Gewondenhulp met helikopter? „ENORM MISVERSTAND zegt deskundige aan tientallen eisen voldaan Er zou zware moeten worden RÖNA Van werkelijk zelf doen is steeds minder sprake Grootste brug van Europa c Drietal stal bijna 40 auto's Zuid-Korea blijft vechtlustig m m Hartekreet van een burgemeester: „Geen stap zonder Den Haag1 Het Toverpijpje Defensie vergoedde reeds 12 miljoen 11 WOENSDAG 7 FEBRUARI 1968 99 DEN HAAG. Een werkgroep heeft van de staatssecretaris voor de Luchtmacht, de heer E. A. M. Duyn- stee, en van de staatssecretaris voor de Volksgezondheid, dr. R. J. H. Krui- singa, opdracht gekregen te onder zoeken of helikopters kunnen worden gebruikt voor hulpverlening aan ver keersslachtoffers. Voor praktische proefnemingen zal in juli op Soester- berg en op Ypenburg een helikopter gereed gehouden worden om na te gaan of daarmee snel en doeltreffend hulp geboden kan worden aan men sen die na een auto-ongeluk naar een ziekenhuis vervoerd moeten worden. Eisen Obstakels Duur Medische bezwaren Enterprise teruggetrokken Een héél bijzondere dag. 14 februari: Valentijndag. Stuur uw vrienden een bloemengroet. Fresia's, tulpen, narcissen of een plant. Ze zeggen meer dan 1000 woorden. Met roer zelf in handen Afblijven Explosie munitieschip afdalen. „Dan ben ik een heleboel ge vaarlijke situaties kwijt en je kunt mis schien toch mensen redden door ze voor verstikking of verbloeding te behoeden. Maar voor 'n all-round helikopter-EHBO heb je ook medewerking van het weer nodig (Van onze correspondent) Deskundigen staan sceptisch tegenover deze proefneming. Eén van hen is een man, die alles van helikopters afweet en hun mogelijkheden, maar vooral ook hun onmogelijkheden kent. Hij is luitenant kolonel-vlieger W. M. V'alstar, hoofd Bu reau Operatiën, Inlichtingen en opleidin gen van de groep Lichte Vliegtuigen, de man die de militaire helikopters voor de hulp langs autosnelwegen zou moeten la ten vliegen. Hij zegt: „Ik ben bang dat we bezig zijn elkaar naar een enorm misverstand toe te praten. Helikopters kunnen soms veel, maar soms ook bijzonder weinig. Ons minimumzicht bijvoorbeeld moet 800 meter zijn bij een wolkenbasis van niet minder dan 200 voet. Is het heiig, neve lig of mistig dan blijven wij aan de grorid. Ook bij regen, sneeuw of ijzel begint een helivlieger niets. Juist alle maal omstandigheden waarbij de meeste auto-ongelukken gebeuren!" Luitenant-kolonel Valstar heeft een heel lijstje eisen waaraan absoluut moet worden voldaan als een helikoptervlucht voor gewondenvervoer kans van slagen wil hebben. Ten eerste moet er een goe de radioverbinding bestaan met de plaats van het ongeval. De tegenwoor dige radio-apparatuur van de militaire helikopters is daarvoor niet geschikt, ze ker niet voor vluchten in de duisternis. Er zou andere apparatuur kunnen wor den gekocht, maar die moet dan ook in de auto's van de rijkspolitie worden in gebouwd. Is die auto niet op de plaats van het ongeluk dan werkt het hele sys teem niet Ten tweede zou er een speciale lucht navigatiekaart van heel het tweeduizend kilometer lange rijkswegennet moeten worden vervaardigd. Een vlieger wil na melijk graag weten waar hij heen vliegt Het is onzin te menen dat een helikopter „zo maar even" op een stuk rijksweg of een aangrenzend weiland kan landen. De helipiloot moet weten waar hoogspan ningskabels en treindraden, hooischelven of kerktorens hinderlijke obstakels kun nen zijn. Ook moet hij weten of een stukje grond sterk genoeg is om een heli kopter te dragen en of je dan met een brancard van het weiland naar de weg kunt komen. „Als ik met een helikopter te hulp kom", zegt luitenant-kolonel Valster, „dan moet ik ook zeker weten dat de actie voor honderd percent kans van sla gen heeft. Is de kans fifty-fifty en heb ik pech, dan heb je geen gewonden afge voerd maar er op zijn minst een paar bijgemaakt. Daarom neem ik die fifty- fiftykans niet. Er zijn nog andere geva ren. Zelfs op vliegvelden, waar iedereen vertrouwd is met de aanwezigheid van vliegtuigen, probeert er af en toe nog wel eens een door het maaiveld van een pro> pellor te lopen. Een snelle dood, maar een naar gezicht voor de omstanders Hoe voorkom ik dat hetzelfde gebeurt bij een helikopterlanding op een rijksweg? Een klap van de staartrotor alleen al is dodelijk. Hetzelfde gevaar bestaat bij landingen in de buurt van een zieken huis". Een helikopter is duur, niet alleen in aanschaffing, maar vooral in exploitatie. De luchtmacht becijfert de kosten van een helikopter-vlieguur op zevenhonderd gulden. Welk fabelachtig bedrag zou er mee gemoeid zijn om zeventien helikop ters zeven etmalen per week paraat te houden? Want zoveel zijn er nodig om snel op elke autoweg in Nederland aan wezig te kunnen zijn. Niemand heeft nog uitgerekend wat dat gaat kosten. En voor elke helikopter is een speciale me dische uitrusting vereist en militair per soneel met tenminste EHBO-diploma's. Tenzij het de enige mogelijkheid is vin den medici het luchttransport van ver keersslachtoffers niet erg aanlokkelijk. Moet men deze gewonden, die toch al on der een shockeffect te lijden hebben, nu ook nog gaan onthalen op de sensaties van een helikoptervlucht? Het zal meest al hun eerste luchtreis zijn. Dan liever iets langer onderweg in een gewone am bulance. Maar dan moet die ambulance er ook komen en er moet eerste hulp geboden worden. Volgens medici zal de uitkomst van de proefneming dan ook zijn: ambulance hulp is de beste hulp, mits de wagen bin nen redelijke tijd aanwezig kan zijn en bemand is met getraind personeel. Voor heel speciale gevallen, drukke weekein den, vakantiepieken, grote mensencon centraties door TT-races, vliegfeesten en dergelijke, kunnen helikopters in reserve worden gehouden. Misschien meer nog om snel artsen op de plaats van een on geluk te kunnen brengen dan om gewon den af te voeren. Luitenant-kolonel Valstar ziet daar wel wat in: helikopterhulp als aanvulling op een goed geregeld ambulancevervoer. In noodgevallen kan een arts op de plaats van het ongeval langs een touwladdertje UTRECHT „Een van de meest om vangrijke zaken van autodiefstal, welke zich ooit in Nederland hebben voorgedaan' zei de officier van Justitie bij de recht bank in Utrecht, tegen drie verdachten uit Baarn, die bijna veertig auto's in allerlei plaatsen in Nederland hadden gestolen Zjj waren 'n 37-jarige autoverhuurder, 'n 24-jarige monteur en een 23-jarige schilder. Geen van de drie was ooit met de justitie in aanraking geweest, maar toen ze ruim een jaar geleden samen een borreltje dron ken, rijpte het plan om eens een auto te stelen. De mannen hadden niet het idee dat ze er iemand mee benadeelden, „want de verzekering'betaalt toch wel". Het plan werd dezelfde nacht nog uitgevoerd en het ging zo gemakkelijk, dat die eerste diefstal de aanloop vormde tot een lange serie. De gestolen auto's werden gesloopt en zodanig in elkaar gezet, dat ze niet meer op de oorspronkelijke wagens leken. De drie mannen gingen zeer brutaal te werk. Toen ze met een gestolen wagen van Nijmegen naar Baarn reden, zagen ze in Arnhem een caravan staan, welke ook maar meegeno men werd. Zij hebben ook verzekerings maatschappijen opgelicht door met reeds beschadigde auto's aanrijdingen te finge ren en het geld van de verzekering op te strijken. Toen de schilder zich uit de „zaak" terugtrok, kreeg hij een gestolen auto cadeau. Tegen de schilder werd een jaar, waar van drie maanden voorwaardelijk, en tegen de beide anderen twee jaar gevangenisstraf geëist. Op 20 februari doet de rechtbank uitspraak. SEOEL (AP) Temidden van stijgen de nationale spanningen en toenemende anti-Amerikaanse sentimenten heeft de Zuidkoreaanse regering twee stappen ge nomen die op ernstige wijze de Ameri- kaans-Koreaanse betrekkingen zouden kunnen beïnvloeden. Premier Chung Il-Kwon heeft een for meel protest ingediend bij de Amerikaan se regering, waarin hij zich beklaagt over beweerde Amerikaanse 'onverschilligheid' voor de communistische bedreiging van Zuid-Korea. De nationale vergadering heeft later een resolutie aangenomen waarin 'militai re vergeldingsmaatregelen' worden voor gesteld tegen Noord-Korea. Zuid-Korea zou desnoods op eigen initiatief deze mili taire maatregelen ten uitvoer moeten leg gen. De Verenigde Staten hebben hun vlieg- dekschip 'Enterprise' opdracht gegeven zich terug te trekken van de Noordko- reaanse kust. Het betreft hier kennelijk een verzoenend gebaar om de Noordko- reanen aan te moedigen het in beslag ge nomen verkenningsvaartuig 'Pueblo' en zijn 83-koppige bemanning vrij te laten. Samen met de vliegdekschepen 'York town' en 'Ranger' is het schip volgens het Japanse blad 'Yomioeri' op weg naar Vietnam. Amerikaanse senatoren hebben de re gering gevraagd of de Amerikaanse radar niet het Amerikaanse verkenningsschip 'Pueblo' heeft gadegeslagen en op die wij ze de koers ervan in kaart gebracht in de elf dagen dat geen radioverbinding met het schip is onderhouden voordat het in beslag genomen is door Noord-Korea. De kwestie, dat men niet wist waar het schip zich bevond in de periode van 10-21 januari voordat het op 23 januari gekaapt werd, is acuut geworden ten gevolge van de toenemende achterdocht in het Congres dat de regering voorbereidingen treft om toe te geven dat het schip de Noordko reaanse wateren heeft geschonden ten einde de vrijlating te verkrijgen van de overlevenden van de bemanning van 83 koppen. ADVERTENTIE -/■* T Ypp.t -, t VOy,p 1 Het beste voor rine én wan. Dinsdag is in Kinderdijk het trans port begonnen van de onderdelen voor de grootste draaibrug van Europa, welke een plaats zal krijgen over het kanaal van Terneuzen naar Gent, ter hoogte van Sas van Gent. De onderdelen van de brug werden door drie bokken op bakken ge plaatst, die voor het vervoer zullen zorgen. ADVERTENTIE o (Van onze correspondent) ASSEN. „De principes van ons staat kundig bestel staan nog stevig gewor teld in het rechtsbewustzijn van ons volk en ook wanneer men deze via samen werkingsorganen of nieuwe bestuursvor men wil vervolmaken en tegelijk door „hearing" en „inspraak" de directe bena dering van de burgerij wil bevorderen, dan staat daaraan principieel niets in de weg. En toch blijven we maar aan het confereren en publiceren en groeit het onbehagen over de tegenwoordige situa tie". Dat is de mening van mr P. P. Agter, burgemeester van Assen. Zijn antwoord op de vraag hoe dat komt is: „Voor een groot deel omdat wij door een soort per fectioneringsdrang voortgedreven ons be stuursapparaat veel ingewikkelder hebben gemaakt dan zelfs in ons volle landje no dig is". „Een burger heeft er recht op van zijn overheid snel en verantwoord duidelijke taal te horen en zeker van die vorm van overheid waar hij in het dagelijks leven het meest mee te maken heeft: de ge meentebesturen", aldus mr. Agter. „Op zijn vragen en wensen moet de burger binnen een redelijke termijn een duidelijk „ja" of „neen" te horen krij gen. Voldoet een overheid, om welke re den dan ook, niet meer aan deze voor waarde, dan hapert er iets, dan wordt de rechtsorde ondermijnd en het democratisch rechtsbewustzijn aangevreten", zo zegt de eerste burger van Drente's hoofdstad. Met behoud van de vormen van ons formele staatsbestel bouwen we een be- bestuurspraktijk op welke elke orginaliteit aan onze arbeidsgewesten ontneemt, aldus mr. Agter. Perfectionisme en paternalis me dreigen, onder het mom van verder gaande democratisering, een bestuurlijke nivellering tot stand te brengen waarbij alle oorspronkelijke initiatieven in de kiem gesmoord worden en de burgerij van haar directe overheid alleen maar af wachtende en ontwijkende antwoorden op haar vragen kan krijgen, omdat alles van hogerhand" beslist moet worden. Het is dan ook geen wonder, aldus mr. Agter, dat dan van een vervreemding tussen bur ger en bestuur gesproken kan worden. Van een waarlijk zelf doen van de ge meenten is steeds minder sprake. De ge meente mag geen stap zonder „Den Haag" doen. „Ook daar waar inspraak gevor derd wordt is deze eigenlijk zonder reële betekenis." „Men verleert in dit land grondig, dat besturen betekent het roer zelf in han den houden en niet het roer vastzetten en gaan telefoneren met de admiraal. Be sturen betekent verantwoordelijkheid dra gen, bevoegdheden overdragen waar enigszins mogelijk, maar zelf het juiste moment van de beleidsbeslissingen weten te kiezen en daarvoor dan ook met zijn gehele persoon durven en kunnen instaan. Besturen is ook distributieve rechtvaardig heid betrachten, gelijke mogelijkheden bevorderen voor ieder mensenkind dat werken wil. Tot die mogelijkheden behoort ook de originaliteit een kans te hebbe.. eigen we gen en eigen licht te zoeken. Wanneer, al dus mr. Agter, de overheid zelf intern daarin faalt, beleven we een crisis in ons bestuursbestel. Zonder de stevige basis van een vlot en soepel werkend over heidsapparaat kunnen gaten en initiatie ven verstikt worden. Democratisch be sturen betekent bovenal: Erkenning van het essentiële recht om fouten te maken. Er was eens een oude mole naar die drie zoons had. De jongste zoon. Hans geheten, had de treurige reputatie erg dom te zijn. De twee andere zoons hadden geen reputatie en waren dus zeer slim. Toen de molenaar zijn einde voelde naderen het is een typisch trekje bij molenaars dat zij geruime tijd tevoren weten wanneer zij de pijp uit zullen gaan riep hij zijn drie zoons aan zijn legerstede en sprak: „Piet, oudste zoon, jou schenk ik de molen: Klaas, tweede zoon van me, jij krijgt paard en wagen; Hans, jong ste van het stel, voor jou heb ik iets dat van nul en gener lei waarde is, namelijk een stenen pijpje. Ik heb er nooit uit gerookt, anders was ik al twintig jaar geleden het hoek je om gegaan, maar ik heb het altijd bewaard als een herinnering aan mijn pete moei. Zij gaf het me ten ge schenke toen ik de wijde we reld introk en ze beweerde dat het een toverpijpje was, maar ik heb er nooit iets aan gehad. Het goeie mens was waarschijnlijk kinds. Toen ze me dat ding gaf zei ze: „Jongen, je hebt teveel ver beelding en te weinig fanta sie. Ik denk dus niet dat je het ooit tot toveren zult bren gen". Nou, dat is dan uitge komen. Beste Hans, misschien ben jij dom genoeg om beter te fantaseren dan ik. In ieder géval is het voor mij een troostrijke gedachte dat ik je niet met lege handen laat staan. En nu, kinderen, mijn tijd is om, vaarwel en God zegene jullie". De oude man bleek het he laas bij het rechte eind te hebben, want hij gaf prompt de geest. Zijn zoons bezorgden hem een sobere maar fatsoen lijke begrafenis en hielden zich daarna met hun erfenis bezig. De oudste zoon zette de wie ken van de molen naar de lentewind, zodat zij vrolijk gingen draaien. De tweede zoon spande zijn paard voor de wagen en ging koren opla den bij de boeren. Maar Hans staarde treurig naar het ste nen pijpje in zijn hand en vroeg zich af wat er van hem worden zou. Hij was intelli gent genoeg om te weten dat hij dom was. En domme mensen komen in deze wereld moeilijk aan de kost. Hij knoopte zijn armelijke bezittingen in een geruite zakdoek en liep het dorp uit in de richting waarheen de wind woei. Na uren gelopen te hebben strekte hij zich aan de oever van een helder beek je in het gras uit, vouwde zijn handen achter zijn hoofd en keek omhoog naar de blauwe lucht, waar grillige wolken formaties zich statig en voor naam van de ene horizon naar de andere begaven. „Ik verbeeld me niks", dacht Hans mistroostig, „maar ik heb wél fantasie. Want als ik zo naar die wolken lig te staren, zie ik prachtige dingen die het leven de moeite waard maken geleefd te worden. Voorname dames in witte zij de en welgedane heren met gouden horlogekettingen op hun ronde buikjes drijven voorbij in majestueuze zeil schepen, en nu en dan druipt vloeibaar goud in hun schoot bijwijze van dividend op hun rijkdom. En wat een schat van een meisje gaat daar aan de arm van een monsterachtige dikkop. Zou dat haar vader zijn? Kijk, hij verandert langzamerhand in een olifant en dat staat hem heel wat be ter. Ik wou dat ik zo'n meisje ontmoette en dat ik met haar in zo'n schip met hagel witte zeilen kon wegvaren naar het land waar het goud vandaan komt Al starende at Hans van het brood dat hij had meegeno men en hij stelde zich voor dat hij met zijn geliefde aan een welvoorzien banket zat, ter ere van het jonge paar aangericht in een wit mar meren paleis. Maar plotseling viel hij op de aarde terug, doordat een krakende stem naast hem op klagende toon zei: „Jongeman, zou je je maal tijd niet willen delen met een arme oude weduwe, die bijna van de graat valt door de honger?" Hij keek op en zag een ge bogen, gerimpeld oud vrouw tje staan, dat zwaar op een stok leunde en alle tekenen van een naderende flauwte vertoonde. Goedhartig als hij was sprong hij op, hielp het vrouwtje bij het neerzitten aan de waterkant en gaf haar al het brood dat hij nog over had. Terwijl zij mummelend at, voltrok zich een grote ver andering in het voorkomen van het besje. Zij ging er steeds gezonder uitzien en de meeste rimpels trokken weg. Toen sprong zij op, maakte een dubbele Rietberger en kwam met een sierlijke salto weer in het gras neer. „Je bent een aardige jongen", zei ze gniffelend, „en het aardigste vind ik van je dat je zo dom bent. De meeste mensen zijn zó intelligent, dat ze geen fantasie meer hebben en alleen maar een heleboel verbeelding over zichzelf. Om dat je zo goed en dom bent, zal ik je een kostbaar ge schenk geven. Kijk, een pakje pijptabak. Als je daarmee je toverpijpje vult, zullen al je dromen uitkomen. Na drie trekken zit je in een prachti ge boot met het liefste meisje van de wereld en met een ka juit vol goud. Maar er is één voorwaarde". „Dat dacht ik al", zei Hans treurig, want hij was nét niet dom genoeg om in sprookjes te geloven. „Wat is dan die voorwaarde, goede weduwe?" informeerde hij. O, die is niet erg moeilijk. Herinner je je het sprookje over Repelsteeltje? Repel steeltje was een van mijn leerlingen, maar niet erg ori gineel van ideeën. Hij aapte mij altijd na. Mijn voorwaarde is, dat je raadt hoe ik heet". Meteen was ze in rook op gegaan en Hans lag weer al leen, ten prooi aan verwar rende gemoedsaandoeningen. Hij staarde naar de wolken en vroeg zich af, hoe hij ooit ach ter de naam van de oude vrouw zou komen. Hij peinsde zich suf en dacht intussen aan al de mooie dingen die hem te wachten stonden, maar hoe groot zijn fantasie ook was, hij vond geen enkel aanknopings punt wat de naam van het oude tovervrouwtje betrof. Tenslotte viel hij in slaap. Hij ontwaakte door een lichte tik tegen zijn wang en daar stond de oude vrouw weer, met het pakje tabak in haar benige hand. „En, domme Hans, vertel me eens hoe ik heet. Dan is het pakje voor jou en kan je lieve leventje beginnen", zei ze kirrend. Het was duidelijk dat ze plezier in haar ambacht had. „Vrouw Holle?" zei Hans aarzelend, maar ze schudde driftig haar grijze hoofd. „De fee van Assepoester?" Weer was het verkeerd. „Moeder de Gans?" Geen kwestie van. „Vrouwtje Bezemsteel?" De oude weduwe lachte verach telijk. „Dat is er een van de televisie", zei ze. „Denk je nou dat ik me met die moder ne rommel ophou?" Hans pijnigde zijn hersens en keek begerig naar het pak je tabak. Hoe kon dat mens in vredesnaam heten? Hij spande zijn hele voorraad fantasie in, maar het liep al lemaal op niets uit. „Nog één keer raden", zei het oudje, „en daarna verdwijn ik voorgoed. Denk nou eens goed na. Het is zo makkelijk". Makkelijk of niet, Hans kwam er niet achter en hij zag zijn onbekende weldoen ster met al haar onbewezen weldaden in rook opgaan. Een treurig einde van een veelbelovend sprookje, dat niet met liefde en geluk kon worden bekroond door een gebrek aan fantasie van een jongeman, die toch dom ge noeg was om een helder ogen blik te kunnen hebben. Hoe heette de weduwe met het pakje tabak? U hebt het natuurlijk allang geraden ten zij u te intelligent bent om aan gelukkig eindigende sprookjes te geloven. Het was natuurlijk de We duwe Van Nelle. Wanneer gemeenteraden door een scha re van ter zake kundigen (onder wie nu ook de regeringsadviseurs in Den Haag) een keuze doen op het gebied van het ste- deschoon, het nijverheidsonderwijs en ove de rechtspositie van zijn ambtenaren bin nen het kader van zijn budget, dan heb ben organen en instanties van buiten daar af te blijven. Mr. Agter meent dat teveel de gedachte in ons land is gegroeid dat lemeentebesturen eingenlijk kinderen in de boosheid zijn, die niet beseffen dat ze met vuur spelen, die geen weet hebben van de cultuurschatten waar zij verantwoorde lijkheid voor dragen en wie het eigenlijk nog niet toevertrouwd is om hun schaar se middelen verantwoord te besteden en dus met takt en desnoods beslistheid aan de hand geleid moeten worden naar de enig juiste slotsom. Men durft niet te erkennen dat een rus tig voorbereid en door degelijke adviezen ondersteund besluit van een gemeentebe stuur toch ook wel deugdelijke fundamen ten kan hebben, zei mr. Agter. Naar zijn mening is het onvermijdelijke gevolg hier van een nivellering en het uitdoven van de lust om verantwoordelijkheid te dra gen. „Wij vragen het recht om op de post waar wij gesteld zijn te mogen besturen, te mogen leiden, verantwoordelijkheid te dragen, schitterende arbeid te verrichten", aldus Assers burgemeester. „We willen vechten voor het beste dat de mens op be stuursniveau te bieden heeft: een zo volle dig mogelijk dragen van verantwoordelijk heid voor wat hem als taak is opgedra gen". (Van onze correspondent) UTRECHT. Het departement van De fensie heeft de schade welke op 12 juni 1967 in de Werfhaven van het Utrechtse Industrieterrein Lage Weide werd veroor zaakt door een exploderend munitieschip, al voor het grootste gedeelte vergoed. Die schade beloopt overigens niet 20 miljoen zoals in september was geschat, maar ver moedelijk 13 a 14 miljoen. Er is nu circa 12 miljoen uitbetaald.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11