GROTE UITDAGING VOOR NEDERLANDSE SCHAATSPLOEG Alleen Sjoukje Dijkst ra veroverde voor Nederland al eens een eerste plaats bij Olympische Winterspelen NEDERLANDSE AFVAARDIGING Programma 16 Stien Kaiser in Olympisch tenue Controle naar gebruik doping OP T.V. EN RADIO ZATERDAG 3 FEBRUARI 1968 Erbij K^gt Mtei'ïjs •- 1 - 1 ii ^-SlltiS firn Goud in Grenoble Q$P «s jji Schaatsenrijden Dames: Stien Kaiser, Carry Geys- sen, Ans Schut, Willy Burgmeyer, Elly van de Brom. Heren: Kees Verkerk, Ard Schenk, Peter Nottet, Jorrit Jorritsma, Jan Bols, Arie Eriks, Frits Bart- ling (waarschijnlijk). Officials: Chef de Mission: Jhr. Mr. W. H. D. Quarles van Ufford. Chef d'equipe: J. W. P. Charisius. Begeleider dames: H. van der Grift. Arts: C .B. J. Lap. Masseur: C. Nederveen. Conditietrainer: B. Holleboom. Coach herenploeg: W. de Graaff. Coach damesploeg: P. Zwanenburg. Nederland zal niet deelnemen aan andere onderdelen van de Olym pische Winterspelen. De Nederlandse afvaardiging naar de tiende Olym pische winterspelen is dit jaar groter dan ooit. Naast een zes of zeven (indien Bartling dit weekeinde in Davos definitief voldoet aan de eisen) mans herenploeg met begeleiders, zijn ditmaal vijf dames met officials aanwezig. Groot is de kans, dat in navolging van kunst rijdster Sjoukje Dijkstra vier jaar geleden in Inns bruck goud voor Nederland zal worden veroverd. Voor de hardrijders en -rijdsters zou dat een unieke prestatie zijn. Want, sedert de instelling van de winter spelen in 1924 heeft nog nimmer een Nederlander op de schaats een gouden Olympische plak kunnen win nen. De Olympische Spelen in Grenoble beginnen dins dag 6 februari om drie uur met de openingsplechtig heid in het Stade d'Inauguration. Het schaatsen komt pas op vrjjdag 9 februari aan de orde. Dan overigens nog alleen voor de dames: 500 meter. De heren komen op woensdag 14 februari voor het eerst in actie: op de 500 meter. Alle schaatswedstrijden zijn 's morgens. De sluitingsplechtigheid is zaterdagavond 18 februari. Het is duidelijk, dat zeker in de ogen van de Fransen het schaatsen bepaald niet nummer één is in het program ma. Dat is voorbehouden aan de ski-onderdelen. Maar Nederland heeft buiten de schaatsenrijders en -rijd sters geen vertegenwoordiging in Grenoble. Ook niet bij het kunstrjjden om een opvolgster voor gouden Sjoukje te leveren. Het is bekend, die is er in Neder land nog lang niet. De winterspelen, die voor het eerst in 1924 in de Franse wintersportplaats Chamonix werden gehouden, zijn jon ger dan de Olympische zomerspelen, die van 1896 dateren. Verwonderlijk is dit niet, omdat het aantal beoefena ren van zomersporten aanzienlijk ho ger ligt dan dat van die van de winter. De stichter van de Olympische Spelen, de Fransman Pierre baron de Couber- tin heeft ook nooit gedacht dat de win tersporters behoefte aan Spelen zouden hebben, omdat vooral in de jaren rond de eeuwwisseling van wedstrijdsport in de winter nauwelijks sprake was. De schaatsexperts die zich van de win tersporten het eerst in internationaal verband organiseerden, drongen na de Olympische Spelen in 1896 te Athene en in 1900 te Parijs op deelneming aan.' Het Internationaal Olympisch Comité, dat in 1894 was opgericht, liet na de Spelen in 1904 te St.Louis, de schaats sport toe. Dat gebeurde in 1908 te Lon den. In het programma van de spelen prijkte alleen het onderdeel kunstrij den. De druk van de beoefenaren van an dere wintersporten op het IOC werd allengs groter en in 1924 durfde Cha monix de organisatie aan. Op het pro gramma werden geplaatst: de klassieke alpinenummers, hardrijden voor heren, kunstrijden voor dames, heren en pa ren, bobsleeën, skilopen over 18 en 50 km, schansspringen en ijshockey. Het wedstrijdprogramma is sindsdien nau welijks veranderd. In Chamonix presenteerden zich 16 landen zonder Nederland die 193 deelnemers afvaardigden. De eerste Spelen werden door 32.900 toeschou wers bijgewoond. Nadien groeide het aantal deelnemende landen, deelne mers, officials en toeschouwers pijl snel. In 1928 in het Zwitserse St. Moritz was Nederland voor het eerst met twee hardrijders, Siem Heiden en Willem Kos van de partij. Vier jaar later, in het Amerikaanse Lake Placid schitter de Nederland vanwege de hoge reis- en verblijfkosten door afwezigheid, maar sindsdien behoort een Oranjeploeg steevast tot de deelnemers. De Nederlandse afvaardiging in Gre noble zal bij de openingsceremonie te midden van zo'n veertienhonderd deel nemers uit ruim dertig landen staan. Enkele dagen later zullen de hardrij- dende dames en heren de nationale trots moeten opvijzelen met fraaie ere plaatsen. Dat zij het ongetwijfeld ver der zullen brengen dan hun voorgan gers Siem Heiden en Willem Kos staat vast. Siem Heiden, een metselaar uit Bolnes, die in 1933 even wereldrecord houder op de 5000 meter was, kwam op zijn sterkste afstand in 1928 niet ver der dan een elfde plaats, Willem Kos werd niet geklasseerd. GRENOBLE. Tijdens de Olympi sche winterspelen in Grenoble zal een anti-dopingscontrole worden gehouden. Elke wedstrijd zullen de zes eerst ge plaatsten en vier door loting verkre gen deelnemers aan een onderzoek worden onderworpen. De commissie die de anti-dopingscontrole uitvoert, bestaat uit voorzitter Alexander von Merode (Frankrijk), Csanadi (Honga rije), Beckett (Engeland), La Cava (Italië), Prokop (Oostenrijk), Dirix (België), Hay (Mexico) en Thiebault (Frankrijk) en onze landgenoot dr. P. van Dijk. Wie op het gebruik van sti mulerende middelen wordt betrapt wordt onmiddellijk gediskwalificeerd en van verdere deelneming aan de Winter spelen uitgesloten. tfWWWWVWWWWWWWVIIWWtnfWWWWt Het grote stadion, waar de openings ceremonie van de Olympische Spelen wordt gehouden. Een zijde is open gehouden. De deel nemers zullen van deze kant voor het front van 70.000 toeschouwers bin nen marcheren Het programma voor de Olympische Winterspelen in Gre noble ziet er als volgt uit: Dinsdag 6 februari: openingsplechtigheid en ijshockey- wedstrijden. Woensdag 7 februari: kunstrijden dames verplichte fi guren; ijshockey wedstrijden; bobsleeën tweepersoons; skiën; 30 km cross country. Donderdag 8 februari: kunstrijden dames verplichte fi guren tweede serie; rodelen eenzitter; skiën afdaling heren; bobsleeën tweepersoons tweede serie; ijshockeywedstrijden. Vrijdag 9 februari: skilopen, 10 km crosscountry; ijs- hockeywedstrijden; hardrijden op de schaats 500 meter dames. Zaterdag 10 februari: ijshockeywedstrijden; skiën 15 km cross country heren; afdaling dames; 70 nieter schans com binatie; kunstrijden kür voor dames; hardrijden 1500 meter dames; rodelen derde manche eenzitter. Zondag 11 februari: skilopen 15 km cross country heren combinatie, eerste reuzenslalom heren, 70 meter schans spe ciaal; ijshockeywedstrijden; hardrijden 1000 meter voor dames; kunstrijden verplichte figuren paarrijden. Maandag 12 februari: biathlon, teams; ijshockeywedstrij den; skiën, tweede reuzenslalom heren; rodelen, vierde man che eenzitter; schaatsen 3 km voor dames. Dinsdag 13 februari: kunstrijden verplichte figuren heren eerste serie; skiën 5 km cross country dames, slalom dames; ijshockeywedstrijden. Woensdag 14 februari: kunstrijden verplichte figuren heren, tweede serie; skiën 4 x 10 km cross country heren, selectie slalom heren; bobsleeën eerste en tweede manche vierpersoons; schaatsen 500 meter voor heren. Donderdag 15 februari: biathlon, individueel; schaatsen 5 km voor heren; skiën reuzenslalom voor dames; ijshockey wedstrijden; bobsleeën derde en vierde manche vierpersoons; rodelen, eerste en tweede manche tweezitter. Vrijdag 16 februari: schaatsen 1500 meter heren; 3x5 km cross country dames, kwalificatie slalom heren; ijshockey wedstrijden; kunstrijden kür heren. Zaterdag 17, februari: schaatsen 10 km voor heren; skiën 50 km cross country heren, slalom heren; ijshockeywedstrij den. Zondag 18 februari: skiën springen 90 meterschans; slui tingsplechtigheid. De N.T.S. zal da gelijks aandacht schenken aan de Olympische Win terspelen. Zoveel mogelijk zijn de uitzendingen via Nederland I. Er zijn reportages tussen tien over half zeven tot tien voor zeven en van tien voor half negen tot vijf over half negen. Met uitzondering van de zondagen, dan zijn de reportages in NTS-Sport. Repor tages van de schaatswedstrijden worden 's morgen» rechtstreeks uitge zonden. De N.R.U. be steedt dagelijks van 22.50-23.00 u. aan dacht aan de ge beurtenissen in Grenoble. Boven dien is er op vrij wel alle dagen een onderbreking in het ochtendprogramma om rechtstreekse reportages te ver zorgen. De uitzen dingen zijn zowel via Hilversum I al» II. voor het défilé. .yxA;. o

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 16