DEKEN G. J. M. GROOT DOOR BISSCHOP GEÏNSTALLEERD de toekomst Zijn verleden garantie voor i Daverende show op concert IJmuider Harmonie W intergroente goed betaald Muzikale ijver op het Zang- en Muziekfestival Klaverjasdrive voor bejaarden een succes Hoogoven Harmonie uitblinker Vissersvrouwen in Huil eisen meer veiligheid VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND TEL. 15000 '4 ZATERDAG 3 FEBRUARI 1968 5 er zij a zóveel aparte geschenken in de stoutenbeek Velsen-IJ muiden Beverwijk TAXI 3000 TEL. 23000 Geen variatie Tongpr ijzen Man na explosie aan verwondingen bezweken Na ramp met 2 schepen Ten overstaan van de bisschop legde deken Groot de eed af. ADVERTENTIE 99 sunart de kunst- sunart nijverheids afdeling van WONINGINRICHTING BEVERWIJK MAANDAG 5 FEBRUARI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19,30 tot 20.45 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 uur en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord, Wijker- straatweg 77; 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Santpoort, „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek): 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek. Willemsbeek weg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur; Uitleenpost IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur. ZATERDAG 3 FEBRUARI Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 14 u.: schilderen en tekenen door het St. Lucasgilde, o.l.v. de heer J. C. Heeck. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 10-13 u.: judogroepen; 13-14.30 u.: boksen. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5. 14-15 u.: kinderclubjes v. kleuters v. 4-5 j.; Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 14.15-15.30 u. ZONDAG 4 FEBRUARI Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 9-13 u. Café Promenade, Meerstraat 72, 13 uur: „Oriëntatirerit voor auto's en motoren door de Auto- en Motorclub K.M.A.C." MAANDAG 5 FEBRUARI Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 13.30 en 19 u.: naaien door de St. huish.- en ge zinsvoorlichting; 19.30 u.: Toneel, door werkgroep „Perine". Huize Westerhout, Westerhoutweg 5, 13.30 u.: handwerken door de St. Re creatie Bejaarden. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5, 19 u.: pottenbakken (beginners) 20.30 u.: pottenbakken (gevorderden), o.l.v. dhr. W. de Bie; 20 u.: koken, o.l.v. mevr. Quitz; 16.30-17.30 u.: gezellige clubs v. meisjes .v 6-8 jr.; 19-20 u.: sieraden maken, o.l.v. een specialist v. tieners v. 12-17 jr. 16.30-17.30 u.: schilderen, timmeren, bil jarten en zaalspelen v. jongens v. 6-8 jr.; 19-20.30 u.: toneelclubs v. meisjes en jon gens v. 12-16 j.; huidverzorging en make up v. dames onder vakbekwame leiding 19-21 u.; film- en televisievorming door Bert Huizenga, om 18.30-21.30 u. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 16.15 19.30 u.: balletgroepen; 18.30-21.30 u.: cur- *us fotografie. Vrijetijdscentrum, „De Slof", Kruisweg 99, 19.30 u.: schilderen o.l.v. Kick de Swart, door Het Groene Huis. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: beeldhouwen o.l.v. Nico Betjes, door Kennemerstaten. Maatschappelijk Werkers: Bureau Zee ltraat 149, spreekuur: 8.30-9.30 u. Sportfondsenbad, Kuikensweg 184, ge opend van 7-17.30 u., 18.30-19.45 u. en 20.45-22 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk, Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 70, volw.: 15-17.30 u. en 19 21 u.; jeugd: 15.30-17.30 u. en 19-21 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd: 15.30-17.30 en 19-21 u.; Ooster- wijk, Amstelstraat 44, volw.; 15-17.30 u. en 19-21 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, volw.: 19-21 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a: gesloten; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u.; Ruysdaelstraat 1 a, jeugd: 19-21 u. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND In de kerk van de H. Agatha aan de Breestraat is vrijdag avond de nieuwbenoemde deken-pastoor G. J. M. Groot uit Amsterdam plechtig ge ïnstalleerd door de bisschop van Haarlem. Deken Groot is de opvolger van deken B G. Hosman, die enkele weken na zijn emeritaat plotseling overleed. Voor de ge concelebreerde eucharistieviering bestond van de zijde van priesters en leken uit het dekenaat veel belangstelling. Ook burge meester G. J. S. Bruinsma was aanwezig. Deken Groot werd allereerst verwel komd door de voorzitter van het kerkbe stuur, ir. L. Stoelinga. Hij zegde de nieu we priester alle medewerking toe. Na het afleggen van de eed overhandigde de heer Stoelinga de sleutels van het kerkgebouw aan deken Groot. In zijn installatierede zei bisschop mgr. drs. Th. J. Zwartkruis dat het verleden van deken Groot een garantie is voor de toekomst. Hoewel het ouderwets klonk wenste hij de derde deken van het de kenaat Beverwijk vooral veel zegen toe. Naar de mening van de bisschop heeft een priester in deze tijd zegen harder dan ooit nodig. Veel waarop een priester vroe ger steunde is hem namelijk ontvallen. Zijn besloten huis en zijn geëerd ambt. Meer dan ooit is hij alleen komen te staan. Priester zijn is geen rustige zekerheid meer. Niettemin was de bisschop van oordeel dat het ambt van priester, juist en vooral in deze tijd, bijzonder boeiend is. Mgr. Zwartkruis deed een beroep op le ken en priesters deken Groot het werk mogelijk te maken. Tijdens een informele bijeenkomst op woensdag 7 februari in de aula van het Pius X College aan de Bi.il- lerlaan krijgt de bevolking van het de kenaat gelegenheid nader kennis met de ken Groot te maken. ADVERTENTIE IJMUIDEN en tel. 14864 - Garage: Seheldestraat 1317 Voor BEVERWIJK GARAGE BREESTRAAT 55 (Van een medewerker) IJMUIDEN. Er is al eens eerder de aandacht gevestigd op de enorme steun, welke de Nederlandse visserij ondervindt door de afneming van onze vis door Frankrijk. Deze week is de koopkracht van de Franse importeurs opnieuw duidelijk geworden, doordat de bijzonder mooie partijen gul welke aan de markt kwamen weer voor het grootste deel door deze afnemers werden aangekocht. En de prijzen die hiervoor werden betaald konden de algemene tevredenheid volkomen wegdragen en dan niet het minst die van de aanvoerders. NU WORDT ER WEER van een andere kant concurrentie gevreesd. Enkele grote trawlers, die gewoonlijk in het meest noordelijke deel van de Noordzee ope reren, hebben zich namelijk thans tussen de kotters gemengd en volgens de berich ten. pikken zij nu een aardig graantje mee. En omdat de spoeling door de var kens uit het spreekwoord nog altijd be hoorlijk dun wordt gemaakt, is het wel licht interessant deze ontwikkeling nauw keurig in het oog te houden. Want voor de trawlers is het wel aantrekkelijk om hier voor de kust, van her radioschip „Veronica" tot dwars van IJmuiden te gaan vissen. In het noordelijk deel van de Noordzee is het voor hen immers beslist geen rozengeur en maneschijn, evenmin als de schrale vangsten en het ruwe weer een spoedig vertrek naar deze contreien hebben gestimuleerd. Bovendien zijn de prijzen die voor de kleine koolvis worden betaald beslist geen garantie voor een lonende reis. vooral omdat de vangsten hier voor minstens zeventig percent uit deze vis bestaan. DE UITKOMSTEN ZOUDEN wellicht beter zijn, indien de vangsten meer varia tie vertoonden, doch haring en makreel laten zich hier vrijwel niet meer ver schalken. Volgens vele beluisterde ge sprekken nemen de Scandinavische ring- netvissers alle makreel uit de Noordzee mee, plus de haring uit het Skagerak. Vandaar dat de spaarzaam aangevoerde makreel en magere haring hier veel geld heeft opgebracht. VOORTS MOGEN schelvis en wijting' nu niet bepaald waardeloos worden ge noemd, maar toch kunnen de schepen moeilijk aan een redelijke besomming ko men, omdat er weinig handel bij de vang sten wordt aangetroffen. Van de aan gevoerde koolvis moesten deze week op nieuw vele kisten naar de visverwerkende industrie worden verwezen, omdat hier voor de minimumprijs niet werd gehaald. De uitkomsten van grote schepen zijn in schrille tegenstelling tot die van kleine vaart. Hoewel deze schepen ongetwijfeld het eerst van het ruwe weer de lasten moeten ondervinden, staat daar weer te genover dat de prijzen meestal gelijke tred houden met het toenemen van de windkracht. Dit is vooral bij de plat vis het geval. WANNEER men de platvis noemt, gaan de gedachten onwillekeurig tevens uit naar de tongprijzen. Deze werden maan dag reeds hoger ingezet dan de vorige week het geval was geweest, om ver volgens verder elke dag nog met enkele dubbeltjes te stijgen. Aldus werd vrijdag voor tong één weer eens meer dan zeven gulden per kilogram betaald. Ook de schol soorten zouden „windgevoelig" kunnen worden genoemd. De grofste soorten even wel minder dan de kleine, omdat deze tong als een specifiek binnenlands visje kan worden beschouwd. Daarentegen zijn de grote soorten weer afgestemd op de export en dan voornamelijk voor de En gelse markt. WILLEMSTAD Een employé, die bij een ontploffing op 21 januari bij de raf finaderij van Shell op Curagao ernstige brandwonden had opgelopen, is aan zijn verwondingen bezweken. De explosie vond plaats in de kraakinstallatie in Willem stad. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De eerste, door de Vel- sense federatie voor bejaardenzorg geor ganiseerde klaverjasdrive is reeds direct een groot succes geworden, zodat vrij dagmiddag in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg niet minder dan tweehonderd deelnemers en deelneem sters enthousiast de kaarten hebben ge schud. Er waren vijftien sociëteiten verte genwoordigd, op een enkele uitzondering na dus alle bejaardensociëteiten die in Velsen werkzaam zijn. Voor de organisatie en de verdere gang van zaken wist de heer S. S. Heins zich van de medewerking van een tiental da mes en heren te verzekeren, zodat de ge hele drive vlot is verlopen. Mede dank zij de technische leiding van de heer L. Velthuysen. Aan het slot van deze mid dag meende de heer Heins dan ook alle reden te hebben voor een hartelijke dankbetuiging aan het eind van deze spontane medewerkers, waarbij hij tevens een herhaling in het vooruitzicht stelde. De uitslag van deze drive luidde als volgt Beker: Sociëteit „Cusa" (Raven, 16.087 pt. Marsenprijs: koppel Dingerdis- Van Egmond, van dezelfde sociëteit (5 marsen). Eerste prijs koppel Pauw- Koller, sociëteit Velsen-Noord, 5922 pt. Tweede prijskoppel Groen-Ott, socië teit Oud-Katholiek Verenigingsgebouw 5457 pt. Derde prijs koppel Cramer- Groen, sociëteit Abelenstraat, 5414 pt. Poedelprijskoppel Van der Mey-De Zaayer, sociëteit Velsen-Noord, 3146 pt. IJMUIDEN. De IJmuider Harmonie heeft de talrijke bezoekers aan het con cert in de Stadsschouwburg gisteren een avond bezorgd die ze niet snel zullen ver geten. Niet alleen stond het concert voor de pauze op goed peil, maar ook na de pauze was er veel te genieten. Men had 't ditmaal niet in tv-artiesten willen zoe ken, maar er was een „cavalcade" op gebouwd, die geheel werd verzorgd door plaatsgenoten. In hoog tempo trok een stoet medewer kers over het podium. Het mannenkoor van „Bel Canto" zorgde voor enkele ori ginele entrees, leden van de balletschol Corry Rijnders illustreerden Ossers kos telijke Cha Cha for Band voortreffelijk. Dat de leden van de IJmuider Harmo nie zich in allerlei verschijningsvormen kunnen presenteren bleek duidelijk toen een groep „Holzhackerbuben" uit Zurich het toneel betrad. Maar een hoogtepunt voor het publiek was toch vooral het eer- Een beeld van een der hoogtepun ten tijdens het vrijdagavond in de Gtote Kerk van Beverwijk gehou den muziekfestival. (Van een bijzondere medewerker) BEVERWIJK Doordat de aanvoer van wintergroente vermindert werden er deze week aan de veiling „Kennemer- land" behoorlijke prijzen betaald. Dit in tegenstelling overigens tot de stapelpro- dukten, waarvan de prijzen aan de lage kant bleven. De boerenkool (er was nogal wat kwaliteitsverschil) was de hele week duur: van 32 tot 80 cent per kilo. Voor groene kool werd nog ruim 50 cent per kilo betaald. Daarentegen waren rode en gele kool bij uitzondering goedkoop: tot 17 cent per kilo. Ook de winterpeen en de uien gingen matig van de hand Winterpeen bracht van 7 tot 15 cent op en uien van 7 tot 23 cent per kilo. Prei ging voor sterk uiteenlopende prijzen van de hand: van 32 tot 82 cent per kilo. Was- peen trok ook iets in prijs aan. De note ring was hier tot 45 cent per kilo, hetgeen in de wintertijd matig is. Er was veel vraag naar sla. De geringe aanvoer kas- sla varieerde in prijs van 15 tot 40 cent per kropje. Selderij knollen noteerden van 12 tot 31 cent per stuk. Naar geschoonde spruiten (tot 178 cent per kilo) was veel vraag. De ongeschoonde spruiten gingen vanaf 55 ct. per kilo van de hand. De aanvoer van witlof was voor de tijd van het jaar regelmatig: tussen 52 en 92 cent per kilo. (Van onze muziekrecensent) BEVERWIJK. De bonte rij van zan gers en muzikanten, die gisteravond op traden in de Grote Kerk te Beverwijk, hebben met veel ijver getuigd van hun liefde voor de muziek. Zij deden dit niet alleen door datgene wat zij ten beste ga ven, maar ook door geduldig naar elkaar te luisteren. De kerk was geheel gevul met muzikale mensen, die met grote be langstelling kennis namen van de presta ties van de koren en orkesten. Het is een prijzenswaardig initiatief van de sectie Zang en Muziek van de stichting Bever- wijkse Sociale Culturele Raad om dit fes tival, dat vorig jaar voor het eerst ge houden werd, dit jaar te herhalen en te trachten er een jaarlijks terugkerend fes tijn van te maken. De rij werd geopend door het gemeng de koor „Zang en Vriendschap" onder leiding van Thijs Kramer met een twee tal liederen, die fris en helder gezongen werden. De muzikale bewerking van de melodieën door de dirigent was zeer de moeite waard, maar wel wat vrolijk van inslag wanneer men de sombere tekst in aanmerking neemt. Het koor uit het Re quiem van Brahms „Wie lièblich sind dei- ne Wohnungen, Herr Zebaoth!" met een voortreffelijke pianobegeleiding van Lou Tervoort, en het kerkkoor uit „Cavalle- ria Rusticana" van Mascagni waren een te grote opgave voor deze zangers, maar Thijs Kramer zal het peil zeker weten op te voeren, hij heeft er alle kwaliteiten voor. Een bijzondere vermelding verdient Maria Diederik voor haar sopraansolo. De Hoogoven Harmonie gaf een schitte rend bewijs van zijn kunnen door een briljante uitvoering van Les Préludes van Liszt in de bewerking van Con W. Brown. De dirigent W. Steyn gaf een korte expli catie van de inhoud en de achtergrond van deze compositie. De saxofoongroep van dit orkest is een klasse apart de twee bariton-saxofoons geven aan deze sectie een prachtige sonore klank. De paukenist en de hoornisten verdienen een speciale vermelding. Het mannenkoor „Zanglust" onder lei ding van P. de Reuver begon met Scha- fers Sonntagslied van Kreutzer en de ne gro-spiritual „My old Kentucky Home" Beide liederen werden uitstekend gezon gen, maar met de keuze van een spiritual, hoe heerlijk het ook is om te zingen, kan ik mij niet verenigen. De speciale stijl van zingen die hiervoor nodig is hebben wij nu eenmaal niet. De koren uit de „Zauberflöte" van Mozart werden zeer mooi uitgevoerd, wel een bewijs dat dit koor tot zeer goede prestaties in staat is. Het Hervormde Kerkkoor onder leiding van B. J. Bijlevelt zong een motet van Chr. Tije op lofwaardige wijze. Vervol gens ook alweer een negro-spiritual. Er is toch genoeg mooie koormuziek, men hoeft toch niet af te glijden naar deze sentimentele gezangen Met een Glo ria van Bach besloot dit koor zijn op treden, goed gezongen, maar door het ont breken van de orgelpartij ontstonden er zwevingen, die het koor op de rand van onzuiverheden bracht. Hierna was de beurt aan de Beverwijk- se Accordeon Vereniging onder leiding van Albert v.d. Wolff. Wanneer men een maal een beetje aan de klank gewend is, valt er een zeer harmonische samenklank te constateren. Speciaal de stukken in de bewerking van de heer v.d. Wolff klon ken zeer welluidend en zelfs ontroerend, maar het Andante uit de Sinfonia in Bes van Joh. Chr. Bach nee, dat mag niet. De prachtige hobo-solo werd onritmisch gespeeld en kwam zwaar verminkt uit de strijd. De omgewerkte strijkersbege leiding klonk onwerkelijk. Indien ik de bevoegdheid had van een Onbezoldigd Rijksveldwachter in Muzikale Zaken, dan had ik terstond proces-verbaal opgemaakt Het Beverwij ks Kath. Gem. Koor o.l.v Thijs Kramer voornoemd, zong het Credo uit de mis in G van Schubert, „Stimmt an der Saiten" uit de Schöpfung" van Haydn en Ave Maris Stella van E. Grieg Dit goed bezette koor kwam uitstekend voor de dag en zong dat het een lieve lust was, maar op het oratorium van Haydn moet nog hard worden gestudeerd Het concert werd besloten met de uit voering van het Eerste Pianoconcert van Beethoven door het Beverwijks Symfonie Orkest onder leiding van P. de Reuver met solistische medewerking van B Kransberg. De pianist bleek over vol doende muzikale gaven te beschikken om deze opgave te volbrengen. Het orkest ech ter was niet tegen de moeilijkheden opge wassen. Het uitvoeren van dergelijke wer ken kan men beter aan een beroepsorkest overlaten. De organisatoren van dit festival zullen er overigens goed aan doen de lengte van de concerten in de toekomst te beper ken van acht uur tot kwart voor elf zonder paze dat is te veel van het goede. J. H. Moolenijzer ste optreden in IJmuiden van de „ma- joretten", die na een opleiding van een half jaar al aardig op weg blijken te zijn. Ook weer een bewijs voor de veel zijdigheid van de Harmonieleden, die blijkbaar even wilden laten zien wat „tra vestie" betekent. De balletgroep danste „Rosamunde" de jeugdband gaf een leuk showtje. Maar het hoogtepunt kwam toch wel met het massale optreden van de Harmonie, die een treffende „Nightfall in the camp" pre senteerde en de handen koortsachtig op el kaar bracht met een wervelende Bostella. En vergeten we niet de drummer, die op een kolossale pauk was neergeet en de basis legde voor een daverende jazz-epi- sode. De koerswijziging is ons goed bevallen. Deze „cavalcade", vlot bijeengepraat en trefzeker geregisseerd, was een uitsteken de afsluiting voor een concert dat ook vele hoogtepunten had gekend. Het jeugdorkest gaf onder meer een uitstekende vertolking van Van Lijnschotens Klassieke Ouver ture en ondanks enige moeilijkheden in het tweede deel kwam „A music box" van Chr. van den Bos goed uit de verf. Leuk was het slotnummer, de mars „Kijk Uit" van Willy Schootemeyer. Ver- keersbrigadiertjes en kinderen met veilig- verkeersaffiches vormden niet alleen een aardige achtergrond, maar verzorgden ook samen met enkele orkestleden de refrein- zang. De IJmuider Harmonie speelde de ou verture „New Orleans" van Meindert Boekei voortreffelijk, met uitstekend werk van trompetten en saxofoons. Een goede prestatie was ook de uitvoering van de eerste Arlesiennesuite van Bizet, waar de klarinetten in de prelude zeer uitblonken, een mooie saxofoonsolo te beluisteren viel in het menuet en de solofluitist een fraaie solo speelde in de finale. De vlotte Vas- tenavondmuziek van Van Lijnschooten en de sprankelende mars Bill Bailey vormden een goede afsluiting voor het „ernstige deel", dat eens te meer over tuigde van de kwaliteiten van het orkest. Kees Maas (Van onze correspondent) HULL In Hull heersen diepe versla genheid, verontwaardiging en bitterheid over de dubbele ramp die deze vissers plaats heeft getroffen: het gelijktijdig vergaan van twee op 10 januari naar het hoge noorden uitgeveraen trailers, de „St. Romanus" (600 ton) en de „Kingston Pe ridot" (638 ton). Vrijdag werden beide schepen, elk met 20 man aan boord offi cieel als verloren beschouwd. De „St. Romanus" is voor de Noorse kust waarschijnlijk tijdens de huizenhoge zeeën ondergegaan, de andere trailer ver ging ten noorden van IJsland. Beide schepen waren temidden van ijs, sneeuw en ruw weer op de diepzeevangst duizend mijlen van hun thuishaven aan de rand van het Noordpoolgebied. Daar zwoegden de mannen 18 uur per dag in de schemer van de poolnacht. Men neemt aan dat de „St. Romanus" snel is gezonken. Slechts een olievlek, wrakhout en lege reddings vlotten werden gevonden. Van de „Kings ton Peridot" is geen spoor. Men vindt het vreemd, dat van geen der beide schepen ooit radio-signalen zijn ontvangen. Na een lange reeks van rampen heerst er in Huil grote woede vooral onder de vissersvrouwen die vrijdagavond een massavergadering hebben gehouden, waar op zij betere veiligheidsmaatregelen aan boord van de schenen eisten. Er zal een petitie aan de regering worden gezon den. Eén van de eisen is, dat geen schip zal mogen uitvaren zonder radio-telegra fist. De regering overweegt voor te schrijven, dat de trailers elke 12 uur in plaats van eens per 24 uur hun positie moeten op geven. Maar ook dit laatste is vriiwillig. De rederijen zijn namelijk er altijd hui verig voor geweest om hun concurrenten op de hoogte te stellen waar het schip zich bevindt. Een ander verlangen is. dat een volledig geschoolde bemanning mee gaat zonder amateurs.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5