[j] de ruijter Wèl nieuwe luchthaven in Flevopolders SCHIPHOL reageert op nota Haarlemmermeer Raad Haarlemmermeer bepaalt standpunt: GEEN VIJFDE SCHIPHOLBAAN T.N.O.-RAPPORT OVER DE GELUIDSHINDER PROGNOSE ZONDER STEMMING AKKOORD MET „HET ZWARTE BOEK" Inbraken opgelost Lawaai in de meubelschatkamers van ijntuiden moderne woninginrichting klassieke woninginrichting VRIJDAG 2 FEBRUARI 1968 7 REALITEIT GRENS (hoofodo OVERLEG hogere overheden zal kunnen oplossen. De heer P. M. Lanser (C.P.N.) sloot hierbij aan met de woorden: „Honderd duizenden guldens heeft de gemeente uit gegeven aan het maken van plannen en miljoenen guldens aan grondaankopen. Nu moeten er weer andere plannen wor den gemaakt en andere grond worden ge kocht. Dat zal leiden tot een grote ver traging in de woningbouw, terwijl er 3100 woningzoekenden staan ingeschreven. Het provinciale bestuur heeft nu een bouw- stop afgekondigd voor Zwanenburg en Hoofddorp". Wat de tweede luchthaven betreft gaf de heer Lanser als zijn mening, dat deze stellig op tijd klaar zou kunnen zijn, ge zien het grote aantal werklozen in ons land. De heren H. Bood (Boerenpartij) en G. B. Neering (P.S.P.) konden als laatste sprekers nauwelijks nog nieuwe geluiden laten horen. IJMU1D (Van een onzer verslaggeefsters) HOOFDDORP. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Haarlemmer- meerse gemeenteraad tijdens een donderdagavond gehouden extra ver gadering de in een zwart kaft gepresenteerde nota aanvaard die Burge meester en Wethouders van deze gemeente hebben samengesteld over de geluidshinder en de verdere uitbr-eiding van de luchthaven Schiphol. In deze nota verzet het gemeentebestuur zich krachtig tegen de aanleg van een nieuwe vijfde baan in de richting van Hoofddorp. Volgens de minister van Verkeer en Waterstaat zou het onmogelijk zijn om de vierde, in aanleg zijnde, baan in de richting van Zwanenburg enkele graden westelijker te leggen, waarmee dit dorp en ook Halfweg gespaard zouden blijven voor de ergste geluidshinder. In de nota wordt gepleit voor het bekendmaken van de motieven waarop de afwijzing van de minister is gebaseerd. Aan de conclusies en de richtlijnen voor het gemeentelijk beleid zoals deze in de nota zijn vastgelegd, werd tijdens de raadsvergadering nog een belangrijk punt toegevoegd op voorstel van de heer J. Th. Keisers van de V.V.D.- fractie, namelijk om er bij de minister op aan te dringen er zorg voor te dragen, dat er een tweede luchthaven in de IJsselmeerpolders gereed is op het tijdstip dat de vier banen van Schiphol de maximumcapaciteit hebben bereikt. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester verklaarde namens het college dat men de critiek op het feit dat de minister auto noom bevoegd is om een beslissing te ne men over de vijfde baan deelt. „Gelukkig wordt er aan de Luchtvaartwet geschaafd en heeft de minister zich bereid verklaard tot overleg met het gemeentebestuur van Haarlemmermeer", aldus de voorzitter van de raad, die voorts betoogde: HAARLEM, AMSTERDAM W. werd verzocht zich dienaangaande of ficiële gegevens te verschaffen. De heer Jongelie refereerde aan een conclusie van het TNO-rapport waarin wordt gesteld, dat de maximum-capaciteit van de vier Schipholbanen in 1977 zal zijn bereikt. Een tweede luchthaven zou naar de mening van zijn fractie dan in dat jaar klaar moeten zijn. Ernstige critiek uitten alle fracties naar aanleiding van het feit dat het interim- rapport van de Adviescommissie Geluids hinder door Vliegtuigen, beter bekend als het rapport-Kosten, veel te laat na het gereedkomen is gepubliceerd. Verscheidene malen werd de aandacht gevestigd op hiaten in de wetgeving. Ook de schadevergoeding kwam regelmatig ter sprake. De heer G. J. H. Jongelie (P.v.d.A.) be nadrukte nog eens het belang van een rechtvaardige spreiding bij het gebruik van de beschikbare banen, zodanig dat de geluidshinder niet ten voordele van de bewoners van een bepaald gebied wordt afgewenteld op die van een ander gebied (één van de in de nota aangegeven richtlijnen). Ook andere raadsleden betrokken dit punt in hun beschouwingen, mede naar aanleiding van onofficiële berichten dat men de „bulderbaan" over Buitenveldert de laatste tijd minder veelvuldig zou ge bruiken dan normaal zou zijn, ten nadele van de bewoners van Badhoevedorp, die minder luidruchtig zouden klagen dan de bevolking van Buitenveldert. Aan B. en SCH1PH01 De woordvoerder van de K.V.P.-fractie, de heer B. G. Duwel, vond dat de ge meente Haarlemmermeer in het verleden ten opzichte van Schiphol mogelijk al te toegevend is geweest, maar dat op dit moment de grens van het toelaatbare vol strekt is bereikt. „Woningbouw in Zwanenburg en Hoofddorp wordt onmogelijk. Weer vijf endertig landbouwbedrijven worden weg gevaagd. Een verdere uitbreiding van de luchthaven tast de gemeente te zeer aan. Daarom geen vijfde baan, maar een twee de luchthaven", zo luidden samengevat zijn conclusies. De heer J. Th. Keisers, sprekend na mens de V.V.D.-fractie, stelde voorop, dat Schiphol een belangrijke bijdrage levert aan de nationale economie en aan de wel vaart in de gemeente, maar dat zou ande re belangen niet mogen verdringen in een mate zoals thans te verwachten is. Dit raadslid vond het noodzakelijk, dat het parlement laat onderzoeken wie er ver antwoordelijk zijn voor „het laten onder duiken van het rapport-Kosten". Zijn voorstel inzake een tweede luchthaven vermeldden wij reeds. De heer Keisers drong ook aan op een nadere studie van geluidswerende maatregelen die het la waai in huizen en gebouwen kunnen beperken. De C.H.U.-woordvoerder C. de Raadt was de enige die donderdagavond een te genstrijdig geluid liet horen. Hij betoogde dat het met de geluidshinder in Zwanen burg wel mee zou vallen. Overigens kon de C.H.U.-fractie zich wel verenigen met de nota van B. en W. De heer H. M. C. Vissers (A.R.P.) gaf als zijn mening, dat de stortvloed van reacties niet mag worden beschouwd als een hetze. Men zou zich wederzijds posi tief moeten opstellen en de juiste propor ties in het oog moeten houden. Maar dat zou wel moeilijk zijn nu het luchtvaart beleid zich nog zo zeer kenmerkt door eenzijdigheid, onvolkomenheden en te kortkomingen en de gemeentelijke in spraak nog zo gering is. HILLEGi oROZENBURG AALSMEER VENNEP NHOUT ADVERTENTIE Laat regelmatig uw spaarbankbusje ledigen. Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen ABBENI (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Twee inbraken, gepleegd in deze gemeente zijn door de recherche tot klaarheid gebracht. De daders bevinden zich echter reeds in huizen van bewaring op verschillende plaatsen in Nederland. Bij het onderzoek naar de dader van de inbraak gepleegd bij Maarschalks bloem- bollenbedrijf leidde het spoor naar een 23- jarige classificeerder, woonachtig in Am sterdam, Zijn woning aldaar heeft hij echter tijde lijk verwisseld met het huis van bewaring in Zutphen, zodat de recherche daarheen moest reizen om hem te verhoren. De Am sterdammer bekende de inbraak te hebben gepleegd samen met een 22-jarige Amster damse elektriciën, die zich in het huis van bewaring in Arnhem bevindt. Hij bekende tevens in de nacht van 12 op 13 oktober te hebben ingebroken bij de N.V. Nijssen Zn. Toen echter samen met twee Haarlemmers, die zich op dit ogenblik bevinden in het huis van bewa ring in hun woonplaats. HET GEMEENTEBESTUUR van Haarlemmermeer heeft aan de Tech nisch Fysische Dienst TNO-TH in Delft verzocht, uitgaande van de in het rapport-Kosten verwerkte gegevens en normen de geluidshiinderzones aan te geven na de eventuele aanleg van een vijfde startbaan ten behoeve van Schiphol. Het desbetreffende instituut heeft de prognoses voor het jaar 1977 in kaart gebracht. De dikke stippellijn geeft de grens van de gemeente Haarlemmermeer aan. Om het banenstelsel van Schiphol omsluit een streeplijn het zogenaamde rode gebied, waarbinnen bruikbare woonbebouwing ondenkbaar is. De streep-stippellijn omlijnt de zogenoem de groene zone, waarin woonbebou wing ongewenst is. Opgemerkt dient te worden, dat niet alleen de aanleg van een vijfde baan, maar ook de uitbreiding van het lucht verkeer een toeneming van de lawaai- belasting doet verwachten. Aan de hand van rapporten van de N.V. Lucht haven Schiphol is berekend dat in 1977 het aantal vliegbewegingen (starten en landen) per jaar 150.000 zal bedragen. m-iin-r-mrrnnnnnnnnr De luchthavendirectie is het vooral niet eens met de interpretatie van het geen de minister" van verkeer en water staat op 1 november 1967 heeft gezegd over een tweede luchthaven in de Vaste Commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer. Veel aandacht besteedde de heer Vis sers aan het verhalen van de kosten waarvoor de gemeente zich geplaatst zal zien als men nieuwe bestemmingsplan nen moet maken, andere grond aan moet kopen, etc. Dit raadslid drong aan op overleg met provincie en rijk over al die kwesties die het gemeentebestuur niet zonder de bijzondere medewerking van de Ook zouden in de nota verwerkte cij fers inzake het te verwachten vliegtuig- verkeer verkeerd worden geïnterpreteerd Als gevolg van een aantal onjuistheden en onvolkomenheden zou men in de nota tot conclusies zijn gekomen, waarmee de Schipholdirectie het niet eens kan zijn. Opgemerkt wordt onder meer, dat in het geheel geen aandacht is geschonken aan 't vrachtvervoer, terwijl in de nota even eens voorbij wordt gegaan aan het feit dat de capaciteit van een baan onder de omstandigheden van slecht zicht sterk terugloopt en dat ook een gemengd ge bruik van een baan, dus voor landingen en voor starts, de capaciteit hiervan na delig beïnvloedt. Burgemeester mr. F. Th. Dijckmeester betoogde tijdens de openbare raadsver gadering naar aanleiding van deze brief, dat de maximumcapaciteit van Schiphol zeker niet het enige criterium zal zijn dat de minister in aanmerking neemt bij zijn beslissing over het al of niet aanleg gen van een vijfde baan, omdat er thans ook andere zwaarwegende belangen in het geding zijn. „Wat moeten we overi gens verstaan onder maximumcapaciteit? Is dat de grens van de technische moge lijkheden van Schiphol of moeten wij daarbij ook denken aan een grens die bepaald wordt door factoren als welzijn en bewoonbaarheid?", zo vroeg de bur gemeester zich af. Mr. Dijckmeester con cludeerde dat het gemeentebestuur en de luchthavendirectie tot verschillende stand punten komen omdat zij van verschillen de uitgangspunten uitgaan. ADVERTENTIE ADVERTENTIE DAMESKAPSALON KLASSIEK BANKSTEL „NAMEN" in draion velours h f 1690,- MODERN 4-ZITS BANKSTEL perion bekleding fauteuils op chroom kogel- wielen 895,— Wij creëeren de moderne kapsels met of zonder losse haarstukjes die wij in verschillende uitvoeringen voor u in voorraad hebben. marktplein ijmuiden kennemerlaan ijmuiden Lange Nieuwstraat 471 IJmuiden Tel. 11166

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7