Europese raad geeft Grieken jaar de tijd Athene verzacht censuur GRRRRatis bü twee ajang- Lagerhuisfractie Labour straft rebellen toch Premier Vorster: regime nog strenger AMBRA pakjes Wajang één speeldiertje. voor lijdenden Kernonderzeeboot in moeilijkheden Conservatief verzet baatte niet Tweespalt wordt dodelijk gevaar Ruby betrokken bij moord op Kennedy Vier jaar, 53 kilo iSkT Arnold wordt ambassadeur in Belgrado Maoisten de baas in 12 provincies 3 PIK IN...7 IS WINTER. DONDERDAG 1 FEBRUARI 19 68 Onrealistisch Censuur Geen aanvallen Volgende week:okapi/ Wajang, een goud-eerlijke plantenmargarine Nieu we Garrison -getuige Scherpe tegenstelling Kleurlingen I SHELL I Vliegtuig landt veilig na botsing met een hoogspanningsleiding 2 0.3 0.5 1 0.5 0.1 0 0 0.4 1 6 6 10 0.2 0.5 0 O 0 0 0 O 0.1 O 0 0 0 0 O 0 O 0 0 0 0.1 0 0 De enorme ontreddering die het sterk genuanceerde offensief van de Vietcong in Zuid-Vietnam heeft teweeggebracht, wordt overtroffen door de ontsteltenis in Amerika, waar men niet of moeilijk kan begrijpen hoe de initiatieven van de Viet cong kunnen worden georganiseerd in een land, dat voor 75 percent onder controle van de Zuidvietnamese regering heet te staan. De oorlog wordt voor de meeste Ameri kanen op deze manier een onbegrijpelijke zaak, waarbij het onderscheid tussen de „haviken" (die totale vernietiging van de Vietcong voorstaan) en de „duiven" (die aansturen op onderhandelingen en toelating van de Vietcong als partner aan de groene tafel) wegvalt. Beide groepen immers zien steeds duidelijker in, dat de Vietcong behoort tot de vaste inventaris van wat er in Vietnam aan politieke stre vingen leeft. Anders zou deze rebellen beweging niet kunnen blijven voortbe staan onder de mokerslagen van de Amerikaanse „hulp". Het falen van de Zuidvietnamese regering is de voornaam ste bron van ergernis voor Amerika, maar tevens de verklaring van het feit dat de Vietcong over meer aanhang en sympa thie onder de bevolking beschikt dan ooit is verondersteld. Het wordt steeds onduidelijker wat de Verenigde Staten in Vietnam eigenlijk verdedigen. Als zij het communisme wil len uitroeien, moet er een gezond alter natief tegenover staan. Er is in Vietnam niets of niet veel dat de moeite waard is gebleken. De moeite? Dat is te zwak uitgedrukt: het zijn 30 mil jard dollar per jaar, het zijn tienduizend jonge Amerikanen per jaar. De huidige gebeurtenissen in Vietnam en vooral in Saigon bewijzen, dat met die onvoorstel bare offers nog niets van enige waarde is gekocht. Dat is zelfs voor alleen maar zakelijk ingestelde Amerikanen een slechte poli tiek al zouden zij geen enkel menselijk gevoel hebben voor het leed, dat aan beide zijden is veroorzaakt. Ofschoon de openbare opwinding over de harttransplantaties enigszins is ge luwd, mag men toch aannemen dat voor al in medisch-wetenschappelijke kringen het onderwerp een nauwkeurige en evo lutionaire aandacht blijft behouden en dat eerlang nieuwe resultaten, nieuwe methoden en nieuwe verrassingen aan de dag zullen treden, waarbij wellicht het kunsthart in opmars zal blijken te zijn. Niet alleen het hart, maar ook andere vitale organen die voor vervanging of overplanting in aanmerking komen, zul len zeker voor belangwekkend nieuws zorgen. Daarbij gaan de gedachten auto matisch eveneens uit naar het onderwerp prothesen. Het woord overkoepelt een grotere categorie dan die der kunstlede maten en is ook van toepassing op me chanische hulpmiddelen van allerlei aard die lichamelijke gebreken kunnen verhel pen of verlichten. Met name wordt ge werkt aan elektronische instrumenten met behulp waarvan ernstige gebreken als blindheid en doofheid zouden kunnen worden opgeheven of verminderd. Uiter aard zijn hierbij de problemen voorna melijk van technische, niet van medische aard, ofschoon de diagnose van de aard der gebreken en van de mogelijkheden tot herstel een nauwe samenwerking tus sen medici en technici noodzakelijk maakt. Het is natuurlijk een boeiend succes, wanneer een man met een ziek hart van de dood wordt gered door de inplanting van een levend of kunstmatig hart. Maar niet minder boeiend zal het zijn, wanneer de medische wetenschap op een zodanige wijze gebruik zal kunnen maken van de MWMWIIMIimilHimAIMWWMVWWWWWWWWWIOWIIWAIWW „Dakar" en Minerve" nog spoorloos NEW LONDON, Connecticut, (Reuter) De Amerikaanse kernonderzeeboot „Seawolf" is de haven van New London in Connecticut binnengesleept na twee dagen geleden op de Atlantische Oceaan schade aan het roer te hebben opgelopen De „Seawolf", die 94 bemanningsleden aan boord heeft, voer onder water toen een schok werd gevoeld, naar men ver onderstelt doordat het schip op de zee bodem stootte. Een woordvoerder van de Franse ma rine heeft in Toulon meegedeeld dat er geen kans meer bestaat dat de 52 be manningsleden van de sinds zaterdag ver miste Franse onderzeeboot „Minerve" le vend worden teruggevonden. Engeland en de Verenigde Staten heb ben het zoeken naar de vermiste onder zeeboot „Dakar" gestaakt. Israel zal de operatie voortzetten „tot er iets wordt gevonden", aldus een legerwoordvoerder, steeds verfijnder wordende technische mogelijkheden, dat een blinde mens .ziende" zou kunnen worden gemaakt. De wetenschap der elektronica is on uitputtelijk. In feite zijn haar mogelijk heden nog slechts in een beginfase van ontwikkeling. Voor minder humane, zelfs zeer verwerpelijke doeleinden zijn reeds instrumenten ontworpen en in praktijk gebracht die de grenzen van de „normale" communicatie overschrijden. Af luisterap paraten, speldeknopmicrofoons, wij be hoeven slechts enkele dingen te noemen uit het rijk voorziene arsenaal van won derlijke instrumentaria dat grote vin dingrijkheid en bewonderenswaardige technische vaardigheid verraadt, maar niet voortgebracht is om het leven van de mens prettiger en draaglijker te ma ken. Deze vindingrijkheid en vaardigheid, voortspruitend uit een medische stimu lans om de lijdende mens te helpen, zou den zich een geheel eigen gebied van ac tiviteit kunnen scheppen waar veel leed zou kunnen worden gelenigd. De Amerikaanse techni-futurologen Gordon en Helmer hebben in 1964 in een rapport voor de „Rand Corporation" aan de hand van nuchter statistisch-weten- schappelijk materiaal vastgesteld, dat in 1984 „de inplanting van kunstmatige or ganen, voortgebracht door de plastic-in dustrie en werkend op nu reeds bekende toepassingen van de elektronica, alge meen in zwang zal zijn". De Duitse pro fessor in de futurologie Karl Steinbuch heeft in zijn boek „Die informierte Ge- sellschaft" vastgesteld dat het binnen af zienbare tijd mogelijk moet zijn de elek tronische apparatuur te vervaardigen, die het gezicht en het gehoor kunnen ver vangen" Hij doelt daarbij uiteraard ook op de inplanting van kunstmatige orga nen, die verbindingen tot stand brengen tussen de buitenwereld en het hersen- stelsel, bij personen die niet over deze natuurlijke verbinding beschikken, met andere woorden, die blind of doof of beide zijn. Een en ander vouwt een weids perspec tief open voor de toenemende „mechani satie" van de geneeskunde, waarbij het niet duidelijk is welke weg het snelst tot blijvende resultaten zal leiden: de weg van dr. Barnard (levende organen inplanten) of de weg die ook op het gebied van de hartaandoeningen door veel deskundigen wordt aanbevolen (het inplanten van kunstmatige organen). Waarschijnlijk is het een „tweebaansweg" in dezelfde rich ting, die op zeker moment wel zal lei den tot een definitieve keuze. Dat de tech niek echter het meest belooft door haar onvoorstelbaar uitgebreid patroon van nieuwe en nog te verwachten mogelijk heden, is een overtuiging die langzamer hand toch wel in de meerderheid raakt Hoe dan ook, de toekomst belooft niet alleen huiveringwekkende apparaten, maar ook verzachting en heil voor licha melijk en geestelijk lijden en wordt daar nog des te boeiender door. STRAATSBURG (AP). De Raad van Europa heeft besloten dat Griekenland uit de raad zal worden gezet als voor de lente van 1969 niet een democratisch en parlementair regime in het land is ingesteld. De uitslag van de stemming was 661 en 40 onthoudingen. De tegenstem kwam van Turkije. De resolutie was vervat in het rapport van de Neder lander mr. Siegmann. De Britse conservatieven, gesteund door gaullisten, enige Duitse christen democraten en Italiaanse liberalen, had den tevergeefs een urenlang offensief ge voerd om een uitspraak te verhinderen. Leider van dit offensief was de Brit Pe ter Kirk. Twee amendementen, die tot doel had den de uitspraken in de resolutie voor een deel te ontkrachten werden verwor pen. Toen even later gestemd zou worden over de resolutie verdween een aantal conservatieven uit de zaal. Daardoor ont brak het vereiste quorum. De stemming werd toen uitgesteld tot laat in de middag. Opnieuw wisten de Britten en hun aan hang de stemming toen bijna een uur lang te verhinderen door het afleggen van een groot aantal stern-verklaringen. De Brit Kirk verklaarde zich te zullen onthouden, niet omdat hij niet tegen de dictatuur in Griekenland zou zijn, maar omdat hij de resolutie onrealistisch vond. Tenslotte aanvaardde de Assemblée nog een amendement van de rapporteur zelf, dat een opdracht bevat aan het bureau om een nieuwe rapporteur te benoemen (de heer Siegmann is zoals bekend is geen lid meer van de raadgevende ver gadering) die de ontwikkeling van de si tuatie in Griekenland nauwkeurig moet volgen en via rapporten de Assemblée moet informeren. De Griekse regering heeft woensdag de hoofredacteuren van kranten en tijd schriften meegedeeld, dat ze in het ver volg wat meer vrijheid zullen hebben in hun berichtgeving, maar dat er censuur moet blijven, zo meldt Reuter uit Athene. De kranten en tijdschriften zijn nu vrij in hun opmaak en kunnen naar eigen goeddunken artikelen op de voorgrond plaatsen. Zij mogen te goeder trouw cri- tiek uitoefenen maar uitgevers en hoofd redacteuren moeten rekenschap afleggen van de bronnen en feiten waarop een blad zijn critiek baseert. Kranten mogen ook berichten van buitenlandse persbu reaus publiceren en artikelen uit buiten landse bladen overnemen, behalve over de toestand in Griekenland of de kwestie- Cyprus. Voortaan mogen ook alle berich ten uit het Staatsblad worden gepubli ceerd, zoals bekendmakingen over het ontslag of de pensionering van officieren. De hoofdredacteuren moeten hun kran ten evenwel vóór publikatie aan het cen suurbureau blijven voorleggen. Van nu af kunnen de kranten commentaar leveren op „nalatigheden en vergissingen van de regering", maar ze mogen geen aanvallen richten op individuele leden van die re gering. De minister zal binnen tien dagen op nieuw de hoofdredacteuren uitnodigen voor een nadere bespreking van de maat regelen. ADVERTENTIE jl: 71 WPpK* staande gorilla/ neen. flamingo Vinden kinderen geweldig 1 Fijn om mee te spelen. Steeds bij twee pakjes Wajang:één zo'n speeldiertje cadeau. Weken lang. Elke weektwee nieuwe exemplaren.Handbeschilderd inna- tuurlijke'kleuren. Vraag erom bij uw Wajang-leverancier. bison ongezouten jgouci-eerlijke ftontenmaigarine "f^WWWWMWWWWWMWWMWWWWWWWWVWWMWMWIWmii^ Schuld. Een resolutie, waarin er bij de Amerikaanse regering op aangedrongen wordt stappen te ondernemen om de Franse schuld uit de eerste wereldoor log te gaan innen, is bij het Huis van Afgevaardigden ingediend. De schuld, inclusief rente, bedraagt nu zeven mil jard dollar. (Van onze correspondent) LONDEN. De Lagerhuisfractie van de Labourpartij heeft ondanks de verzoenende toon van een vorige vergadering, toen men aannam dat het conflict van de baan was, woens dag desalniettemin met 123 tegen 66 stemmen besloten om 24 van haar leden, voor het merendeel tot de linkervleugel behorende, gedurende vier weken van fractievergaderingen buiten te sluiten en hen gedurende die periode nog enkele andere „privi leges" te ontnemen. De strafmaatregel is genomen, omdat deze leden, toen Labour naar aanleiding van het bezuinigingsprogramma de ver trouwenskwestie stelde, zich uit protest te gen de aantasting van de sociale voorzie ningen van stemming onthielden. Tijdens de vergadering kregen de ge straften ruifnschoots gelegenheid 'Zich te verdedigen. Michael Foot, de meest pro minente figuur van links, beschuldigde het kabinet Van „politieke imbecilïteit" en waarschuwde voor nieuwe moeilijkheden in de partij. Hij zei dat disciplinaire maat regelen eerder tegen kabinetsministers zouden moeten worden genomen in plaats van tegen Kamerleden, omdat de regering heeft gehandeld in strijd met het verkie zingsprogramma, dat juist door de dissi denten word! hooggehouden. De tweestrijd in de Labourfractie. die de partij jarenlang tot politieke onmacht heeft gedwongen, dreigt voor Labour opnieuw een dodelijk gevaar te worden. Premier Wilson probeert echter voort durend tussen rechts en links door te zei len. Daarom was het fractietafereel van woensdag min of meer een farce. Sommige zondaars" demonstreerden openlijk hun totale onverschilligheid voor de strafmaat regel door er zelf voor te stemmen! De maatregel werd niet van toepassing ver klaard op Sidney Silverman, de veteraan onder de rebellen, die ernstig ziek is ge worden. Overigens was het besluit niet zo zeer tegen personen gericht, maar bedoeld als een principiële waarschuwing dat het on duldbaar is wanneer een socialistisch Ka merlid op een vitaal moment de Labour- regering niet langer zijn vertrouwen schenkt. NEW YORK (AFP) Een uur vóór de moord op president Kennedy in Dallas op 22 november 1963 zat Jack Ruby ach ter het stuur van een bestelauto, waaruit een gewapende man stapte. Deze man be gaf zich naar een heuvel vanwaar vol gens verscheidene getuigen op het ogen blik van de aanslag schoten klonken en rook opsteeg. Dit hdeff 'efen ^fduvir, mevrouw Julia Ann Mercer, meegedeeld als getuige, al dus heeft Jim Garrison, de procureur-ge neraal van New Orleans, voor de televisie verklaard. Hij huldigt de opvatting dat president Kennedy niet door één man is vermoord, zoals staat in het rapport-Warren, maar dat hij het slachtoffer is geworden van een komplot. Volgens de officiële lezing zou Lee Harvey Oswald de dodelijke schoten hebben gelost. Hij werd later op zijn beurt door de nachtclubeigenaar Jack Ruby gedood. (Van onze correspondent) JOHANNESBURG. In Zuid-Afrika is de nieuwe zitting van het parlement het startsein voor de behandeling van weer nieuwe apart- heidswetten, die al gereed liggen voor behandeling. Want ondanks het feit dat premier Vorster van Zuid-Afrika sinds 1966 een aantal maat regelen heeft genomen om het aanzien van zijn land naar buiten wat te verbeteren, is de interne toestand vrijwel ongewijzigd gebleven: de apartheid is er nog steeds en de „gescheiden ontwikkeling" wordt jaar lijks strenger doorgevoerd. Toen premier Vorster na de moord op Verwoerd het Zuidafrikaanse roer in handen nam hield de wereld de adem in: wat zou de gevreesde politie hond van het nationalistische bewind gaan doen? Maar het leek mee te val len. Na een tijdje van rust bleek dat de nieuwe premier zijn land wilde los maken uit de isolatie, waarin Ver woerd het gedreven had en dat hij zijn beleid meer op het buitenland richtte. In korte tijd bouwde Vorster zich een reputatie op van een vriendelijke man met moderne ideeën, die het contact met binnen- en buitenlandse pers niet schuwde. Nu is het intussen zover dat de heer Vorster in zijn land het een en ander overhoop heeft gehaald, waarop hij rustig neerkijkt zonder zich er verder veel van aan te trekken. Want hoewel men in de hele wereld vindt dat er in Zuid-Afrika niets verbetert, maar eer der verslechtert ('t wapen-boycot blijft daarom gehandhaafd, in de VN wor den met grote regelmaat resoluties te gen het land aangenomen), is een groot aantal Afrikaners van mening dat hun voorman op de verkeerde weg is. Dat zijn dan de „verkramptes", ofwel de uiterst rechtse conservatieven. Zij kijken met afschuw naar het bin nenkomen van zwarte diplomaten en naar de nieuwe mogelijkheden die Zuid-Afrika schept om het land mis schien toch nog mee te laten doen aan de Olympische spelen, samengevat als het „uitwaartse beleid" en het „sportbeleid". In het maandblad S.A. Observer schrijft de heer S. E. D. Brown: „Het nieuwe buitenlandse be leid wordt gepresenteerd als in navol ging te zijn van de beleidsrichting van Verwoerd. Maar het beetje dat er al van gezien kan worden (en dat we kunnen verwachten als de zwarte diplomaten beginnen te komen en ons nieuwe sportbeleid in beweging komt) is genoeg om duidelijk te maken dat aanpassingen, toegevingen, afwijkingen en ontkenningen van het traditionele beleid onvermijdelijk aan de orde van de dag zullen komen. En ook onvermij delijk zullen leiden tot integratie en tot de uiteindelijke verbrokkeling van het beleid van afzonderlijke ontwik keling". Het is dus duidelijk: de „verkramp tes" willen de „blanke baasskap" tot in het uiterste blijven doorvoeren en vinden eigenlijk iedere maatregel die ten gunste van de niet-blanken wordt genomen, overbodig. Dat is ook te merken aan de ingezonden brieven in de kranten: regelmatig beklagen men sen zich in Zuid-Afrika erover dat geld wordt uitgetrokken voor onderwijs of voor andere zaken waar niet het blan ke stempel op drukt. De „verligtes" (of progressieven) zijn in de ogen van de starre rechtsen domme modernis ten, die met alles wat ze voor de niet-blanken doen hun eigen ondergang voorbereiden. Premier Vorster is in de verkrampte ogen duidelijk de man, die niet op die stoel thuishoort. Maar de aanhang van de „moderne" leider van de Zuidafri kaanse nationalisten moet ook niet on derschat worden: zijn public-relations- campagne voor het apartheidsland heeft hem veel sympathie bezorgd on der de mensen van de categorie „wat vader doet is altijd goed", en dat zijn er velen in Zuid-Afrika. Ook de En gelse kant lijkt onder de indruk te zijn gekomen, want bij de laatste ver kiezingen hebben heel wat Engels-spre kende Afrikaners op de Nationale Par tij gestemd. Hoe groot die aanhang uit het „tegenkamp" precies is, kan niet duidelijk worden vastgesteld, doordat in Zuid-Afrika 't districten-stelsel toe gepast wordt. Dit maakt het mogelijk bij een aanwezigheid van 49 percent aanhangers van de Verenigde Partij (Engels) en 51 percent van de Natio nale Partij (Afrikaans) 't hele district toch als nationaal tevoorschijn te laten komen. Maar niet alleen in het Afrikaanse, ook in het Engelse kamp heeft pre mier Vorster zijn politieke tegenstan ders, vooral in de progressieve partij, waarvan het aantal aanhangers vol gens zeggen aanmerkelijk groter moet zijn dan officieel in Zuid-Afrika wordt opgegeven. Ook al weer door het dis tricten-stelsel heeft deze partij (de eni ge partij in Zuid-Afrika die tegen apartheid is en dus iets voor de niet- blanke bevolking kan doen) slechts één vertegenwoordiger in het parle ment, mevrouw Helen Suzman. De laatste actie van mevr. Suzman is een scherp proces tegen het inperken van de academische vrijheid in Zuid- Afrika. Er ligt namelijk een wetsontwerp voor behandeling gereed dat de minis ter van Onderwijs het recht geeft sub sidies te onthouden aan alle universi teiten en andere onderwijsinstituten die het niet met de regering eens zijn. Met andere woorden: alle studenten worden verplicht zich achter de apart heidspolitiek te stellen, anders wordt hun het studeren onmogelijk gemaakt. De Progressieve Partij voorspelt dat het dan binnenkort wel met de aca demische vrijheid in Zuid-Afrika ge daan zal zijn. Gezien de meerderheid van de Na tionale Partij in het parlement zal ook dit staaltje van dictatoriale wetgeving wel weer een hamerstuk worden. Op 2 februari wordt er een belang rijke mijlpaal in de Zuidafrikaanse apartheid bereikt: op die dag zal de laatste kleurling uit het parlement zijn gewerkt en kunnen alle Zuidafrikaners gerust zijn: aan de top staan uitslui tend blanken. De kleurlingen worden door blanken vertegenwoordigd en het is de bedoe ling dat er voor hen en ook voor de Indiërs, net als voor alle negers, aparte stukken land gereserveerd zul len worden. Waarmee de verscheuring van land en volk dus nog verder wordt doorgevoerd. Dit alles onder premier Vorster, die de wereld zo graag laat geloven dat hij zich realiseert in 1968 te leven. MOSKOU (AFP). In een dorp in de Sovjet-republiek Toerkmenië woont een vierjarige jongen, Velmoerad Oroeogueldijev, die al 53 kilo weegt. Hij is één meter negen lang. Zonder moeite is hij zijn twee broers van elf en twaalf jaar de baas, aldus een Mos- koks avondblad. ADVERTENTIES Dan weet je het nooit. Ambra geeft U I de zekerheid van besteolie. Van Shell. PK-kwaliteit. Pik in die service. Die j olie. Bel AMBRA. Lareisenstraat 30-32 Haarlem telefoon 11003 (Van onze correspondent) BONN. Nu de diplomatieke betrek kingen tussen de Westduitse bondsrepu bliek en Joegoslavië, die in oktober 1957 werden afgebroken zijn hersteld, is tot Westduitse ambassadeur in Belgrado be noemd dr. Hans Arnold, die een vertrou wenspositie bij minister van Buitenland se Zaken Brandt inneemt. De Joegosla vische ambassadeur in Bonn, wordt, naar verluidt, Leo Mates, die eens het secre tariaat van maarschalk Tito leidde en met de president uitstekende relaties onder houdt. INDIANAPOLIS (Reuter/AFP). Een Convair-straalverkeersvliegtuig van ,,TWA" heeft een veilige landing op het vliegveld van Indianapolis gemaakt nadat het bij een eerdere landingspoging tijdens dikke mist in Chicago tegen een hoog spanningsleiding was gevlogen. Het toe stel, aan boord waarvan zich 36 mensen bevonden, verloor bij de mislukte poging een radarschild en in delen van Chicago viel het licht uit na de botsing met de kabel. HONGKONG Sinds zaterdag, toen een revolutionair comité aan de macht kwam in de provincie Honan, hebben, blijkens inlichtingen uit betrouwbare bron inHong- kong, de Maoisten twaalf van de 29 Chi nese provincies en andere bestuurlijke gebieden onder controle. In Kanton, de hoofdstad van de provincie Kwangtoeng die aan Hongkong grenst, is een dertiende revolutionair comité bezig te ontstaan dat wellicht nog deze maand zijn beslag zal krijgen. Orbiter-5. De Amerikaanse maanverken- ner Orbiter-5, die sinds vijf augustus van het vorige jaar om de maan draai de, is woensdag overeenkomstig een „radiobevel" van de aarde op het maan oppervlak te pletter geslagen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3