VANCE ACTIEF IN SEOEL President Park gaat met Johnson praten Amerikanen willen geen oorlog met Noord-Korea Heroïnesmokkelaars aangehouden Israel stelt buurlanden onderhandelingen voor KNIPSELKRANT AMERIKA, I! Geen oplossing in zicht in België Brandt: „Verbod NPD denkbaar" Memorandum van Russen over Groenland-affaire Duitse deserteurs naar Zweden Naakt bracht geen droge boterham op Aref's afscheid van De Caulle ramm MAANDAG 12 FEBRUARI 1968 „Guardian": Nigeria en Biafra voeren geheim gesprek in Londen COLOGNE Valentijndag dag der kleine attenties- overal - voor iedereen. Waarom? Gewoon zo maar, de gelegenheid van het jaar om eens iets terug te doen. Vietnam Illusie Pat Weg terug Generaal Aref, president van Irak, heeft afscheid genomen van presi dent De Gaulle na een bezoek van drie dagen aan Frankrijk. De twee staatshoofden lopen hier in de tui nen van het Elysée langs een ere wacht. Tijdens de besprekingen hebben beiden verklaard dat er geen oplossing kan komen voor de crisis in het Midden-Oosten voor Israel de veroverde gebieden ver laat. (Van onze correspondent) BRUSSEL. Het weekeinde heeft wei nig nieuws gebracht inzake een moge lijke oplossing van de Belgische kabinets crisis. Koning Boudewijn heeft de zondag rustig op het kasteel Laken doorgebracht en eerst vandaag hervat hij zijn consul taties. Zaterdags en zondags zijn er in België meestal nogal wat bijeenkomsten van po litieke groeperingen, studiegroepen en de gelijke en daarbij is natuurlijk over de kabinetscrisis gesproken. Maar er zijn weinig nieuwe gezichtspunten geopend. Zaterdag is de katholieke oud-minister president Gaston Eyskens, wiens regering in maart 1962 aftrad, ten tonele versche nen. Hij heeft het gehad over een nog vrij vaag plan voor de Leuvense uni versiteit. Zijn plan dat in twaalf punten is sa mengevat komt er op neer dat het Frans talige deel van de Leuvense universiteit naar Wallonië zou worden overgebracht, maar dat daarbij uitzonderingen zouden kunnen worden gemaakt voor de theolo gische faculteiten en sommige afdelingen „van internationale betekenis". Gezien 't gezag waarover de heer Eyskens altijd nog in CVP-kringen beschikt, zou „zijn plan" misschien de basis voor een com promis inhouden. STOCKHOLM. West-Duitslands mi nister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt acht een verbod van de neo-na- zistische N.P.D. denkbaar. De bewinds man vertelde ons dat zaterdag tijdens een persconferentie in Stockholm. We hadden er hem naar gevraagd naar aanleiding van het feit dat zich in het Zweedse kamp van buitenlandse militai re deserteurs (Amerikanen, Zuidafrika nen en een Israëliër (nu ook drie West- duitse soldaten hebben gemeld. Zij wa ren naar Stockholm gevlucht omdat, naar hun zeggen, oud-nazi-officieren in het Westduitse leger domineren, Velen van die officieren zouden lid van de N.P.D. zijn. Het doel van Willy Brandts bezoek was het in ontvangst nemen van een dertien tal kisten, waarin zich het archief be vindt van de Sociaal-Democratische Par tij over de periode vóór de tweede wereldoorlog. De kisten zijn na negenen twintig jaar ontdekt in de kelders van de Zweedse federatie van vakbonden en worden beschouwd als een zeldzaam heid op sociaal, democratisch, historisch en cultureel gebied. In 1939 werdén de ze kisten met archiefmateriaal vanuit Praag naar Kopenhagen verzonden, waar na de reis in Stockholm eindigde in de vergetelheid. MOSKOU (DPA). In verband met het neerstorten van een Amerikaanse bommenwerper met vier kernbommen op Groenland heeft de regering van de Sovjet-Unie aan de Amerikaanse regering een memorandum doen toekomen, waar in wordt gewezen op „gevaarlijke en zelfs uitdagende vluchten van Ameri kaanse bommenwerpers met kernwapens aan boord, in het bijzonder in de nabij heid van de grenzen van de Sovjet-Unie" Vanuit zuiver militair standpunt uit zijn dergelijke vluchten zinloos. Ze kun nen maar een doel hebben, namelijk om de internationale spanning te vergroten, zonder rekening te houden met de gevol gen met betrekking tot de veiligheid van de volken en het lot van de mensheid", aldus het memorandum. STOCKHOLM. Drie Westduitse sol daten zijn naar Zweden gedeserteerd. Zij hebben verklaard niet te willen dienen in een leger, dat geleid wordt door oude nazi-officieren, die het Westduitse offi cierskorps overheersen, zo meldt het Stockholmse avondblad „Aftonbladet". LONDEN (Reuter). Volgens het Britse dagblad „The Guardian" zijn in Londen al zes weken geheime onderhan delingen aan de gang over een „staakt- het-vuren" in Nigeria waar een burger oorlog woedt sedert Oost-Nigeria zich in mei 1967 als de onafhankelijke staat Bia fra afscheidde. Vorige week kwamen volgens het blad vertegenwoordigers van het centrale be wind in Lagos en Biafra naar Londen. SEOEL (AP, Reuter) De Amerikaanse presidentiële gezant Cyrus Vance voert in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel bespre kingen met Amerikaanse en Zuidkoreaanse functionarissen over de crisis rond het Amerikaanse spionageschip Pueblo". Hij heeft onder meer al een ontmoeting gehad met de Zuidkoreaanse president Chung Hee Park, waarschijnlijk om de gemoede ren in de Zuidkoreaanse regering, die ont stemd is over het unilaterale Amerikaans- Noordkoreaanse overleg in Panmoenjon, wat te sussen. In Seoel wordt aangenomen dat president Park binnenkort naar Wash ington zal gaan om met president Johnson te spreken. Het Zuidkoreaanse ministerie van Defen sie heeft inmiddels de militaire dienstplicht uitgebreid van 30 tot 36 maanden. De Amerikanen zijn tegen een gezamen lijke oorlog van de Verenigde Staten en Zuid-Korea tegen Noord-Korea naar aan leiding van de aanhouding van het Ameri kaanse afluisterschip „Pueblo" en zijn be manning door de Noordkoreaanse marine. Uit een begin deze maand ingesteld opi nie-onderzoek is gebleken dat de verhou ding meer dan twee tegen een is. Een ruime meerderheid der ondervraagden verwierp de gedachte van Amerikaanse bombarde menten op een Noordkoreaanse stad als vergeldingsmaatregel. Drieënzeventig per cent verklaarde over het algemeen akkoord te gaan met de operaties van het Ameri kaanse spionageschip. Zij waren voor vrij lating van Noordkoreaanse gevangenen als steun bij de onderhandelingen over de te ruggave van de Pueblo-bemanning. Catalina Munoz (links) en Rafala Munoz uit Spanje (Barce I in Chicago vastgehouden op beschuldiging 22 pond heroïne lona) en Antonio de la Cruz (rechts) uit Marseille worden in de Verenigde Staten te hebben gesmokkeld. De waarde is tien miljoen dollar. ADVERTENTIE WEESVAIfinW MET 4711 4711 echte eau de cologne f.2.50 EAU DE JERUZALEM (Reuter AP- AFP) Is rael heeft z'n Arabische buurlanden voor gesteld de impasse in het Midden-Oosten te doorbreken met „serieuze onderhande lingen" over de grenzen. Minister van Buitenlandse Zaken Eban verklaarde op een bijeenkomst van zionistische vrouwen dat de huidige bestandlijnen niet het doel van Israel zijn maar een „tijdelijk hulp middel". „Wij streven niet naar een bestand met een bezettingsregiem, maar naar een nieuw vredesakkoord met vastgestelde en veilige grenzen", zei de minister, die elke gedachte verwierp dat Israel zich van de bestandlinies zou terugtrekken zonder dat een dergelijk akkoord tot stand was geko men. Israëlische en Jordaanse eenheden heb ben zondag voor de tweede maal in drie dagen elkaar beschoten over de Jordaan. Een Jordaanse militaire woordvoerder heeft verklaard dat vijf Israëlische solda ten zijn gesneuveld. Aan Jordaanse zijde viel één gewonde. CONRAD105 ANGEL CS TIMES Vietnam en Korea zijn slagwoor den voor de internationale situatie. Een derde woord, „Groenland", duikt ook nog regelmatig op in de commentaren. Dit naar aanleiding van het neerstorten van een bommenwerper met vier H-bom- men. Zo schreef de PIONERSKAJA PRAVDA: „De Amerikaanse krijgsmacht speelt niet voor de eerste keer met de atoom- dood. De laatste tien jaar zijn er vijf tien catastrofes met kernwapens ge beurd. Dit keer was het Groenland, volgende keer kan het een ander land zijn. Daarom komen uit vele landen de protesten: „Yankee, keer terug naar huis! De mensen van de narde willen niet dat hun vredeswerk wordt verstoord". NEUES DEUTSCHLAND vroeg zich af: Waar stort de volgende B-52 neer? In de Springerpers werd gezegd: „Laten wij niet vergeten dat de Amerikanen dit doen om de vrede in de wereld te bewaren. De Denen moe ten inzien dat de atoombedreiging van hun territorium in hun eigen belang is". Waarop NEUES DEUTSCHLAND weer stelde: „Deze in nazi-jargon geschreven zin nen zijn typerend voor de houding van Bonn". Vietnam leidt iedere dag tot stort vloeden van commentaren. Een kleine selectie, te beginnen met het Ipaanse YA: „Suggesties van een tweede Dien Bien Phu zijn overdreven. Noord-Viet- nams Giap wenst en heeft belang bij een hernieuwd prestige voor het uur van de onderhandelingen". De SUNDAY EXPRESS: „De Amerikanen in Vietnam ver dedigen de beschaving. Zij bescher men de Britse belangen en de levens van mannen en vrouwen van Britse afkomst. Zij verdienen de onvoor waardelijke steun van Groot.Brittan- nië". De FRANKFURTER ALLGEMEINE: „Dit wordt geen Dien Bien Phu. Hoewel de Amerikaanse troepen plaatselijk zijn teruggeslagen, zullen zij nooit een strategische nederlaag op het slagveld lijden". AL ARIDA (Beiroet): „De aanvallen van de Vietcong moeten een les zijn voor de Arabieren, want ons geloof in Palestina is niet kleiner dan dat van de Vietcong in Vietnam". INFORMATION (Stockholm): „De aanval op de Amerikaanse am bassade heeft de laatste overblijfselen vernietigd van de illusie dat de Ver enigde Staten slechts in Vietnam zijn om een bedreigd klein land in zijn strijd voor vrijheid te helpen". En AFTONBLADET (Stockholm) zegt dat de Amerikanen nu zelfs hun eigen ambassade niet kunnen bescher men in een land, waar zij menen zo'n grote steun van de bevolking te ge nieten. Het Hongaarse blad MAGYAR NEM- ZET wijst op een politiek verschijnsel: „Waar de vrijheidsstrijders verschij nen ontstaan onmiddellijk verschillen de democratische, patriottische organi saties". En NEPSZABADSAG, eveneens uit Hongarije, constateert: „Een van de conclusies is: mdanks de snelle escalatie bereiken de Ameri kanen hun doel niet. De aanval was niet voorstelbaar geweest, als zij niet was doorgevoerd door mensen, die vast aan hun politieke doeleinden geloven en voor deze doelen tot alle offers be reid zijn". De NEW YORK TIMES zegt dat zo wel politiek als militair „pat" de on vermijdelijke uitkomst van de strijd is. Het Franse socialistische blad LE POPULAIRE zegt dat de Amerikanen nooit een nederlaag zullen accepteren zoals de Fransen hebben gedaan. Daar om moeten de pacifisten de tegenstan ders niet ophitsen maar naar onder handelingen streven. "WE ARE WAITING FOR A SIGNAL FROM HANOI Johnson: „We wachten op een sein van Hanoi". (Uit de Los Angeles Times). De Britse GUARDIAN zegt: „Op een dag het is onvermijdelijk zullen de Verenigde Staten Azië moeten verlaten, juist zoals de Brit ten. Maar Amerika heeft nog de tijd om te kiezen tussen terugtrekken in het gezicht van de vijand (zoals de Fransen) of terugkeren als de Britten, uit het huis van een vriend". De Japanse bladen A SAHI en YO- MIURI hebben gesteld dat de Viet cong weer meer vertrouwen krijgt van het Vietnamese volk. En misschien is het in dit geval aardig te besluiten met een citaat van Mao Tse Toeng, ons toegezonden door de Chinese ambas sade: „Om hun doeleinden van agressie en in slavernij brengen van de volken van alle landen te verwezenlijken, hebben de Amerikaanse imperialisten spanning geschapen in alle delen van de wereld. Zij berekenen dat zij altijd van een gespannen situatie zullen pro fiteren, maar in feite heeft de span ning, die door de Verenigde Staten is gecreëerd, geleid tot het tegenover gestelde van wat zij wensen. Zij is juist dienstig voor de mobilisatie van de volken der wereld tegen de Ameri kaanse agressoren". De Jordaniërs hebben vijf Israëlische tanks vernietigd. Verder zouden volgens Jordaanse legerwoordvoerders twee half- rupsvoertuigen en zeven observatieposten zijn vernietigd. Bij een vuurgevecht op de westelijke oever van de Jordaan heeft een Israëli sche veiligheidspatrouille drie gewapende Arabieren doodgeschoten. Israëlische vei ligheidsofficieren verklaarden dat twee van de Arabieren bekend stonden als ge harde saboteurs van de „Al Fatah"-orga- nisatie. De Egyptische autoriteiten hebben een spionagenet ondekt, dat van Marseille uit werd geleid door speciale Israëlische diensten, zo meldt het Egyptische blad „Al Achram". (Van onze correspondent) BONN. De eerste Duitse naaktstudio voor iedereen is vorige week failliet ge gaan. Vorig jaar pas was het etablisse ment in West-Berlijn geopend. Acht goed gebouwde jonge dames kleedden zich er iedere avond geheel uit om zich te laten fotograferen door klanten. Voor niet meer dan vijf mark per avond later voor tien mark konden foto-enthousiasten hier proberen met „Playboy" te concurreren en als zij zelf geen fototoestel hadden konden ze er in de zaak een lenen. Deze apparaten had den bovendien nog het voordeel dat het resultaat van het artistieke kunnen bin nen een minuut kant en klaar tevoor schijn kwam. Sinds januari van het vorig jaar ston den de acht jongedames van vier uur 's middags tot een uur 's nachts gereed om aan de fotografische wensen van de bezoekers te voldoen. Maar de laatste tijd waren er nog maar drie a. vier bezoekers per avond en van deze magere opbrengst konden noch de dames noch de eigenaar bestaan. De studio is nu dan ook voor. goed gesloten. Brand. Achttien mensen kwamen om het leven en acht werden gewond, bij een brand in een flat van vijf verdiepingen in Hongkong. Verongelukt. Een hefschroefvliegtuig van de Deense luchtmacht is ter hoogte van Jutland in zee gestort. De vijf be manningsleden kwamen om het leven. Verwoerd-onderscheiding. De Zuidafri- kaanse chirurg professor Barnard, die bekend is door twee harttransplantaties heeft hiervoor de Hendrik Verwoerd on derscheiding gekregen. Aanslagen. Op de Zuidkoreaanse am bassade in Buenos Aires is een bom aanslag gepleegd nadat de Amerikaan se ambassade tevoren met mitrailleurs was beschoten door lieden, die de Ar gentijnse politie als communistische terroristen heeft gebrandmerkt. „Debray-II". Na Regis Debray is een tweede baardige Fransman student in de filosofie, in Bolivia gearresteerd Het is Henri Vial, die op 20 januari op verdenking van ondermijnende activi teit in Riberalta, in het uiterste noor den van Bolivia, gevangen werd geno men.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3