BEVERWIJK wordt bakermat voor booreilanden in Noordzee Thriller van Veterman nog altijd boeiend BMW 1600 Briljant, goud en envelop voor Goof de Gelder ti Samenwerking vakcentrales Een wagen die zelfs kenners verbaast... AUTOMOBIELBEDRIJF MAARSCHALK AUTOMOBIELBEDRIJF R. P.VAN VUUREN 1 TERMINAL MET LUCHTHAVEN Diefjes op pad Fiets door vuur vernield DE WREKENDE GOD" Bejaarde vrouw bewusteloos in huis gevonden Veel moeite voor weinig geld Geld gestolen uit tasje Veertig jaar bij Hoogovens Tentoonstelling Galerie Boumans Met gestolen auto benzine ontvreemd VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND GRATIS LIGHTEN CONTROLE EN K0PLIGHTEN AFSTELLEN!! SI MC A MAANDAG 12 FEBRUARI 1968 5 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Beverwijk wordt de bakermat voor de booreilanden in de Noordzee. Op zeer korte termijn wordt namelijk begonnen met de bouw van een terminal, van waaruit de booreilanden worden bevoorraad. Dit gebeurt zowel per schip als per helikopter. Door het ingenieursbureau Dullink n.v. uit Voorburg, dat sinds enkele maanden is gevestigd aan de Parallelweg in Beverwijk, is voor het nieuwe project reeds een terrein gereserveerd van vijftien hectare. Dit terrein ligt aan het Zijkanaal A ten oosten van de Velsertunnel. Het terrein zal plaats bieden aan toeleverings bedrijven en dienen als opslagbasis voor materialen. Daarnaast zal er een helikopterveld worden aangelegd en een restaurant worden gebouwd. Veerdienst Gunstige ligging J elsen-Umniden j a 0 1 j v a 4 Stormvogels speelde gelijk in Sehagen BMW 1600 BMW 1600 Tl BMW 2002 9.775,- 11.725,- 10.975.- Mensen, die gewend zijn om auto's van ver over de tien mille te besturen, steken na een kennismaking met de BMW 1600 hun bewondering niet onder stoelen of banken. Als ze voelen, hoe fel de 96 pk motor trekt, knikken ze goedkeurend, maar zeggen nog niets. Pas als ze bochten, hobbelkeien en bliksemsnel remwerk achter de rug hebben en de wagen ook in alle andere opzichten op de proef gesteld is, zeggen ze: - Tjonge! Je zult zo'n auto hébbenWilt U het oordeel van onpartijdige deskundigen over de BMW 1600 zwart op wit heb ben? Vraag bij ons afdrukken van de roadtests aan. En vergeet niet zelf eens met deze zeer bijzondere wagen kennis te maken. Imp.: AlimpoN.V., Parkstraat Den Haag. Tel.: 070-18 48 43 ShowroomtToumooiveld. BMW-dealer HOOFDSTRAAT 183 SANTPOORT TELEFOON 0 2560 - 8230 BMW- en GLAS-DEALER KONINGSTRAAT 124 - BEVERWIJK - TELEFOON 24505; na 6 uur24518 BIJ INIA TANKEN: Garage INIA Kennemerlaan IJ m u i d en 224 Vader Engwerda voor zoon op eerste plaats Eerste voorj aarsrit voor debutant Cor Durge Het terrein is tevens geschikt als cen trum voor handelsvaartuigen van het type rij-op rij-af. Een zeer groot aantal rede rijen is hierover reeds benaderd. Afgezien van de vraag of de rederijen al of niet interesse zullen tonen, wordt met de aan leg van de terminal begonnen zodra de re gering concessies voor het Nederlandse deel van de Noordzee heeft verleend. Deze concessies kunnen elk ogenblik afkomen. Als ook de handelsvaart belangstelling toont kan dit project voor de economie van Beverwijk zeer belangrijk worden. Burgemeester J. G. S. Bruinsma heeft in de Engelse plaats Great Yarmouth reeds polshoogte genomen wat zijn stad eventueel van dit project kan verwachten. In Great Yarmouth heeft de aanleg van een terminal namelijk grote bedrijvigheid gebracht, waardoor de bevolking in korte tijd bijna werd verdubbeld. Van belang is het echter dat de handelsvaart in het project is geïnteresseerd omdat de boor- activiteiten een tijdelijk karakter dragen. In Great Yarmouth heeft de interesse van de rederijen een blijvend economisch karakter aan het project gegeven. Indien het project in Beverwijk zich ontwikkelt zoals de initiatiefneemster (een olie-in dustrie) zich dat voorstelt, dan zal dat voor een deel ten koste gaan van de hui dige ontwikkeling in Great Yarmouth. Carex Scheepvaart Mij N.V. uit Rotter dam heeft op zich genomen onderhande lingen te voeren met de rederijen. De di recteur van deze maatschappij, de heer J. J. H. Blankenstein heeft echter goede hoop dat de rederijen in de rij-op rij-af faciliteiten in Beverwijk kansen zien. De heer Blankenstein denkt daarbij primair aan de vaart op Engeland. Naar zijn zeg gen zijn alle haven faciliteiten voor een dienst Beverwijk-Great Yarmouth reeds aanwezig. In tweede instantie gaan de ge dachten van de heer Blankenstein uit naar Skandinavië. Het is mogelijk dat het terrein in Be verwijk dit jaar nog gereed komt, com pleet met drie steigers. Het terrein is reeds opgespoten. De aanleg van kademuren zal meer tijd vergen. Op het terrein ten westen van het Zij kanaal A kunnen grote partijen buizen worden opgeslagen, die zijde aanleggen aan een van de drie stei gers. De kade krijgt geen permanente kra nen doch mobiele. Het helikopterveld zal verder landinwaarts worden aangelegd. Het ingenieursbureau Dullink N.V. be middelt bij de verhuur van terreinen aan toeleveringsbedrij ven. Om diverse redenen werd Beverwijk door Dullink N.V. als bakermat van een terminal uitgekozen. De booreilanden wor den reeds op beperkte schaal vanuit Den Helder, Harlingen en Delfzijl bevoorraad. Beverwijk beschikt echter over een groot braakliggend terrein, waarop onmiddellijk voor het boren nodig zijn. Aan de andere zijde van het vaarwater komt de eigenlijke terminal. Zowel supply-vessels als veer boten kunnen daar met voor- of achter- MAANDAG 12 FEBRUARI Stadhuis, Plein 1945. IJmuiden, 19.30 Openbare gemeenteraadsvergadering. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden. Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19-21.30 uur; filiaal Santpoort, „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek): 19-21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 uur; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 19 tot 21 uur; Uitleenpost IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstraat 1: 19 tot 21 uur. DINSDAG 13 FEBRUARI Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden, 19.30 u. Openbare gemeenteraadsvergadering. Petrazaal, Spaarnestraat, IJmuiden-Oost, 20 u.: „De Waddeneilanden" door J. Strij- bos, voor Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77 Velsen-Noord: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Federatie Bejaardenzorg, sociaal advies voor bejaarden; spreekuur voor IJmuiden e.o.: 9 tot 10 uur in het gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 in IJmui den, benedenzaal 3, tel. 02550-15010; Vel- sen-N.: 11-12 uur in de gemeentelijke ver gaderzaal in de Smidt van Gelderstraat in Velsen-Noord, telef. 02510-25S50; Sant poort: 15 tot 16 uur in het gebouw Cusa Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014 Verder volgens afspraak, secretariaat Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014 Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden, tel. 02550-10715. kan worden gewerkt. Andere doorslaande voordelen zijn de ligging vlakbij ae zee en de Velsertunnel. Ook de nabijheid van Amsterdam legt gewicht in de schaal. Van uit Beverwijk zijn ae sluizen van IJmui den bovendien per schip in een pur be reikbaar. De regelmatige waterstand in de sluizen is voor rij-op rij-af schepen van groot belang. y, - - - - i i SCHAGEN. De oefenwedstrijd die Stormvogels zondag in Sehagen tegen de club van die naam speelde, eindigde in een 1-1 gelijkspel. St'vogels dat zonder Janssen en Duivenbode uitkwam, waar voor Kalkman en Kloosterhuis meespeel den, stond met rust 1-0 achter. Kiewiet zorgde met een hoog afstandsschot voor de gelijkmaker. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Onbekende jongens heb ben dit weekeinde door middel van een ijzeren paal een draadglasruit van de kantine van het Waterlooterrein vernield en zijn naar binnen geklommen. Binnen werden enkele vernielingen gepleegd en hebben zij zich tegoed gedaan aan de in houd van een potje met zure haring. Uit een schuur achter een woning aan de Kerkweg in Santpoort is een bromfiets gestolen, n de poort is in ruil voor de brommer een oude damesfiets achterge laten. VELSEN. De politie zoekt op het ogenblik de dader van een zeer ergerlijke vernieling, welke zaterdagavond is ge pleegd aan de Willemsbeekweg. Een onbe kende heeft daar namelijk de fiets in brand gestoken van een 19-jarige jongen, die zijn rijwiel daar had geplaatst. Achter banden, zadel, dubbele fietstassen en jas- beschermer werden door het vuur ver nield. VELSEN Na het succes met de op voeringen van „Pinky" heeft men bij de toneelvereniging „Advendo" uit IJmuiden omgezien naar een enigszins gelijkwaar dig stuk, waarhij tenslotte de keuze is gevallen op Eduard Vetermans detective- spel in vier bedrijven „De wrekende god". Deze boeiende thriller dateert nog uit de jaren twintig, toen dit stuk bij het voormalige „Residentie Tooneel" een bijzonder groot succes is geweest. Mede wellicht, omdat een dergelijk genre voor het publiek in die dagen nog een betrek kelijk nieuwe ervaring was. VANDAAR DAT het stellig niet onin teressant is na ongeveer een halve eeuw te kunnen vaststellen, dat deze thrillers nog altijd volgens dezelfde principes wor den opgebouwd. Een of meer onder mys terieuze omstandigheden gepleegde moor den dus, bij voorkeur in de kringen van ADVERTENTIE vrijblijvend af Den Haag •C (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Bewoners van de Wil lemsbeekweg hebben zondagmiddag de politie gemeld, dat een 85-jarige alleen wonende bejaarde vrouw in haar woning aan deze weg op de vloer lag en dat alle ramen en deuren gesloten waren, zo dat men niet bij haar kon komen. Door het inslaan van een ruitje slaagde de politie er in het huis binnen te gaan. Vast gesteld werd, dat de vrouw nog wel leef de, doch buiten bewustzijn was. Ver moed werd, dat zij door koolmonoxyde in deze toestand is geraakt. De Ongevallen- dienst bracht de bejaarde vrouw snel naar het Antoniusziekenhuis, waar zij ter verpleging is opgenomen. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. In het afgelopen week einde is ingebroken in een kapsalon aan de Hoofdstraat. Onbekenden hebben zich toegang weten te verschaffen door eerst op de achteruitbouw van de benedenver dieping te klimmen. Daarna zijn zij op een meegenomen vuilnisemmer gestapt en konden zo via een bovenlicht het raam eronder openen. Eenmaal binnen is op de benedenverdieping een kleine cassa mee genomen, welke 15 tot 20 gulden wissel geld bevatte. CASTRICUM Zaterdagavond heeft een 34-jarige inwoner van Castricum tijdens het dansen in een café in zijn woonplaats geld gestolen" uit de tasjes van een reeks meisjes uit Heemskerk, Heiloo en Castri cum. De dader werd door de politie inge sloten en heeft bekend ongeveer ƒ80 te hebben ontvreemd. Hij zal waarschijnlijk morgen bij de officier van justitie in Alk maar worden voorgeleid. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Zaterdag was het feest in de Zanderstraat nr. 24 in IJmuiden. Een feest rond de heer G. G. de Gelder die 40 jaar in dienst was van Hoogovens. Dat gaf een hele drukte in de met fruit manden en bloemstukken versierde wo ning van de familie De Gelder. Eamilie, vrienden en de bedrijfsleiding van de kooksovens waren bijeengekomen om de jubilaris en zijn echtgenote te huldigen. In 1928 kwam de heer De Gelder in dienst tjij de kooksovens en daar is hij gebleven tot hij in 1963 door ziekte werd gedwongen het werken op te geven. Hij was toen tweede omstelierIn zijn werk was hij zeer gezien bij chefs en collega's, zoals bleek uit de woorden van de heer J. de Rooy, bedrijfschef van de kooks ovens. De heer De Rooy felicteerde de jubi laris met dit heugelijke moment. Hij on- derstreept* de dank van het bedrijf door de jubilaris het ere-insigne de zeester met briljant op te spelden. Bovendien kreeg de jubilaris een gouden polshorloge en een enveloppe met inhoud. Ook voor mevrouw De Gelder was er een verras sing in de vorm van foto's van haar echt genoot. Hoewel de heer De Gelder al enige tijd ADVERTENTIE van het bedrijf weg is, blijkt toch in ge sprekken de naam Goof de Gelder nogal eens te vallen, aldus de heer De Rooy. ,Het bedrijf is je nog beslist niet ver geten". Dat bewees ook de enveloppe met in houd, die de heer J. Monné, baas kooks ovens, namens de ploeg overhandigde. De heer De Gelder, die zich bijzonder goed voelde, is een goede bekende van de speeltuinvereniging „De Veilige Ha ven". Vanaf de oprichting van de vereni ging is de heer De Gelder daarbij reeds betrokken geweest; zo was hij jaren be stuurslid. Vorig jaar was hij tot zijn spijt echter gedwongen het werk daaraan op te geven, maar de speeltuin blijft zijn hobby. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Van 15 februari tot en met 23 maart wordt in galerie Boumans aan de Breestraat 122 een expositie ge houden van monotypes en beeldende ob jecten van Adriaan Engelman. Deze expositie, waarvan de opening plaats vindt op donderdagavond 15 februa ri om acht uur, wordt ingeleid door de heer G. W. in 't Hout. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 9 tot 18 uur uitgezonderd zondag en maandag. Jubilaris G. G. de Gelder temidden van echtgenote en de heer J. de Rooy. V. x de Engelse society. Kort daarop volgt dan de entree van de onvermijdelijke inspec teur van Scotland Yard, waarna tenslotte een der personages als de sluwe moorde naar moet worden aangewezen, die geen enkele toeschouwer voor een dergelijk snode daad capabel zou hebben geacht. UIT DE BEIDE voorstellingen welke Advendo" van „De wrekende god" in het Patronaatsgebouw heeft gegeven, is het stuk nog altijd goed speelbaar geble ken. Zij het dan ook dat de thriller voor Nederlandse toneeldilettanten lang niet eenvoudig is, omdat het voor hen steeds moeilijk blijft zich naar het milieu van Engelse lords en hertoginnen te verplaat sen. Ook de daarmee inhaerente badine rende conversatietoon levert dikwijls de nodige bezwaren op en de spelers van „Advendo" bleken hiervoor evenmin steeds in staat. De dames zijn hier nog het best in geslaagd, vooral Rie Broek met haar geestig gespeelde Duchess of Kantinmark en Tiny Hagedoorn met haar emotionele Mabelly Highhill. BIJ DE HEREN was Lub Bakker door zijn beheerste Sir Robert Highhill onge twijfeld de beste speler, vooral omdat het zijn omgeving meermalen aan de gewenste stijl moest ontbreken. Zo was de inspec teur bijvoorbeeld in zijn optreden te bruusk en te weinig genuanceerd van toon,terwijl het bovendien ondenkbaar is dat een dergelijke functionaris het zou wagen in de bibliotheek van Sir Robert de hoed op het hoofd te houden. En Piet Schipper demonstreerde voortdurend te nadrukkelijk, dat hem als de butler een „steile" houding was voorgeschreven. Toch was er door regisseur F. A. J. Hun- sche aan deze opvoeringen weer de no dige aandacht besteed, hetgeen bleek uit de verzorging van decor en kostuums, zodat de belangstelling waarmee het pu bliek de voorstellingen heeft bekeken op nieuw gerechtvaardigd kan worden ge acht. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Door de centrale van het NKV, de bestuurdersbond van het NVV de besturenbond van het CNV, die het rayon Beverwijk, Velsen-noord en Heemskerk bestrijken, is een samenwer kingsorgaan opgericht onder de naam „Raad van Vakcentralen voor Beverwijk, Heemskerk en Velsen-noord". De doelstelling van deze raad van vak centralen is het vergemakkelijken van het onderling overleg, waar mogelijk enige coördinatie in het optreden naar buiten en bij vertegenwoordiging in com missies en dergelijke en dienst aan de leden, dit alles mede ten bate van de gehele streek. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In het Huis van Bewaring in Arnhem is door de Velser politie ver hoord een 21-jarige musicus, woonachtig in Ede, die bekend heeft in de nacht van 30 op 31 december in de Industriestraat klandestien benzine te hebben willen ste len door verbreking van een hangslot aan een benzinepomp. Bij onderzoek is geble ken, dat hij uit een magazijn 25 tot 30 liter mengsmering heeft ontvreemd voor gebruik in zijn eveneens gestolen auto. BEVERWIJK Bijzonder eervol heeft Bert Engwerda Sr. het districtskampioen schap in de Ie klas libre veroverd. Duits heeft het hem zoals wel te verwachten was, in de laatste partij bijzonder lastig gemaakt. In deze slotpartij, die tussen de twee overgebleven kandidaten de beslissing moest brengen, hadden beide spelers om beurten de leiding. Duits kon echter niet ontkomen aan het hem door Engwerda opgedrongen spel. Beiden bezitten een volkomen verschillende speluitvoering. Moet Duits zijn caramboles binnen enkele decimeters verzamelen, Engwerda doet dit in de ruimte. En hierin bewees hij heer en meester te zijn. Zijn zoon Bert finishte direct achter hem als tweede, ter wijl Duits, veruit het hoogste moyenne, met de derde plaats genoegen moest ne men. De kampioen én Duits bleven boven de moyennegrens en promoveren naar de hoofdklasse. De eindstand van dit in Beverwijk ge speelde kampioenschap luidt: B. Engwerda Sr. 1370 B. Engwerda Jr. 1326 G. Duits 1350 C. Stevens F. Hekelaar J. Kooyman J. Koster W. van Loon 1069 1136 1031 1250 1157 194 200 183 220 239 256 195 243 7.06 64 6.63 67 9.06 148 4.85 38 4.75 4.02 6.41 4.76 49 22 68 63 12 lil 8 6 6 6 4 4 (Van onze wielermedewerker) BEVERWIJK Het wielerseizoen werd zondag door de Beverwij kse rennersclub „Kennemerland" ingezet met de eerste rit van de voorjaarscompetitie om de „Metz"-beker op het kleine rondje in het sportpark „Adrichem". Debutant Cor Dur ge samen met Jack van Hooff en Lies de Vries één ronde uitgelopen was de snelste. De uitslag was: 1. C. Durge, de 36 km. in 55.28; 2. J. van Hooff, 3. L. de Vries; 4. C. Lute, 5. A. Bakker. Nieuwelingen: 1. N. Hendriks, de 30 km in 38.52; 2. W. Lute, 3. J. Kok, 4. J. van Kouteren, 5. D. Heystek. Aspiranten: 1. F. Bakker, 2. A v.d. Niet, 3. G. Meyer. Jeugd: 1. A. Pels, 2. J. Nietsen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5