Enorme belangstelling voor Jaroff's Don Kozakken SCHRIJVENDE LEZERS MOBIL OIL N.V. MOET AAN STRENGE EISEN VOLDOEN Engelse boeken over visserij en zee op tentoonstelling IN DE VISHAL EN OP ZEE W ereldexpositie Oostende 1969 voor visserij Kort IJmondnieuws Verplichte meetstations Vijfde Schiphol- baan spreidt het luchtverkeer Bij Bibliotheek op Plein 1945 mm Bloemenmag. DUINROOS ZATERDAG 10 FEBRUARI 1968 6 NIPO-enquête 1 NIPO-enquête 2 14 februari Dag der Vriendschap Minister antwoordt: POSTZEGELS G. BAKKER Serge Jaroff en zijn Don Kozakkenkoor zijn onverwoestbaar, dat is gisteravond in de Dr. Prinsènhal in Heemskerk weer duidelijk gebleken. De hal was stamp vol toen Jaroff en zijn twintig zangers het zestig centimeter opgehoogde podium betraden. De stemming was enthousiast en na afloop wist men het koor nog drie toegiften af te dwingen. Het was duide lijk dat de zeventienhonderd aanwezigen de gemeenschapsraad Heemskerk en de Kunstkring Voor Allen" uit Velsen De opschudding over het Nipo-onderzoek aangaande politieke opvattingen van le raren kan m.i. niet groot genoeg zijn. Moge de afkeer in 't Nederlandse volk in 't alge meen en bij de leraren in 't bijzonder tegen dergelijke ondemocratische pnethoden zó groot zijn, dat het de heren „inlichtin genverzamelaars" verder de lust ontneemt hiermee door te gaan. Naam en metho den van de Stichting Volk Verdediging wekken associaties met de stichting van zo'n goede vijfentwintig jaar geleden: Volk Vaderland. Af en toe horen we van regimes die niet bepaald overvloeien van democratische beginselen en die na een of andere putsch een aantal leraren van de scholen weren, die misschien èl te serieus dergelijke informaties hebben beantwoord. Ik zou de hoofden van scholen willen adviseren dergelijke informatieformulie ren daar te deponeren waar ze horen: in de prullenbak. Op gevaar af om dan vast met de zwarte kool te worden gete kend door de staf van de V V. En, ondertussen rustig doorgaan met de leer lingen die'aan hen zijn toevertrouwd be grippen bij te brengen van de verworven vrij heden die ons in een democratisch be stel gerandeerd zijn. J. J. W. HAENEN, Velsen-Noord De Nipo-enquête onder leraren over hun mening omtrent de strijdkrachten bracht mij een citaat van Walter Savage Landor in gedachte, namelijk: „De tirannie zit nergens veiliger dan onder het beeld en de vlag der vrijheid". Het begint op de Hitler-tijd te lijken: toen moesten de amb tenaren verklaren, dat ze geen jood wa ren, nu moeten de leraren onder meer opgven tot welke kerk ze behoren, en hoe vaak ze naar de kerk gaan. (Daar uit valt blijkbaar óok wei wat te conclu deren!). Ook herinnert dit onderzoek aan de MacCarthy methoden en aan wat tnans door de junta der kolonels in Griekenland met de duizenden gevangenen geschiedt: óf verklaren geen oppositie te zullen voe ren, óf in gevangenschap blijven. Dat de BVD, of de opdrachtgever van deze en quête, de Stichting Volk en Verdediging in Den Haag, géén belangstelling zou heb ben voor de namen der leraren lijkt hoogst onwaarschijnlijk: de vragen zou den dan immers doelloos zijn. Mij intri geert ook de vraag of Nederland aan de kant van het westen of het oosten moet staan. Wij hebben op ons zelf te staan!! Als wij Amerika dankbaar moeten zijn voor onze vrijheid mogen we toch óók bedenken, dat wij die vrijheid voor een groot deel door Rusland hebben verkre gen. Amerika verloor in de Tweede We reldoorlog 750.000 man, Rusland 20 mil joen, militairen en burgers. Dachau werd bevrijd door de Amerikanen; Majdanek, Treblinka, Sobibor en Auschwitz door de Russen, weken voor de vijfde mei! Maar wij hebben ons tot de onderda- nigste satelliet van Amerika laten beke ren. Dat land heeft ons bijvoorbeeld ge heimhouding opgelegd over het Neder landse procédé voor de vervaardiging van splijtstof (uw blad van 26-1-1968). Daar om mocht onze minister daarover te Lu xemburg niet spreken! Deze vernederen de enquête is Nederland onwaardig, als het tenminste de naam, een vrij land te zijn, wil behouden. H. D. VAN MOORSELAAR, Santpoort dankbaar waren voor het genomen initia tief. Het koor zong een vernieuwd reper toire. We hebben geen „Avondklok" een zaam horen kleppen, de Wolgaslepers wa ren thuisgebleven, en de Twaalf Rovers bleken nog op pad te zijn. Maar daar stonden enkele verrassende werkjes te genover, zoals het kostelijke „Frambozen- oogst". Jaroff begon met liturgische liederen, zoals dat een goede gewoonte is. Het Cre do van Gretchaninoff, een Te Deum, en vooral een prachtig gezongen litanie voor de Moeder Gods. Verschillende liederen zijn hier onder andere namen bekend. Zo deed „De stemmingsvolle aarde" niet ver wachten, dat men de melodie zou horen, die hier als „Midnight in Moscow" bekend is, en werd men bij „Red O God uw volk" geconfronteerd met het bekende thema uit de ouverture 1812 van Tsjaikovski. De militaire liederen waren kostelijk gearrangeerd, met veel hoge stemmetjes en nagebootste trompetjes, en ook in de marsen kon men van veel effecten ge nieten, waarop de kozakken nu eenmaal het patent hebben. Dat we toch niet onverdeeld enthousiast waren, wordt veroorzaakt door een toch duidelijke teruggang in de gaafheid van de koorklank. Waren vroeger de koorle den stuk voor stuk enorme vocalisten, nu kon men duidelijk kwaliteitsverschillen constateren. Het gevolg was dat de klank lang niet altijd evenwichtig was. Boven dien liet de zuiverheid, ook bij de solis ten, wel eens te wensen. Als de dreunende orgelbassen inzetten, is dat een fraai effect. Maar helaas ging gisteravond dit effect vaak teloor door dat de bassen tezeer tegen de toon aan zaten. Voegt men daarbij dat de klank van de tenoren vooral in de liturgische liederen wat schraal was, dan is wel ver klaard dat de totaalindruk toch niet ge heel bevredigend was. Deze Don Kozakken moesten beslist onderdoen voor de Zwarte Zee-kozakken, die indertijd in Haarlem zijn opgetreden. Maar dat neemt niet weg, dat het zingen ADVERTENTIE VALENTIJNDAG Zeg het met bloemen. K. v. LEEUWEN Zeestraat hk. Koningstraat - Beverwijk Telefoon 23370 (Van een medewerker) IJMUIDEN Vrijdag werden in IJmui- den in totaal 3700 kisten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 542 kisten tong en tarbot, 1280 schol, 20 schar, 60 bot, 25 ha ring 10 makreel, 185 schelvis, 525 wijting, 740 kabeljauw en gul, 15 leng, 10 haai, 5 poon, 195 kool vis en 88 diversen. Prijzen, per kilogram, in guldens: gr. tong 4,09-3,76, grm. tong 4,67-4,26, kim. tong 5,70-5,11, kl. tong 1 7,15-6,22, kl. tong 2 7,16-6,04. tarbot 1 9-8,40. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 172-56, gr. kool vis zwart 112-56, gr. koolvis wit 88, leng 66-60. Per 50 kilogram: gr. en grm. schol 32-27, kim. en kl .schol 1 42-30, kl. schol 2 38-22, schar 63-34, bot 11-3,10, verse haring 50,80- 26,80, makreel 44-38, gr. schelvis 49-46, grm. schelvis 50-49, kim. schelvis 52-50, kl. schelvis 1 57-52, kl. schelvis 2 48-26, wij ting 25-14, gr. gul 36-28, middel gul 31-23, kl. gul 26-17, kl. haai 49, poontjes 57, kl. koolvis zwart 23-22. Besommingen in guldens: KW 51 19.400, 193^13.830, 183 6.780, 150 6.780, 17 4.400, 128 4.010, 109 en 177 860. SCHEVENINGEN. Zaterdagmorgen werden in Scheveningen aangevoerd: 200 kisten wijting, 700 gul en kabeljauw, 600 schol, 50 haring, 72 kilogram tong en tar bot en 350 stijve kabeljauwen. van dit koor, alle feilen ten spijt, toch een belevenis blijft. Waarbij de kozak- kendansen een aardig „toetje" vormden. Dat gold trouwens ook voor de aanbie ding van kaasjes aan de leden, die geheel in Alkmaarse stijl verliep. Het werd door deze traktatie een wat merkwaardig slot: twintig kozakken die „Ik bid u aan, O macht der liefde" van Bortnianski zongen met een kaasje in hun hand. Kees Maas (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Het stadsbestuur van Oostende heeft aangekondigd, dat volgend jaar aldaar een wereldtentoonstelling voor de visserij zal worden gehouden. Deze expositie zal van 22 tot 31 maart 1969 duren. De plaats moet nog worden vastge steld. De tentoonstelling zal tienduizend vierkante meters beslaan. Buiten een technische expositie voor scheepsbouw, motoren en allerlei we tenschappelijke en technische appara tuur zal een afdeling voor het onderwijs, propaganda voor visgebruik, vishandel en visnij verheid worden ingericht. Er zullen internationale congressen worden gehouden over al wat de zee en haar fauna behelst. Het secretariaat zal gevestigd zijn in het gebouw van de Rederscentrale, H. Baelskaai 30, Oostende. VIETNAM. De eerste geldinzameling ten behoeve van vrouwen en kinderen in Vietnam heeft in Velsen ƒ320 opge bracht. De inzameling wordt tot 8 maart voortgezet. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Bij de stukken voor de behandeling van het Streekplan voor het Noordzeekanaalgebied hebben Gedepu teerde Staten van Noord-Holland thans een lijst gevoegd van de in eenendertig punten vervatte eisen, die aan Mobil Oil N.V. zijn gesteld terzake de bouw van een raffinaderij aan het Noordzeekanaal. Voor de Staat der Nederlanden is deze lijst op 8 november 1965 getekend door de staatssecretarissen van Sociale Zaken en Volksgezondheid A. Bartels en J. de Meijer, door de minister van verkeer en waterstaat, J. G. Suurhoff, door de Com missaris der koningin in de provincie Noord-Holland en door de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall. De voorwaarden gelden ook voor de verdere vestiging van chemische verwer kingsindustrieën in het Noordzeekanaal gebied. Alle voorwaarden beogen het veront reinigen van lucht, bodem en water tot een minimum te beperken. Wijzigingen in de oorspronkelijke gegevens bij de bouw en bij het produktieproces alsmede bij latere uitbreidingen mogen slechts met instemming van partijen worden doorge voerd. De mogelijkheden die de Hinderwet biedt zullen uitputtend benut worden. Dit betekent dat krachtens deze wet ook voor zieningen kunnen worden voorgeschreven die, hoewel zij niet rechtstreeks betrek king hebben op de constructie of de aard en omvang van de hinderwetplichtige ac tiviteit, toch strekken tot bestrijding of vermindering van de inrichting te ver wachten verontreiniging. Voor de vestiging van petrochemische industrieën zal blijkens de eenendertig gestelde voorwaarden onder meer aan de volgende eisen moeten worden voldaan. De opslag van vloeibare tussen- en eindprodukten met een vlampunt boven 30 graden Celsius, alsmede de opslag van ruwe olie moet geschieden in reservoirs met drijvende daken of sortgelijke damphoudende systemen. Mobil Oil N.V. zal van het raffinade- rijverbruik aan vloeibare en gasvor mige brandstoffen dagstaten bijhou den, aangevende het zwavelgehalte van genoemde brandstoffen en de temperatuur van de gassen aan de toegang tot de schoorste(e)n(en). De rookdichtheid zal door Mobil Oil worden gemeten op door B. en W. van Amsterdam aan te wijzen plaat sen. Ten behoeve van een rookloze ver branding zullen in alle fakkels bran ders met veelvoudige stoominblazing worden geïnstalleerd. Zwavelwaterstof en andere niet-con- denseerbare kwalijkriekende gassen zullen niet in de lucht worden afge voerd doch worden verbrand. Indien ten gevolge van ongunstige me teorologische omstandigheden de zwa- veldioxydeconcentratie in de omrin gende lucht de normen, vastgesteld door bevoegde autoriteiten in Neder land, overschrijdt, of dreigt te over schrijden, zal stookolie of gas met een laag zwavelgehalte worden gebruikt, zolang genoemde omstandigheden dit noodzakelijk maken. De afvoer van met olie verontreinigd water uit reservoirs en andere be drijfsonderdelen zal plaats vinden door gesloten leidingen. Mobil Oil N.V. zal in overleg met Amsterdam op overeen te komen plaatsen een aantal geschikte obser vatiestations doen installeren en onderhouden, bestemd voor het be palen van de kwaliteit van de wate ren en de lucht die het raffinaderij- terrein omringen. De raffinaderij zal niet in bedrijf worden gesteld alvorens alle voorzie ningen ter voorkoming van de ver ontreiniging van bodem, water en lucht bedrijfsklaar zijn. ZWANENBURG De eventuele aanleg van een vijfde Schipholbaan wordt overwogen om de capaciteit van de luchthaven als geheel, en de twee banen in de richting 01-19 (waaronder de zogenoemde Zwanen- burgbaan) te vergroten, aldus heeft de minister van Verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, mede namens zijn ambtge noot van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, in antwoord op schrijftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid drs. E. van Thijn (PvdA) meegedeeld. Een derde baan in de richting 01-19 kan tot een grote mate van spreiding van het luchtverkeer over de beschikbare banen leiden, waardoor mede de geluidshinder wordt beperkt. In antwoord op een vraag, of de ge luidshinder niet beter kan worden ge spreid door de vijfde baan in de plaats te laten treden van de Zwanenburgbaan of door beide banen 7 a 10 graden te draaien, zegt minister Bakker dat de ca paciteit niet wordt verhoogd indien het aantal banen niet wordt uitgebreid, en slechts weinig groter wordt indien de ba nen niet evenwijdig zouden lopen. De laatste mogelijkheid is trouwens uit vei ligheidsoverwegingen onaanvaardbaar. De Zwanenburgbaan, waarvan de aan- legkosten ongeveer 25 miljoen gulden be dragen, is thans voor bijna drievierde deel gereed. Bij Sociale Zaken. In het gebouw van de Gemeentelijke Sociale Dienst in Hoens- broek hebben inbrekers de in de kelder staande brandkast vakkundig opengebroken, zij maakten ruim 20.000 gulden buit. Van links naar rechts: mevrouw Mulock Houwer, directrice van de Gemeente Bibliotheek Velsen, de heer J. van der Winden, directeur van de Gemeentelijke school voor visserij en scheepvaart in Velsen, en de heer H. G. Wayment, ver tegenwoordiger van de British Council in Nederland, op de ten toonstelling „Het Engelse boek over de visserij en de zee", welke tot en met vrijdag 16 februari in IJmuiden wordt gehouden. KERKDIENSTEN ZONDAG 11 FEBRUARI IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Nieuwe Kerk, 10 u.: ds. J. R. D. van den Berg; 17 u.: ds. D. C. van Wijngaarden; Bethlehemkerk, 10 u.: ds. M. de Jong; 19 u.: ds. R. Bo- daan, jeugddienst; Jeugdkerk, 10 u.: mevrouw H. M. Goudt-Christiaanse. Geref. Kerk, Ichtuhskerk, 9.30 u.: ds. W. Diepersloot; 17 u.: ds. J. A. Tiemens; Petrakerk, 9.30 u.: ds. G. Toornvliet; 17 u.: ds. J. M. van den Brink. Chr. Geref. Kerk, Marconistraat 7, 10.30 en 17 u.: Eerw. heer J. van Dijken. R.-k. Kerk, Gregoriuskerk, 8.30 en 10.30 u.: Petruskerk, 8, 9.30, 11.30 en 17 uur. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: vroegmis; 10 u.: hoogmis; 17 u.: vespers; woens dag 9.30 u.: misviering. Leger des Ileils, Edisonstraat 1, 10 uur: heiligingssamenkomst; 12 uur: zondags school; 19.30 uur: evangelisatiebijeen komst. Gemeente Gods, Cultureel Centrum, zondag 10 uur bijeenkomst. Geref. Gemeente, Cultureel Centrum, zondag 10 en 17 uur leesdienst. Baptistengemeente IJ mond, in de Elon- kapel, Valeriusstraat 1, 9.30 en 19 uur: ds. G. van 't Wout; 9.30 uur; zondags school; 20.15 u.: jeugdbijeenkomst. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 u.: mej. Luikinga. IJMUIDEN-OOST: Nederlands Herv. Kerk, Goede Herder kerk, 10 u.: ds. J. H. W. Dickhout; 19 u.: ds. Joh. Gerritsen. Geref. Kerk, Bethelkerk, 9.30 u.: ds. J. M. van den Brink; 17 u.: ds. W. Dieper sloot. R.-k. Kerk, H. Laurentius van Brindisië Willemsbeekweg, heilige mis: 8.30, 9.45, 11.15, 12.30 en 18 uur. Jehova's Getuigen, Koninkrijkzaal, Vel- serduinweg 248, zondag 18.30 uur: open bare lezing; 19.30 u.: Wachttorenstudie. Vrijdag 19.30 uur: Theocratische school, 20.30 uur: Dienstvergadering. Vergadering der Gelovigen, De Ruyter- straat 73, 10 uur: de verkondiging van de dood des Heren. Woensdag 20 uur: bij belbespreking. Onafh. Baptistengemeente, Gem. Ver gaderlokaal, Abelenstraat, 10 u.: ds. J. A. Visser. Ver. van Vrijzinnig Hervormden, kerk gebouw ,,'t Braambos", Zeeweg 264, 10.30 u.: ds. C. J. Rasch. Antonius Ziekenhuis, Zeeweg, 15.30 u.: ds. J. A. Tiemens. Pinkstergemeente, Velserduinweg 10 en 19 u.: W. J. Malmström. Oud-Kath. Kerk, Slingermuur, Zeeweg 260, 10 u.: hoogmis. DRIEHUIS R.-k. Kerk, St. Engelmundus, 8.15, 9, 11.30 en 18 uur. SANTPOORT Herv. Gemeente, Dorpskerk, 10 u.: ds. J. C. Remijn; 19 u.: ds. K. J. F. Keuning; De Hoeksteen, 10 u.: ds. D. J. Spijker boer; Adventskerk (Prov. Ziekenhuis) 19 u.: ds. D. J. Spijkerboer. Volle Evangelie Gem., gebouw Cusa, Hoofdstraat 117, 10 u.: J. J. Bronsveld met gelijktijdig een kindersamenkomst; 19.30 u.: A. J. Horst. Chr. Geref. Kerk, 10 u.: ds. J. W. Maris; 17 u.: ds. J. C. Maris. R.-k. Kerk, O. L. Vrouw v. Altijdd. Bij stand 8, 9.45, 11.30 en 18 uur. VELSEN-ZUID Herv. Gemeente, gedurende de restau ratie van de Engelmunduskerk in het oude raadhuis, 10 en 19 u.: ds. L. Brink. VELSEN-NOORD Herv. Gemeente, diensten om 10 u.: A. J. van der Linden; 19 u.: Wika Pieter- sen, jeugddienst. Evangelisatie Emanuel, Gem. Ontspan ningslokaal, 10 u.: H. van Beem, BEVERWIJK R.k. Kerk H. Agatha (Breestraat), hei lige missen om 8, 9.15, 10.30, (hoogmis), 12 u.; avondmis om 18 u.; Apostelkerk, heiige missen om 8, 9.15 u. (hoogmis), 11 en 12 u.; avondmis om 17 u.; St. Jo seph, Laan der Nederlanden, 9 u. (hoog mis), 10.30 en 11.45 u.; avondmis om 19 u.; O.L. Vrouw van Goede Raad, (Arendsweg), heiige missen om 7.45, 9 u. (hoogmis), 10.30, 11.445 u. en avond mis om 19.30 u.; Regina Caeli, (Hilbers- plein), heilige missen om 9 u. (hoogmis), 10.30 en 11.45 u.; avondmis om 19.30 u. Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, 10 u.: ds. G. van Schuppen; De Opgang, 10 u.: nog niet bekend; 19.15 u.: ds. G. van Schuppen; jeugdkapel, 10 u.: dhr. J. Vlietstra; Luxemburglaan, L.T.S., 10 u.: ds. J. A. Don, bediening heilige doop; 19 u.: ds. J. Borghardt, discussiedienst; Prinsesselaankerk, Vrijz. Herv. 10 u.: ds. R. van 't Lindenhout, viering heilig avondmaal. Geref. Kerk, Middelaarskerk, Moens- plein, dienst om 9.30 en 17 u.; Vrede- vorstkerk, Laan der Nederlanden, dienst om 9.30 en 17 u. Geref. Kerk, (Vrijgemaakt), Prinsesse laankerk, dienst om 8.30 en 17 u.; De Schans, dienst om 9, 14.30 en 17 u. Chr. Geref. Kerk, Koningstraat 119, 9 en 14.30 u. student J. van Dijken. Vrije Evang. Gemeente, van Riemsdijk laan, 10 en 18.30 u.: dienst. Lutherse Gemeente, Koningstraat 119, 10.30 u.: ds. M. N. H. Riemens. Leger des Heils, Geyssendorfferstraat, dienst om 10 en 16 u. Chr. gem. „Maranatha", Baanstraat 74 10 u. evang. H. J. Kraak. Doopsgez.-Gemeente, Meerstraat 60, 10 u.: ds. H. Luikinga, extra collecte voor Doopsgez. Jeugdwerk. Hersteld Apostolische Zendings Ge meente. gebouw „Jeugd en Vreugd", Merwedestraat hoek Belgiëlaan: 10.15 en 5.15 u. kerkdienst; 11.30 u. zo. school. HEEMSKERK Ned. Herv. Kerk, 9 u.: ds. G. van Schup pen; 10.30 u.: ds. Goud (Santpoort); Hervormde Kapel, 19.30 u.: ds. J. Kruy- ne, (Meer en Bosch) jeugddienst; L.T.S. Luxemburglaan, 10 u.: ds. J. A. Don, bediening heilige doop; 19 u.: ds. J. Borghardt, discussiedienst. Oosterwijk- Meerestein, Luxemburglaan, dienst om 10 en 17 u.; Geref. Kerk, Vrijburglaan, dienst om 10 en 17 u. Nieuw Apostolische Kerk, Gounodstraat dienst om 9.30 en 16 u. R.k. Kerk, H. Laurentius, heilige mis sen om 8, 9.15 u. (hoogmis), 10.45 en 12 u.; avondmis om 17.45 u.; II. Maagd Ma ria, (Spoellaan) heilige missen om 7.30 8.45 u. (hoogmis), 10, 11 en 12 u.; avond mis om 17 u. Baptistengemeente, IJmond, Gebouw De Fuik, Vermeerstraat, '11 u. ds. G. v. 't Wout, 11 u. zo. school. WIJK AAN ZEE Ned. Herv. Kerk, Oude Dorpskerk, 10 u.: ds. J. Borghardt; bediening heilige doop. R.k. Kerk, St. Odulfskerk, heilige mis sen om 8, 9.30 u. (hoogmis) 11, 12 u.; avondmis om 18.30 u. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De Gemeente Biblio theek Velsen aan Plein 1945 in IJmuiden heeft een logée uit Engeland. Tot en met volgende week vrijdag biedt de GBV on derdak aan een tentoonstelling onder de titel „Het Engelse boek over de visserij en de zee". De expositie gaat uit van de British Council in Nederland en is eerder gehou den in Scheveningen en Katwijk. Na Vel sen komt Den Helder aan de beurt, waarna de collectie naar Portugal gaat. Noorwegen had de primeur op het Euro pese continent. De heer H. G. Wayment, die de British Council in Nederland vertegenwoordigt, toonde zich (bijzonder verheugd over de wijze waarop de tentoonstelling in de bes te bibliotheek van Nederland is onderge bracht. En terecht, want mevrouw Mü- lock Houwer, directrice van de Gemeente Bibliotheek Velsen, heeft ervoor gezorgd, dat de schitterende collectie boeken en tijdschriften op een voortreffelijke manier worden geëxposeerd. Enthousiast is de heer J. van der Win den, directeur van de Gemeentelijke school voor visserij en scheepvaart in Velsen. „De Engelsen doen het beter dan wij in Holland. Zij brengen de stof op een pret tige, begrijpelijke manier. Het leest be ter, omdat zij zich in de populair weten schappelijke lectuur niet al te zeer ver diepen in details. En dit geit ook voor de leerboeken voor de jongeren. Daar naast zie ik een collectie standaardwer ken om van te smullen, niet alleen op vis serij gebied maar ook over de zeevaart in al haar geledingen". De boeken behandelen uiteenlopende onderwerpen als de diverse methoden van visvangst, de daarvoor benodigde uitrus ting, ontwerp, bouw en onderhoud van vissersschepen, verwerking van visserij- produkten. navigatie, oceanografie, natuur kennis, zoölogie en binnenvisserij. De ge- exposeerde Engelse boeken zijn uiteraard via de boekhandel te bestellen, maar ook kunnen de meeste in bruikleen worden aangevraagd bij de Velsense Gemeentebi bliotheek. Ook de rijke verzameling boeken over visserij en scheepvaart, die tot het eigen bezit van de bibliotheek behoort wordt op de expositie getoond. Deze merendeels Nederlandstalige boeken zijn geregeld in de bibliotheek voor uitlening beschikbaar. Een aantal fraaie foto's waarvan enige beschikbaar gesteld door de British Council modellen en voorts scheepvaart en visserij attributen en nautische instru menten uit het bezit van de Gemeente lijke School voor Visserij en Scheepvaart vullen de tentoonstelling aan en dragen bij tot de aantrekkelijkheid. Elders in het gebouw is een kleine ex positie van Nederlandse boeken over de visserij en de zee. Vrijdagavond 16 februari zal de tentoon stelling worden besloten met een non-stop programma van enige documentaire films over de zee, de scheepvaart en de vis serij. De vertoning heeft plaats van 19.00 -21.30 uur in één der zalen van de ge meentebibliotheek. Het Engelse Boek over de Visserij en de Zee kan worden bezichtigd van 9 tot en met 16 februari tijdens de normale openingsuren van de Gemeentebibliotheek t.w. maandag, woensdag en vrijdag van 14.30-17.30 uur en van 19.00-21.30 uur, dinsdag en donderdag van 9.30-12.30 en van 14.30-17.30 uur, zaterdag van 9.30-12.30 uur. De toegang tot tentoonstelling en film vertoning is vrij. ADVERTENTIE WWMWWMMWWWWWHWWMMWWWMWWMMWWWWWWIlWft vandaag besoroken ii. de ERBIJ Postzeselrubriek zijn verkrijgbaar bij POSTZEGEL - SIGA- REN- EN MUNTEN- IANDEL Snelliusstraat 53, IJmuiden Telefoon 15053 wwwwMimwwwMuwwMwmmiiiiiimiwwMwwwviwwiioiwmi

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 6