel uit de score bleek. Mevrouw Kowalska kwam tot vier overwinningen, één nederlaag (te gen Van den Nieuwenhuizen) en drie re mises (R. van Zwieten, J. Holtz en P. Maas). De Bulgaarse Ivanova, de echtgenote van grootmeester Bobotsov, moest twee remises toestaan (aan Van der Griendt en Honing) en verloor tegen Verwey. Fenny Heems kerk boekte ook twee remises (tegen Min en Wissink), maar verloor twee partijen (tegen ir. Harreveld en De Vogel). Duidelijk blijkt uit dit overzicht dat de lezers zich goed hebben geweerd. Alles wijst er op, dat de simultaangevers volgend jaar, als het eerste lustrum van onze schaakshows wordt gevierd, het nog weer zwaarder zullen krijgen. Nog even een overzichtje: Tal +19 =1 0, Bobotsov +5 =1 0, Nicolau +7 =1 0, Kozlovskaja +7 =0 —1, Litmanovicz +5 1 —1. kowalska +4 =3 —1, Ivanova 5 =2 1, Heemskerk +4 =2 2. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Vrijdagmiddag om streeks vier uur was het grootste schip dat in Nederland is gebouwd, de 110.000 tanker „Neverita", voor de laatste keer in IJmuiden. Het schip is nu op weg naar de Per zische Golf. De eerste reis voor Shell Tan kers Nederland gaat om de Kaap. De „Neverita" is gebouwd onder toe zicht van Lloyds Register of Shipping en heeft van dit classificatiebureau het cer tificaat „unmanned engine room" gekre gen. Op grond van de zeer uitgebreide automatisering en alarmeringsinstallatie van de gehele machinekamer zal het mo gelijk zijn vanaf 's avonds zes uur tot de volgende morgen acht uur met een on bemande machinekamer te varen. SANTPOORT Ten gerieve van de bewoners van het bejaardensentrum bij de Frans Wulverderlaan in Santpoort- Noord zal buslijn 71 van 1 februari af in de betrokken wijk een enigszins andere route volgen. Tussen J. T. Cremerlaan en Schipbrockerweg zal niet meer via de Kerkweg, maar via J. T. Cremerlaan, Dr. de Grootlaan en Valckenhoeflaan worden gereden. De stopplaats aan de Kerkweg wordt verplaatst naar de J. T. Cremerlaan/Kerk- weg, voor het bejaardencentrum komt een halte aan de Dr. "de Grootlaan, terwijl de halte op het Burg. Weertsplantsoen wordt verplaatst naar de Valckenhoeflaan. HAARLEM Dr. H. Meinardi, verbon den aan het Epilepsiecentrum „Meer en Bosch" te Heemstede heeft gisteren de „Koninklijke Shell Prijs" gekregen. Deze prijs ƒ20.000 groot wordt jaarlijks toegekend voor wetenschappelijk onder zoek op het gebied van biologie, geologie, geneeskunde scheikunde, natuurkunde of wiskunde. De Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem bepaalt wie de prijs zal worden gegeven. (Van een medewerker) IJMOND. Door de onverwachte 5-0 nederlaag die Stormvogels zondag jl. bij WSV '30 leed, is de spanning in de tweede klasse A volledig teruggekeerd. Het uitstekend debuterende Zandvoort- meeuwen is Stormvogels op een punt ge naderd, terwijl HFC twee punten minder bezit. Zaandijk is met de drie eerder ge noemde clubs ook nog kanshebber, maar dan moeten de Zaankanters zondag op eigen terrein van Zandvoortmeeuwen winnen, anders is Zaandijk uitgeschakeld. Stormvogels kan zich herstellen, nu EVC op bezoek komt. DEM-VVB is een streek derby, waarbij veel op het spel staat. DEM zal gebrand zijn op revanche voor de eerder geleden 2-1 nederlaag. Beide ploegen hebben de punten hard nodig. In de derde klasse A is Beverwijk zijn fraaie positie van enkele weken geleden kwijtgeraakt door een onverwachte neder laag tegen Helder. Ook zondag speelt Beverwijk een uitwedstrijd en wel tegen het laaggeklasseerde VIOS. De Beverwij- kers zijn aan hun stand verplicht om te winnen. ADO '20 kan zich op eigen ter rein herstellen van de grote nederlaag die tegen Alcmaria Victrix wgrd geleden. De Heemskerkers krijgen bezoek van SRC en dat lijkt geen onoverkomelijke tegenstan der. De Kennemers dat al meer dan een maand niet voor de competitie in het veld is geweest, speelt een thuiswedstrijd tegen HSV. In de derde klasse C zijn Velsen en VSV nog steeds kanshebbers, al staat USVU er verreweg het beste voor. VSV speelt thuis tegen RKAVIC en heeft dringend een overwinning nodig. De laatste zege behaalde VSV op 15 oktober De derby IEV-Velsen kent een duidelijke favoriet: de bezoekers boekten tot nu toe de beste resultaten en bleken in de eerste ontmoe ting ook verreweg de sterkste (4-0). Een en ander zegt echter niet zo veel, als het om een derby gaat, zodat een uitslag moeilijk valt te voorspellen. Kinheim gaat zondag zijn tweede plaats in de vierde klasse C verdedigen en dat wordt een moeilijk karwei, want de Vel- senaren gaan op bezoek bij ZSGO dat op eigen veld heel wat mans is. Bovendien heeft ZSGO nog goede kansen op de eerste plaats, zodat Kinheim een moei lijke zondag tegemoet gaat. Ook Wijk aan Zee krijgt het moeilijk: koploper Schoten is weliswaar niet meer zo ongenaakbaar als in het begin van de competitie maar start toch als favoriet in de badplaats ADVERTENTIE Nu off. SKODA-DEALER Komt U even langs en maak een proefrit zonder verplich tingen in de Reinier Claeszenstraat 2-4 IJmuiden-O. - Telefoon 14650 Het wordt zo langzamerhand duidelijk dat de smaak van het publiek verandert. Niet langer richt de interesse zich op de allernieuwste modellen, maar meer en meer krijgt men aan dacht voor de goedkope, een voudige wagen. Het gevolg is dat de concurrentiestrijd tussen de verschillende merken zich toespitst op een bepaald niodel in een bepaalde klasse. Het uit komen van de nieuwe Ford Es cort op de Brusselse Autosalon is hier een voorbeeld van. Ford hoopt met deze Escort de plaats die vroeger de Anglia innam te heroveren, terwijl de nieuwe wagen tevens tot taak heeft de Cortina een succesmodel te vervangen. Het zijn geen kleine eisen die Ford stelt, maar deze fabriek kan nu eenmaal niet achterblijven hij de suc cessen die de Opel Kadett, de Fiat 850, de 2 CV en de verschil lende Volkswagen-modellen boekten. Ford heeft besloten met de Escort een poging te wagen in de 1000 tot 1300 cc klasse de achterstand in te halen, terwijl tevens de belangstelling voor wagens in de 1500 cc klasse de fabriek heeft aangespoord tot het ontwerpen van een nieuwe 12 M-model. De koopgewoonten van het publiek zijn, zelfs voor ervaren marktonderzoekers, nu eenmaal moeilijk te doorgronden. Vast staat nu in ieder geval, dat de mensen in het algemeen een eenmaal gekozen merk trouw blijven en zich weinig aantrekken van de grote rucht baarheid die aan het verschij nen van steeds snellere, luxu euze en comfortabele wagens wordt gegeven. Voornaamste oorzaak schuilt ongetwijfeld in het feit dat het budget steeds krapper wordt. Desondanks blijft het een economische nood zaak voor de verschillende auto- fabrieken regelmatig hun pro- duktie te vernieuwen en uit te breiden. Waarbij zoals gezegd de strijd tussen deze fabrie ken zich voornamelijk afspeelt in de op een zeker moment meest populaire klasse. Opel, Audi en Volkswagen zijn bezig met nieuwe modellen, terwijl NSU overweegt om van de glanzende Ro 80 een meer vereenvoudigd type uit te brengen. In de loop van dit jaar komt wellicht ook Renault met een nieuw model uit, zodat 1968 zo wel voor de fabrikant als voor de koper een spannend jaar be looft te worden. Een firma in Leeuwarden heeft een zogenaamde Flat- wassette op de markt gebracht, die vooral flatbewoners veel lopen met emmers water bespaart als zij hun auto willen wassen. De Flatwassette bestaat uit een water tank, waaraan een autoborstel met slang is bevestigd. In dc tank kan door middel van een bijbehorend voetpompje een lichte luchtdruk op het water worden verkregen, die ervoor zorgt dat het water naar de borstel blijft stromen. Tijdens het wassen behoeft men slechts af en toe van het voetpompje gebruik te maken. Bovendien is dit systeem ook bruikbaar op de camping voor de watervoorziening; voor dat doel kan men een schuifkraan krijgen. Deze maand is de centrale aansluiting van Delft op rijksweg 13 gereedgekomen. Dit betekent onder meer dat de bocht bij het Wegenwachtstation die tijdelijk van Den Haag uit aansluiting gaf op Delft en de T.H.-wijk is af gesloten. Men zal voortaan gebruik moeten maken van de nieuwe centrale aansluiting. Bij een vergissing wordt de automobilist genoodzaakt ongeveer vijf kilometer verder in de richting van Rotterdam te rijden, waar bij de Doen- kade een mogelijkheid bestaat te keren en over de andere rijbaan terug te rijden naar Delft. De aansluiting van Delft in de richting Rotterdam op deze rijksweg 13 (ter plaatse van het wegenwachtstation) blijft tot ongeveer 1970 gehandhaafd. Met het gereedkomen van deze centrale aansluiting wordt dit eens zo gevaarlijke stukje rijksweg. 13 via een viaduct over de gemeentelijke toegangsweg naar Delft geleid. Het in totaal 56 meter lange viaduct (kosten twintig miljoen) is moeizaam tot stand gekomen, omdat het ver keer op dit zeer drukke weggedeelte niet mocht stagneren. Na de aanleg van hulpwegen werd het viaduct in twee helften gebouwd. Tijdens deze bouwperiode ontstond een „flessehals", maar door middel van rijstrooksignalering (voor het eerst in Nederland op dit weggedeelte toege past) en controle per televisie is het gelukt het verkeer ongehinderd verder te leiden. In een seizoen werd ten slotte de weg op volle breedte gebracht; dat betekent twee maal drie rijstroken en vluchtstroken ter weers zijden. De laatste werkzaamheden bestonden uit het verplaat sen van ongeveer zeven kilometer vangrail naar de middenberm, terwijl honderd lichtmasten (ieder met éen lengte van veertien meter) van de hulpwegen naar het midden van de nieuwe weg werden overgeplaatst. Tegelijk met deze reconstructie van de rijksweg heeft Rijkswaterstaat een nieuw viaduct aan de Brasserskade gebouwd. Het ligt in de bedoeling Delft op ongeveer achthonderd meter van het Wegenwachtstation over enige jaren een nieuwe aansluiting op de rijksweg 13 te geven. Deze aan sluiting, de Kruithuisweg, zal in 1970 gereed komen. Het zal worden uitgevoerd als het verkeersplein bij Ypenburg. Ter plaatse krijgt de rijksweg twee maal vier rijstroken, met vluchtstroken ter weerszijden. DKW heeft een nieuwe bromfiets op de markt ge bracht: de DKW L 50. De motor van deze nieuwe brom mer ligt onder een laag tankframe, waardoor de brom fiets een laag zwaartepunt heeft gekregen. Het ge wicht van de nieuwe bromfiets bedraagt 40 kilo gram. De brommer is bestemd voor het vervoer van een persoon plus ba gage. De motor heeft een inhoud van 47 cc en een compressieverhou- ding van 9 1. In houd tank 2,5 liter. /- +Lji Volgende maand, van 10 tot en met 18 februari, zal in de Amsterdamse RAI de 55ste autotentoonstelling, dit maal voor Bedrijfsauto's worden gehouden. Onder het motto „Voor lichtgewicht en tonnenlast", hopen de or ganisatoren niet alleen het professionele wegvervoer on der hun dak te krijgen, maar tevens iets te kunnen tonen van de voertuigen die voor het bestelwerk in de stad worden gebruikt. Bijna 230 standhouders zullen niet alleen trucks, aan hangers en opleggers demonstreren, maar ook voertuigen Deze maand is in ons land de Wartburg 353 combinatiewagen Tourist verschenen; een vier- deurswagen met een opklapbare achterklep en een laadvermogen van 450 kg. De achterklep en de spatschermen achter zijn vervaardigd van kunststof. De wagen bezit een drie cilinder twee- takt motor van 1000 cc. De achterzittingen kun nen worden neergeklapt om de laadruimte te vergroten. voor speciale doeleinden, zoals winkelwagens en reini gingsauto's. Bovendien zullen organisaties zoals de verkeerspolitie en opleidingsinstituten een plaats in de RAI krijgen. Aan de stations van de spoorwegen zullen gecombi neerde trein-toegangsbiljetten verkrijgbaar zijn, met on beperkt gebruik van het openbaar vervoer in Amsterdam op de dag van het bezoek. De tentoonstelling is geopend van 10.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.00 uur. Zaterdags en zondags van 10.00 tot 17.00 uur. Service DAG en NACHT UW ADRES voor Rijnstraat 91 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 6