Washington gaat proberen Zuid-Korea te sussen Willy Brandt praat met Russen over Berlijn Straks lossen we elk jaar f 100,- extra af op onze hypotheek... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN BELGISCHE TWEESPALT commentaar op actuele zaken Rockefeller mocht niet spreken in parlement Verlanglijstje van Park is lang Bezorgdheid bij drie westelijke geallieerden Russische vloot versterkt Sardinevissers versperren haven ferinig en Df. H. Riemens: amm 2 DINSDAG 13 FEBRUARI 1968 3 (Van onze correspondent) WASHINGTON. Het ziet er naar uit dat Zuid-Korea's president Park zelf in de Amerikaanse hoofdstad zal komen praten als het niet lukt de spanningen tussen Seoel en Washing ton de baas te worden tijdens de be sprekingen die president Johnsons afgezant Cyrus Vance nu in Zuid- Korea voert. Gevoelig Cambodja klaagt bij de Veiligheidsraad Gevaarlijk Afremmen Alles wat we doen is deelnemen aan het Premie Spaarplan. Straks krijgen we dan samen jaarlijks zomaar 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Dat geld kunnen we fijn gebruiken voor een extra aflossing... Daarom werd een huis met hypotheek voor ons opeens een stuk aantrekkelijker! Basis voor persoonlijk bezit Twee bijzondere gebeurtenissen zijn er, die grote betekenis kunnen krijgen in de verhouding Neder- land-België. De ene is, natuurlijk, de kabinetscrisis ontstaan nadat de zaak-Leuven voor dit Belgische kabinet onoplosbaar bleek; de an dere gebeurtenis is het gezamen lijke besluit van de Benelux-minis ters ook Luxemburg is hier dus bij betrokken om de Benelux- samenwerking naast een handels politiek en een economisch gezicht ook een zuiver politiek gezicht te gaan geven. Betreuren Niet te vroeg De Nederlandse ministers van Sociale Zaken, Landbouw en Economische Zaken zijn namens het kabinet vrij plotseling met een pessimistische kijk op de ontwik kelingen onzer nationale economie te voorschijn gekomen, nadat eind 1967 nog van dezelfde zijde vrij optimistische gelui den werden vernomen. Zij hebben nu de Stichting van de Arbeid gevraagd, zich te beraden op het stuk van de loonsverho gingen, waarvan zij het percentage te hoog vinden. Van werkgeverszijde echter is in die zelfde stichting verklaard dat er geen aanleiding tot ongerustheid is en de ver tegenwoordiger van de werknemers heeft uiteraard zeer sceptisch gereageerd. Een en ander maakt de toestand niet veel dui delijker, integendeel. Een economie die in een zo kort tijdsbestek van gunstig naar ongunstig blijkt te kunnen evolueren, moet wel zwakke pijlers hebben waar bij de veronderstelling dat nieuwe C.A.O.'s door vijf tot zes percent loonsverhogin gen daarbij veel invloed ten ongunste zouden kunnen hebben, wel tamelijk on geloofwaardig klinkt. De stijging van de kosten van levens onderhoud maakt nieuwe loonsverhogin gen noodzakelijk, maar dat is geen axio ma sine qua non, omdat de draagkracht en rentabiliteit van het bedrijfsleven daarbij als zeer belangrijke voorwaarden gelden. Als echter de werkgeversorgani saties zich niet ongerust tonen, kan de aarzeling bij de regering slechts verklaard worden uit haar verantwoordelijkheid voor het totaal der nationale economie. Een teruggang van de betalingsbalans mag daarbij niet als enige overweging gelden, omdat deze mede afhankelijk is van de situatie in het buitenland en van tijdelijke evenwichtsstoornissen. Er is ecR ter een andere factor in het spel, die wel licht de kwestie iets duidelijker zou kun nen maken: de regering is zelf werkgeef. ster en worstelt momenteel met weerbar- nnfijmfmfmfitinüuwfimmififüMififtwigiwuMiwwfinniimigiw»!** fiMJWWWWWWWWWVWWtiWWWWWWiMfWWWtMnMiMJWWWWtMMJWtMff stige ambtenarenorganisaties, die zich te kort gedaan voelen en daarvoor redelijke argumenten hebben. De overheid heeft de indruk gevestigd dat zij bepaalde bezuini gingen wil doorvoeren ten koste van de ambtenareninkomens. Een te ruime hand bij de goedkeuring van loonsverhogingen in het particuliere bedrijfsleven zou haar positie tegenover de eisen der ambtenaren nog meer verzwakken. Het is wel te verwachten dat de rege ring water in haar wijn zal doen bij haar komende overleg met de ambtenarenor ganisaties, maar de hoeveelheid water zal zij toch zo klein mogelijk willen houden en daarom is een rem op de loonsverho ging wellicht bij voorbaat al wat steviger aangehaald, om de ambtenaren niet nog meer argumenten te leveren. Zolang de ambtenaren nog geen stakingsrecht heb ben, kan aan die kant de boot wat beslis ter worden afgehouden, maar de onrust onder de ambtenaren is voor de regering toch kennelijk heftiger tot uiting gekomen dan zij aanvankelijk had verwacht. ALBANY (Reuter) De demoeraten hebben maandag verhinderd dat gouver neur Rockefeller het parlement van de staat New York inlichtte over zijn plan om de reinigingsdienst van de stad New York onder staatsbeheer te stellen. Zijn verzoek om het parlement hierover toe te mogen spreken werd afgewezen een uniek feit volgens waarnemers. Rockefeller maakte zaterdag een einde aan de negendaagse staking van de New- yorkse vuilnismannen door de overname van de dienst bekend te maken en tege lijk enkele loonconcessies te doen. Hij kwam daardoor in fel conflict met de burgemeester van New York, John Lind say, evenals hij republikein. Rockefeller wilde zijn maatregel door het parlement in speciale zitting laten bekrachtigen. Partijleiders zullen naar verluidt een poging doen het parlement alsnog bijeen te krijgen. Dit geeft niet alleen aan dat president Park en zijn landgenoten hun uiterste best willen doen de relatie met de Ameri kanen te verbeteren, maar ook dat Wash ington zijn beste beentje voor wil zetten om de trouwe bondgenoot op Azië's vaste land weer gunstig te stemmen. Dat dit nodig is mag verwonderlijk lijken voor diegene, die zich herinnert dat de Verenigde Staten de Koreanen be vrijdden van 35 jaar koloniaal regime door de Japanners, dat de Verenigde Sta ten rond zeven miljard dollar aan Zuid- Korea schonken, gelijk verdeeld over eco nomische en militaire hulp, en dat in de eerste plaats Amerikanen vochten om Zuid-Korea te bewaren voor militaire overweldiging door het Noordkoreaanse bewind van de communist Kim II Soeng. Maar het is nu eenmaal zo dat Zuid- Korea mede door deze achtergrond hoogst gevoelig is op het punt van soevereiniteit en onafhankelijkheid en dat in Seoels ogen de Verenigde Staten de laatste tijd op deze gevoeligheden hebben getrapt. Boos zijn de Zuidkoreanen over het di recte overleg tussen Amerikanen en Noordkoreanen in Panmoenjom (dat op Zuidkoreaans grondgebied ligt) over het incident met het Amerikaanse inlich- tingenschip „Pueblo", dat door Noord- Korea in internationale wateren (aldus de Amerikaanse lezing) werd aangehou den en overmeesterd. De grote opwinding en actie van Amerikanen over het „Pue- blo"-incident vindt Seoel overdreven in het licht van de beheerste terughoudend heid waarmee de Verenigde Staten rea geerden op het feit dat een Noord- koreaans overvalcommando een tijdje ge leden probeerde president Park te ver moorden. President Johnson heeft Cyrus Vance een paar concrete dingen meegegeven. In de eerste plaats een belofte van meer militaire hulp, waartoe de president al een voorstel naar het parlement heeft ge stuurd. (Het bedrag in dit voorstel is 9 honderd miljoen dollar). In de tweedè plaats de verzekering dat de Verenigde Staten de communistische infiltraties en de moordaanslag op president Park hoog opvatten en zij aan zij zullen blijven staan met de Zuidkoreanen voor de ver dediging van Zuid-Korea's veiligheid. Maar in Washington is nu te horen dat het verlanglijstje van Park lang is en de Amerikaanse president, zelfs als hij Sinterklaas in eigen persoon was, zou doen verbleken. NEW YORK (Reuter) Cambodja heeft bij de Veiligheidsraad van de Ver enigde Naties een klacht ingediend over negen schendingen van Cambodjaans ge bied, luchtruim en territoriale wateren door de Amerikaanse en Zuidvietna- mese strijdkrachten gedurende december en januari. (Van onze correspondent) BONN. De ontspanningspolitiek van minister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt ten opzichte van de lan den van Oost-Europa wordt de laat ste tijd beheerst door het probleem van het „Gewaltverzicht". Dit woord komt voor het eerst, in de samenhang waarin het nu wordt gebruikt, voor in de zogenoemde „Vredesnota" van 25 maart 1966. Deze was nog een initiatief van de toenmalige regering- Erhard. Men bedoelt met de term te zeggen, dat de bondsrepubliek haar politieke doeleinden langs de weg van vreedzame regelingen wil be reiken, en niet door geweld. Deze als vredelievend bedoelde verkla ring gold voor alles de Oosteuropese lan den. In 1954 had de Bondsrepubliek zich weliswaar bij de verdragen van Parijs onderworpen aan de regels van het char ter der Verenigde Naties, maar de Parijse verdragen hadden alleen betrekking op de drie Westelijke geallieerden en op de andere partners van het Atlantisch ver bond. De toenmalige kanselier Erhard had in zijn vredesnota van maart 1966 de Oost- duitse staat van Walter Ulbricht nog bui ten gesloten. In de regering van de coalitiepartners Kiesinger/Brandt is dit anders. Duidelijker dan in de regerings verklaring liet minister van Buitenlandse Zaken Brandt afgelopen december in de Bondsdag weten, dat de regering bereid is de formule over niet gebruiken van geweld zo te hanteren, dat zij „zonder voorbehoud ook voor het andere deel van Duitsland en tegenover haar" geldigheid zal bezitten. De kwestie van het niet aanwenden van geweld kwam in het centrum van de belangstelling te staan, toen bekend werd dat de Sovjet-ambassadeur in Bonn, Zarapkin, een reeks van geheime bespre- Willy Brandt kingen met Willy Brandt voert, en dat de geweldformule een belangrijk thema bij deze gesprekken is. Voor de Russen is het uitwisselen van vredelievende ver klaringen aantrekkelijk, omdat de status van de DDR er in ieder geval op vooruit zou gaan, hoe de kwestie ook door Bonn wordt ingekleed. Bovendien komt de pro cedure de door de Sovjets zo gewenste status quo ten goede. De gesprekken Zarapkin-Brandt raak ten echter in gevaarlijk vaarwater, toen de Russen ook de status van West-Ber- lijn op het tapijt brachten. Het was bij deze gelegenheid voor het eerst, dat offi ciële vertegenwoordigers van de West- duitse en Russische regeringen over de status van West-Berlijn met elkaar spra ken. Dit gesprek baarde bij bepaalde be trokkenen enige onrust, en wel bij de drie Westelijke geallieerden, die in West- Berlijn de hoogste autoriteit uitoefenen. Niet alleen zijn de Amerikanen, Britten en Fransen verantwoordelijk voor de vei ligheid van de stad, zij zijn het naar hun mening ook voor de Westduitse aanwe zigheid aldaar. Minister van Buitenlandse Zaken Brandt zou dus zijn competentie over schrijden als hij wilde proberen met de Russen afspraken over West-Berlijn te maken. In een persconferentie begin deze maand verklaarde Brandt echter duide lijk te weten waar de grenzen van zijn bevoegdheden liggen door te zeggen dat „onderhandelingen in de ware zin van het woord over het Berlijnse thema" door hem niet kon worden gevoerd. Een verrassing voor onderhandelaar Brandt, die er op uit is de relaties met de Sovjet-Unie en met geheel Oost-Europa te verbeteren, kwam vorige week uit de lucht vallen in de vorm van een artikel in het katholieke weekblad „Echo der Zeit". Het nauw aan de rechtse groepen in de CDU/CSU gelieerde blad maakte een geheim rapport van de Westduitse ambassadeur in Washington, Knappstein, aan zijn regering openbaar. Volgens dit rapport van Knappstein was er in Ame rikaanse regeringskringen „onbehagen" over de door de Bondsregering gevolgde politiek jegens Oost-Europa. In Washing ton zou men er volgens het rapport on der andere bang voor zijn, dat de „Duitse dialoog met de Sovjet-Unie, maar ook die met Pankov (de Oostduitse regering) tot nieuwe complicaties rond Berlijn zou kunnen leiden". Het was duidelijk dat de doelbewuste indiscretie de voortgang van Brandts werk diende af te remmen en dat deze remschoen voor bepaalde leden van de CDU/CSU op de rails naar het oosten was geplaatst. Bij nader onderzoek bleek, dat een van de voor intern gebruik ber doelde afdrukken van het Knappstein- rapport ook in het bureau van de kanse lier terecht was gekomen, waar grote in vloed wordt uitgeoefend door Kiesingers „parlementaire staatssecretaris", baron Von und zu Guttenberg. De baron is lid van de ultra-conservatieve CSU van Franz-Josef Strauss, en als groot-grond bezitter en katholiek bekend om zijn star re houding tegenover iedere poging om de Duitse relaties met het Oosten te verbeteren. Afgelopen zondag verklaarde baron Guttenberg echter in een radio-interview ADVERTENTIE Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alie mogelijkheden (hypotheekaflossingen, spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Bahken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. op een vraag van het „geweld"-probleem: „Ik verraad geen geheim als ik zeg dat onze bondgenoten het er zeer mee eens zij 5 dat. w;ij zjilke .ondernemingen op onZte agfenda hebber# Staan". Ook het NAVO-bondgenootschap wordt volgens de baron door dergblijke_gesprekken „noch in zijn essentie, noch in zijn effectiviteit door de politiek van de regering aange tast". De „Bayern-Kurier", het partijblad van de CSU, sprak kort geleden al in verbol gen bewoordingen over het aanknopen van de diplomatieke betrekkingen tussen Bonn en Belgrado. Het is dan ook de vraag of de woorden van Guttenberg in het radio-interview de situatie hebben gewekt, die op het ogenblik in de boe- Om met het laatste te beginnen: er is een beginselverklaring dienaangaan de geweeèt, niet lang geleden, met de boodschap erbij dat de respectieve hoge ambtenaren (vermoedelijk op het niveau van directeuren-generaal voor politieke zaken) een schema van sa menwerking zouden uitwerken, dat in juni aan de Benelux-volken en de ove rige wereld getoond zou worden. Ver heugd als wij over de uitspraak van de drie Benelux-ministers zijn want is het niet een punt waarop wij herhaal delijk wezen in het verleden? wach ten wij toch maar af alvorens ons aan verdere beschouwingen over te geven. Een licht wantrouwen? Misschien wel. In het verleden is er in dit opzicht zo bar weinig, eigenlijk nauwelijks iets, van de Benelux gemaakt dat een ze kere onwil hier en daar te vermoeden valt misschien nog wel meer bij ons op het Plein dan in de toch zo franco phone Brusselse Wetstraat. En nu is het de afwijzing van het Engelse lid maatschap voor de EEG door Frank rijk dat de drie Benelux-ministers van Buitenlandse Zaken tot elkaar brengt. Valt die samenwerking misschien straks weer weg, wanneer de aanlei ding zou zijn verdwenen? Of zal men inzien dat juist dan, met veel meer leden in de EEG waaronder vier gro ten (groot in vergelijking tot ons, tot België, tot Luxemburg) de Benelux zich alleen kan doen horen en laten gelden wanneer zij als een hechte een heid, vanuit haar eigen permanente organen, optreedt? Zij zou bijvoor beeld, met volledige handhaving van de souvereiniteit van elk land (voor zover V.N., NAVO en EEG die niet toch al beperkt hebben) de beschik- king kunnen krijgen over één hoge ambtsdrager optredend namens alle drie de regeringen. Deze zou, omringd door een kleine en zeer deskundige staf, naar buiten kunnen optreden door de tussenkomst van de bestaande di plomatieke missies der drie landen; deze missies zouden dan identieke in structies moeten ontvangen .Maar ook door een sprekende titel zou deze top figuur van de Benelux zich moeten voordoen men zou hem, indachtig aan een roemrijk verleden, raadspen sionaris van de Lage Landen kunnen noemen (in het Frans Grand Pensio- naire des Pays-Bas unis, ofwel Grand Pensionaire de Belgique, Néerlande et Luxembourg). Wij denken aan een „dienaar der Staten" benoemd voor een aantal jaren en niet aan een ka binetslid wiens leven als minister steeds gebonden blijft aan de ups and downs van de binnenlandse politiek van zijn land. DIT LAATSTE nu ontwaart men nergens meer dan in België dezer da gen. Als Nederlander kan men twee spalt in België alleen maar betreuren. Ja, maar men moet er ook verheugd over zijn, dat nu eindelijk Vlaanderen althans met één stem spreekt en dat het zich daardoor, bijna voor het eerst in de geschiedenis, werkelijk kan doen gelden waar het dat nodig vindt. Leuven kennen wij goed. Velen in ons land sprak het aanvankelijk wei nig aan, dat de Vlaamse beweging van heden als één der grote strijdpunten had gekozen het vertrek uit Leuven van de Franse sectie van de universi teit. Dit leek immers negatief, ja, som migen zeiden discriminatoir. In wer kelijkheid is, vanuit de Franstalige burcht die Leuven tot luttele jaren geleden uitsluitend was, steeds een enorme verfransende invloed uitge gaan over grote delen van Vlaanderen, om van Brussel niet te spreken. Het kleine stadje Leuven zelf werd steeds meer onder de voet gelopen door de overtalrijke studenten van wie bijna de helft alleen Frans beliefde te ver staan en te spreken al kwamen zij uit Brugge of Kortrijk. De professoren waren erger dan de studenten. Eerst vroegen, neen, eisten zij „faciliteiten" voor Franstalige kleuter- en lagere scholen voor hun spruiten die anders eens Vlaams zouden kunnen leren; thans komen zij met.een uitbrei dingsplan voor Leuven-Frans, terwijl iedereen wist dat de zaak in de ijs kast was gezet door premier Vanden- boeynants. Maar het begint erop te lijken dat de bouwput, die de Frans talige hoogleraren in gedachten al maakten, de dijk heeft ondergraven van de speciale positie welke de Ka tholieke Universiteit Leuven op taal gebied nog genoot. Leuven mocht im mers nog een Franstalige sectie behouden, al lag het duidelijk benoor den de taalgrens en al gold voor heel België voortaan het beginsel: taal van de streek taal van het onderwijs. De koppigheid van de Franstalige Belgen behalve de enkelen, die, zo als sommige Waalse socialisten, al „om" zijn is onvoorstelbaar groot. In plaats van de gelegenheid met twee handen aan te grijpen, straks over een hyper-moderne universiteit te beschik ken, in Wallonië, en gebouwd op staats kosten, blijven zij hangen aan Leuven, als een echte hang naar het oude, het voorbije. Handelden zij anders, dan waren straks de Vlaamse studenten weliswaar heer en meester te Leuven, maar zij moesten zich behelpen met deels schilderachtige en deels geheel verouderde gebouwen, laboratoria en ziekenhuizen, soms teruggaande tot de dagen van de contra-reformatie toen de universiteit werd opgericht. Hoe lang de weerstand van de Franstaligen nog duurt, niemand kan het zeggen. Maar de Leuvense studenten, die heb ben kunnen zien dat eerst de Vlaamse hoogleraren hen geheel volgden, toen steeds meer Vlaamstalige politici, toen, ongehoord feit in de annalen van Bel gië, alle Vlaamse leden van het epis copaat (indien men althans monseigneur Suenens een Vlaming wilde noemen, maar misschien wordt ook hij het nog eens een keer), en dan thans de Vlaamse leden van het kabinet, of ten minste van de C.V.P., deze studen ten hebben de victorie geroken en het zou gevaarlijk kunnen blijken nu de leeuw van Vlaanderen te tarten. HET IS ook niet te vroeg, dat nu enkele schuchtere adhesiebetuigingen uit Nederland komen of doet het u, lezer of lezeres, niet goed om over de Belgische radio en televisie de politie ke leiders van het land de toestand te horen uiteenzetten in goed Neder lands? Mij toch echt wel. Maar het zou nooit zover gekomen zijn als niet generaties van Vlamingen steeds maar taai hadden volgehouden, tegen de stroom in waren gezwommen hoe langzaam dat ook ging. Vanuit het noorden kreeg België meestal niet anders dan een koele bries en hoe anders dan Parijs en Frankrijk! de taalstrijd zagen wij als iets dat ons niet aanging. Hoe nu de Belgen de zaak verder oplossen, dat is inderdaad hun zaak. Natuurlijk hopen wij dat het land zo sterk mogelijk uit de crisis te voor schijn zal komen maar een latente crisis is waarschijnlijk erger dan een plotselinge en het zou kunnen zijn dat deze laatste de gehele lucht zou opkla ren als na een onweer. Intussen zal het demissionaire kabi- net-Vandenboeynants de lopende za ken blijven afdoen. Men kan aanne men, dat de reeds aangekondigde ver sterking van de Benelux-structuur daartoe behoort. Het is trouwens ver heugend, dat de Benelux-samenwer- king even goed een Nederlands als een Belgisch als een Luxemburgs doel dient, en binnen België even goed een Waals als een Vlaams doel: dat van on ze kleine landen zo klein als een zakdoek zei de Belgische kamervoor zitter de gelegenheid te geven mee te spreken over hun eigen belangen. Niemand buiten de Benelux kan te gen een dergelijk optreden bezwaar hebben, want niemand zal deze landen verdenken van imperialistische bedoe lingen. Het is alleen te hopen, dat de sa menwerking in Benelux-verband ook naar binnen, in de onderlinge verhou ding van de betrokken volkeren, meer zal gaan spreken; dit moet niet alleen maar een regeringszaak of een parle- mentszaak zijn. Waarom geen jeugd uitwisselingen op grote schaal tijdens de grote vakantie, zoals tegenwoordig bestaan tussen Frankrijk en West- Duitsland? Waarom niet een gerichte propaganda voor toerisme in elkanders land? Nu er minder Amerikanen drei gen te komen en er straks waarschijn lijk bedden vrij zijn, waarom dan niet de bezoeken uit België gestimuleerd? En onze bezoeken aan België vermeer derd? Zo zou men lang door kunnen gaan een aangewezen taak, lijkt het ons, voor de Benelux-comités in de drie landen. zem van de Bondsregering is ontstaan. Minister Brandt verklaarde tenminste diezelfde zondag dat Guttenbergs woor den werden opgetekend op een SPD- bijeenkomst in Barsinghausen: „Als ik er in gehinderd zou worden volgens de grondregels voor onze buitenlandse poli tiek en die ten opzichte van Oost-Europa, waartoe wij ons in de regeringsverkla ring van 1966 verplicht hebben, te werk te gaan, dan zou ik geen minister van Buitenlandse Zaken meer zijn". TANGER (AFP). „De Russen heb ben het aantal van hun oorlogsbodems in de Middellandse Zee sinds het jongste con flict in het Midden-Oosten aanzienlijk uit gebreid en zij bezitten daar nu een vloot die uit alle noodzakelijke eenheden is samengesteld", zo heeft de commandant van de zesde vloot, vice-admiraal William Martin, maandag bij een bezoek aan Tanger verklaard. Hij zei dat de omvang van de Russische vloot in de Middellandse Zee in de toe komst er toe kan leiden, dat de missie van de zesde vloot die zich daar al twin tig jaar bevindt, wordt gewijzigd. MARSEILLE (Reuter) Franse sar dinevissers, hogere prijzen voor hun vangst eisend, hebben gisteren met onge veer dertig schepen de toegang tot de ha ven van Marseille geblokkeerd, waardoor geen schip in of uit kon varen. Na bespre kingen met de plaatselijke autoriteiten maakten de vissers later een van de drie toegangen tot de haven vrij, waardoor het scheepvaartverkeer langzaam weer op gang kon komen. Andere Middellandse- Zeehavens blijven geheel geblokkeerd. Klacht. Jordanië heeft in een nota aan de Veiligheidsraad erover geklaagd, dat Israëlische strijdkrachten vorige week een vluchtelingenkamp hebben bescho ten, waardoor zeventien mensen het leven verloren en zestig werden ge wond. Nenni. De 71-jarige Italiaanse leider der socialistische partij en vice-premier Pietro Nenni heeft met succes een prostaatoperatie ondergaan. Ambassadeur. Een voormalige topautori- teit van de Russische communistische partij is benoemd tot ambassadeur bij Syrië, dat zich verzet heeft tegen het Russische advies ter oplossing van de toestand in het Midden-Oosten. Moerit- din A. Moekhitdinov werd benoemd als opvolger van Anatoli A. Barkovski, die zeven jaar in Damascus is geweest. Biafra. Radio-Biafra, dat beweert nog steeds uit te zenden uit de gevallen hoofdstad Enoegoe, heeft omgeroepen dat Biafraanse troepen de universiteits stad Nsoekka, 65 kilometer ten noorden van Enoegoe, hebben heroverd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3