„Reden: Noordvietnamese militaire actie ET-BESTAND AFGELAST -door Zuid-Vietnam en bondgenoten- Biemond weg bij Jaarbeurs HET WEER Drie kwartier voor begin Kans op compromis wordt groter Yvonne Paul even terug op Schiphol Gevlucht voor de pers Zeebeving oorzaak ramp? morris 7 Zeldzaamheid OPRUIMING KOREAANS CONFLICT Weer Amerikaanse deserteurs in Zweden Ontslagen uit ziekenhuis in Santpoort Ook jongeman uit Zandvoort gepakt OLIEVLEK NA VERDWIJNING ONDERZEEËRS Legioen voor „trouw aan paus, kerk en geloof" Cütipi^Ësoep... die is pas lekker! Superslagerij De IJmond Suède-Nappa jasjes Wollen mantels Lamsvachtjasjes Regenkleding Uw slager fj Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, f 1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye „Verschil van opvatting IN DEZE KRANT Vrij zacht Het woord is aan Damrak-overval Briefje uit Parijs: „Kom me maar halen Schande ZANDBERGEN IEDT T ESTE Dinsdag-aanbieding 500 gr. hachévlees 2.38 500 gram KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 53e JAARGANG NUMMER 73 MAANDAG 29 JANUARI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 99 L (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Er zijn verschillen van opvatting, maar die komen in elk be drijf voor", zo zei vanmorgen de heer A. G. Biemond Jr., plaatsvervangend al gemeen directeur van de Kon. Neder landse Jaarbeurs op een in der haast bij eengeroepen persconferentie, waarop de heer Biemond verder meedeelde ontslag te nemen uit zijn functie per eind juni. Vanmorgen was bekend geworden dat het in de leiding van de jaarbeurs niet erg boterde tussen de twee directeuren de heren Van der Kwast en Biemond. De heer Van der Kwast verklaarde van morgen dat op belangrijke beleidspunten nooit verschil van inzicht heeft bestaan tussen de beide directeuren. „Een aan mij ondergeschikte functie bevalt hem nu eenmaal niet, dat is alles". De heer Biemond gaat naar de Verenigde Staten in een andere functie. Hij is vijf jaar aan de beurs verbonden geweest. Voor dien was hij directeur van de textiel- jaarbeurs. UTRECHT. De beruchte Duitse au todief Karl Heinz Frischmuth, die vrij dagmorgen ontsnapte uit de strafgevan genis van Dortmund, is de afgelopen nacht opnieuw gearresteerd. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving4, 5 Economisch nieuws 6 Scheepsberichten 6 Beurs 6 Kunst 7 Radi o en tv7 Feuilleton 15 Beeldverhalen15 SportZie bijlage Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt niet hier of daar motregen. Matige, langs de waddenkust krachtige tot harde zuidwestelijke wind. Minder koude nacht. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. Een Amerikaanse marinier ge zicht en armen in het verband loopt in Khe Sanh in Zuid-Vietnam met zijn wapen door het kamp, dat dagenlang onder artillerie- en mor tiervuur van de Vietcong heeft ge legen. Al meer dan twee weken ver. wachten de Amerikanen hier een grootscheepse Noordvietnamese aan val. SAIGON (Reuter). De Zuid- vietnamese regering en haar bond genoten hebben vandaag het bestand ter gelegenheid van het Vietnamese nieuwjaar, het „Tet", voor de vijf noordelijke provincies afgelast drie kwartier voordat het van kracht zou worden. In een Zuidvietnamees re geringscommuniqué wordt gezegd dat de maatregel een gevolg is van de massale Noordvietnamese mili taire opbouw in het gebied. Ook de Amerikaanse luchtaanvallen op de Noordvietnamese bevoorradingsroutes ten zuiden van Vinh (150 kilometer ten noorden van de gedemilitariseerde zone) zullen niet worden gestaakt. In het communiqué wordt gezegd dat er duidelijke bewijzen zijn van de toege nomen Noordvietnamese militaire actie in de noordelijke gebieden van Zuid-Vietnam die een groot offensief doen veronderstel len. Vooral in de omgeving van Khe Sanh en in het naburige Laos zijn grote troepenconcentraties waargenomen terwijl voorts is geconstateerd dat voorraden in hoog tempo worden aangevoerd. „Onder deze omstandigheden heeft de republiek Zuid-Vietnam, in overleg met haar bondgenoten, besloten dat het eerder aangekondigde „TET"-bestand in bepaalde gebieden niet kan worden uitgevoerd zonder ernstig levensgevaar voor de ver dedigende Zuidvietnamese en Amerikaan se militairen", aldus het communiqué. Voorts wordt gezegd dat in verband met de massale logistieke opbouw de bombar dementen van aanvoerwegen ten zuiden van Vinh niet zullen worden gestaakt. Senator Edward M. Kennedy van Mas sachusetts heeft zondag verklaard, dat de Amerikaanse strijd in Zuid-Vietnam nogal hopeloos lijkt tenzij de regering te Saigon radicaal een einde maakt aan de corrup tie, aldus bericht AP uit Washington. (Van onze correspondent) WASHINGTON. In ruil voor een schuldbekentenis en een aantal krijgsge vangenen zou Noord-Korea bereid zijn het gekidnapte inlichtingenschip „Pue blo" aan de Verenigde Staten terug te geven. Dit is gemeld uit New Delhi, waar de Russische premier Kosygin op bezoek is en het lijkt bevestigd te worden door geruchten in kringen der Verenigde Na ties. In de Veiligheidsraad was de Russi sche ambassadeur Morozov heel rustig, en achter de schermen waren de Russen nog verzoeningsgezinder, zo was gisteren uit New York te horen. Volgens sommige insiders zag het er zelfs naar uit dat de Russen zouden instemmen met het zen den van uitnodigingen aan Noord- en Zuid-Korea om de beraadslagingen van de Veiligheidsraad bij te wonen. Volgens andere berichten zou de Sovjet-Unie ook oren hebben naar het benoemen van een bemiddelaar in de kwestie, zoals door Canada werd voorgesteld. De Noordkoreaanse vice-president Kang Ryang Woek heeft overigens verklaard, dat zijn land besloten heeft de bemanning van het Amerikaanse verkenningsschip Pueblo streng te straffen. Zuid-Korea heeft laten weten, dat het niets voelt voor een eventuele uitwisse ling van gevangen genomen communis tische guerrillastrijders tegen de 83 op varenden van het Amerikaanse verken ningsvaartuig „Pueblo". STOCKHOLM (AP). Het Zweedse „Vietnam-comité" heeft bekend gemaakt dat wederom twee deserteurs uit het Amerikaanse leger in Zweden zijn aange komen. Uniek is het niet, wel zeldzaam: een baby, die bij de geboorte al tandjes heeft. Deze foto werd ge nomen van een vier dagen oud meisje in een ziekenhuis in Jo hannesburg. Zij heeft twee onder tandjes en één boventand. Pythagoras: Reken op de trouw van uw hond tot uw laatste snik en op de trouw van uw vriend tot de eerste beproeving. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Na een verblijf van 2 weken in het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort is Yvonne Paul, de 38-jarige voormalige secretaresse van het Neder landse consulaat in New York, die per se naar Amerika terug wil, vrijdag ontslagen. Het medisch onderzoek in deze inrichting heeft uitgewezen, aldus hebben de be- AMSTERDAM. De 20-jarige jonge man uit Zandvoort, de tweede dader van de roofoverval op de geldloper van C. en A. op het Damrak in Amsterdam, zit thans achter slot en grendel. Hij is dege ne die op de geldloper heeft geschoten bij de poging diens tas met 300.000,- te ro ven. Hoofdinspecteur Westerhof, chef van de recherche van het politiebureau in de Warmoesstraat, heeft hem zondagmiddag in Parijs, waarheen de jongen was ge vlucht, aangehouden. In de Franse hoofd stad was het de jongen duidelijk gewor den, dat hij geen of weinig mogelijkheden had in vrijheid te blijven. Dit deed hem besluiten zelf de heer Westerhof te be richten waar hij zich bevond en hem te vragen opgehaald te worden. Dat is zon dag gebeurd. In de afgelopen nacht ar riveerden de hoofdinspecteur en zijn ar restant per auto in Amsterdam. Uit een voorlopig verhoor is komen vast te staan dat de jongeman de schoten heeft gelost op de geldloper, die in de buik werd ge troffen. Zijn mededader werd vrijwel ter stond na de mislukte overval gepakt. (Van onze correspondent) PARIJS. Vanmorgen had men in Parijs weinig hoop meer dat de 52 leden van de bemanning van de Franse onder zeeboot „Minerve" nog levend zullen wor den teruggevonden. De „Minerve" had vorige week de grote Franse marinehavén Toulon voor een oe fening verlaten. Zaterdag werd het laat ste radiobericht van de onderzeeër ont vangen, waarbij de stem van de kapitein nog nauwelijks meer was te verstaan. De vrees, dat de bemanning in levensge vaar verkeerde, werd gisteren nog aan zienlijk versterkt, toen men in de Middel landse Zee, waar tientallen jagers en he- v." -- - Zo zag de „Minerve" er uit. Dit is een archieffoto van een zusterschip. likopters voor de naspeuringen waren ge mobiliseerd, een enorme olievlek ont dekte, die van de „Minerve" afkomstig leek te zijn. Het is niet onwaarschijn lijk dat de „Minerve" ver onder de zee spiegel onklaar is geworden en toen door de enorme druk van het water is geëx plodeerd. Wanneer de Minerve niet wordt terug gevonden zal de verlieslijst van mari niers in de Middellandse Zee binnen één week 120 manschappen bedragen. Want het was gisteren al wel zeker dat ook de 69 Israëliërs, dia de Israëlische duikboot „Dakar" bemanden, als verloren moeten worden beschouwd. De voorraad zuurstof aan boord van het vaartuig was tot zondagavond slechts toereikend. In Tel Aviv verklaarde men dat er geen aanleiding bestaat enig verband te leggen tussen de verdwijning van de „Da kar" en de Franse onderzeeboot „Miner ve". Men sluit de mogelijkheid niet uit dat zowel de „Minerve" als de Israëlische duikboot „Dakar" vergaan zijn als ge volg van zware zeebevingen. Yvonne Paul, vanochtend op Schip hol. De KLM-employé op de foto komt toevallig langslopen. AMSTERDAM. Een groep rooms- katholieken is overgegaan tot oprichting van het Michael-Legioen, dat de spreek buis wil zijn van de geloofsgenoten, die het oneens zijn met „de verwildering wel ke in de Rooms-Katholieke Kerk plaats heeft onder het motto van vernieuwing". Het Michael-Legoioen wil „bevestiging en versterking van de trouw aan Kerk, paus en geloofsschat der kerk, zoals die Kerk haar twintig eeuwen heeft verstaan." Het legioen houdt op zaterdagmiddag 17 februari in Tivoli in Utrecht een bij eenkomst. De sprekers zijn: F. A. Brun- klaus. letterkundige in Maastricht, mej. drs. N. Broeders, uit Den Haag, L. Knu- velder, auteür in Amsterdam, en dr. Jean van der Stap, lector aan de Sorbon- ne in Parijs. handelende geneesheren de officier van Justitie in Haarlem laten weten, dat er geen reden is tot voortzetting van de ver pleging. Aangezien de officier van justitie in Haarlem, mr. J. J. Bredius, zijn dagvaar ding die tegen haar wegens lokaalvrede breuk op Schiphol was uitgebracht, heeft ingetrokken, kan Yvonne Paul zich op het ogenblik min of meer buiten vervol ging achten. Mr. J. J. Bredius wist vanmiddag om streeks half één nog niet dat Yvonne Paul naar Schiphol was geweest, de officier van justitie was de hele morgen bij de zitting van de economische politierechter geweest. Zijn commentaar na de zitting was: „Als zij weer op Schiphol gaat zit ten, moet er tegen haar worden opge treden". De officier van justitie zei eerst overleg te willen plegen voor hij even tueel een nieuw proces-verbaal zou la ten opmaken of de oude (ingetrokken) dagvaarding zou gebruiken. Mr. Bredius is vrijdag wel in kennis gesteld van het ontslag uit het zieken huis in Santpoort van Yvonne Paul. De directie van het Provinciaal Zieken huis wilde ons over het ontslag van Yvonne Paul geen mededelingen doen. Zo wel bij opname als ontslag van patiën ten, zei men ons, is dat niet de gewoonte. Vanochtend dook zij weer op in de ver trekhal van Schiphol, nog steeds gekleed in dezelfde geleende blauwe regenjas, doch met daaronder nieuwe kleren en niet meer de gebloemde japon. Of het haar bedoeling is weer de oude plaats in de hal van het vliegveld te gaan innemen, werd niet duidelijk. Per KLM-bus ver trok zij in de loop van de ochtend naar Amsterdam, na op de luchthaven nog wat kleding opgehaald te hebben. „Ik vind het een schande, dat ze me op die manier naar een ziekenhuis hebben ontvoerd," aldus de verontwaardigde vrouw bij haar terugkeer op Schiphol. „Ze hebben me zenuwziek willen verkla ren op grond van het feit, dat ik in hon gerstaking ben gegaan, toen ze me van Schiphol wegvoerden. Ik heb 15 dagen lang geleefd op een glaasjes water per dag. Zonder me te vertellen wat ze met me gingen doen hebben ze me in een auto gezet en naar Santpoort vervoerd. Ik heb daar tegen de geneesheer-directeur gezegd: u moet me niet nemen, het doet mijn zaak geen goed. Maar ik werd toch opgenomen." Op dat moment in het gesprek ont waarde mejuffrouw Paul een fotograaf en nam ijlings de benen. Achtervolgd door de fotograaf en een cameraman van de NTS, die zich bij hem voegde, vluchtte ze het gebouw uit en nam plaats in een KLM-bus naar Amsterdam. Yvonne Paul zag er ondanks de honger staking goed uit. Ze leek nauwelijks ver magerd. Vermoedelijk heeft ze omstreeks 20 januari in het ziekenhuis haar houding gewijzigd en is toen wel gaan eten. ADVERTENTIES TOT EN MET DONDERDAG A.S. Heerlijk gekruide SAUCIJZEN 500 gram 1.78 250 gram MALSE PAARDEBIEFSTUK 2.25 1 kg VLEESKRABBETJES 1.99 N. RES. PLEIN 1945 no. 53, IJMUIDEN Barteljorisstraat Haarlem - Tel. 15352 leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 95 Amsterdam Iedere dag weer, 'n heerlijke 4ractatie magere doorregen varkenslappen 1.68 Erwtensoep uit eigen keuken 1.25

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1