POLITIEK AFGEZWOREN Mikis Theodorakis is vrijgelaten Deel van liederen wordt binnenkort vrijgegeven Trouwen op Zanzibar of deportatie van ouders EGYPTISCHE SLEPERS IN SUEZKANAAL 1 Bisschoppen zoeken oplossing voor „Leuven I snoep verstandig: eet'n appel! Door lawines al 24 doden in Zwitserland Blaiberg 6 of 7 februari uit ziekenhuis Immunisatie tegen zwangerschap Nieuw schandaal in Rome Kennedy wellicht toch kandidaat Weer stukken van H-bommen gevonden Dr. Teller acht kernverdrag nadelig Egypte mag niet hele Suezkanaal onderzoeken Zes jaar met tang in buik Berechting op Cuba van antipartij groep Belgische premier houdt enkele dagen vakantie in Tenerife Treinrover Wilson weer achter slot en grendel ramm MAANDAG 29 JANUARI 1968 nister Andreas Papandreou, die kerst avond vrijgelaten werd krachtens de amnestie. - 99 t i De internationaal gewaardeerde Griek- ge componist Mikis Theodorakis, die za terdag door de Griekse autoriteiten is vrijgelaten onder voorwaarde dat hij zich niet meer met de politiek zal bemoeien, heeft zijn vrijlating grotendeels te dan ken aan een grote stroom van protesten uit het buitenland. De Griekse posterijen zijn overstelpt met schriftelijke reacties, in de meeste gevallen niet meer dan „groeten aan Theodorakis", waaruit dui delijk kwam vast te staan welke indruk de arrestatie van de componist in het buitenland had gemaakt. Het Griekse militaire bewind is bezig met het heropbouwen van een zeker prestige, waarbij het geholpen wordt door de toenemende stroom van erkenningen door buitenlandse regeringen. In het ka der van de pogingen om hun illegaal aan de macht gekomen regime een schijn van legaliteit te verlenen, is de Griekse junta kolonels er veel aan gelegen aan te tonen dat hun bewind heilzaam voor Grieken land is. De vrijlating van een ook in het buitenland populaire figuur als Theodora kis kan als een tactische zet worden be schouwd, die de verzetsbeweging een martelaar ontneemt. Het feit dat Theodorakis heeft moeten beloven, zich van politieke agitatie te zul- BADEN-BADEN - KAAPSTAD (AFP- Reuter) De Zuidafrikaanse hartchirurg dr. Barnard heeft in Baden-Baden gezegd dat dr. Blaiberg, de tweede patiënt, op wie hij een harttransplantatie heeft ver richt, wellicht 6 of 7 februari het zieken huis zal kunnen verlaten. Hij houdt er rekening mee voor die tijd van zijn West- duitse bezoek naar Kaapstad terug te keren. Uit Kaapstad wordt gemeld dat dr. Blaiberg zaterdag voor het eerst zich zelf heeft gewassen, geschoren en gedeel telijk aangekleed. Dr. Barnard heeft in Baden-Baden ver klaard te menen dat een harttransplan tatie medisch en technisch in West- Duitsland mogelijk is. SYDNEY Binnen enkele jaren zal het mogelijk zijn vrouwen tegen zwanger schap te immuniseren, zo heeft profes sor Nicholas Vorys van het universiteits ziekenhuis in Ohio, een deskundige op het gebied van geboortebeperking, zater dag in Sydney gezegd. Bij Amerikaanse onderzoekingen is al Immunisatie tot acht maanden bij ba vianen tot stand gebracht, aldus de pro fessor. Vorys sprak bij zijn aankomst in Australië, waar hij een serie lezingen zal geven. ROME (AFP) Na de opschudding, die in Rome is veroorzaakt door de aan houding van een oud-burgemeester we gens malversaties, is er in de Italiaanse hoofdstad een nieuw schandaal ontdekt. Ditmaal zijn het de ambtenaren van de griffie, die zich zouden hebben verrijkt door ten eigen bate de tarieven te verho gen. Op deze wijze zou per dag een „winst" van duizend gulden zijn gemaakt. De zaak kwam aan het rollen toen het iemand uit een grote provinciestad opviel dat de leges in Rome aanzienlijk hoger waren dan in zijn woonplaats. Minstens vijf ambtenaren zouden zich aan fraude hebben schuldig gemaakt. DETROIT (AP) De voormalige voor zitter van de democratische partij in Mi chigan, Zolton Ferency, heeft zondag - avond verklaard te hebben vernomen dat senator Robert F. Kennedy „ernstig over weegt" terug te komen van een eerder besluit zich niet verkiesbaar te tellen voor de kandidaatsverkiezingen voor het presidentschap. Ferency verklaarde een en andere ver nomen te hebben van naaste medewer kers van Kennedy, doch weigerde te ont hullen welke. Hij zei dat Kennedy binnen twee we ken zijn besluit zou nemen. THULE (AFP). Stukken van alle vier waterstofbommen van de B-52, die vorige week zondag op Groenland is ver ongelukt, zijn nu teruggevonden, hebben de Amerikanen op de basis Thule zondag officieel meegedeeld. De nummers op gevonden onderdelen corresponderen met die van de vier bom men die aan boord waren. Daaruit wordt afgeleid dat die bommen ter plaatse moe ten zijn en in het ijs zitten, voor zover ze door de schok en de daaropvolgende brand niet zijn verpulverd. len onthouden, is geen uitzondering. Er zijn in de loop van de laatste maanden talrijke arrestanten vrijgelaten onder die voorwaarde. Het is trouwens duidelijk dat hij niet lang een vrij man zou blijven, als hij opnieuw zou beginnen anti-revo lutionaire strijdliederen te componeren. Tijdens het proces dat tegen de compo nist is gevoerd, moet al heel weinig zijn komen vast te staan over de gegrondheid van beschuldigingen tegen hem. „Pogin gen tot omverwerping van het bewind" zijn niet gebleken, pogingen tot het omver zingen van het bewind misschien wél. Theodorakis is een kunstenaar, wiens reactie op de militaire staatsgreep uiter aard in de eerste plaats in kunstzinnige vorm tot uiting is gekomen. De lyrische ontvankelijkheid van het Griekse volk maakt het wellicht gevoeliger voor muziek en liederen dan voor zwaarwichtige poli tieke argumenten. Theodorakis heeft met zijn „reactionaire" muziek een gevaarlij ker snaar doen trillen dan koning Kon- stantijn met zijn onbeholpen poging tot opstand. Het verbod, aan Theodorakis op gelegd, treft het gevoel van onvrijheid der Grieken sterker dan welke andere vrijheidsbeperking ook. De Grieken zijn in het algemeen niet zulke uitgesproken voorvechters van de formele democratie, maar wel emotioneel te inspireren door vrijheidssentimenten, ook al worden die primitief omschreven. Een „lied der ver loren vrijheid" kan doordringen in de politiek vrijwel niet geïnteresseerde zie len van eenvoudige mensen, terwijl een wettelijk verbod van parlementaire op positie en een volledig geknevelde pers wellicht veel minder indruk maken. Het militaire bewind weet dat allemaal best, zodat het na de greep naar de macht meteen begonnen is met pogingen om „de kleine luiden" voor zich te winnen. In dat opzicht zijn de laatste maanden in Griekenland hervormingen tot stand ge komen die werkelijk verbeteringen kun nen worden genoemd. Deze tactische veld tocht tot verovering van de psyche kan slechts afbreuk worden gedaan door ver heerlijking van de verloren vrijheid in mythische vorm een vorm die man nen en vrouwen als Theodorakis bij uit stek beheersen, omdat zij in hun kunste naarschap het verlies van de vrijheid eveneens mythisch hebben ervaren. Het is moeilijk aan te nemen dat deze stem van het Griekse geweten het zwij gen kan worden opgelegd door een een voudig verbod, ook al staan de exponen ten ervan onder wakend oog van de dic tatoriale terreur en zijn zij voorlopig ge doemd tot stomheid ótn lijfsbehoud. .■«■■.......■^-fVWVVWfwvwwwvww|nnfwtn<M ATHENE (AP). De Griekse com ponist Mikis Theodorakis is uit de Averoffgevangenis ontslagen krach tens de kerstamnestie van de Griekse junta. Theodorakis werd 's middags om vijf uur uit de Averoffgevangenis gehaald en in een donkerblauwe auto van de geheime politie weggereden. Dezelfde tactiek werd gebruikt bij de vrijlating van de voormalige mi- GAINESVILLE, FLORIDA (AP). Volgens dr Edward Teller, die heeft mee gewerkt aan de constructie van de H-bom zou het voorgenomen verdrag tussen Rus land en de V.S. om een einde te maken aan de verdere verspreiding van kernwa pens nadelig zijn voor de veiligheid van de VS. TEL AVIV (AP) Israel heeft Egypte gewaarschuwd dat het niet zal toelaten dat een onderzoek wordt ingesteld naar wrakken in het Suezkanaal ten noorden van het Tinsah-meer, dat halverwege het kanaal ligt. Dit hebben officiële zegslie den meegedeeld. Zaterdag is Egypte begonnen met het in kaart brengen van obstakels in het zuidelijke deel van het kanaal. De zegs lieden hebben verklaard dat Egypte graag 't hele kanaal wil onderzoeken, maar dat hiervan geen sprake kan zijn, omdat de overeenkomst door bemiddeling van de Verenigde Naties alleen behelst dat de zuidelijke ingang van het kanaal zal wor den vrijgemaakt om de opgesloten sche pen te bevrijden. De Israëlische minister van Defensie Mosje Dajan heeft in principe ingestemd met een verzoek van het internationale Rode Kruis om het gehied rond de Allen- by-brug over de Jordaan te demilitari seren. Mevrouw Theodorakis, zijn vader en zijn advocaat en een dozijn journalisten stonden buiten de gevangenis te wachten maar zij kregen geen kans om hem te spreken. De componist bleek van de ge vangenis te zijn overgebracht naar de onderminister voor perszaken, Michael Sideratos, waar hij dertig minuten bleef. Sideratos verklaarde later tegenover de pers dat Theodorakis de wens te kennen had gegeven de persfotografen en journa listen te ontwijken en dat hij zijn wens had geëerbiedigd. Sideratos zei, dat een speciale commis sie een onderzoek zal instellen naar de liederen van Theodorakis en dat die chansons die geen politieke inhoud heb ben in het openbaar mogen worden ge speeld. Voordat Theodorakis in de politieauto stapte om naar huis te gaan legde hij een korte verklaring voor de pers af waarin hij zei, „dat hij zich van nu af aan zal bezighouden met zijn muziek en zijn ge zin". Er worden nog 2.500 politieke gevange nen vastgehouden op de gevangeniseilan den. Het regime heeft hen bestempeld met „keiharde communisten". Toen Theodorakis werd vrijgelaten draaide de Amerikaanse luchtmachtbasis in Athene de film „Zorba de Griek" die hem buiten zijn land beroemd maakte. Volgens een mededeling was men hier toe overgegaan omdat de bevolking er om vroeg. De Griekse majoor Michael Arnaoutis, een voormalig adjudant van koning Kon- stantijn, is vandaag door het hoog mili tair gerechtshof in Athene beschuldigd van desertie. Een woordvoerder van het hof ver klaarde dat de veertigjarige Arnaoutis er van wordt beschuldigd zijn post als mili tair attaché van de Griekse ambassade in Londen te hebben verlaten. Er is nog geen datum vastgesteld voor zijn proces dat in zijn afwezigheid zal worden ge voerd. De straf die hem kan worden opgelegd kan oplopen tot vijf jaar gevangenis. Arnaoutis zou de ambassade op 13 de cember hebben verlaten tijdens de mis lukte contrastaatsgreep van de Griekse vorst. Zijn verblijfplaats is momenteel on bekend. Nationalistisch China, Italië, West- Duitsland en Canada hebben het Griekse regime in Athene erkend. Het Griekse militaire regime heeft van daag 49 professoren van de universiteit ontslagen in het kader van een groot scheepse zuivering van het onderwijs. In een bekendmaking van de regering wordt meegedeeld, dat hiertoe besloten werd „om het onderwijssysteem te mo derniseren en de elementen eruit te ver wijderen wier optreden bewezen heeft in te druisen tegen het maatschappelijke en politieke regime en zijn fundamentele in stellingen. Het betreft hier 16 professoren van de universiteit van Athene, 28 van de uni versiteit van Saloniki, een van de univer siteit in Ioannina en vier in Piraeus, ZANZIBAR (Tanzania) (AP) Ouders op Zanzibar, die hun dochters van het eiland wegzenden om in het hu welijk te treden, zullen worden gedepor teerd, aldus heeft de eerste vice-president van Tanzania, sjeik Abeid Karume, zon dag verklaard. Ai; v i x V.i Egyptische sleepboten tasten 'net Suezkanaal af voor zij een uitweg gaan banen voor zestien schepen, die in het kanaal gestrand zijn. Op de voorgrond prikkeldraad op de Egyptische oever. Op de achtergrond de door de Israëliërs bezette Sinai. woestijn. Hij veroordeelde de ouders, die hun dochters naar het Midden-Oosten zenden in plaats van ze te laten huwen met zwarte mensen op Zanzibar. Deze ouders zijn nog steeds ontstemd over de omver werping van het oude Arabische regime, dat Zanzibar eeuwenlang heeft bestuurd, aldus Karume. Hij zei dat jonge meisjes naar plaat sen worden gezonden die hen volkomen onbekend zijn. Daar moeten zij dan een leven van dienstbaarheid leiden. „Dit is zeer onmenselijk en de revolu tionaire raad van Zanzibar heeft besloten ouders die hun dochter wegzenden voor een huwelijk in het buitenland haar naar dat land zullen moeten volgen", zei hij. ROME (Reuter). In een ziekenhuis in Rome is zaterdag een zeventigjarige vrouw overleden, die zes jaar lang met een tang van 22 centimeter in haar buik heeft geleefd. Het instrument was achter gelaten bij een operatie voor een even tueel gezwel, waarvan echter niets ge vonden werd. Toen de vrouw over pijn in de maagstreek begon te klagen bracht een onderzoek met röntgenstralen de aan wezigheid van de tang aan het licht. De artsen vonden een nieuwe operatie te ge vaarlijk. HAVANA (AP). De Cubaanse com munistische partij zal negen oude bolsje wisten laten berechten wegens dwarsbo ming van de politiek van premier Fidel Castro inzake het uidragen van guerrilla revoluties in Latijns - Amerikaans elan den. Eén en ander is bekend gemaakt na een bijeenkomst van het centrale partij- comité, waarvan twee leden eveneens tot de anti-partijgroep zouden hebben be hoord .Het is evenwel niet bekend of zij ook zullen worden aangeklaagd. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Minister-president Van den Boeynants moet op advies van zijn dok ter enige dagen rust houden. Hij is zater dag per vliegtuig naar Teneriffe vertrok ken. Radio-Luxemburg heeft het bericht verspreid dat de Belgische premier een hartaanval heeft gehad. De ondervoorzit ter van de Belgische socialistische par tij, Jos van den Eynde, heeft direkt in zijn „Volksgazet" geschreven dat Vanden Boeynants met vakantie gaat terwijl het vaderland in moeilijkheden is. door de kwestie-Leuven. Een dag daarna schreef hij weer een hoofdartikel onder de ti tel: „Vandenboeynants op zijn laatste be nen?" Dat ging dan niet meer over de lichamelijke toestand van de premier, maar over een mogelijke scheuring in de regeringscoalitie van liberalen en katho lieken. Eén en ander is wel tekenend voor de berichtgeving met betrekking tot Leu ven. Het buitenland denkt er dadelijk het ergste van en de socialisten hopen dat ze een mogelijkheid zullen vinden de rege ring ten val te brengen. De Belgische minister-president heeft na afloop van de kabinetsraad van vrij dag gezegd, dat eerst de „inrichtende overheid" met een oplossing voor de taal kwesties in Leuven moet komen. Daar na zal de regering in overleg met de volksvertegenwoordiging beslissen. Zon dag heeft dan ook het college van bis schoppen van België de gehele dag in Mechelen vergaderd in aanwezigheid van prof. Leemans, de commissaris-generaal van de universiteit. Of er reeds besluiten zijn genomen en zo ja welke, was van ochtend nog niet bekend. Het probleem is ook zeker te ingewikkeld om er in één dag een oplossing voor te kunnen vinden. De vereniging van Vlaamse professoren heeft besloten haar staking nog een week voort te' zetten. Zij heeft een ultimatum gesteld: voor 23 februari moet er een op lossing zijn gevonden, anders zullen de hooggeleerden „naar de meest radicale middelen" grijpen. Zij waarborgen echter de normale opleiding van de studenten en zij verzekeren dat de mogelijkheid om examens af te leggen niet in het gedrang zal komen. In hoeverre de regeringscoalitie zal worden aangetast door de moeilijkheden, is nog niet te voorzien. De liberale partij voor vrijheid en vooruitgang heeft zich bij monde van haar voorzitter tegen een split sing in een Nederlandse afdeling in Leu ven en een Franstalige elders verzet. Bin nen de Katholieke C.V.P. zijn twee stro mingen, een Waalse en een Vlaamse. Vooralsnog staan zij tegenover elkander voor wat de deling van de universiteit betreft. Voor beide vleugels gelden uiter aard motieven van tactische en electorale aard. Het ligt voor de hand dat de op lossing waartoe men hoopt te komen, zal zijn gericht op het verzoenen van beide stromingen. De discipline in de C.V.P. is altijd vrij sterk geweest en de bisschop pen hebben er belang bij dat de partij haar eenheid bewaart. Theodorakis na zijn vrijlating met zijn vrouw en twee kinderen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) LONDEN Charles Wilson, de in Ca nada gepakte treinrover, zit sinds zon dagmiddag weer in Engeland achter slot en grendel. Hij werd opgesloten in de extra-bevei ligde vleugel van de supermoderne, ge heel geïsoleerde, gevangenis in Parkhurst op het eiland Wight, een gevangenis bin nen een gevangenis, die echter bepaalde faciliteiten biedt, die andere gevangenis sen missen. In dezelfde gevangenis bevin den zich een aantal van Wilsons vroegere collega's, ondere andere Gordon Goody, die ook tot de elite van de treinrovers bende behoorde. DA VOS 24 stoffelijke overschotten zijn geborgen uit tientallen lawines, die tijdens het weekeinde oost- en centraal Zwitserland hebben geteisterd. Tenminste tien mensen worden nog vermist. De lawines kwamen overal in de Alpen tegelijk omlaag alsof het tevoren afge sproken was. De hel brak los bij het wintersportoord Davos in Oost-Zwitserland, kort voor mid dernacht. In minder dan een half uur kwa men praktisch van elke top lawines om- laagdonderen, dwars door bossen waar de bomen ontwortelden. Chalets werden mee gesleurd, evenals boerderijen en stallen waarna de massa's neerstortten op spoorlijnen en wegen in het dal. Daar de toegangswegen tot de bergen bijna overal versperd zijn, zijn naar schatting vijftienduizend tot twintigduizend Zwitserse en buitenlandse toeristen tijde lijk geïsoleerd in Davos en de andere ski oorden. Een gezin van acht personen is om het leven gekomen in Klösterle in het Oosten rijkse Voralberg. Een lawine verpletterde het huis van het gezin, waarna een om gevallen kachel brand veroorzaakte. Hon derdvijftig personen hebben de hele nacht getracht het gezin te redden, maar het ontbrak hen aan licht en reddingsmidde len. Treinbotsing. Veertig personen zijn zater dagavond om het leven gekomen bij een treinbotsing te Fanfa, honderd ki lometer van Porto Alegre. Het aantal gewonden bedraagt zestig. Bruginstorting. Het aantal bekende slacht offers van de instorting van de brug over de Ohiorivier in Point Pleasant (W. Virginia) op 15 december is thans tot 41 gestegen, aangezien in het weekend nog twee lijken zijn geborgen. Nog vijf perso nen worden vermist. Nieuw geld. De Biafraanse leider, luite nant-kolonel Ojoekwoe, heeft zaterdag de uitgave aangekondigd van nieuw Biafraans geld en nieuwe postzegels die maandag in omloop zullen worden gebracht. Vliegtuig neergestort.Bij het vliegveld van Moroni op de Comoreneilanden in de Indische Oceaan is een vliegtuig met zestien man aan boord neergestort. Twee mensen overleefden het ongeluk.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3