Storm om rede van Brandt ook na rectificatie nog niet geluwd Diepgaand onderzoek toegezegd PANDA EN DE MEESTER*SUPERMAN POLLE, PEEL/ EN PINGO fff i Bij een grote, vertrouwde bank: Algemene Bank Nederland igestipt GREEP X VAN 'v DE GRIEP WITTE KRUIS Wehner: een opzettelijke actie van een anti-Franse groep Verlamd na val bij gymnastiek Algemene Bank Nederland DINSDAG 6 FEBRUARI 19 68 8 IAN DE HAKTOG Visser: gevaarlijk beroep rede onjuist Vervolg van pagina 1 Waar is uw spaargeld veilig? Beroep op geleerden in Verenigde Staten 4% 4% - Spaarboekje - Spaarrekening 4%% - Spaardeposito 4V2°/o - Spaardeposito 5% - Spaardeposito 51/2% - Spaardeposito 6% - Spaardeposito U bent welkom bij de Kees Stip helpt u eruit D A V Y J O N E S Ee» feorsiïWMriufclijkiïroman «oor !$v> r-'> -v,-' V; '.&*!-f-iv*! '4;ï- -dA sï-.-..A r .,r*v "V v r*:'y A '^v- -- ./- 60) Terwijl hij in het blauw verdween, hoorde ik een diep, rommelend ge luid en ik begreep dat het een opris ping geweest was. Zij eigen geluid had hem verschrikt; het moest het eerste geluid zijn dat hij ooit gemaakt had. Ik wist niet hoeveel tijd er ver streek voor ik de stuurman weer on der mij zag verschijnen, maar enke le ogenblikken nadat ik hem ontdek te, onder mij zwevend met zijn ar men gespreid, was mijn lucht op en ik moest mijn reservetank openen. Ik schrok daar erg van, want op de diepte waar hij zich nu bevond moest hij nog minstens een half uur blij ven hangen en ik had nog maar tien minuten lucht over. Ik steeg vrijwel tot de oppervlakte en lag nog een tijdje naar hem te kijken, toen moest ik wel naar het schip teruggaan Mijn reservetank was leeg toen ik nog vijf meter van de touwladder verwijderd was en ik lag raar te spartelen voor ik het haalde. De stuurman kwam pas twintig mi nuten later. Ik schaamde me een beetje; ik dacht dat ik heel regel matig en spaarzaam geademd had en hij was veel dieper gedoken dan ik. Toch had ik mijn lucht blijkbaar verspild. Toen hij de touwladder op klom, gaf hij mij een schok. Zijn masker had een roestige kleur. Ik kon zijn gezicht nauwelijks zien. Hij trok zijn mondstuk uit en sjouwde: zijn speeksel was rood. „Bah!", zei hij, „wat een zwijnerij. Ik zal die verdomde luchtbuizen wel moeten uit wassen voor ik ze weer kan gebrui ken": Toen nam hij zijn masker af en ik zag dat zijn gezicht er onder be dekt was met bloed. Het zag er af grijselijk uit. „Godallemachtig", zei ik, „wat is er gebeurd?" Hij ant woordde: „Niets, alleen maar een bloedneus. Ik heb de onderkant van mijn masker tegen mijn neusgaten geduwd om ze te blokkeren; toen moest ik mijn bloed inslikken en blies het telkens in de uitlaat. Geef me eens gauw een borrel. Ik ben zo misselijk als een kat". Pjotr haalde haastig een glas Pernod en Bernard waste zijn gezicht. Terwijl hij huive rend op een wijnvat zat en zich liet wassen, vroeg hij: „De haai nog ge zien?" Ik vertelde hem hoe de haai op zijn luchtbellen gejaagd had, terwijl hij zijn glas Pernod zat te drinken. Toen ik vertelde dèt hef diêr de bellen had ingeslikt en verjaagd was gewor den door het geluid van zijn eigen op risping, keek hij op. Ik zei dat het een grappig gezicht geweest was. Hij zei: „Ja, dat moet wel", en toen, plotseling holde hij naar de reling en braakte. Nicole stond naast hem in een flits en wilde haar hand op zijn voorhoofd leggen, maar hij snauwde: „Flikker op!" en hing kokhalzend over de reling. Ik legde mijn arm om haar schouders en nam haar mee naar het voordek. Zij was kalm en beheerst, maar zij beefde. Ik begon het koud te krijgen niettegenstaande de zon, maar ik wil de haar niet alleen laten om een handdoek te gaan halen. Zij ging op de boegspriet zitten zag er uit alsof zijn flauw ging vallen. Haar gezicht zag groen, dezelfde kleur die het ge had had toen zij onder de blauwe parasol in Saint-Tropez zat. Toen had ik gedacht dat het de blauwe scha duw van de parasol was, nu begreep ik dat het iets anders geweest moest zijn. „Ik geloof niet dat het iets ern stigs is", zei ik. „hij is misselijk ge worden omdat hij zijn bloed heeft n- geslikt". Zij keek op en glimlachte. „Je bent een lieve vent schipper", zei ze, „maar zou je me nu even alleen willen laten?" Ik zei: „Sorry", en daalde in het vooronder af om de handdoek te ha len. Ik was door en door koud ge worden en voelde me opeens een zaam, hetgeen een lange tijd niet het geval was geweest. Ik vroeg mij af hoe diep hij geweest was en of hij iets had gezien. Toen ik terugkwam aan dek, nadat ik mijn kleren had aangetrokken, zat zij nog steeds op dezelfde plek. Ik wilde naar de midscheeps gaan maar zij riep mij. Ik ging naar haar toe, glimlachend, maar ik voelde mij een beetje als een verpleegster. „Het spijt me", zei ze, „het ging niet om jou. Ik voelde me niet goed". Ik zei: „Beste kind, dat begrijp ik best". „Haaien zijn niet gevaarlijk tot zij bloed ruiken", zei ze. „Als jij hem niet weggejaagd had zou er iets af schuwelijks gebeurd zijn". Ik voelde mijn wangen koud wor den. „Ik heb hem niet weggejaagd", zei ik, zo luchtig mogelijk. „Dat heeft hij zelf gedaan, met zijn eigen geluid". „Dat weet ik", zei zij, „ik.God, ga weg!" en bedekte haar gezicht met haar handen. Ik wilde mijn hand op haar schou der leggen maar ik bedacht me. Ik zei: „Maak je geen zorgen. Hij zal wel niet opnieuw duiken". Toen ging ik naar het achterdek. De stuurman lag in de zon met ge sloten ogen, een opgerolde deken on der zijn hoofd. Hij rookte een lange sigaret. Ik ging naast hem zitten en vroeg: „Opgeknapt?" Hij zei: „Ja". „Nog iets gezien?" „Nee". Ik keek naar hem. Zijn gezicht was bleek, maar zijn dunne lippen leken te glimlachen. Die glimlach be viel mè niet, die sigaret nog minder. Ik wist dat hij iets gezien had en het mij niet wilde vertellen. Het was niet erg kameraadschappelijk, j iqjn het zacht te zeggen. Ik b'egon werkelijk te geloven dat hij gek was. Ik wilde iets zeggen over morgen, maar ik had geen zin een zorgelijk lid van zijn gevolg te worden. Hij moest doen wat hij niet laten kon. Ik zat nog een tijdje naast hem, maar we zeiden niets meer. De boots man zong een schunnig liedje. Ik schrok op door een harde klap ach ter mijn rug; twee krukken werden op het dek gesmeten. Het hoofd van kapitein Perpendiculous dook op uit het luik terwijl hij op zijn knieën de trap opklom. Hij zag mij zitten, grijnsde breed en zei: Goedemorgen kapitein". Toen wist ik zeker dat de stuur man iets gezien had. Hij had mij nog nooit eerder gegroet. (Wordt vervolgd) HAMBURG (DPA-AFP) AP. Verte- De 43-jarige redacteur van het kantoor genwoordigers van het Westduitse persbu- I Stuttgart van DPA, Hans-Otto Heuer, reau DPA hebben de band met de opna- heeft wegens de „onjuiste verslaggeving me beluisterd van de rede van minister van de rede van Brandt zijn ontslag Brandt in Ravensburg. Zij zijn tot de ingediend. conclusie gekomen dat de minister indei - Conrad Ahlers, de woordvoei der an daad de gewraakte woorden niet heeft de Westduitse regering heeft op een gebruikt persconferentie verklaard dat zowel par tij als regeringsfunctionarissen zondag DPA vergeefs ervan hadden pogen te overtuigen dat haar versie van Brandt's T Ti i overtuigen ut Kanselier Kurt Kiesinger heeft maan- I dag de Franse ambassadeur in Bonn, graaf Christian d'Aumale, ontvangen en hem verzekerd dat de woorden van I Brandt onjuist waren weergegeven. President Lübke heeft bij zijn terug- I keer uit Parijs op het vliegveld geen commentaar willen geven op het incident Na afloop van een onderhoud met Cou- ve de Murville zei minister Wehner het te betreuren dat de goede verhouding „„,i„„mini>;ter met Frankrijk, die voor West-Duitsland In het Lagerhuis ie ond |)Pl<iofd noodzakelijk is, is aangetast door „een van Handel, ^allmu, gisteravond beloofd I f verzinsel„ Wehner zei dat de een diepgaand ondeiz er on- ,lele zaak neerkomst op een opzettelij- len. De regering zal g het ke actie van een groep, die belang heeft middellijk kan worden WOrdt biï de verstoring van de goede verhou- risico te verminderen. Ove ding tussen de bondsrepubliek en Frank- de Britse diepzeetrawlervloot zekere be- perkingen op te leggen. In btlPal Onze correspondent in Parijs zegt dat is er ook °P aangedronge" k zelfs wanneer Willy Brandt president De of de stabiliteit van visser, v S Gaulle niet als een grijsaard die door worden verbeterd. machtswellust gedreven wordt had om- Het grootste gevaar is namelijk dat de schreven voor Parijs het feit blijft be- met dik ijs bedekte schepen in hoge staan dat er in Bonn dan blijkbaar ma- zeeën kaDseizen Dit betekent onherroe- chinaties werkzaam zijn, die een wig tus- zeeen kapseizen, ueie sen beide hoofdsteden hebben willen drij- pelijk het einde. j,t ven. In Parijs wacht men voorlopig eerst De eerste reactie op de ramp was dat de schepen door een tekort aan personeel zijn onderbemand, dat er teveel onge schoolde vissers aan boord zijn en dat in sommige gevallen de radio-telegrafist ontbreekt, terwijl ook oververmoeidheid een gevaar voor de veiligheid oplevert. Sommigen beschouwen overigens deze Britse diepzeetrawlers als de beste ter wereld. Maandag smeekten huilende vissers vrouwen op de rederij kantoren om gro tere veiligheidsmaaregelen. Als gevolg daarvan stopte een reeds uitgevaren trawler op de Humber. De schipper seinde dat de bemanning weigerde zonder radio-telegrafist te vertrekken. Er werd er een gevonden. Een andere bemanning weigerde uit te varen zonder de aller modernste zwemvesten. De vrouwendemonstraties hebben reeds tengevolge gehad dat de veiligheidsvoor schriften, voor zover zij tenminste bestaan thans ten volle worden nageleefd. Geëist wordt dat met ieder schip een vertrou wensman van de Vakbond'meëgaaf die als woordvoerder voor de bemanning kan optreden en die er'op moet-toezien dat men zich aan de reglementen houdt. Hij zal ook eventueel bezwaar moeten maken tegen doorvissen bij al te bar weer. Men is er echter van overtuigd dat de verloren trawlers niet visten toen zij onder gingen. De lange afstandvisserij is het gevaar lijkste beroep in Engeland. Voor vissers is de kans om het leven te verliezen tweeëneenhalf maal zo groot als voor mijnwerkers. Tussen 1948 en 1964 schoten 757 vissers er hun leven bij in. Het merkwaardige is echter dat deze soort visserij praktisch geen veiligheids maatregelen kent, zodat volgens de Sun day Times, die een diepgaand onderzoek naar deze visserij heeft ingesteld ongelukken moeten worden toegeschreven aan laksheid, apathie en een betalings systeem dat nog een overblijfsel is uit de Victoriaanse tijd en dat de vissers dwingt vermijdbare risico's te nemen. Ook met de schadeloossstelling voor nabestaanden is het vaak nog uiterst treurig gesteld. nog het resultaat af van de enquête, die de socialistische bewindsman heeft ge last, alvorens zijn houding definitief te bepalen. De cursiefjesschrijver van „Le Monde", prof. Robert Escarpit heeft ondeugend opgemerkt dat de termen, waaraan men in Parijs zo vreselijk zwaar getild heeft, eigenlijk synoniem zijn met de uitdruk king overheersend en veroveringszuch tig" waarmee De Gaulle zelf in zijn laat ste persconferentie het karakter van de Israëliërs meende te kunnen kenschet sen. En Escarpit trekt als zijn conclusie uit d ehele affaire dat, wanneer men de bal zo graag kaatst, men ook bereid moet zijn die van tijd tot tijd terug te verwach ten. (Van onze correspondent) GRONINGEN. Tijdens een gymnas tiekles in de christelijke huishoudschool in Drachten heeft de 12-jarige leerlinge Gerda Venema zeer ernstig rugletsel op gelopen. Na een sprong op een verende springplank viel zij, waarbij zij een rug wervel brak. Haar benen bleken verlamd te zijn. Het meisje is in het Academisch Ziekenuis in Groningen opgenomen. NEW YORK (Reuter) Franse en Ja panse geleerden, onder wie diverse Nobel prijswinnaars, hebben zondag een beroep op hun Amerikaanse collega's gedaan niet deel te nemen aan experimenten, die ge bruikt kunnen worden voor militaire doel einden. ADVERTENTIE rfrneH o Direct beschikbaar op vertoon 2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Direct beschikbaar 2.000,— per maand; één maand opzegging voor hogere bedragen Drie maanden opzegging Zes maanden opzegging Eén jaar opzegging Achttien maanden vast Twee jaren vast Waaratje, hij was het Keesje, het diakenhuismannetje uit de Camera Obscura, onsterfelijk geworden sinds hij zich netjes had laten begraven van het geld dat hij in een zeemleren zak je onder zijn hemmetje droeg. De va der van het huis had het hem afge pakt, maar Hildebrand. zijn geestelij ke vader, bezorgde het hem terug. Heya Keesje", zei ik. „Wat schort eraan, man? Waarom hompel je zo scheef met je ene voet op de stoep en de andere op de straat?" „Dat is mijn belastingvrije voet me neer Hildebrand"zei Keesje. „Die is te laag. Daardoor gaat alles scheef. U moet weten, wij hebben een nieuwe huisvader gekregen. Vadertje Staat. Die zorgt voor onze zakcent, 't Is niet veel, maar je kunt ervan leven. Dat zou tenminste kunnen, maar wat doet vadertje? Van het geld dat hij met de ene hand geeft, neemt hij met de andere hand de belastingpenningen af. Dat komt omdat hij met die hand vastzit aan de belastingvrije voet. U ziet, het is een soort slangemens. Je kunt met hem in een kermisspul rei zen." „Maar die voet is jouw voet toch niet, Keesje", zei ik. „Waarom loop je dan zo raar?" „Dat is om de aandacht op het pro bleem te vestigen" zei Keesje. Ik hoop een invloedrijke heer te ontmoe ten die aan deze ondraaglijke toestand een einde kan maken." „Ik ben die heer. Keesje", zei ik met Hildebrands bescheidenheid. Laat het maar aan mij over. Ik zal de zaak wel voor je klaren." „Klare sla ik nooit af", zei Keesje, die nog steeds wat dovig bleek te zijn. Vadertje Staat bleek alleen benader baar via zijn staatssecretarissen. Ik koos de staatssecretaris van Finan ciën, die in het geheel niet blij was met mijn keuze. „De zaak is pas in de Kamer behandeld", sprak hij. „U hebt het allemaal in de krant kunnen lezen. Ik betreur het dat er op de A.O.W. loonbelasting moet worden betaald, maar dat is een tijdelijke maatregel. Wie tekort komt kan een beroep doen op de Bijstandswet. Het kabinet stuurt aan op het optrekken van de belas tingvrije voet. Zodra dit gebeurt is het leed geleden." „Ik wil het gebeuren geen minuut langer vertragen dan nodig is", zei ik. Maar beseft u niet dat er mensen zijn die te trots zijn om de hand op te houden, zelfs voor geld dat hun ten on rechte is ontnomen?" „Ik besef het", sprak de staatsse cretaris. „Maar er is geen andere uit weg. Behalve deze deur hier." Toen ik door die deur naar buiten stapte stond Keesje op de stoep. „Ik ben zo astrant geweest het gesprek te volgen, meneer Hildebrand"sprak hij. „U hebt het mooi gezegd. Ik zal mijn hand niet uitstrekken om een gunst. Maar als ik mijn voet uitstrek, kan ik er voor mijn leeftijd nog een aardige schop mee geven onder het fundament van deze maatschappij en onder dat van de staatssecretaris." „Niet naar binnen. Keesje!" riep ik. Maar de deur waardoor hij ver dween was plotseling in leer gebon den en droeg het opschrift: Camera Obscura. ADVERTENTIE (en spaart bovendien de maag) Poeders, tabletten, cachets. 3. Joris Goedbloed stond moeizaam op en slofte de heuvel af. „Het heeft geen zin om hier verder te blij ven prevelde hij. „Er is niemand om mijn feeste lijke ballonnetjes te kopen en bovendien zijn ze in de lucht verdwenen. Daarnaast heb ik geen zin om in de buurt van het monster-wapen te blijven. Er straalt een nare sfeer van uitHij begaf zich langzaam naar de buitenwijken van de stad, intussen vergeefs zoe kend naar iets eetbaars. De avond viel, toen hij de Aal scholver-straat bereikte, en een momentje uitrustte. Nu wilde het toeval, dat hij zich daar dicht bij de woning van professor Kalker bevond en daar werd deze vooraanstaande geleerde nu na de feestmaaltijd heen gevoerd in een dure auto. „Kijk toch eens aan mompelde Joris. „Daar gaat de uitvinder van het laat ste wapen; gevierd en versierd. Maar voor een vreed zaam iemand als ik is geen ruimte op deze wereld ^MM~ME£,JMRCO^\ KIJK N06'S, MAR-") 1 VÓÓR PAT PI Nó ON 5 ETTSi— 1 l/OOR et/V LUNCHfiAk£^^—~L^ 1 - lanr «.U.S. fa' O#,—Ai \f J O*! ,5 by Um'yJ FmIvk Sy«4ei'li l»t. Jj^ HALLO'. IK 8ENP.J. FRESSER. O IA. IK HCS VAN U 66HOORD... U bent's werelds RIJKSTE PlKKERP NIET 2 ZO IS HET! EN IK HEB EEN H0N6ER ALS EEN ZEELEEUW h- -WAAR KAN IK BIJ LA PEN? Sam leff (VlHvkuAiuS PI B ZEG PAT MAAR TEGEN DIE WESPEN.' NIET 20 HARD, PIN60! HETTEMPO IS TE V JE HOEFTMIJ NIET HOOG - DAT HOUDT! TE VERTEUEN DAT D6 WAGEN) NlETy/l IK LANGZAMER. V0t! V M0ET6AAN •v':- «82-ft? 2571 1055. Net toen Brammetje van de duisternis hoopte te profiteren schakelde de Dood van Pierlala zijn gloeiende ogen in, die met felle stralen licht in het don ker brachten. Het was toen. dat Bram de vergissing beging, die akelige gevol- gen zou hebben. „Merken jullie wel?" riep hij. „De dood van Pierlala blaast niet meerhij heeft zeker inge zien dat hij het niet winnen kan. En de vuurtoren geeft ons licht..nu weten we zeker dat we verder kunnen varen". Als Jan Klaassen dit avontuur in de pop penkast eerder had meegemaakt had hij Bram kunnen waarschuwen. Maar daar het verhaal nooit uitgespeeld was, bij gebrek aan een zeeman, wist Jan ook niet beter of het was een vuurtorenlicht. De lichtstraal wees in één richting. En Bram voer in blind vertrouwen die kant uit A

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 8