Eerste Olympische snelschaatskampioenen i van Nederland Ook goud voor SCHUT Stien Kaiser (brons) kon Apeldoornse op 3000 meter niet bedreigen CARRY GEIJSSEN ZORGDE VOOR NIEUWE IMPULS GRE NO BLE Russisch ijshockeyteam overspeelde Westduitsers Peggy Fleming nam de kroon van Sjoukje over Burgemeester snel met gelukwens O.S. op t.v. Titanengevecht in Noordse race Raska sprong 70 meter van de schans Guttormsen nog steeds in vorm De Sofia horen van de skisport MAANDAG 12 FEBRUARI 1968 11 ir-ei» Tweemansbob voor Italianen ÈF r Dp Olympische kampioene Carry Ceijssen tussen prinses Beatrix en prins Claus. (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE. Terwijl Elly van den Brom nog steeds grote tranen huilde, Stien Kaiser reeds lang eenzaam op de tribune opnieuw haar falen probeerde te verklaren en een volledig échec van de trotse Nederlandse damesschaatsploeg dreigde, werd Carry Geijssen naar de start geroepen. Carry Geijssen, de eeuwige tweede achter Stien, een jaar geleden reeds niet meer tot topprestaties in staat geacht, maar nu de enige die het natio nale prestige zou kunnen hoog houden. Carry Geijssen, de enige ook die niet ten onder was gegaan aan de nerveuze spanning die de vorm van Stien, van Elly volledig vernietigde. Carry Geijssen. zaterdag reeds met zilver gekroond, zou tenslotte dan tóch nog voor een feestroes zorgen, waarin de Nederlandse delegatie zich gretig onderdompelde. I)e 21-jarige Amsterdamse kantoorbediende greep op de derde dag eindelijk het goud dat wederom bestemd scheen voor Ludmilla Titova. (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE. Ans Schut, nu al drie jaar in Nederland goed voor brons in klassementswedstrijden, vol tooide vanmorgen haar rush naar ander eremetaal. Het werd goud tij dens de Olympische Spelen. Op baar afstand, de 3 km. Uitbundige vreugde in het Nederlandse kamp daarvoor. Al moest wereldkampioene Stien Kaiser dan wederom genoegen nemen met trapjes lager dan zij de laatste jaren gewend was. Maar Stien Ka<ser Aans Schut belandt na haar „gou den" rit in de armen van coach Piet Zwanenburg. Carry Geijssen later in de kleedkamer: „Ik moest er toch voor vechten De zilveren medaille had me zelfvertrouwen gegeven. Op het eerste stuk voelde ik me nog onzeker, maar later wist ik dgt het zou lukken. Ik ben nu eenmaal een type dat op belangrijke wedstrijden altijd beter rijdt dan in gewone omstandighe den." En daarmee werd Carry Geijssen de grote uitzondering in een team dat onver woestbaar scheen, maar volledig onder de druk van de omstandigheden bezweek. Stien Kaiser: „Ik weet niet waar de oor zaak ligt. Het wil plotseling niet meer. Misschien heb ik me toch meer gecon centreerd op de wereldkampioenschappen in Helsinki. Iedere dag één afstand is niets voor mij. En dan onder de druk te moeten rijden van een zekere winnares. Nee, het komt er eenvoudig niet uit." En terwijl de sterkste van allen aan de last van het favoriet zijn ten onder was gegaan, liep een ander meisje met rode ogen rond. Elly van den Brom, die zich zoveel, té veel, van haar Olympische de buut had voorgesteld. „Elly is nog onvol doende gerijpt. Zij kan tegenslagen nog niet verwerken", zei Piet Zwanenburg, die haar minutenlang aan zijn borst hel uithuilen, nadat ook het meisje met het grote talent het offergeld aan haar zenu wen had moeten brengen. Wankelend haalde Elly de finish, nadat zij bijna tweemaal was gevallen en haast op de tijdwaarnemingsinstallatie strandde. Alleen een blijde lach bleef tenslotte over op het gezicht van blonde Carry Geijssen op wie niemand zijn grootste vertrouwen had gebaseerd, maar die de kus van prinses Beatrix en de uitbundige hulde van een teneergeslagen schaats- équipe voor zich reserveerde. Piet Zwanenburgs hoop „Ik denk dat Stien mentaal is gesterkt, nu ze weet dat ze geen favoriete meer is" bleek snel ongegrond. Binnen tien minuten keek Nederland een nieuwe deceptie in de ogen. De beproeving van Stien Kaiser duur de niet lang. Reeds na twee ritten was zij verslagen. Want Finse Kaija Keski\ i- tikka en Noorse Sigrid Sundby maakten openingstijden die Stiens aangetaste krachten te boven gingen. Waar de nor male mogelijkheden lagen, liet Ludmilla Titova direct daarop zien. Met 1.32.9 de klasseerde de Russin Stiens tijd tot een uiterst middelmatige prestatie, en scheen zij op weg naar haar tweede gouden me daille. Toen Stien Kaiser steeds verder in het klassement zakte en Elly van den Brom zich in een lange huilbui afreageerde, was de Nederlandse hoop vervaagd. Aan Car ry Geijssen, bijna aan het slot van de startlijst geplaatst, dacht en geloofde vrij wel niemand meer. Maar Carry zou tenslotte de dag een gouden glans geven. Met een nieuw per soonlijk verbetering van 0.2 sec. en Olympisch record, was zij de enige die de vorm van het moment bezat en niet aan te grote illusies bezweek. „Olympi sche Spelen zijn heel anders dan wereld kampioenschappen", zei Stien Kaiser na afloop voor de zoveelste maal. Niemand die daar nog aan twijfelt. 1. en Olympisch kampioene Carry Geijssen 1.32.6 (nieuw Olympisch record); 2. Titova (Rusl.) 1.32.9: 3. Holum )VS) 1.33.4; 4. Mustonen (Finl.) 1.33.6; 6. Sund by (Noorw.) 1.34.5; 7. Ashworth (VS) 1.34.7; 8. Keskivitikka (Finl.) 1.34.8; 9. Biermann (Noorw.) 1.35.0: 10. Kaiser 1.35.2; 11. Kaoeniste (Rusl.) 1.35.3; 12. Schleiermacher (O.-Did.) 1.35.6;-13. Berg (Noorw.) en Van den Brom 1.36.8; 15 Lindblom (Zw.) 1.36.9. GRENOBLE. Het Italiaanse duo Monti en De Paolis won goud op het nummer tweemansbob. De Italianen ein digden na vier races in tijd gelijk met het Duitse koppel Floth en Bader, maar de gouden medaille werd aan hen toege wezen, ómdat zij de snelste tijd in één rit hadden verwezenlijkt. Floth en Bader kregen het zilver. Voor het eerste Roe meense team, bestaande uit Panturu en Neagoe, was brons weggelegd. Wmêmmmrn AMSTERDAM. De burgemeester van Amsterdam, prof. dr. Samkalden, meldde zich zondagmorgen als een van de eersten bij de familie Geijssen om hen persoon lijk geluk te wensen met de prachtige prestatie van hun dochter Garry in Gre noble. „Ik geniet er nog van, niet door de tijd, maar door de manier waarop zij gereden heeft", zei een gelukkige vader Geijssen enkele ogenblikken nadat hij via het beeldscherm getuige was geweest van de Olympische triomf van zijn dochter. Het ouderlijk huis aan de Amsterdamse Kramatweg werd overspoeld door buurt genoten, die de hele familie geluk wilde wensen en de telefoon stond roodgloeiend. De heer Geijssen had het overigens wel een beetje verwacht. „Ze staat tenslotte eerste op de seizoenranglijsten van de 1000 en de 1500 meter en de mensen heb ben zich dat, geloof ik, niet voldoende ge realiseerd. Maar je moet het natuurlijk evengoed waarmaken. De ene keer is Stien in vorm, de volgende week is Carry misschien nergens meer. wie zal het zeg gen. Maar enorm trots ben ik vooral op de vechtlust, die ze getoond heeft" In het af- en aangeloop was het niet mogelijk al een huldiging „op poten te zetten". „Maar iedereen leeft mee. Ik hou een lijst bij met felicitaties en die stuur ik naab Grenoble, vertelde de heer Geijssen, „verder doe ik nog niets. Ik wacht nog even af". De naam Geijssen klonk zondag op vele stations. De Nederlandse Spoor wegen wilden het gouden bericht niet aan de reizigers onthouden. wist, dat de 23-jarige kantoorbedien de uit Apeldoorn op de 3 km dit sei zoen net iets sterker is. Regelmatig was Ans Schut sneller, ook nog bij de laatste wereldkampioenschappen. Mede daardoor was Ans Schut in het klassement hoger gekomen dan ooit tevoren (tweede achter Stien). Van morgen, op de baan van Grenoble in een licht motregentje ïjiaar 'n wind stil gunstig weer, voltooide zij de stij gende reeks. Goud voor Ans Schut. Weer goud voor Nederland. Maar ook brons voor Nederland. Brons voor de uiterst teleurgestelde Stien Kai ser. Is mijn tijd gekomen, was een ge dachte, die remmend werkte. Stien Kai ser heeft zich los proberen te maken van die gedachte door gisteren na de teleur stellende 1.000 meter een uur te tramen. Alleen. Los van de belangstelling, die zij zo graag ontwijken wilde. Vandaag kwam zij gespannen aan de start. Met voor zich de tijden van Ans Schut, van Kaja Mus- tonen, van Keskivitikka. Die hadden goud. zilver en brons binnen bereik. Die wacht ten op Stien Kaisers aanval. De aanval reikte tekort. Stien verdrong alleen Kes kivitikka. Zij kwam geen moment in de buurt van de tijd van Ans Schut. 200 meter: 22.5 tegen 22.-; 600 meter: 1.00.8 tegen 58.-; 1.000 meter: 1.40.2 tegen 1.36.9; 1.200 meter: 2.20.5 tegen 2.16.2; 1.800 meter 3.01.1 tegen 2.56.4; 2.200 me ter: 3.41.5 tegen 3.36.1; 2.600 meter: 4.21.9 tegen 4.16.3; 3.000 meter: 5.01.3 tegen 4.56.2. Daarmee was Stien Kaiser ook drietiende seconde boven de tijd van Mustonen gebleven. Ans Schut op haar Dinsdag, Nederland 1: 18.00-18.50 re portage slalom dames Chamrousse. beurt 1.6 sec. boven een tijd, die Stien Kaiser dit jaar in Berlijn maakte en die wacht op erkenning als wereldrecord. Door het succes vanmorgen hebben de plannen in Apeldoorn voor een huldiging van de schaatsmeisjes extra reliëf ge kregen. „We willen 19 februari huldigen", seinde Apeldoorns burgemeester al aan Ans Schut met betaald antwoord. „Kan niet, krijgen schoonheidsbehandeling aan geboden op die dag. 20 februari kan wel", was het antwoord. En dat zal het dan ook wel worden. De 28-jarige Lydia Skoblikova raakte op de 3 km al onmiddellijk haar Olym pisch record kwijt. Daar zorgde de 20- jarige Nederlandse Willy Burgmeyer voor. In de eerste serie verwees deze de Japanse Saito naar de regionen van de kanslozen. Burgmeyer draaide goed en eindigde op 5.05.1. Dat was 9,2 sec. snel ler dan de tijd, waarmee Skoblikova in 1960 goud veroverde in Squaw Valley. Een Olympisch record dat stand hield in Innsbruck. Willy Burgmeyer had daarmee een leidraad gegeven voor degenen, die na haar kwamen. De Zweedse Lindblom richtte zich in de tweede serie al op die tijd, maar bleef nog uit haar buurt: 5.09.8. Anders werd het in de vierde serie, toen de Finse Kaija Keskivitikka aan het werk kwam. Keskivitikka, die nog niet sneller dan 5.19.8 is geweest, draaide onder de tijd van Burgmeyer en bracht nieuwe hoop op een gouden medaille bij de Fin nen met een tijd van 5.03.9. Die hoop werd gestimuleerd door de volgende serie, waarin Skoblikova met 5.08.0 afscheid nam van het Olympisch toernooi, dat haar zo veel minder succes bracht dan de vorige Spelen. De uitslag van de 3 km: -1. Ans Schut (Ned.) 4.56.2; 2. Kaja Mustonen (Finl.) 5.01.0; 3. Stien Kaiser (Ned.) 5.01.3. 4. Kaja Keskivitikka (Finl.) 5.03.9; 5. Willy Burgmeijer (Ned.) 5.05.1; 6. Lydia Skoblikova (Rusl.) 5.08.0; 7. Christa Lind blom (Zw.) 5.09.8; 8. Anna Sablina (Rusl.) 5.12.5; 9. Sigrid Sundby (Noorw.) 5.13.3; 10. Jeanne Ashworth (VS) 5.14.-. (Van een speciale verslaggever) GRENOBLE. Het Russische ijshoc keyteam heeft zijn tocht naar het Olym pische goud zondagavond voortgezet met een overwinning van 9-1 op West-Duits- land. De strijd heeft zich voornamelijk af gespeeld op de Duitse helft en nadat de Russische spelers de fors ingrijpende Duitse verdediging in de eerste tien mi nuten al vier keer hadden gepasseerd, volstonden zij ermee de rest van de speeltijd te vullen met een voor 8000 toe schouwers bijna volmaakte ijsshow, die het krachtsverschil voor de Duitsers ech ter nogal pijnlijk accentueerde. Tsjechoslowakije bleef ook met een zwaar bevochten, moeizame 4-3 zege op Finland nog ongeslagen. Even leek het erop dat de Finnen ook zaterdag weer voor een verrassing zouden gaan zorgen toen Keinonen na vijf minuten spelen zijn land met 1-0 de leiding gaf. In de twee de periode waren de Tsjechen echter su perieur en drukten dat dan ook uit met drie treffers. Zweden had het tegen Oost-Duitsland AUTRANS. De 23-jarige Westduit ser Franz Keiler heeft zich de sterkste getoond in de Noordse combinatie. Hij legde de basis voor zijn overwinning zaterdag bij het springen, zijn beste on derdeel. Met sprongen van 73 en 77,5 me ter verzamelde hij 240.1 punten, weinig meer dan de Japanners Hiroshi en Tani- guchi, maar met dezen hoefde hij op de 15 kilometer cross country geen rekening te houden. De Zwitser Kaelin, die met een1 achterstand van 46.9 punten aan de 15 kilometer cross country begon, bleef echter een gevaarlijke tegenstander. Op de 15 kilometer cross country ont spon zich zondag een titanengevecht tus sen Keiler en Kaelin. De Zwitser, die drie minuten en dertig seconden na Kei ler was gestart, wist dat hij de West duitser moest passeren om een greep naar het goud te doen. In het laatste gedeel te keek hij Keiler op de rug. Keiler ver weerde zich als een leeuw. Aan ae fi- nisch was hij de verbeten vechtende Zwitser ongeveer dertig meter voor ge bleven. Het goud was voor Keiler. Kae lin moest genoegen nemen met het zil ver. De 33-jarige Noorse houtvester Harald Groenningen heeft in Autrans zijn eerste gouden Olympische medaille veroverd. De Noor bleef op de 15 km. cross country de Olympische kampioen van 1964, de Fin Maentyranta na een spannende strijd iets voor, daarmee revanche nemend voor de winterspelen in Innsbruck, toen de Fin Groenningen met gering verschil ver sloeg. De bronzen medaille was voor de 23-jarige Zweed Gunnar Larsson. GRENOBLE. Terwijl de toeschou wers in het grote ijspaleis van Grenoble Peggy Fleming een ovatie gaven, huilde de nieuwe Olympische kampioenen hete tranen. Niet omdat zij opvolgster was ge worden van Sjoukje Dijkstra dat stond na de verplichte figuren al vast maar omdat zij van de juryleden niet enmaal de droomwaardering „6" had gekregen. Negenmaal lichtte op het elektronische scorebord 5.9 voor de uitvoering op. Wan neer ook de afzet van een dubbele lutz, een van de 24 sprongen in haar kür, goed was geweest, had Peggy ongetwijfeld van verschillende juryleden de maximum waardering gekregen. Voor Gabrielle Seyffert werd Greno ble de revanche op Hana Maskova, de Tsjechische, die in Vaesteraes Europees AUTRA'NS. De Tsjech Jiri Raska heeft in Autrans de gouden medaille ge wonnen bij het skispringen (70 meter). Met sprongen van 79 en 72 Vi meter be haalde Raska 216,5 punten. De Oosten rijker Bachler werd tweede met 214.2 ptn. en zijn landgenoot Preiml derde met 212.6 ptn. kampioene was geworden. De Oostduitse reed een voortreffelijke kür, waarin ech ter de drievoudige rittberger, die zij tij dens het Europees kampioenschap wel ge sprongen had, ontbrak. Hana Maskova's bronzen medaille kwam niet in gevaar omdat de Amerikaanse Albertine Noyes bij een landing op beide fchaatsen terecht kwam en in de eerste minuut van haar optreden het ritme volkomen kwijt was. DAVOS. Op de zesde dag van de internationale schaatswedstrijden in Da- vos werd een trainingsrace over 5000 m. gehouden. Vele rijders waren al naar Grenoble vertrokken. Guttormsen kwam tot de beste tijd: 7.34.6. Kees Verkerk bleef in zijn schaduw. Met een sterke 7.35.2 werd hij tweede. Voor de overige Nederlanders waren er geen ereplaatsen weggelegd. Met uitzondering van wereld kampioen Verkerk heeft de volledige Ne derlandse schaatsploeg zaterdagmorgen aan het laatste onderdeel van de internat- onale wedstrijden, een vijfhonderd meter, deelgenomen. De snelste landgenoot was Ard Schenk, die met een tijd van 41 se conden beslag legde op de vijfde plaats De wedstrijd eindigde in een dubbele Russische overwinning. Moeratov en Grishin noteerden beiden 39.9 seconden. heel wat gemakkelijker. Voor rond 6.000 toeschouwers zegevierden de Skandina- viërs met 5-2. De Amerikaanse prestigeslag tussen de teams van Canada en de Verenigde Sta ten is door Canada gewonnen, 3-2. Het was een bikkelharde veldslag, waarin het prestige van Canada, dat in dit toernooi tegen Finland al een forse klap had ge kregen, niet ongeschonden bleef. Pas in de laatste speelperiode slaagden de Cana dezen erin de al vroeg opgelopen achter stand van 1-2 weg te werken. De stand in groep is nu: Rusland 4 Tsjechoslowakije 3 Zweden 3 Canada 4 Finland 3 Oost-Duitsland 3 0 0 8 36-3 0 0 6 14-5 0 0 6 14-9 0 1 6 22-8 0 2 2 8-14 0 0 3 0 2-15 Verenigde Staten 4 0 0 4 0 8-22 West-Duitsland 4 0 0 4 0 7-25 CHAMROUSSE. De „Sofia Loren van de Alpine skisport" noemde een Britse krant Olga Pall vorig jaar. Een knappe re winnares op de afdaling dan de 20-ja- rige Oostenrijkse, goed geproportioneerd en met lang zwart haar getooid, is dan ook nauwelijks denkbaar Olga werkt bij haar ouders, die een tankstation bezitten. Na vergeefse pogin gen van drie oudere zusters gelukte het haar en haar 16-jarige zuster Lisl tot de Oostenrijkse skitop door te dringen. 1 en Olympisch kampioene O. Pall (Oost) 1.40.87 2. Isabelle Mir (Fr) 1.41.33 3. Christl Haas (Oost) 1.41.41 4. Brigitte Sei- wald (Oost) 1.41.82 5. Annie Famose (Fr) 1.42.15.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11