MR. JANSSEN VAN RAAY toevlucht voor sportlieden TNO zou opdracht van regering moeten hebben voor doping-onderzoek Valboval had het moeilijk tegen fel strijdend Juventus hield de schade beperkt (3-2) Krachtsverschil gering in driebandenstrijd JAN AUGUSTINUS jong schaatstalent op 500 meter NyeePin°r° j0 Begroeting van Kampioene ermaat's BOERENKROP Sybrands en Wieringa dingen naar wereldtitel Geen Engelse cup voor M. United P. Bergström weg bij KNSB Training van Maarse is iets geweldigs DONDERDAG 1 FEBRUARI 1968 19 Neusdruppels Wereldkampioenschappen wielrennen 1969 worden in Zolder (B) gehouden Bracke Zaalhandbal-keeper dodelijk getroffen Hans Rombouts Winst voor Suurbeek en Salomé in Auckland Successen 'Oo ADVERTENTIE o O Oo o O^o nO O O O O 0/ O O O oo oy rnu o vO°0°0 o o o'° °o°0« O O fl O OnO 00Oo0o öoOo ~o v o VJLCu j—%C?JL JL k P no o O o Po O o O O 0°OO O o O P> O^o Jonge Australische tennisploeg naar Europa (Van onze sportredacteur) ROTTERDAM. Het is natuurlijk niet zo, dat befaamde Nederlandse «portbeoefenaren elkaar elke dag staan te verdringen op de stoep van het perceel Mathenesserlaan 248 in Rotterdam, maar het is wel zo, dat een schermer CHeidenrijk), tafeltennissers, boksers, wielrenners (o.a. Dolman), een schaatser (Beets), een piqueur (Pools) en voetballers (o.a. de besturen van de VVCS, Feijenoord en DWS) het advocatenkantoor van mr. J. L. Janssen van Raay zijn binnengestapt om advies en hulp te vragen. De naam Janssen van Raay schijnt een magische (en gevreesde) klank te krijgen in sportkringen. Als er iets aan de hand is in de woelige sportwereld duikt meestal de naam van de 36-jarige Rotterdamse advocaat op. Ten onrechte meent men daarom wellicht, dat er alleen maar sportzaken behandeld worden in het statige huis aan de Mathenesserlaan. Want meer dan sports- lieden drukken in moeilijkheden geraakte of om advies vragende vennoten op de bel. Mr. Janssen van Raay houdt zich in hoofdzaak bezig met ven nootschappen. Een vreemde combinatie sport en vennootschappen? Toch niet. Ze zijn beide terug te voeren tot interpretaties van statuten en regle menten. Aan die statuten en reglementen man keert in veel, zo niet alle sportbonden, nogal wat. Er zijn lacunes. Er zijn niet- waterdichte of niet aan de veranderde omstandigheden aangepaste artikelen. Zo kreeg een bokser, die gestraft werd door de Nederlandse Boks Bond geen kans om in beroep te gaan, omdat het be stuur hem volgens de reglementen kon verbieden in beroep te gaan. Janssen van Raay bracht de NBB het onhoudbare van deze situatie onder ogen. Het regle ment is op dit punt nu aangepast en ge wijzigd. De naam Janssen van Raay kwam voor het eerst in de sportrubrieken voor, toen Feijenoord hem verzocht de belangen van de Feijenoord-internationals te ver dedigen. De KNVB had hun namelijk verboden uit te komen in Europa-cupwed strijden, omdat zij zich niet beschikbaar stelden voor het Nederlandse elftal. Met deze affaire, die ten gunste van Feije noord tot een goed einde werd gebracht, was mr. Janssen van Raay „de sportad- vocaat" geworden, zoals een dokter Ro- link „de sportarts" is. Later kwam VVCS de vereniging van contractspe lers naar de Mathenesserlaan. Jans sen van Raay werd (en is nog) de juri dische adviseur van deze vereniging Een opzienbarende zaak, waarbij voor het eerst doping ter sprake kwam, was die van de neusdruppels van Dolman. Deze affaire luidde in Nederland de veel besproken en becritiseerde strijd tegen de doping in. Op dit punt heeft mr. Jans sen van Raay (wiens sportieve „optre den" beperkt bleef tot het in het doel staan bij het elftal van de Jonge Balie, paard rijden en sedert kort kijken naar voetbalwedstrijden) een uitgesproken me ning. Hij vindt dat de overheid de strijd tegen de doping ter hand moet nemen. De sportbonden kunnen dat gewoon niet aan. Men zou, zo is het oordeel van Janssen van Raay, het TNO een rege ringsopdracht moeten geven de zaak he- DEN HAAG. De Koninklijke Neder landse Dam Bond heeft de achttienjarige Ton Sybrands (Amsterdam) en de vijf tienjarige Harm Wiersma (Leeuwarden) aangewezen voor het toernooi om het wereldkampioenschap, dat van 10 tot en met 239 juni in Balzano zal worden ge houden. De K.N.D.B. heeft beide spelers vrijge steld van het toernooi om het Nederlands kampioenschap omdat deze wedstrijden pas op 8 juni eindigen. BRUSSEL. De Belgische wielerbond, die volgend jaar de wereldkampioen schappen voor profs organiseert, heeft de wegwedstrijd toegewezen aan de plaats Zolder, die daarvoor ruim anderhalf mil joen moest betalen. Waar de baanwed- strijden worden gehouden is nog niet be sloten. Er zijn drie kandidaten: Antwer pen, Luik en Oostende. LONDEN Manchester United, ook dit jaar kandidaat voor het Engelse voetbal kampioenschap. zal de „dubbel" niet halen. De ploeg van Busby werd gisteravond na verlenging in de replay met 1-0 verslagen door Tottenham voor de Engelse cup. Verdere uitslagen: Crystal Palace—Wal sall 1-2 (winnaar in de volgende ronde thuis tegen Liverpool), ReadingManches ter City 0-7 (winnaar thuis tegen Leicester City), Sunderland—Norwich City 0-1 (win naar uit tegen Chelsea), West Bromwich Albion—Colchester United 4-0 (winnaar thuis tegen Southampton), Hull City- Middlesbrough 2-2. Tottenham komt in de volgende ronde uit tegen Preston North End. lemaal uit te diepen. De bonden missen daarvoor de fondsen. Alleen de overheid kan een dergelijk onderzoek bekostigen. Pas na een zo gedegen wetenschappelij ke voorbereiding zou men een wettelijke basis kunnen scheppen voor >fficiële maatregelen tegen het gebruik van Ro ping. Zoals het nu gaat is er geen basis voor het straf- en tuchtrecht. Ook al wordt iemand nu door de bonden vrij gesproken van gebruik van doping, dan nog blijft er een onverdiende blaam op de betrokkene rusten. Dat is kortweg een onrechtvaardige zaak. Natuurlijk spreekt ook de lijst van ver boden preparaten een grote rol. Want, wat is precies doping en wat niet? Als voorzitter van de Vereniging tot steun aan het Nederlands Astma-fonds heeft mr. Janssen van Raay ook een scherpe aanval gelanceerd op degenen, die efe drine tot een verboden stof rekenen. Dat is de stof, die in de neusdruppels te vin den is. Astma-patiënten (en ook gewoon iedereen, die neusverkouden is en drup pels krijgt) gebruiken regelmatig efe drine; hebben dat gewoon nodig. En het voorbeeld van de Belgische renner Fer dinand Bracke, de man, die enorm faalde bij de laatste 2 wereldkampioenschap pen, maar in het najaar 1967 het wereld- (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. P. Bergström, sinds februari 1966 (de eerste) directeur van de KNSB, wordt weer directeur van de Deventer kunstijsbaan. Hij keert daar mee terug in zijn oude functie. De heer Bergström heeft verklaard, dat dit ver trek als functionaris van de schaatsbond niet het gevolg is van controversen of moeilijkheden. Over de opvolging van Bergström wordt in het voorjaar beslist. VELJE. Jörgen Ladefogev, een Deense zaalhandbalkeeper, is woensdag in Velje overleden nadat hij een bal tegen het hoofd had gekregen. record verbeterde, wordt aangehaald. Bracke is een renner, die nu en dan last van astma heeft en dan efedrine zou moeten hebben. Als beroepsrenner kan hij dat niet. Dat is grof onrecht vindt de voorzitter van de Vereniging tot steun aan het Nederlands Astma Fonds. Mr. Jansen van Raay zal ook verschil maken tussen bepalingen over gebruik van doping, die een bond of die een spon sor vastlegt. Een bond kan een lid niet verbieden naar de bioscoop te gaan noch preparaten te gebruiken. Een sponsor, die een arbeidscontract afsluit, staat er an ders voor op dit punt. Een bepaling over ontslag bij gebruik van doping door een sponsor of een betalende club (b.v. een voetbalclub) is niet onrechtmatig, oor deelt Janssen van Raay. Blijft dan echter wel de zaak van het be wijsmateriaal. En dat is niet kloppend. Zoals de zaak Beets (Gent wel doping, Pa rijs geen doping) nog eens heeft aange toond. Blijft ook de zaak van wat is wel, wat is geen doping. De Rotterdamse ad vocaat is tegen het gebruik van stoffen, die door de wet strafbaar zijn gesteld. Daar vallen de dopingspreparaten, normaal medicamenten zijn, niet onder. Nog niet. Wij weten namelijk, dat er in stilte gewerkt wordt door het ministerie van Volksgezondheid aan een wijziging van de opiumwet. Men zou bestuderen, of daar vallen de dopingspreparaten, die lijst zou kunnen zetten. Zolang er geen wettelijke regeling is getroffen tegen het gebruik van doping zullen er naast de vennoten regelmatig wel sportlieden aan de Mathenesserlaan verschijnen. En dan blijven er ook al tijd nog de onvolledige statuten en regle menten. Janssen van Raay is zeker van mening, dat sportbondsbestuurders goed willen, maar dat ze zich met onder andere juridische aspecten bezig hou den, die ze niet beheersen. En dat blijft conflicten geven. fiL (Van onze volleybalmedewerker) HAARLEM. Evenals de reserveploeg van Blokkeer, heeft ook het Woerdense Valbovol gisteravond in de Kennemer sporthal in Haarlem, kennisgemaakt met de onverzettelijkheid van Haarlems hoofdklasser HVS. De Woerdense gasten, die met de reserves van Blokkeer het beste geklasseerd staan in de hoofdklasse, hebben liefst zeven kwartier op hun over winning moeten wachten. Daar moeten we aan toevoegen dat scheidsrechter Wiarda, die evenwichtig begon, maar on regelmatig eindigde, bijzonder lankmoe dig floot en in de tweede en vijfde set met aanvechtbare beslissingen de Haar lemmers bepaald dupeerde. Valbovol begon met een zwakke afwer king van zijn aanvallen, waarop HVS tot 7-2 uitliep. Toen de gasten de zuiverheid vonden en voor het net gingen borduren vertoonde de Haarlemse blok-verdediging gaten, zodat Valbovol de achterstand kon ombuigen naar 8-12. Dinco v.d. Stoep, de trainer van HVS, die zijn pupillen in Haarlem voor het eerst bijstond als coach, gaf goede raad en HVS herwon het ver loren terrein; 11-12, 12-12 en 13-13. HVS had nog veel te verduren van Woerdens hoofdaanvaller Van Duuren, maar vooral door persoonlijke fouten van de gasten won HVS uiteindelijk de set met 15-13. Na een zwak begin met 7-5 voor HVS en later 7-10 en 11-13 voor Valbovol, heeft de tweede set zich ontwikkeld tot een goed en een enorm enerverend duel, met een grootse rol van Otto Bloemberg als verdediger en spelverdeler en van Joop Schultz als hoofdaanvaller. De score ver liep als volgt: 11-13, 13-13, 13-14. 15-14, 15-16, 17-16 en 17-19. De HVS'ers hadden tweemaal redelijke kansen om de stand op 2-0 te brengen, maar enkele HVS'ers verloren hun beheersing en veroorzaak ten fouten, waardoor Valbovol de set nog kon grijpen. Dit succes versterkte het zelfvertrouwen van de gasten die in een adem in de tweede set naar 10-1 liepen en terend op deze kloof via 15-8 een nuttige 2-1 voorsprong namen. HVS kwam terug, doch het kostte veel energie en in de beslissende set heeft Valbovol hier veel profijt van gehad. HVS, dat naast Bloemberg en Schultz ook uitblinkers bezat in Ron de Haan en Wim Brinkman en voor het net kon rekenen BRUNSWIJK. Eintracht Braun schweig, de Duitse voetbalkampioen, heeft gisteravond op eigen terrein de eer ste kwartfinalewedstrijd van het toernooi om de Europese beker voor landskam pioenen tegen Juventus (Italië) met 3-2 gewonnen. De return wordt 28 februari in Turijn gespeeld. De 35.000 toeschouwers in het niet ge heel uitverkochte Eintrachtstadion zagen hun favorieten in de eerste helft een 3-1 voorsprong nemen. Daarvoor hadden de Duitsers nog tegenslag moeten overwin nen, want in de twaalfde minuut was linksachter Kaack zo ongelukkig zijn eigen doelman te passeren. Met snelle, open aanvallen werd de Italiaanse kam pioensclub in de verdediging gedrukt. Drie doelpunten leverde het Duitse of fensief op. Eerst revancheerde Kaack zich, toen hij de gelijkmaker achter Anzolin schoot en daarna brachten Dulz en Berg de stand op 3-1. In de tweede helft veranderde het spel- beeld. Het wreekte zich in de Eintracht- voorhoede, dat Maas geblesseerd was. Acht minuten voor het einde van de wed strijd veranderde Base een schot van Sacco zodanig van richting dat doelman Wolter in de verkeerde hoek dook. De marge voor de Italianen bleef zodoende nog tot redelijke grenzen beperkt. Mocht Juventus op eigen terrein met één doel punt verschil winnen, dan is een derde wedstrijd noodzakelijk, want vanaf de halve finale vervalt de regel, dat doel punten in een uitwedstrijd dubbel tellen. De wedstrijd FC ValenciaBayern München voor de Europa-Cup II is uitge steld tot 14 februari. Het terrein in Va lencia was volkomen onbespeelbaar door zware slagregens. ROTTERDAM. De strijd in de ere klasse driebanden kan dit jaar heviger worden dan ooit tevoren omdat de krachtsverschillen tussen het merendeel van de deelnemers, zoals de laatste jaren trouwens reeds duidelijk werd, haast mi niem zijn geworden. In niet geringe mate heeft daartoe het feit bijgedragen, dat Herman Popeyus domicilie koos in Etten, waardoor in deze hoek van Brabant het driebandenspel nog meer werd gestimu leerd. Het resultaat in de voorwedstrij den heeft er niet om gelogen. Naast de reeds geplaatste Brabanders De Ruyter, Doggen, Popeyus en Van Bracht kwamen ook Tiest Brosens en nieuwkomer Cees Michielsen, de oud-rechtsback van NAC, in de finale, waarin Cees van Oosterhout en Bert Teegelaar de groep boven de Moerdijk vertegenwoordigen. Gisteren begon de strijd in de Maaszaal van het Rotterdamse Zeven Provinciënhuis, waar voor het eerst in de driebandengeschie denis met kunsthallen werd gespeeld. Dit behoeft echter bij driebanden in tegen stelling tot bij de kaderspelen geen op zienbarend hogere resultaten te veroor zaken. Dat bleek ook in de eerste partijen, waarin Cees van Oosterhout (uit tegen Van Bracht in 64 beurten) en Brosens (winnaar tegen Popeyus in 61 beurten) bepaald geen revolutie veroorzaakten. Rini van Bracht, de Waalwijkse jonge man die het vorig jaar als een komeet aan de driebandenhemel omhoog schoot biljartte tegen Van Oosterhout bepaald slordig en raakte dan ook spoedig zo ver achter (34-18 in 31 beurteiw dat er voor hem geen hoop op winst meer be stond. Ook in de laatste twee partijen van de openingsronde moest de spanning het ff NWMMMMIR (Van een onzer verslaggever) HOEK VAN HOLLAND In deze bewogen schaatsdagen gaat in Hoek van Holland de bewondering uit naar Jan Augustinus. De 18-jarige plaatsgenoot, sedert gisteren weer over fresia-groen gebogen, registreerde vorige week in Madonna di Campiglio tijden die hem tot Nederlands nieuwste schaats-talent bestempelden. De tuindersknecht, wiens sprint-venijn zelfs de kenners ver baasden, haalde ondanks een zwakke start op de 500 meter de opzienbarende tijd van 41,5 sec. Twee seconden onder het eigen, op 18 januari in Amsterdam afgelegde, persoonlijke record. Ook op de 1500 meter joeg Jan Augustinus naar erkenning: met 2 min. 13 bleef zijn tot dan geleverde top-tijd van 2.22 vergruizeld achter in het door Gerard Maarse geleide trainingskamp van de Nederlandse jeugdploeg. Vanochtend ijverig fresiabollen plantend weet Jan Augustinus hoe dat allemaal kon. „In Italië leefde je helemaal voor het schaatsen. Je hoefde niets anders te doen dan schaatsen en trainen. „Dat is in het eigen schaats-land wel eens anders". Een moppertoon valt niet te vermijden als wordt vastge steld: „Ik moet elke dag helemaal naar Amsterdam. Dat is dan met de auto om half vier weg gaan en om tien uur terug zijn. En dat alleihaal voor ander half uur trainen". Nog een oorzaak voor de plotselinge opmars naar de rijen van de vaderlandse schaatselite. „De training van Gerard Maarse is iets geweldigs. Voor mij is hij de beste trainer". Een vergelijking kan dan worden getrokken. „Ik heb ook onder Wim de Graaff getraind. Maar ik prefereer Maarse. Van die man gaat gezag uit. Als hij iets zegt doe je het". Jan Augustinus rekent erop in februari te worden uitgezonden naar de Beierse kampioenschappen in Inzeil en de jeugd-vijflandenwedstrijd in Helsinki. De mogelijkheid van nog snellere tijden wordt niet ontkend. Jan Augustinus: „Voorlopig blijf ik sterk trainen op de 500 en de 1500 meter. Natuurlijk moet ik straks de lange afstanden er ook bij hebben". En hij erkent: „Ik hoop in de nabije toekomst op een plaats in de kernploeg". Jan Augustinus weet wat hij wil. Niet alleen die plaats in de kernploeg. ,.Over vier jaar zijn de Olympische winterspelen in Japan. Daar wil ik bij zijn. Op de 500 meter? Natuurlijk maar ook op de 1500 meter. Daar ga ik nu al voor werken". Eén bedenking tot slot: „Het is mooi dat het zo goed gaat. Maar het kost handenvol geld. De reis naar Italië kostte mijn vader 290,Per week kost mijn training hem 100,—. Het district Zuid-Holland doet er niets aan. Verschrikkelijk is dat". Vader Augustinus, voorzitter van de IJsclub Hoek van Holland: „Ik gun het die jongen graag maar het is voor ons wel een enorme last". gemis aan kwaliteit vergoeden. Vooral in de ontmoeting tussen Doggen en debutant Michielsen kregen de toeschouwers wat dat betreft volop waar voor hun geld. De routine van Doggen gaf de doorslag (60-44) in 68 beurten. Ook titelhouder Henny de Ruyter kwam tegen Bert Teegelaar, die als voor zitter van de organisatie te veel andere zaken gan zijn hoofd heeft om goed te kunnen biljarten, in moeilijkheden. De Waalwijkse hotelhouder startte slecht (na 24 beurten was het pas 11-12 in zijn voor deel), maar spurtte vervolgens met 20 punten in 9 beurten weg. Een inzinking deed zijn voorsprong weer snel slinken. Teegelaar kwam in die periode heel dicht bij (39-43 in 55 beurten) maar het eind- schot van De Ruyter was weer zo formi dabel, dat tenslotte Teegelaar nog ver achter bleef: 44-60 in 68 beurten. AUCKLAND. In de eerste ronde van het damesenkelspel van het inter nationale tennistoernooi, dat in Auckland wordt gehouden, hebben de Nederlandse vertegenwoordigsters Judith Salomé en Astrid Suurbeek beiden hun partij ge wonnen. Judith Salomé won in drie sets (6-4 2-6 6-2) van mej. Stephan (NZ) en Astrid Suurbeek versloeg de eveneens uit Nw-Zeeland afkomstige mej. Stevens in twee sets (8-6 6-2). De grootste verrassing op de eerste dag van dit toernooi viel in de eerste ronde van het herenenkel spel. Daar versloeg de plaatselijke favo riet Derek Shaw de Spaanse Davis-Cup- speler Juan Gisbert in vier sets (6-4 6-1 3-6 6-4). IJSHOCKEY. Het Tsjechische ijsho- ckeyteam heeft in Praag een vriend schappelijke ontmoeting tegen Canada met 2-1 gewonnen. op Bob de Poel en Ron Noort, won de vierde set met 15-12. De tol voor de in spanning betaalden de HVS'ers in de be slissende set die glansrijk door de gasten met 15-8 werd gewonnen. In deze laatste set speelde Valbovol aanvallend en ver dedigend voortreffelijk, een kampioens kandidaat waardig. Drie overgangsklassewedstrijden en drie Haarlemse overwinningen, een onge kende weelde. De herenploeg van die Raeckse weer met Jaap Poorta en verder als belangrijkste aanvallers De Nobel en Larmonie, versloeg in een vijfsets-partij van 90 minuten The Seahawks met 14-16, 15-13, 15-8, 12-15 en 15-8. Een knappe prestatie leverde ook HVS 2 dat een sterk terugkomend LUSV met 15-12, 15-12, 7-15 en 15-13 de baas bleef. De damesploeg van HVS, met een goed en werkzaam aandeel van de spelverde- lende zusjes Van der Vossen, heeft met 15-5, 15-11 en nogmaals 15-11 de reserve- ploeg van Molenwijk verslagen. VCIJ verloor in Zaandam van Molen wiek met 13-15, 15-6, 15-11 en 15-3. Al liance reisde voor 37 minuten volleybal naar Enkhuizen en verloor daar van Fle- vo met 15-5, 15-9 en 15-2. PSVH, dat voor de politiecompetitie gisteren in Amsterdam drie wedstrijden speelde, toonde zich gisteravond tegen HSVC „warm gedraaid" en won geheel onverwacht de strijd voor de eerste klasse van de afdelingscompetitie met 3-0. Heren: OVRA 8—HVS 5 3-1, die Raeckse Seahawks -2, OVRA 6Gios 3 1-3, OVRA 7DSS 2 1-3, VCIJ 3—VCM 1-3, Alliance 5—HVS 6 3-1, PSVH 2—Ruijs 2 3-0, FES 3—HSVC 4 3-1, HVS—Valbovol 2-3, HVS 2—LUSV 3-1, HSVC—PSVH 0-3. Dames: HVSDe Molenwiek 2 3-0, Al liance 5OVRA 4 0-3; Triumph 2WIK 3-0, DSS 4—Gios 3 0-3, PSVH 2—FES 3 3-0, DES—OVRA 3 0-3, OVRA 6—de Blinkert 2-3; OVRA 5Gios 4 3-0; Triumph 3WIK 2 3-1, De Gazellen HVS 4 0-3. f MELBOURNA. De Australische ten- nisbond heeft het team bekendgemaakt, dat zal worden afgevaardigd naar de Eu ropese toernooien. Het bestaat uit Dick Crealy (23-jaar) Phil Dent (17 jaar), John Alexander (16 jaar), Bob Giltinan (17 jaar), Lesley Hunt (17 jaar en Kerry Har- ris (18 jaar). Het is het jongste team, dat Australië ooit heeft vertegenwoordigd. •rr-A'/.'./y, v t vr --r r/f- .2 VW< wM De Amerikaanse wereldkampioene kunstrijden Peggy Fleming wordt in Grenoble hartelijk begroet door de Winterspelen. Franse oud-wereldkampioen Alain Calmat, die de Olympische toorts zal dragen op de openingsdag van de

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19