Montessori-conferentie werd in Wijk aan Zee druk bezocht Discussie over tal van onderwerpen Prins Carnaval brengt bezoek aan Zandvoort Zege op Foresters kan ADO naast Beverwijk brengen Nieuwe kooksbatterij bij Hoogovens door directielid in werking gesteld BLOEMENVEILING HAD NOG EEN GOEDE AFZET Kort nieuws Landing en feest op 24 februari Verzending zeepost Exercitia leek te verrassen Carlton" spande de kroon TEL. 15000 ZATERDAG 10 FEBRUARI 1968 4 TAXi 3000 TEL. 23000 PROTESTANTSE BEGRAFENIS VERENIGING er zijn zóveel aparte geschenken in de Duizenden WONINGINRICHTING BEVERWIJK Drs. M. M. Montessori Aanvaring'. In de monding van de Weser is vrijdag de Nederlandse vrachtboot „Angolakust" in aanvaring gekomen met de 146 ton metende Duitse tank boot „Emstank". De 3.356 ton metende „Angolakust" kon zonder noemens waardige schade de reis van Bremen naar Antwerpen voortzetten. De „Ems tank" liep veel schade op en moest naar Bremerhaven worden gesleept. ADVERTENTIE IJMUIDEN en tel. 14864 Garage: Scheldestraat 1317 Voor BEVERWIJK GARAGE BREESTRAAT 55 (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE Ruim tweehonderd onderwijskrachten, representanten van het lager, voortgezet en uitgebreid onder wijs zijn dit weekeinde bijeen voor een conferentie over 't Montessori-onderwijs in „Kennemerduin" in Wijk aan Zee. Een conferentie, welke voor het eerst in de geschiedenis van het Montessori-on derwijs mogelijk is gemaakt dankzij de medewerking van de rooms-katholieke, algemene en christelijke pedagogische centra. Professor dr. J. Koning, hoog leraar in de pedagogiek aan de univer siteit van Amsterdam, tevens voorzitter van deze conferentie heeft hierover en over de buitengewoon grote opkomst bij de aanvang der conferentie zijn waar dering uitgesproken. Zo ook drs. M. M. Montessori, kleinzoon van de grondleg ster van dit onderwijs: Maria Montes sori. De conferentie beoogde in hoofdzaak te zijn een gedachtenwisseling over ver scheidene onderwerpen. In de morgen uren gold dit het onderwerp: „Wat kan het Montessori Centrum voor uw school betekenen". Een onderwerp, dat is aan gesneden door prof. dr. Koning, die er op attendeerde, dat hoewel Maria Mon tessori niemand meer in levenden lijve kan inspireren en de tijd er niet naar is om romantisch aan haar werk te den ken; er juist in deze tijd vele zaken zijn, die in het onderwijs aan haar doen den ken. In tal van aangelegenheden, ver band houdende met de onderwijsvernieu wing, de Mammoetwet, het onderwijs research wordt men immers geconfron teerd met onderwerpen en initiatieven, die voortvloeien uit hetgeen de Montes- soribeweging al heel lang kent. Dank zij de arbeid van een grote groep vrijwil ligsters is er veel tot stand gekomen en zijn er talloze contacten gelegd. Daar om, dat hij aan de 200 dames en heren, voor de morgenuren ter discussie wilde voorleggen de vragen: „Wat kan 'n Mon tessori centrum voor u betekenen" - „Wat zijn uw wensen" „Wat verwacht u van ons" „Aan welke plannen geeft u de voorkeur" „Hoe kunnen wij die plannen samen verwezenlijken". Alvorens dit in discussie werd geno men, spraken eerst vier representanten van evenzovele werkverbanden over hun ervaringen met betrekking tot de inhoud van het onderwijs en tot de opleiding Drs. Montessori heeft er in dit verband 's morgens nog op gewezen., dat het een lange periode van moeizame ontwikkeling is geweest, welke veel toewijding,' en thousiasme en idealisme heeft gevraagd en nog vraagt. Hij deed in dit verband een dringend beroep op allen om nauw samen te werken. In de middaguren was drs. Montessori de eerste spreker, die een discussie-on derwerp aansneed. Dit betrof „vrije ex pressie en creativiteit in de Montesso rischool". Hij trok een parallel tussen degenen, die als „knappe koppen" wer ken aan allerlei ruimtevaart-objecten en degenen, die deze conferentie bij- ZANDVOORT. Zandvoorts eerste onvervalste Carnavalsprins, Prins Doe- rack de eerste van Loeres tot Duyster- scharr, en zyn Raad van Elf zullen op zaterdag 24 februari uit volle zee komen en op het Noordzeestrand landen. Indien de weersomstandigheden gunstig zijn, zul len Prins Doerack I en zijn gevolg om streeks twee uur 's middags aan bord van verschillende schepen ter hoogte van de Rotonde te Zandvoort voor de kust ver schijnen. Om 14.11 uur zal vervolgens de debarkatie en landing op het strand plaatshebben, waar de hoge gasten zul len worden verwelkomd door het bestuur van de Sociëteit „Duysterghast" de organiserende vereniging en de mu ziek van de Haarlemse Harmonie Kapel. Na zijn installatie op de 11de novem ber in de sociëteitsruimte onder het Strandhotel te Zandvoort hebben Prins Doerack I en zijn raadsleden een druk programma af te werken gehad. Bij landing uit het rijk van Neptunus op zaterdag 24 februari in Zandvoort zul len niet alleen schepen in actie komen mochten de weersomstandigheden te slecht zijn, dan gaat het gezelschap in IJmuiden aan land en komt langs het strand naar de Zandvoortse rotonde maar ook vliegtuigen. Na de officiële ont vangst op het strand, zal een carnavals optocht defileren voor Prins en gevolg. Doerack de eerste en zijn raad zullen zich vervolgens in de optocht scharen en mee optrekken naar het Raadhuisplein. In de optocht trekken vier muziekkorpsen, tal van praalwagens, verklede kindergroepen enz. mee. Kinderen zullen kunnen mee doen aan deze gekostumeerde optocht, waarvoor tal van prijzen beschikbaar zijn gesteld. Zodra de optocht is aangekomen op het Raadhuisplein, zullen toespraken volgen van Prins Doerack I en van de burgemeester van Zandvoort, de heer A. Nawijn. Na de prijsuitreiking voor de optochtdeelnemers, zullen twee muziek korpsen (HIN uit Haarlem en de Haar lemse Harmonie Kapel) een show op het Raadhuisplein verzorgen. Tenslotte zullen Prins Doerack I en zijn raadsleden door de burgemeester officieel in het raadhuis worden ontvangen. 's Avonds wordt het feest in Zandvoort gevierd door ongeveer 600 leden, gasten en introducees van „Duysterghast" in het restaurant en de kelders van het Strand hotel. Een ieder zal daar gekostumeerd of in aangepast kostuum verschijnen om te dansen op de muziek van verschillende bands van een boerenkapel tot een Zuid amerikaans orkest. De Prins en de Raad resideren die avond in de bovenzaal van het Strandhotel. Voor het feest, dat van negen uur 's avonds tot vroeg in de och tend zal duren, is een rijk gevarieerd pro gramma opgesteld: onder meer prijsuit reiking voor de meest originele en meest carnavaleske kostuums en verkiezing van de eerste Noordzeeprinses. woonden. Daarbij stelde drs. Montessori dat de aanwezigen in „Kennemerduin" voor hem belangrijker zijn, daar zij niet alleen werken aan de creatie, maar ook aan de „producer himself". Bij de behan deling van het zien van de fantasie van het kind, hetgeen in het Montessori-on derwijs van zulk een groot belang is, stelde hij de opvatting van Maria Mon tessori, die dit als iets voorbijgaands ziet; tegenover de tegenwoordige opvat ting, waarbij ervan wordt uitgegaan, dat dit een symbolische uitdrukking is van gevoelens. Maria Montessori zijn grootmoeder zo betoogde hij is nim mer tegen vrije expressie geweest. Even min tegen creativiteit. Men moet echter de kinderen helpen, door hen te leren de kennis van materialen, het bewegen van de handen, het onderscheiden van de kleuren maar daarna moeten zij wor den vrijgelaten. Dit alles werd nog eens onderstreept door mevrouw B. v.d. Muyzenberg-Wil- lemse, oud-leidster van „de Werkschuit". Deze onthulde, dat Maria Montessori al leen heeft willen waarschuwen voor het onderkennen van het verschil tussen fan tasie en fantasterij. Deze spreekster toon de zich een warm voorstandster van het geven van onderwijs in groepsverband, doch dan zonder de angst te hebben', dat men niet met het leerplan klaar komt. Wanneer de les exact en precies wordt voorbereid, dan zal de concentra tie bij het kind sterk toenemen en de zelfstandigheid in het werk aanzienlijk groeien. Ook over dit onderwerp is uit voerig gediscussieerd, 's Avonds over „Mntessori. Evenals methode - ën ge schiedenis-onderwijs" ingeleid door drs. JBlaauw en J. H. M. Reys. Vanmorgen heeft de conferentie in het teken gestaan van een samenvatting van het werkplan voor de komende jaren. S Een overzicht van de conferentie zaal met geheel op de achtergrond bij het sprekersgestoelte prof. dr. J. Koning, hoogleraar in de peda gogiek aan de universiteit van Amsterdam. ADVERTENTIE AANSPREKER J. MEIJER Fazantenlaan 3, tel. 14576-IJmuiden - O Begrafenissen en Transporten door het gehele land Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Waterland" 13 febr.; Australië: ms „Himalaya" 14 febr.; Chili: ms „Manuël Mejia" 13 febr.; Indonesië: ms „Dortmund" 13 febr.; Kenya, Oeganda: ms „Monthuet" 16 febr.; Tanzanië: ms „Monthuet" 16 febr.; Nederlandse An tillen: ms „Kreon" 13 febr.; Nieuw-Zee- land: ms „Himalaya" 14 febr.; Suriname: ms „Palamedes" 13 febr.; Verenigde Sta ten: ms „Atlantic Star" 15 febr.; Repu bliek Zuid-Afrika m.i.v. Zuidwest-Afrika: ms „Talana" 13 febr. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. (Van een medewerker) IJMOND. Het inhaalprogramma dat de KNVB-amateurs zondag gaan afwer ken brengt in de tweede klasse A alleen de lager geklasseerde ploegen in het veld. In de derde klasse A heeft Beverwijk rust, terwijl de IJmond-vertegenwoordi- gers in de C-afdeling allemaal in actie ko men. De vierde klassers uit de IJmond hebben een vrije zondag. In de tweede klasse A hebben Storm vogels en zijn concurrenten vrijaf. Storm vogels benut deze vrije zondag met een oefenwedstrijd tegen Schagen dat momen teel de leiding heeft in de derde klasse A. De wedstrijd wordt in Schagen gespeeld. VVB speelt tegen het lager geklasseerde EVC, terwijl DEM Purmersteyn ontvangt Daar ook de wedstrijd WSV'30 - QSC wordt gespeeld, kunnen zich onderaan flinke wijzigingen voltrekken. De laatste (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Met enkele kofte bevelen aan de machinist van een-vuj- wagen, die via een walkie-talkie werden overgebracht heeft .de heer W. Bakker, lid van de raad van bestuur van Hoogovens vrijdagrrjiddag op'een der terreinen van deze industrie de nieuwe'kooksbatterij 11 in wer king gesteld. Direct na deze opdracht werd de wagen voorgereden, waarna door enige voor de toeschouwers onzichtbare manipulaties de batterij een indrukwekkende hoeveelheid nog roodgloeiende kooks in de laadbak uit stortte. Dit korte en sobere ceremonieel werd door de heer Bakker besloten met de wens, dat deze nieuwe batterij het minstens tot het jaar 2000 zou mogen uithouden. Deze ingebruikneming was in de kan tine van de afdeling door twee toespraken voorafgegaan. De eerste spreker was ir. A. K. Vroegen, die het nuttig achtte er even op te wijzen dat de nieuwe instal latie in feite uit een gemoderniseerde oude batterij bestaat. Toch was spreker met deze verbouwing bijzonder gelukkig, omdat hiermee een nieuwe fase tot stand is gekomen bij het streven van Hoog ovens, zowel de arbeidsverhoudingen als de luchtverontreiniging te verbeteren. Ir. Vroegen was de raad van bestuur dan ook bijzonder erkentelijk voor de reeds in 1960 beschikbaar gestelde fondsen, waar door het mogelijk is geworden onder be- De heer W. Bakker, lid van de raad van bestuur van Hoogovens, geeft de machinist opdracht met zijn vul. wagen te komen voorrijden. De nieuwe batterij produceert haar eerste lading kooks. duidend betere omstandigheden meer werk door minder mensen te laten verrichten. Ir. W. H. Engelkes, hoofd van de af deling nieuwbouw onderstreepte op zijn beurt de woorden van de vorige spreker, om er vervolgens op te wijzen dat deze verbetering mede is te danken aan de voorbeeldige samenwerking en het over leg tussen de organen nieuwbouw produk- ue en onderhoud. Wat de investeringen betreft herinnerde ir. Engelkes eraan dat gedurende de laatste is geïnvesteerd, waarvan onder meer 19 miljoen voor de kooksbattergen, 5 mil joen voor de batterijmachines, 4 miljoen voor de kookszeverij, 6 miljoen voor de bgproduktenfabriek en 2 min. voor 't ver beteren van de arbeidsomstandigheden. De kolenomzet bedroeg in het begin van 1963 per etmaal 3200 ton, tegen 4000 ton aan het eind van 1965. Volgens spre ker zal in 1968 per etmaal 4700 ton ko len kunnen worden verwerkt. Deze resul taten hebben de betrokkenen de moed ge geven door te gaan, al wilde ir. Engel kes dan ook niet verhelen dat er nog vele problemen bestaan, waar men thans nog geen oplossing voor weet. plaats blijft echter voor DEM. De situatie kan voor de Beverwijkers enigszins opkla ren als van Purmersteyn gewonnen wordt maar ook dan blijft de DEM-toekomst on zeker. VVB kan zich door een zege op EVC definitief in de middenmoot spelen. In de derde klasse A speelt De Kenne- mers thuis tegen SRC dat de laatste plaats inneemt. De Kennemers dat is af gezakt naar de twee na laatste plaats zal deze inhaalwedstrijd moeten winnen, an ders wordt het degradatiegevaar drëi- gend. ADO'20 speelt thuis tegen De Fores ters en kan door een zege op gelijke hoogte met Beverwijk komen. Van de IJ- mond-vertegenwoordigers in de 3e klas se C heeft Velsen het op papier het een voudigst. Velsen krijgt bezoek van De Germaan en willen de Santpoorters hun hoge klassering behouden dan moet deze thuiswedstrijd gewonnen worden. VSV ontvangt Sint Pancratius en ook dat is een niet al te sterke tegenstander, maar de laatste VSV-zege dateert van 15 ok tober, zodat de verwachtingen niet al te hoog zullen zijn. IEV dat op de fatale een na laatste plaats terecht is geko men, krijgt bezoek van koploper Ripper- da, dat ongetwijfeld als favoriet start. ADVERTENTIE sunart de kunst nijverheids- Sideling van (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM. Het heeft er even op geleken dat Exercitia in de basketbal- rayonklasse weer voor een verrassing zou zorgen. De IJmuidenaren maakten nog in de eerste helft tegen Black and White een 11-18 achterstand goed, en leidden bij rust met 23-22. In de tweede helft wer den de Amsterdammers duidelijk beter en wonnen met 41-54. De uitslagen in het district Haarlem luiden: Dames 1: H.O.C.2-Spetters 32-17, Tor- nado-White Stars 2, 21-58, Akrides-Exer- citia 27-33. Dames 2 A: E.T.O.-White Stars 3: 33-11, Sea Devils-Typhoons: 20-23; Lions-Spet- ters 2: 29-30, Heren 1: ETO-White Stars 34-46, Akrides- Typhoons 2: 74-31. Heren 2: Cios-HOC 3: 60-30, Flamingo 6-Lions 2 2-0 (regl.), Schoten 2-Akrides 3 48-28. (Van een medewerker) BEVERWIJK Aan de bloemenveiling ,,'t Centrum" blijft het nog erg goed gaan met de afzet. De handel had een vlot ver loop en de prijzen waren over alle linies zeer goed. Ook de aanvoer viel mee: er kwamen grote en beste partijen tulpen en narcissen voor de klokken. Bij de tulpen was de handel het meest geïnteresseerd in flinke partijen, die veel al voor export weggingen. Ook de binnen landse handel nam echter grote hoeveel heden bloemen af. De prijzen van eerste kwaliteit tulpen lagen van 150 tot 250 cent per bos. Voor enkele soorten werd zelfs nog meer betaald; zo kwam Queen of She- ba tot f 3.10 p. bos en werd er voor Alad din tot 3.35 per bos betaald. De narcis Carlton spande de kroon wat de aanvoer betreft. Hiervan kwamen er dagelijks duizenden bossen aan de veiling, die allemaal rond de 1.25 per bos no teerden. Enkele soorten waren duurder en bracht het tot een prijs van 1.50 per bos. Hyacinthen varieerden van 14 tot 38 cent per stuk. De prijzen van de irissen stegen eveneens, waarbij de Wedgwood het tot 3.20 per bos bracht. Er was daar naast veel vraag naar fresia's, die van 100 tot 260 cent per bosje noteerden. De prijzen voor anjers trokken ook aan en lagen nu tussen de 15 en 38 cent per stuk. Rozen waren schaars en heel duur. Voor orchideeën werden prijzen gemaakt van 75 tot 245 cent per bloem (sommige takjes droegen tien bloemen). Voorts wa ren er veel forsytiatakken, die het tot 65 cent per tak brachten. Anthuriumbloemen kwamen tot ƒ2,- per stuk. De eerste sneeuwklokjes, die nu al door drie inbrengers werden aangevoerd, lagen rond de 2 kwartjes per bosje. Naast de ze 1ste koudegrondprodukten kwamen er ook nog regelmatig kaschrysanten, die vrij duur waren. Bij de potplanten tenslotte viel de grote aanvoer van azalea's op. Ook hier waren de prijzen aan de hoge kant, hetgeen me de veroorzaakt werd door de flinke prij zen van de snijbloemen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4