Schaduw over bezoek van Lü Parijs is zeer verstoord over verklaring van Willy Brandt Belgische regering op zoek naar oplossing voor Leuven Ludwig Erhard wil weer in politiek terugkeren In Kanarraville heeft de brandweer rokken aan Koppige bewoner van Elysee Interkerkelijke aanklacht tegen de V.S. Levenslang voor Amerikaanse kapitein Sovjet-Unie door Britse joden beschuldigd Vijftien jaar voor Escalente Ongekende droogte in Zuid-Fr ankrijk Arm weer aangezet) dankzij Mao Negen doden bij hotelbrand Franse prinses door vriend vermoord Economische Unie van drie Centraal Afrikaanse landen commentaar op actuele zaken Prinselijk huwelijk in Denemarken telegrammen MAANDAG 5 FEBRUARI 1968 t ,In naam van Amerika' Moord op Vietnamees Optimisme Ingetrokken Duitsers hebben gebrek aan persoonlijke moed' Memoires 2 2 4 0.1 0.1 0 0.1 0 3 0.5 10 0.4 7 4 1 0.6 O 2 0.5 O 0.5 0.1 O O 0.2 O 0.1 3 O O 14 O O 5 O 9» 99 De Vrijzinnig Protestantse Radio Om roep is bezig zich te ontdoen van anachro nismen in zijn bestuurs- en programma beleid. Het algemeen bestuur van de om roep heeft daar een tweetal vergaderingen aan gewijd, waarvan de resultaten nog zullen moeten worden bevestigd door een algemene ledenvergadering. De VPRO is de laatste tijd herhaalde lijk in het nieuws geweest (of getrokken!) doordat kortsluitingen ontstonden op knooppunten van organisatorisch en pro grammerend beleid. Er zijn van bepaalde I bondenheid aan confessionele tradities in het patroon van de bestaande om- roepen. De VPRO heeft tot dusver een zeer be- I langrijke eigen functie in het omroep bestel vervuld, die deze omroep dikwijls het stempel van uitzonderlijkheid, soms zelfs van isolatie verleende. Naast de tamelijk dogmatisch werkende confessio nele omroepen als NCRV en KRO en de politiek subjectief georiënteerde VARA was de VPRO ondanks zijn uit 1927 da terende statuten toch de vooruitstrevend ste en meest algemeen georiënteerde om- roep. Dat hij van christelijken huize was demonstreerde zich niet in sterke ge kant campagnes tegen de VPRO gevoerd, die niet altijd op een gelukkige manier werden opgevangen. VPRO-medewerkers kregen soms het gevoel, dat er te weinig zekerheid bestond over de uitgangspunten van het beleid en men het intern niet eens was over de vraag, welke intenties dit be leid had te volgen. Daaruit zijn inciden ten ontstaan, die aan de ene kant de in druk wekten dat de hetze invloed kreeg en aan de andere kant dat in de statuten en grondslagen te weinig houvast kon worden gevonden voor een moderne po sitiebepaling. Dat deze naar buiten blijkende weifel achtigheid leden kostte, is begrijpelijk. Er was dus een dringende noodzaak tot op heldering, zowel intern als tegenover de kijker-luisteraar. Deze opheldering heeft het bestuur kennelijk nagestreefd en uit de tot dusver bekende resultaten van het bestuursberaad kan worden geconcludeerd dat een vernieuwde signatuur de VPRO eerlang duidelijker plaatsbaar zal maken doch in een positief-humanistische instel ling een instelling die intussen ook bij voorbeeld in katholieke kringen tot een nieuwe interpretatie van het woord „christelijk" heeft geleid. Men zou dus kunnen stellen dat de VPRO het prak tische christendom a-confessioneel heeft uitgedragen, en als zodanig refereerde hij eigenlijk als enige omroep aan een be langrijk Nederlands volkseigen. Naast omroepen als de AVRO-RTN en TROS, die zich als algemene nationale omroepen aandienen maar van dat al gemeen nationale een vlees-noch-vis- gerechtje brouwen, staat de VPRO borg voor een christelijk-culturele positiviteit, van waaruit vrijmoedig is geëxperimen teerd. Men gokte daarbij enkele malen ernstig fout, haalde zich het ongenoegen van robuuste verdedigers der openbare zedelijkheid op de hals en leverde koren op de molen van de „vlees-noch-vis- koks", die heel vroom konden wijzen op hun eigen onbevlekte blazoen. Betere verstaanders van de intenties der VPRO wisten wel dat het juist die hypocrisie de fatsoensridders was, waarin de VPRO wilde prikken, maar een dergelijke avant-garde moet wel zeer voorzichtig worden bedreven wil men niet in eigen vlees snijden. Het nu geformuleerde programmabe leid van de VPRO doet geen concessies aan de minnaars van taboes, doch neemt nadrukkelijk afstand van „dogmatische houding in godsdienstig, politiek en cul tureel opzicht". Het is gestoeld op basis ,van evangelie en humanistische cultuur opvattingen" waarmee een positief uit gangspunt de ruimte wordt gegeven voor algemener oriëntatie. Een degelijk en aan vaardbaar signalement, waarover moeilijk misverstand kan ontstaan. Toch zal de „nieuwe" VPRO het met deze positiebepaling niet gemakkelijker krijgen bij de werving van leden. Een be roep op positieve, herkenbare ideologische en culturele waarden lokt meestal geen grote massa's. Bovendien werkt op dat vlak de concurrentie met heel wat ver leidelijker slogans en met handlangers in sentimenten handig weten te bespelen, mfimifififiiifiwnwiifKMiKWiiimiiiifMiimnn—ü«im<iinn»w*nin President Lübke (links) en presi dent De Gaulle (rechts) in de ge restaureerde Duitse ambassade in Parijs, het aan de linker Seine-oever gelegen „Palais Beauharnais". NEW YORK (AP) Een Amerikaanse Interkerkelijke organisatie heeft in een rapport de Verenigde Staten van „oor logsmisdaden" in Vietnam beschuldigd. „Het Amerikaanse gedrag in Vietnam wordt gekenmerkt door een voortduren de schending van vrijwel elke internatio nale overeenkomst betreffende de regels voor de oorlogvoering", aldus een analy se die in het rapport van 410 pagina's is opgenomen. De interkerkelijke groepering telt on geveer 17.000 leden in negentig plaatse lijke afdelingen in het gehele land. Er is anderhalf jaar voorbereidend werk voor afgegaan aan het rapport dat als een pocket-boek is uitgegeven onder de titel de wereld der communicatie die negatieve „In naam van Amerika". De documentatie heeft betrekking op de behandeling van gevangenen, burger slachtoffers, het gebruik van gas, militai re plunderingen, „verschroeide aarde"- methoden, het systematische kapotbom- barderen van streken, het gebruik van napalm en wapens met scherfwerking, ontbossing en de vernietigingen van oogsten, verplichte evacuatie van dorpen, de behandeling van vluchtelingen enzo voort. SAIGON (AP) Een Amerikaanse kapitein van de speciale troepen is ver oordeeld tot levenslange gevangenisstraf voor de moord op een Vietnamees. McCar thy is al zeven jaar in dienst en een spe cialist op het gebied van de guerrilla-oor logvoering. McCarthy werd schuldig bevonden vo- rig jaar november in Tjsin Hai de Vietna- I Hun college heeft zaterdag een verslag mees Lam, ook bekend als Jimmy, te heb- aangehoord van de zogenaamde verzoe- ben doodgeschoten. Een officier, die deel ningscommissie van de universiteit, uitmaakt van het in Saigon gelegerde de- yan de bisschopPen, is het te had wakher gemaakt moet^iood" I terochtend de kwestie uitvoerig heeft be- „Jimmy weet te veel. H j sproken. Vanmiddag zal er weer kabinets- andere officier verklaarde dat hij de auto p M j n1 rip Kamer dan de bracht, waar de Vietnamees werd gedood. behandeling neme De grote zorg van minister-president Vanden Boeynants is op het ogenblik ze ker het handhaven van de eenheid in het kabinet. Met name gaat het erom een breuk tussen de Waalse en Vlaamse vleu gel van de katholieke C.V.P. te voorko men. Oud-premier Theo Lefrève tracht iets in dat opzicht te bereiken. Het is ech ter in politieke kringen te Brussel geen geheim dat Lefrève in de grond van zijn hart liever een katholiek-socialistische (Van onze correspondent) PARIJS. Gisteren heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken zijn zondagsrust onderbroken om de Westduit- se ambassadeur bij zich te ontbieden, die bij nadere tekst en uitleg vroeg over de intussen weer gecorrigeerde en wat verzachte verklaringen van zijn collega Willy Brandt. Deze had in een toespraak tot zijn so cialistische partijgenoten, zonder diens naam te noemen, president De Gaulle omschreven als „de koppige bewoner van het Elysée" of termen van gelijke strek king. De Gaulle, die tot dusver weinig géluk heeft gehad met de ministeries, die in Bonn de portefeuille van Buitenlandse Zaken beheren ook Brandts voorgan ger Schroder had het in Parijs allang verkorven heeft de genoemde uitla tingen hoog opgenomen. In Parijs sprak men gisteravond van een ernstig incident en dat wil in diplomatieke termen al heel wat zeggen. In ieder geval hebben de opmerkingen van de minister een zware schaduw ge worpen over het bezoek dat de president van de bondsrepubliek Lübke dit weekein de juist bracht aan Parijs om de officiële opening van de gerestaureerde Duitse am bassade hoger luister bij te zetten. Bij die gelegenheid had Lübke president De jGaulle voor een feestelijk diner geïnvi teerd, aan het slot waarvan het herstel van de vriendschap tussen beide volkeren wederzijds breedvoerig wag uitgemeten en onderstreept. President Lübke omschreef, even voor LONDEN (Reuter) Dr. S. A. Miller, vice-voorzitter van de Britse afdeling van het joodse wereldcongres, heeft de Russen ervan beschuldigd dat zij de drie miljoen joden in de Sovjet-Unie proberen te inti mideren, ja zelfs een hersenspoeling te la ten ondergaan. De joodse gemeenschappen op de wereld zouden hierover echter niet het stilzwijgen bewaren. Zij zouden voort gaan de publieke opinie wakker te schud den en attent te maken op de toestand van de joden in Rusland. Premier Wilson van Engeland heeft in een brief aan een parlementslid, zondag in Londen gepubliceerd, verklaard dat de Russen geen verzachting van de emigratie bepalingen voor Russische joden die naar Israel willen in overweging zullen nemen zolang de toestand in het Midden-Oosten gespannen blijft. Wilson zei dat hij met de Russische autoriteiten had gesproken over de behandeling van de joden in de Sovjet- Unie, toen hij de vorige maand in Moskou was. MIAMI (AFP) Het revolutionaire tri bunaal in Havana heeft Anibal Escalente, hoofd van de anti-partij-groep, tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dit heeft radio-Havana gemeld in een uitzending die in Miami is opgevangen. Van de zesendertig medebeklaagden wer den acht veroordeeld tot twaalf jaar, acht tot tien jaar, zes tot acht jaar, vijf tot vier jaar, zes tot drie jaar en één tot twee jaar gevangenisstraf. De twee overigen, leden van de strijd krachten, zijn verwezen naar een krijgs raad. Volgens radio-Havana hebben alle beklaagden schuld bekend, berouw getoond en verklaard dat zij bij voorbaat de beslui ten van het tribunaal aanvaarden. TOULON (Reuter) In grote delen van Zuid-Frankrijk heerst een ongekende droogte. Daarvan heeft vooral een deel van de Riviera te lijden. De 300.000 bewoners van de kuststrook tussen Toulon en Le La- vandou krijgen twaalf uur per dag geen water toegevoerd. De bewoners klagen dat de nog restende watervoorraden bijna ondrinkbaar zijn om dat er zoveel ontsmettingsstof aan is toe gevoegd. Bronwater is bijna niet meer in de winkels te krijgen. Artsen in Toulon, die al verscheidene gevallen van darmont steking gevolg van het drinken van ver ontreinigd water hebben moeten behan delen, achten het gevaar van het uitbreken van tyfus niet denkbeeldig. zijn minister van Buitenlandse Zaken in het vaderland het woord nam, het juist vijf jaar oude Frans-Duitse vriendschaps verdrag als een stimulans voor Europa om zijn eenheid, economisch en politiek, te versterken. Vanmiddag heeft de Westduitse pre sident alvorens Parijs te verlaten samen met zijn echtgenote de lunch op het Elysée gebruikt, waarbij zijn gastheer zich even min onbetuigd zou laten, om op zijn beurt de jubelzang aan te heffen over de huidi ge betrekkingen tussen hun beide landen. Niettemin verwachtte men vanmorgen, dat de bejaarde Franse president in zijn toast minister Brandt nog wel eens ge voelig van repliek zou kunnen dienen. Het ambassadegebouw van de Westduit se bondsrepubliek, dat van de kelder tot de zolder is gerestaureerd, is gevestigd in de vroegere residentie van prins Eugè- ne de Beauharnais, die de schoonzoon van keizer Napoleon was en wiens zuster Hor- tense koningin van Holland is geweest. (Van onze correspondent) LEUVEN De Belgische bisschoppen zijn het niet eens geworden over het al dan niet overhevelen van het Franstalige deel van de Leuvense universiteit naar Wallonië. Er is, zoals een door hen uit gegeven communiqué zegt, verschil van mening of die overheveling al of niet het karakter van een verdubbeling zou moe ten hebben. Twee bisschoppen, die van Brugge en Gent, hebben openlijk verklaard voor stander te zijn van de overheveling. De bisschoppen, die de „inrichtende macht" van de Leuvense universiteit vertegen woordigen, zijn echter met z'n zevenen. regeringscoalitie zou zien in plaats van de huidige katholiek-liberale. In de kringen van de regering zelf is men tot nu toe vrij optimistisch gebleven. Men baseert zich daarbij vooral op het feit dat het kamerlid Verroken, de belangrijk ste interpellant van morgen, naar men zegt, aan het eind van zijn interventie een motie zal indienen die wel een regeling binnen een bepaalde korte termijn eist maar, die zoals hij heeft gezegd: niet de regering zelf in gevaar zal brengen. Het lijk werd in een greppel geworpen. TOKIO (AP). Het persbureau Nieuw China heeft gemeld dat de volledig afge rukte arm van een veertien jaar oude rode gardist, welke veertien maanden ge leden opnieuw is bevestigd, nu goed func tioneert. In de uitzending werd dit ten dele toegeschreven aan de gedachten van Mao Tse Toeng. Gezegd werd dat de jongen nu een ge wicht van zeven kilo kan optillen, de eet stokjes kan gebruiken en ook zijn schoen veters met zijn opnieuw aangezette linker arm kan vastmaken. Kunst BOSTON (AP). Bij een hotelbrand zijn hier negen mensen om het leven ge komen. Acht mensen worden nog vermist. Twaalf mensen, hoofdzakelijk oudere, zijn in het ziekenhuis opgenomen. Van vier is de toestand kritiek. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse politie heeft de moordenaar gegrepen van de 34-jarige prinses Aliette de Rohan, die vrijdagoch tend dood werd aangetroffen in haar wo- ning in Parijs. De moordenaar is de 24-jarige Michel du Verdier de Genouillas, die vrijdag, even I voor zijn arrestatie, nog met goed succes zijn examen voor ingenieur wist af te leg- |gen. Prins Richard Sayn-Von Wittgen stein is zaterdag in het huwelijk ge treden met de Deense prinses Bene dikte. Nadat hij aan het diner een toespraak had gehouden kuste hij zijn bruid. Koning Frederïk en ko ningin lngrid toasten op het geluk van het jonge paar. Het Westduitse persbureau DPA heeft zijn versie van de redevoering, die mi nister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt zaterdag heeft gehouden, inge trokken, zo meldt AFP uit Rome. Brandt, die zaterdag te Ravensburg een vergadering van de sociaal-democratische partij toesprak, had volgens DPA gezegd-: „De Frans-Duitse vriendschap, die vooral bij de jeugd diep geworteld is, zal uiteindelijk krachtiger blijken te zijn dan de starre anti-Europese denkbeelden van een naar macht dorstend staats hoofd". Brandt liet zondag via de persdienst van de S.P.D. ontkennen dat hij dit ge zegd had. Zijn juiste woorden warep geweest: „de Frans-Duitse vriendschap, 'die vooral bij de jeugd diep geworteld is, kan niet ver nietigd worden, zelfs niet door onbekwa me regeringen", aldus de persdienst van de S.P.D. D.P.A. heeft besloten zijn versie in te trekken na publicatie van de volledige tekst van Brandt's redevoering. (Van onze correspondent) BONN. Oud-kanselier Ludwig Er- hard verklaarde zondag op zijn 71ste ver jaardag: „Het Duitse kwaad is gebrek aan persoonlijke moed". De oud-kanselier, die deze opvatting verkondigde in de Bild am Sonntag, werd in dit blad afgebeeld met een stralende glimlach, een glas Sekt in de hand en een deel van zijn onder scheidingen op de borst. Erhard ging in zijn opvatting over de persoonlijke moed van zijn landgenoten nog verder, toen hij beweerde, dat deze „heden ten dage beslist niet groter is dan in de tijd van 't Derde Rijk". De redactie KINSJASA, (Reuter). President Mo- boetoe van Kongo heeft meegedeeld dat Kongo, Tsjaad en de Centraal Afrikaanse Republiek besloten hebben zich te vere nigen in een „unie van Centraal-Afrikaan- se staten". In het eerste stadium zal het om een economische unie gaan. Later, als de eco nomische problemen zijn opgelost, zal wel licht een politieke unie volgen. Moboetoe zei dat men andere Centraal- Afrikaanse landen zal verzoeken ook lid van deze unie te worden. van „Bild am Sonntag" vermeldt erbij, dat Erhard in 1942 zijn beroep opgaf omdat hij niet tot het „Deutsche Arbeitsfront" wilde toetreden. De altijd nog tonronde bewoner van een eenvoudige villa op de grens van Bonn en Bad Godesberg, voor wie zijn vrouw een verjaardagstaart volgens een geheim recept bakte, staat niet alleen op iet punt een lange reis naar Noord- en Zuid-Amerika te ondernemen, waar hem zijn 19de en 20ste eredoctoraat pillen worden verleend. Ludwig Erhard is bo vendien van plan binnenkort in de poli tiek terug te keren: „Ik heb zonder een partij in de hele wereld aanzien verwor ven; dat heeft men mij nooit helemaal vergeven", aldus de man die zich als een „kanselier van het ganse volk" beschouw de en nooit uit overtuiging, eerder als noodzaak, tenslotte lid van de CDU werd. KANARRAVILLE, UTAH (AP) De brandweer te Kanarraville draagt rokken en wordt gealarmeerd via een telefoon lijn met meervoudige aansluiting. De hele brandweer bestaat namelijk uit vrouwen vijftien moeders en groot moeders. Kanarraville is een gemeente met 236 inwoners in het zuidwesten van Utah, op ongeveer twintig kilometer afstand van Cedar City, waar de meeste mannen uit Kanarraville werken. „Het werd zo, dat er eenvoudig niet genoeg mannen thuis waren", zegt me vrouw Chester Williams, de directrice van het postkantoor, die commandante van de brandweer werd, toen deze zeven jaar geleden door de vrouwen werd op gericht. „Wij doen het voor de veilig heid hier", vervolgde mevrouw Williams, die kort geleden het ambt van brand weercommandante heeft overgedragen aan haar schoonzuster. Bij brandalarm klimmen de brand weerdames op een rammelende oude brandspuit. „Het is echt een lachertje", zei de commandant van de staatsbrand- weer, Robert A. Tanner, „maar de da mes vervullen haar taak doeltreffend" Zij hebben vele grasbranden en zelfs een of twee brandende schuren geblust, De leden van deze vrijwillige vrouwe lijke brandweer variëren in leeftijd van twintig tot zestig jaar. „Iedereen heeft kinderen", vertelde mevrouw Williams „en sommigen hebben kleinkinderen, met andere woorden, de meesten van ons zijn boven de dertig. De brandweer van Kanarraville be waart haar oude brandspuit in een loods „De wagen heeft geen snelheid, maar we komen er toch", zegt mevrouw Wil liams. Brandalarm wordt doeltreffend gege ven per telefoon. Acht gezinnen zijn aan gesloten op een gemeenschappelijke tele foonlijn. „Pak gewoon de telefoon. Er is altijd iemand". Voor alle veiligheid wordt de sirene op op de knetterende brandspuit ook in wer king gesteld. Mevrouw Williams vertelde, dat de da mes ook branden buiten de gemeente hebben moeten bestrijden, maar zij voeg de hieraan toe: „Wij doen ons best niet verder te gaan dan nodig is, omdat de wagen zo oud is". „Als er brand is", vertelde zij „gaat zij, die er het eerst is, achter het stuur zitten. De rest van ons klimt er gewoon bovenop". Binnenkort zal de oud-kanselier en „Wirtschaftswunder"-man zijn memoires gaan schrijven. „Niet in de trant van zelfrechtvaardiging of eigen bewieroking, maar wel wil ik de politieke gebeurte nissen duidelijk maken, die de laatste twintig jaar hun stempel hebben gedrukt op de Duitse geschiedenis en ons aller lot". Teleurgesteld over de débacle van eind 1966, toen zijn kabinet ineenstortte, is Erhard kennelijk niet meer, maar hij heeft ook zijn onverwoestbaarlijkend op timisme verloren. Nog steeds is hij ervan overtuigd het slachtoffer van een samen zwering geworden te zijn. In het buiten land is Erhard echter nog erg geliefd en hij doet voorlopig niet anders dan heer en weer reizen. Naarmate het ongenoegen over de grote coalitie Kiesinger-Brandt groter wordt, is het niet onmogelijk dat de Duitsers weer aan hun vroegere kan selier gaan denken in een variant van een oude verkiezingsleus: „Erhard was toch nog zo slecht niet". J Mevrouw Roncalli overleden. Mevrouw Maria Carrara Roncalli, de schoonzuster van wijlen paus Joannes XXIII, is in de ouderdom van 82 jaar overleden. Overleden. Vrijdag is de 81-jarige Britse dr. Roland Edgar Slade overleden. Dr. Slade was een pionier in de kemphysica. Dit werd pas vandaag bekendgemaakt. Meningitis. In het door aardbevingen ge teisterde westen van Sicilië doen zich veel gevallen van hersenvliesontsteking voor. In de provincie Palermo zijn onder de overlevenden van de aardbeving van 15 januari reeds 53 gevallen van menin gitis voorgekomen, waarvan één met do delijke afloop. Lawineslachtoffers. Bij Badrinath in een streek van het Himalaya-gebergte in India zijn dertien politiemannen door een lawine om het leven gekomen. Varkenshartklep. Een man die een maand geleden een varkenshartklep kreeg heeft een ziekenhuis in de Britse stad Leeds verlaten. De patiënt is de 43-jarige hor logemaker Harry Holt. Vissersboot gezonken. Bij Bandar Abbas in het oostelijke deel van de Perzische Golf zijn dertien mensen verdronken toen een vissersboot in een storm verging. Onlusten. In Bangalore, in de Indische staat Mysore, heeft een menigte een stormloop ondernomen op het politie bureau. De politie schoot twee betogers dood. Verdubbeling. Indonesië verwacht dit jaar meer dan 40.000 buitenlandse toeristen, meer dan het dubbele van 1967. Losgetrokken. De Franse tanker „Sivella", die bij Kaapstad op de rotsen was gelo pen, is door sleepboten vlotgetrokken.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3