RESULTAAT VAN LOTING IN CASABLANCA Schitterend driebanden-duel tussen Popeyus en Doggen Nederland Bulgarije Polen Luxemburg één van de vier blijft over voor het we reldka mpioe nschap voetbal 1970 in Mexico KNVB- voorzitter Meuleman „Kessler zich er in vastbijten kan Comité Topsport legt wensen over sociale begeleiding uit HAARLEM-HOLLAND SPORT „SPORTARTS ZOU SOORT HUISARTS VOOR SPORTMENSEN MOETEN ZIJN" Toto bij de zesdaagse Rotterdam Voetbal rijdt renners in wielen wmm KNVB beslist op 10 februari over wilde voetballers" Moei lijkh eden door studie-dienst geziri-werk financiën Biljartcompetitie Witkamp wil RCH helpen FLAMINGO'S BONA STARS Watersport VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 16 BASKETBALL Olympias Tour korter SPAANSE SINAASAPPELEN 30% meer vitamine C Aurora-Watervliet CASABLANCA De loting voor tie groepsindeling van het wereldkam pioenschap voetbal die gisteren werd gehouden, had het volgende resultaat: Europa: groep 1: Portugal, Zwitser land, Roemenië en Griekenland: groep 2: Hongarije, Tsjechoslowakije, Ierse Vrijstaat en Denemarken: Groep 3: Italië, Oost-Duitsland en Wales; groep 4: Rusland, Noord-Ierland en Turkije: groep 5: Frankrijk, Zweden en Noorwegen; groep 6: Spanje, Joego slavië, België en Finland; groep 7: West-Duitsland, Schotland, Oostenrijk en Cyprus; groep 8: Bulgarije, Neder land, Polen en Luxemburg; groep 9: Engeland, wereldkampioen. Zuid-Amerika: groep 10: Argentinië, Peru en Bolivia; groep 11: Brazilië, Ve nezuela, Columbia en Paraguay; groep 12: Uruguay, Chili en Ecuador.. Midden- en Noord-Amerika: groep 13a: Costa Rica, Honduras en Jamaica; groep 13b: Guatemala, Trinidad en Haiti; groep 13c: San Salvador, Surina me en Nederlandse Antillen; groep 13d: Verenigde Staten, Bermuda en Canada; groep 14: Mexico (Gastland). Azië en Oceanië: groep 15a: Japan, Zuid-Korea, Rhodesië en Australië; groep 15b: Noord-Korea, Israel en Nw Zeeland. Afrika: groep 16a: Algerije en Tune sië ;groep 16b: Marokko en Senegal; groep 16c: Ethiopië en Lybië; groep 16d: Soedan en Zambia; groep 16e: Ghana. De eerste ronde van de Afrikaanse landen moet voor 31 december 1968 zijn gehouden, de tweede ronde voor 30 juli 1969 en de finale voor 31 de cember 1969. De winnaars van de groe pen één tot en met twaalf plaatsen zich direct voor de eindronden. De landen uit Midden- en Noord-Amerika spelen om één plaats. De winnaar van groep 13a ontmoet winnaar groep 13c terwijl winnaar groep 13b tegen winnaar groep 13d uitkomt. De twee overblij vende landen spelen opnieuw een wed strijd. De hoogstgeplaatsten uit groep 15a en 15b spelen om een plaats. In groep zestien wordt de volgende proce dure gevolgd: winnaar 16a - winnaar 16b enz. De drie overblijvende landen spelen in een toernooi om één plaats bij de laatste zestien. ROTTERDAM Na een dag, die bijzon der goed en boeiend spel te zien heeft ge geven van Pope.vus, Doggen en Van Ooster hout, heeft Van Oosterhout als enige nog ongeslagen de leiding in het kam pioenschap van Nederland driebanden. Van Oosterhout was gestart met een overwin ning in veertig beurten op Teegelaar (60- 33). Hij versloeg vervolgens Michielsen met 60-30. Van Oosterhout moet echter nog uitkomen tegen De Ruyter, Popeyus, Dog gen en Brosens. De partij tussen Popeyus en Doggen is een duidelijk hoogtepunt geworden met flonkerend op internationaal hoog niveau staand biljarten. Popeyus won tenslotte in 45 beurten van Doggen, die de nastoot mis te en daardoor met slechts één carambole verschil verliezer werd. Popeyus had een voorsprong genomen, liep zelfs negen pun ten uit. Toen kwam opeens de explosie van Doggen. Met een serie van 12 nam hij de leiding over en maakte de afstand daarna nog groter. Maar Popeyus vocht terug. Na veel spanning werd het 56-56. Het werd 59-56 voor Doggen. Popeyus won tenslotte door een serie van vier met 60-59. Teleurstellend was de nederlaag van De Ruyter tegen Michielsen (54-60), maar de kampioen herstelde zich 's avonds tegen een nog vermoeide Doggen (60-45). De vijf de plaats van Doggen met zo'n prachtig ge middelde is wel geflatteerd. Brosens. die royaal van Van Bracht won (60-21), moest ook met één punt verschil de zege aan een tegenstander (Teegelaar) laten. Van Bracht had wel verrast tegen Popeyus, want de Brabander bedwong de Rotterdammer (die Polen is voor Nederland een volko men nieuwe tegenstander. Op 1 mei trekt het Nederlands elftal naar War schau, waar voor het eerst in de voet balhistorie tegen het Poolse elftal wordt gespeeld. De contacten met Bul garije zijn in het verleden niet veelvul dig geweest. Tweemaal speelde Ne derland tegen het Balkanland. Op 13 mei '59 moesten onze landgenoten in Sofia met 2-3 capituleren, maar zij namen een jaar later, op 3 april '60, te Amsterdam revanche met een 4-2zege. In maart speelt Jong Oranje een wedstrijd tegen Jong Bulgarije in het toernooi om de uitdagingscup. Tegen Luxemburg werd in totaal acht maal gespeeld. Tweemaal zege vierde het Groothertogdom. Op 30 ok tober '63 verloor Nederland in Rotter dam met 0-1. Dit was tevens de meest recente ontmoeting. De serie wedstrij den met Luxemburg ziet er als volgt uit (resp. datum plaats uitslag Nederland Luxemburg) 28/8-'20 Brussel (OS) 3-0, 28/ll-'37 Rotterdam 4-0, 31/3-40, Rotterdam 4-5, 10/3-46 Luxemburg 6-2, 20/3-57 Rot terdam (voorr.) WK) 4-1,1V9-57 Rot terdam (voorr. WK) 5-2, ll/9-'63 Am sterdam (voorr WK 1-1 en 30/10-'63 Rotterdam 0-1. ROTTERDAM De zesdaagse van Rot terdam staat nu definitief van 1 tot en met 7 mei op de wielerkalender. De organisa toren Siem Waardenburg en Charles Ruys hebben dit bewerkstelligd op de vergade ring van winterbaandirecteuren in Ziirich, waar zij ook als lid zijn geaccepteerd. Te vens is daar al de datum van de zesdaagse van Rotterdam voor 1969 vastgelegd: van 9 tot en met 15 april. Intussen krijgt het komende evenement steeds meer gestalte. Het wordt definitief in de Energiehal gehouden, waar plaats zal zijn voor vijfduizend toeschouwers (on der meer ruim 2600 staanplaatsen). De renners er wordt gestreefd naar twaalf koppels zullen dagelijks van 's middags 13.00 uur tot 's nacht 03.00 uur in de baan zijn, behalve op de vierde mei, wanneer 's avonds de koers in verband met de na tionale herdenking wordt stilgelegd. Stipt te middernacht wordt dan echter begonnen met de „Bevrijdingsnacht", waarvoor de coureurs tot 05.00 uur actief zullen moeten zijn. Een nieuwtje bij deze zesdaagse is de da gelijkse gratis totalisator voor het publiek, dat de uitslagen of standen van die dag zal kunnen voorspellen. ADVERTENTIE Zaterdag 3 februari 20.15 uur Krelagehuis Leidsevaart Voorwedstrijden JUNIOREN en HEREN II DEN HAAG. De organisatiecommis sie van Olympia's tour door Nederland heeft de etappewedstrijd noodgedwongen met een dag moeten bekorten. Oorspron kelijk lag het in de bedoeling op donder dag 30 mei in Amsterdam te finishen, maar voor die dag heeft de KNVB de interlandwedstrijd tegen Schotland vast gesteld, eveneens in Amsterdam. Overleg met de KNVB heeft geen re sultaat opgeleverd. Voldoende maatrege len van de kant van de politie konden niet gegarandeerd worden. Daardoor ziet de organisatiecommissie zich genoodzaakt de finish een dag te vrevroegen. Men zal zich nog nader beraden over het etappe schema en eventuele andere maatregelen. Wel heeft de commissie aan de KNVB verzocht voortaan rekening te willen hou den met evenementen, die samen zouden vallen met een interlandwedstrijd. -> V V.'V,"® HAARLEM. Nederland is bij de loting voor de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal, die gisteren in Casablanca is gehouden in een groep ingedeeld met Bulgarije, Polen en Luxemburg. De wedstrijden tegen deze landen, een uit en een thuis, moeten worden gespeeld voor 31 december 1969. In 1970 van 31 mei tot 21 juni worden in Mexi co de wereldkampioenschappen ge houden, waarin dan de sterkste zes tien landen zullen uitkomen. Europa heeft naast Engeland, dat als titelhouder automatisch geplaatst is recht op acht plaatsen. Zuid Amerika krijgt drie plaatsen in de eindronden terwijl uit de groep Midden- en Noord Amerika zich naast het organiserende Mexico nog één land kan kwalificeren. De twee overige plaatsen worden ingenomen door één vertegenwoordiger uit Azië/Oceanië en één uit Afrika. Bondscoach Georg Kessler vindt dat Nederland het met de indeling bij Polen, Bulgarije en Luxemburg niet gemakkelijk getroffen heeft, al was het alleen maar vanwege het feit dat het een groep met vier deelnemers was: „Wij moeten dus zes wedstrijden spelen in tegenstelling tot andere landen, die maar viermaal in het veld behoeven te komen om zich te kwali ficeren". De bondscoach vindt het moei lijk om te spreken van een sterke of min der sterke groep: „Op het ogenblik is de situatie in Europa zo dat de zogenaamde kleine landen voor de grote landen de moeilijkste tegenstanders kunnen worden. Een mooi voorbeeld daarvan is de wed strijd Albanië West Duitsland, die on langs werd gespeeld". De heer Kessler vond het geen direct voordeel dat Neder land een van zijn tegenstanders, Polen, op 1 mei in Warschau al in een vriend schappelijke wedstrijd ontmoet. „Natuur lijk is het een mooie verkenning maar ik geloof niet dat de Poolse coach zijn kaar ten direct op tafel zal leggen. Wat ik uiteraard ook niet zal doen". „Bulgarije, Polen en Luxemburg, een aardig kansje", was het eerste commen taar van KNVB-voorzitter W. Meuleman. „Daar zit een mooie kans in, Kessler kan zich er in vastbijten". Voor de bondsvoorzitter was het geen bezwaar dat Nederland in een groep van vier landen was ingedeeld „dat maakt natuurlijk niets uit. Er gaat van elke Een doelpunt, dat Van der Linden op 3 april 1960 maakte tegen Bul garije. Nederland won toen met 42. groep een land over en of je nu tegen twee of drie andere landen moet spelen, je moet je kracht bewijzen. Het is natuur lijk geen gemakkelijke groep. Vooral Bul garije en Polen zijn niet te onderschatten tegenstanders. Temeer daar Bulgarije zich bij het vorige wereldkampioenschap geplaatst had voor de eindronden. Hoe dan ook, er zit een goede kans voor ons in". (Van onze sportredactie) HAARLEM. Het bondsbestuur van de KNVB zal 10 februari op een vergadering in Zeist een beslissing nemen over de Nederlandse voetballers, die voor de wil de Amerikaanse voetbalbond zijn uitge komen. Spelers als Prins, Laseroms, De Vries, Smit en Cees Groot, mogen thans nog niet voor Nederlandse clubs uit komen. Groot is zelfs geroyeerd als lid van de KNVB. Nu de Amerikaanse bonden een fusie zijn aangegaan en bij de FIFA zijn aangesloten zal de KNVB zijn stand punt herzien. In Engeland zijn spelers, die in Amerika hebben gevoetbald, al weer gerechtigd voor clubs in eigen land uit te komen. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Het comité Topsport heeft het ministerie van Cultuur, Recre atie en Maatschappelijk Werk, NOC en NSF een nota doen toekomen inzake top sport. Uitgangspunt daarbij is geweest, de regelmatig terugkerende discussies over sociale begeleiding in de sport. Het comité (Hilda Slaman, Harry Droog, Aad Oudt) wil de ondersteuning van de topsport centraal geregeld zien. Daarbij gaat het om het opvangen van moeilijkheden, die topsportmensen ondervinden in het werk gezin en door financiële kwesties. Het comité Topsport meent, dat met be trekking tot de studiemoeilijkheden over leg moet plaats vinden met de leiding van middelbare scholen, zodat speciale rege lingen getroffen kunnen worden, hetzelfde geldt voor de universiteiten. Meer indivi duele studie-indeling kan gebeuren mede door middel van een studiepaspoort Voorts zal medewerking moeten worden gevraagd, dat studiebeursen niet worden ingehouden wanneer de studie ten gevolge van de topsport niet volgens schema ver loopt. Ten aanzien van de moeilijkheden in militaire dienst dringt het comité topsport in de nota aan op de vorming van een sportbataljon, zoals in Frankrijk bestaat Dat betekent voor topsporters in dienst een zodanige regeling, dat een gedeelte van de dag wordt vrijgegeven voor rust en training onder voorwaarde, dat zij ove rigens als militair normaal aan hun ver plichtingen voldoen. In de verhouding werkgever - werkne mer ontstaan soms spanningen doordat de werkgever meestal geen tijd beschikbaar stelt en eventueel zonder doorbetaling van salaris. Het comité topsport wil overleg met het bedrijfsleven om hierin verande ring aan te brengen. Indien dat mislukt zal het gezin van de topsporter niet de dupe mogen worden van de sport. Het comité topsport dringt voorts aan op modernisering van de amateurbepalin gen. Zakgeld, vergoeding loonderving en onkostenvergoeding worden dikwijls als in strijd met die bepalingen aangemerkt. Toch vormen dit soort vergoedingen een noodzaak. Sociale begeleiding zal moeten streven naar een zo ideaal mogelijke sportbeoefe ning. Het comité topsport meent dat dank zij sociale begeleiding meer mensen top sport kunnen gaan bedrijven en betere resultaten kunnen worden verwacht; dankzij sociale begeleiding de topspor ter 'n evenwichtig verdeelde belangstelling kan hebben tussen gezin, studie, beroep en topsportprestaties, zodat het een niet ten koste van het ander gaat; dankzij sociale begeleiding er meer mo gelijkheden tot centrale trainingen zullen zijn; dankzij sociale begeleiding de top sporter na zijn sportcarrière opgevangen kzn worden, zodat hij een betere over gang krijgt met zijn maatschappelijk le ven. Om te bepalen wie als topsporter kan worden gezien heeft het comité de volgen de omschrijving van het begrip gegeven de topsporter is die persoon, die na se lectie door de sportbonden, resp. NOC Nederland officieel vertegenwoordigt. Bo vendien: „topsport is die sportbeoefening, die beoogt een maximale prestatie, met als nevendoel een aansluiting te verkrij gen of te behouden, met het internatio nale niveau". (Van onze biljartmedewerker) HAARLEM Volgende week wordt in alle afdelingen begonnen aan de tweede helft van de biljartcompetitie van het district Haarlem. De kaderklasse (B) start maandagavond met de wellicht belang rijkste ontmoeting van de tweede helft. O VS ontvangt dan thuis in café Engwerda aan de Lange Begijnestraat het leidende Hof van Holland. Beide teams kregen voor één speler een verhoging. Theo Ra- venstein (Hof) maakt nu 170 en Jan Mulder is verhoogd tot 220 caramboles. In Vreeburg te Bloemendaal wordt maandag gespeeld: Vreeburg 1Vreeburg 2. Dinsdagavond gaat Haarlem-Noord naar Suisse. In de driebandenafdeling volgende week twee ontmoetingen, beide op woensdag avond in Vreeburg. Het leidende team van Excelsior ontvangt dan het eerste team van DES. DES 2 speelt tegen Ex celsior 2. De standen in de hoogste afdelingen zijn: Driebanden Kader Excelsior 1 .25 Hof v. Holland 1 24 1939-Bl.daal 1 18 OVS 1 20 Excelsior 2 15 Vreeburg 1 14 DES 1 18 Haarlem-N. 1 12 DES 2 14 Suisse 1 12 Vreeburg 2 8 ADVERTENTIE Ze rijpten in de Spaanse zon... ze hebben dus meer sap, meer vitamine C, de natuurlijke (en lekkere) remedie tegen griep en verkoudheid 1 tegenwoordig ook in Brabant woont). Hij bereikte een remise na 63 beurten. De stand na drie ronden luidt (resp. pnt., h.s., alg. gem.): 1. Van Oosterhout 6 7 1.071 2. Brosens 4 6 0.913 3. De Ruyter 4 6 0.884 4. Popeyus 3 8 1.017 5. Doggen 2 12 0.959 6. Teegelaar, -.2 6 0.732 7. Michielsen - 2 8 0.635 Van Bracht 1 5 0.628 (Van onze sportredactie) HAARLEM, De heer F. Witkamp, die vorig jaar zijn functie bij RCH neerlegde als leider van het eerste elftal, omdat hij zich niet kon verenigen met het door het bestuur van RCH bepaalde beleid, heeft het bestuur zijn diensten weer aangebo den, gezien de zorgelijke situatie, waarin RCH thans verkeert. Dit om te trachten .,zo mogelijk alsnog RCH voor de eerste divisie te behouden", aldus de heer Wit kamp. (Van onze korfbalmedewerker) HAARLEM. Door de 3-1 nederlaag van Aurora 1 tegen Nieuw Flora 1 is de spanning in de tweede klasse van de K.N.K.B. geheel teruggekeerd. De compe titieleider was daardoor genoodzaakt voor zondag de wedstrijd Aurora-Watervliet in te lassen: deze wordt nu gespeeld van 13.00-13.40 uur in de Kennemer Sporthal. Onmiddellijk hierna wordt de wedstrijd Nieuw Flora 1-Neptunus 1 gespeeld. De stand is: Aurora 1 6-10; Nieuw Flora 1 7-10; Watervliet 1 7-6; Neptunus 1 7-5; Animo Ready 1 7-3. 11.11.40 uur Oosterkwartier 2Nep tunus 2, 11.40-12.20 uur IJmondia 1Au rora 1, 12.20-13.uur Nieuw Flora 3A. Ready 2, 13.00-13.40 uur Watervliet Aurora, 13.40-14.20 uur Nieuw Flora 1 Neptunus 1, 14.20-15.00 uur IJmondia 2 Haarlem 4, 15.00-15.40 uur Parkwijk 2 Oosthoek 3, 15.40-16.20 uur Oosterkwar tier 3Haarlem 3, 16.20-17.00 uur Oos terkwartier 2Aurora 2, 17.00-17.40 uur Neptunus 2Nw. Flora 3. boekenboekenboekenboeken] boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboeken boekenboeken WIJ ONTVINGEN: boekenboeken boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl boekenboekenboekenboekenl In de indrukwekkende serie Watersport indrukwekkend door de informatie en uitvoering die onder redactie staat van Jaap Kramer, is het derde deel uitgekomen bij uitgeverij Hollandia. Ook nu weer kan men de meest uiteenlopende zaken over watersport in dit boekwerk vinden. Het is een groot gamma, dat loopt van elektroni sche navigatie-instrumenten tot een bab beltje over een zeiltocht langs en op de Zui derzee. Daartussen dan treft men onder meer beschrijvingen met uitgebreide de tailtekeningen van motorjachten, zeiljach ten, „gewone" zeilboten, geschreven door bekende bouwers en ontwerpers als E. v. d. Stadt, H. Lemstra, C. Holman, R. Tucker, S. v. d. Meer en De Vries Lentsch. Kramer heeft voor elk onderwerp en dat is zijn grote verdienste specialisten aangetrok ken. Er komen ook veel nevenaspecten van de watersport ter sprake zoals een zeer interessant artikel over „levend hout", waarvan de boten gemaakt worden, er staan richtlijnen in voor filmen aan boord, de verrekijker wordt onder de loep geno men en er is o.a. een praatje van R. Lotge ringHillebrand over lekker eten rond de Middellandse Zee. Boeiend is ook de uit gewerkte dieptetekening van Chichesters jacht de Gipsy Moth IV van de bekende tekenaar Robbert Das. C. Lakens Douwes heeft kans gezien flink wat ruimte te clai men en deskundig te vullen met zijn met enthousiasme aangehangen tak van water sport, het waterskiën. En dat alles met veel foto's en tekeningen. De serie Watersport is uitgegroeid (ook door het codesysteem) tot een uitermate handig en nuttig naslag werk. Dat aan het zeilen de meeste aan dacht wordt besteed zij Kramer vergeven. Een fijnere watersport is er ook niet, waar mee we dan ogenblikkelijk in de clinch komen met bijv. een Lakens Douwes. ADVERTENTIE Dat was zondag een dubbeltje op z'n kant daar in Alkmaar. HAARLEM heeft de ongeslagen koplopers zeer behoorlijk partij gegeven en als het een gelijk spel was geworden, zou AZ '67 ook nog tevreden zijn geweest. En nu a.s. zondag Weer een topwedstrijd, ditmaal tegen de runner-up, die de punten zo hard nodig heeft. Cambuur, F.C. Den Bosch, Vitesse en Willem II hebben reeds ervaren, dat een wedstrijd aan de Jan Gijzenvaart bepaald geen „walk over" is en de 01 nederlaag, op Houtrust geleden, zit de roodbroeken nog steeds bijzonder hoog. Met de steun van „het legioen" zit er zeker weer een kans in! Aanvang half drie. Kaarten zijn in voorverkoop verkrijgbaar bij de bekende adressen en zondag van half elf af aan het terrein. Het comité Topsport heeft ook een nota betreffende de medische begeleiding van de amateursport in Amsterdam opgesteld. Daarin wordt te kennen gegeven, dat het gewenst is, dat er een sportarts en een fysiotherapeut aangesteld worden, die de medische hulp aan de topsporter kunnen verbeteren. Dat de huisarts vaak niet voldoende is, meent het comité te kunnen aangeven door de volgende voor beelden: Aan het einde varv een ziekte zegt de huisarts dat de sportman weer kan beginnen, maar juist dan is het nodig, dat er niet teveel gedaan wordt. Heeft de sportman bijvoorbeeld een enkel verstuikt, dan kan het voorkomen, dat de huisarts hem een week op een stoel zet, terwijl het mogelijk is een verminderde training te blijven volgen. Het comité stelt daarom, dat medische hulp nodig is bij hervatting van de training na ziekte of een ongeval, bij een blessure, bij fysiotherapeutische behandeling, bij keuring en bij voeding. Ten aanzien van de fysiotherapeutische behandeling merkt het comité op, dat vaak plaatselijke spiergroepen zeer zwaar belast worden. De therapeutische behandelingen zijn na trainingen en wedstrijden gewenst, preventief voor blessures, maar ook om het herstel na een blessure te be spoedigen. Concluderend, zegt het topsportcomité, zou de sportarts een soort huisarts voor de sportmensen moeten zijn. De betaling zou moeten gebeuren door de gemeente en uit bij dragen van sportbonden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 16