Oploskoffie gaf een fikse ruzie wereldhand elsconf erentie op Ook suiker, rubber en tin belangrijke problemen B Bouwbonden krijgen steun van de vakcentrales Nederland wint beroep tegen „als-ob"-tarieven I JOB ECO, Bakkers gaan de nacht weer in Uit angst voor supermarkten vers brood om 8 uur al het fundament van uw vermogen Vliegers bij KLM krijgen opslag van vier percent DAGRAVIT TOTAAL RQRFTO/ Mobil Oil geeft miljoenenorder aan Wilton-Fijenoord Alias Texeira Kort economisch nieuws Hoofdkantoor Du Pont ook naar Dordrecht Hogere kosten levensonderhoud Vrachtvervoer nu geheel bij Van Gend en Loos Girokaarten als betaalmiddel Scheepvaartberichten ZATERDAG 10 FEBRUARI 1968 (Van onze financiële medewerker) Ta pv er gunning Wapens voor suiker Cuba Bufferpool Brazilië Strategie Duisternis Zondagsbrood HAARLEM. Met veel politiek gekrakeel is deze week in India de tot 25 maart durende tweede wereld handelsconferentie van de V.N.- organisatie voor handel en ontwikke ling begonnen. Vooral de Verenigde Staten en de Amerikaanse bondge noten hebben scherpe critiek moeten slikken van allerlei ontwikkelings landen en uiteraard van de landen van het Oostelijk blok. Maar tussen dit politiek geharrewar door is er ook gesproken over „serieuze" kwes ties. Onder meer over de grond stoffen. Grondstoffenprijzen vormen een vraag stuk dat eigenlijk zo oud is als de ge schiedenis. want toen Jozef in Egypte de graanschuren tijdens de vette jaren vulde om in de magere jaren hongersnood te voorkomen, deed hij niet anders dan de korenmarkt reguleren. Het graansur- plus werd opgeslagen en daardoor werd een prijsdaling voorkomen, terwijl nader hand door het vrijgeven van voorraden in de tijd van schaarste een absurde prijsstijging werd voorkomen Nog altijd lijkt dit patroon het meest geëigende om hevige prijsschommelingen tegen te gaan. Voor verscheidene produkten is de metho de beproefd. De moeilijkheid is echter steeds weer dat de financiering van de overtollige voorraden zoveel geld kost. Bovendien maakt de zekerheid van redelijke prijzen dat de producenten geneigd zijn er een schepje op te gooien met hun produktie. De ontwikkelingslanden, die het meest ge baat zouden zijn bij een verzekerd rede lijk prijsniveau voor hun voornaamste ex- portprodukten zijn zelf niet in staat om een dergelijke financieringslast op zich te nemen. Vóór de oorlog bestonden er allerlei restrictieschema's welke ten doel hadden de produktie te beperken teneinde een betere evenwichtsverhouding tussen aan bod en vraag te scheppen. Voor elk pro- dukt was er een aan de hand van de omstandigheden afgestemd restrictiesche ma opgesteld. Voor rubber was er een tapvergunnings- stelsel, dat uitmondde in een levendige handel in vergunningen. De theeproducen ten hadden een regeling getroffen, die leek vrucht te zullen afwerpen, tot er bleek dat in Oost-Afrika de theecultuur tot ont wikkeling werd gebracht door planters ADVERTENTIE die niet bij de restrictieregeling waren aangesloten. Met de suiker is het net zo gegaan. Destijds was ons land nog nauw betrokken bij de suikercultuur door de plantages en suikerfabrieken op Java. Cuba stond toen op het tweede plan, maar daar hadden de Amerikaanse financiers een vinger in de pap. Zij meenden te weinig rendement voor hun geld te maken en zochten naar we gen om de suikerprijs op de wereldmarkt op een hoger peil te brengen. Er was een zekere mijnheer Chadbourn, die een plan opstelde dat tot sanering zou leiden. Het bleek echter dat het plan wel ten gunste van Cuba maar niet van Indonesië zou uit werken. Er kwam toch nog een regeling, maar hierin zag de voornaamste afne mer van Java-suiker, India, aanleiding de eigen industrie uit te breiden. Na de oorlog is er een regeling tot stand gekomen om te voorkomen dat de paar miljoen ton, die op de vrije wereld markt terecht komen de meeste ver- bruikslanden hebben voldoende eigen (ge subsidieerde) produktie om niet van bui tenaf te kopen tegen zeer lage prijzen worden verkocht. Cuba profiteerde het meest van deze regeling tot het moment waarop in ruil voor de Russische wapen leveranties de gehele suikeroogst beschik baar werd gesteld. De Russen verkoch ten de suiker op hun beurt aan China, waar van oudsher een suikertekort be staat. Door de gestabiliseerde prijs was het mogelijk dat andere landen, zoals Brazilië, het Zuidafrikaanse Natal en Queensland in Australië en Mauritius de suikercultuur belangrijk uitbreidden. Door het verhangeh van de bordjes in Cuba kwamen de andere producenten in een moeilijk parket. De suikerregeling plofte ineen en belangrijke afnemers, zoals China werden rechtstreeks uit de Cubaanse suikerpot bediend. Een van de punten ter bespreking in New Delhi is de opstelling van een nieuw suikerac- coord. De enige na-oorlogse regeling, die vrij behoorlijk werkte is de koffie-over- eenkomst geweest. De producerende lan den hadden afspraken gemaakt over het aandeel dat zij in de wereldexport zou den krijgen en de verbruikslanden had den bepaalde toezeggingen gedaan ten aan zien van de hoeveelheden die zij zou den afnemen. ding aan hun koffiecultuur hadden gege ven. Zij verbouwden voornamelijk kof fie, die bijzonder geschikt is voor de ver vaardiging van oploskoffie. Brazilië zag hierin aanleiding om zelf een industrie te ontwikkelen voor de produktie van op loskoffie. Hierover is nu onenigheid ont staan met de koffieplanters in Afrika en de Amerikaanse producenten van oploskof fie, die hun bedrijf in gevaar zien ko men als buiten de eigenlijke koffierege- ling om het hoofd moet worden geboden aan door subsidies goedkoop gemaakte Braziliaanse oploskoffie. De nieuwe overeenkomst, die de be staande regeling moet vervangen, is er door op losse schroeven gekomen. De Amerikaanse vertegenwoordigers hebben als voorwaarde gesteld dat de invoer van oploskoffie uit Brazilië aan een speciale heffing moet worden onderworpen. Ge hoopt moet worden dat de standpunten tot elkaar kunnen worden gebracht, want de wereld zou er niet mee gebaat zijn als net als voor de oorlog op grote schaal tot vernietiging van koffie zou moeten worden overgegaan. In de jaren '30 zijn meer dan 60 miljoen zakken koffie hetzij verbrand, of in zee geworpen. Hét had veel rrio was, vooral eite gêkost voor hel; zover was, vooral omdat verschillende Afrikaanse landen een belangrijke uitbrei- Hoe moeilijk het is om prijsstabilisatie op grondstoffenmarkten tot stand te bren gen leert de geschiedenis van de tinre strictie. Producenten en afnemers vor men hier betrekkelijk kleine, financieel krachtige groepen, die dus in staat zouden moeten zijn om een ideale regeling te treffen. Er is een zogenaamde bufferpool gevormd, die tin moet inkopen als de prijs beneden 1280 pond sterling per ton daalt en die uit de voorraden moet ver kopen als de prijs boven 1630 pond stijgt Het feit heeft zich voorgedaan dat toen de prijs enkele jaren teveel opliep de buffer pool niet over voldoende voorraad bleek te beschikkên. terwijl nadat de prijs was gedaald onvoldoende middelen beschikbaar waren om het aanhod op te nemen. De regulering vond voornamelijk plaats door de verkoop van tin uit de strategische voorraden der VS. De Amerikaanse belastingbetalers, die al vele jaren de last hebben gefinancierd van enorme voorraden landbo'uwproduk ten, die werden aangelegd om de boeren van een redelijke prijs te verzekeren, moe ten jaarlijks nog miljarden opbrengen om de strategische voorraden in stand houden. Doordat de tinprijs feitelijk te hoog is gehouden hebben allerlei vervangingspro dukten een kans gekregen. Tin wordt meer en meer door aluminium, plastics of lakken vervangen, de natuurrubber moet wijken voor synthetische rubber als de prijsverhouding zo uitkomt, en dé thee produkten in India en Indonesië zien met bezorgdheid naar de jonge Jhepóitltuur fri Zuid-Amérika, waSr "hel Nederlandse bedrijf Transatlantica betrokken is bij twee theefabrieken in Argentinië. ADVERTENTIE WEER STAND °AGRAVIT totaal Griep en verkoudheid liggen op de loer. Zorg er voor dat ze niet bij binnenkomen. Wapen uw gezin met Dagravit Totaal. Elke dag 1 dragee is genoeg. Daar zitten alle brood nodige vitaminen en mineralen in! Vandaar de naam: Aten. Top Can. Pacific Ulin Cent Pensyl Centr. South Pac. Union Pac. Am. Can. Allied Chem A.C.F. md. Am Smelting Am. T. and T Am. Tobacco Anaconda Bethl Steel Boeing Chryslei City Bank 273,i 493a 59% 5638 29% 37% 38 50 Va 431a 70V2 51 Vs 32% 43% 31 76% 48% 60 27% 48 53% 56 "2 29% 38"4 37% 49% 43% 70 50% 31% 44% 30% 75 48% 59% Cons Ëdison McDonn.D.C. Du de Nem E. Kodak Gen Electi Gen Motors Goodyear T A Motors int. Harvest Int. Nickel int. T and T Kennecott Mont.Ward Radio Corp Republic St Royal Dutch 33% 50 154 Vs 133 88% 77% 51 13% 35% 104% 99% 40% 23% 47% 42 42% 33% 48% 155% 132% 87% 76%ed 50 12»% 34% 103% 100»% 39 3% 23% 47% 41%ed. 41% Sears Roeb SheU Oil Soc. Vacum Stand. Br Stand. Oil N.J Studebaker Texaco Un Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Uniroyal Us Steel "estingh Woolworth Ford K.L.M 58% 65 45% 35% 69% 57% 78 73% 12 50% 45»% 40% 62% 23 50% 52% 57%ed. 65»% 44% 34% 68% 56% 78% 71% 11% 48»'« 44% 40% 62% 22% 49% 52 Dow Jones-index: industrie 840.04 (- 10.28), spoorwegen 223,63 1,24), nuts bedrijven 128.90 0.51). Omzet 11.85 (9.66) miljoen shares. UTRECHT. Naar aanleiding van het vastlopen van de onderhande lingen over de nieuwe CAO voor het bouwbedrijf, die op 1 maart moet in gaan, hebben de drie werknemers bonden een oriënterend gesprek ge voerd met de commissie lonen en prij zen van het overlegorgaan van de drie vakcentrales. De vertegenwoordigers van NVV, NKY' en CNV hebben het aangeboden pakket van de werkgevers als onaanvaardbaar gekwalificeerd en zich volledig geschaard achter de in de centrale commissie bouw nijverheid verenigde werknemersbonden. Van de zijde van de bonden zijn geen stappen te verwachten om het overleg te hervatten. De bonden achten de voor stellen van de werkgevers geen basis voor gesprek. Inmiddels heeft de Algemene Neder landse Bedrijfsbond voor de Bouwnijver heid de werkgevers beschuldigd van on- LUXEMBURG. Nederland heeft het beroep dat het destijds heeft ingesteld te gen invoering van zogeheten „Als-ob"- tarieven voor het vervoer van kolen en staal van of naar het Duitse Saarland voorlopig gewonnen. Het hof van justitie van de Europese gtnweensehapperk i-dat ^onderdag arrest wees in deze zaak, vermengde mamelij k een beslissing van de Hoge Autoriteit die HttJUK-Ak VtMT'iVhio iQRfi v dfetëèbflë'NMTj'iMë 1966. De hoge autoriteit had toen uitgemaakt dat „als-ob" tarieven onder bepaalde POSTBUS 973 ROTTERDAM (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Het is vrijwel zeker dat Wilton-Fijenoord en de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij binnenkort opdracht krijgen, voor rekening van het Amerikaanse olieconcern Mobil Oil een drijvende olie-opslagplaats van drie honderdduizend ton te bouwen. Met deze order, waarover wellicht nog deze maand een beslissing wordt genomen, is een be drag van dertig miljoen gulden gemoeid. De onderhandelingen zijn op het ogen blik voor 99 percent rond. De barrière van één percent is de financiering, die mo gelijk moeilijkheden oplevert in verband met de exportbeperking van dollars De driehonderd meter lange tank wordt verankerd voor de kust van Nigeria. Mo bil Oil heeft voor deze wijze van olie opslag gekozen, omdat de bouw van tanks in het moerassige gebied niet uit voerbaar is. De constructie zal ongeveer anderhalf jaar in beslag nemen. De wijze waarop beide werven gaan samenwerken, is nog niet helemaal bekend. (Van onze correspondent) DEN HAAG. „De consument be paalt het verkoopuur van het brood", zegt de heer A. Schoep resoluut. In het gebouw van de Nederlandsche Bakkersbond aan het Haagse Swee- linckplein hangt de zware lucht van nasi-goreng. De kamer getuigt van de bezigheden van de heer Schoep door I de kleurrijke afbeeldingen van wat vaktermen heet „Frans klein- brood" en aanprijzingen voor kren tenbrood. De bakkersbond is blij dat zijn leden het kadetje weer knappend vers voor de late ontbijters kunnen afleveren. Om acht uur wordt er weer vers brood verkocht. „Net zoals j vroeger", zegt de heer Schoep. De wensen van de consument wegen I zwaar voor de bondsbakkers. ,De koop gewoonten hebben zich gewijzigd door de (Van onze correspondent) UTRECHT. De Utrechtse uitgever P. R. van Amelrooy ondermeer uitge ver van het boekje „Boer Koekoek", komt binnen twee weken met het eer ste deel van een driedelig werk „Alias Teixeira" geheten, op de markt. Het boek brengt volgens de uitgever een groot aantal schandalen aan het licht uit de politieke en financiële wereld, waarin sprake zou zijn van een uitge breide corruptie en protectie. De af- faire-Teixeira zou hier slechts een on derdeel van zijn. Het onderzoek van de schrijver van het boek, de 42-jarige Amsterdammer A. V. S. van der Gouw, strekt zich uit over de periode van nu tot aan de jaren 1920. Er worden in het boek een paar duizend namen genoemd van per sonen en bedrijven en vaak in zeer ongunstige zin. Ernstige beschuldigin- <ren worden geuit aan het adres van talrijke belangrijke Nederlanders. Vol gens de heer Van Amelrooy worden de beschuldigingen gestaafd met docu menten die in het boek opgenomen zul len worden. De twee andere delen zul len nog in de loop van dit jaar verschij- jaren heen. De bakkers hebben nieuwe machines aangeschaft en zijn rationeler gaan werken. Het is natuurlijk allemaal heer geleidelijk gegaan. Kamerleden vroe gen om een vers kadetje en na enige tijd werden werkgevers en werknemers het er ook over eens', legt de heer Schoep uit. De wensen van de consument wegen echter zo zwaar nog niet, of de wijziging van de ,Wet wederverkoop brood' deed de balans eerst duidelijk door slaan. Ooor die wetswijziging was het plotse ling ook groentehandelaren, slagers en kruideniers toegestaan brood te verkopen Omdat al deze nieuwe verkopers niet ge bonden zijn aan de tot voor kort gel dende begin-verkooptijd van half tien, wa ren de bakkers bang terrein "te verliezen. De supermarkts gaan toch ook vroeg verkopen', zegt de heer Schoep. ,Of we tegen deze grote zaken willen ingaan?' Hij aarzelt even. ,Nou nee. Als de koop gewoonten zich wijzigen, hebben wij ons maar aan te passen'. De bakkers gaan de duisternis weer in. Ze mogen het werk weer beginnen op een tijdstip dat de nacht nog „hol ler' is dan anders. .Nachtarbeid? Stap terug? Nee, dat is ht eigenlijk niet', zegt de secretaris van de Bond voor het midden en kleinbedrijf. ,Deze nachtarbeid is niet meer vergelijkbaar met die van vóór de oorlog. Het werk is steeeds meer geme chaniseerd. Er zijn veel mensen dje graag vroeg willen werken. Ze slapen in de morgenuren en dan hebben ze de hele middag te gaan vissen! Dan valt hij even uit zijn rol: ,We had den het liever niet gedaan. Maar wat moet je? Je moet toch werken voor je eigen behoud? Als de broodbezorgers van onze leden niet op tijd langs de deur komen, dan hebben de klanten hun brood al bij de kruidenier gehaald. Op zo'n manier worden hun hele (gesaneerde) bezorgwij- ken uitgehold. Laten we eerlijk zijn. We hebben deze ontwikkeling heel lang te- gengehouen. Nu kunnen we niet meer an ders'. gonnen mocht worden en dat de vóór- arbeid om hal fdrie en in enkele gevallen zelfs om middernacht mocht beginnen. We hebben ons in de laatste jaren af gestemd in onze bedrijven", zegt de heer Schoep met stemverheffing, „op efficiën tie. Verder is kwaliteit een leidraad voor ons werk. Op zaterdag verkopen onze leden veelal viermaal zoveel als door de week. Dat komt doordat veel mensen hun zondagse brood van een echte bakker wil len krijgen". En zich bedienend van een van de leuzen van de „warme bakker", zegt hij: „op tien meter van de oven kun je je brood al kopen. Ook 's morgens vroeg.". JVIaar bij supermarkets gebeurt hetzelfde Voor kamerleden is er in elk geval geen reden meer zich ongerust te maken over het knappend-verse kadetje. Daar staat de heer Schoep borg voor. De N.V. Erven Lucas Bols heeft de aandeel houders van de N.V. Hartevelt meegedeeld dat Bols, gezien het ruim voldoende aanbod, het in januari uitgebrachte bod op de aandelen van de N.V. Hartevelt gestand doet. In een brief die eind november van het vorig jaar als .vertrouwelijk' aan de leden van de bond werd gestuurd stond te lezen dat in het vervolg misschien van af acht uur mocht worden uitgereden en verkocht. Bovendien wist men dat er om vier uur, inplaats van om vijf uur be voorwaarden konden worden toegestaan, maar de Nederlandse regering ging hier tegen in beroep. Het hof heeft bepaald dat de zaak zal worden terugverwezen naar de Europese commissie (die zoals bekend is inmiddels in de plaats is ge treden van de Hoge Autoriteit) en deze executieve moet ook de proceskosten be talen. V-oomaamste aanleiding om de bijzondere tarieven goed te keuren was destijds voor de Hoge Autoriteit „de wij ziging in 'de concurrentieverhoudingen ten nadele van de Saarlandse kolen- en staalondememingen, als gevolg van de ka nalisatie van de Main, de Neckar en de Moezel". Deze executieve van de Europese ge meenschap voor kolen en staal had ech ter wel bepaald dat ze haar goedkeuring aan de bijzondere vervoerstarieven van de Duitse spoorwegen zou wijzigen of ont houden als de feitelijke omstandigheden zouden veranderen. De Nederlandse regering, die het niet eens was met de opvatting van de exe cutieve, ging in beroep. Zij stelde zich op het standpunt, dat „iedere goedkeuring van een dergelijk steuntarief een inbreuk betekent op het verbod van discrimina tie, hetwelk een van de grondslagen van het verdrag vormt". In zijn 39 pagina's omvattend arrest is het hof onder meer tot de conclusie gekomen dat de door Nederland aange vallen beschikking van de Hoge Autori teit niet voldoet aan de voorschriften van het verdrag en dus op die grond behoort te worden vernietigd. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De hoofddirectie en ad ministratieve staf van Du Pont Nemours Nederland N.V. zullen nog voor de herfst van Den Haag naar het fabriekscomplex van het bedrijf in Dordrecht verhuizen Dat betekent voor 50 man, dat hun over plaatsing naar Dordrecht wordt aangebo den. Voor allen zal tegen die tijd passen de huisvesting in Dordrecht en omgeving gevonden zijn, aldus de directie van Du Pont. SCHIPHOL. Na de beslissing dat het grondpersoneel van de KLM voor dit jaar een opslag van vier pereent krijgt, is thans ook tussen de directie van de KLM en de Vereniging van Nederlandse Ver keersvliegers overeenstemming bereikt over een salarisverhoging van vier per cent voor de 650 piloten van de KLM. In die verhoging is een compensatie voor de stijging van de sociale verzekeringspre mies en andere lastenverhogingen, die dit jaar voor rekening van de werknemers komen, begrepen. Voorts zijn de KLM-directie en de ver eniging het eens geworden over een ver hoging van beider aandeel in de premie voor de pensioenregeling van de KLM- vliegers. Verwacht wordt, dat met deze verhoging niet alleen een beter pensioen voor de KLM-vliegers wordt bereikt, maar bovendien dat van dat hogere pen sioen een bepaald percentage waardevast zal kunnen worden gemaakt. Tenslotte is uitvoerig overleg gepleegd over een toekomstige wijziging in het tot nu toe gebruikelijke promotiesysteem voor de vliegers, die ter verkrijging van een hogere functie veelal tegen hoge Ros ten (een cursus van drie maanden) moes ten worden omgeschoold voor een ander vliegtuigtype. De hiërarchie is namelijk dat een derde vlieger op een viermotorige DC-8-machine een stap omhoog maakt als hij tweede vlieger op een tweemotorige DC-9 wordt. Daarboven volgt dan weer de functie van tweede vlieger op de DC 8, enzovoorts. Van beide zijden is thans in principe de bereidheid uitgesproken te trachten in dit systeem een voor de KLM kosten besparende wijziging aan te brengen. Ter Vermijding van misverstand dient ten overvloede te worden opgemerkt dat bovengenoemde wijzigingen in de arbeids voorwaarden alleen betrekking hebben op KLM-vliegers en niet op de eveneens bij de vereniging aangesloten vliegers van de twee andere Nederlandse luchtvaart maatschappijen, Martinair Holland en Transavia. eerlijke voorlichting. In hun communiqué na het mislukken van het overleg stelden de werkgevers, dat zij een loonsverhoging van drie a drieëneenhalf percent zouden hebben aangeboden. De ANB ontkent dat de Raad van Bestuur Bouwbedrijf een aanbod van 3,5 percent heeft gedaan. „Het is mogelijk dat de aannemers hun aanbod van drie percent achteraf wat magertjes zijn gaan vinden en dat ze voor de buiten wacht gauw een half percent op het loon- aanbod hebben gedaan. Deze wijze van doen wijst op een gebrek aan fatsoen tegenover het publiek en ons oordeelt de ANB. DEN HAAG. Het landelijk prijs indexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals het Centraal Bureau voor de Sta tistiek dat maandelijks samenstelt op ba sis 1959-1960 100, vertoonde van medio november tot medio december een stijging van 132 tot 133. Het indexcijfer voor groenten en fruit gaf een stijging te zien evenals dat voor bloemen, terwijl voor kleding een lichte prijsdaling werd geregistreerd. DEN HAAG Binnenlands vrachtver voer wordt, voor rekening en risico van de spoorwegen thans door Van Gend en Loos verzorgd, aldus hebben de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J .A. Bak- zijn staatssecretaris M. J. Keizer en de minister van Financiën A. I. mr. L. de Block, meegedeeld in antwoord op op merkingen van Tweede Kamerleden over het voorste] van de regering leningen van de spoorwegen tot een bedrag van 315 miljoen gulden te garanderen. Door concentratie van de werkzaam heden wil men het vrachtstuk-goederen- vervoer verder rationaliseren, waarbij het transport zelf voor een groot deel onge wijzigd per trein zal blijven geschieden. Doel van deze maatregel is om tezamen met toekomstige tariefmaatregelen de rentabiliteit te verbeteren, aldus de be windslieden. Van Gend en Loos was reeds lang be last met een steeds groter aantal werk zaamheden op het terrein van exploitatie en administratie. Deze lijn is thans verder doorgetrokken: Van Gend en Loos is nu ook de uitvoering toevertrouwd van de commerciële taken en van het laatste nog door de spoorwegen verrichte deel van de administratie. DEN HAAG. De ministers van Fi nanciën en van Verkeer en Waterstaat zullen met de minister van Justitie over leggen of de strafbepalingen op het af geven van girokaarten als betaalmiddel, terwijl het saldo niet voldoende is, moe ten worden verscherpt. Dit heeft premier De Jong, als'minister van Financiën a.i., mede namens minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) meege deeld in antwoord op schriftelijke vra gen van de Tweede-Kamerleden drs. M. W. J. M. Peijnenburg en drs. H. A. C. M. Nootenboom (beiden K.V.P.). Area 10 te Mirl verw Alchiba pass 9 Karachi nr Bhavngar. Almkerk 10 te Singapore verw. Amsteldiep 9 vn Hsinkang nr Moji. Bali 10 te Honiara verw. Billiton 9 vn Bugo nr Miri. Bintang 9 te Valparaiso. Bovenkerk 9 te Bremen. Calamares 9 te Cristobal. Caltex Delfzijl 9 te Thameshaven. Caltex Leiden 9 vn Saigon nr Bahrein. Caltex Madrid pass 9 little Quoin nr Kaapstad. Charis 8 vn Freeport nr Houston. Daphne 10 te Taranto verw. Esso Rotterdam 9 te Bombay. Eumaeus 10 te Djakarta. Forest Hill 9 te Miami. Gaasterland p 9 Ouessant nr Amsterdam. Holendrecht 9 vn Las Palmas ni Walvisbaai. Hoogkerk 10 te Luanda verw Heemskerk pass 9 Laspalmas nr Kaapstad. Hollandsdiep 8 vn Singapore nr Kuwait. Karachi 9 vn Lissabon nr Rotterdam. Keizerswaard 9 vn Balboa nr San Fransisico. Kaap Hoorn 9 vn Punta Cardon nr Curacao. Kara 9 te Cotonou. Kennemerandl 9 te Recife. Kerkedijk 10 te Liverpool. Kossmatella 9 te Laspezia. Lalibella pass 8 San Salvador nr Covenai. Lelykerk 9 rede Bedibunder Maasdam 9 te Fremantle Neder Rijn 10 te Keelung verw. Palamedes 10 te Delfzijl. Rempang 9 te Venetië. Schelpwijk 9 vn Le Hevre nr Curacao. Statendam 9 vn Melbourne nr Fremantle. Serooskerk 9 te Duinkerken Solon 9 te La Guaira Streefkerk 10 rede Beira. Straat Johore 9 vn Tanga nr Dar es Salaam. Straat Luanda 9 t.a. rede Mount Maunganui. Tamara 9 rede Civitta Vecchla. Tjibantjet 10 te Dar es Salaam.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9