Gasflessen op spoorbaan in brand Roemenië keert zich fel tegen kernverdrag Khe Sanh weer onder vuur HEVIGE STRIJD IN SAIGON Llftfl Max Tailleur in ziekenhuis Huil treurt om 60 doden Politieke activiteiten in kazernes taboe HET WEER Zuid-Korea eist van VS hardere houding Dr. Berghuis treedt af Oe Thant van 7 tot 9 april naar ons land morris Betoging in Paramaribo Burgers vluchten Wat meer vraag op arbeidsmarkt Beslissing van opperbevel: Oneerlijke chef kwam berooid terug Ambassadeur teruggeroepen Nieuw Russisch ministerie Onderzoek naar dood van priesters in Dachau Kind drie keer armpje gebroken —«1 fa«« k mmë REGENKLEDING 58e JAARGANG NUMMER 80 DINSDAG 6 FEBRUARI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389; na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,— per kwartaal, 14,50 franco per^ post, Zui per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Treinverkeer bij Haarlem gestagneerd Protest Zie verder pagina 3 1 Het woord is aan Drie trawlers vergaan Zie verder pagina 8 !N DEZE KRANT Enkele buien Eis van vier jaar tegen vader - voorzitter ARP - STYLE AND PERFECTION IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Rond het middaguur zijn enkele butaangasflessen op de spoor baan ter hoogte van kolenhandel Hoen derdos aan de Kinderhuissingel ,die door de Spoorwegen werden gebruikt om de wissels voor bevriezen te vrijwaren, in brand geraakt. Het treinverkeer werd hierdoor gestagneerd. Door een elektrische vonk vatte ont snappend gas uit de flessen vlam, waart door de rubberslangen gingen branden. De brandweer kon explosie van de fles sen voorkomen door ze te koelen met een hogedrukstraal. Daarna verwijderde zij de flessen, al koelende, van de spoor baan en zette ze onder het ijs. Het trein verkeer in de richtingen IJmond en Rot terdam, waaronder twee buitenlandse ex- prestreinen, ondervond 20 minuten ver traging. GENÈVE (AP). Roemenië trotseert openlijk het Amerikaans-Russische ont werp voor een verdrag voor de niet-ver- spreiding van kernwapens. In een serie van twaalf puntige vragen, waarvan enkele sterk geladen met sar casme, heeft de Roemeense ambassadeur Ecobesco het ontwerp voor de conferentie van zeventien landen letterlijk aan stuk ken gescheurd. Ecobesco had scherpe critiek op de af wezigheid in het ontwerp van elke veilig heidswaarborg om niet-atoomlanden te beschermen tegen atoomaanvallen. Hij eiste verder dat er een „krachtige wettelijke verplichting" in opgenomen wordt van de zijde van de kernmog'end- heden om actief met ontwapening te be ginnen. SAIGON (Reuter, AFP en AP). Het afgelopen etmaal is de strijd bij de grens tussen Noord- en Zuid-Viet- natn opnieuw opgelaaid. Het vlieg veld van Khe Sanh, dat volgens presi dent Johnson „geen tweede Dien Bien Phoe mag worden" is weer met mor tiergranaten beschoten. Saigon is een stad van angst, wanhoop en verwar ring geworden. Niemand weet precies waar de Vietcong zich schuil houdt. Zuidvietnamese soldaten hebben hun eigen hoofdstad gebombardeerd en met artillerie beschoten. De Chinese wijk Cholon is door de Amerikanen gebombardeerd. Duizenden huizen staan hier in brand. De elektri sche centrale werd door de Vietcong aan gevallen, waarna de stroom uitviel. De watervoorziening in Saigon is voor twee dagen stopgezet. Volgens de Amerikaanse opperbevel hebber in Zuid-Vietnam, generaal West- moreland is het offensief tot staan ge bracht, maar hij waarschuwde voor „een mogelijke tweede golf aanvallen". „Wij zijn trots zij aan zij te strijden met der gelijke bondgenoten", aldus Westmore- land over de Zuidvietnamese strijdkrach ten, waarvan het Zuidvietnamese bevrij dingsfront heeft gemeld dat honderden officieren en manschappen zijn overge lopen naar de Vietcong. Het front richtte een oproep tot de Chinezen en andere buitenlanders in Zuid-Vietnam om zich aan te sluiten in de strijd tegen de Ame rikanen en de regering in Saigon. In Saigon zouden militie-eenheden zijn gevormd om de aanvallen van regerings troepen te weerstaan. In de steden Can Tho en Hoeé hebben Zuidvietnamese en Amerikaanse beschie tingen hele gebieden in puinhopen ver anderd. In de straten van de oude kei- zersstad voeren mariniers zuiveringsac ties uit. Westerse diplomaten in Zuid-Vietnam menen dat de toestand van voor het of fensief nooit meer kan terugkeren. De Vietcong heeft een psychologische over winning geboekt die men nooit voor mo gelijk heeft gehouden, zo zei men. Het Saigonse blad „Tien" is voor onbe paalde tijd verboden wegens het publice ren van een artikel over de voedselsitua tie zonder dat eerst aan censuur te on derwerpen. De stad My Tho, op vijftig kilometer ten zuidwesten van Saigon, is weer vast in handen van de Zuidvietnamezen. Ver slaggevers die de stad bezochten, melden echter dat de chaos enorm is. My Tho is een ruïne met een verslagen bevolking. Tweehonderd burgers zijn gedood bij de gevechten van vorige week. Ongeveer 5000 huizen zijn met de grond gelijk ge maakt, goeddeels door Amerikaanse jachtbommenwerpers en Zuidvietnamese artillerie. In de Westduitse stad Frankfort zijn gisteren bijna alle beschikbare manschap pen van de politie met honden en water kanonnen in actie gekomen om het hoofd te bieden aan massale betogingen tegen het Amerikaanse Vietnam-beleid. De Amerikaanse parlementariër Reuss heeft geprotesteerd tegen de executie op straat van een Vietcong-officier. „Dit brengt het afschuwelijke risico mee dat onze gevangenen in de handen van Noordvietnamezen nu ook op deze wijze zullen worden behandeld", zei hij. Generaal Wheeler, chef van de geza menlijke Amerikaanse chefs van staven, heeft gezegd het incident in Saigon te betreuren. ,s JA.,,.- f ?8f Mirza Hussayn Ali: Het Boze bestaat niet zelfstandig, het is de afwezigheid van het Goede. AMSTERDAM. Opnieuw ligt Max Tail leur in de Centrale Israëlitische Zieken verpleging in Amsterdam, waar hij aan zijn rechterknie is geopereerd. Max Tail leur, die al jaren aan gewrichtsreuma lijdt, heeft in dit ziekenhuis twee jaar ge leden een kuur ondergaan. De pijn in zijn knie werd begin vorige week zo ondraaglijk, dat hij zijn tournee door Nederland moest opgeven. Het zal nog geruime tijd duren voor Max Tailleur zijn rechterbeen weer zal kunnen gebruiken. „Ik moet eerst met krukken lopen", zegt hij. Maar hij houdt er de moed goed in, grapjast met de verpleegsters en hoopt op 15 maart op de planken terug te keren. Als opgejaagd wild in doodsnood groept een aantal bewoners van Sai gon, gevlucht voor het oorlogsge weld, maar verrast door een hel van kogels van de strijdende partijen bijeen. De burgers van de Zuidviet namese hoofdstad mogen overigens niet meer buiten komen. Militaire patrouilles schieten direct op ieder een die zich op straat begeeft. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse vissersplaats Hull, die reeds in rouw was gedompeld over het verlies van twee trawlers met elk twintig man aan boord, is door een nieuwe slag getroffen door het vergaan tijdens een sneeuwstorm van een derde trawler, de „Ross Cleveland", met negen tien opvarenden bij de Noordkaap van IJsland. Het schip was twee weken geleden uit Huil vertrokken. Een IJslandse trawler ging in dezelfde storm ten onder. Vissers vrouwen in Huil hebben bij de regering in Londen aangedrongen op betere veilig heidsmaatregelen voor vissers. Een vierde Britse trawler, de „Notts County" uit Grimbsby, liep maandag voor de IJslandse kust aan de grond. Gelukkig konden de twintig opvarenden door de IJslandse kustdienst worden gered. Een hunner is echter aan de ontberingen be zweken. DEN HAAG. In januari is het aan tal werklozen in ons land opgelopen van 113.600 tot 123.100. Als echter rekening wordt gehouden met de seizoensinvloed dan blijkt het aantal werklozen gedaald met ongeveer 1500. De vraag naar arbeidskrachten steeg in januari van 55.300 tot 56.400. Een en ander is meegedeeld door het ministe rie van Sociale Zaken. UTRECHT. De garnizoenscomman dant van Utrecht heeft een verzoek van het Politiek Jongeren Contact in de Dom stad om in de kazernes discussie-avonden te organiseren, van de hand gewezen. In verband met het neutrale karakter van de strijdkrachten wordt volgens de garnizoenscommandant ook nu nog iede re vorm van politieke activiteit binnen de kazerne als minder gewenst be schouwd. De beslissing geen activiteiten van het Politiek Jongeren Contact binnen de ka zernes toe te laten is genomen door de bevelhebber der landstrijdkrachten. Zij geldt voor alle kazernes in Nederland, zo deelt de Legervoorlichtingsdienst mee. De bevelhebber is uitgegaan van de al gemeen heersende gedachte, dat in de kazernes de neutraliteit moet worden ge handhaafd. Hij vindt het niet juist hier bij een verband te leggen met de ophef fing van het lectuurverbod. Het Politiek Jongeren Contact, waarin alle politieke jongerengroepen zijn ver tegenwoordigd, heeft zijn bevreemding over dit standpunt uitgesproken. Gesteld wordt dat het Politiek Jongeren Contact Utrecht door zijn samenstelling een neu trale organisatie is. Als het dus zijn ac tiviteiten binnen de kazerne zou mogen ontplooien zou het geen inbreuk maken op het neutrale karakter van de strijd krachten. Tevens is het P.J.C.U. van oor deel, dat neutraliteit nog geen afzijdig heid hoeft te betekenen. Daar onlangs het leesverbod in de ka- Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Kunst 7 Radio en tv7 Feuilleton8 Beeldverhalen 8 Aangestipt 8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport 11 Ferdinand 12 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien, sommige met sneeuw of hagel. Tijdelijk krachtige, aan de kust mogelijk harde zuidoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. Enkele honderden leerlingen van de Algemene Middelbare School m Paramaribo hebben voor het mi nisterie van Algemene Zaken een demonstratie gehouden naar aanlei ding van de grenskwestie Suriname- Guyana. In afwachting van de komst van premier Pengel gingen zij met hun borden, waarvan sommige anti- Nederlandse leuzen bevatten, op de grond zitten. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op 30 januari precies een week geleden is bij de politie aangifte gedaan van de ontvreemding van ƒ2200 bij een schoenenzaak in Beverwijk, door een filiaalchef. Bij onderzoek bleek, dat de man, woon achtig in het Brabantse Best niet in zijn pension was teruggekeerd. Naderhand is aan het licht gekomen, dat de filiaalchef met het geld aan de zwier is gegaan in Knokke. Toen hij al zijn geld in een ca sino had verspeeld, heeft de berooide man zich vrijwillig bij de politie in Vlissingen gemeld. De parketwacht van Middelburg heeft de filiaalchef daarna overgebracht naar de politie in Beverwijk, waar de man een volledige bekentenis heeft afge legd. Hij is nu voorgeleid voor de offi cier van justitie in Haarlem. SEOEL (AFP-AP) Premier Tsjoeng II Kwon van Zuid-Korea heeft de Ameri kaanse ambassadeur, William Porter, en de Amerikaanse commandant van het VN- leger in Korea, generaal Charles Bone- steel, ontboden om te protesteren tegen de wijze waarop de Amerikanen de onder handelingen met Noord-Korea voeren over de Pueblo-affaire. Tsjoeng wil niet dat Amerika concessies doet en heeft geëist dat Amerika krachtig bij Noord-Korea protesteert tegen de over val, die onlangs in Seoel door Noordko- reanen is gepleegd. De Amerikanen moe ten volgens Tsjoeng krachtige maatregelen nemen om nieuwe provocaties te voorko men. Later is de ambassadeur van Zuid-Korea in Washington Kimoongjo, met spoed naar Seoel ontboden, aldus is uit betrouwba re bron in de Zuidkoreaanse hoofdstad vernomen. De ambassadeur had gisteren stappen gedaan bij het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington aan welk ministerie Zuid-Korea bereidheid tot een compromis in de Pueblo-affaire ver wijt. Naar verluidt zou de Zuidkoreaanse president Park Tsjoeng Hee, besloten heb ben de Amerikaanse ambassadeur in Se oel, William Porter, niet meer te ontvan gen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk heeft verklaard dat de Verenigde Staten Noord-Korea nimmer hun excuses zullen aanbieden voor het incident met de „Pueblo". „Het idee dat schepen onder Amerikaan se vlag in volle zee zo maar in de gehele wereld kunnen worden opgebracht is iets dat we niet kunnen aanvaarden. Zoiets hebben we nog nooit in onze geschiede nis aanvaard en zoiets zullen we ook nooit aanvaarden," zei hij. MOSKOU (AP) De Sovjet-Unie heeft bekendgemaakt een nieuw ministerie in het leven te hebben geroepen. Een onder minister voor defensie-industrie, Viatsje- slav Bakhirjev, is als hoofd van het nieuwe ministerie aangesteld. De naam, die het nieuwe ministerie draagt, is ministerie voor Machinebouw. Er bestond een ministerie voor algemene machinebouw en een voor beperkte machinebouw, ook waren er al ministeries voor constructie en lichte industrie. De behoefte aan een nieuw ministerie is mogelijk ontstaan door de produktie van een nieuw soort wapens, zoals het begin van een grootscheepse fabricage van anti- ballistische projectielen. Jaren is hiermee geëxperimenteerd. Westerse deskundigen op het gebied van de zich in geheimzinnigheid hullende Rus sische economie zijn al lang van mening dat „machinebouw en metaalbewerking" het etiket is voor militaire produktie, daar het ministerie voor Defensie-industrie in de economische rapporten van de Sovjet- Unie niet voorkomt. MÜNCHEN (AP). Het hof van Jus titie in München stelt een onderzoek in naar de dood van vierhonderd priesters in het concentratiekamp Dachau. De officier van justitie Karl Weiss heeft meegedeeld dat ongeveer vierhonderd priesters van Duitse, Oostenrijkse en Tsjechische nationaliteit tussen 1939 en 1941 in het kamp zijn gestorven. De priesters stierven aan ondervoeding en ziektes. Andere priesters werden naar kampen elders overgebracht en daar ge dood. Weiss zei dat de namen van de ver dachten bekend zijn. Arrestaties zijn nog niet geschied. Het onderzoek zal zeker nog een jaar duren, aldus Weiss. (Van onze correspondent) UTRECHT. Vier jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke terbeschikkingstel ling van de regering eiste de officier van Justitie tegen een 31-jarige arbeider die wegens poging tot doodslag voor de Utrechtse rechtbank terecht stond. Hij had op 27 augustus van het vorig jaar zijn 10-jarig dochtertje zo mishan deld dat haar linkerarm brak en het kind zolang in een wurggreep gehouden dat het bewusteloos raakte. Het was de derde keer binnen een jaar dat het meisje een gebroken arm kreeg door de mishandelin^ gen van haar vader. De rechtbank zal uitspraak doen op 20 februari. BREDA De rechtbank in Breda heeft drie kalvermesters en een veehandelaar met boete bestraft wegens het inspuiten van kalveren met hormonen. Dit opfok- middel is bij de wet verboden omdat de volksgezondheid daardoor in gevaar wordt gebracht. Een kalvermester uit Zundert kreeg duizend gulden boete en zijn col lega's uit Achtmaal en Udenhout ieder 750 gulden boete. Een veehandelaar uit Den Bosch, eigenaar van de ingespoten kalveren kreeg tweemaal 1250,- boete. zerne werd opgeheven, moet er volgens de politieke jongeren ook plaats zijn voor een open discussie via een informatie ve politieke bijeenkomst. Aan de garni zoenscommandant is gevraagd wat het accent „nu" in zijn antwoord betekent. Het P.J.C. wil weten wanneer de hoogste instantie dan wel de tijd rijp acht voor dergelijke bijeenkomsten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Dr. W. P. Berghuis zal om gezondheidsredenen aftreden als voor zitter van de Anti-Revolutionaire Partij. De datum van het aftreden van dr. Berg huis, die voorzitter is geweest sinds 1955, is nog niet bekend. In tussentijdse vacatures in het dage lijkse bestuur van de ARP kan het Par tijconvent (bestaand uit vertegenwoor digers van de statenkieskringen) voor zien. Maar omdat het hier de partijvoor zitter betreft, wordt aangenomen dat een speciale deputatenvergadering (die alle kiesverenigingen vertegenwoordigt) zal worden bijeengeroepen. Dr. Berghuis, die burgemeester van Kampen is, heeft er ook, zoals vorige week gemeld, op medische grond voor be dankt burgemeester van Hilversum te wor den. Hij zal wel voorzitter blijven van de ARP-fractie in de Eerste Kamer. DEN HAAG De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, zal op uitnodiging van de regering Nederland bezoeken van 7 tot 9 april. De secretaris-generaal zal na zijn be zoek aan ons land naar België vertrekken, waar hij op 9 en 10 april zal zijn, en van daar naar Luxemburg, dat hij op 11 april bezoekt. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam woninginrichting S P IJ K E R SNELLIUSSTRAAT 23 27 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1