MILITAIRE UITGAVEN EISEN 76.7 MILJARD Johnson's begroting vertoont grootste tekort in vredestijd Concentratiekampbewoners krijgen nu toch uitkering Effecten leveren ons ineens extra voordeel op... dank zij het Premie Spaarpian! PREMIE SPAARPLAN B-70 en X-I5 aan de kant Dr. Spock moet weldra voor rechtbank komen Op twee fronten Brandstichter aangehouden Uitbreiding kernwapen fabrieken Aanklacht tegen Helen Vlachou ingetrokken Rover gijzelt acht mensen Antipartij groep op Cuba pro-Russisch Weer diplomatiek contact Bonn- Belgrado Lugubere vondst op gevangenis- boerderij 3 telegrammen DINSDAG 30 JANUARI 1968 commentaar op actuele Congres critisch Succes voor Britse ombudsman: Mijn vrouw en ik zijn aandeelhouders geworden! We doen mee aan het Premie Spaarpian en kopen nu jaarlijks voor zo'n 500 gulden aandelen en obligaties. Straks krijgen we daarover elk jaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! We kopen er nog een aandeeltje voor... Basis voor persoonlijk, bezit Kabinetsformateur Raul Castro: Voor samenzwering tegen de dienstplicht Nog altijd probeert president Johnson vol te houden dat Amerika zich „kanon nen en boter" beide kan permitteren. Dit is de stellige indruk die de nieuwe begro ting van 186,1 miljard dollar maakt. Aan de ene kant vraagt de president maar liefst 76,7 miljard voor militaire uitgaven (26,3 miljard voor Vietnam), maar daar naast wil hij voor armoedebestrijding en andere sociale maatregelen ruim drie miljard meer hebben dan vorig jaar, voor huizenbouw en verbetering van de grote steden wil hij meer geld en eveneens voor misdaadbestrijding. Bovendien hoopt hij van het parlement toestemming te krijgen 351 miljoen dollar (251 meer dan het vorige fiscale jaar) uit te geven aan subsidie bij het ontwerpen van het supersonische vliegtuig van de toekomst, dat 2000 mijl per uur zal moeten kunnen vliegen. Zolang het Huis van Afgevaardigden het gevoel heeft dat de president niet de nodige zuinigheid betracht, zal er niet veel komen van het regeringsvoorstel om de belastingen met tien percent te verho gen. Op deze verhoging is de begroting ten dele gebaseerd. Zonder de tien per cent extra belastinginkomsten gaat het tekort in begrotingsjaar 1968 namelijk een kleine 23 miljard belopen en in 1969 een kleine 21 miljard. Er is door Johnson overigens wel wat bespaard. Het ruimtevaartprogramma bijvoorbeeld krijgt 230 miljoen minder dan in het aflopende belastingjaar en in totaal belopen de bezuinigingen rond 2,5 miljard. De grote stijging der uitgaven is een gevolg van de verhoogde militaire uitgaven in Vietnam en de verhoging door het parlement van sociale uitkeringen en overheidslonen. Niet voor niets zegt de president in zijn boodschap aan het Con gres dan ook dat de belastingverhoging die hij dringend vraagt niet nodig is door nieuwe binnenlandse projecten, maar pri mair door de oorlog in Vietnam. Daarmee is overigens een aap uit de mouw geko men die Johnson lange tijd verborgen heeft willen houden. Om niet de indruk te wekken het land in een oorlogstoe stand te hebben gebracht hield de rege ring namelijk tot nu toe vol dat de be lastingverhoging met Vietnam weinig uit te staan had en alleen maar nodig was uit overwegingen van economische poli tiek: het afremmen van de vraag en het zo bestrijden van inflatiegevaar. Hoe dan ook, de begroting hinkt, zoals het hele beleid van president Johnson, op twee gedachten: aan de ene kant moet er al het nodige geld zijn om het buiten landse beleid te financieren. Maar aan de andere kant wil Johnson op het stuk der binnenlandse politiek ook nog steeds als de grote hervormer de geschiedenis in gaan. Vele critici van de president gelo ven dat dit hinken op twee gedachten de Amerikaanse natie en haar president noodlottig zal worden. Als de tegenslag in Vietnam in de ko mende maanden spectaculaire vormen zou aannemen en die kans is groot door de bijna onbegrijpelijke krachtsont wikkeling die Noord-Vietnam demon streert zou de binnenlandse situatie een sterke reactie kunnen oproepen, die de debacle voor Johnson zou completeren. Het is interessant om waar te nemen hoe snel Frankrijk zich in zijn uitzonder lijke Europese positie als zelfstandig ope rerende mogendheid buiten de NAVO ontwikkelt. Ofschoon in andere Europese landen nog steeds de hoop bestaat dat Frankrijk in geval van nood het NAVO- front zal versterken door vrijwillig de gaten weer op te vullen die door zijn uit treden zijn ontstaan, wordt het steeds duidelijker dat de Franse bewapenings politiek geen rekening meer houdt met de lijn die in de overige NAVO-landen in Europa nog steeds braafjes wordt ge volgd. De Franse conventionele bewapening wordt drastisch ingekrompen, het aantal parate divisies vermindert snel, en de daardoor verkregen bezuiniging wordt besteed aan een zo snel mogelijke uit breiding van de Franse atoommacht. Dit militaire beleid vertolkt de overtuiging van de Franse regering en zeker niet die van De Gaulle alleen dat een toe- mÊmmÊmÊtÊtÊmÊHÊÊÊmmÊtÊtÊmmmÊmÊttvtÊmtmimmmmmmimÊtÊit PARIJS (AFP) De politie in Parijs heeft een nachtwaker aangehouden van de petrochemische fabriek in de voorstad Saint-Denis, die gisteren door brand is verwoest. De man heeft bekend de brand te hebben gesticht. Een raming van de aangerichte schade kon nog niet worden gegeven, maar zeker vijftienduizend kubieke meter chemica liën en petroleumprodukten zijn in vlam men opgegaan. komstige oorlog niet meer door conven tionele legermachten kan worden uitge vochten. In de NAVO-strategie is nog al tijd een grote rol aan deze conventionele troepen toebedeeld, waarbij de invloed van Amerikaanse overwegingen duidelijk merkbaar is. De Verenigde Staten hebben aan de Europese verbondenen een groot afzetgebied voor conventionele wapenen en uitrustingen, doch Frankrijk heeft zich aan deze invloed onttrokken en is zijn eigen weg gegaan. Die eigen weg leidt tot ontwikkeling van een Frans atoom wapen dat zowel raketten als bommen werpers omvat, terwijl het raketwapen ook gebruik maakt van onderzeeërs van ongeveer hetzelfde type als die welke de Polaris-raketten dragen. De Franse H- bom is ook bijna klaar voor gebruik, waarmee een programma zou zijn vol tooid dat enigszins kan wedijveren met de bewapening van Amerika en Rusland, doch de andere Europese verdedigings plannen verre vooruit is. Het is uiteraard eens de droom van De Gaulle geweest, dat de Europese landen liever Frankrijk zouden volgen dan zich in het keurslijf van de verouderde NAVO te blijven schikken. In zo'n geval zou het Franse programma een Europees pro gramma geworden zijn, waarbij echter de gevolgen voor de economie der Europese landen vrij onoverzichtelijk zouden zijn geweest. Het is een publiek geheim dat economische belangen van kleinere Euro pese landen een verwijdering van Ameri ka moeilijk zouden hebben kunnen ver dragen, terwijl bijvoorbeeld de Westduit- se problemen zo'n verwijdering niet eens gedoogden. Frankrijk heeft economisch minder narigheid ondervonden van zijn anti-Amerikaanse koers dan verwacht werd. In Washington heeft men zich blijkbaar neergelegd bij de overweging, dat een sterk Frankrijk al was het dan niet meer ondergeschikt aan Amerikaan se invloeden in ieder geval enige ze kerheid bleef bieden tegenover de grote Russische macht in Europa. De NAVO echter is door deze ontwik keling ernstig geschaad en zou in geval van een oorlog op dit moment zelfs een onhandelbaar instrument kunnen blijken, terwijl de aangesloten Europese landen er toch een aanzienlijk deel van hun na tionale inkomen aan opofferen. Een po ging tot nieuwe coördinatie met het Fran se §ysteem, waardoor een zekere koppe ling van strategische mogelifkhe denMn Europees verband zou kunnen woiylen bewerkstelligd, lijïct voor de Europese NAVO-landen geen overbodige luxe. WASHINGTON. In zijn begro ting voor 1968 vraagt de Amerikaanse president Lyndon Johnson om 76,7 miljard voor militaire uitgaven, waarvan 26,3 miljard voor Vietnam bestemd zal zijn. Drie miljard meer dan vorig jaar heeft hij nodig voor ar moedebestrijding. Hij wil bovendien 351 miljoen dollar tegen 251 miljoen in 1967 voor het ontwerpen van een supersonisch vliegtuig, dat twee duizend mijl per uur zal moeten vliegen. Johnson heeft met deze begroting het grootste tekort in vredestijd bereikt, na melijk 19,8 miljard dollar. Tot nu toe was het record de 12,4 miljard van 1959 onder Eisenhower. Enkele punten uit de begroting: Het oproepen van de reservisten in verband met de Pueblocrisis zal tien miljoen dollar per maand kosten. De regering verwacht dat de maat schappijen dit jaar de hoogste winst van alle tijden zullen maken. De regering streeft naar een verdere grote uitbreiding van acht kernwa penfabrieken met het doel de kern koppen te vervaardigen voor het on langs goedgekeurde antirakettenstel- sel. De produktie van grote stuwraketten van het Saturnustype wordt in lager tempo voortgezet. Het ruimtevaart program voorziet in de eerste beman de Apollovlucht en de eerste beman de vluchten met de Saturnus 5. Besnoeiingen worden voorgesteld op de uitgaven voor landbouw, scheeps bouw en zee-onderzoek. Meer zal wor den uitgegeven voor geboorteregeling, misdaadbestrijding, toezicht op lucht en waterverontreiniging en onderwijs. De hogere belastingen zullen de staatskas 13,2 miljard dollar opleve ren. Het grootste deel komt uit de tien percents verhoging van de in komstenbelasting en vennootschaps belasting. Voor economische bijstand aan Viet nam wordt 480 miljoen gevraagd. Voor de andere Oost-Aziatische landen is 277 miljoen gevraagd, speciaal voor Indonesië, dat zich moet „herstellen van een lange periode van wanbeheer onder zijn afgezet links bewind". Hier bij wordt gerekend op steun van de ontwikkelde landen van Europa en van Japan. Uit het congres komen aanwijzingen dat Johnsons voorstel tot belastingver hoging op ernstige moeilijkheden zal stui ten, tenzij eerst de uitgaven belangrijk worden verminderd. Meivin R. Laird, lid van de toewijzings commissie van het Huis van Afgevaar digden, zei dat de begroting een op een deficit afgestemde bestedingstrend toont, die overduidelijk en schokkend is. De mi' nister van Financiën, Henry Fowler, heeft gezegd dat men, als de belastingsmaatre gelen niet worden aangenomen, het risico loopt een hausse te voeden, die een in zinking zal teweegbrengen. LONDEN (Reuter) De officiële be hartiger van de belangen van Britse bur gert irf géschillen met dé Overheid schijnt het pleit te hebben gewonnen in een zaak waarbij het Britse ministerie van Buiten landse Zaken staat tegenover een groep voormalige Britse concentratiekampbewo ners. In politieke kringen in Londen is ge- ADVERTENTIE Misschien is het Premie Spaarpian ook iets voor u. Even een briefkaartje aan Premie Spaarpian, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (effecten- en spaarbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen), Wiltu persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Baiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarpian vertellen. IV 4 swf*'r, zegd, dat de Britse regering thans het recht op compensatie heeft erkend van voormalige Britse bewoners van "Bet cóti- eentratiekamp Sachsenhausen. Dezen had den eerder verzocht om compensatie uit een Duits Fonds van bijna negen miljoen gulden. Maar het Britse ministerie wees hun verzoek van de hand en voerde aan, dat de Engelsen in de krijgsgevangenaf deling van Sachsenhausen waren gebleven en dus niet als echte concentratiekampbe woners konden worden aangemerkt. Dit standpunt van het Britse ministerie is onlangs aangevochten door Sir Edmund Compton, de Britse ombudsman en verde diger van de belangen der Britse burgers tegen de overheid. Volgens een door hem opgesteld rapport is de conclusie van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gebaseerd op onvolledige en grotendeels niet ter zake doende inlichtingen en ge handhaafd ondanks nieuwe inlichtingen en bewijsmateriaal. WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse experimentele reuzebommenwer per B-70 en de twee straalvliegtuigen van het type X-15, waarmee onderscheiden lijk hoogte- en snelheidsrecords zijn ge vestigd, zullen aan het einde van hun huidige programma van proefvluchten uit de dienst worden genomen. Dit heeft het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart maandag bekendgemaakt. De voor een en ander uitgetrokken gelden zullen aan andere onderzoekingen wor den besteed. ATHENE (Reuter) De aanklager bij de Atlieense krijgsraad heeft beschuldi gingen tegen de Griekse krantenuitgeef ster mevrouw Helena Vlachou ingetrokken krachtens een vorige maand door premier G. Papadopoelos bekendgemaakte amnes tie. Waarnemers menen nu, dat mevrouw Vlachou, die zich op het ogenblik in bal lingschap in Londen bevindt, zonder be zwaar naar Griekenland zou kunen te rugkeren daar er geen beschuldigingen meer tegen haar aanhangig zijn. In Londen heeft mevrouw Vlachou al verklaard dat zij van plan is in Engeland te blijven. Volgens haar zijn de militaire machthebbers in Athene nooit van plan geweest haar voor de rechter te brengen, Het intrekken van de aanklacht bestem pelde zij dan ook als een „vertoon van clementie". Het Griekse bewind heeft meegedeeld dat 86 politieke gevangenen op de Egeï- sche eilanden Yaros en Leros zijn vrijge laten. Onder hen bevinden zich 50 van de 234 vrouwen, die op Yaros worden ge vangen gehouden. De 36 mannen zijn vrijgelaten wegens gezondheidsoverwe gingen of hun gevorderde leeftijd. Vol gens een communiqué van het ministerie voor Openbare Orde heeft een aantal van de vrijgelatenen een verklaring onderte kend zich verder buiten de politiek te houden. De 26-jarige Daniel Williams wordt opgebracht, nadat hij is gearresteerd na zijn dolle vlucht met acht gijze laars. - DENVER (AFP). Een gewapende man, die batrokken was bij een mislukte overval op een supermarkt in Denver in de Amerikaanse staat Colorado, heeft maandag gedurëWle' 'kdhen uur'politie en burgerij in grote spanning gehouden. Na een wilde jacht in gestolen auto's waar bij hij acht mensen als gijzelaar mee nam, gaf de man zich over aan zijn ach tervolgers. Eén van de gijzelaars is met twee schotwonden in de buik in een zie kenhuis opgenomen. Dit is de 48-jarige Hïlmar Bauns- gaard, leider van de Deense radi. cale liberalendie belast is met de samenstelling van de nieuwe regering. HAVANNA (Reuter) De Cubaanse vice-premier, Raul Castro, heeft bekend gemaakt dat de anti-partijgroep, wier arrestatie zondag openbaar is gemaakt, gepoogd heeft de Sovjet-Unie ertoe te krijgen premier Fidel Castro van Cuba te dwingen een pro-Russische koers te varen. Volgens Raul Castro wilde de groep de Cubaanse partij een politiek laten volgen „die samenviel met de koers van de Rus sische communistische partij". Zij zou ar tikelen van Latijns-Amerikaanse commu nistische leiders, waarin de visie van Castro werd aangevallen, van de Russi sche persbureaus Tass en Novosti heb ben gekregen en hebben verspreid. PARIJS (DPA) West-Duitsland en Joegoslavië zullen hun diplomatieke be trekkingen hervatten. Het overleg tussen beide landen over de kwestie van de hervatting, dat in Pa rijs is gevoerd en een week heeft ge duurd, is dus met succes bekroond. De formele bekendmaking door de Westduit- se en de Joegoslavische regering wordt spoedig verwacht. Bonn verbrak de di plomatieke betrekkingen met Belgrado in oktober 1957 nadat Joegoslavië en Oost- Duitsland ambassadeurs hadden uitge wisseld. BOSTON (Reuter en AFP) De kin derarts Benjamin Spock, de studenten predikant William Sloane Coffin en drie andere tegenstanders van de oorlog in Vietnam hebben zich maandag voor een rechter van instructie in de Amerikaanse stad Boston onschuldig verklaard aan de hun ten laste gelegde samenzwering te gen de dienstplicht, waarbij ze jongelui zouden hebben aangemoedigd zich aan de militaire dienst te onttrekken. Ze werden tegen een borgsom van dui zend dollar elk vrijgelaten en zullen bin nen vijftig dagen voor de rechtbank moe ten verschijnen. Ze kunnen veroordeeld worden tot maximaal vijf jaar gevange nisstraf en een boete van tienduizend dollar. In de buurt van het gerechtsgebouw hielden circa duizend mensen uit solida riteit met -het vijftal een betoging. Daar bij kwam het tot een korte vechtpartij met tegendemonstranten. Zondagavond had dr. Spock in een toe spraak aan de „Northeastern"-universiteit te Boston verklaard dat de ware patriot ten degenen zijn die weigeren aan de oorlog in Vietnam deel te nemen. Hij zei tevens nooit te hebben gedacht dat hij na de tweede wereldoorlog iemand nog zo kon verachten als hij nu Lyndon Johnson deed. „Maar ik moet bekennen dat ik hem in één opzicht bewonder. Hij is onver moeibaar. Hij laat zich nimmer ontmoe digen", aldus dr. Spock. Het Russische regeringsblad Izvestia bestempelde maandag de gerechtelijke LITTLE ROCK (Reuter). Bij graaf werkzaamheden op het terrein van een gevangenisboerderij bij Little Rock, in de Amerikaanse staat Arkansas, zijn maan dag drie lijken gevonden. Al enige tijd deden verhalen de ronde dat bewakers ge vangenen uit de weg zouden ruimen en hen dan als „ontsnapt" te boek stellen. De lugubere vondst werd gedaan door een groep gevangenen die met de bouw van een varkensstal was belast. De stof felijke resten waren verminkt en lagen in ruwe houten kisten. actie tegen Spock c.s. als een „brute re presaille" tegen Amerikaanse patriotten. Het blad wijdde ongeveer een kwart van zijn buitenlandse pagina aan berichten over de zaak. Het artikel is een onder deel van een langdurige Russische pro testcampagne, die volgens waarnemers ten dele een antwoord vormt op de Wes terse berichtgeving over het kortgeleden in Moskou gevoerde proces tegen vier Russische intellectuelen. Kardinaal Tappouni. Kardinaal Tappouni, patriarch van de met Rome geünieer de Syrische katholieke gemeenschap, is maandag in Beiroet aan een hartaan val overleden. Lawine. Een „lawinekanon" heeft maan dag in Berwang in Oostenrijks Tirool een ongeluk veroorzaakt, waarbij ver scheidene doden zijn gevallen. Het ka non veroorzaakte een lawine, die zich evenwel in een onverwachte richting bewoog, waardoor verscheidene voet gangers werden bedolven. De lijken van twee van hen zijn tot dusver geborgen. Pola Ben Goerion. Pola Ben Goerion, de vrouw van de oprichter van de staat Israel en de eerste premier van dat land, David Ben Goerion, is maandag aan een hersenbloeding gestorven in een zieken huis in Beersjeba. Zij is 76 jaar geworden. Sabotage. Het Israëlische leger heeft ge meld een Arabische sabotage-organisatie in de stad Gaza te hebben opgerold na een razzia waarbij 71 Arabieren werden gevangen genomen. Griep. De Aziatische griep heeft tot dus ver veertien doden geëist in Oberhau- sen. Dr. Barnard. Paus Paulus VI heeft gis teren de Zuid-Afrikaanse hartchirurg dr. Christiaan Barnard in audiëntie ontvangen. Censuur. De censuur van de Indonesische autoriteiten op perstelegrammen en morse-uitzendingen naar het buitenland zal, naar verwacht wordt, in de zeer nabije toekomst worden opgeheven. Amok. Een Filippijnse arbeider heeft amok gemaakt op het eiland Leyte en zeventien mensen met een machete (hakmes) dood geslagen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3