Tien miljard ton goud onder Oceanen Toekomst der industrie ligt 20.000 mijlen onder zee Drs. Bavinck van Philips: wordt te verkort „Werktijd langzaam Deel Bols-personeel wil niet naar Nieuw-Vennep ABN staat in de rij voor de emissie WOVDSEND Dividenden Werklozen richten actie-comité op Thomassen werkt samen met Britse Brotherhood Lts Bijslag ook voor GSW-werkers Wie denkt er nu aan veiligheidsspeldenals het om ziekenhuis-opname gaat? Wie? Woudsendl Scheepvaartherichten ZATERDAG 3 FEBRUARI 1968 Kans voor beleggers Grote visserij Kolen en zwavel Free port Sulphur Klaar voor onder water Voor onze kust KLEDING VAN DEN BRUL OVERGENOMEN Ja, neem de ziekenhuiskostenpoüs van Woudsend. Daar vindt u b.v. op staan: verpleeghuis na ziekenhuisopname vergoeding van kostprijs gedurende 180 dagen. Dat komt er op neer, dat niet u voor elke veiligheidsspeld hoeft „op te draaien", maar de maatschappij. U leest het in één oogopslag want kleine lettertjes zijn er niet bij op een Woudsend polis. Welke verzekering u ook sluit, er is juist dat tikje extra meeverzekerd, dat u voor onaangename verrassingen be hoedt. Van autopapieren-vergoeding bij een autopolis, tot architecten honorarium bij een brandverzekering. Schade af wikkelen? Super snel, dankzij moderne computer. Definitie van Woudsend: van deze tijd, oernederlandse degelijkheid, zonder juridische haarkloverijen datgene uit keren, waar u recht op hebt. Vraagt u daar eens meer over aan de assurantie-tussen persoon, uw raadgever en pleitbezorger! SCHADEVERZEKERINGEN voor juïst dat tikje méér zekerheid! (Van onze financiële medewerker) HAARLEM. Mysterieuze verdwijningen van twee duikboten in de Middel landse Zee en de door het opbrengen van het Amerikaanse spionagevaartuig Pue blo gewekte politieke spanningen hebben de effectenbeurzen over de gehele wereld een aarzelend aanzien gegeven. Niemand kan voorspellen uit welke hoek de politieke wind gaat waaien en in een periode van onzekerheid is het begrijpe lijk dat de beleggers geneigd zijn de hand op de zak te houden. Ook al moet men in de eerste plaats stilstaan bij het rampzalig lot van de opvarenden der duikboten, toch is het goed in deze tijd van afwachten aandacht te besteden aan de mogelijk heden, welke de zee in de toekomst voor beleggers kan bieden. De enorme beteke nis van de immense watermassa, die ruim tweederden van de aardbol bedekt, zal in de toekomst blijken als de groeiende wereldbevolking het nodig maakt om andere voedselbronnen aan te spreken dan de bestaande. De toekomst van de industrie ligt 20.000 mijlen onder zee. Kapitein Nemo, de uit de fantasie van Jules Verne ontsproten eerste duikboot- vaarder, wist reeds dat er enorme schat ten in en onder het zeewater verscholen liggen. Niet voor niets nam hij de Franse natuurkundige, mijnheer Arronax met diens trouwe knecht Koenraad en de Canadees-Franse harpoenier Ned Land mee op jachtpartijen onder water. „De bossen van Crespo zijn onderzeese bossen waar rijke buit valt te behalen", zo her inneren wij ons. Toch weten de geleerden op het ogen blik minder van hetgeen zich onder water bevindt dan wat zij weten van de maan- bodem, waar zeer kostbare apparatuur heen wordt gebracht, terwijl het voor het onderzoek van de zee en haar bodem nau welijks een dollar, laat staan een gulden kan lijden. Toch zal de mensheid in de toekomst meer afhankelijk zijn van de mineralen, het voedsel en de energie welke de zee kan opleveren, dan van het geen er van verre planeten kan worden aangevoerd. Het Zwitserse bankiershuis J. Vontobel en Co. te Zürich heeft een studie gemaakt van hetgeen de oceanen voor de mensheid kunnen opleveren en daaraan gekoppeld een beschouwing van de maatschappijen, die het meest bij het onderzoek en de exploitatie betrokken zijn. Reeds hebben vele beleggers in het ver leden rekening gehouden met de mogelijk heden, welke de aandelen later zullen bieden. Zij hebben de aandelen op de groei gekocht, hetgeen wil zeggen dat zij nu weinig rendement van hun geld maken In de hoop er later zoveel temeer voor terug te krijgen. Eén van de belangrijkste vraagstukken, waarvoor de mensheid zich in de komen de jaren geplaatst zal zien, is de voor ziening met zoetwater. Reeds zijn er Amerikaanse staten, die elkaar de ont trekking van water aan rivieren betwis ten. In het Midden-Oosten is het Jordaan- water een steen des aanstoots en in het waterrijke Nederland moet Verenigde Machine Fabrieken al een heel grote zoet waterinstallatie bij Terneuzen bouwen om te voorkomen dat de industrie in Zeeuws- Vlaanderen op een droogje komt te zitten. De grote visserij wordt tot nu toe nog niet bedreven op grote diepte, maar in de toekomst zullen juist daar de rijkste vangsten vandaan komen, waarbij moe derschepen nodig zijn om de vangst zo snel mogelijk gereed te maken voor ver voer naar de consument, zoals nu ook al treilers de zeeën bevaren, die ware fabrieksschepen zijn. De verwerking van algen en plankton tot menselijk en dier lijk voedsel zal in de komende eeuw steeds meer tot de voedselvoorziening bijdragen. Als kapitein Nemo vandaag de dag nog de zeeën zou doorkruisen zou hij behalve onderzeese bossen ook ontdekken dat er heel wat andere obstakels langs de kusten der continenten zijn verrezen. Het zijn de poten van de booreilanden, die steeds verder uit de kust komen te liggen. Tot nu toe wordt er voornamelijk ge zocht naar olie en aardgas, maar al sinds mensenheugenis wordt er onder de zeebodem voor de Engelse kust de steen kool weggegraven, die zich daar in vroe ger eeuwen heeft gevormd. Voor de kust van de Verenigde Staten zijn reeds een paar zwavelmijnen in exploitatie onder de bodem van de Golf van Mexico. De aandelen van de maatschappijen die bij deze werkzaamheden betrokken zijn hebben al geruime tijd de belangstelling van de beleggers in de Verenigde Staten. Dat is te begrijpen, want er kan nog van alles onder de zeebodem vandaan worden gehaald, terwijl het zeewater zelf al zoveel grondstoffen voor de industrie (Van onze correspondent) ENSCHEDE. Ongeveer 35 van de ruim 600 werklozen in Almelo hebben een „actiecomité" tegen de werkloosheid op gericht. Er werden twee resoluties aan genomen, die naar de minister van So ciale Zaken werden gezonden. Hierin wordt gevraagd om de uit keringen aan werklozen te verhogen en het zo spoedig mogelijk laten uitvoeren van urgentiewerken. Doel van het comité is om te beginnen met Enschede, Hengelo, Oldenzaal en Rijssen overal in het Jand dergelijke comités op te richten. Op deze wijze hoopt men een landelijke actie tegen de werkloosheid te ontketenen. De negen bestuursleden van het actie comité, onder wie een Italiaanse gast arbeider, behoren niet tot een bepaalde politieke stroming. Enkele van hen zijn lid van een vakbond. De vakrichtingen waaruit de bestuursleden komen, zijn ver schillend. De meesten zijn echter bouw vakkers. Voorzitter J. Westra zei, er zeker van te zijn dat de vakbonden de actie zullen steunen. bevat, dat slechts het wachten is op de goedkope kernenergie om de exploitatie ter hand te nemen Een kubieke meter oceaanwater bevat 28 kilo zout, 5,5 kg magnesium, 1,3 kg. gips en kleinere hoe veelheden van wel 80 der op aarde be kende grondstoffen. Voor monetaire deskundigen moet het alleen al een aantrekkelijke gedachte zijn om te weten dat er naar schatting 10 miljard ton goud in het oceaanwater zit. Als dat goud gewonnen kon worden, zouden de zorgen over de reservevaluta's met één slag verdreven zijn. Reeds wordt er voor de kust van Alaska gezocht naar goud, dat met rivierwater in zee spoelde. Voor de kust van West-Afrika wordt naar stig gezocht naar diamanten, die op de zeebodem verspreid liggen. De voornaamste zwavelproducent ter wereld kan al sinds jaren niet meer aan de vraag voldoen. Niettegenstaande de produktie in vijf jaar tijds met 70 per cent werd verhoogd dankzij de winning onder de zeebodem is de prijs van het zwavel tot recordhoogte opgelopen. (38 dollar per ton). De resultaten van het concern zijn er aanzienlijk door toege nomen. Het gevolg is dat de koers van de aandelen verleden jaar is opgelopen van 36% dollar tot 78 dollar. Aangezien het dividend slechts 1,25 dollar per jaar bedraagt, komt het rendement niet ho ger dan 1,8 percent. Santa Fé Drilling co, die zich belast met het uitvoeren van booropdrachten voor de grote internationale olieconcerns, levert wat de koers van de aandelen be treft een rendement op van niet meer dan 0,75 percent. De koers is opgelopen van 27 3/8 dollar tot 53 7/8, het dividend be draagt maar 0,40 dollar per jaar. Zo noemt Vontobel nog enkele voorbeelden. Bij de Koninklijke Shell groep werd al vele jaren geleden klaar voor onder water geblazen. Langs de kust van Borneo werden de eerste boortorens allang voor de oorlog geslagen en sedertdien is het gebruik van boortorens buiten de droge strook hand over hand toegenomen. Voor de kust van de landen aan de Perzische golf is de Shell-groep druk in de weer om nieuwe bronnen aan te boren. De aandeelhouders, die verleden jaar gebruik maakten van de gelegenheid om de nieuwste films betreffende het speuren naar olie en aardgas onder de zeebodem te zien, is het duidelijk geworden welke grote prestaties hier worden verricht. Tot langs de kusten van Alaska, waar het drijf- ijs samenpakt, zijn de mannen van de Shell in de weer om onder water naar olie te zoeken. De speurtocht onder de Noordzeebodem zal voor de groep ook een heleboel werk meebrengen, doch de uitkomsten daarvan zullen waarschijnlijk in verhouding tot de totale resultaten gelijk zijn aan die van de kantoorbediende, die in zijn vrije tijd een bijbaan heeft. Het is aardig meege nomen. Voor de beurs zullen de eerste vondsten, die in de loop van het jaar mo gen worden verwacht, aanleiding zijn om de koers van olies te laten stijgen. Wat de Nederlandse maatschappijen be treft, die in niet al te verre toekomst pro fijt kunnen trekken van werkzaamheden op en onder water behoren behalve Ver enigde Machinefabrieken met o.a. de zoetwaterinstallaties, de grote werven, die zich bezig houden met de bouw van booreilanden. Hiertoe zijn onder andere te rekenen de Rijn-Schelde Groep. Wilton Fijenoord-Bronswerk, IHC-Holland en de Amsterdamse werven. Reeds hebben zij materiaal voor de speurtocht op het continentale plat ge bouwd en als deze zomeer de exloratie goed op gang komt zal er nog heel wat werk aan de winkel zijn. Ook de rede rijen, die er wat in zien om de bevoor rading van de booreilanden te verzorgen, zullen er wel bij varen. Rotterdamse Lloyd, Mij Nederland en Leen Smit en Co's Internationale Sleepdienst zijn hier onder andere bij betrokken. Voorts zal Philips wel het no dige elektronische materiaal leveren voor seismische onderzoekingen en voor com municatie. LONDEN. De N.V. Motorenfabriek Thomassen in De Steeg heeft een over eenkomst gesloten met de Britse onder neming Peter Brotherhood Ltd. in Peter borough (Northamptonshire) voor de ver vaardiging van Thomassen-produkten voor de Britse markt. Het gaat om gas motoren en integraal gebouwde gasmo tor-compressors, die door Brotherhood zullen worden gebouwd en die zullen worden uitgerust met compressorcilinders van Brotherhood. In een gezamenlijke verklaring hebben de twee maatschappijen bekendgemaakt dat de ontginning van het gas uit de Noordzee voor verbruik in Groot-Brittan- nië een geschikte gelegenheid is voor nauwe samenwerking bij alle technische vraagstukken en voor het samenvoegen van hun ervaring op het gebied van de fabricage. rü Atch. Top 27% 27% Can. Pacific 50% 49% Ulin. Cent 60% 60% Pennsyl Tr. 59% 59 South Pac. 28% 28% Union Pac. 38% 38 V» Am. Can. 38 38% Allied Chem 48% 49% A.C.F. md 43% 43% Am. Smelting 70% 68 Am. T. and T 52% 51% Am. Tobacco 32% 33% Anaconda 46% 46 Bethl. Steel 32 32 Boetng 77% 77% Chrysler 52% 50% City Bank 57% 59% Cons. Edison 33% 33% McDonn.D.C. 51% 52% Du. de Nem. 156% 156 E. Kodak 137 136% Gen. Electr. 89% 90% Gen. Motors 773,i 77% Goodyear T 52% 53 A. Motors 14% 13% int. Harvest 35% 35% Int. Nickel 107% 108 Int. T. and T 104 101 Kennecott 44 42% Mont. Ward. 23% 23% Radio Corp. 47% 47% Republic St. 42% 42 Royal Dutch 43'% 43% Sears Roeb. Shell OU. Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Oil N.J Studebaker Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un Fruit Unlroyal Us. Steel Westingh. Woolworth Ford K.L.M. 60 66", 46% 35% 69'i 60 li 78% 73% 11% 57 s8% 40% 62% 23% 50% 591,4 58% 64% 45% 35% 691 a 59 79% 75 11% 56% 471'. 41% 63% 23 50% 58% De Dow Jones indices: industrie 863.56 (+2.20); sporen 228.31 1.50) en open bare nutsbedrijven 129.54 (—0.22). De omzet beliep 10.12 miljoen shares tegen 10 59 miljoen donderdag. In het avondverkeer waren gisteren hier de koersen in het algemeen wat hoger. AKU 74.20 74.40 (middagslot 74.60); Kon Olie 156 (155.20), Philips 124 124.30 (124.10) en Unilever 108.50 108.80 (108.40), (Van onze correspondent) DEN HAAG De langlopende C.A.O. is voor Philips niet extra duur geweest. Als ik kijk naar de loonkos tenontwikkeling in andere bedrijfs takken in de afgelopen jaren, liggen wij daar geloof ik zelfs iets bij achter. Wij zouden met drie afzonderlijke contracten van een jaar beslist niet lager zijn uitgekomen." Dat zegt drs. J. E. Bavinck, directeur sociale zaken UTRECHT. Twintig van de 75 werk nemers van Lucas Bols in Schiedam wei geren te verhuizen naar de Haarlemmer meerpolder. Het bedrijf van Bols wordt, zoals bekend, vanuit Schiedam en Amster dam in zijn geheel overgeplaatst naar Nieuw-Vennep. De meeste werknemers vinden de huren voor hun nieuwe huis te hoog, terwijl zij zich ook niet laten vreleiden door de volgens de vakbon den goede verhuisregeling die Bols heeft opgesteld. Aan enkele oudere werknemers is toe stemming verleend dagelijks vanuit Schie dam te pendelen, terwijl ongehuwde jon geren waarschijnlijk ook tijdelijk deze mogelijkheid wordt geboden. Het produktieproces in Schiedam stopt in het voorjaar. Voor de werknemers die niet willen verhuizen en die niet in de pendeldienst zijn ingedeeld is in over leg met de vakbonden een afvloeiings regeling opgesteld. De twintig mannen en dertig vrouwen die niet meegaan en aan wie inmiddels ontslag is aangezegd, krij gen ieder een handgeld van minstens 250 gulden. Daarboven worden extra uitkerin gen verstrekt die afhankelijk zijn van de duur van het dienstverband. Verder wordt een wettelijke opzegter mijn in acht genomen met een maximum van dertien weken. De werknemers be houden het recht op een aandeel in de winst over 1967 en over een deel van 1968. Hun pensioenpremie wordt doorbe taald totdat ze ander werk hebben ge vonden. De katholieke bond van werknemers in de industriële bedrijven, „St. Willibror- dus", meent dat de houding van de Lucas- Bols-directie tegenover de „immobiele" werknemers soepel is geweest. DEN HAAG De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, heeft aan de gemeentebesturen bericht, dat ook aan werknemers bij de sociale werkvoorziening (GSW) de bij slag van 3 per week op het voor hen geldende minimumloon kan worden toe gekend, waaromtrent onlangs in het be drijfsleven overeenstemming werd be reikt. Deze bijslag geldt met terugwer kende kracht over het reeds verstreken gedeelte van het jaar 1968. van Philips. Hij zegt ook met grote stelligheid dat de inkrimping van het personeelsbestand bij Philips „volko men los" moet worden gezien van de loonkostenstijging die voortvloeide uit een driejarige C.A.O. „Internationaal gezien, en dan in de ge hele industrie, hebben de loonkosten wel enige rol gespeeld bij het tot stand komen van conjuncturele en structurele situaties, maar dan toch wel in een heel ver ver wijderd verband. Wel moeten wij er thans rekening mee houden dat wij als land met ons loonkostenpeil in een geheel andere situatie zijn gekomen dan toen wij over de eerste drie jaar C.A.O. gingen praten". Philips heeft opnieuw gekozen voor een langlopende C.A.O. Het bedrijf is voor stander van een element van programme ring in deze vorm van arbeidscontracten. De onderhandelingen daarover vereisen wel wat meer wikken en wegen. Drs. Bavinck: „Ik denk dat we het over een eenjarig contract nu wel snel met de vak bonden eens zouden kunnen worden. Het gesprek over een nieuwe driejarige C.A.O. zal nog wel wat meer tijd vergen. In de langlopende contracten zit meer lijn: „Het belangrijkste is dat zij ons leren denken in programmering. Je moet je afvragen: Hoe schat ik de ontwikkeling van de rentabiliteit, de omzetgroei, de con currentie. Doordat je meer op lange ter mijn kunt denken, weet je ook meer waar je aan toe bent". Drs. Bavinck vindt de arbeidstijdver korting een sprekend voorbeeld van het werken op lange termijn. „Het is nooit een geschikte tijd voor arbeidstijdverkor ting. In een hoogconjunctuur wil men er niet aan omdat het zonde zou zijn minder tijd voor het vele werk te benutten. In een laagconjunctuur stuit men op het be zwaar dat werktijdverkorting kostenver hogend is. Bij Philips komt een kwartier per dag korter werken neer op 2,8 percent meer loonkosten. Er is echter een alge mene tendens tot verkorting van de werk tijd. Heel Europa is op weg naar de veer- tigurige werkweek. Dan kun je het hier niet ten eeuwige dagen blijven uitstellen". Bij Philips is in de vorige C.A.O.-perio- de de werktijd met een kwartier per dag verkort. En ook deze keer hebben de vakbonden weer voorstellen voor een kwartier op tefel gelegd. Drs. Bavinck zegt: „De nieuwe werktijdverkorting wordt nu tegen 1970 gevraagd. Daarop kan het bedrijf zich dan tegen die tijd instellen- Wij moeten dat een reële zaak vinden. Europees gezien gaat het hier zelfs in een heel langzaam tempo". AMSTERDAM. De Verenigde Kle dingmagazijnen N.V. heeft alle aandelen gekocht van de N.V. voorheen Piet van den Brul. De Verenigde Kledingmagazij nen heeft winkels onder de naam Hollen kamp en Nieuw Engeland. Deze zijn on der meer gevestigd in Amsterdam. Rot terdam, Den Haag, Heerlen en Hilver sum, Van den Brul heeft zaken in Amster dam, Arnhem, Groningen, Den Haag, Hil versum, Hoorn en Leeuwarden. DEN HAAG. De Algemene Bank Ne derland verwacht, dat 1967 een zeer be vredigend resultaat zal blijken te hebben opgeleverd. Met de Nederlandsche Bank worden momenteel onderhandelingen ge voerd over de datum van uitgifte van de maximaal 43,5 min. converteerbare obligatielening, die de ABN in het raam van de overname van de Hollandsche Bank-Unie heeft aangekondigd. AOVEHTENT1 De ABN staat echter in de rij bij de Nederlandsche Bank wat emissies betreft omdat alle uitgiften van obligaties boven de 10 min. stuk voor stuk worden be keken. In ieder geval wordt de lening niet vóór 15 februari verwacht. Eén der aandeelhouders kwam in een buitengewone vergadering nog eens terug op het bod van de ABN op de HBU. Hij had een aanbod van één op één met het halve dividend over 1968 gunstiger gevon den. De president-directeur, de heer H. W. A. van den Wall Bake, wees er ech ter op, dat een bod van 1 op 1 4 min. meer aandelen ABN zou hebben gekost. Aandeelhouders gingen akkoord met het voorstel het aantal directeuren met 4 uit te breiden van 8 tot 12. Benoemd werden mr. A. W. Rost Onnes van de HBU, mr. F. Lindner van de HBU, dr. J. F. A. Derks eveneens van de HBU en de heer D. Haentjes Dekker van de A.B.N. De nieuwe ABN-directeuren zullen in eerste instantie toezicht houden op het bedrijf van de HBU, maar zijn volledig inge deeld in het directoraat van de ABN. Het aantal commissarissen werd van 32 op 39 gebracht. De N.V. Gebrs. Naeff te Lochem stellen voor over 1967 een dividendbetaling van veertien procent. (Twaalf procent vorig jaar: 10 percent en 2 percent jubileum uitkering). Dank zij een goede bezetting van alle bedrijfsafdelingen van Van der Giessen- De Noord N.V. kan verwacht worden, dat het resultaat van de onderneming over 1967 niet onbelangrijk gunstiger zal zijn dan het resultaat over 1966, zodat een di- vidend-verhoginge in de lijn der verwach ting ligt. Over 1966 werd zes pet. uitge keerd. Alnitak 2 t.h.v. Durban n. New York. Area 2 ten anker Saigon River. Artemis pass. 2 Madeira n. Amsterdam. Atys 2 ten anker Saigon River. Barendrecht 2 v. Kalilimenes n. Sidon. Bawean 2 ten anker Khorramshar. Billiton 3 te Manilla. Bintang 2 te Ariea Caltex Nederland 2 v Gqnua n Ras Lanuf. Capisteria 2 v. Teneriffe n. Perzische Golf. Dahomeykust pass. 2 Dakar n. Antwerpen. Diadema 2 v. Rastanura n. Gothenburg. Dione 2 te Le Havre. Esso Den Haag 3 te Savona verw. Forest Town 2 v. Liverpool n. Isle of Grain. Gaasterkerk 2 te Bremen. Gulf Hansa 2 v. Gulfhavn n. Perzische Golf. Hermes 2 te Antwerpen. Katendrecht 2 v. Calicut n. Kaapstad. Kopionella 2 v. Stanlow n. Amsterdam. Laarderkerk pass. 2 Kopenhagen n. Antwerpen. Liberiakust 2 te Freetown. Naess Tiger 2 v. Gladstone n. Kwinana. Oostkerk pass. 2 Kaap Verde n. Las Palmas. Prinses Maria 2 v. Ashdod n. Antwerpen. Prins Maurits 2 te Montreal. Rotti 1 v. Manilla n. Los Angeles. Senegalkust 1 v. Dakar n. Freetown. Sliedrecht pass. 2 Kaap de la Hague n. Savannah. Stad Utrecht 1 v. Singapore n. Muroran. Straat Singapore 2 v. Melbourne n. Sydney. Straat Torres 3 te Port Swettenham. Tamara 2 v. Isle of Grain n. Civitta Vecchia. Tjitarum 2 v. Hongkong n. Singapore. Tjiwangi 3 te Sydney verw. Willemskerk 2 te Melbourne. Zuiderkerk pass. 2 Kaap Finisterre n, Duin kerken.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9