KAMERADEN IN DE NOOD Wilson waarschuwt tegen verdere escalatie in Vietnam HET WEER Vliegveld van Khe Sanh onbruikbaar Johnson stuurt Vance naar Seoel Marihuana is even giftig als L.S.D. Wereldregeerders moeten taxi nog betalen Benzineprijs iets lager Vredespoging van Thant Canadees schip in zinkende toestand morris UST Zandzakken voor Khe Sanh Waarschijnlijk na ruggespraak met president Johnson VANDAAG IN ERBIJ: MF Wereldgezondheidsorganisatie Onderzoek in Europa naar oorzaak hart- en vaatziekten Dodenherdenking op vaste data Zilver voor Carry Brons voor Stien maar goud voor Finse Mustonen Vader en zoontje omgekomen in brandend huis Maurice zwaait af Suède-Nappaiasjes 58e JAARGANG NUMMER 84 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, f 1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mjje Het woord is aan (Van onze correspondent) LONDEN. Premier Wilson is volgens de Britse journalisten die hem vergezellen op het Witte Huis met groter warmte verwelkomd dan was verwacht. En tot algemene ver bazing heeft de Britse premier on danks de verzwakte positie van hem zelf en zijn land een tafelrede gehou den die als een bom insloeg en waar in hij de Verenigde Staten waar schuwde voor de gevaren van een nieuwe escalatie in Vietnam. Luchthaven-zorgen Open brieS van Russische Baptisten Onze „preutse" voorvaderen Russisch ballet in Nederland Doen of niet doen: van droom tot daad Kappers' kopzorgen Advies voor dienstweigeraars Veelbetekenend Rustig weer „Kameraden" Na explosie Geen kernwapens Luchtvervuiling Hartziekten 1968 BOVENKARSPEL TOYOTA DEALER Fa. Gebr. «JAK Santpoort - Tel. 8345 rrovoTA DAMESKAPSALON VOOR UW HAARVERZORGING ZWIER DEKKERS KAJUIT sfeerjuist iets meer KIP SPECIAAL5.00 IJmuider Courant Shakespeare: Vrees maakt duivels van cherubijnen. Wilson bezwoer president Johnson zijn pogingen om langs diplomatieke weg een oplossing te vinden niet op te geven. Dit werd tevens als een antwoord beschouwd op een uitlating van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk voor de televisie, dat het communistische offensief een teken is dat de diplomatie voor het ogenblik heeft gefaald. Wilson zou over deze voor een buiten- landse gast krasse rede voorafgaand over leg met president Johnson hebben ge pleegd. De Amerikaanse president, die ondanks alles een politiek van matiging wil blijven volgen, heeft blijkbaar een ruggesteun nodig tegen een gevaarlijke Amerikaanse reactie op de jongste ge beurtenissen in Vietnam. Sommigen be ginnen thans namelijk weer te mompelen dat in het uiterste geval in Vietnam tac tische nucleaire wapens dienen te worden gebruikt. Wilson, daartoe aangespoord door president Johnson, heeft nu in feite getracht het denkbeeld, dat er militair feller dan ooit zal moeten worden toege slagen, op de meest nadrukkelijke wijze te bestrijden. Toen Wilson uitgesproken was kwam vice-president Hubert Humphrey op hem toe om hem met zijn speech te feliciteren, een veelbetekenend gebaar. Omgekeerd is Wilson met zijn speech in belangrijke ma te tegemoet gekomen aan de stemming in de Labourpartij, die van hem in Washing ton een uiterst kritische houding had ver langd, nadat de conservatieven er bij Wil son op hadden aangedrongen dat hij zich op dit dramatische ogenblik vierkant ach ter de Verenigde Staten zou plaatsen. De conclusie is dan ook dat Wilson en John- Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 A chtergrond 3 Uit stad en omgeving4,5, 6 Kerkdiensten 6 Kunst 7 Radio en tv 7 Haar Journaal 8 Feuilleton8 Beeldverhalen8 A ange stipt 8 Schrijvende lezers8 Weg en Wiel 8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs9 Ferdinand 10 Sport 11 Luidsprekers 18 Erbij13-23 Dit nummer bestaat uit Vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Overwegend droog weer met veel bewolking, plaatselijk mist en wei nig wind. Later enkele verspreide opklaringen en in het westen van het land een matige zuidoostelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. son met het oog op de eigen politieke moeilijkheden elkaar zo veel mogelijk trachten bij te staan. De Amerikaanse regering zal voortgaan Engeland economisch te helpen premier en president beloofden elkaar dat ze wat hun eigen economische maatregelen be treft willen trachten het andere land zo veel mogelijk te ontzien terwijl de Britse regering, die Amerika formeel in Zuid-Vietnam blijft steunen, op haar beurt meer dan ooit zal trachten de internatio nale opninie te mobiliseren tegen degenen die-verdere escalaties van de oorlog pro pageren. Wilson en Johnson, beide doorgewin terde politici, begrijpen elkaar in de hui dige kritieke situatie beter dan was voor speld. Hoewel er over het besprokene niets van enig belang is uitgelekt was de aanvankelijke Amerikaanse koelheid over Engelands plotselinge opgeven van zijn we- reldrol vrijwel verdwenen. Engeland en d Verenigde Staten beschouwen elkaar, waarschijnlijk met een zijdelingse blik op president De Gaulle, als de beste vriend die ze bezitten. DA NANG (Reuter) Een met 7300 kilo brandstof geladen Amerikaans trans portvliegtuig is neergeschoten terwijl het bezig was te landen op de basis Khe Sanh. De viermotorige C-130 kwam midden op de rolbaan terecht en ontplofte, waardoor de baan voor onbepaalde tijd onbruikbaar is geworden. Volgens een militaire woordvoerder in Da Nang zijn de vijf inzittenden omgeko men. De basis Khe Sanh, waar vijfduizend Amerikaanse mariniers zich voorbereiden op een aanval van twintigduizend Noord- vietnamezen, is geheel van het vliegveld afhankelijk voor de aanvoer van voorra den en versterkingen. (Zie verder pagina 3). WASHINGTON De perschef van het Witte Huis heeft tegengesproken dat pre sident Johnson zou overwegen taktisclie kernwapens te laten gebruiken bij de ver dediging van de belegerde basis Khe Sanh in Zuid-Vietnam. De democratische senator Eugene Mc Carthy had donderdag volgen? de St. Lou is Post beweerd dat daarom door de mi tairen in Vietnam was verzocht. Hij noem de deze bewering „onjuist en niet eerlijk tegenover onze strijdkrachten". Beslissin gen van deze aard berusten bij de presi dent, en deze heeft er nog niet eens aan gedacht, zei hij. „Onverantwoordelijke dis cussies en speculaties bewijzen ons land geen enkele dienst. Ik ben niet van plan er nog meer over te zeggen". WASHINGTON (AP). President Johnson heeft Cyrus R. Vance vrijdag avond als speciale afgezant naar Seoel gezonden voor besprekingen met de Zuid- koreaanse president Chung Hee Park over de „ernstige bedreiging" door de vijan dige Noordkoreaanse houding. Gezien de maatregelen, die Seoel en Washington willen treffen tegen de vijan dige daden van Noord-Korea zal Vance in zijn overleg met Park ook de honderd miljoen dollar voor extra militaire hulp die Johnson aan het congres heeft ge vraagd, ter tafel brengen, aldus de zegs man. Vs SCHIPHOL. De Wereldgezondheids organisatie is na een voorlopig onder zoek tot de conclusie gekomen dat mari huana even giftig is als LSD. Dit ver klaarde dr. Kruisinga, staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, bij zijn terugkeer uit Kopenhagen, waar hij een bijeenkomst van de Wereldgezond heidsorganisatie heeft bijgewoond. Hij wees op wat hij noemde een ten dentie bij het publiek, om het gevaar van marihuana te bagatelliseren. LSD leidt Met een joyeus handgebaar neemt Maurice Chevalier voorgoed af scheid van zijn Nederlandse publiek. De tachtigjarige Franse „entertai ner" gaf in de afgelopen nacht zijn slotvoorstelling voor ons land in het Amsterdamse Tuschinsky Theater. tot hallucinaties, marihuana tot desoriën tatie, tot een verkeerd oordeel en tot agressiviteit. Het kan leiden tot blijven de beschadiging van de hersenen en bij vrouwen die in verwachting zijn tot be schadiging van de vrucht, aldus dr. Krui singa. De regering van Libanon, het cen trum van de hennepcultuur (marihuana wordt uit hennep vervaardigd), wil een poging doen deze agrarische activiteit, welke zoveel verderf over de gehele we reld zaait, met medewerking van de Ver enigde Naties om te schakelen op andere produkten. Ook de luchtverontreiniging is in Kopenhagen besproken. In Zweden wordt men steeds ongeruster over de toeneming van de zuurgraad van het water in de meren. Het gehalte aan zwaveldioxyde is in deze meren van 1962 tot 1966 met 0.9 graad gestegen. Men heeft vastgesteld dat dit veroorzaakt wordt door de afval stoffen van raffinaderijen uit Westeuro- pese landen, welke door de zuidwestelijke winden naar Zweden worden gewaaid Het zal nodig zijn aan deze verontreini ging, welke onder andere de visstand schade doet, een halt toe te roepen. Dat aclit men niet onmogelijk, daar in de afgelopen paar jaren, ondanks de ver dubbeling van de capaciteit der Rotter damse raffinaderijen, het zwaveldioxyde- percentage in het Botlekgebied gelijk is gebleven. Aan de ziekten waaraan tegenwoordig meer mensen sterven dan aan welke an dere ziekte ook, te weten de hart- en vaatziekten, is in Kopenhagen eveneens aandacht besteed. Het is de bedoeling in een zevental gebieden met ongeveer 300.000 inwoners, verspreid over 'heel Europa, een onderzoek in te stellen raar het voorkomen van deze ziekten, de resultaten van de behandeling en de resultaten van de revalidatie. Het is be kend dat roken en teveel eten hart- en vaatziekten bevorderen, maar daarnaast is over de oorzaken maar weinig bekend DEN HAAG In overeenstemming met de wensen van de verzetsorganisaties heeft de regering besloten de dodenherdenkin gen steeds te laten doorgaan op 4 en mei, ongeacht op welke dagen deze data vallen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De rijksrecherche en Interpol kijken uit naar de verblijfplaats van de Zwitser Johann Reichsgraf von Thun und Hohenstein, die in januari van dit jaar in Den Haag een „wereldrege ring" heeft geformeerd, waarvan hij zelf als leider optreedt. De wereldregeerder heeft zich met twee van zijn „ministers" per taxi van Den Haag naar Zwitserland laten rijden. „Even geld van de bank halen, chauf feur", zou hij bij aankomst in het Zwit serse Thun hebben gezegd. Sindsdien is hij zoek. De taxi reed onbetaald terug. Zijn „ministers", een Leidse student in de letteren en een ingenieur uit Den Haag zaten in Zwitserland met de handen in het haar. Zij zouden zich namelijk op het buiten van de Reichsgraf vestigen, om vandaar uit de wereld te gaan regeren. In arren moede keerden zij naar Den Haag terug. De Haagse taxi-ondernemer zegt door de onbetaalde rekening van de wereld regeerder een strop van tweeëneenhalf duizend gulden te hebben geleden. Hi; deed aangifte bij de Haagse politie, die nagaat of de leider van de wereldregering zich aan een strafbaar feit heeft schuldig gemaakt. Alleen als iemand er een ,.be roep" of een gewoonte van maakt zijn rekeningen niet te betalen, kan de politie tegen hem optreden. De Reichsgraf heeft echter voor 'zover bekend is al zijn rekeningen keurig betaald. DEN HAAG. Overleg tussen het mi nisterie van Economische Zaken en de industrie en handel in aardolieprodukten heeft ertoe geleid, dat met ingang van maandag 12 februari 1968 de prijs voor alle kwaliteiten motorbenzines met 0,8 cent per liter wordt verlaagd. Hierbij zijn in aanmerking genomen de marktsituatie en de gevolgen van de si tuatie in het Midden-Oosten. NEW DELHI (Reuter, AFP) Van welin gelichte zijde in de Indiase hoofdstad New Delhi is vernomen dat secretaris generaal Oe Thant van de Verenigde Na ties daar pogingen doet de kwestie-Vietnam naar de onderhandelingstafel te krijgen. Oe Thant, die de wereldhandelsconferen tie heeft toegesproken, had donderdag avond een privégesprek met de Noord- vietnamese consul-generaal en met pre mier Indira Gandhi. De secretaris-gene raal en zijn medewerkers willen echter niets loslaten. Zij zeggen dat zwijgen noodzakelijk is in verband met de de licate aard van de kwestie. NEW YORK (AP). De gezagvoer der van het Canadese vrachtschip „Char- ney" heeft vanmorgen via de radio be kend gemaakt dat hij bevel heeft ge geven het schip te verlaten op 885 ki lometer voor Kaap Hatteras (Noord Ca rolina), zo heeft de Amerikaanse kust wacht bekend gemaakt. Amerikaanse mariniers vullen zandzakken om hun vesting Khe Sanh te versterken voor de grote aanval, die al weken wordt ver wacht. GRENOBLE Stien Kaiser is er van morgen niet in geslaagd een gouden me daille te veroveren tijdens de Olympische winterspelen in Grenoble. Zij was favo riete voor het goud op de 1500 meter, maar met haar tijd van 2.24.5 reikte zij niet verder dan de derde plaats, goed voor een bronzen medaille. De wereldkam pioene werd voorbij gestreefd door de Finse Kaja Mustonen, die de gouden me daille veroverde door een tijd van 2.22.4 te noteren en door de Amsterdamse Car ry Geijssen, die 2.22.7 voor zich liet af drukken. (Van onze correspondent) BAAMBRUGGE. Vanmorgen zijn bij een brand in het woonhuis van het gezin Hoogeveen de 29-jarige vader en zijn 2«/s jarig zoontje in de vlammen omge komen. De vrouw en een H/a jarig meisje wis ten aan het vuur te ontkomen, evenals de oudste zoon van 5 jaar, die uit een raam sprong. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam STICHTING WEST- FRIESE 13 t/m 18 feb. 4.000 m2 bloeiende tulpen, hyacinten, narcissen en andere bolgewassen. verder de stal met stamboekvee, de mechanisatie afdeling, „flora"-beurs modeshows en het café-restaurant met gezellige muziek, (totaal 18.000 m2) Openingstijden: di. 15-22 uur, woe., dond., vr. en za. 9-22 uur en zond. 12-18 uur. JJitstekende treinverbindingen door extra treinen en speciale FLORA- halte vele extra bussen en grote par keergelegenheid. voor gemeente Velsen. Haarlem, e.o. Lange Nieuwstraat 471 - IJmuiden Telefoon 11166. official dealer Bloemstraat 34 IJmuiden Tel. 142 08 Probeert u eens onze In onze kajuit kunt u gezellig iets eten en drinken. Zonder prijsverhoging wordt u op uw wenken bediend. Marktpleingalerjj - Telefoon 13.500

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1