VELSEN BEGON MET BEGROTINGSMARATHON Gemeenteraad vrijwel unaniem akkoord met bestuurlijke indeling IJmond Urenlange algemene beschouwingen in Velsense gemeenteraad UITNO-I DIG1NG Schaakduel tussen abonnees en Kijk Uit m Vervoer van visafval VELSENS GEMEENTERAAD LAAT AMBTENAREN NIET IN DE STEEK DINSDAG 13 FEBRUARI 1968 7 - „Te gek om los te lopen' V isserij A vond zitting TOONZALEN DIJKSTRA LAMPEN SPAARNE 65 HAARLEM, tel. 18580 DIJKSTRA-LAMPEN VISSER ELECTROTECHNIEK KAASENBROOD (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Met op de publieke tribune alleen ongeveer twintig leer lingen van de Hugo de Grootschool als min of meer belangstellende toe hoorders, is de gemeenteraad van Velsen maandagmiddag weer begonnen met de jaarlijkse reeks vermoeiende vergaderingen, welke het samenvat tend adjectief „begrotingsmarathon" opnieuw alle reden van bestaan heeft gegeven. Want nadat gedurende de middag- en avondvergadering eerst alle (zes) fractieleiders hun meestal uitvoerige algemene beschouwingen hadden gehouden, begon men des avonds om half tien nog met frisse moed aan de gebruikelijke drie-wekelijkse agenda, met welke behandeling even eens geruime tijd was gemoeid. Uit dit alles blijkt dat de leden zich niet lieten ontmoedigen door het duidelijk gebrek aan belangstelling, dat de burgerij opnieuw voor deze eerste vergaderingsdag heeft betoond. Des avonds telde de publieke tribune immers slechts een dozijn geïnteres seerde Velsenaren, welk aantal tijdens het verloop van de vergadering overigens steeds kleiner werd, nadat ook des middags de reeds eerder ge noemde leerlingen hun algemene aftocht begonnen, direct nadat de eerste spreker zijn redevoering van anderhalf uur had beëindigd. Zoals mocht worden verwacht hebben de fractieleiders bij hun algemene be schouwingen ook de nodige aandacht be steed aan de bestuurlijke indeling van_ de IJmond. Van hen bracht de heer Witte (KVP) als eerste zijn vreugde met dit voorstel van de minister onder woorden, hoewel er in zijn fractie over de vorm daarvan nog al enige verdeeldheid heerst. Daarbij hoopte de spreker dat de Kamer deze affaire met spoed zou behandelen, evenals hij van mening was dat er geen investeringen voor de nieuwbouw van ge meentediensten meer dienen te geschie den. Onder deze omstandigheden kunnen volgens de heer Witte trouwens ook de vakatures straks beter in hun totaliteit worden bekeken, waarbij door hem echter goede en vruchtbare discussies hoogst wenselijk werden geacht. Namens zijn fractie kon de heer Algra (Prot. Chr.) verklaren niet de minste be hoefte te hebben aan het intrappen van open deuren, of het nog verder beschadi gen van reeds bezeerde tenen. Wel was spreker van mening dat het lange uitstel van een definitieve regeling een aanzien lijke handicap is geworden voor de ver wezenlijking daarvan, hetgeen niet weg nam dat ook de heer Algra een spoedige goedkeuring van het aangekondigde wets voorstel hoogst wenselijk achtte. Maar nog belangrijker is volgens hem de wil tot vruchtbare samenwerking bij allen, die voor het welzijn van de IJmond verant woordelijkheid dragen. Nadat de heer Schotman (VVD) bij zijn algemene beschouwingen had voorge steld een adres tot de minister van Bin nenlandse Zaken te richten over de urgen tie van een verbetering van de infrastruc tuur voor de IJmond, gaf de heer an Os van den Abeelen (P.v.d.A.) te kennen gegronde hoop te hebben, dat de defini tieve beslissing nu eindelijk op redelijk korte termijn tot stand zal komen. Spreker wilde hierbij met nadruk stellen bereid te zijn het deel te aanvaarden van de collectieve schuld, die rust op alle IJmond-politici met betrekking tot de ge zamenlijke onmacht uit vrije wil samen te werken aan een evenwichtige opbouw van dit gebied. Mede daarom voelen hij en zijn fractiegenoten niets voor het expe rimenteren met overkoepelende organen, die nog nergens bevredigend hebben ge werkt. Een sprekend bewijs voor dit gebrek aan samenwerking zag de heer an Os in de juist deze dag bekend geworden plannen over de bouw van een Terminal in Beverwijk. Een dergelijke politiek noemde hij „beneden de maat en „te gek om los te lopen", omdat zulke pro jecten voor de IJmond volgens spreker immers gezamenlijk dienen te worden op gebracht en niet door één gemeente af zonderlijk. Toch wilde de heer Van Os nadrukke lijk vaststellen dat er geen sprake zal zijn van annexatie van het noordelijk ge bied door de zuidelijke IJmond. Velsen heeft dan ook geen enkele reden zich als een toekomstige machthebber te gedragen en spreker hoopte vurig dat men hier de daarbij behorende toon zal kunnen ver mijden. Veeleer dient de moed aanwezig te zijn om te stellen dat ondanks het ont breken van één stedelijk centrum, er ten gunste van de samenvoeging voldoende belangrijke argumenten kunnen worden aangevoerd. Als woordvoerder van de P.S.P. her innerde de heer Hoek er vervolgens aan, dat ook zijn fractie altijd voorstander van een samenvoeging is geweest, weliswaar met gemengde gevoelens. Immers het ar gument van de tegenstanders daarvan over een te vergroten afstand tussen be stuurders en bestuurden had ook hem wel (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De openbare bestuurs vergadering van het Produktschap voor vis en visprodukten die 15 februari zou worden gehouden gaat niet door. Bedoelde tussentijdse vergadering zou worden be legd in verband met een door het be stuur voorgestelde verordening betreffen de het vervoer van visafval. De eerstkomende vergadering zal op 22 februari worden gehouden. aangesproken, hetgeen volgens de heer Hoek kan worden ondervangen door het instellen van wijkraden. De publieke tribune bleef maan. dagavond bij de begrotingsbehav. deling door de Velsense gemeente: raad ontmoedigend leeg. noemde hij sober en niet alarmerend; trouwens niemand in deze gemeente heeft behoefte aan enige paniek. Daarentegen meende burgemeester Nielen van Heems kerk te moeten opmerken niet alleen spanning te verwachten, maar ook diep gaande en heftige gesprekspunten in be stuurscolleges, verenigingsverbanden en politieke kringen. Spreker meende hieruit te moeten concluderen dat hier de wens weer eens de vader van de gedachte is geweest. En burgemeester Bruinsma van Beverwijk werd door de woordvoerder van de C.P.N. verweten de bevolking van de IJmond tegen elkaar te hebben opge zet. Deze magistraat had zich immers af gevraagd of een ieder nu maar in stilte zijn zware lot moet afwachten en voorts heeft hij volgens spreker de politieke par tijen in de IJmond-Noord opgewekt alles op alles te zetten, ten einde de Tweede Kamer van antwoord te dienen. Een dergelijke wijkraad zou dan niet alleen adviserend moeten zijn, maar ook over enige bevoegdheden kunnen beschik ken. De samenstelling daarvan kan dan, met Rotterdam als voorbeeld, geschieden op basis van de uitslag der in die wijk gehouden raadsverkiezingen. De heer Hoek wilde het college aldus adviseren het instellen van dergelijke wijkraden te over wegen en de raad door middel van een nota op korte termijn in de gelegenheid te stellen over deze materie van gedach ten te wisselen. De laatste woordvoerder die in zijn al gemene beschouwingen de bestuurlijke in deling ter sprake bracht was de heer Kruisman (CPN), om hierbij in het bij zonder de nieuwjaarsredes van de drie burgemeesters onder de loep te nemen. Die van burgemeester Bührmann (Velsen) (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Tijdens de periodieke vergadering van de Velsense ge meenteraad, waarmee maandagavond direct een aanvang werd gemaakt na dat de laatste fractieleider zijn al gemene beschouwingen had beëin digd, heeft het voorstel van het col lege over een voorschot aan het ge- meentepersoneel in verband met de salarismaatregelen nog veel stof tot discussie opgeleverd. Zo wenste de heer Jollie (P.S.P.) hier niet mee ak- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De heer Witte (K.V.P.) was zijn algemene beschouwingen des middags begonnen met het aandringen op meer openheid van de zijde van het college tegenover de raad. Daarna meldde hij zich als tegenstander bij het voorstel tot verhoging van de straatbelasting, omdat hij de voor keur gaf aan het zoeken naar andere middelen om het in feite aanwezige begrotingstekort weg te werken. Zoals het „uitkammen van de begroting" en te onderzoeken of wellicht een efficiënter beheer van de gemeente bedrijven mogelijk is. Voorts achtte spreker het niet uitgesloten dat de uitkering uit het gemeentefonds kan worden verhoogd. In het vervolg van dit betoog bracht de heer Witte de wenselijkheid onder woorden voor meer inspraak van de raad bij het vaststellen van prioriteiten, even als hij het betreurde dat de in het voor uitzicht gestelde nota over het subsidie beleid nog altijd niet is verschenen. Het zelfde is het geval met de beleidsnota over Telstar, omdat de burgerij volgens spreker best mag worden ingelicht over de kosten van dit attractieve voetbal. Ook verklaarde de heer Witte te zijn teleurgesteld over de weinige aandacht, welke door de burgemeester in zijn nieuw jaarsrede aan de visserij is besteed. En dat terwijl de positie hiervan in IJmuiden toch zorgelijk wordt genoemd, hetgeen door insiders wordt toegeschreven aan de op zaterdag gesloten vishal en de sfeer welke hier heerst. Spreker betreurde dit temeer, omdat moet worden aangenomen dat de visserij in EEG-verband voor Ne derland een nog moeilijker zaak zal wor den. En tenslotte stelde de heer Witte de vraag hoe het college staat tegenover de mogelijkheid, de haven van IJmuiden straks in te schakelen bij het exploite ren van de bodemschatten in de Noord zee. In zijn uitvoerig betoog meende de heer Algra (Prot.-Chr.) onder meer van een nog" sluitende begroting te kunnen spre ken. En gezien het feit dat een derge lijke uitkomst voorwaarde is voor het be houd van dat restje zelfstandigheid dat de gemeente is overgebleven, achtte spre ker het begrijpelijk dat hier door het college veel waarde aan wordt gehecht. Om dit resultaat te bereiken heeft het college echter moeten voorstellen de straatbelasting te verhogen, waarbij spre kers fractie liever had gezien dat deze, weliswaar geringe lastenverzwaring niet geheel voor rekening van de groep huis eigenaren zou komen. Vooral de mensen, die hun huis slechts ten koste van veel inspanning hebben verkregen. De argu menten van het college hebben de heer Algra en zijn fractiegenoten weliswaar overtuigd, alleen wensen zjj het door B en W. gelegde verband tussen de be lastingverhoging en de toegestane huur verhoging niet te aanvaarden. Ook het subsidiebeleid werd door de heer Algra ter sprake gebracht, waarbij hij informeerde naar de reden van het uitblijven van de toegezegde nota. Voorts noemde hij de vorderingen bij de bouw van grote projecten in de gemeente ver heugend, evenals spreker het een goed teken achtte dat Gedeputeerde Staten zich achter het verzoek van Velsen heb ben geschaard tot grotere inspraak bij het Staatsvisserijbedrijf. Spreker zou dan ook gaarne over de verdere vooruitzich ten worden ingelicht. De voorlaatste spreker, van deze rnid dag was de heer Schotman (V.V.D.), die zich namens zijn fractie in grote lij nen met het beleid van het college kon verenigen. Veel waardering had hij ook voor de sluitende begroting, waarbij de belastingverhoging binnen redelijke gren zen was gebleven. Wel stelde spreker voor deze te zoeken voor vijftig percent in de reinigingsrechten en voor de andere helft in de straatbelasting. Nadat ook de heer Schotman op het verschijnen van de subsidienota had aan gedrongen, verzocht hij het college de mogelijkheid te onderzoeken voor het in stellen van een beroepscommissie met .ombudsmanfunctie". Ook werd door hem veel aandacht besteed aan de finan ciële positie van de gemeente, waarbij de heer Schotman zijn denkbeelden met ingewikkelde grafieken trachtte te verdui delijken. Voorts kondigde hij aan voortaan te gen de post „Stortings- en Ophaaldienst" te zullen stemmen, evenals spreker te kennen gaf zijn afwijzend standpunt ten opzichte van de overname van het Staats- vissershavenbedrijf te zullen handhaven. En tenslotte achtte de heer Schotman de behoefte aan relatief meer woningwetwo ningen in Velsen nog altijd niet bewezen, om daarbij vast te stellen dat het colle ge moeilijk een inzicht kan krijgen naar de werkelijke behoefte aan soort en aan tal, indien geen sociologisch onderzoek wordt ingesteld. Vandaar dat spreker daarop meente te moeten aandringen. De middagzitting werd daarop afge rond door 'n kort betoog van ir. Schoon- k i n d (V.V.D.) die daarbij opmerkte dat de post „onderhoud plantsoenen" naar zijn mening ten laste van de algemene middelen dient te komen. Na het elders op deze pagina geïllustreer de vrolijke intermezzo tussen de heren Jollie en Witte, maakte de heer V a n O s vandenAbeelen (P.v.d.A.) weer ernst met de zaak doormiddel van een van zijn (zoals gewoonlijk) goed opgebouwde betogen. Hieraan ontlenen wij de erken ning, dat de argumentatie van het college ten gunste van de straatbelasting door spreker en zijn fractie zeer sterk wordt geacht. Deze belasting heeft immers in sterke mate het karakter van een retri butie en het mag dan ook niet als on billijk worden beschouwd dat deze stijgt en dan in bescheiden mate na de huur verhogingen welke hebben plaatsgevon den. Bovendien komt Velsen op deze wij ze wat dichter in de buurt van de straat belastingen welke reeds in Beverwijk van kracht geworden zijn, waardoor een la tere unificatie alleen maar zal wor den vereenvoudigd. De heer Van Os gaf dan ook te kennen dat zijn fractie dit bouwbedrijf, voorstel zonder moeilijkheden zal volgen. Daarentegen was men in dit stadium om administratieve redenen geen voorstander van te heffen reinigingsrechten. De heer Van Os gaf ook nog te ken nen dat zijn fractie bereid is een raads- uitspraak te bevorderen, over een ge heel door de regering te financieren B.B. Zolang echter de in overeenstemming met onze democratische spelregels geno men besluiten bindend voorschrijven, dat de gemeente deze post op de begroting brengt, dan zal de P.v.d.A.-fractie haar stem daar niet tegen verheffen De heer Hoek, woordvoerder voor de P.S.P., vestigde er in zijn beschouwing de aandacht op dat de bejaardenzorg in omvang en intensiviteit zal moeten toe nemen, evenals de algemene voorzienin gen voor recreatie, cultuur en sport, dit laatste in verband met de arbeidstijdver korting. Ook deze spreker meende op de sub sidiebeleidsnota te moeten aandringen. Niet om deze last of een bepaald onder deel daarvan te verminderen, doch alleen omdat hij wenste te weten waar men nu eigenlijk aan toe is. „Het lijkt er veel op, alsof we maar wat aanrommelen", gaf de heer Hoek te kennen. Ook het woningbouwbeleid werd door spreker in zijn betoog betrokken. Zijn fractie was ervan overtuigd dat door het collegé^ailês" Wbrdt gedaaft^tvat Wiijn vermogen ligt om de volkswoningbouw te bevorderen, de- -enige woningbouw die- volgens de heer Hoek kan voorzien in de behoefte van hen. die door de woning nood worden getroffen. Toch kan dit niet verhinderen dat de gemeente voor haar eigen jonge gezinnen te weinig woningen bouwt, nog daargelaten het feit, dat ook de bouwgrond hoe langer hoe schaarser wordt. En hier lag nu naar de mening van de heer Hoek het verband met de be volkingsopbouw'. Een volgegroeide gemeen te kan hun die een huis wensen op een bepaald moment geen ruimte meer bie den. Het rusultaat is een vertrekover- schot van relatief meer jonge gezinnen. Spreker zag daarvoor een oplossing in het vorderen van de huisvesting voor be jaarden in gemeenten met een immigratie overschot. Zo verhuizen er bijvoorbeeld talrijke Velsenaren tussen twintig en der tig jaar naar Heerhugowaard, terwijl zij hun werk hier behouden. Waarom in deze plaatsen dan geen extra huisves ting voor bejaarden, die graag in de buurt van hun kinderen willen wonen, of voor hun oude dag een rustige omgeving pre fereren, vroeg spreker zich af, aan wel ke opmerking hij de suggestie verbond de Provincie of de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten dit probleem eens te laten bestuderen. De algemene beschouwingen werden daarop afgerond door de heer Kruisman (C.P.N.), die eerst meende te moeten waarschuwen tegen het „schijnradicalis- me in de partijen en het ondemocratische van een wijziging in het kiesstelsel, zo als door de radicaal Bogaers is voorge steld". Daarna kwam spreker wat dich ter bij huis door begrip te tonen voor de voorgestelde verhoging van de straat belasting, welke drukt op eigenaren, die „wel de huurverhogingen in de wacht sle pen, maar zich verder weinig om onder houd of verbeteringen bekommeren". Daarentegen stond de heer Kruisman weer afwijzend tegenover de reinigingsheffing, omdat deze voor iedereen gelijk zal zijn. Tenslotte keerde spreker zich fel tegen het woningbouwbeleid van minister Schut, die volgens de heer Kruisman de woning wetwoningen zoveel mogelijk wil beper ken, zowel de bouw als de financiële fa ciliteiten. Hij adviseerde tot het nemen van praktische stappen, zoals een verla ging van de grondprijs voor deze bouw, teneinde te komen tot een gemeenschaps- koord te gaan, allerminst met de be doeling de ambtenaren hun gerecht vaardigde salarisverhoging te onthou den, maar omdat hij vreesde dat zijn fiat misschien zou worden uitgelegd als een instemming met het beleid van de minister. Spreker beschouwde dit besluit als de enige manier om de ambtenaren te helpen. Nadat de heer Schotman (V.V.D.) te kennen had gegeven wel met het voor stel accoord te kunnen gaan, omdat het relatief niet zo ongunstig is als kenne lijk wordt aangenomen, ontspon zich een langdurige gedachtenwisseling, waarbij wethouder Van Leeuwen tenslotte, vaststelde dat het college evenmin het standpunt heeft verlaten, dat destijds in een motie aan de minister is vastgelegd. Helaas wordt het beleid hierover in Den Haag bepaald en is het voor Velsen slechts een kwestie van „slikken of stik ken". Ook B. en W. geven niet met het voorstel te kennen met een dergelijk loon- beleid in te stemmen, doch men beoogt hiermee uitsluitend een voorschot, waar mee vooral de ambtenaren in een lagere rang de gestegen kosten voor het levens onderhoud enigszins kunnen opvangen. De heer Kruisman (C.P.N.) diende daarop nog een motie in, waarmee de raad van Velsen te kennen geeft de door r voorgestelde salarisregeling -ambtenaren nog Heeds onvoldoende te vinden en waarin voorts wordt aan gedrongen op liet inschakelen van het ge organiseerd overleg. Deze motie werd door vrijwel alle fracties ondersteund, met uitzondering van die van de V.V.D., waarna werd besloten deze op de heden avond te houden vergadering in stemming te brengen. Tenslotte betuigde de raad zijn alge mene instemming met de maatregelen, die het college denkt te nemen tegen de strandvervuiling. Hierbij stelde wethou der Ockeloen het onmogelijk maken van het storten van vuil van de pieren af in het vooruitzicht, terwijl hier voortaan tevens het rijden met auto's zal zijn verboden. Daarentegen worden de pieren voor wandelaars gemakkelijker toegan kelijk gemaakt. Wethouder Kolkman noemde op zijn beurt het strand een heerlijk, doch zorge lijk bezit, waarbij hij het als een ideaal zou beschouwen, wanneer men nog eens over een landelijke mobiele oliewacht kan beschikken. Voorts ligt het in de bedoe ling van het college het aantal vergun ningen voor strandhuisjes uit te breiden, maar de animo hiervoor is zo groot, dat alle verzoeken niet kunnen worden inge willigd. De avondvergadering van de Vel sense gemeenteraad begon met een vriendelijke geste van de heer J. F. Jollie (P.S.P.) tegenover de fractieleider van de K.V.P.de heer Th. C. Witte. Laatstgenoemde bad namelijk des middags gesproken over het „uitkammen van de begro ting", zodat de heer Jollie het 'uitig achtte zijn politieke tegenstander een enorme kam aan te bieden, van het merk „Radicaal", onder voor waarde echter dat het voorwerp wel door de post burgerlijke verdediging zou worden gehaald, maar niet door onderwijs of cultuur. Dit gebaar zorgde uiteraard voor een vrolijke inzet van het tweede deel van de vergadering. ADVERTENTIE RUIME KEUZE IN KLASSIEK EN MODERN (t.p.o. Ged. O. Gracht) Vrije toegang - Levering via de handel Geopend van half negen tot half zes, óók zaterdags. verkrijgbaar bij BREESTRAAT 128 - BEVERWIJK VERKRIJGBAAR bij Klassieke en moderne verlichting Méér dan 50 jaar ervaring. SMEDESTR. 7 - HAARLEM - TEL. 11287 „KIJK UIT" ooocowyv Y/////// '$777%. xxxxooooooooooor*Tooonrorxxx300000oooooooo' „LEZERS" Wit aan zet. De Prot.-Chr. raadsfractie, met v.l.n.r. de heren W. de Jong, A. Roosendaal, E. Algra, J. Visser en ir. P. van Rijn. (Van onze schaakmedewerker) IJMOND. De schaakpartij tussen onze lezers en de schaakclub Kijk Uit is na de 15e zet in een boeiende fase ge komen. Onze lezers kozen de paardzet c4- e3 waarop Kijk Uit met de dame van d8 naar d6 is gegaan. De witte toren, uitdagend de zwarte stelling tegemoet ge treden, wordt nu onder vuur genomen. Wij zijn benieuwd hoe onze lezers de hieruit voortvloeiende complicaties zullen opvangen. Uw 16e zet wordt verwacht op één der navolgende adressen: IJmuider Courant, Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden; Beverwijkse Courant, Zeestraat 18, Be verwijk of bij onze schaakmedewerker Tj. de Jong, Santpoortse Dreef 104, Santpoort- Noord. m

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7