Luchtvervuiling WETSONTWERP OP KOMST Al om 8 uur vers brood HET WEER Verontrusting over wreedheden in Zuid-Vietnam wordt sterker Johnson is niet ongerust: Offe is Sovjet-protest na aanvaring in de Japanse Zee Meer natte sneeuw N S U U S T ufi «5 m DE AANVAL EN DE TERUGTOCHT Bepaalde merken auto's en oliën worden verboden Zowel aan huis als in de winkel George Brown doet beroep op Gromiko v -m Zaterdagvoetbal HVB afgelast Zuidkoreaans dreigement Nederlander voor handoverplanting naar Moskou Weer onthullingen over doden van gevangenen VANDAAG IN ERBIJ: Elf mensen gewond op vluchtheuvel Douane neemt taak van marechaussee over P R I N Z I 53e JAARGANG NUMMER 78 ZATERDAG 3 FEBRUARI 1968 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,— per kwartaal, 14,50 franco per post, 1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mye Vannacht lichte vorst WASHINGTON (Reuter-AP-AFP) Het Amerikaanse democratische con greslid Henry S. Reuss heeft in een telegram aan de voorzitter van de Amerikaanse commissie van staf chefs, generaal Earle Wheeler, gepro testeerd tegen „terechtstelling of marteling" van gevangenen in Viet nam door Amerikaanse of verbonden tropen. 99 IsL Ui jfiïK. v: j*' 14? 41: fe, W Slachtoffers Johnson Na sprong uit trein overleden Amerikaanse torpedoboot - Russisch vrachtschip Het woord is aan De (echte) ooievaar laat het afweten Op zoek naar de oergemeente Gesprek met Lodewijk-Henri Wiener Goud voor Nederland in Grenoble? Gutenberg en de drukkunst Op tien grensposten TOYOTA DEALER Fa. Gebr. JAK Santpoort - Tel. 8345 ZWIER dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE DAMESKAPSALON voor uw HAARVERZORGING Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van onze redactie economie) EINDHOVEN. Binnenkort is een ont werp van wet te verwachten waarin ri goureus de luchtverontreiniging in ons land zal worden aangepakt. Dit bleek gis teren uit de woorden van staatssecretaris dr. R. Kruisinga nadat hij namens de re gering een contract had getekend, dat beoogt een gezamenlijk ondernemen van onderzoek op het gebied van de milieu hygiëne. In het bijzonder voorziet de over eenkomst in het aanleggen van een keten van meetstations, die de luchtverontrei niging moet signaleren. Een eerste proef station wordt in Twente gebouwd. De heer Kruisinga vertelde dat er een verbod zal komen van bepaalde stook oliën als huisbrandenergie. Ook komen er voorschriften, die het rijden met bepaalde automerken zullen verbieden. Het onderzoek van Philips met de Rijks diensten zal zich voorlopig beperken tot de bepaling van het gehalte aan zwavel- (Van onze correspondent) Den Ilaag. Voortaan mag vers brood vanaf acht uur 's morgens in de winkels worden verkocht en aan huis worden be zorgd. Tot nu toe mochten de bezorgers pas om half tien vers brood gaan ver kopen. De winkels mochten om negen uur de vers-brood-verkoop beginnen. Met deze beslissing van minister Rool- vink (Sociale Zaken wordt tegemoetge komen aan het verlangen van de bakkers wereld, die zich bedreigd ziet door de supermarkten. Hoewel deze winkels de zelfde beperkingen omtrent het begin van de verkoop zijn opgelegd, is de controle op de naleving ervan onmogelijk, zo menen de bakkerspatroons. De werkne mersbonden staan geheel achter de wen sen van de werkgevers. Ook zij zien de positie van de broodbezorgers en van de bakkerijen ondergraven door de super markten. Hoewel de vroege verkoop van vers brood een proef is voor een half jaar (tot en met 3 augustus) om op basis daarvan tot een definitieve regeling te komen, wordt aangenomen dat de proefperiode zo lang wordt verlengd dat de definitieve regeling erop zal aansluiten. W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Achtergrond 3 Uit stad en omgeving 4, S, 6 Kerkdiensten 6 Haar Journaal 7 Radio en tv 7 Aangestipt 8 Beeldverhalen 8 Feuilleton 8 Economisch nieuws 9 Sport 11 Erbij13-23 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen Erbij Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Aanvankelijk opklaringen, maar ook hier en daar mist en enkele verspreid voorkomende buien. Morgen overdag toenemende be wolking, maar tot de avond op de meeste plaatsen droog. Vannacht in 't binnenland lichte vorst, mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind, in hoofd zaak uit westelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. dioxyde, dat een maatstaf kan zijn voor het gehalte aan andere verontreinigingen. Het meetsysteem zal miljoenen gulden gaan kosten en zal voor een deel worden verhaald op de veroorzakers van het kwaad. Hoe nodig het is dat de regering deze zaken aanpakt blijkt wel uit het aantal klachten dat in 1967 binnen is gekomen bij de meet en regelkamer in 't Rijnmond gebied. Er kwamen 714 klachten over vuile lucht binnen waarvan in 383 geval len de oorzaak kon worden opgespoord. Vlaardingen onder de rook van talloze chemische industrieën spant de kroon: niet minder dan 352 klachten tegen Rot terdam bijvoorbeeld ,,maar" 185. Het congreslid zegt dat zijn protest is ingegeven door persfoto's. Hij meent dat „verachtelijke daden van de vijand" geen rechtvaardiging of verontschuldiging zijn voor daden van Amerikaanse of verbon den troepen die tot dit peil zouden dalen. 1:'Mi> T"" IT Wé%A Reuss verzoekt generaal Wheeler bekend te maken wat het militaire beleid in deze zaak is „en wat voor maatregelen geno men worden om barbaarse daden te ver hinderen". De Britse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, heeft in een toe spraak tot de Kamer van Koophandel in Birmingham een beroep gedaan op de Russische minister van Buitenlandse Za ken Gromiko, in diens hoedanigheid van medevoorzitter van de Geneefse confe rentie, om samen onmiddellijk aan te dringen op stopzetting van de strijd in Vietnam. Volgens Brown hebben foto's en berichten van de laatste dagen uit Vietnam een gevoel van afgrijzen en weerzin gewekt. Het is duidelijk, aldus Brown, dat de Vietcong met maximale wreedheid heeft aangevallen, het is even eens duidelijk, dat zij met even weerzin wekkende, zij het begrijpelijke bruutheid van repliek is gediend. Volgens Amerikaanse woordvoerders zijn er nu sinds het begin' van het offen sief van de Vietcong 12704 guerrillastrij ders gedood en 3576 verdachte personen aangehouden. Aan geallieerde zijde zou den 983 man zijn gesneuveld en 3483 ge wond. Zes Amerikaanse zendelingen zijn bij een Vietcongaanval op het in het centrale hoogland gelegen dorp Ben Me Thot ge dood. In Saigon is het aanzienlijk rus tiger geworden. De Vietcong heeft zich teruggetrokken naar de buitenwijken. Het vliegveld Tan Son Nhut is weer geopend voor het internationale luchtverkeer. Geallieerde troepen zeggen de pa trouillebootbasis in Vinh Long te hebben heroverd. De Vietcong zegt twee Ameri kaanse oorlogsschepen tot zinken te heb ben gebracht. Zowel president Johnson als president Van Thieu heeft gisteravond verklaard dat het Vietcongoffensief is mislukt. Maar verschillende Congresleden hebben on middellijk gereageerd en gesteld dat ge bleken is dat het de regering van Saigon aan steun van het volk ontbreekt. De vroegere onderstaatssecretaris voor het Verre Oosten Roger Hilsman heeft voor speld dat Amerikaanse troepen binnen en kele maanden Noord-Vietnam zullen bin nenvallen. Inmiddels heeft radio-Hanoi meege deeld dat een nieuwe groep in Zuid- Vietnam is gevormd, die aandringt op de vestiging van een nieuwe revolutionaire regering. Van Amerikaanse mariniers wordt verwacht dat zij altijd voorwaarts stormen en nooit terugtrekken. Dat dit niet altijd lukt tonen deze twee foto's van de bestorming van de brug over de „Parfum-rivier", die naar Hoeé leidt. Boven ziet men het bataljon over de brug rennen, op weg naar Hoeé, waar landgenoten en Zuidvietnamezen zich met de moed der wanhoop verdedigden tegen de Vietcong, die vrijwel de gehele kei- zersstad heeft bezet. Aan het eind van de brug stootten de mariniers op geconcentreerd vuur van Viet cong en Noordvietnamezen. Hals over kop renden de mariniers terug, zoals deze dagen op zoveel plaatsen in Vietnam. UTRECHT De 21-jarige E. Zweers uit Rheden is vannacht in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht overleden. Hij sprong drie weken geleden in Utrecht uit een rijdende trein en kwam tussen trein en perron terecht. WASHINGTON (AFP). De Russische regering heeft bij de Amerikaanse am bassade in Moskou geprotesteerd naar aanleiding van een aanvaring in de Japan se Zee, woensdag jl., tussen de Ameri kaanse torpedobootjager „Rowan" en het Russische vrachtschip „Kapitan Vislobo- kov". Het 3500 ton metende Amerikaanse schip liep een gat in de boeg op en is voor reparaties onderweg naar de marine basis Sasebo in Japan. Het Russische schip heeft geen noe menswaardige averij opgelopen en heeft gemeld dat het geen hulp nodig heeft. Op Deze Amerikaanse soldaten brengen in Saigon een beproefde methode uit Wild-Westfilms in praktijk. Met een helm aan het uiteinde van een paal proberen ze verschanste Viet- congstrijders ertoe te bewegen zich bloot te geven, om dan het vuur op hen te kunnen openen. Clarence Day: Zedelijkheidsapostelen hebben een af keer van de mens zoals hij werkelijk (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Het wordt de komende dagen iets kouder. In de afgelopen nacht en ochtend passeerde een kleine storing ons land, die in onze omgeving veel sneeuw bracht. Achter de storing gaat de noordwesten wind lucht uit het poolgebied aanvoeren. Daarbij zijn nog enkele-hagel- of natte sneeuwbuien te ver wachten, maar ook langdurige opklarin gen. Wij zijn daarbij weer in een kwak kelsituatie gekomen welke door bevriezen van natte weggedeelten in de nacht- en morgenuren het verkeer weer in gevaar brengt. In Scandinavië wint de strenge vorst terrein. Al wijst de ontwikkeling vandaag nog niet op een periode met ge leidelijk toenemende vorst, het zachte winterweer van de laatste twee, drie we ken is wel voorbij. Een volgende storing die van IJsland nadert zal zondag de kans op enkele hagel- of sneeuwbuien opnieuw doen toenemen. (Van onze sportredactie) HAARLEMHet zaterdagvoetbal van de afdeling Haarlem van de KNVB is voor vandaag afgelast. Over het zondag voetbal van de afdeling wordt vanmiddag beslist, maar men nam vanochtend wel aan, dat ook dit programma afgelast zou worden. Wat het amateurvoetbal van de KNVB betreft: men zal wel gezien het plaatselijke karakter van de sneeuw val overgaan tot het afgelasten per district. Bij het betaalde voetbal beslist de consul over het al dan niet doorgaan. Bij Haarlem gaat men, zodra de sneeuw val gestopt is, aan het sneeuwruimen, zodat de wedstrijd HaarlemHolland Sport door zal kunnen gaan. SEOEL (AP) Park Tsjoen-Kyoe, voorzitter van de commissie voor Buiten landse Zaken van de Zuidkoreaanse wet gevende vergadering, heeft zaterdag ver klaard, dat zijn regering dient te over wegen haar troepen uit Vietnam terug te trekken, indien de Verenigde Staten hun lauwe houding in de Pueblo-crisis handhaven. (Van onze correspondenté HUISSEN De 19-jarige Herman Klaassen is deze week naar Moskou ge reisd voor een hand-overplating. Vorig jaar verloor de jongeman zijn hand bij het binnenhalen van een anker op een binnenvaartschip. „Herman besloot naar de Sovjet-Unie te gaan, omdat hij had gehoord dat men daar zeer ver is gevorderd in het transplante^ ren van ledematen", zo vertelde zijn moe der. Hij wil geen genoegen nemen met een prothese. Sihds hij zijn hand kwijt is, heeft hij geen baan meer kunnen krijgen. Voor de reis heeft hij al zijn spaargeld opgenomen alsmede het geld dat hij in de Duitse lotto had gewonnen. SUNDLAND, CALIFORNIE (AP) De 31jarige oude ex-parachutist Phil Koehne heeft verklaard dat hij en andere gevangen in de gevangenisboef derij Cummins in Arkansas naar de Tucker-gevangenis zijn overgebracht, omdat zij onuitgelokte moorden hadden gezien. Kohne zegt er getuige van te zijn geweest hoe gevangenen in een katoen- veld werden doodgeschoten omdat zij weigerden bij een temperatuur van minus 15 graden katoen te plukken. Eens, zei hij, zag hij hoe een gevangene, die sur veillancedienst deed, door een collega werd doodgeslagen. AMSTERDAM. Elf Amsterdammers die op de Middenweg op de vluchtheuvel op de tram stonden te wachten te wachten zijn vrijdagavond gewond geraakt toen een auto, bestuurd door een 21-jarige chauffeur op de tramrails slipte en op hen inreed. Behalve een 13-jarige jongen die ter plaatse eerste hulp kreeg, werden de ge wonden overgebracht naar het ziekenhuis. De chauffeur zei dat hij plotseling had moeten remmen voor een auto welke hem geen voorrang verleende. DEN HAAG. De ministers van Defen sie, Justitie, Binnenlandse Zaken en Financiën hebben besloten de grensbe- wakingstaak van de koninklijke mare chaussee aan een tiental daarvoor in aan merking komende doorlaatposten met in gang van 15 februari over te dragen aan de douane. Bovendien zal een aantal brigades van de koninklijke marechaussee in het grens gebied worden gereorganiseerd. Met deze maatregel wordt beoogd de efficiency van de door de overheid aan de grenzen uit geoefende controle te bevorderen. Het personenverkeer op deze doorlaatposten zal in het vervolg slechts met één dienst te maken hebben. Het daarbij vrijkomen de personeel van de koninklijke mare chaussee zal worden verdeeld over de brigades van de marechaussee in Neder land. geen van beide vaartuigen zijn beman ningsleden gevonden. Er was op het Pentagon geen onmiddel lijke aanwijzing dat de scheepsbotsing in enig rechtstreeks verband stond met het in beslag nemendoor Noord-Korea van het Amerikaanse verkenningsschip „Pue blo". Het Pentagon wilde niet zeggen wat de „Rowan" in het gebied deed noch be vestigen dat het geconsigneerd was bij de schepen die kort geleden naar de Japanse Zee zijn gestuurd. Het Russische schip zou een koopvaarder zijn op weg van Japan naar Wladiwostok. Voor zover de Amerikaanse autoriteiten weten was het geen gecamoufleerd spiona- geschip. voor gemeente Velsen. Haarlem, e.o. ADVERTENTIES official dealer Bloemstraat 34 IJmuiden Tel. 142 08 ITOVOTa MOT O BI WUSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560-8025. Lange Nieuwstraat 471 - IJmuiden Telefoon 111 66.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1