COMPETITIELEIDER THIJS JANSEN: 21 februari: helaas, een misverstand BROX VAN FEIJENOORD: „Zondag 10 maart, zo hoort het" Ajax- Feijenoord (nog) niet als avond wedstrijd KICK BERGSTRÖM: IJS WORDT GOED Recordtijden in Davos Wat doe je met zin in wat hartigs? Dan pak je zo'n lekker blikje vlees! KEES VERKERK NIET TEVREDEN „Het is wel leuk om 2.02.6 te rijden maar ik werd er weer tweede mee" Eén stadion kan al weer worden afgebroken IVOROL: de béste tandpasta TV O.S. op tv Zeventiea spelers in Belgische voetbalselectie Poehland niet in Westduitse ploeg voor Grenoble DINSDAG 6 FEBRUARI 1968 11 Dam es vqI ieyjoalplo,eg tegen Braziliaans team ii ii§i M0 i Thijs Jansen (Van onze sportredactie) HAARLEM. „Het is onze taak om te waarschuwen, als je moei lijkheden verwacht. Dat hebben we gedaan. Als de KNVB dan meent ons advies naast zich neer te moe ten leggen, dan is dat hun zaak. Dan accepteren ze ook de gevol gen. Wij hebben onze motieven kenbaar gemaakt". Dat is het oor deel van de commissaris van politie in Amsterdam, Jong, over het vast stellen van AjaxFeijenoord op zondag 10 maart. „Maar verbieden kunnen wij zo'n wedstrijd natuur lijk niet. Gelukkig maarl'. Ajax heeft de laatste weken blij gepronkt met een brief van de heer Jong, waarin hij uitdrukking gaf aan bezorgdheid voor eventuele ongeregeldheden bij AjaxFeijen oord. Moeilijkheden die hij ver wachtte omdat velen het kaartje dat zij voor de wedstrijd in de mist op 14 januari hadden, voor de nieuwe wedstrijd niet aangeoast aan de nieuwe dus zonder controle strookje maar heel zouden kunnen tonen. Hij hield rekening met ver scheurde ongeldige kaartjes en alle gevolgen van dien. De com missaris verwachtte minder moei lijkheden bij een wedstrijd op een door de weekse dag, indien de t.v. de wedstrijd zou uitzenden. Zondagavond leek de brief van de heer Jong meegespeeld te hebben in het besluit van het sectiebestuur be taald voetbal, om Ajax - Feijenoord vast te stellen voor woensdag 21 fe bruari. Ajax-secretaris Westrik: „zon dagavond om negen uur belt de se cretaris betaald voetbal van de KNVB me om te vertellen, dat het 21 febru ari is geworden. Dat lijkt me officieel. Gistermiddag horeil we van een jour nalist, dat er deining over is in Rot terdam. Dat Coler (voorzitter sectie betaald voetbal van de KNVB) heeft gezegd dat er sprake is van een mis verstand. Dat de wedstrijd op 10 maart wordt gespeeld. Een dergelijk misverstand lijkt ons uitgesloten. Zo'n man zuigt dat zondagavond toch niet uit zijn duim. Die moet daar toch op dracht voor hebben gekregen". Inmiddels praat competitieleider Thijs Jansen over: „helaas een mis verstand. Wij hebben het erover gehad, dat 21 februari een goede da tum was als beide het eens konden worden. Dat bericht is verkeerd opge vangen. Maar ik hoop dat beide par tijen nog tot elkaar te brengen zijn. Ajax zal nu natuurlijk wel in het ge weer komen. Ik verwacht eigenlijk ieder ogenblik een telefoontje van Ajax." Het bestuur van Ajax zal waar schijnlijk vanavond zijn houding bepa len. Secretaris Westrik: „wij bespreken het vanavond in een bestuursvergade ring, maar misschien kan de heer Van Praag vandaag overdag al iets berei ken". Feijenoord is inmiddels rustig. Ma nager Brox meent: „wij hebben altijd gezegd dat de wedstrijd gewoon over gespeeld moet worden op een zondag. Gewoon zoals een andere wedstrijd zou worden gespeeld op een inhaaldag.- Maandagmorgen hoorde ik van woens dag 21 februari, maandagmiddag van zondag 10 maart. Nou zo hoort het. Wij hebben er niets aan gedaan. Dat was niet nodig. Het is toch 10 maart geworden". Ajax-voorzitter Van Praag heeft gis termiddag overigens contact gehai met NTS-sport om over een t.v.-uitzen ding op 21 februari te spreken. Van morgen zei de Ajax-voorzitter daar over „de zaak is rond. De uitzending was geregeld". Maar bij NTS-sport reageert men daarop: „een contract is nog niet getekend. Natuurlijk heb ben we wel over uitzending gedacht". Feit is dat NTS-regisseur Levendek- ker en Van Praag gisteren begonnen waren met onderhandelingen over uit zending van Ajax-Feijenoord wanneer dat op 21 februari zou zijn gespeeld. DEN HAAG De Nederlandse dames- volleybalploeg, die op 7 februari in Rot terdam en 9 februari in Den Bosch tegen een Braziliaans bondsteam uitkomt ziet er als volgt uit: Joke de Dekker, Marijke Bruggeman, Annemieke Epping, Ans Snuverink, Tonny Verdysseldonk, Philippine de Roo, Hilda Blanken-Van Gulik, Henriette Wijnands, Mathilde van den Berg, Aukje de Vries, Fransje Arts, Truss Grunnekemeyer, H. Karsten en J. Pranger. Coach is J. van der Haar. GRENOBLE. Kick Bergström is een zelfverzekerde jongeman. Woensdagmor gen stapte hij in Deventer in de trein, kwam rond het middernachtelijk uur in Grenoble aan en „woont" nu rond het ovaal van de kunstijsbaan, waar nog slechts een klein groepje schaatsenrijders en -rijdsters zijn baantjes trekt en waar op het „center court" de meer artistiek aangelegde kunstrijders en rijdsters hun verplichte oefenstof doornemen. Krulletjes, krulletjes en nog eens krul letjes in allerlei variëteiten. Kick Berg ström, de zoon van de pas weer tot di recteur van de Deventer kunstijsbaan be noemde KNSB-functionaris Piet Berg ström, was donderdagmorgen reeds vroeg op de baan. Zijn taak' hier: de ijsma- kers adviseren, hoe het nu werkelijk moet. Want hij weet alles van kunstijs, zover het tenminste open banen betreft. „Voor het ijs in een hal gelden weer andere maatstaven, die echter veel simpe ler liggen. Bij een open baan moet je re kening houden met de gemperatuur, de wind, het vochtigheidsgehalte van de lucht en nog vele andere factoren. Binnen hoef je er alleen maar op te letten hoe de temperaturen in de hal is. Daar is geen kunst aan. Omdat ik als ijsmaker in De venter grote ervaring heb, heeft men mij gevraagd de mensen hier van advies te dienen. Voor mij natuurlijk een hele eer en daarom zal ik er voor moeten zorgen, dat het ijs prima is. En dat komt ook voor elkaar. Immers, mijn prestige staat hier op het spel. Bovendien hebben zij in Grenoble prachtig materiaal, waaraan dat van Deventer niet kan tippen. De capa citeit van een machinekamer is bijv. tweemaal zo groot als bij ons. De men sen echter kunnen niet die ervaring op doen zoals bij ons in Nederland, omdat de baan nog slechts kort bestaat en dan maar enkele maanden per seizoen open is. Bovendien is er een slechte samenwerking tussen de machinekamer Zwitsers -, die het ijs niet opkomen en maar bij de machines zitten en de vier baanmen- sen Fransen. Het ijsmaken is juist een samenspel tussen de machinekamer en de mensen op het ijs. Mijn taak is nu om dit samenspel te bevorderen Niet gemakke lijk. Ik geloof echter dat het de eerste dagen al aardig is gelukt Het beste is ze tegen elkaar uit te spelen, dan kom je tot het beste produkt. En daat gaat het toch om. Alles is aanwezig om dit te bereiken, vooral ook omdat het water zo schoon is. Ik ben er zeker van: „Het ijs wordt goed". Kees Broekman die als coach van de Italiaanse hardrijders reeds in Grenoble is, had nu al een gunstig oordeel over de ijspiste. „Het is nog wel geen Davos of Bislet zoals op zondag, maar hiervoor moeten ook de weersomstandigheden meewerken", aldus een ijverig meetrai- nende Broekman op deze voorjaarsdag, waarop de temperatuur iemand de uit spraak ontlokte van „De Voorjaarsspelen van Grenoble". Met hem is iedereen en thousiast over de huisvesting en het eten, twee heel belangrijke ingrediënten om tot sportprestaties van formaat te komen. 18.00-18.50 Samenvatting van de ope ningsceremonie van de Olympische Win terspelen in Grenoble. 20.20-20.35 Sa menvatting van de op deze dag gehou den wedstrijden. ytdèt. 1wHA- .w. vK-,v BRUSSEL Constant Van den Stock, de samensteller van het Belgische elftal heeft voorlopig zeventien spelers geselec teerd voor het nationale elftal. Op 7 april speelt Nederland tegen België. De „rode duivels" zullen hun trainingsprogramma woensdag beginnen met een oefenwed strijd tegen het Belgische militaire elftal. De geselecteerden zijn: Boone en Thio (FC Brugge). Bosmans (St. Truiden); Claessen, Bewalque en Thissen (Stan dard), Cornelis, Devrindt, Heylens, Ha- non, Plaskie, Puis en Van Himst (Ander- lecht), Stasart en Verheyen (Beenschot), Peters (Olympique Charleroi). Van Moer (Antwerp FC). GRENOBLE. Ralph Poehland, de skiër die twee weken geleden van Oost- Duitsland uitweek naar West-Duitsland, zal tijdens de winterspelen van Grenoble uitsluitend voor Oost-Duitsland mogen deelnemen. Voor een andere organisatie dan de Oostduitse kan hij slechts uitkomen na 7 juni 1968, want op die datum sluit de reeds opgestelde internationale ka lender van de internationale skifederatie (F.I.S.). Door deze beslissing is het zeker dat Poehland niet aan de winterspelen zal deelnemen, want na zijn vertrek naar Westduitsland had het Oostduitse Olym pische Comité Poehland van de lijst van kandidaten voor Grenoble geschrapt. ADVERTENTIE Vlees! Want dat is smakelijk en pikant op zo'n moment. En blikjes vlees kun je overal krijgen. ,115*1'H I tot wHV 5 a rt+f s w« 101 DAVOS. In de eetzaal van het Rex-hotel in Davos klonken de woorden van Kees Verkerk gisteren wat al te boud. Wat had hij, die kleine, donkere vechtjas uit Puttershoek, eigenlijk nog te vertellen. Lag een maand ge leden nog met hoge koorts in bed, belandde tijdens de Europese kampioen schappen ergens middenin het klassement, maar bestond het nu een 1500 meter in even meer dan twee minuten te rijden. Wat had hij eigenlijk nog te zeggen. De wereldkampioen liet zich 'echter niet onder tafel praten door de in grote hoeveelheden aangedragen argumenten. „Nee, jongens'was zijn verweer, „het is nu wel leuk om een tijd van 2.02.6 te rijden, maar ik werd er weer tweede mee. Magne was nog net even sneller, weet je wel. Magne zou dus de gouden medaille op de 1500 meter in Grenoble hebben gewon nen en Kees de zilveren. Voelen jullie wel. En als jullie nu ook nog weten, dat diezelfde Kees in Grenoble een gouden medaille wil winnen en als jullie dan ook nog willen begrijpen, dat ik dat goud er nog lang niet in zie, wel dan zou het misschien tot jullie kunnen doordringen, dat ik nog niet tevreden ben. Ik weet namelijk nog steeds niet waarop ik het moet gooien. Op de vijfduizend, op de tienduizend of op de 1500 meter. Geef mij de wereldkampioenschappen maar. Vind ik veel leuker". Ard Schenk en Peter Nottet waren de eersten die bij windstil weer en een tem peratuur van -2 graden voor de 1500 me ter aan de start werden geroepen. En toen Ard Schenk die allereerste 1500 meter-rit in een tijd van 2.04.7 had gewonnen Peter kwam met 2.06.4 ook al tot een goede prestatie bleken er grote moge lijkheden op het ijs van Davos te liggen. Magne Thomassen, gestart in de vierde rit, was de eerste die ervan profiteerde. Een razendsnelle start, bracht hem ai vlug onder het schema van het wereldrecord (2.03.9) van Kees Verkerk. En hoewel de laatste (te langzame) ronde in bijna 33 seconden ging, kwam de Noor toch tot een nieuw wereldrecord in een formidabele tijd van 2.02.5. Ook de Noor Bjoem Tveter en de Duit se kampioen Günther Traub bleven met tijden van respectievelijk 2.03.5 en 2.03.8 onder de oude recordprestatie van Ver kerk, die pas in een van de laatste ritten de tiende vol wraaklust samen met zijn Zweedse tegenstander Goeran Claes- son naar de startlijn gleed. De echo's van het startschot waren nauwelijks verstor ven, toen de Zuidhollander al op volle snelheid lag. Maar hoe hard Kees de rechte einden ook afstoof en hoe zuinig hij de bochten ook mocht nemen, de ach terstand op Magne Thomassen op de 1100 meter bedroeg al 2,5 seconde. Maar waar Thomassen merkte, dat zijn conditie niet toeliet in een dergelijk angstaanjagend hoog tempo door te blijven rijden, groeide Verkerk voor de zoveelste maal in zijn loopbaan weer eens een keer boven zich zelf uit. 30,6 seconde reed de cafehouders- zoon over die laatste, voor Thomassen zo moeilijke, ronde. Het was net even te weinig voor de eerste plaats. De eerste plaats, die Kees ook weer zijn wereld record had teruggegeven. Vandaar de ver zuchting van de Nederlander: „wat heb ik aan die tweede plaats, ik wil eerste wor den". Ard Schenk „jammer dat ik in de eerste rit van die 1500 meter moest star ten. Ik wist de mogelijkheden niet, anders had ik wel sneller kunnen gaan" die zijn 2.04.7 uiteindelijk slechts zag geho noreerd met een tiende plaats, revan cheerde zich op de 1000 meter. Wetende, dat er op dit ijs en onder deze weersom standigheden wereldrecords gereden kon den worden, ging hij in een „alles-of- niets" stemming het ijs op. Het werd geen .1 De Olympische Winterspelen zijn vanmiddag officieel geopend. „Je proclame l'ouverture des dixieme jeux olympiques d'hiver de Gre noble", met deze woorden van pre sident Charles de Gaulle, die ge flankeerd werd door Avery Brun- dage, de voorzitter van het I.O.C. en Albert Michallon, voorzitter van het organiserend comité, werden de spelen ingeluid. Gisteren werd nog eens gerepeteerd voor de openings plechtigheid: militairen droegen de Olympische vlag binnen (foto). Vanmiddag waren het niet mili tairen die de vlag het stadion binnendroegen, maar Oostenrijkers gekleed in nationaal kostuum. Thomassen „niets" en geen „alles". De Noordhollan der viel er precies tussenin: een evenaring van zijn eigen wereldrecord. Maar hij was er blij mee. Het leverde hem niet alleen een eerste plaats op deze afstand op, het gaf hem tevens weer wat vertrouwen in eigen kunnen. Het vertrouwen, dat in de laatste drie weken zo danig was geschokt, Dat Kees Verkerk, na zijn uitstekende verrichting op de schaatsmijl, de 1000 me ter ook nog in 1.22.0 wist te leggen hij werd er vierde mee, omdat Erhard Keiler en Günther Traub de kilometer in 1.21.3 hadden afgeraasd maakte de buiten landse schaatscoalitie alleen maar duide lijker dat de Hollanders de klap van Oslo te boven schijnen te komen. Uitslag 1500 meter: 1. Thomassen (Noor) 2.02.5 (nieuw wereldrecord); 2. Verkerk (Ned.) 2.02.6; 3. Tveter (Noor 2.03.5; 4. Traub (W.-Dld.) 2:03.8; 5. Zimmermann (W.-Dld.) 2.04.1; 6. Sandler (Zweden) 2.04.2; 7. Foness (Noor) en Kaplan (Rusl.) 2.04.3; 9. Eriksen (Noor) 2 04.6; 10. GRENOBLE. Het stadion, dat in Grenoble is gebouwd voor de officiële opening van de Olympische Winter spelen, kan vanavond al weer worden afgebroken. De buizenconstructie, die de tribunes vormde, bestond slechts voor de opening, zoqlsdie vanmiddag is verricht. De organisatoren zitten met een pro bleem Even vlug als vlaggen en an dere versieringen in Grenoble worden aangebracht verdwijnen zij weer door toedoen van souvenir jagers. De jongste deelnemer aan de winter, spelen is een Roemeense. Elf jaar en vijf maanden oud. Beatrice Hustiu. Kunstrijdster. John Tipper, Jeff Stockdail, David Bodington en J. Blewit zullen schaat sen tijdens de winterspelen Zij zijn En gelsen, die van hun Olympisch Comité alleen de reiskosten van Londen naar Grenoble hebben ontvangen. De kos ten voor de heenreis dan. Verblijf en terugreis moeten zij zelf betalen. Het zelfde geldt voor de zuster van Tip per, Pat. Zij is de enige Engelse deel neemster. De skiërs mogen tijdens de wedstrij den geen enkele reclame voeren. Ook alle merknamen op de ski's moeten worden verwijderd Jean Claude Killy doet in Chamrous- se alles wat van hem verwacht wordt. De 24-jarige wereldkampioen alpine combinatievoor de Amerikanen al 2 seizoenen King Killy kwam tijdens de trainingen van de laatste steile hel ling van de Chamrousse afsuizen zo als alleen een groot kampioen dat kan. Diep gehurkt, om de weerstand maar zo klein mogelijk te maken, leg de hij de laatste honderden meters van de Olympische afdaling af. Hij gaf de fotografen, die zich bij de training op de rand van de ski-piste hadden op gesteld, een sportieve kans om hun plaatjes te schieten. Zijn supporters stelde hij al evenmin teleur. Lachend zette hij zijn handtekeningen in de boekjes die hem werden voorgehouden. Pas toen Honore Bonnet, de ..Napoleon van de Franse ski-ploeg" het te erg vond worden, kwam ook aan Killy's geduld een toch nog onverwacht ein de. De man waarop heel Frankrijk zijn hoop heeft gevestigd volgde zijn coach naar een van de vele hotelletjes waar hij eindelijk rust kreeg. Daar na keerden ook de tientallen, veelal vrouwelijke amateurfotografen terug naar de terrasjes om bij een tempe ratuur van vijftien graden in de zon te genieten van het vele goede dat het chaotisch gebouwde wintersport centrum Chamrousse te bieden heeft. Schenk (Ned.) en Moeratov (Rusl.) 2.04.7; 12. Claesson (Zweden) 2.04.8; 16. Te Winkel (Ned.) 2.06.3; 17. Nottet (Ned.) 2.06.4; 18. Maier (Noor) 2.06.8; 22. Jorritsma (Ned.) 2.07.8; 24. Eriks (Ned.) 2.11.5. 1000 meter: 1. Schenk 1.20.6 (evenaring we reldrecord); 2. Keiler en Traub (W.-Dld 1.21.3; 4. Verkerk 1.22.0; 5. Zimmermann 1.22.2; 6. Herjuaune (Noor) 1.22.3; 7. Höfl (W.-Dld.) en Höglin (Zweden) 1.22.5; 9. Lind (Noor) 1.23.2; 10. Uster (Zweden) 1.23.5. ADVEHTENTI

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11