Politieke zaak geworden Prof. dr. Kistemakers uranium- project geeft Nederland belangrijke kansen Methode welkom, maar gevaarlijk voor vrede Bloemendaal-Noord WONINGBOUWVERENIGING BESTAAT HALVE EEUW Feestavond in Musis Sacrum Kleurige, speelse Aristofanes bij en dartele Centrum" Verwen met goud i Drie vingertoppen af gekneld in machinekamer Vrouw uit auto geslingerd en omgekomen Heineken begon nieuwe boekjaar gunstig KUNSTKRING „VOOR ALLEN" Gereformeerde kerken in IJmuiden DINSDAG 6 FEBRUARI 1968 4 A toombom Volledige inzet Gladheid op de weg Eervolle vermelding VELSEN. Men zal zich wellicht herinneren dat enige maanden ge leden door insiders werd geconstateerd, dat de Velsense Stadsschouwburg zich door zijn gemoderniseerde accommodatie thans kan meten met elk groot theater in Kennemerland, de Haarlemse Stadsschouwburg hiervan niet uitgezonderd. Dat een dergelijke conclusie in geen enkel opzicht is overdreven kon maandagavond worden vastgesteld, toen de toneelgroep Centrum" met Aristofanes' komedie „De vrede" voor de leden van de kunstkring „Voor Allen" een waarlijk virtuoze abonnementsvoorstelling verzorgde. Deze opvoering stelde namelijk voor Velsen schier ongekende eisen aan de werkers „achter", die er echter wat belichting en ingewik kelde toneelmachinaties betreft in zijn geslaagd, deze vertoning ook tech nisch schier feilloos te laten verlopen. Vindingrijk (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het is niet uitge sloten, dat Nederland een belangrijke rol kan spelen bij de toekomstige produktie van verrijkt uranium in West-Europa. De belangrijke Neder landse troef is het project dat momen teel onder leiding van professor dr. J. Kistemaker wordt ontwikkeld. Het is op hardhandige wijze,een politieke zaak geworden, toen eind december het Tweede-Kamerlid A. de Goede (D'66) aan minister De Block (Econo mische Zaken) verweet, dit Neder-1 landse belang onvoldoende te hebben gehartigd in het overleg van de mi nisterraad van Euratom, de Europese I Atoomgemeenschap. Minister De Block wees dit verwijt toen veront waardigd van de hand. Na het incident in de Kamer heeft de I Kamercommissie voor de kernenergie in een drukbezochte, maar besloten vergade ring uitvoerig met de minister over diens houding van gedachten gewisseld. Een of ficieel verslag van deze vergadering wordt I de volgende week gepubliceerd, een voor lopige versie ligt momenteel bij de mi nister, die er bepaalde passages uit kan schrappen als hij dit noodzakelijk vindt. Na publikatie van het verslag zal de Ka mer wellicht nog een openbaar debat aan deze kwestie wijden. In een artikel in het laatste nummer van Nieuw Europa, het blad van de Eu ropese Beweging heeft thans een deskun dige uiteengezet, dat de kansen voor het Nederlandse project wellicht juist zouden zijn verkeken, als minister De Block het in december in Brussel op tafel had ge legd. De vraag die moest worden beantwoord is, of de noodzaak bestaat om te komen tot een Europese fabriek voor verrijking van uranium. Deze noodzaak staat niet bij voorbaat vast, omdat West-Europa, het verrijkte uranium ook zou kunnen blijven betrekken van de Verenigde Sta ten. Men zou zich echter kunnen afvra gen of een dergelijke afhankelijkheid van Amerika om politieke redenen wenselijk is. Een andere mogelijkheid is, het ura nium te betrekken van Engeland of Frank- rijk. Indien men oordeelt dat er een Euro pese fabriek moet komen, is de volgende vraag, waar deze moet worden gebouwd en welk procédé moet worden toegepast. Frankrijk voelt uiteraard veel voor uit breiding van de fabriek in Pierrelatte. Daarnaast kunnen het Nederlandse en het Duitse ultracentrifugeproject meedingen. Omdat het Nederlandse project nog niet voltooid is, zou het, aldus de schrijver in Nieuw Europa, onverstandig zijn ge weest, het reeds pu in te dienen. Achter grond van deze redenering is dat men wel licht slapende honden wakker zou maken, en met name de Duitsers tot grotere in- (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Nederlandse la boratorium voor massascheiding van professor Kistemaker heeft in de af gelopen tien jaar spectaculaire vorde ringen geboekt met het ontwikkelen van een relatief goedkope methode om natuurlijk uranium te verrijken en het zo geschikt te maken als brandstof voor een kernreactor. Het uraniumerts bevat twee soorten isotopen (che misch identieke, maar natuurkundig minimaal verschillende verschijnings vormen) van het element uranium. Het hoofdbestanddeel van het erts is uranium met een karakteristieke mas sa van 238 eenheden (afgekort u 238) en slechts 0,7 percent bestaat uit het iets lichtere, waardevolle u 235. Als splijtstof voor kernreactoren en ook als grondstof voor atoombommen komt alleen u 235 in aanmerking maar in de praktijk kan men zich tevre den stellen met een mengsel dat drie percent u 235 en 97 percent u 238 be vat, het zogenaamde „verrijkt uranium". De Verenigde Staten ontwikkelden omstreeks 25 jaar geleden onder druk van de oorlogsomstandigheden een bui tengewoon kostbare, tijdrovende ma nier om het natuurlijke uranium tot de gewenste graad te verrijken. Dit ge beurde in enorme fabrieken, waar een gasvormige uraniumverbinding in con tact werd gebracht met een half- doorlatend membraam, dat de eigen schap bezat om het u 235 iets gemak kelijker te laten passeren dan het 238. Op deze manier was het mogelijk om heel langzaam het gehalte aan u 235 op te voeren. Inmiddels is deze zogenaamde .gasdiffusiemethode' wel wat verbeterd, maar het gas moet ten koste van een zeer hoog energiever bruik toch altijd nog enige honderden malen langs de gigantische mem braam-oppervlakken worden gevoerd om het gewenste resultaat te verkrij gen. Na de V.S. hebben ook Frankrijk en Engeland ten koste van grote op offeringen een dergelijke installatie ge bouwd. Deze drie fabrieken samen voorzien de westelijke wereld van splijt baar materiaal. Het is begrijpelijk dat ieder minder kostbaar procédé uiterst welkom zou zijn, zeker omdat de wereldbehoefte aan splijtstof zeer snel gaat toenemen. De methode van professor Kistemaker biedt in dat opzicht boeiende vooruit zichten, maat het grootste nadeel is merkwaardig genoeg dat de benodigde installaties waarschijnlijk zo klein en relatief zo goedkoop zullen uitvallen, dat de meeste landen zich een derge lijke, onopvallende fabriek zouden kun nen permitteren. In theorie zou een dergelijk land in het geheim een kern bom kunnen ontwikkelen zonder dat de rest van de wereld daar iets van zou bespeuren. Een scène uit „De vrede", met ge heel rechts Piet Romer en Wim van den Heuvel. IJMUIDEN De KW 88 is maandag in IJmuiden binnengelopen met aan boord een gewonde opvarende. Het betrof een 40- .jarige inwoner van Katwijk, die op zee in de machinekamer van het vaartuig met zijn hand tussen een draaiende poelie en een V-snaar van de machine was gekomen. Met drie afgeknelde vingertoppen van de linkerhand is de man door de Ongevallen- dienst van boord gehaald en naar het An- toniusziekenhuis vervoerd. Na daar behan deld te zijn, is hij naar zijn woning in Kat wijk gebracht. „r* (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/VELSEN. Op 22 februari zal het een halve eeuw geleden zijn dat spanningen opwekken, zodat hun project I de woningbouwvereniging „Bloemendaal- eerder afgerond zou zijn dan het Neder- Noord" werd opgericht. Het jubileum landse. Hoewel daarover geen absolute ze- wordt gevierd met een feestavond in kerheid bestaat wordt aangenomen dat Ne- Musis Sacrum van het Provinciaal Zie- derland en Duisland nu ongeveer gelijk kenhuis in Santpoort, op werken. Tegen deze achtergrond is in Brussel Op 22 februari 1918 kwam een dertigtal slechts besloten tot bestudering van de personen in een door kaarsen verlicht wenselijkheid van een Europese fabriek, schaftlokaal van het toen geheten „ge De beslissing over het procédé is naar sticht Meer en Berg" bijeen om de op de toekomst verschoven, volgens minister richting van een woningbouwvereniging De Block, die daaraan heeft meegewerkt, te bespreken. Ondanks het gebrek aan in het belang van ons land. Intussen kleeft geldmiddelen werd de woningbouwver- aan deze hele zaak nog een ander enorm eniging Bloemendaal-Noord ten doop ge- probleem, namelijk dat het mogelijk is, houden in de wetenschap dat de rijksover- met behulp van het ultracentrifugeprocédé heid op grond van de in 1902 in het leven op betrekkelijk eenvoudige en goedkope geroepen Woningwet financiële bijstand manier atoombommen te maken. Op zou verlenen. In 1920 werd gestart met grond daarvan heeft de Amerikaanse re gering een aantal jaren geleden op de Nederlandse regering druk uitgeoefend, het project van professor Kistemaker ge heim te houden. Kwade tongen zeggen, dat de Amerikaanse regering hiermee te vens de Amerikaanse commerciële be langen (de afzet van verrijkt uranium) veilig heeft willen stellen: hoe dit ook zij, de Nederlandse regering heeft zich bereid verklaard, aan dit Amerikaanse verzoek te voldoen. Naar het schijnt is deze geheimhou dingsplicht een tweede voor I APPINGEDAM. Door de gladheid van ter De Block geweest, het I de laatste dagen zijn er in ons land de bouw van drie woningen en een win kelhuis. „Bloemendaal-Noord" heeft op loffelijke wijze haar doelstelling, woningen te bou wen voor niet kapitaalkrachtige leden, ten uitvoer gebracht. Achtereenvolgens kwamen tot stand het complex woningen aan de Brederoodseweg en Duinweg in Santpoort en het complex aan de Bos en Duinlaan in Bloemendaal. In 1932 werd het woningbezit uitgebreid met 65 wo ningen aan de Noordlaan en Duinlust- parkweg. Nog altijd legt de vereniging met laaatstbedoelde woningen wat hun uiterlijke vormgeving betreft veel eer in. Na de bevrijding kreeg ook „Bloemen daal-Noord" te kampen met volksvijand nummer één, de woningnood. Maar dank zij de volledige inzet van het toenmalige bestuur slaagde men er in toch nog een vrij groot aantal woningen in Bloemen daal en Velsen te bouwen: eengezinshui zen, bejaardenwoningen, duplexwoningen en flats. Enkele namen van bestuursleden die hun beste krachten hebben gegeven aan het doel en streven van de jubilerende woningbouwvereniging mogen hier niet project in Brussel niet te noemen. De vraag dringt zich intussen op, hoe lang de zwijgzaamheid nog kan worden ge handhaafd. Ook Japan ontwikkelt in snel tempo een project dat uitgaat van het ultracentrifugeprocédé en volgens de be richten voelt Japan er weinig voor om ter wille van Amerika de financiële voor delen ervan uit handen te geven. Bekend is dat tal van landen, zoals bij voorbeeld India, belangstelling tonen voor cle Japan se resultaten, helaas niet uitsluitend uit LEEUWARDEN vreedzame overwegingen. Landen die zich bedreigd voelen, zullen graag over een kernbom beschikken. AMSTERDAM De gang van zaken bij Heineken's Bierbrouwerij maatschappij n.v. in de eerste 4 maanden van het _™nAM boekjaar 1967/68 vertoont een gunstig AMblEKDAM beeld, maar daar mogen geen conclusies voor het gehele boekjaar aan verbonden worden, zo deelde het bestuur gister op de jaarvergadering mede. De percentuele stijging van de omzet in binnen- en bui tenland is ongeveer op hetzelfde niveau gebeleven als in de overeenkomstige peri ode van 1966/67. verscheidene mensen om het leven ge komen. In Appingedam kwam een 51- jarige vrouw uit Delftzijl om. Zij werd uit de auto, waarin zij met haar man zat, geslingerd toen deze plotseling ging slippen en frontaal tegen een te gemoetkomende auto botste. Haar man liep ernstige verwondingen op. De be stuurder van de tegenligger brak bei de benen. De 63-jarige weduwe A. de Ruiter werd overreden door een vrachtauto toen zij in een hevige sneeuwbui een weg overstak. Zij liep ernstige hoofdwonden op een overleed later in een ziekenhuis. SASSENHEIM. Op de rijksweg van Amsterdam naar Den Haag slipte de 61-jarige drs. L. A. H. Enthoven met zijn sportwagen ten gevolge van de gladheid. De man, die met zeer hoge snelheid reed, botste tegen een andere wagen. Hij was op slag dood. In de hoofdstad hebben zich tengevolge van het winterse weer verscheidene aanrijdingen voorgedaan, Op de Sloterweg slipte 'n vrachtwagen combinatie en kantelde. Elders botsten twee autobussen op elkaar. In de Haar lemmermeerstraat reden twee auto's op elkaar in. De inzittenden liepen hierbij verwondingen op. Woningen van de vijftigjarige wo ningbouwvereniging „Bloemendaal- Noord" aan de Duinlustparkweg in Santpoort. ontbreken. In de eerste plaats die van wijlen de heer W. Noorman, een van de oprichters van „Bloemendaal-Noord", en gedurende 28 jaar voorzitter der vereni ging. Ook wijlen de heer C. Schulz was een van de stuwende krachten in het be stuur. Het gemeentebestuur van Bloemendaal heeft hun verdiensten erkend door twee lanen naar deze pioniers te vernoemen, namelijk de Wietze Noormanlaan en de Cornel is Schulzlaan. Voorts verdient de heer Roos een eer volle vermelding. Hij gaf gedurende vele jaren na de tweede wereldoorlog als voor' zitter leiding aan de bouwplannen. Onder meer droeg hij in belangrijke mate bi; tot de uitbreiding van het woningbezit. De heer Roos is ook mede-oprichter van de Stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden en alleenstaanden, waarin „Bloemendaal-Noord" samengaat met de afdeling Velsen van „Humanitas". Deze samenwerking leidde tot de verwezenlij king van het bejaardencentrum Velser hooft in Santpoort-Noord. Naast de bouw van nieuwe woningen zal de vijftigjarige woningbouwvereniging ook bevorderen dat haar bestaande wo ningen zoveel mogelijk voldoen aan de eisen van deze tijd. Zo werden de eerste woningcomplexen gemoderniseerd, waar bij douches werden aangebracht. dingrijke en temperamentvolle opvoering was Piet Römer als de goedwillende, met boerenslimheid uitgeruste „gemiddelde burgerman"en. ;d.e.aiist uit eigenbelang Trygaios. Een bijzonder geslaagde komi sche creatie is de groteske koorleider van Alïard vTff dér Scheer en ook Joop Admiraal draagt als de verwijfde hemel- wachter Hermes enige kostelijke scènes bij. Voorts hebben Wim van den Heuvel als huishoudelijke slaaf,, Lou Steenbergen als wapenhandelaar en stellig niet in de laatste plaats Dries Kreijn als vraatzuch tige priester bekwaam de overige belang rijke rollen vervuld. Van een zelfde toewijding was spra ke bij de koren en de kleinere rollen in een voorstelling, waar ook de decor- en komstuumontwerper R. Chailloux en de componist M. Mengelberg een niet te on derschatten bijdrage aan hebben geleverd. Door dit alles heeft geen toeschouwer er over gepeinsd, de zaal voor het einde van de voorstelling te verlaten. De hoofdpersoon in „De vrede" is een wijnboer, Trygaios, die uitgeplunderd door rondtrekkende troepen, ten einde raad -op een reusachtige mestkever naar de Olympos vliegt om Zeus zelf om vrede te "smeken. Maar Zeus heeft zich van de Grieken afgekeerd, vertelt hen de hemel se paleiswachter Hermes en de oorlogs god zette daarbij de vrede gevangen. Na Hermes te hebben bepraat en omge kocht weet Trygaios haar met hulp van andere boeren, die het koor vormen te bevrijden. Als beloning mag hij na zijn terugkeer op aarde de godin Lenteheer lijkheid trouwen, maar eerst proberen al lerlei tegenstanders van de vrede, zoals militairen, wapenfabrikanten en 'n pries ter roet in het eten te gooien. Zelfs een kind, dat tot de feestvreugde wil bijdra gen, weet niet beter dan een oorlogs liedje te zingen. Trygaios is ze echter al lemaal te slim af en tenslotte kan het bruiloftsfeest toch worden gevierd. Er is voor deze opvoering aan de oor spronkelijke tekst van Aristofanes ge schreven omstreeks 420 jaar voor Chris tus nogal wat gedokterd, eerst door de Duitse toneelschrjver Peter Hacks en daarna door de dramaturg van „Cen trum", Hans Roduin, die deze bewerking opnieuw bewerkte. Niettemin is het eind resultaat zeer acceptabel, want de grote lijn van de bedoeling van het Attische blijspel, evenals de volkse toon, de ruige grappen en de snaakse toespelingen op toneel en publiek, komen er verjongd en verfrist in te voorschijn. En helemaal in stijl met de tekstuele verjonging heeft de Duitse regisseur P. Kleinschmidt het stuk ten tonele gebracht: met de ideale com' binatie van kinderlijkheid en raffinement, kleurig, speels en dartel, in een hier en daar Brechtiaanse aanpak, maar geluk kig toch zonder van de brutale satire een zwaarwichtig „leerstuk" te maken Middelpunt van deze verrassend vin- rntmu" XX& -r V' -t/. 'toi «Mi**®#»# ADVERTENTIE Een gouden ring met briljant vertolkt de gevoelens van diepe, blijvende genegenheid. Want briljant is de zuiverste van alle edelstenen. Prijzen varieren van f 90.- tot f 300.- en hoger. .JUWELIER HÖRLOGER MARKTPLEIN - KENNEMERLAAN LANGE NIEUWSTRAAT - IJMUIDEN (Van een verslaggever) IJMUIDEN Ds. G. Assies van de Ge reformeerde Kerk in IJmuiden heeft be dankt voor het beroep naar Groningen- West (wijk Paddepoel). Ds. M W. Nieuwenhuizen van de Chris telijk Gereformeerde Kerk in Delft heeft een beroep ontvangen naar IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4