r RECHT OP ARBEID EN PLICHT TOT ARBEID Militaristische propaganda grondwet DDR verboden in Vrijheid van mening, pers, radio en tv gegarandeerd MOMENT VAN WANHOOP Aanklacht in Spanje tegen carlistische beweging NPD vraagt om zendtijd In 1978 ruimteschip naar Jupiter, voor 1969 eerste mensen op maan Een poel van ellende Vlaamse studenten doen beroep op Waalse arbeiders JeHoten Proces op Kreta Over vijf jaar zachte landing op Mars Fouché president Zuid-Afrika Hilmar Baunsgaard doet het met twee ministers minder Sovjet-Unie krijgt steeds meer raketten Brandend maagzuur, Vrij...dsn decaravan! CARAVAN RAI68 telegrammen VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 nog 2 dagen STALEN REKKEN Kernbommenwerpers moeten binnen grenzen blijven helpen direkt! 3 1 1 1 1 1.8 0.4 0 1 0 0 1 0.9 0 0.4 2 0 0 0.4 0 0 0 8 0 0 0 0 0 4 0 Wie kennis neemt van de berichten die op dit ogenblik in een gestadige stroom uit Vietnam komen, behoeft zich geen enkele illusie meer te maken: de nieuwe fase in de oorlogshandelingen heeft deze strijd nog „smeriger" gemaakt dan hij al was. Aan beide zijden wordt zo verwoed en met een zo schromelijk gebrek aan menselijkheid gevochten, dat de schuld van het voortduren der oorlogshande lingen ieder uur ondraaglijker wordt. De Noordvietnamese eenheden, die met de Zuidvietnamese opstandelingen van de Vietcong een ware treiteroorlog hebben ontketend in drukbevolkte steden en woongebieden, bedienen zich van metho den die ronduit afschuwelijk zijn en waarbij de burgerbevolking niet in het minst ontzien wordt. Men zou kunnen zeggen dat de baar lijke duivel is losgebroken en dat het aangerichte bloedbad noch met een op stand, noch met een verdediging van menselijke waarden meer te maken heeft. Het is eenvoudig gezegd een hel gewor den, waarin het naakte bestaan van het Vietnamese volk geroosterd wordt. De oorlog in Vietnam is in 1946 uit gebroken, toen de legers van Ho-Tsji- Minh optrokken tegen de Fransen. Sinds dien heeft het land geen vrede meer ge kend. De Fransen werden in 1954 ver pletterend verslagen, maar het Bestand van Genève in dat jaar betekende niet het einde van de ellende, integendeel, het was slechts het begin van een nog ellen diger periode, waarin de gemoederen tot kookhitte werden gebracht aan weers kanten van de ingestelde scheidslijn over de 17de breedtegraad. In het noorden ontstond weliswaar een begin van op bouw en orde, zij het onder sterk com munistische invloed, maar in het zuiden begon een wanbeleid van corruptieve regeringsklieken dat niet alleen de be palingen van het Bestand negeerde, maar tevens sterke opstandige krachten opriep door de verwaarlozing van de elemen taire regels ener democratische samen leving. Die opstandige krachten organi seerden zich in de Vietcong, waarop de corruptieve klieken zich tot de Verenigde Staten om hulp en bescherming richtten. Wat uit deze situatie is gegroeid, kan men dan vandaag aan de dag zelf vast stellen: een poel van barbarij, waarop het etiket van „strijd om behoud van de democratie" wel zeer slecht past. Een poel van ellende, die de wereld van vandaag confronteert met de vraag wat welvaren de grote landen politiek en economisch moeten doen om de sociale vooruitgang in ontwikkelingslanden doelmatig te helpen bevorderen. Is het déze manier, waarop dat moet gebeuren? Hebben de ontelbare mil jarden dollars en duizenden mensen levens iéts bereikt voor het geluk van het Vietnamese volk? Er is een hel ge schapen, waarin de gruwelijkste mis daden plaats hebben. Is dat de opdracht van welvarende landen die volken willen behoeden voor verpaupering en commu nisme? Miserabele sociale misstanden in Viet nam hebben bewerkstelligd, dat de grote meerderheid der bevolking positief of ADVERTENTIE Caravans, vouwwagens, bagagewagens en toebehoren uit 12 landen (t/m 4 febr.) open van 10-17 uur en van 19-22 uur zondagen 10-17 uur loegang 13." AMSTERDAM NIEUWE speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-stations (Van onze correspondent) BRUSSEL. Vanochtend vroeg zijn de Vlaamse studenten uit Leuven een actie om steun begonnen bij de grote fabrieken in het Waalse deel van het lapd. Zij zijn met luidsprekerswagens en strooibiljetten naar Luik en Charleroi gegaan en zij heb ben de naar hun werk komende arbeiders er van tracht te overtuigen dat overbren ging van het Franstalig deel van de uni versiteit van Leeuven naar Wallonië ook een sociale maatregel zou zijn ten gunste van de Walen. neutraal tegenover de Vietcong kwam te staan. Het kan moeilijk bevreemding wekken, dat dergelijke toestanden de communisten in de kaart speelden. De schuld voor de thans gegroeide situatie ligt duidelijk bij de opeenvolgende Zuid vietnamese regeringen, die in het door de golven van communisme bedreigde Zuid- oost-Azië de Westerse invloed en de Wes terse reputatie meer kwaad hebben ge daan dan ditzelfde Westen in eeuwen kan goedmaken. Welke idealen men ook koestert, welke soort orde men een samenleving ook wil opleggen wat thans in Vietnam te zien is kan geen enkel ideaal meer aan spreken, tenzij men volkomen verblind door leuzen zich zou blijven vastklampen aan het waanidee, dat bloed en vuur en wraak geneesmiddelen zijn tegen het virus van een proletarische revolutie. Het heeft bijzonder weinig zin in dit stadium van de Vietnamese tragedie nog te gaan zoeken naar een schuldvraag in 1954, 1960 of 1963. Zelfs wanneer men zou moe ten vaststellen dat de „doctrine Eisenho wer" indertijd van een verkeerde beoorde ling der binnenlandse Vietnamese verhou dingen is uitgegaan en dat de huidige Ame rikaanse politiek die verkeerde premisse „tot de dood toe" blijft huldigen, dan nog moet de toestand van vandaag worden ge kenschetst als een van die noodlottige ca tastrofes in de geschiedenis, waarvan de schuld niet op één man kan worden ge schoven. Een andere kwestie is, of de vele invloed rijke bondgenoten van Amerika, die zich zorgvuldig buiten de strijd hebben gehou den en zich bepaald hebben tot het nu en dan voorzichtig aanmanen tot matiging, langzamerhand niet hun gewetens zouden moeten voelen knagen. Niet alleen omdat zij te weinig oog hebben voor de gevolgen van deze in feite historische botsing tussen ideologieën, maar ook omdat zij werkeloos toezien hoe de Verenigde Staten onnoeme lijke offers brengen aan mensen en geld, zonder eendrachtig stappen te ondernemen om hun bondgenoot een weg tot ontsnap ping uit deze hel te wijzen of te helpen zoeken. De NAVO zou kunnen bewijzen te zijn wat zij beweert, namelijk een bondgenoot schap dat op bescherming en vrede gericht is, als zij de beëindiging van deze helse oorlog in Vietnam tot onderwerp van actie zou maken. Amerika is de machtigste part ner in de NAVO, maar de ernstigst getrof fene ook. Bovendien is Washington in een positie gemanoeuvreerd die het belet, het strijdtoneel de rug toe te keren en de din gen te laten voor wat zij zijn. Er is geen twijfel over dat de V.S. liever een deel van het budget, dat nu jaarlijks in de bodemloze put van de oorlog ver dwijnt, zouden besteden aan economische en technische hulp voor de wederopbouw van he4 land, als een formule zou kunnen worden gevonden die tot een wapenstil stand zou leiden. Het kan ook moeilijk be twijfeld worden dat die formule zou kun nen worden gevonden, als alle NAVO- partners zich zouden inspannen om in een conditioneel wapenstilstandsverdrag hun bijdrage tot de Vietnamese wederopbouw te leveren. Als zulk een formule via de V.N. aan Hanoi zou kunnen worden voor gelegd. terwijl Moskou onder diplomatieke invloed van alle Westelijke landen ermee zou instemmen, zou de kans op vrede heel wat dichterbij komen dan door de verbrok kelde, weinig moedige reacties die tot dus ver de bondgenoten van Amerika hebben laten horen. De schuld voor de ellende in Vietnam, die zowel een Vietnamese als een Ameri kaanse ellende is, begint zich op grote schaal over de beschaafde wereld te ver spreiden. De schande wordt groter, naar mate de Vietnamese en Amerikaanse ver liescijfers stijgen. BERLIJN. Het ontwerp van een nieuwe grondwet voor de Duitse Demo cratische Republiek, dat woensdag door de Oostduitse Volkskamer ter discussie is gesteld, gaat in de preambule uit van de verantwoordelijkheid om „de ge hele Duitse natie de weg te wijzen in een toekomst van vrede en socialisme", zo meldt het Oostduitse persbureau ADN. „Het herstel van en de zorg voor de normale betrekkingen en de samenwer king tussen de beide Duitse staten op de grondslag van gelijkberechtiging zijn nationale wensen van de DDR. De DDR en haar burgers streven daar boven uit naar de overwinning van de door het im perialisme aan de Duitse natie opgedron gen splitsing van Duitsland, en naar de stapsgewijze toenadering van de beide Duitse staten tot aan hun vereniging op de grondslag van democratie en socia lisme", aldus het ontwerp. In de nieuwe wet worden verscheide ne grondrechten gegarandeerr, zoals vrij heid van mening, pers, radio en televisie en het recht tot vereniging en verga dering. „Het recht op arbeid en de plicht tot arbeid vormen een eenheid", zo staat er. Volgens art. 38 heeft iedere burger van de DDR het recht een godsdienstig geloof te belijden en „godsdienstige han delingen uit te oefenen". Volgens het ontwerp moet de DDR een systeem van vollectieve veiligheid in Eu ropa nastreven. Militaristische en revan- ATHENE (AFP). Voor een krijgs raad te Kanea op het Griekse eiland Kreta zijn twintig mensen verschenen, onder wie vijf advocaten, die worden be schuldigd van ondermijnende activiteit, zoals wapenbezit en het gooien van explo sieven. Onder de verdachten bevinden zich drie voormalige afgevaardigden van de „Unie van het centrum" van George Papandreoe en verscheidene ambtenaren die ook aanhangers van deze partij waren. Schreiend, bedekt dit Vietnamese meisje haar oren, om de orgie van lawaai buiten te sluiten. Haar ouders is zij kwijtgeraakt, toen burgers in paniek op de vlucht sloegen tijdens de gevechten om een pagode in Saigon. Haar identiteits kaart klemt zij in de hand. chistische propaganda, oorlogsophitsing en het getuigen van geloofs-, rassen-, en vol- kenhaat worden als misdrijven aange merkt. „De algemeen aanvaarde normen van het volkenrecht over de bestraffing van misdaden tegen de vrede, de men selijkheid en oorlogsmisdaden zijn on middellijk geldend recht. Dit soort mis daden is niet aan verjaring onderhevig", aldus het ontwerp. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BARCELONA. De Spaanse advocaat Mariano Robledo heeft bij de speciale rechtbank voor openbare orde in Madrid een klacht ingediend tegen den de Carlis tisehe beweging, die hij een illegale or ganisatie noemt. Volgens de advocaat is het Carlisme een politieke beweging, die zichzelf buiten de wet heeft geplaats door zich te bewegen buiten het kader van de zogenoemde Na tionale Beweging, die de enige toegestane politieke partij in Spanje is. Directe aanleiding tot deze aanklacht is een ingrijpende reorganisatie in de leiding van het Carlisme, die is doorgevoerd op initiatief van prins Karei Hugo Bourbon Parma, echtgenoot van prinses Irene. De leider van deze groepering sedert de Spaanse burgeroorlog, José Maria Valien- te, is afgetreden en in zijn plaats is een raad van zes leden gekozen, waarin een aantal jongere mensen zitting hebben en GENEVE (AP) Met een directe ver wijzing naar het ongeluk met de Ameri kaanse B52-bommenwerper, die onlangs met vier H-bommen aan boord boven Groenland is neergestort, heeft de Rus sische afgevaardigde naar de ontwape ningsconferentie in Genève Alexei A. Rosj- kin gepleit voor een verbod op alle vluch ten met kernwapens boven buitenlands grondgebied. (Van onze correspondent) BONN. De neo-nazistische NPD is er op uit ook voor de televisie te mogen op treden in politieke programma's. Tot nu toe werd de partij alleen nog maar door anderen ten tonele gevoerd. De partij heeft nu een verzoek ingediend bij het „Zweites Deutsches Fernsehen" in Mainz om deel te mogen hebben aan Het Amerikaanse bureau voor lucht en ruimtevaart, de Nasa, heeft bekend gemaakt dat een elektronische ruimte sonde over vijf jaar een zachte landing op de planeet Mars moet maken. De sonde zal worden gelanceerd met een „Titan-3-C", die daar speciaal voor zal worden aangepast. De zachte landing kan met behulp van parachutes worden verricht omdat Mars een dampkring heeft. Bij de maan is dat niet mogelijk en moet men terugstootraketten gebrui ken. De sonde wordt uitgerust met een te levisiecamera en instrumenten voor tem peratuur- en drukmetingen aan de opper vlakte van de rode planeet. Dit nieuwe programma komt in de plaats van het „Voyager"-projec, dat uit zuinigheids- overwegingen is geschrapt, en komt op de begroting van komend jaar voor met een bedrag van twintig miljoen dollar. Dr. Wernher von Braun, de „vader" van de eerste Amerikaanse kunstmaan, heeft woensdag verklaard ervan over tuigd te zijn dat voor eind 1969 de eerste Amerikaanse ruimtevaarders voet op de maan zullen zetten en dat er een zeer goede kans is dat dit nog eerder gebeurt, tenzij een groot ongeluk, zoals de brand begin vorig jaar, roet in het eten gooit. De V.S. zijn verplicht te voltooien wat president Kennedy in 1961 begon, werken aan het zenden van ruimtevaarders naar de maan voor 1970, zei hij. Dr. William Pickering, die op dezelfde persconferentie sprak, zei dat de Nasa een project voor een „grote interplane taire vlucht" in studie heeft. Deze vlucht zou in 1978 beginnen en niet minder dan negen maanden duren. Een ruimtevaar tuig wordt dan naar de omgeving van de planeet Jupiter gestuurd. De grote aan trekkingskracht van deze planeet moet dan het vaartuig in een baan brengen die he naar Saturnus brengt. Op dezelfde manier zou daarna de omgeving van de planeten Uranus en Neptunus worden be reikt. De twee geleerden deelden voorts mee dat twee ploegen van drie Amerikanen een ruimtevaart gaan maken rond de aarde, de ene eind deze zomer en de tweede eind van dit jaar. Dr. von Braun zei tenslotte dat het hem niet zal ver bazen wanneer de Sovjet-Unie al volgend jaar een kunstmaan een zachte landing op Mars zal laten maken. uitzendingen waarin de partijen aan het woord komen. Dit kan gebeuren door af gestane zendtijd vlak voor de verkiezin gen, dan wel door verslagen van partijbij eenkomsten, of door middel van deelge nootschap aan een van de vele forums, waarin politici door journalisten worden gevraagd. Het zal het „Zweites Deutsches Fern sehen" niet gemakkelijk vallen het ver zoek van de NPD te weigeren. In het staatsverdrag, waarbij het televisiesta tion werd opgericht, staat namelijk in pa ragraaf 6 te lezen, dat partijen die hetzij in de Bondsdag hetzij in drie landdagen de parlementen van de deelstaten vertegenwoordigd zijn de mogelijkheid moeten hebben hun opvattingen op daar voor in aanmerking komende zendtijd voor de televisie uiteen te zetten. Op het ogenblik is de NPD al in méér dan drie landdagen vertegenwoordigd. Het „Zwei tes Deutsches Fernsehen" is door de deel staten gezamenlijk opgericht. Aanspraken op zendtijd in het eerste programma heeft de NPD niet gedaan. Wel zijn haar vertegenwoordigers al re gelmatig te horen in het regionale pro gramma van de Beierse omroep „Aus erster Hand". Want ook in de radiostu dio's proberen de neo-nazisten aste voet te krijgen. KAAPSTAD (AP) Minister Jacobus Fouché is gekozen tot de nieuwe staats president van Zuid-Afrika. De 71-jarige Fouché is minister van Landbouw en Watervoorziening. Het is negen jaar mi nister van Defensie geweest. die een minder conservatieve politiek zal voeren. Bij deze bestuurswijziging is een verklaring uitgegeven, waarin 't nationa le karakter van het carlisme wordt onder streept De beweging zai officieel ruim een half miljoen leden tellen, verdeeld over zevenduizend plaatselijke raden. Op grond hiervan heeft de advocaat Mariano Robledo zijn klacht ingediend. Volgens hem heeft het carlisme met deze verklaring bewezen een hecht georgani seerde partij te zijn, die als zodanig bui ten de wet staat, omdat alleen de door de falange geleide nationale beweging wet telijk is toegestaan. KOPENHAGEN (DPA-Reuter). De nieuwe Deense minister-president, Hilmar Baunsgaard, heeft het voormalige minis terie voor Gezinsaangelegenheden opge heven en het ministerie van Visserij en dat voor Groenland samengebundeld. Verrassing heeft de bezetting van het ministerie van Defensie en dat van Eco nomische Zaken gewekt. De conservatieve jurist Ninn-Hansen heeft eerst na veel tegenstribbelen de portefeuille van Defen sie aanvaard. Hij had erop gerekend mi nister van Verkeer te worden. De porte feuille van Economische Zaken is naar professor Nyboe Andersen gegaan, die tot dusver politiek gesproken een onbekende is geweest. Opmerkelijk is voorts, dat de vroegere minister van Onderwijs Helveg Petersen thans minister is van Cultuur, Ontwikke lingshulp en Ontwapeningsaangelegen heden Buitenlandse Zaken is gegaan naar Poul Hart ling en Financiën naar Poul Möller. Poul Soerensen krijgt Binnen landse Zaken. Naar verluidt zal in het program van de nieuwe regering het accent vallen op straffe economische maatregelen, zoals vermindering van de regeringsuitgaven, verplicht sparen en belastingverhogingen. WASHINGTON, (Reuter). De Sov jet-Unie heeft nu 720 operationele inter continentale raketten, Ruim tweemaal zoveel als een jaar geleden. Dit heeft de Amerikaanse minister van Defensie, Robert McNamara, in Washing ton bekendgemaakt. De Russen hebben voorts nog dertig langeafstandsraketten, die door kernonderzeeërs worden ver voerd en 155 intercontinentale bommen werpers. Maar de VS, aldus McNamara, heb ben 4.500 kernkoppen en de Russen dui zend. Dit kwam doordat de VS 1.054 in tercontinentale raketten. 656 duikbootra ketten en 697 langeafstandsbommenwer- pers hebben. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? I 1 Studenten. Ongeveer vierhonderd studen ten in Barcelona hebben de school voor architectuur bezet uit protest tegen harde maatregelen die de Spaanse auto riteiten de laatste tijd hebben genomen om een eind te maken aan studenten agitatie. Tramtarieven. Een duizendtal tieners heeft in Kiel geprotesteerd tegen de verhoging van de tramtarieven door op de tramrails te gaan zitten en daarmee het verkeer in de stad geruime tijd te blokkeren. Verscheidene jongens en meisjes zijn gearresteerd. Konstanlijn. Koning Konstantijn van Griekenland is in Kopenhagen aange komen om het huwelijk bij te wonen van zijn schoonzuster, prinses Bene dikte. Elvis vader. De vrouw van Elvis Presley heeft het leven geschonken aan een meisje.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3