otriia om Khe Sanh naar Vietnam baart in VS zorgen HET WEER Wim Kan komt zaterdag op Hilversum 2 Vliegtuig botst ,tegen kantoor Werkloosheid in hele wereld gestegen Zeven redacteuren van V.N. nemen ontslag morris Vietcong maakt op straat in Saigon een praatje Meisje verongelukt op zebrapad in Haarlem ILO-cijfers over 1967 Italië uitzondering Kamer luistert naar wie iets weet over afluisteren Vrijspraak na tien maanden voorarrest De Gaulle herdenkt „Minerve"-mannen onder water Conflict over rectificatie Bedrijfsauto's in de RAI T oneeldiscussie in Veisen op t.v. Jean Pierót SATÉ per portie ƒ2.— t? 58e JAARGANG NUMMER 82 DONDERDAG 8 FEBRUARI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 13,— per kwartaal, 14,50 franco per post, ƒ1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der M\je C 4 A Drie vliegkampschepen van Verenigde Staten Koudere nacht Praatje mm&r Het woord is aan In Vancouver Nederlander omgekomen Winst AKU één-derde lager pagina 17 Proces over opblazen van graandrogerij Griekse studentenclubs gesloten na zingen van Theodorakis-liederen Verklaring Salon de coiffures pour dames Kennemerlaan 184 Telefoon 0 2550 - 14825 REGENKLEDING MAX KOELEMIJ vM ZWIER IJmuider Courant SAIGON (Reuter, AFP en AP). Na de val van Lang Vei. de voorpost van het Amerikaanse bolwerk Khe Sanh in het noorden van Zuid-Viet- nam is de Vietcong begonnen met zware beschietingen van de mari niersbasis. „De Amerikanen maken zich voor het eerst sedert de vijande lijkheden in Azië ernstige zorgen", aldus meldt de AFP-correspondent in Washington. „Van New York tot Seattle en van Chicago tot Miami spreekt men over de hevige strijd in Vietnam". „Men wacht in spanning op het bericht dat de strijd om Khe Sanh zal zijn ont brand, zo vervolgt hij, en men vraagt zich af of het een overwinning voor de eigen troepen zal worden of dat Khe Sanh het „Dien Bien Phoe" van de Amerikanen zal worden". Uit gezaghebbende kring bij het Ameri kaanse ministerie van Defensie in Wash ington is vernomen dat de Amerikaanse vliegdekschepen „Enterprise", „York- town" en „Ranger", die sedert de crisis om het verkenningsschip „Pueblo" naar de Koreaanse wateren waren gedi rigeerd, koers hebben gezet naar het zui den. Het Japanse olad „Yomioeri" meldde dat de oorlogsbodems naar Vietnam koer sen. Twee voormalige medewerkers van wij len president Kennedy hebben de apathie (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Vanmorgen om tien uur is de zevenjarige Monica van der Reep uit Haarlem in het Groote Gasthuis over leden aan de hoofdwonden, die zij op liep toen zij gisteren om drie uur met haar driejarig broertje op de voetgan gersoversteekplaats op de Wilhelmina- straat bij de Prins Hendrikstraat door een personenauto werd geschept. Een auto, die uit de Keizerstraat rechts af de Wilhelminastraat insloeg stopte voor de oversteekplaats, waar eerst een vrouw en vervolgens de twee kinderen overstaken. Terwijl deze auto stilstond, reed een andere auto, bestuurd door een 33-jarige inwoonster van Haarlem met een snel heid van circa 40 kilometer erlangs en schepte de kinderen. Deze vielen onge veer vijftien meter verder van de mo torkap. Het jongetje brak beide bovenbenen, het meisje kreeg ernstig hersenletsel en raakte buiten bewustzijn. Beiden werden in het Groote Gasthuis opgenomen, waar het meisje vanmorgen overleed. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13, 13 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Uit stad en omgeving5, 7 Kunst 9 Radio en tv 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen11 Aangestipt 11 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs 17 Sport 19, 21 Ferdinand 20 Schrijvende lezers21 Luidsprekers 23 Dit nummer bestaat uit Vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met hier en daar een bui. Overwegend ma tige wind tussen oost en zuid. Iets koudere nacht. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. van het Amerikaanse volk en de „incom petentie" van de Amerikaanse militaire leiders in Vietnam aangevallen. Arthur Schlesinger uitte scherpe critiek op generaal Westmoreland, de Ameri kaanse opperbevelhebber in Zuid-Viet- nam. „Ik betreur het dat dagelijks de levens van duizenden Amerikaanse jon gens zijn toevertrouwd aan een man met zijn oordeelsgave. Abraham Lincoln, die zonder pardon militaire leiders ontsloeg, zou iemand als Westmoreland binnen twee maanden op straat hebben gezet." Christian Sörensen zei dat de Ameri kaanse bevolking van enthousiasme onder Kennedy tot apathie onder Johnson is gekomen. Het internationale vliegveld van Saigon Tan Son Nhoet, dat de afgelopen week wegens guerrilla-aanvallen gesloten is ge weest, zal morgen weer geopend worden voor passagiersvliegtuigen, maar overdag konden niet-Amerikaanse westerse bur gers zich gisteren nog vrij in de Chinese wijk Cholon van Saigon bewegen. Slechts af en toe werden zij aangehouden door de Vietcong. Men geraakte in gesprek waarbij de Vietcong haar standpunt uit eenzette. Slecht verging het evenwel een Vietnamese cameraman van de Ameri kaanse televisiemaatschappij CBS. Hij werd gevangen genomen. In Hoeé gaat de strijd in volle omvang voort. Vele waarnemers menen dat zes duizend doden onder de Zuitvietnamese burgerbevolking en meer dan 300.000 vluchtelingen na de gevechten van de afgelopen weken een lage schatting is. Er zijn zeker 35.000 huizen verwoest, waarvan 10.000 in Saigon, waar meer dan 67.000 vluchtelingen zijn. Een Amerikaanse zendingsvereniging heeft besloten vijftig medewerksters en een onbekend aantal kinderen uit Zuid- Vietnam te evacueren in verband met de „slechter wordende oorlogstoestand". Deze marinier beeft een motorfiets van een burger geleend en rijdt er mee naar het front in Hoeé, beladen met materiaal. mmmHM Cicero: Mijn gezond verstand zal mij eerder leiden dan de dunk der grote massa. HILVERSUM. Wim Kan zal zater dagavond twintig minuten op de radio te horen zijn in het programma „Pepijn en publiek", dat wordt'uitgezonden van elf uur tot vijf voor twaalf. De naam van het programma is een va riatie op „Plein en publiek", gekozen om dat de uitzending uit het Haagse cabaret PePijn afkomstig is. Voor een strikt Haags publiek treden uitsluitend Hagenaars op. Ook Wim Kan stamt uit de residentie. Andere artiesten zijn Paul Steenbergen van de Haagsche Comedie, leden van De Nieuwe Comedie, die gedeelten uit de mu sical „The Fantasticks" laten horen en na tuurlijk Paul van Vliet met zijn troep PePijn. VANCOUVER (AP) Een Boeing-707- vliegtuig van de Canadian Pacific Air lines is van de landingsbaan geraakt en tegen een kantoorgebouw van het inter nationale vliegveld van Vancouver ge botst in zware mist. De Nederlandse pur ser, Martinus Verhoef uit Amsterdam, en een werknemer, die zich in het gebouw bevond, zijn om het leven gekomen. Meer dan twaalf van de 52 passagiers en zeven bemanningsleden zijn gewond. Het toestel kwam uit Honoloeloe. De brandweer van het vliegveld kon een begin van brand snel blussen. Het gebouw waartegen het vliegtuig opbotste stond op nog geen zeventig meter van het stationsgebouw. De Boeing was zes maanden geleden door de CPA gehuurd van Standard Air ways in Seattle. GENEVE, (AFP). In het afgelopen jaar is de situatie voor de werknemers over de gehele wereld gekenmerkt door een toeneming van de werkloosheid, een vertraging van de stijging der nominale lonen en een stijging van de consumenten prijzen, zo blijkt uit de statistieken van de Internationale Arbeidsorganisatie (ILO) in Genève. Met uitzondering van Italië is de werk loosheid in vrijwel alle geïndustrialiseerde landen vorig jaar groter geworden en in veel gevallen op een peil gekomen dat in jaren niet te zien is geweest. Een krachti ge toeneming van de werkloosheid deed zich voor in West-Duitsland, Denemarken, Finland, Luxemburg en Nieuw-Zeeland: in al die landen is het aantal werklozen ruim verdubbeld. In België, Frankrijk, Griekenland, Noorwegen, Nederland en Zweden is de werkloosheid vorig jaar ruim dertig percent groter geworden. In alle landen is de stijging van de con sumentenprijzen vorig jaar doorgegaan, maar in veel gevallen in een langzamer tempo dan in voorafgaande jaren. In zes tien landen zijn de consumentenprijzen in vergelijking met die van 1966 gedaald. In twintig percent van de landen is de stij ging groter geworden, in het bijzonder in de geïndustrialiseerde landen, als gevolg van verhoging van vervoerstarieven, hu ren en dienstentarieven. Eèn beeld van de Boeing, die zich in het kantoorgebouw heeft geboord. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Wie iets op zijn hart heeft over een wettelijke bescherming tegen schending van de privésfeer en het straf baar stellen van het gebruik van afluis terapparatuur krijgt de gelegenheid zich uit te spreken tegenover de commissie uit de Tweede Kamer welke zich met dit dit wetsontwerp bezighoudt. De griffier van deze commissie nodigt alle organisaties, instellingen of particulie re personen, die iets over dit wetsontwerp in het midden willen brengen, uit voor een „hearing" waarbij vrijelijk met de Kamerleden van gedachten gewisseld kan worden. Ook schriftelijke reacties zijn welkom. Voor de „hearing" moet men zich schriftelijk bij de griffie van de Tweede Kamer in Den Haag vóór 1 maart aanmelden. AMSTERDAM. Het gerechtshof in Amsterdam heeft een 47-jarige fourage- handelaar uit Bladel en een 43-jarige op ticien uit Tilburg vrijgesproken van een hun ten laste gelegde poging tot uitlok king van het doen opblazen van een graan drogerij in het Noord-Brabantse plaatsje Reusel. De mannen, die tien maanden in voor arrest hebben gezeten, werden onmiddel lijk in vrijheid gesteld. Tegen beiden was 2'/j jaar geëist. Het gerechtshof nam aan dat beiden vrijwillig van hun plan tot het doen opblazen van de graandrogerij had den afgezien. De mannen hadden een deskundige op het gebied van ontplofbare stoffen ƒ3.000 beloofd als hij het plan wilde uitvoeren. Deze had direkt de politie gewaarschuwd. Daar de mannen daarna niets meer van zich hadden laten horen nam het gerechts hof aan, dat zij van hun voornemen had den afgezien. TOULON (AFP) President De Gaulle zal vrijdagmiddag kort na twaalf uur in Toulon aan boord gaan van de onderzee boot „Eurydice" om daarmee onder zee de laatste eer te bewijzen aan de 52 mannen die met de „Minerve" ten onder zijn gegaan. De „Eurydice" is een onderzeeër van hetzelfde type als de verdwenen „Miner ve". Voor de „Eurydice" onder water verdwijnt zal De Gaulle een krans op de golven gooien. SALONIKI (AFP) De politie in Salo- niki heeft vijf clubs gesloten waar vaak studenten bijeenkomen. Men had er lie deren van Mikis Theodorakis, de Griekse componist die onlangs is vrijgelaten, ge zongen. De politie is van oordeel, dat deze stu dentenbijeenkomsten een regeringsvijandi- ge geest ademen. Arrestaties zijn niet ver richt. (VAn onze correspondent) AMSTERDAM. Zeven van de acht redacteuren van het weekblad „Vrij Ne derland" hebben gisteravond schriftelijk hun ontslag ingediend bij hoofdredacteur M. Smedts. Aanleiding is een ernstig con flict over een rectificatie van een arti kel, dat twee weken geleden in „Vrij Ned- derland" verscheen over het vertrek bij het dagblad „Het Parool" van de redactri ce van de vrouwenpagina, mejuffrouw Ho ra Adema. Op dit artikel is in „Vrij Nederland" van vorige week door de directeur van „Het Parool", de heer W. van Norden, gereageerd met een ingezonden stuk, waar in hij aankondigde tegen de schrijver, Joop van Tijn, een klacht in te dienen bij de Raad voor de journalistiek, om dat de heer Van Tijn tevoren geen in lichtingen zou hebben ingewonnen bij de hoofdredactie of de directie van „Het Parool". De heer Van Norden is behalve direc teur van „Het Parool" commissaris van de n.v. De Weekbladpers, welke „Vrij Nederland" uitgeeft. In het nummer van „Vrij Nederland", dat vandaag is ver schenen rectificeert de heer Smedts het artikel van de heer Joop van Tijn in een excuusbrief aan „Het Parool", welke op de voorpagina is geplaatst. De zeven ,,Vrij Nederland"-redacteuren, die hun ont slag hebben ingediend, zijn van mening dat er geen enkele reden is iets van het artikel van Joop van Tijn terug te ne men. De redacteuren, die hun ontslag hebben ingediend, zijn Joop van Tijn, Ri- nus Ferdinandusse, Martin van Ame- rongen, Joris van den Berg, Igor Cor- nelissen, Jan Rogier en Johan Phaff. De heer Smedts wilde vanmorgen nog geen commentaar geven. De zeven redacteuren hebben een ver klaring gepubliceerd waarin zij o.m. zeg gen: „Het recht erkennend van de hoofd redacteuren tot publikatie van welke ver klaring dan ook, zijn wij niettemin van mening dat de hoofdredacteur van „Vrij Nederland" met zijn verklaring niet alleen de principiële lijn van zijn krant heeft doorbroken, maar ook de gegroeide ge zamenlijke verantwoordelijkheid van re- dactie en hoofdredactie. Zonder overleg met de redactie of zelfs maar met de bij deze zaak nauwst betrokken redacteuren en in tegenspraak met de redactionele verklaring van de week daarvóór, heeft hij zich in het publiek tegen zijn eigen redactie opgesteld. Uit het conflict dat hij daarmee in de openbaarheid heeft ge bracht, menen wij geen andere conse quentie te kunnen trekken dan een col lectieve ontslagaanvrage." PMMM Zaterdagmorgen, 10 februari, opent minister Bakker van Verkeer en Wa terstaat de tentoonstelling van bedrijfs auto's in het RAI-gebouw te Amster dam. De show „Van lichtgewicht tot tonnenlast" duurt tot en met 18 febru ari. Er zijn dit jaar 225 exposanten, meer dan in 1966 toen de laatste ex positie van bedrijfsauto's werd gehou den. Meer dan de helft van de expositie ruimte wordt in beslag genomen door complete voertuigen. Het hierbij afgebeelde grafiekje geeft de groei weer van het bedrijfsauto park in ons land. Het cijfer over 1967 berust op een schatting. Meer over deze indrukwekkende ten toonstelling op pagina 13 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN De NTS zal vanavond in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rem- brandtlaan in Velsen opnamen maken van een verklaring die de acteur Ton Lutz zal geven van een toneelstuk, waarbij vorige week tweederde van het publiek uit de Velsense schouwburg is weggelopen. Het publiek zal met hem kunnen discussiëren Het betreft „De architekt en de Keizer van Assyrië" van de Spanjaard Arrabal, uitgebracht door Studio en gespeeld door Ton Lutz en Marius Crans. De opnamen zullen morgen door de NTS worden uitbe- zonden in de rubriek „Open oog". ADVERTENTIES ft- Lid syndicaat Uw adres voor bruids-, avond- en cocktail-coiffures ft- Specialisten op ieder vaktech nisch onderdeel staan te uwer beschikking ft- U kunt ook zonder afspraak geholpen worden -g- Exclusiviteit in postiches en haar werken Depositair WEIL, JACQUES HEIM en GALA OF LONDEN PARFU MERIEËN Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam Diverse belegde broodjes KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - IJmuiden - Tel. 14.000 official dealer Bloemstraat 34 IJmuiden Tel, 142 08

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1