OFFENSIEF NU BEGONNEN „Overeenstemmi ng „Pueblo"-kwestie" Kettingbotsingen door zware sneeuwval k a Hoofdwaterleiding lek moms Saigon en Danang raken ingesloten in HET W VPRO herziet zijn beleid OPRUIMING Zuidkoreaans persbureau: Thomassen ontnam wereldrecord aan Kees Verkerk Minister bevestigt berichten over plan Mekog Eerste aanvallen op Khe Sanh Personeel van de Domeinen wordt verminderd Na sneeuwfront lichte dooi Vertraging bij NS Utrechters ongewassen de deur uit Politie waarschuwt tegen misbruik girokaarten Fin stootte op wrak voor IJmuiden Suède-Nappa jasjes Wollen mantels Lamsv acht jasjes Regenkleding Superslagerij De IJmond Verschijnt dagelijks, beh, zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Sneeuw en veel wind (Zie ook pagina 6) Het woord is aan Wel water, geen stroom ZANDBERGEN Uw slager Q IEDT ESTE 'T 53e JAARGANG NUMMER 79 MAANDAG 5 FEBRUARI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant t WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Moeders, met haar baby's op de arm, ontvluchten haar huizen in Hoeé, waar Vietcong en Noordvietnamese troepen harde strijd leveren met Zuidvietna- mezen en Amerikanen. WASHINGTON, (Reuter. AFP en AP). „Wij kunnen geen enkel dergelijk be richt bevestigen" zo luidde het commen taar van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken op een bericht uit Zuid-Korea dat de VS en Noord-Korea in beginsel een overeenstemming hebben be reikt inzake de „Pueblo"-kwestie. Volgens het Zuidkoreaanse persbureau Hapdong zou de bemanning van het Amerikaanse verkenningsschip, dat op 23 januari werd aangehouden worden vrijgelaten. Noord-Korea zou er in toegestemd heb ben eerst het lijk van een omgekomen matroos en een aantal gewonde beman ningsleden terug te zenden. De overeen stemming zou vandaag bereikt zijn na ge heime besprekingen, die de Verenigde Staten en Noord-Korea in de afgelopen dagen hebben gevoerd te Panmoenjon. De VS zouden om de bemanning van de „Pueblo" terug te krijgen volgens Hap dong in feite een Noordkoreaanse voor waarde hebben ingewilligd, namelijk dat zou worden toegegeven dat de „Pueblo" in Noordkoreaanse territoriale wateren was binnengedrongen. Hapdong zegt, dat de VS ook in feite toegestemd hebben in het aanbieden van openlijke verontschuldigingen. De Russen hebben in de Pravda de VS de raad gegeven als eerste stap voor een mogelijke regeling van de „Pueblo"- kwestie definitief op te houden met het W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 2 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving4, 5 Runst 6 Radio en tv 6 Economisch nieuws 7 Scheepsberichten 7 Beurs 7 Sport 9-13 Ferdinand 14 Feuilleton15 Beeldverhalen 15 Aangestipt15 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond: In vele delen van het land zwaar bewolkt met sneeuw, met in het westen een krachtige tot harde zuidwestelijke wind en tempera turen om het vriespunt. Elders zwaar bewolkt met in het zuiden in hoofdzaak regen, temperaturen enkele graden boven het vriespunt en overwegend matige zuidelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. chanteren en bedreigen" van Noord- Korea. Waarnemers menen uit het Pravda- commentaar op te maken dat de Sovjet- Unie langs indirecte weg zal proberen tot een regeling van de zaak te komen als de VS geen krachtige maatregelen tegen Noord-Korea nemen en rechtstreeks met de Noonjkoreanen in Panmoenjon blijven praten. Zuid-Korea heeft vandaag opnieuw dui delijk gemaakt niet gediend te zijn van de rechtstreekse bilaterale geheime bespre kingen" tussen de Verenigde Staten en de communisten. In het parlement is geëist dat Zuid-Korea als vergelding de Zuid koreaanse troepen uit Vietnam terug trekt. HILVERSUM De VPRO heeft zich zaterdag voor de tweede maal beraden over de lijn, die deze omroep in de toe komst zal volgen. Daarbij is ondermeer aan de hr. Mulder, die de laatste „Hoep la"-uitzending verbood, de bevoegdheid dergelijke beslissingen te nemen ontno men. DA VOS. De Noor Magne Thomassen verbeterde vanmorgen in Davos tijdens internationale schaatswedstrijden het wereldrecord op de 1500 meter. Hij no teerde 2.02.5. Het oude record stond op naam van Kees Verkerk met 2.03.9. Ver kerk kwam op 26 februari van het vorig jaar in Inzeil tot die prestatie. (Van een onzer redacteuren) IJMUIDEN. „De Verenigde Kunst- mestfabrieken „Mekog-Albatros" N.V. in Utrecht overwegen de bestaande ammo- niakfabriek in IJmuiden buiten gebruik te stellen en ter vervanging eventueel elders een nieuwe fabriek te bouwen". Dit zegt de minister van economische zaken ad interim in antwoord op schriftelijke vra gen van het Tweede-Kamerlid van de Partij van de Arbeid drs. H. Peschar naar aanleiding van een bericht in onder meer onze krant. De heer Peschar had gevraagd of er grond bestond voor de vrees, dat de voor genomen bouw van de fabriek in IJmui den niet zal doorgaan en daarvoor in de plaats een fabriek zal worden gebouwd in Antwerpen. Bij Mekog-Albatros in IJmuiden werken ongeveer1100 man. Wordt de fabriek in IJmuiden met gebouwd dan zal dat voor 200 van hen gevolgen hebben. Mekog Albatros in een 20% deelneming van Hoogovens. De directiesecretaris van Mekog drs W. O. L. Bethbeder deelde ons vandaag desgevraagd mee dat de beslissing over het wel of niet sluiten binnenkort is te verwachten. SAIGON (AP, AFP, Reuter en DPA). Terwijl in Saigon de situa tie voor Amerikanen en Zuidvietna- mezen moeilijker wordt lijkt het offensief om Khe Sanh nu op gang te komen. De Amerikanen melden de eerste aanvallen te hebben afgeslagen na harde strijd. President Johnson heeft van zijn stafchefs de verzeke ring gevraagd en verkregen dat de basis met succes kan worden ver dedigd. „Ik wil vooral geen Dien Bien Phoe" heeft hij volgens Time ver klaard. In het heuvelgebied bij Khe Sanh be vinden zich naar schatting twintigduizend Noordvietnamese militairen. De basis wordt verdedigd door vijfduizend Ameri kanen en verscheidene honderden Zuid- vietnamezen. Bij Danang doen de Noordvietnamezen een grootscheepse poging de stad in te sluiten. Hetzelfde gevaar dreigt nu voor Saigon, waar zich zeker nog zevenduizend Vietcongstrijders bevinden, en waar het aantal vluchtelingen al minstens honderd duizend bedraagt. De toevoerwegen zijn onbegaanbaar of onder controle van de Vietcong, die nu ook een aanval op zes politiebureaus en een depot in de Chinese wijk heeft ingezet. Het vliegveld Than Son Shoet is weer gesloten. De Amerikanen hebben eenheden van de eerste luchtcavaleriedivisie als ver sterking aangevoerd nu de Vietcong in Saigon in kracht blijkt toe te nemen. De inwoners van Saigon is aangeraden slaappillen in het drinken voor de Viet cong te doen als hun huizen worden ge vorderd. Er is een uiterst streng uitgaansverbod afgekondigd. Op ieder, die na zeven uur op straat komt wordt geschoten. De ver warring is zo gestegen dat nu alle Viet namese employé's van de Amerikaanse ambassade zich zullen moeten onder werpen aan een nieuw scherp onderzoek naar hun betrouwbaarheid. Er wordt een onderzoek ingesteld naar berichten dat twee Vietnamese ambassadechauffeurs de Vietcong vorige week zouden hebben ge holpen. De Amerikaanse autoriteiten zijn de De zestien jaar oude Hoynh Ngoc Huong, die op Amerikaanse voer. tuigen schoot in Cholon, de Chinese sectie van Saigon, is in een vuur. gevecht gevangengenomen en wordt nu opgebracht. Zij was gekleed in een grijze pyjama en droeg een grote hoeveelheid munitie. afgelopen dagen in Saigon verscheidene malen tussenbeide gekomen om de be straffing van Vietcongstrijders volgens de wettige procedure te laten verlopen. Zij zijn bijzonder geschokt door de eigenhan dig door het hoofd van de Zuidvietname se veiligheidspolitie verrichte executie van een Vietcong-kapitein. De zes execu- tiepalen op het Marktplein zijn wegge haald. Britse bladen hebben zaterdag gemeld dat achter de schermen in Washington steeds krachtiger wordt geijverd voor het ontslag van generaal William Westmore land. Dean Rusk heeft zondag gezegd dat de VS de afgelopen weken de intensiteit van hun bombardementen hadden ver minderd. (Van onze redactie economie) HAARLEM. Bij de Dienst der Domei nen (onderdeel van het ministerie van Financiën) staat een reorganisatie op sta pel met als doel het vergroten van de efficiency. In de periode van 1 april 1969 tot en met 1 april 1971 zullen de bestaan de 17 inspecties met ongeveer 12 worden verminderd. De eerste samenvoeging vindt al volgend jaar plaats door het instellen van één inspectie Midden-Nederland. Het personeelsbestand (ongeveer 250 man) zal naar schatting met 50 man worden verminderd. Volgens 't ministerie wordt ernaar gestreefd de vermindering zó op te vangen, dat geen ontslagen zul len vallen. De Dienst der Domeinen heeft on der andere een inspectie in Haarlem. De Dienst beheert de onroerende en roeren de goederen van de staat. I. L. E w a 1 d Zij die het meest over vrijheid praten, gunnen die vrijheid vaak hun mede mensen het minst. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Een sneeuwfront bereikte vanmorgen het westen van ons land en trekt vandaag naar het oosten. Er viel ongeveer tien centimeter sneeuw. Na het sneeuwfront draait de wind naar zuid west en wordt lichte dooi verwacht. Deze dooi zal echter zwak blijven zodat de sneeuw in het komende etmaal niet over al verdwijnt. De komende dagen houdt het weer zijn winters karakter. Opvallend was de sneeuwval zaterdag in het gebied van Haarlem, IJmuiden en de Zaanstreek, waar plaatselijk tien tot twintig centimeter sneeuw viel en in Noord-Nederland twee tot drie centimeter. UTRECHT. Door de gladheid heb ben zich vanmorgen kettingbotsingen voor gedaan op de rijksweg tussen Den Haag en Utrecht en op de rijksweg tussen Amsterdam en Utrecht. Voor zover thans bekend, beperkten de gevolgen daarvan zich tot wat blikschade. Er zijn geen gewonden. Tussen Utrecht en Gouda raakten 30 auto's in de berm. Op de rijkswegen is vanmorgen wel gestrooid, maar het wegdek is opnieuw glad ge worden door de gestaag door vallende sneeuw. Alleen in het zuiden van Zuid- Limburg waren de wegen vanmorgen nog droog. De sneeuw heeft ook bij de spoorwegen moeilijkheden veroorzaakt, met name om dat verschillende wisselverwarmingen te laat waren ontstoken. Een „uitschieter" was vanmorgen de trein Gouda-Den Haag welke 25 minuten vertraging kreeg. Op de baanvlakken Uitgeest-Alkmaar, Gou- da-Alphen, Roosendaal-Lage Zwaluwe en op de Hofpleinlijn traden eveneens be perkte vertragingen op. Sommige treinen moesten op deze trajecten uitvallen om het schema van de dienstregeling zo goed mogelijk te kunnen handhaven. Het vliegverkeer op Schiphol heeft van UTRECHT. Vele Utrechters zijn van ochtend ongewassen en zonder kopje thee bij het ontbijt naar hun werk gegaan. Een gesprongen hoofdleiding van 60 cm doorsnee onder het verkeersplein De Be renkuil was er de oorzaak van dat een groot deel van Utrecht enige uren van water verstoken bleef. De watertoevoer werd geleidelijk over geschakeld op een andere hoofdleiding zo dat omstreeks acht uur in sommige stads delen weer water uit de kraan kwam. Het herstel van de gesprongen buis zal ver moedelijk de hele dag in beslag nemen. De watertoevoer blijft danook voorlopig mondjesmaat. De Berenkuil, het knoop punt van de verbinding van Utrecht met Amersfoort, Zeist en Hilversum stond ge deeltelijk blank. Vanmorgen om acht uur stond het wa ter in de voetganges- en fietserstunnel on der het verkeersplein ongeveer een meter hoog. Het plein werd niet afgesloten, maar tegen haiftien stond er een file auto's van ongeveer twee kilometer lengte. In de Biltse bocht van het plein had het water het wegdek ondermijnd, zodat het verkeer over één rijbaan moest worden geleid. Om kwart voor tien was de watervoor ziening in de hele stad weer normaal. De oorzaak van de breuk in de hoofd leiding is nog niet bekend. UTRECHT. Enkele wijken in Utrecht zaten vanmorgen zonder stroom. Zij heb ben dat te danken aan een haas. Het dier had een gang gegraven onder een houten transformatorhuisje. Hij knaagde ook aan de kabels. Er ontstond een steekvlam en de spanning in het desbetreffende stads deel viel weg. De haas moest dit avontuur met de dood bekopen. De wijken, welke stroomloos werden zijn niet dubbel getroffen. Zij hadden vanmorgen wél water. Het lager gelegen deel van het ver keersplein Berenkuil in Utrecht stroomde na de breuk van de hoofd leiding onder. ADVERTENTIE Barteljorisstraat Haarlem Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 2235 90 Amsterdam ochtend weinig hinder ondervonden van het winterse weer. De binnenkomende vliegtuigen konden alle gewoon landen en het uitgaande verkeer kreeg slechts ge ringe vertraging omdat de vliegtuigen van ijsafzetting moesten worden ontdaan (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. De politie waarschuwt tegen de handelingen van een onbekende man, die probeert winkeliers te bewegen hem goederen te leveren tegen afgifte van blauwe girokaarten. Deze girokaarten zijn dezer dagen in Oegstgeest gestolen. Een inwoner van deze plaats mist twee boekjes met vijftig girokaarten. Ze staan op naam van H. J. Scheuer en het giro nummer is 269112. Bij de Haarlemse politie was vanmor gen nog geen aangifte gedaan van het misbruik van deze girokaarten. In Am sterdam, Den Haag en Leiden is de on bekende oplichter er echter in geslaagd een groot aantal goederen van winkeliers tegen „betaling" van een girokaart los te krijgen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN De 1326 brt metende Finse vrachtvaarder „Pollux" is maandag morgen omstreeks tien uur voor IJmuiden vermoedelijk op het wrak van de „Baloe- ran" gestoten. De Fin, die op weg was naar IJmuiden, met een lading hout, is met bodemschade naar de Averijhaven gevaren, waar door experts een onderzoek naar de omvang van de schade wordt ingesteld. Het schip maakte zoveel water, dat het aan de grond moest worden gezet. De „Baloeran", een groot passagiers schip van de Rotterdamse Lloyd werd in de eerste dagen van de tweede wereld oorlog voor IJmuiden tot zinken gebracht. De „Pollux" had een loods aan boord. Dat de Fin op het wrak van de „Baloe ran" zou zijn gestoten heeft nogal verwon dering gewekt, daar dit wrak door Rijks waterstaat wordt geacht op veilige diepte onder de zeebodem te zijn gebracht tij dens de werkzaamheden in het kader van de grote havenuitbreiding. ADVERTENTIES Dinsdag-aanbieding 500 gr. hachévlees 2.38 500 gram magere doorregen varkenslappen 1.68 Erwtensoep uit eigen keuken 1.25 KENNEMERLAAN 43 - TEL. 14310 TOT EN MET DONDERDAG A.S. Heerlijk gekruide SAUCIJZEN 500 gram 250 gram MALSE PAARDEBIEFSTUK 500 gram PaardeBIEFLAPPEN 1.78 2.25 2.98 N. RES. PLEIN 1945 no. 53, IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1