Mr. Luns doet geen nieuwe stappen bij VS Regering wel bereid tot diplomatiek vredesoffensief Rennies Binnen: Kamerdebat Buiten: Demonstratie NA VERTROUWELIJK OVERLEG IN WASHINGTON Bewogen debat in Tweede Kamer Brandend maagzuur, s BwUii i ill Onbestendig li c ru sf WOENSDAG 7 FEBRUARI 1968 2 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Nederlandse re gering gaat een ernstige poging doen om tot vredesonderhandelingen voor Vietnam te komen. Met de regeringen van de Beneluxlanden, de landen van de Westeuropese Unie, communisti sche landen en de „Groep van Tien" (tien Europese landen waarbij Neder land) wil minister Luns van Buiten landse Zaken proberen een diploma tiek vredesinitiatief te nemen. Ge streefd zal worden naar een politieke oplossing op basis van de akkoorden van Genève uit 1954. Daarbij zal er op worden aangedrongen dat de vijandelijkheden onverwijld worden gestaakt; dat alle buitenlandse troe pen zullen worden teruggetrokken en dat Vietnam zelfbeschikkingsrecht zal krijgen onder internationaal toezicht. Vredesoffensief helpen direkt! Ook bij Hanoi Niet opnieuw It, Ja of nee? KEUKENCENTRUM „IJMUIDEN" 107-26 woensdag 7 februari 1968. 583ste STAATSLOTERIJ VIERDE KLASSE 060224 077574 016743 031808 040374 094134 076630 050841 029284 054856 Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk iHimruHuni TILBURG ETEN VOOR NOORD SUMATRA 7 3 af tl 13 Minister Luns heeft dat gisteravond in het Vietnamdebat meegedeeld aan de Tweede Kamer, die vrijwel unaniem had I gevraagd om stappen van de regering om tot vredesonderhandelingen te ko men. De minister deelde verder mee, dat Nederland een aanzienlijke humanitaire hulp aan de bevolking van Vietnam ver leent. Er zal een miljoen gulden ter be schikking van de Unicef worden gesteld voor de kinderen van Vietnam. Dat be drag komt bij de som van 12,5 miljoen gulden, welke sinds 1966 is uitgegeven aan projecten in Vietnam. Die hulp, zo beloofde mr. Luns, zal worden verhoogd zodra de vrede in Zuidoost-Azië is her steld. De bewindsman nam met al deze toe zeggingen een motie van de oppositie over, tegelijk met een voorstel van de heer Geelkerken (AR.). In de motie, ingediend door mr. Van der Stoel (P.v.d.A.) en medeondertekend door D'66, wordt de regering gevraagd er bij de betrokkenen op aan te dringen dat de oorlog wordt beëindigd, waarna volgens de akkoorden van Genève vre desbesprekingen gehouden moeten worden De heer Geelkerken had de regering ge vraagd, samen met andere landen een vre desoffensief te beginnen. Daarbii betrok hij vanwege de vriendschappelijke be trekkingen welke onlangs met een aan tal Oosteuropese landen zijn aange knoopt met nadruk de communistische landen. Mr. Luns noemde zijn toezeggingen „een gelukkige combinatie van de motie-Van der Stoel en het voorstel-Geelkerken". In dikwijls bewogen toespraken hadden de afgevaardigden gevraagd hoe de re gering op dit ogenblik na de verhe viging van de gevechten en de vooraf gaande verklaringen dat Hanoi bereid zou zijn tot onderhandelen staat tegenover de motie van de heer Van der Schuyt (K.V.P.) Die motie is vorig jaar augus tus aangenomen en slechts gedeeltelijk door de regering uitgevoerd. Er wordt de regering in gevraagd bij de Verenig de Staten aan te dringen op stopzetting van de bombardementen op Noord-Viet- nam als eerste stap op weg naar onder handelingen. Minister Luns, die zei de bezorgdheid van de Kamer over de strijd ten volle te delen, verklaarde dat de motie is uit gevoerd „in zöver zij uitdrukking geeft aan de wens iedere mogelijke vredeskans ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? en kans tot onderhandelingen te komen aan te grijpen". Hij zei dat de Nederlandse regering de motie in haar geheel ter kennis heeft gebracht van de Amerikaanse regering, een beroep op Amerika heeft gedaan om zo positief mogelijk te reageren op eventuele onderhandelingsbereidheid van Hanoi, en de motie ook bij de regering in Hanoi op tafel heeft gelegd via de Noordvietnamese vertegenwoordiging in Boekarest. De minister zei, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, hem in een persoonlijke boodschap heeft geantwoord, dat zijn regering in alle ernst probeert de vredesbereidheid van Noord- Vietnam te peilen. Mr. Luns zei ervan overtuigd te zijn, dat de Verenigde Staten een oplossing nastreven op basis van de akkoorden van Genève. Dat stelt zij zich zo voor: 1. een staken van het vuren. 2. Verminde ring van de buitenlandse troepen. 3. Ver kiezingen na een afkoelingsperiode. 4. Een regeling van de éénwording van Noord- en Zuid-Vietnam. Om dat alles èn om de vertrouwelijke stappen, welke hij heeft ondernomen, verklaarde minister Luns het onjuist te vinden om thans opnieuw rechtstreeks bij de Amerikaanse regering op aan te dringen op stopzetting van de bombarde menten op Noord-Vietnam. De regering voelt er weinig voor, dat een eventuele derde zitting van het Viet- nam-tribunaal in Nederland wordt ge houden. In antwoord op een vraag van de heer Van der Spek (P.S.P.) noemde minister Luns het Vietnam-tribunaal een parodie op het gebied van de rechtsple ging, welke een oplossing van het Viet namese conflict geen stap nader brengt. m* Ai' Een agent gooit op het Binnenhof een rookbom terug. Het debat, dat de gehele middag en het begin van de avond vrij rustig was verlopen kreeg aan het slot onverwacht een vrij heftig karakter, toen de P.v.d.A. de motie-Schuyt ter sprake bracht. Met hardnekkige interrupties probeerden drs. Den Uyl en drs. Nederhorst minister Luns ja of nee te laten antwoorden op de vraag of de motie-Schuyt intussen is uitgevoerd. Mr. Luns liet zich niet tot een dergelijke uitspraak verleiden maar verwees naar de stappen, die de Neder landse regering sinds de aanvaarding van de motie heeft gedaan. Dat antwoord van de minister werd verschillend uitgelegd. De meeste rege ringsfracties waren van oordeel dat de minister de motie heeft uitgevoerd, maar de oppositie niet. Dat was de reden dat drs. Visser (D'66) met een motie kwam waarin nog maals het belangrijkste stuk van de mo tie-Schuyt werd herhaald: een beroep op de Amerikaanse regering om de bombar dementen op Noord-Vietnam onvoorwaar delijk en definitief te staken. Deze motie sloot bovendien aan op de motie- Van der Stoel, waarin de Kamer als zijn overtuiging uitspreekt dat stopzetting van de bombardementen nodig is voor vredes besprekingen. Ingewikkeld werd de discussie omdat ADVERTENTIE Wij tonen u in onze 150 m2 toonzaal een keur van Hollandse en Duitse im port keukens, zie verder onze enorme sortering hang-legkasten. buffetten, aanrechten enz. Kennemerlaan 165 - Tel. 0 2550 - 11428 Geopend van maandag t/m zaterdag van 96 uur. ^vyyyyywyw.vvvv^^ De speciale trein Amsterdam-Den Haag voor Vietnam-demonstraties verviel wegens gebrek aan belang stelling. Een groep betogers ver trok met een trein uit de normale dienstregeling. er ook een motie-Van der Spek (P.S.P.) was, waarin gevraagd werd om stopzet ting van de bombardementen op geheel Vietnam. D'66 wees deze motie af, omdat zij vond, dat het niet reëel zou zijn de Amerikanen te vragen hun gehele lucht macht uit de Vietnamese oorlog terug te nemen. Drs. Visser hekelde bovendien de P.v.d.A., omdat zij de motie-Van der Spek zo uitlegde, dat er een veroorde ling uit sprak van de bombardementen op Noord-Vietnam en op niet-militaire doelen in Zuid-Vietnam. Hij verwierp het verschillend interpreteren van een motie en wees erop dat de P.v.d.A. vorig jaar augustus ook zelf bezwaar maakte tegen de verschillende interpretaties welke de regeringsfracties toen aan de motie- Schuyt gaven. jb l«r( fie. psn errr'ov .I98ainti issn j Het slot van de discussie was dat de motie-Van der Stoel met 107 tegen 26 stemmen werd aangenomen en dat alle andere moties werden verworpen. Tegen de motie- Van der Stoel stemden de Boe renpartij, de C. P. N. de S.G.P., het G.V.P. en 11 van de 17 leden van de V.V.D.-fractie. Het bezwaar van deze 11 V.V.D.-leden was dat de motie-Van der Stoel geen rekening houdt met de veranderingen, welke zich sinds augustus 1966 in de mi litaire situatie hebben voorgedaan. De overige V.V.D-fractieleden voelden dat be zwaar ook wel, maar wilden er wel over heen stappen. De motie- Van der Spek inzake de bom bardementen op geheel Vietnam kreeg de steun van de P.v.d.A., de C.P.N. en de P.S.P. De motie-Visser (stopzetting bombardementen op Noord-Vietnam) werd gesteunr door de P.v.d.A., D'66, de C.P.N. en de P.S.P. Een motie-Van der Spek (P.S.P.) waarin de regering wordt gevraagd bij Amerika aan te dringen op stopzetting van de Vietnamese oorlog en terugtrekking van de Amerikaanse troe pen, kreeg alleen de steun van de P.S.P. en de C.P.N. Deze twee fracties gaven hun steun aan de motie van de heer Hoekstra (C.P.N.), waarin de regering wordt gevraagd de diplomatieke betrekkingen met het Zuid- vietnamese bewind te verbreken en de materiële steun aan dit bewind stop te zetten. Deze jongeman liep met een bord: „Vietcong is terreur". Dq derpon- stranten duldden dat niet: Hij liep een gespleten lip op. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Tijdens het Vietnam debat in de Tweede Kamer hebben in Den Haag ruim vijfhonderd demon stranten een straatbetoging gehouden tegen het Amerikaanse optreden in Vietnam. De Haagse politie was op straat met twintig ruiters, drie overvalwagens, tien surveillance-auto's, zes motor rijders, dertig agenten te voet, recher cheurs in burger en agenten met hon den. Een detachement van 20 agen ten met de lange wapenstokken en het waterkanon bleven in reserve. De betogers kwamen per trein uit Amsterdam, Rotterdam, Haarlem, Groningen, Delft en Leiden. Vijfhon derd man sterk vertrokken zij om zeven uur van het station Hollandse Spoor naar het Binnephof. Hier en daar werd met rookbommen gegooid. Het aantal betogers groeide intussen aan tot ongeveer achthonderd man. In koor riepen de demonstranten „John son moordenaar", „Viva Vietcong", en „Weg met Luns". Zich niet storend aan de politie kozen de voormannen een niet afgesproken route door de bin nenstad. Op het Spui gingen tot twee maal toe tweehonderd betogers op straat zitten. Als de politieruiters hun paarden rechtsomkeert lieten maken, stonden de jongelui weer op en liepen in looppas op de ruiters in. Op de hoek van de Hofweg en het Spui waagde zich een tegendemon- strgnt in dejstpet. Hij was de 24-jarige Haarlemse wegenbouwer H. J. de Oude, met zijn rechterenkel in het gips. Hij hield een bord met „Vietcong is terreur" omhoog en kreeg een pak slaag. De wegenbouwer trok een mes en hield zo de aanvallers op een af stand tot een agent te paard hem ont zette. De omgeving van het Binnenhof was afgezet met dranghekken. In een kel der onder de Ridderzaal konden de be togers de debatten in de Kamer via een luidsprekerinstallatie volgen. Aanvankelijk maakte niemand van deze gelegenheid gebruik, later ver zamelden zich honderdvijftig betogers in de kelder. Wie van de demonstran ten 't Binnenhof verliet, mocht er van de politie niet terug komen. Ettelijke tientallen demonstranten gingen huis waarts. Op het Plein en het Binnenhof vormden zich enkele groepjes. Enige tientallen trokken naar de Amerikaan se ambassade aan het Korte Voorhout, waar drie demonstranten, die zich op bevel van de politie niet wilden ver wijderen. werden ingerekend. De poli tie moest enkele keren de weg voor auto's en trams met zachte drang vrij maken. Tot laat in de avond bleven groepjes jongeren in de weer bij het regerings centrum en elders in de binnenstad. Op het plaveisel van enkele straten, onder andere op de Korte Vijverberg, werden met kalk leuzen geschilderd als: „Yankee go home" en „Johnson moordenaar". Het langst bleven de genen op straat, die met voorbijgan gers in discussie traden over de Viet- nampolitiek. ADVERTENTIE Prijzen van 20 zijn gevallen op 50 zijn gevallen op 100 zijn gevallen op 200 zijn gevallen op 400 zijn gevallen op de nummers eindigende op 0 de nummers eindigende op 93 de nummers eindigende op 93 de nummers eindigende op 97 de nummers eindigende op 001 de nummers eindigende op de nummers eindigende op 431 5532 1000 zijn gevallen op 2000 zijn gevallen op Een prijs van 5000 Een prijs van 5000 Een prijs van 5000 Een prijs van 5000 Een prijs van 5000 De prijs van 10.000 De orijs van 20.000 De prijs van 25.000 De prijs van 50.000 De prijs van 100.000 LET WEL Op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. is gevallen op het nummer is gevallen op het nummer is gevallen op het nummer is gevallen op het nummer is gevallen op het nummer is gevallen op het nummer is gevallen op het nummer is gevallen op het nummer is gevallen op het nummer is gevallen op het nummer Drivo-trainer. Uit waardering voor wat overheid en het Verbond voor Veilig Verkeer doen voor de verbetering van de verkeersveiligheid in ons land, heeft B.P.-Nederland N.V. het verbond een drivo-trainer geschonken. De drivo-trai ner bestaat uit 16 autocabines met alles wat daarbij behoort. De leerlingen rij den zittend in deze cabines door mid del van een film mee in het verkeer. Een computer geeft aan het eind van iedere les een verslag van de resultaten van elke leerling. Vijf gewonden. Bij een vechtpartij in een bar in Eindhoven zijn vijf mensen ge wond. Een der slachtoffers kreeg een hersenletsel. De vechtpartij ontstond toen een familie met zwager en kost ganger in totaal vier mannen en een vrouw de bar binnenkwamen en 2 van de mannen meisjes lastig vielen. De caféhouder verzocht hen de zaak te ver laten waarna de kloppartij begon. Verkeerd verkeer. In Amsterdam zijn in 1967 94 personen tengevolge van gen verkeersongeval om het leven gekomen tegen 90 in 1966. Er werden in 1967 3213 personen in het verkeer ernstig ge wond tegen 2755 in 1966. Het totale aantal slachtoffers in 1967 liet ook een toeneming ten opzichte van 1966 zien, namelijk 6374 tegen 5864. Het aantal verkeersongevallen dat in 1967 ter ken nis van de politie kwam bedroeg 22.682. Stadsschouwburg, vandaag, 20 u.: De Haagse Comedie met „Van de brug af gezien" van Arthur Miller. Regie: Paul Steenbergen en Dolf de Vries. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „El Dorado", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Zwarte markt der liefde", 18 j- Frans Hals, 19 en 21.15 u.: „Cartouche", 14 j. Van donderdag af 20 u.: „Irma la Douce", 18 j. Lido, 14, 18.45 en 21.15 u.: „Casino Royale", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „De blonde van Peking", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De getemde feeks", 14 j. Minerva, 20 u.: „Othello", 14 j. Van donderdag af 20.15 u.: „Bloot? Sla dood", 14 j. Rembrandt, 14 en 20 u.: „De twaalf ver oordeelden", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Naakt en verdoemd", 18 j. Van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Blanke Venus in het oer woud", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Zomer nachten in Zweden", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Vleeshal (Grote Markt): Expositie van grafiek, keramiek, beeldhouwwerken en wandkleden van Haarlemse en andere kunstenaars. Dagelijks 10 tot 17 u. Op zondag 13 tot 17 u. Tot 26 februari. Vishal (Grote Markt): Expositie van tekeningen, foto's handenarbeid en hand werk van de deelnemers aan het Inter- scholair Jeugdtoernooi. Dagelijks 10 tot 17 u. Op zondag 13 tot 17 u. Tot en met 12 februari. Bisschoppelijk Museum (Jansstr. 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunst nijverheid. Dagelijks, behalve maandag, geopend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen behalve maandag van 10 tot 17 u. De eer ste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Galerie-T (Bakenessergracht 67): „Van Cobra tot New Babyion", expositie van werk van Constant. Dagelijks 11 tot 17 u. Op zondag van 13 tot 17 u. Tot 26 fe bruari. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van werk van Joop Koopman. Dagelijks van 10 tot 20 u. Tot 18 februari. Galerie Drengel (Bakkumstraat): Ex positie van werk van Jan Maas en Paul Maas. Maandag t.e.m. vrijdag 20 tot 22 u. Donderdag, zaterdag en zondag 13 tot 17 u. Tot 28 februari. Wijkcentrum Schalkwijk (Laan van Angers): Expositie van schilderijen, etsen en tekeningen van Ruud Cornelis. Zon dags van 14 tot 17 u. Tot en met 25 fe bruari. DIVERSEN Raadhuis Halfweg, vandaag, 19.30 u.: Gemeenteraadsvergadering Haarlemmer- liede. Raadhuis Hoofddorp, donderdag, 14.30 u.: Gemeenteraadsvergadering Haar lemmermeer. Raadhuis Hillegom, donderdag, 20 u.: Gemeenteraadsvergadering. Raadhuis Bennebroek, donderdag, 20 u.: Gemeenteraadsvergadering. WOENSDAG 7 FEBRUARI City, 20 u.: „Bertrand in on (t) roerend goed". DONDERDAG 8 FEBRUARI City, 20 u.: „Zij zijn naakt...." (spe ciale voorstelling). Hervormd Jeugdgebouw, Rembrandt- laan, IJmuiden-Oost, 20 u.: Ton Lutz be spreekt „De architect en de keizer van Assyrië", voor de Velser Kunstkring. Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.: Expositie werken van Rob Schotman. De tentoonstelling duurt tot 18 februari. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag)9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. WOENSDAG 7 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: ..De piraat van de Zeven Zeeën". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Een gravin van Hongkong". Galerie Boumans, Breestraat 122: Ex positie van Nico Betjes, plastiek en van Rob Clous grafiek; geopend van 9 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 18 u. DONDERDAG 8 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „De gewetenloze plunderaars van Mexico". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Daar komen de Russen, daar komen ze aan!' Galerie Boumans, Breestraat 122: Ex positie Nico Betjes, plastiek en van Rob Clous, grafiek; geopend van 9 tot 12.30 u. en van 13.30 tot 18 u. ADVERTENTIE Het K.N.M.I. deelt mee: Boven de Britse eilanden bevindt zich nog steeds een omvangrijk gebied van lage luchtdruk. Rond dit gebied trekken storingen over West-Frankrijk en Zuid- Engeland naar het noorden. Daardoor viel in ons land vanmorgen enige regen. Na het wegtrekken van deze storing kan een zwakke rug van hoge luchtdruk voor opklaringen zorgen, waarbij de tempera tuur vannacht in het binnenland tot om het vriespunt kan dalen. Morgen zal een nieuwe storing bij Ierland via Frankrijk in de richting van ons land koersen. Het weer behoudt daardoor een onbestendig karakter. WEERRAPPORTEN Maximum- «n minimum temperaturen L 2 binnen- en buitenland Den Helder regen ozo 5 1 Ypenburg regen zo 6 i 1 Vlissingen regen zo 6 3 0.2 Eelde zw. bew. ozo 6 -1 0 De Bilt regen ozo 7 2 2 Twente regen zo 2 0 0.1 Eindhoven zw bew. zzo 7 1 1 Z.-Limburg zw. bew. z 6 2 0.1 Helsinki geh. bew. O -1 -5 1 Stockholm ij zei O 1 -2 1 Oslo sneeuw no 1 -0 9 Kopenhagen sneeuw ozo 3 2 2 Aberdeen zw. bew. zzo 4 2 6 Londen mist w 5 3 5 Amsterdam regen zzo 6 1 2 Brussel half bew. z 7 3 0 Luxemburg regenbui zzw 3 1 1 Parijs zw. bew. zzw 6 5 1 Bordeaux regenbui zzw 9 4 15 Grenoble half bew. windst. 5 1 9 Nice onbew. nnw 9 5 16 Berlijn licht bew. zzo 7 3 0 Frankfort zw. bew. nnw 5 -2 1 München zw. bew. n 4 0 0 Zürich geh bew. zo 2 -0 7 Genève zw bew. zzw 4 -1 5 Locamo geh bew windst. 22 -1 43 Wenen geh bew. zo 2 -0 0 Innsbruck licht bew. w 8 -2 0 Belgrado licht bew. zzo 8 0 0 Athene zw bew. n 7 10 0.5 Rome regen zzo 13 9 3 Barcelona onbew. nw 17 3 0 Madrid half bew. zw 11 2 1 Mallorca onbew windst. 17 4 0 Lissabon licht bew. w 15 8 1 DONDERDAG 8 FEBRUARI Zon op 8.10 uur; onder 17.39 uur. Maan op 11.28 uur; onder 4.10 uur. MAAN S'l AN DEN Volle maan L.aatste kwartier Nieuwe maan 14 februari 21 februari 28 februari 7.43 uur. 4.28 uur. 7.56 uur. HOOG LAAG WATER IN IJMUIDEN WOENSDAG 7 FEBRUARI Hoog water 9.25 uur en 21.58 uur. Laag water 4.44 uur en 17.16 uur. DONDERDAG 8 FEBRUARI Hoog water 10.26 uur en 23.08 uur. Laag water 5.40 uur en 18.21 uur. Hei noog en laag water te Zandvjurl is 10 tot 15 min. vroeger dan te Umulden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2