Stuurman overleeft schipbreuk trawler w vlees eten is verantwoord eten 1 Wilson komt Johnson niet opbeuren 100 GULDEN Griekse regering krijgt spijt van onderwijs-zuiveringen Belgische regering op zoek naar meerderheid in Kamer Amerikaanse torpedojager gestrand en Op IJslandse kust aangespoeld Koningin Victoria weer in Spanje „Incident-Brandt" in Parijs nog niet vergeten Inenting tegen mazelen in Engeland 4A Wet tegen gemengd huwelijk in Zuid-Afrika Minstens zeventig moorden in gevangenis ÉéNI telegrammen WOENSDAG 7 FEBRUARI 1968 - Hard slaan In Arkansas: Kernbommenwerpers mogen niet boven Denemarken komen Symbolische officieren Mislukt Ut Als Churchill Belastingvrije spaarpremie van 20% voor deelnemers aan het Premie Spaarplan tot een maximum van f 100,- per echt paar of f 50,- per persoon per jaar. 9 2 6 5 2 0 1 1 15 9 16 0 1 0 7 5 43 0 0 0 0.5 3 0 1 0 1 De schoorvoetende instemming van mi- I dan deze oorlog met al zijn verschrik- nister Luns met een meerderheidsver- kingen gediend? Er is nog een minimale klaring der Tweede Kamer inzake Viet- hoop dat de bevolking van Vietnam zich nam vervat in een aangenomen motie- tegen een communistische unificatie zal v. d. Stoel en een geaccepteerde suggestie verzetten door zich bij algemene verkie van het A.R.P.-lid Geelkerken be- zingen uit te spreken voor niet-commu- tekent dat onze regering een initiatief nistische of zelfs rechtsgeoriënteerde moet nemen. Dr. Geelkerken deed het kandidaten, maar het is de grote vraag veelbelovende voorstel aan de hand om of een dergelijke politieke nuancering aan in dat initiatief zoveel mogelijk andere bod komt en of zij na deze oorlog nog landen te betrekken, ook communistische, enige aanspraak zal kunnen maken op Iedereen zal moeten toegeven dat net in vertrouwen van kiezers de thans tot ontwikkeling gekomen si- Dit toekomstbeeld zal overigens al van tuatie in Vietnam niet anders mogelijk meet af aan de Zuidvietnamese regering zal zijn tot een oplossing te geraken, en haar medestanders bewegen tot een Daarvoor is de oorlog te uitgebreid en te zo fel mogelijke tegenwerking bij de een intensief geworden. Maar zelfs bij een wordingsprocedure. Als de Verenigde gezamenlijke actie van een grote groep Staten dan opnieuw dit standpunt steu- landen om tot een wapenstilstand te nen uit vrees dat een totaal commu- komen, zal onmiddellijk het essentiële nistisch Vietnam zal ontstaan is de punt opduiken van de staking der Ameri- situatie weer dezelfde als toen de oorlog kaanse bombardementen op Noord-Viet- in 1954 begon, tenzij op dat moment het nam. En dat punt heeft minister Luns Amerikaanse hulpverleningsprogramma opnieuw buiten de formulering van de zich uitsluitend tot economische steun regeringsactie gelaten, waaruit wel blijkt beperkt in het kader van een intermtio dat hij ook op een vroeger tijdstip toen nale actie, het nog zin gehad zou hebben van de De motie die nu in de Kamer is aan- Verenigde Staten geen staking dezer genomen en die minister Luns gaat bombardementen zonder voorwaarden propageren bij andere landen klinkt na- heeft willen vragen. tuurlijk wel veelbelovend, maar men kan Intussen is het gunstige tijdstip om er onmogelijk veel van verwachten als Washington tot deze stap te bewegen men haar beschouwt in het licht van de ruimschoots verstreken. De Verenigde politieke toestand waarin het gehele Staten zijn strategisch zelfs verplicht het Vietnamese conflict zich heeft ontwikkeld, grootst mogelijke gebruik van hun lucht- •jwwww«wftiww<wwwwwMwywwvvwwwwwwwww.^ macht te maken, waar in Vietnam ook. Dat hangt samen met de volledige mo bilisatie der Noordvietnamese strijdkrach ten, die nu een totale oorlog met alle middelen onvermijdelijk heeft gemaakt. Men vraagt zich wel af hoe de situatie zou worden, wanneer de doelstelling van de Nederlandse regering zou worden be reikt zoals die in de socialistische motie in het uitzicht wordt gesteld- Staking der vijandelijkheden, onderhandelingen over het vertrek van alle buitenlandse troe pen, zelfbeschikking en unificatie van het gehele gebied Vietnam onder inter nationaal toezicht. Want men kan zich niet verhelen dat „zelfbeschikking" zal uitlopen op een Vietnamees regime met sterke linkse elementen. Het prestige van (Van onze correspondent) LONDEN. Het zo ernstig door de trawlerrampen getroffen Huil heeft gisteren ogenblikken van grote vreugde beleefd toen bekend werd dat de stuurman van de ondergegane „Ross Cleveland" op IJsland was aan gespoeld en in leven was. Hij was ge vonden door de bemanning van een IJslands schip die op onderzoek was uitgegaan naar overlevenden van de Britse en IJslandse trawlers die bij de kust waren gezonken. Grote indruk maakte de protestactie van een naar Londen gekomen delegatie uit Hull, met 3 vrouwen als hoofdfigu ren. De 38-jarige mevrouw Bilocea dreig de voor Downingstreet 10 te zullen blij ven tot maatregelen zijn genomen. Maar er is al een commissie ingesteld, die de gevaren voor de trawlers gaat onder zoeken. De regering overweegt nu de verre vis serij bij de poolcirkel in hachelijke weersomstandigheden te verbieden of een internationale regeling te treffen, indien zulks althans mogelijk is, waarbij over eengekomen wordt dat in het gevaarlijke seizoen vissen verboden is. De door tien duizenden personen ondertekende petitie van mevrouw Bilocca. haar man is ma chinist, haar zeventienjarige zoon visser, bevat als minimumeisen: grotere veilig heid, voltallige bemanningen met inbe grip van een radiotelegrafist en een groot moederschip met medische verzorging dat de trawlers zal moeten begeleiden De petitie vraagt ook om verdere proef nemingen voor het ijsvrij houden van de bovenbouw van de trawlers. Een andere eis is van de schippers te verlangen om de twaalf uur hun positie te seinen. Bo vendien zullen er elke zes uur (in plaats van elke twaalf uur) weerberichten die nen te worden gegeven om de trawlers tijdig voor slechte weerscondities te waar schuwen. Tevens wordt in de petitie voorgesteld om in elke havep een functio naris aan te stellen die verantwoordelijk is voor de veiligheid van de schepen. Drie vissersvrouwen uit Huil op een persconferentie: v.l.n.r. mrs. Mary Denness, die in tranen uitbarstte toen zij hoorde dat één overlevende was gevonden, mrs. Blenkinsop en mrs. Lilian Bilocca. ATHENE (AP). De Griekse premier George Papadopoulos heeft aangekondigd dat de regering het ontslag van 49 pro fessoren, die vorige week in een zuive ringsactie zijn afgezet, opnieuw aan een onderzoek zal onderwerpen. Hij verklaarde dat de ontslagen zullen worden bestudeerd in het kader van het nieuwe beleid van clementie voor afgezet te functionarisseri en ambtenaren, het geen vorige week zaterdag werd gedecre teerd. De nieuwe maatregel betekent een kans voor duizenden rijksambtenaren hun be trekking terug te krijgen, die zij zijn kwijtgeraakt wegens vermeende ontrouw aan het militaire regime. ADVERTENTIE Want vlees houdt fit. De eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie.Conclusie? Vlees uw hoofdschotel,elke dag! (Van onze correspondent) De Belgische premier V andenboey- nants na het kabinetsberaad. BARCELONA. Na een afwezigheid van 37 jaar bezoekt de tachtigjarige de ihans zittende Zuidvietnamese regering I Spaanse koningin Victoria Eugenia weer is bijzonder klein. Zij bestaat bovendien voor het eerst Spanje om er de doop bij bij de gratie van de verdeling des lands te wonen van haar achterkleinkind prins in !\oord en Zuid. Unificatie van het land I Felipe, zoon van prins Juan Carlos en de zou ongetwijfeld slechts mogelijk zijn. met Griekse prinses Sofia, instemming en medewerking van het Zuidvietnamese bevrijdingsfront Vietcong. En dit wil in Zuid-Vietnarn een sterk gesocialiseerde hervorming doorvoeren, die beantwoordt aan de praktijk van het Noordvietnamese regime. Waartoe heeft (Van onze correspondent) PARIJS Ofschoon in Parijs nu del geluidsband is gearriveerd die onweerleg baar aantoont dat de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, zaterdag de beledigende woorden aan het adres van president De Gaulle, die het persbureau DPA hem in de mond had gelegd, in werkelijkheid niet heeft uitge sproken, werd door de Franse regering het diplomatieke incident dat uit dat on juiste persverslag is voortgevloeid tot dusver nog altijd niet officieel gesloten. Men schijnt in Parijs nog steeds reke-1 ning te willen houden met de mogelijk heid dat Brandt de geïncrimineerde uit drukkingen niet in het openbaar maar wel privé kan hebben gebruikt. Men I heeft de indruk dat president De Gaulle die verdenking op de Westduitsers wil la ten blijven rusten om zo volgende week een versterkte positie te kunnen innemen als kanselier Kiesinger en minister Brandt I «amen met hun Franse gastheren weer de lopende problemen van de internationale en in het bijzonder de Europese politiek de revue laten passeren. (Van onze correspondent) LONDEN De Britse nationale gezond heidsdienst is van plan in de komende maanden vier miljoen kinderen tegen ma zelen in te enten. In aanmerking komen de kinderen tot vijftien jaar die de ziekte nog niet hebben gehad. De medici zijn er thans van overtuigd, dat de nieuwe vaccins veilig zijn voor jonge kinderen. De vaccinatie zal een miljoen pond ster ling kosten maar daartegenover staat een enorme besparing op medische verzorging in geval van een mazelenepidemie. Proefvaccinatie op veertigduizend kin deren heeft aangetoond dat deze in 85 per cent van de gevallen bescherming biedt en dat een hoge mate van immuniteit nog en kele jaren na de inenting is verzekerd. De vijftien percent op wie de vaccinatie minder vat heeft krijgt de ziekte in lichtere graad. Met de vaccinaties wil men gereed zijn voordat in oktober, volgens verwach ting, het aantal mazelengevallen weer toe neemt. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Belgische regering is gisteren nog niet afgetreden. Misschien kan zij vandaag in de Kamer een meer derheid vinden voor haar oplossing voor de kwestie-Leuven. Mogelijk dus dat van uitstel afstel komt. Gistermiddag echter heerste er in de Wetstraat, het Brusselse „Binnenhof", de algemene overtuiging dat het met het katholiek-liberale kabinet Vandenboey- nants wel gedaan zou zijn. Er was een ochtend van onderhandelin gen verlopen. De Vlaamse CVP-Kamerle den hadden zich achter hun ministers ge schaard. Het betekende dat die ministers, tegenstanders van een mogelijke over brenging van een deel van Leuven-Waals naar Brussel, vo1 macht hadden het kgbi net te verlaten. Er is lang en luid gedeli bereerd door de leden van de minister raad. De socialisten en de Volksunie wensten in de Kamer dat de regering nog giste ren zou hebben geantwoord. De minister president zei, dat dit pas vandaag zou gebeuren. Men harrewarde over procedu rekwesties, maar tenslotte werd bepaald dat de regering vandaag om twee uur haar antwoord zou geven. Om half twaalf vanochtend was er op nieuw kabinetsraad. Om tien uur verga derde de Vlaamse fractie van de CVP over de moties die zullen worden inge diend. Nadat vanochtend premier Van- denboeynants het standpunt en de plan nen van de regering uiteenzette, reageer den twee socialistische volksvertegen woordigers daarop. Van Eynden voor de Vlaamse socialisten en Merlaut voor de Waalse. In Leuven was dit alles aanleiding tot betogingen en schermutselingen met de rijkswacht. Deze laatste gedroeg zich zo als de altijd nog al erg voorzichtige Vlaamse televisie constateerde: „Op een wijze die haar blazoen niet hielp vergul den". Met andere woorden: zij sloeg er weer onbarmhartig op los. KAAPSTAD (Reuter) De Zuidafri- kaanse regering wil een einde maken aan de ontsnappingsmogelijkheid die de wetten tegen het „gemengde" huwelijk bieden: trouwen in het buitenland. Een door haar bij het parlement inge diend wetsontwerp verklaart ook huwelij ken die in het buitenland gesloten zijn tus sen blanken en niet-blanken, voor zover het Zuidafrikaanse staatsburgers betreft Politieke waarnemers hebben erop ge wezen dat de vele ontslagen veel last heb- ben veroorzaakt in het bestuursapparaat 1 ^personen die"in"Zuïd-Afrika°woonachtig en een grote bres hebben geslagen in hetl ongel(jig. nationale onderwijs. 1 De regering noemde de zuivering in de universiteiten van Athene, Saloniki en Ioanina een betreurenswaardige maatre gel, maar wees erop dat het besluit was genomen om het onderwijs te modernise ren en die personen uit hun functie te ontheffen, die gekant zijn tegen de sociale KOPENHAGEN (AP). Amerikaanse en politieke instellingen van het bewind. kernbommenwerpers worden niet geduld boven Deens grondgebied, heelt de nieu we Deense premier Hilmar Baunsgaard betoogd. Het regeringsbeleid is erop gericht kern wapens te bannen uit Denemarken. Dit geldt ook voor Groenland en voor het luchtruim boven Groenland. Baunsgaard zei een en ander in verband met het neerstorten van de B52-kernbommenwer- per bij Thule op Groenland op 22 januari. Het buitenlandse beleid van Denemar- NEW YORK (New York Times) - Ten-1 b^f^Iv^lnlivTreenstemmt^'meJ minste zeventig van de 254 personen, die het huidige verdrag, waarbij inbegrepen in de laatste dertig jaar in de strafge- zijn de voorwaarden die op ontbinding vangenis van de staat Arkansas zijn over- daarvan betrekking hebben hiihij het voorleggen van het regeringsprogramma leden, zijn het slachtoffer van geweld ge- aan de Folketing (parlement), worden. Dit blijkt volgens de New York Baunsgaard sprak van de ernstige be- Times uit een inspectie van de gevange- zorgdheid die het conflict in Vietnam nisarchieven ziin regering inboezemt en legde er de nadruk op dat aan de oorlog alleen een De New York Times meldt uit Grady eind kan worden gemaakt door onderhan- in Arkansas: „Gevangenen werden ver- delingen, moord, ,per ongeluk' doodgeschoten tijdens zogenaamde vluchtpogingen, levend verbrand, vergiftigd, verdronken, overreden door landbouwwagens en ,per ongeluk' geëlektrocuteerd. Tweemaal kwarii een man om het leven door een vallende boom'". Volgens het blad is bij een geheim I onderzoek tevens gebleken dat een groot aantal gevangenen, waarbij tieners, over leden is aan .organische hartziekten'. Andere officiële doodsoorzaken waren zon nesteken in totaal dertien gevallen, waarvan vier op één dag. ADVERTENTIE NORFOLK (Reuter) De Amerikaan se torpedojager „Bache" is dinsdag bij I het Griekse eiland Rhodos aan de grond gelopen. Tweehonderd leden van de be manning zijn van boord gehaald, dertig I man zijn met de commandant aan boord gebleven. Het vliegkampschip „Roosevelt" en an-1 dere schepen van de zesde vloot hebben I koers gezet naar Rhodos om de Bache bij te staan. (Van onze correspondent) LONDEN. Premier Wilson gaat vandaag naar Washington voor zijn halfjaarlijkse periodieke besprekingen met president Johnson. Steeds sterker vraagt men zich echter in Groot-Brittannië af of Wilsons bezoeken aan Washington en Moskou nog zin hebben sinds Engelands rol op het politieke wereldtoneel geen hoofdrol meer is. Kosygin liet Wilson onlangs nog met lege handen vertrekken. Van zijn visite aan het Witte Huis verwacht men hier dan ook evenmin iets positiefs Integendeel, Wilsons bezoek komt op het slechtst denkbare ogenblik want het is het strijdgewoel in Vietnam dat in Washington vrijwel alle andere pro blemen overstemt en juist op dit punt kan Wilson's aanwezigheid een extra irritatie betekenen. Afgezien van het feit dat Groót-Brittannië weigert de Verenigde Staten daadwerkelijk met troepenbij te staan, is Johnson er ernstig over ontstemd dat de Britten het Verre Oosten de rug zullen toeke ren en dit vergaande besluit hebben genomen zonder Washington vooraf in vertrouwen te nemen en de kans te geven Wilson misschien nog op andere gedachten te brengen of een voor Ame rika aanvaardbaarder tussenoplossing uit te werken. PRESIDENT Johnson zal ik elk ge val van Wilson willen weten hoe hij zich de geleidelijke terugtrekking uit Singapore, Maleisië en de Perzische Golf voor ogen stelt en op welke ma nier Engeland zijn ondanks alles ten minste theoretisch te handhaven mili taire verbintenissen ten opzichte van de genoemde gebieden denkt te kun nen blijven nakomen. Het enige punt dat nog overblijft is of de Amerikanen op enigerlei Britse militaire steun zullen kunnen rekenen als onverhoopt de situatie in Korea mocht verergeren. Want Groot-Brit tannië maakt deel uit van de VN-strijd macht in Korea en heeft daar sinds de wapenstilstand slechts symbolisch twintig officieren achtergelaten. WAT VIETNAM betreft is Wilson's poging om de Sovjet-Unie, die samen met Engeland het voorzitterschap van de Geneefse Indo-China-vredesconfe- rentie van 1952 deelt tot een her opening van deze conferentie te bewe gen opnieuw mislukt. Pas na een nieuwe consolidatie van de toestand in Vietnam kan deze kwes- Premier Wilson tie weer aan de orde komen. Of Wil son als tussenpersoon tussen het Krem lin en het Witte Huis nog ernstig wordt genomen is eveneens de vraag want het moet worden betwijfeld of hij, on danks zijn diepgaande en gedetailleer de gesprekken met de Russische lei ders. aan Washington nog enig nieuws kan overbrieven. Wilson, wiens persoonlijke positie in eigen land ernstig is verzwakt, kan zich hoogstens troosten met de ge dachte dat het ook Johnson allesbe halve voor de wind gaat. Het tafereel doet daarom denken aan de lamme en de blinde. WILSON, wiens leiderschap twee jaar geleden door president Johnson in een ogenblik van vervoering nog met dat van Churchill werd vergele ken, kan nu nauwelijks de benarde Johnson opbeuren. Natuurlijk zal de Britse premier er de nadruk op leg gen dat het onvermijdelijk geworden versnelde aanpassingproces aan een an dere wereld dan die van twintig jaar geleden voor Engeland niet het einde van alles betekent. Groot-Brittannië is nog steeds de sterkste militaire mogendheid in West-Europa. Het Britse tekort op de betalingsbalans is bovendien slechts een peuleschilletje vergeleken met de reus achtige Britse overzeese activa. Maar Wilson zal de Amerikaanse president ervan moeten overtuigen dat zijn chi rurgische ingreep de zieke er boven op zal brengen. Het zou voor de Jerenigde Staten dwaasheid zijn het in de diplomatie als weinigen bedreven Engeland nu maar helemaal af te schrijven. Presi dent Johnson hoe zeer zijn geestdrift voor Wilson ook mag zijn afgekoeld, heeft al laten blijken dat hij daaraan niet denkt. Spaarvormen (evt. te combineren): levensverzekeringen spaarkasinschrijvingen hypotheekaflossingen spaarbewijzen effectenbewijzen garantiekredietaflossingen Nadere Inlichtingen bij Spaarbanken, Boerenleenbanken. Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellings- fondsen. Hypotheekbanken, Bouwfond sen, Spaarkassen. Levensverzekering maatschappijen, assurantie-tussenper sonen en de Sociale Verzekeringsbank. Of vraag per briefkaart aan Premie Spaarplan. Postbus 51. Den Haag, vrij blijvend de brochure over dit nationale plan. 3 Lawine Het dodencijfer tengevolge van de reeks lawines die Turkije heeft overval len is dinsdag gestegen tot zeventien. Toto. De hoogste prijs die ooit door de Spaanse voetbaltoto is uitgekeerd zes tien miljoen pesetas (anderhalf miljoen gulden), is gewonnen door een achttien jarige landarbeider, Gabino Moral, die als enige de uitslag van veertig wed strijden van afgelopen zondag goed had geraden. Pilote. De 31-jarige Gillian Cazalet, een voormalige kinderjuffrouw uit de Engelse badplaats Folkestone, heeft als eerste vrouwelijke piloot toestemming gekregen om op te treden als gezag voerder van straalverkeersvliegtuigen. Tunnel. Het hoofd van de Franse rege ringsinstantie die de voorstellen voor de bouw van een tunnel onder het kanaal bestudeert, Roger Mace, heeft ver klaard dat de bouw in het najaar van 1970 kan beginnen. Moordaanslag. Een rechtbank in Chicago heeft een zakenman tot twintig jaar ge vangenisstraf veroordeeld omdat zij hem schuldig achtte aan een poging een vliegtuig met 82 mensen aan boord te laten verongelukken. Starfighters. In Bonn wordt overwogen honderdvijftig nieuwe Starfighters voor verkenningsdoeleinden voor de West duitse luchtmacht in licentie te bouwen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3