Toch derde noord-zuidbaan voor Schipholf T.V. RADIO BECKER ZEEUW Omgeving van grote sluis centrum van Spaarndam ^HMIRDOLE H14461 Voor u 372°/o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u fx Nederlandse bloembollen staan in Moskou in bloei Uitbreiding meubelfabriek „Fraco IS? WIJZIGINGEN IN PLANNEN NOORDZEEKANAALGEBIED TOESTELLEN VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Dorpsraad is van mening: ADVIEZEN VOOR STICHTING VAN EEN DORPSHUIS Carillonklanken over IJmuiden Iets van U bij? Glaswand op begraafplaats Bloementeelt onder glas zal worden uitgebreid de bank waar ook zich thuis voelt WOENSDAG 7 FEBRUARI 1968 Vervolg van pagina l PHILIPS ERRES - ARISTONA BLAUPUNKT RADIO (ook met visserijband) ELECTRONISCHE ORGELS o.a. Philicorda, Riha, Hammond en Solina. HUISHOUDELIJKE APPARATEN TRAWLERKADE 64 - IJMUIDEN TELEFOON 1 64 90 Velsen-IJ muiden Beverwijk Aanleg en onderhoud van Licht- en Krachtinstallaties Districtskampioenschap libre in Beverwijk Kruisgebouw Produktschap voorspelt: Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2% rentevergoe ding. Bovendien kunt u als u wilt een maandsalaris extra opnemen als gezinskrediet Natuurlijk regelt de NMB als u wilt óók alle betalingen voor u. Vraag ons gratis NMB/PS Pakket! De NMB biedt u alles wat een moderne bank u kan bieden en daarenboven nog de Persoonlijke Service. De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is juist klein genoeg om die service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pakket graag en gratis toe. Telefoontje of briefkaart is voldoende. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Bezoek (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM - VELSEN Gedeputeerde Staten delen mee dat sedert de tervisie- legging van het ontwerp-streekplan door het eindrapport van de Adviescommissie Geluidshinder door vliegtuigen (commissie- Kossen) en door mededelingen van de Rijksluchtvaartdienst nieuwe gegevens be kend zijn geworden over de plaats en de grootte van de geluids- en bouwverbods- troggen. Gebleken is verder, dat de vraag nog in studie is of naast de Badhoevedorp en de Zwanenburg-noord-zuidbaan nog een derde noord-zuidbaan noodzakelijk is. G.S. wjjzen op hun bevoegdheid om het streekplan nader uit te werken of van het streekplan af te wijken ten einde in een ADVERTENTIE 48 - 59 - 65 cm BEELDBUIS WOENSDAG 7 FEBRUARI Jeugdhuis, Dinkgrevelaan, Santpoort- Noord, 20 u.: Tomado-demonstratieavond voor Katholieke Vrouwenbeweging. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 u. DONDERDAG 8 FEBRUARI Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, spreekuur leidster: van 9.30 tot 12 u. in de Willebrordstraat 102 in IJmui- den, tel. 02550-10715. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein '1945: 10 tot 12.30 u. en 14.30 tot 17.30 u.; uitleenpost IJmuiden-West, bovenzaal „De Brulboei", Kanaal straat 228c: 16 tot 17.30 u.; Gem. biblio theek en r.-k. bibliotheek in Santpoort- Zuid, Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 u. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. WOENSDAG 7 FEBRUARI Het Groene Huis, Kruisweg 100, 20 uur: Kienavond, met na afloop dansen m.m.v. Duo De Reuver Maatschappelijk Werkers, Bureau Zee straat 149, spreekuur in Oosterwijk, gebouw „Oosterwijk", Dommelsingel 2a: 18.30-19.30 uur. Heemskerk, Verenigingsgebouw „De Magneet", Ten Katestraat 11: van 19.30- 20.30 uur. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 16-17.30 en 20.45-22 uur. DONDERDAG 8 FEBRUARI Maatschappelijke Werkers, Bureau Zee straat 149, spreekuur 8.30-9.30 u.; Heems kerk, Verenigingsgebouw De Magneet, Ten Katestraat 11, spreekuur: 8.30-9.30 uur. Huize „Westerhout", Westerhoutplein 5, 14 u.: naaien en knippen door de St. Re creatie Bejaarden. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 14 u.: sieraden maken door de St. huish. en gezinsvoorlichting; 20 u.: schilderen en te kenen o.l.v. Henk Beekman door Kenne- merstaten. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 13.30 u.: hoedjes maken; 19.30 uur: Van Top tot Teen verzorgd, door de St. huish. en gezinsvoor lichting. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 9-11 u.: damesgymnastiekgroepen; 19-21 u.: volks dansen v. beginnersgroep boven 14 jaar; 19.30-21.30 u.: houtbewerking. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5, 16.30 u.: balletgroepen, meisjes van 7-15 j., o.l.v. mevr. Hes; 19-20 u.: radiotechniek v. jongens van 12-16 jaar; 19.30-22 u.: cursus bloemschikken o.l.v. de heer P. Steyn; 20-22 u.: doe-het-zelf-club voor heren, o.l.v. de heer Verschoor; 9.30 u.knippen en naaien o.l.v. mevr. W. Quitz. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk: Alle leeszalen zijn ge floten. later stadium rekening te kunnen houden met nieuwe gegevens. Naar aanleiding van desbetreffend ver zoek van het gemeentebestuur van Amster dam is aan het Westhavengebied op de zuidelijke oever van het Noordzeekanaai tussen de geprojecteerde en de bestaande Hemspoorlijn. de aanduiding „havenbedrij ven en weinig hinderlijke industrie" gege ven. Hieronder worden verstaan bedrijven en installaties die verband houden met de zeescheepvaart en die geen grote hinder veroorzaken voor hun omgeving. Aan de gronden ten oosten van de rijks weg HaarlemVelsen, die worden gebruikt voor de teelt van bloembollen, is de aan duiding „agrarisch gebied" gegeven. Deze wijziging in het ontwerp is aangebracht naar aanleiding van de bezwaren van het gemeentebestuur van Velsen, de Geweste lijke Raad van Noord-Holland van het Landbouwschap en de N.V. Anton Nijssen en Zonen in Santpoort. De terreinen van de N.V. Van Hattum en Blankevoort en de N.V. De Spaarndammer Scheepswerf Stapel bij Spaarndam zijn op de streekplankaart voor „overige industrie" aangeduid. In verband met de bezwaren van de ge meentebesturen van Amsterdam, Haarlem en Velsen tegen de doorsnijding van het recreatiegebied op de zuidoever van het Noordzeekanaal door de spoorlijn van de zuidwesthoek van het basisindustriegebied in de richting van Santpoort, is deze spoor lijn op de streekplankaart enigszins gewij zigd. De aanvankelijk geprojecteerde aftak king van deze spoorlijn in de richting van Haarlem is komen te vervallen. In het ontwerp-streekplan heeft thans de secundaire wegverbinding tussen Haarlem en het haven- en industriegebied op de zuidoever van het Noordzeekanaal een aan sluiting gekregen op de zuidelijke basis snelweg. ADVERTENTIE Orionweg 88 - IJMUIDEN - Tel. 12232 (Van een onzer verslaggevers) SPAARNDAM. De Dorpsraad van Spaarndam heeft in een brief aan B. en W. van Haarlem meegedeeld, dat Spaarn dam een dorpshuis wil in de buurt van Grote Sluis. De mogelijkheid moet worden opengehouden, dat zij het wellicht op langere termijn dan aanvankelijk werd gedacht in deze omgeving een of meer gebouwen zullen kunnen verrijzen) aldus de dorpsraad. Deze heeft op verzoek van B. en W. in deze brief nu advies uitge bracht inzake de sedert jaren bestaande plannen om in Spaarndam tot oprichting van een dorpshuis te komen. De Dorpsraad deelt mee, dat het merendeel van de Spaarndamse ver enigingen het dorpshuis-idee ontoerei kend levensvatbaar acht in de huidige EN 146 61-145 57 (02550) Zaterdag 10 februari tussen 16 en 17 uur bespeelt Hein de Ligt het stadhuiscarillon in IJmuiden. Hij brengt het volgende pro gramma ten gehore: Preludium in g, van Jef Denijn; Impromptu over „Wie dat sich- selfs verheft temet", van W. Créman; La- dies pleasure; Three meet; Country gar dens; Improvisatie; De vleegerd; 't Muller- ken; Waar is Jan met de meid gebleven; Für Elise, van L. van Beethoven; Soldaten- mars, van R. Schumann; Romance, van L. van Beethoven; Impromptu (hommage a Chopin) van Ferd. Timmermans; Douce rê verie, van P. I. Tsjaikowski. (Van onze biljartmedewerker) HAARLEM. Via de kwalificatiewed strijden in de le klas libre (moy. 4.50- 7.00) hebben de volgende acht spelers zich in de eindstrijd om het districts kampioenschap geplaatst: G. Duits - Vree burg; L. Engwerda Sr. en L. Engwerda Jr. - beiden van O VS; F. Hekelaar - De Houtpoort; J. Kooyman - Groenendaal; J. Koster - DVS; W. van Loon - Selecta en C. Stevens - D.V.O. Het kampioenschap wordt gespeeld in Café Parkzicht te Beverwijk. De organi satie is in handen van B.V. Onder Ons. Het toernooi start vanavond en wordt donderdag- en vrijdagavond voortgezet. Zaterdag en zondag wordt alleen in de middaguren gespeeld. Bij de Velsense politie zijn de volgen de voorwerpen als gevonden aangege ven: wollen wanten, jongensjas, auto sleutels, kindersjaal, sleutels, hand schoen, wieldop van auto, leesbril in koker, broekje, ring, hoedje, legertas, slijprol, damesportemonnee met in houd, twee slabbetjes, duif, scheerap- badpak, ijsmuts, das, broche, gehaak te damestas. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Vel sen, waar zij elke dinsdag en vrij dag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. constellatie van dit verenigingsleven. De raad motiveert dit door er op te wijzen, dat vele verenigingsactiviteiten door hun aard teveel zijn gebonden aan meer specifieke eisen voor wat betreft plaats of inrichting. Dit geldt voor de voetbalclubs, ijsclub, zwemclub, zang vereniging, biljartclubs en de speeltuin. Veelal beschikt men over al of niet aan de behoeften en mogelijkheden aan gepaste accommodatie. Mede hierdoor heerst vooral nog geen eenstemmigheid over de plaats van een eventuele cen trale post voor het verenigingsleven. Een exploitatievorm onder verantwoor delijkheid van Spaarndamse verenigingen wordt unaniem van de hand gewezen. Dit als gevolg van het feit, dat de verwach te .financiële en deels ook bestuurlijke consequenties onoverkomelijk worden ge acht. De „dorpsraad meent, dat de. b.ey,pl- king met de instandhouding van de rela tief vele verenigingsactiviteiten ook in fi nancieel opzicht reeds zwaar belast is. De dorpsraad is van oordeel, dat de Grote Sluis en omgeving het levende cenrtum zal zjjn van Spaarndam. Reserve ring in stedebouwkundige zin van de nog mogelijke ruimte is nodig. Dit kan aan beide zijden van de sluis gebeuren. Aan de Haar lemse zijde komen de percelen Spaarn- dammerdijk zuidzijde volgens de dorps raad het meest in aanmerking, zonder dat het bestaande uitbreidingsplan Grote Sluis wordt aangetast. Gedacht kan wor den aan een openbaar gebouw, zoals bij voorbeeld een kruisgebouw en-of een ho recabedrijf met meer uitgebreide moge lijkheden dan de bestaande. De dorpsraad is van mening dat de be staande plannen van de samenwerkende voetbalverenigingen S.F.C. en S.H.S. be treffende de bouw van een kantine in Spaarndam-Oost moeten worden be vorderd en ondersteund. Ook moet er in overleg met het stichtingsbestuur van het jeugdhuis worden onderzocht of en zo ja op welke wijze het bestaande Jeugd huis dient te blijven bestaan. Eveneens moet er worden onderzocht op welke plaats en in welke samenwerking een kruisgebouw tot stand zal kunnen worden gebracht. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Burgemeester en wet houders vragen de raad een krediet van 15.700 voor het aanbrenben van een glaswand in het aulagebouw op de be graafplaats „Duinrust". Dit gebouw be staat uit twee elementen, enerzijds de aula en anderzijds de koffiekamer. Beide ruimten worden door een poort met el kaar verbonden. In de poortruimte heeft de wind echter geheel vrij spel, hetgeen voor de wachtenden en voor de begrafe nisstoeten leidt tot ernstige hinder van koude en tocht. Het college stelt daarom voor de westelijke zijde van de poort met een glaswand af te sluiten. In deze wand zijn deuren opgenomen om het mo gelijk te maken met auto's het terrein van de begraafplaats op te rijden ten behoe ve van die personen, die zich ten gevol ge van ouderdom of invaliditeit niet te voet naar de graven kunnen gaan. Door het gebruik van glas zal de functie van de poortruimte van visuele verbinding tussen het voorterrein en de eigenlijke begraafplaats gehandhaafd blijven. (Van onze streekredactie) BOLLENSTREEK Het Produktschap voor Siergewassen heeft onder de telers van bloemen onder glas een enquête inge steld naar hun teeltplannen voor de nabije toekomst. De daaruit verkregen gegevens zijn nu door de computer verwerkt tot een prognose van het areaal in het komende voorjaar Het Produktschap voegt er wel de waarschuwing bij dat de toekomst zal moeten leren of de gevonden uitbreidings- en inkrimpingspercentages juist zijn Aan de hand van de veilingaanvoer in 1968 zal men een en ander gaan controleren. Met deze slag om de arm wordt voor het tijdvak 1 november 1967 tot 1 mei 1968 een uitbreiding van het totale areaal bloemen onder glas voorspeld met 1,4 percent of 147.737 vierkante meter, bij anjers 10,8 per cent of 167.847 vierkante meter. De opper vlakte fresia's zal afnemen met 12,2 per cent of 105.487 vierkante meter, de chry santen gaan 50,2 percent of 137.468 vierkan te meter meer oppervlakte beslaan. Het aanbod van tulpen zal toenemen met 4,8 percent of 6.295.610 stuks, dat van hy acinten met 11.9 percent of 473.349 stuks,, dat van narcissen met 26,7 pet. of 610.166 stuks. Per teeltgebied gerekend zullen de groot ste oppervlakten rozen erbij komen in Aals meer (103.092 vierkante meter of 6,1 per cent), het Westland (28.012 vierkante meter of 19,5 percent). Berkel (27.360 vierkante meter of 21,5 percent), Roelofarendsveen (20.117 vierkante meter of 16,3 percent). Bij de anjers komen de grootste oppervlakten erbij in het Westland (73.890 vierkante me- ,tpr qf 1^,8 pqrfrenik, RoeJofaBsodsveen (26.412 vierkarffeUnéter of 9.7 percent). ADVERTENTIE de heer A. Koopmans beheerder bijkantoor Sneek IJmuiden: Plein 1945 no. 46. .asnrom (Van onze medewerker bl oembollencultuur BOLLENSTREEK. De groep van ex porteurs van de Bond van Bloembollen handelaren, die zich bezighoudt met de export naar landen van het oostelijk blok, heeft de resultaten gehoord van een expe riment met het broeien van bloembollen onder Russische omstandigheden. De Nederlandse tulpen en hyacinten, maar vooral de veel kleinere gewasjes, zoals blauwe druifjes, corcussen en iris retic ulata oogstten in Moskou veel bewonde ring. Dit is voor een niet gering deel te danken aan de broeideskundige, die spe ciaal voor dit project is vrijgemaakt, de heer Van Diepen. Hij heeft enorm hard moeten werken om alles op tijd klaar te hebben. De moeite is niet vergeefs ge weest. De voorzitter van deze groep, de heer M. Hoog, deelde de leden mede, dat het in de bedoeling van het bestuur ligt om de grootste openheid te betrachten. Men werkt met geld van het minislerie van Landbouw, het Centraal Bloembollen Comité en van de leden. De export naar die vroeger zo goede afnemerslanden moet weer op gang gebracht worden. Het is niet alleen een belang voor het bloem bollenvak, maar ook een landsbelang, dat deze landen weer in de handelsbetrek kingen worden opgenomen. De heer Hoog, die een aantal malen in Rusland is geweest, verklaarde, dat het economisch steeds beter gaat in dat enorme rijk. „De mensen zijn blij met een bloemetje en wij moeten zorgen, dat ze ze kunnen kopen. De Russische regering heeft de bloemproduktie in een vijfjaren plan opgenomen en daarbij gesteld, dat er over vijf jaar 870 miljoen bloemen moeten worden geproduceerd. Het is een grote opgave. De heer Hoog verklaarde, dat de export van bloembollen reeds in 1968 een goede kans maakt flink groter te worden. Het ligt in de bedoeling 2 mil joen hyacinten en 2 tot 3 miljoen tulpen voor de bloem te kopen. «w f (NP (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De meubelfabriek N.V. „Fraco" aan de Kromhoutstraat in IJmuiden gaat eerstdaags het nu al aan zienlijke fabriekscomplex nog aanmerke lijk vergroten, zodat de fabriek de ge hele ruimte tussen de Kromhoutstraat en de James Wattstraat in beslag zal ne men. In de fabriek worden op industriële een veertigtal werknemers in dienst. Met wijze salonkasten vervaardigd, op het ogenblik dertig a vijfendertig percent in moderne teakuitvoering en vijfenzestig a zeventig percent in Queen Anne en oud- Hollandse stijl. Er is namelijk een dui delijke tendens in de vraag van het pu bliek naar meubelen in meer romanti sche stijl, als reactie op de strakheid van de moderne meubelen. Op het ogenblik heeft de N.V. „Fraco" De fabriekshallen van de meubel fabriek zullen aan de achterzijde worden doorgetrokken tot de James Wattstraat, terwijl het bestaande fabriekscomplex ook aan de linker zijkant een belangrijke uitbreiding ondergaat. de uitbreiding van de fabriek zal ook het aantal arbeidsplaatsen groter wor den. Hij schetste de moeilijkheden waarmee de heer Van Diepen te kampen had. De Nederlandse kas was wel grotendeels klaar, maar er moest nog heel wat wor den geïmproviseerd. De heer Van Diepen heeft 10 tot 12 weekeinden doorgewerkt en dagen van 7 tot 10 uur gemaakt. Dit harde werken, waarbij de Neder landse technici de kassen bouwden en verdere voorzieningen zoals verwarming aanbrachten was ook een uitstekend visi tekaartje. Zij hebben het mogelijk ge maakt, dat dit project dit jaar doorgang kon vinden. De heer Van Diepen toonde aan de hand van dia's, dat de moeilijkheden die men van het klimaat verwachtte over wonnen zijn. Men heeft wel bijzonder veel last gehad van de zogenaamde „quaran taine-commissie", die dagelijks alles op ziekten controleerde. Vóór iemand de bollen in ontvangst kon nemen hadden zij ze al in handen. De Russische vrou wen, die hem assisteerden bij het plan ten, hebben uitstekend gewerkt. De man nen maakten kennis met nieuwe tech nische transportmiddelen, zoals bijvoor beeld de hefwagentjes. Alle kistjes bol len zijn op pallets getransporteerd, wat een enorme werkbesparing betekent. De bollen bleken zich ondanks een tem peratuur van -25 graden C normaal te ontwikkelen in de zogenaamde beworte- hngskelders. Men kon de zo noodzake lijke luchtvochtigheid met veel kunst en vliegwerk in orde houden. De angst voor een sneeuwdek op de kassen breek ongegrond, slechts op een onverwarmde luchtsluis bleef wat liggen. De daglengte en de hoeveelheid licht in Moskou was voldoende, zodat men niet met het aanwezige Kunstlicht behoefde te werken. Wanneer dergelijke kassen in de poolcirkel worden geplaatst zal men de verlichting wel nodig hebben. Tijdens de groei en de bloei zijn vele vooraanstaande figuren uit de botani sche tuinen van de gehele USSR komen kijken. Men is bijzonder geïnteresseerd. Onder de bezoekers bevond zich ook de heer J. de Graaff uit Oregon Canada, die net op een wereldreis was om zijn lelies te propageren. Eigenaardig was, dat men de beken de wijze van verkopen van hyacinten, namelijk de bloem met de bol, niet toe gestaan kreeg. Men heeft wel hoop, dat men de crocussen en andere gewasjes wel met bol mag verkopen. In dit /oor jaar zal een delegatie van de Russische Plantenziektenkundige Dienst de zaken hier komen bestuderen. Verfnoedelijk zullen dan de quarantaine-maatregelen iets te zwaar blijken. Voordien echter zal een congres wor den gehouden over het onderwerp. Ver schillende Nederlandse en Russische des kundigen zullen dan de problemen be handelen en voorlichting geven. De heer M. Hoog zei nog, dat men hoopte op werkstudenten, die daar sta ge zouden lopen. Er zou dan een Rus sisch kader kunnen worden gevormd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5