Europees kampioen Scholte zaterdag al zeker van titel „De barmhartige steede" Kampong na stille hockeytijd weer vlot naar nieuw succes ,Jv Bftl Titel voor Blauw Wit of voor Eibernest wordt Geel genoemd maar Hans Vultink dacht anders Felle Nederlandse judoploeg bereikte grote prestatie Brabo bracht Blokkeer op rand van nederlaag Theo Verschueren officieus Europees dernykampioen BMHC was niet opgewassen tegen Amsterdam (0-2) US&i TWEE ZEGES OP RUSLAND Frans Sigmans zeer snel op nieuwe Husqvarna MAANDAG 12 FEBRUARI 1968 14 Liebrechts opgenomen in wielerploeg Sport '68 Tenniscompetitie begint zaterdag 13 april Zaterdag beslissingswedstrijd in Kennemer Sporthal Post/Van Looy/Pfenninger in Antwerpse zesdaagse Nederlaag voor Bongers (Van onze speciale verslaggever) GEEL. Henk Scholte, bijna uit sluitend levend van en voor biljarten, veegde gezicht en hals af met een handdoek. Zijn gezicht was duidelijk getekend door de inspannende strijd, die hy zojuist triomferend had vol tooid. Het was zaterdagavond elf uur, de voorlaatste dag van het toernooi om het Europese kampioenschap 47/2 in de nieuwe sport- en feesthal in het Belgische Geel, maar Scholte had zich reeds verzekerd van de titel. Op indrukwekkende wijze had hij af gerekend met een van de onbereken- baarste tegenstanders in deze titel strijd, met de vlot spelende technicus José Galvez uit het Spaanse Huelva. Slechts tweemaal kwam de felle Nederlandse duellist aan de match tafel, hetgeen voldoende was om de 400 caramboles te overbruggen, die hem nog scheidden van nieuwe Euro pese triomf. Met bonken van series ter grootte van 133 en 267 ontnam hij de vroegere stierenvechter elk uit zicht op een nieuw avontuur, waar van vooral titelverdediger Hans Vul- tink de dupe was geworden. Henk Scholte heeft het weer in hoofd zaak aan zijn grote wilskracht, vechtlust en in mindere mate aan zijn haarzuivere kaderspel te danken, dat hij een nieuwe triomf aan zijn lange erelijst heeft kun nen toevoegen. Hoewel zijn lichamelijk welzijn in dit toernooi verscheidene ma len te wensen overliet heeft „de zwarte panter" opnieuw bewezen, dat hij niet spoedig capituleert. Zijn spel rammelde nu en dan bedenkelijk, maar Scholte gaf voor de zoveelste maal blijk, dat hij ook in de moeilijkste omstandigheden een van de beste caramboleurs is, die de inter nationale biljartwereld op het ogenblik kent. De grote verliezer in dit kampioenschap Hans Vultink, komt echter de schoon heidsprijs toe. Naast de Fransman Jean Marty, die voor dit toernooi niet inschreef TILBURG. De wielerploeg van het weekblad Sport '68, voor het komende seizoen, is als volgt samengesteld: Rudie Liebrechts (Vlaardingen), Frits Hooger- heide (Ossendrecht), Gerrit Veldhuizen (Maasdam), Leo Bogers (Ossendrecht), Cees Frijters (Zegge), Cees Kuys (Hil- varenbeek), Jacques van Kessel (Deur- ne), Harry Schoofs (Bladel). Sjef Smul ders (Tilburg) en Bennie Cardol (Bilt- hoven). Ploeg leider is de heer Jan Flipse (Tilburg) en als soigneur is de heer Jan Willems uit Veldhoven aangetrokken. DEN HAAG. De hoogste klasse van de Nederlandse tenniscompetitie begint dit jaar op paaszaterdag 13 april. De tweede ronde is op tweede paasdag en de derde op 21 april. Na een onderbre king van twee weken voor de Davis- Cupwedstrijd tegen Spanje uit en de daaraan voorafgaande oefenwedstrijd, worden de volgende ronden gespeeld op 5. 12 en 19 mei. De lagere klassen begin nen zondag 21 april en eindigen op 26 mei. is hij op het ogenblik ongetwijfeld de beste kaderspeler in het 47/2. Zijn groot ste pech in Geel was, dat de elegante technicus Galvez hem in een zeldzame nabeurt van 307 elke illusie op de gepro longeerde Europese hegemonie wreed ont nam. Bleef Vultink echter als permanen te troostprijs over de bijschrijving van zijn naam op de Europese serierecord - lijst van 400. Jammer was dat cracks als Marty, Schrauwen en Spielmann ontbraken, die vervangen werden door spelers, die slechts weinig tegenwicht konden geven aan de beide Nederlandse topkadristen. De eindstand luidt: (resp. pnt., caram boles, beurten, h.s. en alg. gem.) Scholte 14 2800 37 328 75,67 Van d. Branden 10 2434 61 230 39,90 Vultink 9 2347 41 400 57,24 Galvez 8 2371 47 307 50,44 Galmiche 6 2017 67 179 30,10 Vervest 4 1553 68 217 22,83 Müller 4 1606 77 120 20,85 Stenzei 2 1381 70 145 19,72 ANTWERPEN De Belg Theo Ver schueren is gisteren in het Antwerpse sportpaleis officieus Europees kampioen achter de derny geworden. Hij legde in een uur 61,580 km af. Zijn landgenoot Leo Proost eindigde op een ronde als tweede, terwijl de veelvoudige titelhouder Peter Post op twee ronden de derde plaats bezet. De wereldkampioen op de sprint bij de beroepsrenners, de Belg Patrick Sercu, is in Gent officieus Europees omniumkam- pioen geworden. Tweede werd zijn land genoot Merckx, derde de Australiër Baensch en vierde Peter Post. Hans Vultink, de stille 30-jarige hotelhouder uit Aalten zal slechte herinneringen bewaren aan het plaatsje Geel in de Kempen, ondanks het feit dat Geel de „barmhartige steede" wordt genoemd. Vultink heeft het moment van titel- wisseling in de rumoerige zaal niet afgewacht. Een lijkbleke en verbitterde Vultink was stil naar zijn hotel gegaan. Niet omdat hij de triomf van zijn landgenoot Scholte niet wilde mee maken," maar omdat een Belgische arbiter het toch al zo pechvolle toernooi voor hem totaal had bedorven. Voordat Scholte tegen Galvez aan de tafel kwam had Vultink moeten aantreden tegen de Belg John v. d. Branden, die op dat moment naast Scholte nog de beste kans had op de titel. Als Vultink de Belg zou verslaan dan zou hij de taak van Scholte nog aanmerkelijk verlichten. Onze landgenoot speelde al vrij spoe dig naar het scheen een verloren partij. De dood kalme Belg ging immers met een secure serie van 153 van start en liet er in de tweede beurt nog eens 223 op volgen. Vultink, die volkomen de inspiratie miste, stond toen pas op 49. Nog 24 caramboles scheidden Van den Branden dus van de zege. Hij maakte er 23. De laatste zou elke cafébiljarter hebben kunnen maken. Van den Branden miste. Vultink verzamelde met ijzeren wilskracht de verspreide kunsthallen en begon uiterst gevoelig op de korte lijnen te „oor- duren". De ideale positie voor een formidabele serie, maar bij 64 werd de scheidsrechter spel breker. „Vast", annonceerde hij. Zonder de hand er boven te houden constateerde Vultink dat er „licht" tussen de ballen was. De arbiter bleef echter bij zijn besluit en hoewel ook Van den Branden vaststelde, dat ze los lagen, wijzigde de scheidsrechter zijn beslissing niet. Consternatie ontstond echter toen de arbiter Vultink „aftelde" en hij Van den Branden wel in deze vaste po sitie de laatste carambole liet maken, in plaats van de ballen op de acquits te plaatsen. Het be geleidende bondsbestuurslid Smit uit Tilburg diende ogenblikkelijk een protest in tegen deze onbegrijpelijke gang van zaken, maar dit v/erd afgewezen. De scheidsrechter verklaarde name lijk, dat Vultink met de hand het laken zou hebben aangeraakt, waardoor de ballen alsnog losser waren komen te liggen. Een samenloop van omstandigheden was, dat de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Biljart Bond, de heer P. van Engelen, de officiële vertegenwoordiger van de Europese Biljartbond was in dit toernooi. Hij moest het protest behandelen en kon na de plausibele verklaring van de Belgische arbiter niet anders doen dan het verwerpen. De immer kalme en zeer sportieve Hans Vultink wilde aan vankelijk het bijltje er bij neergooien. „Ik ga naar huis", had hij gestameld, maar men kon hem tot andere gedachten brengen. (Van onze hockeymedewerker) HAARLEM. In de eerste klas wes ten blijft het nog steeds ongeslagen Kampong onbedreigd leider. Op de eer ste competitiedag na de ruststand werd gisteren Hilversum met 2-1 verslagen. HGC verloor verrassend van HDM, 0-3 en Amsterdam versloeg BMHC in eigen huis met 0-2. HIC en Laren kwamen niet tot scoren. SCHC blijft door een 1-2 zege op HHIJC de naaste concurrent van Kampong. Hilversum gaf Kampong uitstekend par tij. De bezoekers namen zelfs na tien minuten de leiding door Otto ter Haar uit een strafcorner. Na rust was Kam pong duidelijk sterker. Tien minuten voor tijd maakte H. van Staveren ge lijk en vijf niinuten later bezorgde Klaas Westdijk de Utrechtenaren de overwin ning. HDM speelde tegen het hoger geplaatste HGC fris van de lever. De grote man bij HDM was Wim Veentjer die alle drie doelpunten voor zijn rekening nam. Vooral de laatste treffer was van grote klasse: onhoudbaar ingeschoten vanaf de rand van de cirkel. HIC veroverde tegen het bezoekende Laren een kostbaar punt. Beide elftal len speelden niet in hun sterkste opstel ling. O.a. ontbraken bij Laren Kick Tho le en Tippy de Lanoy Meyer, terwijl ook HIC twee invallers had. HHIJC heeft er tegen SCHC alles aan gedaan om de zoveelste nederlaag te ont- A 3». .-My «Illll Roderik Jansen van BMHC valt tevergeefs aan. Frans Spits heeft hem gepasseerd en de bal tussen de palen getikt. Het eerste doelpunt van Amsterdam. Zaterdagavond vindt in de Kennemer Sporthal te Haarlem van 20.30 tot 21.45 uur de beslissingswedstrijd om het microkorf- balkampioenschap van Nederland tussen Blauw Wit en Ons Eibernest plaats. Als voorwedstrijd wordt nog gespeeld de kampioenswedstrijd van de reserve hoofdklassen tussen Rohda 2 en Luto 2. Deze wedstrijd vangt aan om 19.15 uur. DEN HAAG Heeft het meningsver- ichil tussen wereldkampioen Wim Ruska en Anton Geesink, de coach van het Ne derlandse judoteam. dat zich zaterdag- vond in de beslotenheid van de kleedka mers van de Haagse gemeentelijke sport hal even toespitste, de nationale formatie tot grote prestaties opgejaagd? De Neder landse judoka's traden in de tweede uit de reeks van drie interlands de Russen zo fel en met zo'n totale inzet tegemoet, dat voor het eerst in de geschiedenis een landenwedstrijd tegen de Russen in een overwinning werd omgezet: 6-3. Wim Ruska, duidelijk favoriet bij het Haagse publiek, maakte korte metten met Valentin Goetsoe. De Amsterdammer, bij Geesinks dojo weg wegens vele, gevoels matige redenen, scoorde al snel een vol punt door een beenworp. Die zege, behaald voor 1500 enthousiaste toeschouwers, was vooral te danken aan de strijdlust die de judoka's in de lichtere gewichtsklassen aan de dag legden. Een verbeten strijdende Jonkman had tegen Roin Magaltadze, dinsdag in Utrecht tij dens de eerste ontmoeting nog goed voor twee zeges, met verwurging het eerste punt behaald. De verwurging van Jonk man was zo sterk, dat het enkele minuten duurde voor de Rus overeind kon komen. Coach Anton Geesink bleef onverstoorbaar op een stoel aan de rand van de mat met aan zijn voeten een steeds aanwij zingen roepende Ruska. De uitslagen van de partijen zijn: licht gewicht: Martoploski (Rusl) wint van Gie- telink (Ned) op beslissing Sergei Soeslin (Rusl) wint van Van der Molen (Ned) door Ippon. Half middengewicht: Jonkman (Ned) wint van Magaltadze (Rusl) door ippon, middengewicht: Poglajen (Ned) wont van Bortsjasvili (Rusl) op beslissing. Kotik (Rusl) wint van Jan Snijders (Ned) op beslissing. Halfzwaargewicht: Peter Snijders (Ned) wint van Aslanides (Rus) door waza-ari Eugster (Ned) wint van Kasjabrisjvili (Rusl) door waza-ari. Zwaargewicht: Ruska (Ned) wint van Goetsoe (Rusl) door ippon Evelens (Ned) wint van Soevnin (Rusl) door waza-ari. De tournee van de Russische judoploeg is zondagavond in de Amsterdam Rai be sloten. Het Nederlandse team, won op nieuw, de uitslag was 4-2. De overwinning van Peter Snijders op Kasjabrisjvili was van uitstekende kwali teit. Met een bliksemsnel ingezette acht ste heupworp legde hij zijn tegenstander in de laatste minuut tegen de mat. De Rus Soevnin, die zaterdag door Eveleens was verslagen, stond in Amsterdam tegenover Ruska. Soevnin is de strijd met de we reldkampioen zoveel mogelijk uit de weg gegaan en daarmee voorkwam hij een ne derlaag. De uitslagen: lichtgewicht: Soeslin wint van Gietelink, Lozitski wint van Van der Molen., half middengewicht: Jonkman wint van Magaltadze., middengewicht: Poglaen wint van Kotik, Jan Snijders on beslist met Bortsjajsvili., half zwaarge wicht: Peter Snijders wint van Kasjabrisj vili, Eugster wint van Aslanides, zwaar gewicht: Ruska onbeslist tegen Soevnin, Eveleens onbeslist met Goetsoe. lopen. De Stichtse kwam door Theo van Vroonhoven en Frank Zweerts op 0-2. In de tweede helft was Mick de Wijs de maker van het HHIJC-tegenpunt. BMHC en Amsterdam speelden een vrij gelijkopgaande wedstrijd. De aanval van de bezoekers was niette min verrassender en daardoor gevaarlij ker. Dat bleek na acht minuten toen Frans Spits doorbrak en in laatste in stantie de uitgelopen doelman Roderik Janssen omspeelde. Rust 0-1. BMHC werk te wel ijverig maar als men in de cirkel doordrong ontbrak het juiste schot. Hal verwege de tweede helft vergrootte Pol stra voor Amsterdam de voorsprong, uit een strafcorner, die om niet geheel dui delijke reden was toegekend, 0-2. Overi gens verdienden de Amsterdammers de overwinning door hun betere spel volko men. Kampong 12 22 HDM 12 12 SCHC 11 16 HIC 12 9 Laren 12 15 Hilversum 13 9 Amsterdam 12 14 BMHC 13 7 HGC 12 13 HHIJC 13 5 ANTWERPEN. Rik van Looy zal samen met Peter Post en Fritz Pfennin- ger een ploeg vormen in de zesdaagse van Antwerpen, die van 23 tot 29 februari wordt gehouden. Van Looy heeft zondag het contract getekend dat hem aan de Nederlander en Zwitser bindt. ANTWERPEN. De Nederlandse we reldkampioen achtervolging bij de ama teurs, de onlangs professional geworden Gert Bongers, reed zondag in Antwerpen voor de tweede maal dit seizoen tegen de sterke Engelse achtervolger Hugh Por ter. Het werd weer een nederlaag voor Bongers, die de vijf km. aflegde in 6 minuten en 9.6 sec. Hugh Portér liet een uitstekende tijd van 6.01.6 voor zich afdrukken. (Van onze korfbalmedewerker) HAARLEM. De spanning in de microkorfbal competitie '67/'68 heeft tot de laatste wedstrijdzondag voortgeduurd. Op deze zondag werden namelijk de kam pioenen en de degradanten bekend. Blauw Wit legde in afdeling A, beslag op de kampioenstitel door een 7-5 zege op Ar chipel. Die Haghe moet ondanks zijn ge lijke spel tegen H.K.V. (5-5), degraderen. Beslissend was een slechter doelgemid- delde dan Spangen. Deze ploeg kwam ver rassend goed voor de dag in zijn wed strijd tegen Archipel, dat met 17-16 won. In de B-afdeling leden in de afgelopen week de koplopers beide een nederlaag. Westerkwartier verloor met 5-3 van HKV en Luto, dat dezer dagen zijn gouden jubileum herdacht, versloeg Ons Eiber nest met 11-8. De beslissende wedstrijd Ons Eibernest-Westerkwartier eindigde in 11-11 en de Hagenaars legden door een beter doelgemiddelde (1,43-1,41) beslag op de kampioenstitel. Voorts won Luto met 10-7 van H.K.V., dat op zijn beurt met 11-10 van Samos won. Swift, dat reeds gedegradeerd was, be haalde in zijn laatste wedstrijd tegen Wordt Kwiek zijn eerste winstpunt (4-4). Voor een stampvolle sporthal aan de van Steenwijklaan in Den Haag hebben Ons Eibernest en Westerkwartier een zeer DEURNE. Brabo, een week tevoren in Den Haag nog kansloos verslagen, heeft Blokkeer gisteren aan de rand van een nederlaag gebracht. Opgezweept door 1500 luidruchtige Belgen presteerde Brabo bijna hetzelfde als Blokkeer vorig jaar tegen Dinamo Tirana: na een met groot verschil verloren uitwedstrijd door een zege in drie sets toch de volgende ronde van de strijd om de Europese beker be reiken. In de beslissende derde set, na anderhalf uur meer spannend en specta- enerverende wedstrijd gespeeld. De Am sterdammers hadden een voortreffelijke start en namen in enkele minuten door Siebenlist, Stoeltie en Klouwen een 3-0 voorsprong. De Hagenaars herstelden zich zeer snel en kwamen door Hans Pouw, Roel Evenblij (2x) en M. Wolda naast Wester kwartier (4-4). Doch bij rust hadden de bezoekers toch weer een voor sprong van 6-5. Na de rust kwam Wester kwartier door Stoeltie en Siebenlist (2x) op 9-5, Doch de mentaal zeer sterke Eibers liepen deze achterstand geheel in. Eerst scoorde Evenblij twee maal, waar na Tims en Wolda de stand op 9-9 brach ten. Westerkwartier was geheel aange slagen. De Eibers drukten door en kwamen op 11-9. Maar Siebenlist redde de situatie voor de Amsterdammers door de stand op 11-11 te brengen. En had Klouwen niet in de allerlaatste seconde een strafworp gemist dan was het kam pioenschap nog in Amsterdam terecht ge komen. Ditzelfde Westerkwartier verloor deze week vrij onverwacht van H.K.V. dat in Oele (3x) een topscorer had. Blauw Wit heeft in de wedstrijd tegen Archipel zijn kampioenstitel vooral te danken aan het zeer goede spel van Jan Wals, die vier maal scoorde. Archipel had pech dat van Eekelen bij de stand 6-4 twee strafworpen miste. De Blauw Wit ters wonnen uiteindelijk verdiend met 7-5. Constandse bedreigt hier de Brabao. spelers Nicolau en Huybrecht. Op de achtergrond Kranenburg. culair dan mooi volleybal, schoot de ploeg van John Goddaert echter te kort en kon Blokkeer zijn plaats in de kwartfinales veilig stellen. Twee strategen van bijzondere klasse beheersten het duel: de 33-jarige Roe meense oud-international Horace Nicolau en de 29-jarige Joop Tinkhof. In de eerste twee sets vervulde Nicolau een glansrol waar hij in Den Haag nauwelijks aan toe was gekomen. De Roemeen verdeelde het spel op sublieme wijze, stelde Hugo Huybrechts in staat tot prestaties die in Nederland van hem nog nooit zijn ge zien en bleek tenslotte zelf een smasher waartegen Blokkeer geen verweer had. Het blok van de Hagenaars vertoonde vele gaten en de verdediging in het achterveld werd herhaaldelijk uit positie gespeeld, hetgeen zijn invloed op het aanvalsspel niet miste. De set ups misten veelal de goede richting, zodat ook de smashkracht van de met een dijbeenblessure sukkelen de Jacques de Vink en Frank Constandse voor de Belgen allesbehalve „pijnlijk" werd. Het spel van Blokkeer werd na het ver lies van de eerste en tweede set (beide 13-15) steeds nerveuzer. Toen echter greep Joop Tinkhof in. Toen de strijd al anderhalf uur had geduurd rafelde Tink hof nog steeds heeft hij een formida bele sprongkracht de verdediging van de Belgen uiteen, voorzag zijn ploegge noten van zuivere set ups en redde waar te redden viel. De setzege was 15-11. De vierde en vijfde set degradeerden tot „verplichte figuren" (15-10, 15-8). Op de Limbra-weide, een circuit te El- sendorp bij Gemert heeft Nederland de 12-de motorcross-interlandwedstrijd te gen België royaal gewonnen. In de klas se tot 500 cc namen Jo Lammers en Pierre Karsmakers het leeuwenduel der punten voor hun rekening. In de tweede manche bewees de Belg Roger Decos- ter door beide Nederlanders na vinnige strijd te verslaan zijn klasse. In de eer ste serie had Decoster echter al te veel punten verspeeld. In de klasse der kwartliters stak Frans Sigmans met zijn nieuwe Husqvaran met kop en schouders boven de concurren tie uit. Hij won beide manches glansrijk. Harry Driessen kon, weliswaar op gro te afstand, blijven volgen. In de klasse der zijspannen kwamen onze zuiderburen er helemaal niet aan te pas. De nationale kampioen Jan ten Thije en Maup de Haas lieten de Belg Muijts ver achter zich. Evenals H.K.V. zorgde Luto deze week ook voor een verrassing. Ons Eibernest moest in Amsterdam een 11-8 nederlaag incasseren. Tot de rust, die met 6-6 aan brak, waren de ploegen nagenoeg gelijk waardig en dit bleef zo tot ca. 20 min. in de 2de helft. Luto nam toen onder andere door J. Klomp met 9-7 de leiding, hetgeen de basis werd tot de 11-8 zege. Jan Souverein scoorde 3 maal, waarvan 2 uit een strafworp, terwijl hij voorts 2 strafworpen onbenut liet. Afd. A.: Afd. B: Blauw Wit 12 24 Ons Eibern. 12 19 Archipel 12 20 Westerkw. 12 19 Rohda 12 13 Luto 12 17 Deetos 12 10 H.K.V. 12 12 A.K.C. 12 7 Samos 11 10 Spangen 12 5 Wordt Kw. 11 4 Die Haghe 12 5 Swift 12 1 HANDBAL. Titelhouder VFL Gummers- bach heeft zaterdag in Boekarest de eer ste ontmoeting met Steaua Boekarest in de kwartfinales van het toernooi om de Europese handbalbeker voor landkampi- oenen verloren. De Roemenen, die bij rust met 7-3 leidden, zegevierden met 15-9 over de Duitsers. BOKSEN. De Aubaanse profbokser Su gar Boy Nando heeft in Abidjan verloren van de Fransman Joseph Gonzales. In de zesde ronde sloeg de Franse zwaar- welter zijn tegenstander knock out. Het gevecht was afgesloten op tien ronden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 14