Ook Theater Terzijde kan niet zonder toneelschrijver IN DE VISHAL EN OP ZEE IR. G. W. VAN STEIN CALLENFELS BIJ HOOGOVENS GEHULDIGD JAN DE BOER 2.50 0.99 1.65 0.98 0.49 0.25 L e GOED BEDOELD „FIESTA" TOONT AAN: Belgisch jachtje overvaren 25 jaar speuren en ontwikkelen Duikers bij wrak van de Urk 91 Snelle hulp voor Duitse coaster Havenberichten KOOPJES HALEN BIJ MAANDAG 12 FEBRUARI 1968 Eerlijk Ontglipt Toewijding Simon Koster RUND- en VARKENSGEHAKT 500 gram 1.50 - kilo DOORREGEN VARKENSLAPPEN 500 gram EXTRA MAGERE DOORREGEN VARKENSLAPPEN500 gram 5 SLAVINKEN 250 gram PORK om te bakken of voor de boterham MAGERE PAARDELAPPEN 500 gram 1.65 200 gram pikant gekruide BLOEDWORST Iedere dag VERSE NASI met extra veel vlees. 1 yK Probeert u het eens - 500 gram De heerlijke, rijke warmte van Syntraciet is niet met andere te vergelijken. Het mag vriezen dat het kraakt, met voldoende Syntraciet in huis koestert deze warmte u, zolang de winter duurt. Brandschoon, levend vuur, vlug aan, dus warmte in een wip. is een voortreffelijke vaste brandstof van hoge constante kwaliteit, gemaakt van zuivere antraciet, maar..goedkoper. Alleen Syntraciet is een produkt van Staatsmijnen/DSM. Zorg dat u de komende maanden voldoende van deze warmte in huis hebt. Bestel 't nog vandaag. s -ï (Van onze toneelcriticus) AMSTERDAM. De door Anne-Marie Prins geleide, experimentele toneelgroep Theater Terzijde is al een paar jaar ijve rig aan het zoeken naar nieuwe theatrale mogelijkheden, en zoekt nog maar ver der. Gelukkig. „Wie weet is het volgend jaar helemaal anders", dat is een gezond standpunt, want het toont aan dat men niet pretendeert „het" nu al gevonden te hebben. Hetgeen ook klopt met de werke lijke stand van zaken. In het eerbiedwaardige Amsterdamse grachtenhuis Felix Meritis, waar twee eeuwen geleden plechtstatige rederijkers zich op hün manier kunstzinnig uitleef den, heeft Theater Terzijde de laatste dagen zijn nieuwste produktie „Fiesta", laten zien. Het is geen toneelstuk, geen toneelvoorstelling in de gebruikelijke zin maar een „spektakel", waarvan de aan kondigingen niet helemaa1 ten onrechte in een circusachtige stijl zijn gehouden. In de opzet zitten dan ook elementen die be wust aan het circus zijn ontleend. Maar in hoofdzaak is die opzet natuurlijk heel anders geaard, want Theater Terzijde is in sterke mate sociaal geëngageerd; het wil „kritisch theater" produceren en die kritiek is in „Fiesta" speciaal gericht op Spanje, het Spanje van Franco, en op hetgeen het programma noemt „de ver- dinging van de mens" onder fascistische invloeden in Spanje en elders. Deze bedoeling is ongetwijfeld respec tabel en men kan niet twijfelen aan de eerlijke overtuiging waarmee de groep haar tracht te realiseren. Ze heeft zich daarbij nu grotendeels losgemaakt van het „feiten-theater" dat zich bepaalt tot het dramatisch verwerken van documentair materiaal. Anne Marie Prins is uitgegaan van de visionnaire schrikbeelden van Jeroen Bosch; zij heeft daarin plastische uitbeeldingsmogelijkheden gezien voor de verschrikkingen die haar als eindresultaat van het fascistische regeringssysteem voor ogen stonden. Maandenlang heeft zij met haar medewerkers (Vooral de schilder Walter Barten, de musicus Willem Breu- ker en de ontwerpster Ellen Uitzinger) gewerkt aan de concretisering van dit denbeeld. En dit heeft tenslotte geleid tot een vormgeving, waarvan sommige on derdelen hoogst origineel zijn terwijl an dere herinneren aan soortgelijke pogin gen in de lang-voorbije periode van het expressionisme en nog weer andere duide lijk in het experiment zijn blijven steken. Maar vooral jammer is het, dat in de loop van de voorbereidingstijd het eigen lijke doel van het „spektakel" aan de makers is ontglipt. Wat er tenslotte uit hun handen kwamen is een vertoning die voor de meeste toeschouwers niet of nau welijks te begrijpen is tenzij vooraf het 80 bladzijden dikke (fraai en kostbaar uitgevoerde) programmaboek met begin selverklaring hebben doorgewerkt. En dat is dubbel erg voor een groep die zich pri mair een sociale taak heeft gesteld en streeft naar een meer kritische sociale bewustwording van de toeschouwers, zo dat deze „de werkelijkheid van het the ater op de een of andere manier kunnen gebruiken buiten het theatergebouw". Ik vrees dat zij met de vage symbolen en abstracties, die hun in „Fiesta" worden voorgezet, juist in dat opzicht helemaal niets kunnen beginnen. Aan het eind van een avond, die een aantal boeiende maar ook heel wat langdradige en alleen-maar- lawaaierige momenten bevat, hebben zij hoogstwaarschijnlijk noch emotioneel noch verstandelijk iets over Spanje of over het fascisme ervaren wat ze niet al eerder wisten. En evenmin zal hun afkeer van het Franco-regime of hun oppositie tegen „bepaalde maatschappelijke processen en mechanismen" erdoor zijn versterkt Dit te constateren betekent uiteraard geen afwijzing van wat Theater Terzijde te zeggen heeft, maar wel kritiek op de „Fiesta", een produktie van Theater Terzijde. Script: Anne Marie Prins, Willem Breuker, Walter Barten. Joop Valstar, Ellen Uitzinger. Algehele lei ding: Anne Marie Prins. Decors: Wal ter Barten. Muziek: Willem Breuker. Kostuums: Ellen Uitzinger. wijze waaróp het dat zegt. Volgens ge noemd programmaboek klampen sommi ge critici zich graag vast aan vorm-as- pecten „wanneer de inhoud hun ongele gen komt". Dat is mogelijk, maar men kan het ook betreuren dat die inhoud on voldoende tot zijn recht komt juist door een gebrekkige, onduidelijke of al te in gewikkelde vormgeving. En daaraan lijdt Theater Terzijde in ernstige mate. Er zit in de vertoningen nu ook weer bij „Fiesta" geen strakke lijn, geen duidelijke functionele opzet. Omdat de groep de functie van de toneelschrijver schromelijk miskent, meent ze hem te kunnen vervangen door het bedenken en bespreken van ideeën in groepsverband. Al zoekend, proberend en verwerpend, komt men daardoor bijna onvermijdelijk op dwaalwegen, en tenslotte ontstaat er een vertoning waarin van het uitgangs punt vrijwel niets is overgebleven en door intellectualistisch abstraheren een ver ward en verwarrend eindresultaat is ont staan. Hoewel het juist om dat uitgangs punt toch eigenlijk was begonnen. Het ontbreekt mij niet aan waardering voor het ideële streven van Theater Ter zijde, noch voor de grote toewijding en discipline waarmee er wordt gewerkt. Maar als de groep blijft vasthouden aan de collectieve „doe-het-zelf'-methode voor het ontwerpen van haar vertoningen en 't schrijven van de teksten, zal ze vermoe delijk nooit een groter publiek bereiken, dan het huidige handjevol sympathise rende intellectuelen. En daarnaar moet ze gezien haar beginselverklaring, toch be paald streven. „De schrijver je kunt hem niet mis sen, geen dag". Dat wisten de oude Grie ken al en dat zal Anne Marie Prins op den duur ook wel gaan inzien. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Maandagmorgen zijn in IJmuiden door 92 vaartuigen aangevoerd: 11.452 kisten vis, 33.000 kilogram tong en 4.930 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 380 kisten schelvis, 195 kleine kisten schelvis, 1.850 wijting, 2.440 kleine kisten wijting, 2.170 gul en kabeljauw, 1.330 koolvis, 182 kleine kisten haring, 12 kleine kisten makreel, 10 heek, 69 kleine kisten heek, 4.200 scjiol, 52 tarbot en 360 varia. Prijzen, per kilogram in guldens: heil bot 6,606,10, tarbot 8,907,80, grote tong 4,043,86, grootmiddel tong 4,i0 3,95, kleinmiddel tong 5,154,89, tong I 6,39—5,96, tong II 5,94—5,82. Per 125 kilogram: grote en middel kabeljauw 8060, grote koolvis 11492, middel koolvis 6354. Per tien stuks: grote kabeljauw 78—53, middel kabeljauw 3528. Per 50 kilogram: grote schelvis 5040, middel schelvis 4436, kleinmiddel schelvis 5636, schelvis I 4034, schel vis II 4225, kabeljauw I 2717, kabel- Op de Westerschelde nabij Bath is zon dagavond het Belgische motor jacht je „Pija" door een niet geïdentificeerd schip overvaren. Het scheepje zonk. De vijf opvarenden werden door een passerend schip opgepikt en aan wal gezet vanwaar zij naar een ziekenhuis in Antwerpen zijn vervoerd. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Ir. G. W. van Stein Cal- lenfels uit Santpoort, directeur van de af deling speurwerk en ontwikkeling bij Hoogovens, is 25 jaar in dienst van het bedrijf. De jubilaris is maandagmiddag gehuldigd door de raad van bestuur, bij monde van ir. A. Drijver (voorzitter), die hem tevens het ere-insigne de zeester met robijn opspeldde. Tijdens een informele bijeenkomst in het centraal laboratorium werd ir. Van Stein Callenfels toegesproken door ir. W. Visser chef van de afdeling chemisch be- drijfsonderzoek, arbeids- en milieuhygiëne De heer J. van Swigchem voerde het woord namens de raad van overleg van het centraal laboratorium Voorts sprak dr. J. H. van der Veen, onderdirecteur kwaliteit, de jubilaris toe. Ir. G. W. van Stein Callenfels is gebo ren in Dussen (Brabant). Hij doorliep het Ir. G. W. van Stein Callenfels IJMUIDEN Planetenweg 78 SANTPOORT Broekbergenlaan 48 VELSEN-NOORD Wijkerstraatweg 228 BEVERWIJK Breestraat 154 - Wijkerbaan 17 - Torenstraat 9 HEEMSKERK Van Coevenhovenstraat 13 gymnasium in Tiel en startte daarna in Delft zijn studie natuurkunde. Op 25-ja- rige leeftijd trad hij in dienst van Hoog ovens. Na een aantal jaren op de afde lingen metallurgie en warmtetechniek werd hij in 1955 hoofd van de afdeling laboratorium en research In 1965 werd ir. Van Stein Callenfels bevorderd tot onderdirecteur hoofd speur werk. Op 1 januari 1967 werd hij be noemd tot directeur speurwerk en ontwik keling. Ir. Van Stein Callenfels is lid van vele binnen- en buitenlandse vak- en studie groepen. Zo was hij in 1949 mede-oprich ter van „Internationaal Vlam Onderzoek". Hij is voorzitter van het „Combustion In stitute" dat zijn hoofdkantoor in Amerika heeft. Hij is curator van het Reactor Cen trum Nederland en bestuurslid van de Volksuniversiteit in Haarlem. Naast deze en nog vele andere bestuurs functies en lidmaatschappen houdt de heer Van Stein Callenfels, die zelf een goed pianist is, nog tijd over voor ei gen muziekbeoefening. Zijn belangstelling gaat voornamelijk uit naar kamermuziek. jauw II 2517, kabeljauw III 2117, koolvis I 2319, koolvis II 2115, grove schol 31—24, schol II 27—21, schol III 2617, schar 4833, bot 3,502,30, poon 6856, gestripte wijting 2417, dichte wijting 2712, haring 2019, tarbot 240182, griet 15080, schartong 27 24, kleine kreeft 6661. Scheveningen De aanvoer in Scheveningen bestond maandagmorgen uit: 150 kisten schelvis, 250 kleine kisten schelvis, 550 wijting, 200 kleine kisten wijting, 850 gul en kabeljauw, 50 koolvis, 2500 import haring, 800 schol, 350 stijve kabeljauwen en 16.000 kilogram tong. ZWOLLE Duikers hebben vastge steld dat het vrijdag ten noorden van Ameland door mijnenvegers van de mari ne gevonden wrak inderdaad dat van de Urker kotter UK 91, „De jonge Albert" is. Het ligt ongeveer op de plek, waar de kotter op woensdag 24 januari voor het laatst werd waargenomen. Zaterdag en zondag heeft de bemanning van de kotters UK-81, UK-87 en UK-1 naar stoffelijke overschotten gezocht. Duikers, die zij aan boord hadden, heb ben de stuurhut van het verongelukte schip geborgen. Vandaag zal een poging worden ondernomen in het achterschip te komen. Dat Urker schepen de zondag op zee doorbrengen is een zeer grote uitzonde ring. De Urkers willen echter zo mogelijk vóór Biddag woensdag 14 februari, de omgekomen bemanningsleden van de UK 91 te bergen. IJMUIDEN. De Duitse kustvaarder „Tasyca" is zondagmorgen onverwacht IJmuiden binnengelopen, nadat het schip, dat met stukgoederen op weg was van Bremen naar Spaanse havens, had ge meld dat er water in een van de olie tanks was geconstateerd. Duikers van Wijsmuller stelden in de nieuwe averijhaven een onderzoek in. Het bleek, dat er een lek was ontstaan bij een nagel. Dit was spoedig verholpen en enkele uren later kon de reis worden voortgezet. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Ali, van Teignemouth; Container Despatcher, Felixtowe; Hartwarden, Antwerpen, IJmuiden; Daghuid, Thameshaven; Tor Hollandia, Gothenburg; Am- stelstroom, Hull; H.K.S. De Hoop, Noordzee, IJmuiden; Clothilda-M, Seskaroe: Tor Anglia, Immingham; Rolf Behrmann, Londen; Hebe Nobel, Londen; Brittenburgh. Middlesborough; Drittura, Ipswich; Portslade, Cowes Roads; Ro- denkirchen, Karlshamn; Gaasterland, Fortaleza; Jans, Londen; Merrimac, Philadelphia: Parana- gua, Rotterdam; Els Teekman, Methil, IJmui den. Zaterdag vertrokken uit IJmuiden: Camina Bay, naar Gdynia; Arabert, Bremen; Maurice Delmas, Bremen; Fortuna, Bilbao, IJmuiden; Koberg, Bahrein; Dinah, Odense; Dobropolje, Murmansk; Waverstroom, AvonmouthJ Mare Liberum, Chesterfield; Manuela Prima, Jackson ville, IJmuiden; Jean-E, Londen; Gilliam Ever- ard, Leith; Claus, Londen, IJmuiden; Baltiysky- 26, Antwerpen; Aegir, Londen; Temar, Londen; Tor Hollandia, Immingham; Meeuw, Imming ham; Lissy Schulte, Hamburg; Heyshott, Ips wich; Urundi, Bremen; Maren Skou, Antwer pen; Lord Lloyd George, Savannah; Shoreham, Cork; Audry Johanna, Uddevalla. IJmuiden; Pantjaran Sinar, Hamburg; Tasmania, Bilbao; St. Herblain, Basse Indre, IJmuiden; Lone Ste vens, Gothenburg, IJmuiden. Zondag aangekomen te IJmuiden: Eiderhöft, van Norresundet; Hondsbosch, Londen, Zaan dam; Martha Friesecke, Ipswich; Atland, Mon rovia, IJmuiden; Ingrid-R, Antwerpen; Schie- borg, Antwerpen, IJmuiden; Rudolf Karstens, Stockholm; Albert-V, Swansea; Gazelle, Boston, Zaandam; Zeulenroda, Norresundet, Zaandam; Witmarsum, Bremen; Tasyca, Bremen, IJmui den; Stuttgart, Bremen; Willem Barendsz, Bre men, IJmuiden; Dania, Kopenhagen; Ilse-B, Bremen, IJmuiden; Nerlandia, Aarhus; Ida Teresa, Houston; Christa-T, Goeta; Wotan, Da- genham; Ruth Dieter, Köping; Shetland Trader, Swansea; Agbo, Le Havre; Zaankerk, Bremen; Lauwersborg, Teignemouth; Delta, Grange mouth; Gemma, Klaipeda; Olga Scheu, Udde valla, IJmuiden; Vliestroom, Leith; Rita Hoist, Hamburg; Ahrenshoop, Oxelösund, Beverwijk; Rattrayhead, Grangemouth; Lodz, Duinkerken. Zondag vertrokken uit IJmuiden: Corbrae, naar Silloth; Tor Anglia, Gothenburg; Horizon, Great Yarmouth; Insa-J, Solvesborg, IJmuiden; Hontestroom, Sheerness; Gosport, Newcastle; Helios-2, Kopenhagen, IJmuiden; Gerhard-K, Hamburg; Kinnaird Head, Barry; Container Despatcher, Bremerhaven; British Gunner, Isle of Grain; Rijnstrooni, Shoreham; Sagastate, Constanza; Amstelstroom, Hull; Willem Ba rendsz, Noordzee, IJmuiden; Mai Bente, Nor folk, IJmuiden: Tasyca, Cartagena, IJmuiden; Lappland, Rio de Janeiro, IJmuiden. Maandag aangekomen te IJmuiden: Hanna Ja cobs, van Duitburg, IJmuiden; Sotka, Manty- luoto; Agapi, Port Louis. Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan. MAASSLUIS. Van der Tak's Ber gingsbedrijf is erin geslaagd de op 29 december op de Zuiderpier in Hoek van Holland gestrande Noorse kustvaarder „Advance" te bergen. De „Advance" werd door een drijvende kraan van de pier getild en vervolgens door twee sleepboot jes in het water getrokken. Bij de ingang van Eurpoort is het schip voor een bo demonderzoek aan de grond gezet. SYNIRACIET SYNTRACIET 2 CD o c .2 a CD c <D E "O c ©PIB

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 4