VAN DAG TOT DAG Oe Thant naar Moskou en Londen Washington openhartiger over „Pueblo"- en Vietnam-crisis McNamara erkent muisstille missie van spionageschip Onze levensverzekering is straks bijna f4.000,- hoger... u en dat kost geen cent méér! PREMIE SPAARPLAN M K Tito en Nasser werken aan een nieuw plan 1 Grote goudsmokkel in Japan ontdekt Verdronken padvinder uit Antwerpen in Brussel gevonden Aan doodsoorzaak van NPD-lid wordt betwijfeld Blaiberg voorlopig niet naar huis Israel schaft Egyptisch geld af Smartegeld voor geïnterneerden commentaar op actuele zaken amm DINSDAG 6 FEBRUARI 1968 Wereldraad voorgedragen Compromis Bekennen' Alles wat wij doen is deelnemen aan het Premie Spaarplan. We betalen nu samen jaarlijks zo'n 500 gulden levensverzekeringpremie en daarom krijgen we straks elk jaar 100 gulden terug van dit natio nale plan. Belastingvrij! Wij gaan het geld gebruiken om onze levens verzekering te verhogen. Dat scheelt maar liefst zo'n 4.000 gulden Basis voor persoonlijk bezit Hoopgevend KÉSMM Brown geeft toe Leeper overleden Het tweede Kamerdebat over Vietnam, dat vandaag in Den Haag begint, heeft plaats onder geheel andere omstandig heden dan het vorige. In 1967 werd over de oorlog in Vietnam gediscussieerd op een tijdstip dat een vruchtbaar vredes initiatief mogelijk leek. Er leefde toen bij de meerderheid der Nederlandse parle mentariërs de overtuiging dat een staking van de Amerikaanse bombardementen de stoot zou kunnen geven tot een begin van onderhandelingen. Minister Luns weigerde echter de mening van die meerderheid tot regeringsopinie te maken en volstond met het overbrengen van de gerucht makende motie onder aantekening dat de Nederlandse regering niet van dezelfde mening was. Het zou een blijk van verkeerde beoor deling der situatie zijn, indien de Kamer vandaag een soortgelijke motie zou for muleren. Een beroep op Washington tot staking van de bombardementen zou als een tang op een varken slaan, nu de oor log op grote schaal is losgebroken en de Amerikaanse luchtmacht in koortsachtige bedrijvigheid is in alles wat de dreigen de invasie der Noordvietnamese legers in Zuid-Vietnam afbreuk kan doen. Weliswaar zijn de gestadige bombarde menten op Noord-Vietnam verminderd, maar dat is een gevolg van strategische verschuiving der activiteit. De boiftmen- werpers zijn bezig boven de brandhaarden der gevechtshandelingen in het zuiden met ondersteuning van de grondtroepen. De burgerbevolking van Noord-Vietnam kan iets ruimer ademhalen, maar de bur gers van de Zuidvietnamese steden vallen bij honderden onder de bomaanvallen der Amerikanen op Vietcongconcentraties. Het onvoorstelbare leed van de Zuidvietna mese burgerbevolking, die tussen de af schuwelijke terreur van de als razenden vechtende rebellen en de militaire tegen acties van de Amerikanen en Zuidviet namese troepen worden vermalen als tus sen molenstenen, is de voornaamste drijf veer voor hen die proberen een middel te vinden de slachtingen te doen ophou den. Ook in het Nederlandse parlement moge die drijfveer de debatten beheersen, ofschoon op dit ogenblik moeilijk iets te bedenken is dat ook maar iets zou kun nen helpen. Het tijdstip van matiging en vredes offensieven is voorbij, de oorlog is onstuit baar voortgegaan naar steeds groter af metingen. Het gevaar waarvoor al jaren door zovelen is gewaarschuwd, is werke lijkheid geworden: de strijd heeft een schaalvergroting ondergaan die beëindi ging langzamerhand onmogelijk maakt. Er is geen enkele kans dat het Kamer debat over Vietnam, hoe het ook ver loopt, enige invloed zal hebben op dat gene wat zich in Vietnam voltrekt. De enige mogelijkheid ligt in een inter nationale actie van bemiddeling, waarbij de medewerking van de Sovjet-Unie onontbeerlijk is. Of die actie gestalte zal kunnen krijgen en of Nederland daar bij een vruchtbaar initiatief zou kunnen ontwikkelen zijn vragen die vandaag in de Kamer onbeantwoord zullen blijven, Het enige antwoord dat ons parlement op de brandende vraag over de kwestie Vietnam zal kunnen geven is: een over de partijbelangen heen reikende wil tot een nationale vredesbijdrage tot uiting brengen, onder de eensgezinde over weging dat de belangen van Amerika, van Vietnam en van de wereld zo'n initia tief eisen. Men moet echter maar afwachten of de Kamer zich in dit geval kan opwerken tot die eensgezinde overweging. Vietnam is immers bij bepaalde partijen binnen lands politiek ingrediënt geworden, waar mee partijprestiges vermengd zijn. NEW YORK (AP). V.N. secretaris generaal Oe Thant zal dinsdagavond uit New York vertrekken voor bezoeken aan Moskou en Londen, waar hij besprekingen zal voeren met respectievelijk premier Kosygin en premier Wilson. Vóór zijn bezoek aan Moskou zal Thant eerst in New Delhi overleg plegen met premier mevrouw Indira Gandhi en pre sident Zakir Husain van India. In de Indiase hoofdstad zal hij ook het woord voeren op de tweede zitting van de V.N.-conferentie over handel en ont wikkeling. TOKIO (AFP). De Japanse douane is een enorme goudsmokkel op het spoor gekomen. Maandag ontdekte zij in de rui men van drie schepen die in de haven van Yokohama liggen, 560 blokken goud van een kilo elk, die een waarde vertegenwoor digen van 1.100.000 dollar. Drie zakenlieden, waaronder de presi dent-directeur van een Amerikaanse maatschappij, zijn gearresteerd. Het aftreden van de 56-jarige dr. Berg huis als voorzitter van de Anti-Revolutio naire Partij heeft een betekenis die verder reikt dan voor de A.R.P. alleen. Als partij voorzitter was dr. Berghuis een van de anti-revolutionairen die een groot aandeel had in de renaissance van de A.R.Pde omvorming tot evangelische volkspartij met een gematigd progressief karakter. Hij koii dat doen omdat hij prestige had zowel bij de oude achterban die nog leef de met herinneringen aan Colijn en Schouten, als bij de jonge radicalen die de A.R.P. nog progressiever willen maken. Dr. Berghuis was de man die de A.R.P. indertijd sociaal-links" noemde een uitdrukking waar hij veel over te horen kreeg, maar die hij met veel energie en niet zonder succes probeerde waar te maken. Het is geen geheim dat zijn voor keur voor samenwerking met andere poli tieke groeperingen uitgaat naar de Partij van de Arbeid en niet naar de V.V.D. Na de verkiezingen van 1967, toen zijn partij genoot mr. Biesheuvel tevergeefs een li beraal-confessioneel kabinet probeerde te vormen, gaf hij aan deze voorkeur nogal duidelijk uiting. Dr. Berghuis nam namens zijn partij deel aan de groep van achttien, het samenwerkingsorgaan van de drie con fessionele partijen, K.V.P., A.R.P. en C.H.U. dat de basis probeert te leggen voor een nieuwe confessionele partij. Ook in deze bijeenkomsten heeft dr. Berghuis meer dan eens duidelijk laten blijken in welke richting zijn politieke sympathieën liggen. Een wat kleurloze confessionele middenpartij als resultaat van het inter confessionele overleg hoeft van hem niet, zoals hij zelf eens zei. Dr. Berghuis studeerde rechten aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en kwam via een ambtelijke loopbaan in de poli tiek. Hij is burgemeester van Kampen en sinds maart 1959 lid van de Eerste Kamer waar hij optreedt als fractievoorzitter van de A.R.P. Zijn slechte gezondheidstoe stand kwam een week geleden al aan het licht toen hij een benoeming tot burge meester van Hilversum om gezondheids redenen moest afslaan. STOCKHOLM (AFP) Een groep Zweedse parlementsleden heeft de „We reldraad van Kerken" voorgedragen voor de Nobelprijs-1968 voor de vrede. (Van onze correspondent) WASHINGTON. De propagandistische mist, waarachter de Ameri kaanse regering in de afgelopen weken haar werkelijke gevoelens over het Pueblo-incident en het Vietcong-offensief in Vietnam poogde te verbergen, begint op te trekken. De afgelopen dagen is officieel door figuren als de ministers McNamara en Rusk en onderminister Katzenbach en niet-offi- cieel door vele ambtenaren op wat lager niveau gedeeltelijk onthuld wat president Johnson en zijn mannen binnenskamers denken over de crises, die de hoofdstad in een krampachtige spanning hebben gebracht. Wat de Pueblo betreft, het inlichtin genschip met 83 bemanningsleden dat ruim twee weken geleden door Noord- Korea werd opgebracht, staat nu wel vast dat ondanks het oproepen van reserve- troepen en de ultimata en de betweterige verklaringen van ambassadeur Goldberg in de Veiligheidsraad president Johnson een soepel standpunt inneemt en bereid is een korf vol zoete broodjes te bakken als hij daardoor zijn 83 landgenoten te rug kan krijgen. De positie, waarbij ge sproken werd over „piraterij" en „fla grante schending van het internationale recht" heeft men nu openlijk verlaten, wat vooral het afgelopen weekeinde bleek toen McNamara toegaf niet met zeker heid te kunnen zeggen dat de „Pueblo" vóór haar aanhouding door de Noordko- reanen de twaalfmijlszone der Noordko- reaanse wateren niet had geschonden. Tussen 10 en 21 januari hoorden wij niets van het schip dat probeerde muis stil zijn spionagemissie te volbrengen, al dus McNamara, die daarmee de Russi- schuwingen van Noord-Korea aan het adres van Amerikaanse inlichtingensche pen, de „Pueblo" rustig verder te laten varen vlak langs Noord-Korea's wateren zonder bescherming en zonder vliegtui- gen. Of de president wat Vietnam betreft ook ontevreden is over zijn militairen is nog niet duidelijk, maar opgetogen kan de doorgewinterde politicus in het Witte Huis onmogelijk zijn over de jongste ontwikkelingen. Vooral nu de berichten uit Khe Sanh waar flink gevochten wordt begeleid wor den door geruchten dat de Vietcong een tweede offensief in de steden zou voor bereiden beginnen steeds meer Amerika nen, binnen en buiten de regering, naar hun hoofd te grijpen en te zeggen: Hoe kan dit allemaal? Zei generaal Westmore- land niet kort geleden dat 67 percent van de Zuidvietnamezen onder controle van het regime in Saigon stonden? En wordt er niet steeds gepraat over honderden dorpen die definitief gepacificeerd zouden openbaar verklaarde dat er in de afge lopen jaren vele fouten, ook door hem, zijn gemaakt. Als voorbeeld noemde hij president Kennedy's onfortuinlijke invasie in Cu ba's Varkensbaai, maar hij gaf ook aan dat het Vietnam-beleid verre van smette loos was geweest en dat de regering nooit had beseft dat de interventie uit zou lopen op een bloedige strijd met een half miljoen troepen op het Aziatische vasteland. McNamara vertrekt en zijn schuldbe kentenis heeft misschien weinig invloed meer op het komende Vietnam-beleid. Maar er is een groeiende soepelheid in Washington waarneembaar, waarvan Mc- Namara's openhartigheid niet los staat. Een soepelheid, waarvan de ondergrond een groeiend besef lijkt van de beperkin gen waaraan ook een militair-economi sche supermacht als de Verenigde Staten onderhevig is en die haar uitingsvormen heeft in het voorzichtige en genuanceerde Pueblo-beleid en de recente compromis- formule voor overleg met Noord-Vietnam. Onvoorstelbaar is het leed van de Zuidvietnamese burgers, die in deze dagen van geweld in alle richtingen vluchten, maar nergens rust vinden. Deze foto van een snikkende Viet namese vrouw en een vermoeid kind geeft duidelijk weer wie het eigen lijke slachtoffer zijn van de alles- verpletterende oorlogswals. (Telefoto). ADVERTENTIE GERO GERO CASSETTES Op onze speciale afdeling op de eerste etage tonen wij U een keur aan modellen. Ook is er keuze uit vele uitvoeringen zoalspleet, luxueus edelstaal en vlekvrij staal. Prijzen reeds vanaf f140.- voor een 6-per- soons cassette. HETHOSMCr HET HUB WH GR. HQUTSTR. 49 TEL.20049 - HAARLEM sche ambassadeur bij de Verenigde Naties I zijn? Zei niet pacificatiechef Robert Ko- Morozov achteraf gelijk gaf. Morozov hield bij de laatste Veilig heidsraad-bijeenkomst Goldberg namelijk voor dat deze ten onrechte beweerde dat de „Pueblo" nimmer tijdens haar missie de territoriale wateren van Noord-Korea had geschonden, daar niemand in de Amerikaanse regering dit kon weten in verband met de totale „stilte" van de Pueblo tussen 10 en 21 januari. mer nog kort geleden dat grote aanvallen van de Vietcong niet meer mogelijk wa ren? De regering geeft op al deze vragen nu niet langer pasklare antwoorden waarin het zo kan worden gedraaid dat het po sitief voor het Amerikaanse beleid uit valt. Men geeft toe dat het Vietcong-of fensief als een „schok" kwam, dat de Amerikaanse inlichtingendienst maar onvoldoende op de hoogte was van wat er broeide, dat het moeilijker dan ooit zal Hiermee lijkt Washington de weg te hebben geopend voor een compromis met I zijn om' <je Zuidvietnamese bevolking er- Noord-Korea dat gisteren in de Ameri-1 -* kaanse hoofdstad aldus werd geformu leerd: Amerika zou moetep toegeven dat Noord-Korea's territoriale wateren wel licht geschonden werden. Daarover zou men zijn spijt betuigen en aankondigen eventueel schuldige bemanningsleden van de „Pueblo" te zullen straffen. In een televisievraaggesprek op zondag ging Mc Namara al bijna zo ver dat hij dit com promis omhelsde. President Johnson schijnt overigens woedend te zijn op de marine, die zo dom is geweest ondanks de herhaalde waar- patroon van verwoesting dat wij schep pen, maakt een effectieve politieke toe komst alleen maar moeilijker" en dat „de regering die wij nu steunen geen aanwijzing heeft gegeven dat zij in staat is het vertrouwen van de eigen bevol king te winnen". En Kennedy concludeer de dit nog voor het Vietcong-offensief begonnen was en de situatie zoveel bloe diger en onoverzichtelijker is geworden. van te overtuigen dat Saigon in staat is voor veiligheid te zorgen. Dat de golf van gewelddadigheid het vluchtelingencijfer weer drastisch heeft doen stijgen en er opnieuw toe heeft bij gedragen dat de Zuidvietnamese samen leving nóg'verder desintegreert zien vele Amerikaanse ambtenaren als een ernstige terugslag voor het beleid van Washing ton. Vooral in het licht van het rustige, weloverwogen rapport dat senator Ted Kennedy eind januari uit Vietnam mee bracht en waarin te lezen stond dat „het ADVERTENTIE Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (levensverzekeringen, spaar- en effectenbewijzen, hypo theekaflossingen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Een hoopvol feit was dat minister Mc- I Namara, die aan het eind van deze maand het „Pentagon" zal verlaten en president i van de Wereldbank zal worden, in het BRUSSEL. Uit de Schelde bij Ant- I werpen is het overschot opgehaald van een twaalfjarige jongen, die 3 weken ge leden in een Brusselse randgemeente in een diepe put viel en verdween. Tijdens een sneeuwballengevecht van een groepje padvinders op een braakliggend stuk grond verdween de jongen toen voor de ogen van zijn kameraden in een me tersdiepe put, die in verbinding stond met een hoofdriool. Naspeuringen bleven I vruchteloos. Het stoffelijk overschot moet via de I Brusselse riolering en het zeekanaal van Brussel in de Schelde zijn gekomen. MüNCHEN (AP). De officier van jus titie heeft zijn onderzoek naar de dood van een lid van de NPD, Carl Hoffmann, voortgezet na een 2de lijkschouwing, die twijfel heeft doen rijzen aan de oorspron kelijke bevinding van een natuurlijke dood. Dr. Joachim Camerer, van de medische faculteit van de universiteit van München heeft de pers meegedeeld dat hij verse wonden had aangetroffen op het hoofd, in de nek op de borst en op de linkerarm, die door slagen waren veroorzaakt. Camerer voegde er aan toe, dat hij de feitelijke oorzaak van Hofmanns dood niet kon vastellen. KAAPSTAD (AP) Een woordvoerder van het Groote Schuurziekenhuis in Kaap stad heeft bekendgemaakt dat er zich nog steeds vloeistof verzamelt rond het ge transplanteerde hart van dr. Philip Blai berg. De vloeistof is al meerdere malen afgetapt, zo zei hij. „Er is echter geen reden tot alarm. Zijn toestand is momenteel bevredigend", al dus de zegsman. Mevrouw Blaiberg heeft gezegd dat het ontslag van haar echtgenoot uit het zie kenhuis een week, „misschien wel een maand", is uitgesteld. De artsen achten het tijdstip van ontslag nog te vroeg, licht te zij toe. ASSOEAN (AP) President Nasser van Egypte en president Tito van Joegoslavië hebben gisteren hun besprekingen voort- gezet. Naar verluidt wil Tito Nassers goed keuring verkrijgen voor een nieuw „Tito- iilan" ter oplossing van de crisis in het I Midden-Oosten. Volgens bevoegde kringen in Cairo is een herziene versie van de „Tito- formule" aan de orde. Men zou voor deze I versie Washingtons instemming willen krijgen opdat de Verenigde Staten Israel kunnen bewegen mee te gaan. De nieuwe voorstellen behelzen een ge- I demilitariseerde zone langs de grenzen van Israel met zijn buurlanden. Deze grenzen zouden lopen volgens de lijnen van mei, voor het uitbreken van de juni-oorlog en de gedemilitariseerde zones zouden aan beide zijden van de grenslijn komen te lig- gen. Het plan omvat verder; Terugtrekking der Israëlische troepen uit de na juni bezette gebieden. Regeling van het probleem der Palestijn se vluchtelingen. Beëindiging van de nu reeds twintig jaar durende staat van oorlog tussen Israel en de Arabische landen. Vrije doorvaart voor Israel door het Suez-kanaal en de Straat van Tiran. Israel heeft de Egyptische munteenheid in de bezette Gazastrook en in Noord-Sinaï als betaalmiddel afgeschaft. Tot 16 februari kunnen de Arabieren hun geld wisselen voor de Israëlische ponden tegen de huidi ge koers (vier Israëlische ponden tegen één Egyptisch pond). Een legerwoordvoerder heeft bekend ge maakt dat iedereen die na 17 februari het Egyptische pond nog zal accepteren be straft kan worden met vijf jaar gevangenis straf. LONDEN (AP) De Britse minister van Buitenlandse Zaken George Brown heeft in het Lagerhuis verklaard dat zijn ministerie de aanvraag voor smartegeld van twaalf Britse militairen, die in het nazikamp Sachsenhausen geïnterneerd zijn geweest, uitgebreid heeft behandeld. De Britse ombudsman, sir Edmund Compton, had het ministerie op 21 de cember schuldig bevonden aan veron achtzaming van de zaak. Oorspronkelijk had het departement het verzoek der twaalf mannen van de hand gewezen, aanvoerend dat zij in een speciaal krijgsgevangenenkamp bij het concentratiekamp hadden gezeten en nooit waren gemarteld. Brown bewees het twaalftal in zijn rede alle eer en verklaarde dat zij een aanvul lende compensatie zullen ontvangen. LONDEN (AP) Sir Reginald Leeper, eens door de nazi-ministers voor Propa ganda Göbbels de gevaarlijkste vijand van Hitler in het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken genoemd, is op 79- jarige leeftijd overleden. Hij was as sistent van de directeur-generaal voor de politieke oorlogvoering en hield zich be zig met het bedenken van strijdmiddelen tegen de nazi-propaganda. Sneeuwstorm. Een groep van 29 leerlin gen van het wetenschappelijke instituut te Guadalajara is bij de afdaling van de met sneeuw bedekte Iztacihuatl- berg in een sneeuwstorm beland. Ten minste twaalf der leerlingen zijn vol gens de eerste berichten om het leven gekomen. Barnard. Dr. Christian Barnard heeft een standbeeld gekregen, dat voor hem is gemaakt door de Italiaanse beeldhou wer Bruno Cassinari na de eerste hart transplantatie. Kardinaal gestorven. Kardinaal Paul Richaud, aartsbisschop van Bordeaux, is gestorven aan een leveraandoening waarvoor hij tweemaal is geopereerd. Hij is 81 jaar geworden. Knoeierij. In Rome zijn twee griffiers van een rechtbank aangehouden, ver dacht van knoeierij. Zij zouden zich onrechtmatig gelden hebben toege- eigend tot een totaal van naar schat ting zes miljoen gulden. Kauwgum. Dank zij een geslaagde tech nologische krachtsinspanning zal Polen nog dit jaar zijn eigen kauwgum gaan maken, zo meldt het dagblad Zycie Warszawy. Tot dusverre werden per jaar gemiddeld honderd ton kauwgum geïmporteerd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3