Open brief van Russische baptisten Prijsvraag kerkenbouw Kapucijnenactie „Rijst voor Sumatra" Strijd om katechismus „Volk, in merg en been gekrenkt" Training voor de vredesweek Stichting HIVOS Doden met God als bondgenoot Kort nieuws i Conferenties ZATERDAG 10 FEBRUARI 1968 Erbij 14 Waardering voor ds. J. J. Poort -2WZ Op Noord-Sumatra, onder de Batakkers, werkt de Nederlandse pater J. Krol. Deze missionaris, afkomstig uit een boerenfamilie, geeft de be volking niet alleen geestelijke steun. Hij heeft gauw gezien, dat er ma terieel veel moet gebeuren. Daarom heeft hij een bond van kleine boeren opgericht, waarbij het bestuur uit personen van allerlei geloofsovertui ging bestaat. Niet-gelovigen, mohammedanen, protestanten en rooms- katholieken werken in deze bond eendrachtig samen aan de verhoging en verbetering van de voedselproduktie. HAARLEM. De strijd om«de rooms-katholieke katechismus is in een nieuwe fase gekomen nu pater dr. G. Mulders S.J., een van de schrijvers van deze katechis mus, heeft geweigerd mee te doen aan een gesprek met twee afge zanten uit Rome, de Belgische pater E. Dhanis S.J. en de Neder landse pater J. Visser C.S.S.R. over veranderingen in de tekst. fosm Prof. dr. E. Schillebeeckx over Amerikaanse negers: Zending en missie Vrouw in ambt bij baptisten Etherleergang De Raad van de Unie van Evangeli sche Christenen-Baptisten in Rusland heeft zich dezer dagen in een Open Brief gericht tot de christenen in de we reld, in het bijzonder tot hun mede baptisten, verenigd in de Baptist World Alliance. In deze Open Brief, onderte kend door Uya G. Ivanof en Aleksander V. Karev, voorzitter en algemene secre taris van de Unie van Baptisten in Rus- De „Weezenkas", vereniging tot op voeding en verzorging op humanis tische grondslag te Amsterdam, heeft In samenwerking met het Humanis tisch Verbond opgericht de stichting HIVOS (Humanistisch Instituut voor Ontwikkeling-Samenwerking) Het doel van deze stichting is het voorbereiden, uitwerken en uitvoeren van ontwikkelingsprojecten op econo misch, sociaal, technisch, medisch en cultureel terrein. Ook het opleiden en uitzenden van deskundigen en andere hulpkrachten naar ontwikkelingslan den ter plaatse of elders zal tot de taak der stichting behoren. Als humanistische organisatie voor ontwikkelingshulp zal HIVOS samen werken met de in ons land reeds be staande soortgelijke organisaties en deelnemen aan het overleg met na tionale en internationale organisaties over de problemen die verband hou den met vorenvermelde activiteiten. De Vereniging „Weezenkas" heeft voor de oprichting van HIVOS een bedrag van twee miljoen gulden be schikbaar gesteld. Prof. dr. J. Tin bergen en dr. S. L. Mansholt hebben zich bereid verklaard als adviseurs der stichting op te treden. Het voor lopig adres der stichting is: Erasmus- huis, Oudegracht 152 te Utrecht. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De verontwaardi ging die de rechts-hervormde predi kant ds. J.J. Poort te Kamerik had losgemaakt met een pleidooi voor een bijbels gebruik van de pil, heeft plaats gemaakt voor een grote stroom van waardering voor zijn woorden. Ds. Poort kwam in het nieuws toen de Staatkundig Gereformeerde Partij hem van de sprekerslijst afvoerde op grond van zijn in Nunspeet voor de protestantse stichting voor verantwoor de gezinsvorming gehouden rede. Daar zei hij onder meer dat voorbehoeds middelen aan te wenden zijn als een stuk voorzienigheids Gods. De ommezwaai in waardering is dui delijk te danken aan het feit dat zijn volledige rede thans snel wordt ver spreid. Iedereen die verontwaardigd reageerde heeft de rede toegestuurd ge kregen. In S.G.P.-kringen worden bezwaar schriften voorbereid tegen de manier waarop het hoofdbestuur ds. Poort de deur heeft gewezen. De rede van ds Poort blijft ver krijgbaar bij de PSVG, Duinweg 23, Den Haag. land, wordt ingegaan op de geruchten over geloofsvervolging en een scheuring in de Russische baptisten-unie, zoals die de laatste maanden buiten de Sovjet- Unie circuleren. De ondertekenaars van de Open Brief delen in hun schrijven mee, dat in au gustus 1961 een „Initsiativnaya Gruppa" zich heeft losgemaakt van de Unie, er bij de gemeenten en de gelovigen op aandringend „de Raad van de Unie van Evangelische Christenen-Baptisten niet langer te erkennen, omdat de Raad van de Unie zijn godsdienstige activiteiten verricht in overeenstemming met de wetten van het land". De „Initsiativniki" veroordeelden de Unie niet alleen vanwege de door de Unie betoonde loyaliteit jegens de wet ten van het land, maar ook omdat de Unie deel uit maakt van de Wereldraad van Kerken. De Open Brief zegt verder, kennelijk met het oog op deze afgescheiden groep: „De mensen worden in ons land niet vervolgd wegens hun godsdienstige overtuigingen; maar tot onze spijt zijn sommige broeders en zusters verant woordelijk gesteld voor het niet-naleven van de wetten inzake de godsdienst en het verstoren van de openbare orde". Opgemerkt wordt: „In ons land kun nen alle christelijke kerken en godsdien stige gemeenschappen, die in hun acti viteiten de wetten inzake de godsdienst niet veronachtzamen, het evangelie in vrijheid verkondigen en ongehinderd hun godsdienstige plechtigheden hou den" Volgens de Open Brief zouden in tussen velen uit de Initsiativnaya Grup pa ervan overtuigd zijn geworden met hun actie op de verkeerde weg te zijn; meerderen zouden daarom met hun lei ders reeds in de Unie zijn teruggekeerd. De Open Brief besluit: „Laat u door geen enkel gerucht in verwarring bren gen. U moet weten, dat de Unie van Evangelische Christenen-Baptisten voorwaarts schrijdt; dat zij de tenten van Gods Koninkrijk wijd uitzet; dat zij ziet hoe haar gelederen zich gestadig uitbreiden; en dat zij een groot aantal jonge evangeliepredikers opleidt, die zich geestdriftig hebben toegewijd aan Christus en aan onze Unie". Michael Zhidkov, vooraanstaand Rus sisch baptistenleider en sinds 1966 presi dent van de Europese Baptisten Federa tie, verklaarde onlangs in een interview in het Britse weekblad The Baptist Times, dat de „Initsiativnaya Gruppa" momenteel nog ongeveer twaalfduizend aanhangers telt en dat er in 1967 onge veer duizend zijn teruggekeerd in de Unie. Hij verklaarde: „Wij moeten doen wat, naar wij geloven, het beste is voor de voortgang van het evangelie. Wij veroordelen hen njet die ruimere moge lijkheden te vlug willen afdwingen; of schoon zij zich daarbij naar onze mening vergissen. Wij noemen hen geen verra ders of vijanden van het evangelie. Maar wij betreuren het, dat zij ons wel zulke etiketten opplakken, terwijl wij proberen om alle bestaande mogelijkhe den te benutten. Wij trachten voortdu rend meer gelegenheden te zoeken. Dit is, zo menen wij, op dit ogenblik de bes te methode". Intussen is bekend geworden, dat de Raad van de Baptisten in Rusland zich ook het lot van de gearresteerde „afge scheiden baptisten" aantrekt. Pogingen zijn aangewend om het lot van de in hechtenis genomen Initsiativniki te ver zachten. „Wij vertrouwen op God" staat op de helm van deze Amerikaanse marinier, Richard C. Spaniol van het vijfde mariniersregiment, die ten zuideri van Danang in actie is tegen de Vietcong. Heeft hij gelezen, dat de Duitsers op hun koppel riemen „Gott mit uns" hadden? Of God helpt, maakt hij echter zelf uit, zoals de Duitsers hebben ondervonden. UTRECHT De interdiocesane com missie kerkenbouw van de rooms-ka- tholieke kerk en het tijdschrift voor architectuur en beeldende kunsten heb ben samen een prijsvraag uitgeschre ven voor 't ontwerpen van „kerkruim ten". De initiatiefnemers menen dat de huidige moderne kerkenbouw eigenlijk nog te veel 'n voortzetting van de tra ditionele lijn vertoont en dat alleen een prijsvraag de vrijheid kan bieden die nodig is om gestalte te geven aan nieu we ideeën, die rekening houden met vragen als „wat is een kerk eigenlijk" en „moeten er nog wel kerken worden gebouwd". Teneinde de deelnemers een zo groot mogelijke vrijheid te laten zijn de wed- strijdvoorwaarden zo summier moge lijk gehouden. Het woord „kerk" komt in het prijsvraagreglement niet eens voor. Er wordt alleen gevraagd een ruimte te scheppen voor de verkondi ging van Gods woord en de viering van de eucharistie. Om te voorkomen dat de deelnemers ook een hele wijk rond hun „ruimte" moeten ontwerpen, is de opgave wel gesitueerd in een bestaan de wijk, namelijk een wijk met 25.000 inwoners in het uitbreidingsplan Over- vecht-noord in Utrecht. Maar de ont werpers mogen, als hun dat beter uit komt, wel iets aan de bestaande situa tie veranderen. Ze zijn verder vrij om ruimtes te creëren voor meer dan één confessie en voor andere sociale acti viteiten dan alleen kerkdiensten. Aangezien het uitsluitend om ideeën gaat kunnen de winnaars van de drie prijzen (in totaal 11.000,-) niet op een opdracht rekenen voor hun inzending. Wel bestaat de kans, dat ze zo opvallen dat ze andere opdrachten krijgen. De inzendtermijn sluit eind juni, daarna zal de jury binnen drie maan den een beslissing nemen. Deelneming aan de prijsvraag staat ook open voor ontwerpers uit België. De deelnemers behoeven niet rooms-katholiek te zijn. Het Interkerkelijk Vredesberaad or ganiseert in samenwerking met het in stituut Kerk en Wereld een kadertrai ning voor de Vredesweek 1968. Het the ma van de vjjf trainingsweekends zal zjjn „Europa: verzoening, vrede veilig heid". De kadertrainingscursussen zul len plaats vinden bij Kerk en Wereld te Driebergen op de volgende data: 17-18 februari, 16-17 maart, 4-5 mei, 8-9 juni, 22-23 juni. Het programma is als volgt samen gesteld: Eerste weekend: Europa van koude oorlog naar vreedzame samenwerking, a) Het ontstaan van de koude oorlog, b) Ontwikkelingen van de politieke ver houdingen binnen West-Europa en bin nen Oost-Europa. Tweede weekend: Het veiligheidspro bleem in Europa, a) Mogelijkheden voor wapenbeheersing en ontwapening, b) Het voor en tegen van een Europese kernmacht. Derde weekend: Economische ontwik kelingen in Oost- en West-Europa, a) Liberaliserende tendensen in Oost- Europa. b) Socialiserende tendensen in West-Europa. Vierde weekend: De plaats van Euro pa in de wereld, a) Historische samen hang van Oost- en West-Europa (gees telijke en culturele aspecten), b) Pers pectieven die een Europese samenwer king te bieden heeft aan de wereld. Vijfde weekend: Europa: verzoening, vrijheid en vrede, a) Hoe structuren mensen beïnvloeden, b) Hoe mensen structuren beïnvloeden. Medewerking aan deze cursus is reeds toegezegd door: dr. C. P. van Andel, voorzitter van het Interkerkelijk Vre desberaad; dr. K. A. Deurlo, hervormd predikant te Eindhoven; prof. dr. J. de Graaf, hoogleraar aan de Rijksuniversi teit te Utrecht; mr. J. W. Nobel, weten schappelijk hoofdmedewerker aan het Polemologisch Instituut te Groningen; drs. F. J. A. Terwisscha van Scheltinga, lid Katholieke Vredesbeweging Pax Christi; dr. J. M. M. de Valk, lector aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam; drs. B. J. Th. ter Veer, wetenschappelijk medewerker aan het Polemologisch Instituut te Groningen; dr. G .A. Zuidberg, lid van het Inter kerkelijk Vredesberaad. Inlichtingen bij het conferentiesecre tariaat van Kerk en Wereld, De Horst 1, Driebergen, telefoon 03438-2241. De Wereldraad van Kerken (WCC) en de Vaticaanse pontificale commis sie inzake vrede en gerechtigheid heb ben de benoeming bekendgemaakt van de Amerikaanse pater George H. Dunne, voormalig assistent van de president van de Georgetown-univer- siteit in Washington D.C., tot secreta ris van de commissie van onderzoek van de WCC en de r.-k. inzake maat schappij, ontwikkeling en vrede. (Van onze redacteur geestelijk leven) Een beoordelingscommissie van zes kardinalen had in Rome vastgesteld, dat er geen ketterijen in de nieuwe ka techismus staan, maar wel moesten er veertien hoofdpunten en 42 detailpun ten worden gewijzigd. Nu het er op gaat lijken dat „Rome" via de twee naar Nederland gezonden theologen de tekstveranderingen zelf zal willen dic teren heeft dr. Mulders er de brui aan gegeven. Dat in deze affaire de conservatieve r.k. groep „Confrontatie" zich feller roert dan ooit ligt voor de hand. In het laatste nummer van het orgaan van deze groep worden felle aanvallen gedaan op het Katholiek Nederlands Persbureau, dat wordt beschuldigd van tendentieuze berichtgeving over de ka- techismus-affaire. Bovendien heeft de groep de aandacht op zich gevestigd met advertenties over een volle pagina in enkele grote bladen. Eén van degenen, die van „Confron tatie", dat het pauselijk gezag hoog wil houden, steeds weer de volle laag krijgen, is de coördinator van het schrijversteam van de katechismus, pater dr. J. Bless van het hoger ka- techetisch instituut in Nijmegen. Confrontatie spreekt er schande van dat deze theoloog heeft verklaard dat hij eerst wil weten of de aanwijzingen van de zes kardinalen niet leiden tot een geheel andere theologische vi sie, die al te zeer verschilt van die van de nieuwe katechismus. „Alleen als er van een werkelijke verbetering sprake is worden de wensen van de kardinalen ingewilligd", heeft pater Bless gezegd. Confrontatie heeft er ook op gewezen dat de doctrinale commissie van de bisschoppensynode zo snel mogelijk tot een algemene katechismus wil ko men, waarin de fundamentele begin selen van het godsdienstonderwijs worden uiteengezet. Het Nederlandse episcopaat zal zich dan ook aan zo'n katechismus moeten conformeren, zo wordt betoogd. met privatieve middelen De bevolking bouwt een stuwdam Er is een werkplan gemaakt om de bewoners van de streek zo spoedig mogelijk meer voedsel te verschaffen tegen betaalbare prijzen. Het tover woord voor de vooruitgang in dit ge bied is „bevloeiing". De Nederlandse pater Ed van den Berge uit Tilburg heeft het werk van pater Krol van na bij gezien. „Ik zag de rijstvelden in deze streek", zegt hij ervan. „Het wa ren overwegend dorre, droge akkers. Daarom zijn de oogsten heel klein, hoe wel de grond zeer vruchtbaar is. Natte rijstvelden brengen oogsten op, die zesmaal zo groot zijn en bovendien nog een tweede oogst van groenten leveren. Er is eigenlijk water genoeg. Tientallen riviertjes brengen in de regentijd miljarden liters water onge bruikt naar zee. Daarom moeten er in die riviertjes stuwdammen worden gebouwd om in de regentijd het over vloedige water vast te houden in stuwmuren". Voor al dit werk is cement nood zakelijk. Een zak cement, verwerkt in een stuwdam, levert elk jaar min stens twintig kilo rijst extra op. Landbouwspecialisten in Manilla hebben een nieuw soort rijst ge kweekt, die een veel hogere opbrengst heeft dan de nu gebruikte soorten. „Eén kilo zaad van deze nieuwe soort kan op een bevloeide akker tweehon derd kilo oogst opbrengen, en dit zaad kost een gulden per kilo", schrijft pater Van den Berge. Deze pater heeft zich opgeworpen als promotor van het werk onder de Batakkers. Als procurator voor de ont wikkelingsprojecten van de Neder landse Kapucijnen heeft hij een actie in Nederland op touw gezet voor rijst en cement voor pater Krol. Een sym pathiek doel, waaraan we graag aan dacht hebben gewijd. Giften kunnen worden gestort op postgiro 791100 of bij de banken op naam van „Rijst", Tilburg. AMSTERDAM. In Utrecht is een contactcommissie gevormd tussen de Nederlandse missieraad en de Neder landse zendingsraad. Van deze commis sie maken deel uit de hr. mr. J.J.A.M. van Gennip, dr. A. de Groot, C. Roele- veld, drs. C. Hoogendoorn, dr. G.P.H. Locher, ds. A. Vos, mr. J.C. Rutgers en prof dr. J. Verkuyl. Deze commissie komt voort uit een in mei 1967 in Oegstgeest onder aus piciën van de Nederlandse zendings raad voor het eerst in de geschiede nis der Nederlandse missie en zending gehouden gemeenschappelijk beraad in de vorm van oriënterende gesprek ken. Het voorzitterschap berust bij pa ter Hoogedoorn en prof. dr. J. Ver kuyl. Periodiek zal op allerlei praktische punten overleg worden gepleegd en bij sommige aspecten van de arbeid wil men ook tot vormen van samenwer king komen. De unie van baptisten in Groot-Brit- tannië en Ierland heeft gezegd dat er geen gronden zijn vrouwen uit het ambt te weren. In het rapport wordt gezegd dat de theologische basis van het geloof van de baptisten geen onderscheid wettigt tussen de seksen wat de ambten in de kerk betreft. De kerken worden aan gemoedigd de dienst van vrouwen op elke manier aan te moedigen. Het co mité kan met de zienswijze van sommi ge baptisten accepteren dat de opmer kingen van Paulus, die vrouwen van het leiderschap der kerk uitsluiten, bin dend zouden zijn. Men acht de bijbel se leer „geen man of vrouw, we zijn allen mens in Jesus Christus" meer fundamenteel. (E.P.S. Genève). Op „De Haaf" in Bergen wordt met medewerking van 't Polemologisch In stituut te Groningen dit voorjaar een belangrijke serie korte conferenties gehouden over: „MACHTSGEBRUIK EN MACHTSBEHEERSING OP IN TERNATIONAAL TERREIN". Deze serie is onder meer als voort zetting van de TELEAC-cursus over „Polemologie", die het afgelopen sei zoen een grote belangstelling heeft ge trokken. Het is echter niet noodzake lijk deze cursus te hebben gevolgd. Het doel van deze serie waarin kern zaken van internationale aard bespro ken zullen worden, is: verantwoorde informatie over inter nationale politiek, toetsing van het Nederlandse inter nationale beleid, gemeenschappelijk zoeken naar uit gangspunten voor een internationaal handen en denken dat ter zake is. Aan de orde komen de volgende on derwerpen de bronnen en het verloop van de koude oorlog, de polarisatie van de macht, revolutie en interventie, het Europees veiligheidssysteem NAVO-pact en Warschau-pact), en bestuurbaarheid van internationale processen. Als deelnemers worden onder meer verwacht personen uit het kader van de politieke partijen, uit de militaire wereld, journalisten, leraren M.O., pre dikanten en priesters, en voorts wie uit hoofde van beroep of interesse belang stelling voor deze zaken hebben. Opgave of nadere inlichtingen bij „De Haaf" in Bergen Nh., Natteweg 9, Tel.: 02208-2206. HILVERSUM. De theologische etherleergang van de NCRV begint op 5 maart met een themaserie, waamee men wil toewerken naar de vierde as semblee van de Wereldraad van Ker ken, die dit jaar in Uppsala in Zweden wordt gehouden. Deze serie omvat acht tien colleges en gesprekken, waarin achtergronden en informaties worden gegeven van zaken die op deze bijeen komst in zes secties aan de orde zul len komen, zoals de eenheid der ker ken, het zendingsprobleem, de sociale vraagstukken van de wereld, de po litieke wereldsituatie en de problema tiek in dezen van de kerk, alsmede de vragen die leven op het gebied van de liturgie en het persoonlijk gedrag van de christen binnen het gezag van de schrift. -vv $:-• \yMWH „AI realiseer ik me nu beter, dat het probleem van de rassendiscrimina tie gecompliceerder is dan wij in Euro pa veelal denken, toch botst men vaak in alle christelijke kerken (én daar buiten) op onchristelijke houdingen", aldus schrijft prof. dr. E. Schillebeeckx in de „Bazuin" over zijn bezoeken aan verschillende universiteiten in de Ver enigde Staten. „Wanneer in een bepaalde blanke villawijk ook een negergezin komt wo nen, trekken de blanken geleidelijk weg. Meer negers trekken dan binnen en in de kortste keren is een „nette villawijk" herschapen in een nieuwe „slum", want de waarde van de huizen daalt onmiddellijk en de maatschappij verwaarloost het onderhoud van de huizen. Daar de Amerikanen veel verhui zen, wordt de eigenlijke reden vaak ook verdoezeld (of verondersteld waar ze in feite niet aanwezig is). De „open- housing"-actie (openstelling van „blanke" wijken voor negerhuurders) wil dit nu tegengaan, maar het zit alle maal zo verstrengeld met heel het eco nomische leven, dat men echt niet ziet hoe Amerika ooit met dit proleem klaarkomt. Wanneer je negers hun persoonlijke levensverhaal hoort vertellen, word je tot de bodem van je gemoed bewogen, aldus prof. Schillebeeckx. „Hier leeft een zwart volk, tot in merg en been gekrenkt en onteerd, wellicht meer door „structuren" dan door concrete personen. Hun geduld is nu ten einde, en velen zeggen: als Amerika om on duidelijke redenen bloed vergiet in Vietnam, waarom zouden wij ook niet hetzelfde mogen doen om onze eerste levensrechten te veroveren? Ook hoor de ik herhaaldelijk van deze zwarten, van wie velen een reformatorisch- christelijke achtergrond hebben, de klacht: „alle christelijke kerken heb ben hier gefaald." Dat zijn ogenblikken, waarop je voelt dat het christelijker kan zijn al je binnenkerkelijke problemen te ver geten, en dat je pas „kerk" bent als je tezamen de handen uit de mouwen steekt om iets te gaan doen. Maar dan stuit je op zulke gecompliceerde struc turen, dat je gaat beseffen dat de evan gelische inspiratie zich hier zal moe ten omzetten in wetenschappelijke des kundigheid, die aangepaste herstructu rering weet te vinden op grootscheep se, sociaal-politieke, landelijke en ste delijke schaal De spontane evangeli sche daad is, hoe mooi ook en hoe noodzakelijk, slechts een doekje voor het bloeden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 14