TWEE FACETTEN VAN DE Inspirerend Stagnerend Hoofdambtenaar P. G. Heere nam afscheid van functie Schaakduel tussen abonnees en Kijk Uit Weg- en waterbouw op lts in Velsen Duitse monteur aangehouden Vier gewonden bij auto-ongeluk op Amsterdamseweg B rid gecompetitie nog zeer spannend Japan vergroot capaciteit van de scheepsbouw Circus Boltini in Beverwijk Havenberichten Marktberichten VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND V eisend J muiden Beverwijk Kousenautomaat Kort nieuws (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De katheder en de microfoon, die maandagmiddag in de kantine van het raadhuis ten behoeve van eventuele sprekers waren aan gebracht, hebben echter vergeefs op redenaars gewacht. De heer P. C. Heere, die sinds juni 1331 bij de gemeente Velsen in dienst is geweest en voor wie hier een afscheidsbijeenkomst was georganiseerd, had namelijk de wens te kenn.en gegeven ter gelegenheid hiervan geen toespraken te houden. Een verzoek, dat uiteraard door het gemeentebestuur is inge willigd. Getogen Winters tafereel aan de Duin. en Kruidbergerweg. Ondanks de sneeuw ondervindt de woningbouw in IJmuiden-Zeewijk nauwelijks vertraging dank zij tijdig getroffen maatregelen. De in „door. werkpakken" beschermde bouwers kunnen voort met de goed afgedekte materialen. DINSDAG 6 FEBRUARI De Duinpan, onder „De Hoeksteen", Duinweg, hoek Willem de Zwijgerlaan, Santpoort-Zuid, 20 u.: mgr. dr. A. C. Ram- selaar en prof. L. J. van Holk spreken over: Oecumene thans. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21.30 uur. WOENSDAG 7 FEBRUARI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 10 u.: bijeenkomst Nederlandse Ver. van Huisvrouwen, afd. Velsen-IJmuiden. De Uilenboom, Santpoort-Noord, 10 uur: Contactochtend Ned. Ver. van Huisvrouwen afd. Santpoort. Jeugdhuis, Dirk Grevelaan, Santpoort- Noord, 20 u.: Tomado-demonstratieavond voor Kath. Vrouwenbeweging. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17,30 uur en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel sen-Noord: 14.30 tot 17.30 uur'; filiaal ge meentebibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 14.30 tot 17.30 uur R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Banjaertstraat 13, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. WOENSDAG 7 FEBRUARI Het Groene Huis, Kruisweg 100. 20 uur: Kienavond, met na afloop dansen m.m.v Duo De Reuver Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 14-15.30 u. en 15.30-17 u.: jeugdcursussen door Kennemerstaten; 20 u.: pottenbakken en boetseren o.l.v. Wil de Bie, door Kenne merstaten. Vrijetijdscentrum „De Slof", Kruisweg I 19.30 u.: pottenbakken (volw.) o.l.v. mevr. A. M. Teensmavan 't Wout, door het Groene Huis. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Ze hebben een stok ge zocht, in dit geval sloophout om de hond te slaan", zei maandagmorgen mr. O. II. v. Wijk toen hij bij de Haarlemse politie rechter optrad als verdediger van een 49-jarige instrumentmaker uit Velsen. De instrumentmaker werd verdacht van verduistering in dienstbetrekking van on dermeer golfplaten, dakplaten, afbraak hout en gereedschappen van een organisa- (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De Vereniging voor nij verheidsonderwijs in Kennemerland wil aan haar lagere technische school in Vel sen een opleiding voor lager beroepson derwijs in weg- en waterbouw verbin den. Volgens een rapport van de Stichting bevordering wegenbouw is een opleiding op lager technisch niveau voor deze sec tor van het bedrijfsleven noodzakelijk. Dit is zowel in het belang van de leer lingen, aan wie op deze wijze ruimere mogelijkheden worden geboden, als in het belang van het bedrijfsleven, aange zien dit behoefte heeft aan een goede basisopleiding voor het lager technisch personeel. De besturen van de Nederlandse Ka tholieke Bond van werknemers in de bouwnijverheid en de Algemene Neder landse Bond voor de Bouwnijverheid onderschrijven deze opvatting. Burgemeester en wethouders van Vel sen zijn eveneens van oordeel, dat het mede in het belang van de toekomstige werknemers is dat een dergelijke oplei dingsmogelijkheid tot stand komt en heb ben de raad verzocht hiermee akkoord te gaan. tie in Velsen-Noord. Hij was daar als sur veillant werkzaam, maar werd in septem ber van het vorig jaar ontslagen. Dit ont slag werd via het Arbeidsbureau onge daan gemaakt. „Toen heeft men op deze manier ge probeerd mijn cliënt weg te krijgen", zei mr. Van Wijk, die de kwestie een „volko men onzuivere zaak" noemde. De verdachte zou volgens zijn eigen verklaringen toestemming hebben gekre gen om verschillende dingen mee te nemen. Andere voorwerpen had hij alleen meegenomen om te bewaren zolang de organisatie bezig was met verhuizen, zo zei hij. De officier van justitie achtte ver duistering in dienstbetrekking bewezen en eiste een boete van 250 en veertien da gen voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. De politierechter zag eveneens de ver duistering bewezen en veroordeelde de instrumentenmaker tot 150 boete. Drie Duitse jongelui moesten voor de politierechter terecht staan wegens dief stal van benzine en ruitenwissers van een auto in Beverwijk. Ook hadden zij ge probeerd 'n kousenautomaat van de muur te schroeven. Het gebeurde vorig jaar op tweede kerstdag. De jongelui werden op 29 december in voorarrest genomen. De officier van justitie eiste twee maan den gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. De raadslieden van de drie Duit sers pleitten voor onmiddellijke invrij heidsstelling, maar de politierechter maakte er zeven weken met aftrek van Kras. Mevrouw Ada Roe uit Lowestoft heeft maandag haar 110de verjaardag zonder enige drukte gevierd. Zoals ge woonlijk bediende zij de klanten in haar melkzaak. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Sneeuw, een landweg, een boerderijtje en wat boompjes. De Duin en Kruidbergerweg in Velsen verschaft het winterse tafereel dat ook bij de meest prozaïsche lieden onder ons poëtisch be sef van schoonheid opwekt. Echter meestal maar voor korte duur. Want de nadelen van de plotseling geval len sneeuw dienen zich onmiddellijk aan. Onbegaanbare wegen en stagnatie. Vooral in de bouwwereld veroorzaken sneeuwval en vorst ernstige stagnatie, hoewel er tegenwoordig velerlei voorzie ningen worden getroffen die het vorst- en sneeuwverlet tot een minimum kunnen beperken. In de gemeente Velsen zijn verschil lende zogenoemde doorwerkobjecten. De industriële woningbouw in IJmuiden- Zeewijk ondervindt nauwelijks vertra ging omdat tijdig maatregelen werden genomen welke het doorwerken onder barre weersomstandigheden mogelijk maken. Enkele van die maatregelen zijn een op slecht weer berekende opslag van ma terialen, provisorische verwarming van panden in aanbouw die eventueel met plastic worden afgeschermd, zo nodig ver warming van de te verwerken materia len. In Zeewijk is op dit moment stoom- apparatuur aanwezig voor het verwar men van de betonspecie. Alle bouwers zijn voorzien van speciale doorwerkpakken die hen beschermen te gen kou en sneeuw. Op regelmatige tij den worden soep en koffie verstrekt. Er is een grote, warme kantine aanwezig en een droogruimte voor de kleren. In vakbondskringen is men van mening dat in Zeewijk voortreffelijke voorzienin gen zijn getroffen om door te kunnen werken. Minder goed te spreken is men bijvoorbeeld over een bouwwerk van een Bredase onderneming aan de Lange Nieuwstraat, dat wel als doorwerkobject te boek staat, maar waar de voorzieningen ten behoeve van de werkenden nog veel te wensen overlaten. Hoe belangrijk dat doorwerken is, to nen enkele cijfers aan. Eén dag vorstver let in Nederland kost blijkens een publi- katie van de Stichting Risicofonds voor de Bouwnijverheid ongeveer drie miljoen gulden. Door één dag vorstverlet wordt voor circa tien miljoen gulden minder gebouwd aan woningen, wegen, fabrieken, ziekenhuizen, etcetera. Het werkgevers- belang is nauwelijks te becijferen en de werknemers komen in een week dat het werk stil ligt met tientjes minder thuis De werkloosheid lijkt in deze omge ving niet verontrustend te zijn en meer incidenteel dan structureel. Zo vernamen wij uit vakbondskringen, dat er op het ogenblik heel wat vakbekwame schilders in de IJmond al wekenlang werkloos zijn wegens een, naar men mag hopen, tijde lijk gebrek aan opdrachten. Opdrachten van enige omvang voor binnenschilderwerk zouden deze schilders door moeilijke weken heen kunnen hel pen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD Een 33-jarige Duit monteur, tijdelijk verblijf houdend in Velsen-Noord is door de politie, als ver dacht van een zedenmisdrijf aangehouden Bij een onderzoek in zijn kamer vond men meerdere stukken gereedschap, waaronder een manometer en ringsleutels, alsmede eei> groot aantal werkhandschoenen. De man bekende de manometer ten nadele van het bedrijf, waarbij hij werkt, een firma Dortmund, te hebben gestolen. De overige voorwerpen zou hij op verschillende plaat sen op het werk hebben gevonden. Hij is voorgeleid voor de officier van justitie in Haarlem. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Rijdend met een snelheid van 80 kilometer per uur over de Am sterdamseweg in de richting Amsterdam heeft maandagmiddag omstreeks vijf uur een 44-jarige in Amsterdam woonachtige bankwerker met zijn auto een voor hem rijdende auto willen inhalen. Toen hij op gelijke hoogte was met de in te halen auto, ontdekte hij een tegeligger, remde slipte en reed tegen een boom in de berm van de weg. De bestuurder liep een linker heupfrac tuur op; zo ook een inzittende 53-jarige bouwvakarbeider, die bovendien een her senschudding had en twee hoofdwonden Een 24-jarige elektro-monteur had een hechtwond en schaafwonden aan het lin ker-onderbeen; een 26-jarige bouwvakar beider liep een hersenschudding schaafwonden aan het gelaat op. Alle vier in Amsterdam woonachtige slachtoffers zijn door de Ongevallendienst naar het Antoniusziekenhuis in IJmuiden overge bracht. Twee van hen konden na behan deld te zijn, naar hun woningen gaan De twee anderen werden ter verpleging opgenomen. De personenauto werd ge heel vernield. De heer Heere was oorspronkelijk werkzaam als opzichter bij het bedrijf voor Openbare Werken, maar al spoedig werd hij in deze functie overgeplaatst naar de bedrijven voor Gas en Water. Hier heeft hij bijna zesendertig jaar ver schillende technische functies vervuld, om als technisch hoofdambtenaar in 1959 te worden belast met de leiding van de afdeling „Openbare Verlichting". Hij kreeg daardoor het toezicht over de ruim zesduizend lichtmasten in de gemeente en de belangrijke verbeteringen en moderni sering, welke gedurende de laatste tien jaar tot stand zijn gekomen, werden on der zijn leiding ten uitvoer gebracht. (Van onze bridgemedewerker) HAARLEM In de tweede klasse van de viertallencompetitie van district „Ken nemerland" van de Nederlandse Bridge bond is Haarlem als de grote triomfator naar voren gekomen met drie kampioenen, het zesde, vierde en vijfde team respectie velijk in de afdelingen C, D en E. In de afdeling A behaalde HBC 5 de titel. In hoofd- en eerste klasse blijft de strijd span nend tot de laatste zitting. De vier kop lopers uit de hoofdklasse ontmoeten elkaar dan nog. RKBC Haarlem 1 (43 pnt.) ont moet Boekenroode 2 (36 pnt.), terwijl BOC 2 (41 pnt.) het op zal moeten nemen tegen Spel en Vriendschap 1 (38 pnt.). Dit be tekent dus nog drie kampioenskandidaten. In de eerste klasse A verzuimde De Jump (47 pnt.) het kampioenschap te grijpen door met 6-0 te verliezen van Boekenroode 3, maar Damiate 1 (41 pnt.) profiteerde niet goed van deze misslag en speelde gelijk te gen Pelikaan 4. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: SA 1BOC 6 0-6, HNBB 1 ■B'roode 1 3-3, B'roode 2—BOC 3 3-3 BOC 3— S. en V. 2 0-6, S. en V. 1—BOC 4 4-2. RKBC H'lem 1—BOC 2 1-5. Eerste klasse A: Jump 1B'roode 3 0-6, Pelikaan 4—Damiate 1 3-3, Pelikaan 2— H'lem ZW 1 6-0, BC 1940 1—S. en V. 3 4-2 HBC 2—B'roode 4 0-6, S. en V. 4RKBC Never Down 1 3-3. Eerste klasse B: SA 2HNBB 2 1-5, Peli kaan 1—H'lem N 1 6-0, Pelikaan 3—HBC 3 3-3, HNBB 3Kennemers 1 0-6, HBC 1 Damiate 2 1-5. Tweede klasse A: RKBC H'lem 2—RKBC Never Down 2 2-4, BC 1940 2—Damiate S 0-6. BC 1940 4—HBC 5 1-5. Tweede klasse B: S. en V. 5HBC 7 3-3 BC 1940 3Kennemers 2 0-6. Tweede klasse C: Kennemers 3HNBB 6 0-6, Damiate 4H'lem N 2 5-1. Tweede klasse D: Kennemers 4HNBB 4 0-6. H'lem N 4—HBC 4 3-3. Tweede klasse E: H'lem ZW 2H'lem N 3 2-4, HBC 6—HNBB 5 2-4. ROTTERDAM. De Japanse scheeps bouw zal binnen twee jaar de achterstand op het punt van de levertijden ge middeld bijna een jaar langer inhalen, mede door een vergroting van de bouw capaciteit van 8 miljoen tot 10 miljoen ton dw. Deze uitbreiding gaat zich in de komende anderhalf jaar voltrekken. Aldus meldt het Japanse im- en export concern „Hamasaki en Co" te Osaka in een over zicht over de situatie in de Japanse scheepsbouw. De bouwkosten zijn volgens dit overzicht in Japan nog steeds vijf per cent lager dan die van de Europese con currenten. „KIJK UIT" Wit aan zet. „LEZERS" (Van onze schaakmedewerker) IJMOND. De schaakwedstrijd tus sen onze lezers en de Velser schaakver eniging „Kijk Uit" is voortgezet met de 14e zet. Zoals verwacht mocht worden ko zen onze lezers voor de zet Pd2xc4. Hier op heeft Kijk Uit de ongedekt staande loper van 5 naar e6 gebracht. Aan on ze lezers, die ditmaal unaniem in hun zetkeuze waren, de taak de 15e zet van wit in te zenden aan één der navolgende adressen: IJmuider Courant, Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden: Beverwijkse Courant, Zeestraat 18. Beverwijk of aan onze schaakmedewerker, de heer Tj. de Jong, Santpoortse Dreef 104, Santpoord Noord. Wethouder J. G. Kolkman neemt namens het gemeentebestuur af scheid van hoofdambtenaar P. C. Heere. De heer Heere is geen geboren, maar wel een „getogen" IJmuidenaar. Zo heeft hij vele jaren een belangrijke positie in genomen bij de plaatselijke sportwereld, onder meer als voorzitter van de voetbal vereniging „Stormvogels". Vooral aan de organisatie van het jeugdvoetbal werd door hem altijd grote aandacht besteed. De laatste jaren is hij ook een bekende figuur in de kringen van klaverjassers, van welk spel hij eveneens een groot liefhebber is. In verband met zijn minder goede ge zondheidstoestand heeft de heer Heere, die in 1907 in Egmond aan Zee is gebo- .ren, per 1 februari 1968 vóór het berei ken van de pensioengerechtigde leeftijd, eervol ontslag uit de gemeentedienst ver- kregén. Hoewel er hierbij dus geen toe spraken werden gehouden, is de grote waardering voor de scheidende functio naris maandagmiddag toch duidelijk tot uitdrukking gekomen. Wethouder J. C. Kolkman was de eer ste, die de vertrekkende hoofdambtenaar namens het gemeentebestuur van zijn er kentelijkheid en goede wensen in kennis stelde, vergezeld van een gebruiksartikel als afscheidsgeschenk. Dit was het sein voor een lange rij hoofden van dienst, medewerkers en relaties, waar de heer Heere tijdens zijn lange loopbaan pret tige contacten mee heeft gehad, hem en zijn echtgenote eveneens de hand te ko men drukken, welk gebaar dikwijls even eens van bloemen of een geschenk werd vergezeld. Namens het personeel van het bedrijf werd de heer Heere aldus nog een enveloppe met inhoud aangeboden, waar een bloemstuk voor zijn echtgenote aan werd toegevoegd. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Op koninginnedag, dinsdag 30 april geeft het circus Boltini twee voorstellingen in Beverwijk. De tent komt op het Kuenenplein te staan. Het gemeentebestuur verwacht duizend gul den vermakelijkheidsbelasting te ontvan gen. Burgemeester en wethouders komen daarom met het voorstel bij de raad aan de Vereniging Koninginnedag een extra subsidie van duizend gulden te verlenen. Dit bedrag is bestemd voor een speciale kindervoorstelling op koninginnedag, droog. Maandag aangekomen te IJmuiden: Isarstein, van Bremen; Pollux, Mantyluoto, IJmuiden; Othonia, Swansea, IJmuiden; Aardenburgh, Stockholm; Neuenfelde, Wismar; Otello, Igge- sund, Zaandam; Ruegen, Lagos; Franz Holm, Wismar Lloyd, Glasgow; Pergo. Swansea; bit- marschen, Norrkoeping; Kroonborg, Manty luoto; Tymara. Ingga; Zaanstroom, Rotterdam; Charles Schiaffino, Oran; Skausund, Norfolk, IJmuiden. Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Randfon- tein, Antwerpen Reint, Stettin; Hada 2, Par. Maandag vertrokken van IJmuiden: Prinses Margriet, Cherbourg; Augusta, Gothenburg, IJ muiden; Stella Maris, Hamburg; Torstein. Da- genham; John Kruse, Antwerpen; Wotan, Dagenham; Roodenbeek, Rotterdam, IJmuiden; Spaarneborg, Perth, IJmuiden; Flora, Bilbao, IJmuiden; Emma Retzlaff, Londen; Nerlandia, Delfzijl. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Jetty, naar Brussel, Zaandam Stokkfjord, Rotterdam; Elb- marschen, Belfast; Oosterburgh, Rotterdam; Ine, Londen. Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan. (Van een onzer correspondenten) BEVERWIJK De noteringen aan de groentenveiling „Kennemerland" waren maandag; prei 68-115; groene kool 32-58; boerenkool 71-100; rode kool 8-16: was- peen 20-38; knollen 12-24; sla 18-36; sprui ten 71-168; breekpeen 8-19; uien 12-26 en witlof 65-85.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5