Koninklijke subsidie vrije schilderkunst Nieuw maandblad in oprichting CONNY STUART FELICITEERT Gitarist Andrès Segovia morgen over de radio vuistje Overweldigend succes met Die Fledertnaus Centrum geeft inleidingen op twee premières Componist Pizzetti overleden Televisie-vanavond Dark passage (Duistere wegen) Radio-donderdag rssr^gr- Televisie-programma WOENSDAG 14 FEBRUARI 1968 COORDINATOR FALLAUX: „Zodiak wordt geen Nederlands keuterblaadje Nationaal Ballet brengt Doornroosje in Amsterdam 13 a *aiss- C. B. Heintje Davids vierde 80ste verjaardag met tweeduizend gasten it if ("Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM. Zodiak is de naam van een tijdschrift, dat zeer kort gele den werd opgericht, nadat de uitgeverij Triton in Huizen contact had gezocht met de H.P.M. -ontwerpstudio in Amster dam voor de visualisatie van dit maand blad. De redacteuren van Zodiak zijn Wim de Bie, Hans Verhagen, Trino Flot- huis, William Rothuizen, Simon Vinken oog, Niek de Rooyen, Ewald van Vugt, Remco Campert en Emile Fallaux. De eerste aflevering komt in een oplaag van twintigduizend begin april uit. Het blad mikt op een leeftijdsgroep tus sen de twintig en de dertig. Coördinatie man Fallaux, 23 jaar, werkzaam in de studio van H.P.M. zegt: „Het wordt geen Nederlands keuterblaadje. Er zul len zeker buitenlandse bijdragen in ko men, want buitenlandse mensen zijn vaak interessanter. We hebben contacten met The International Times, Encounter en an dere bladen. Ons blad wordt in zwart wit met steunkleur uitgevoerd, acht pa gina's worden gedrukt op gekleurd pa pier, het formaat is 34 bij 23J/i". Waardoor onderscheidt het zich? „Doordat de medewerkers stuk voor stuk representatief zijn voor de stroming jongeren, die zeker wat de achtergrond informaties betreft niet aan hun trekken kunnen komen. (Met mimiek, een soort cabaretopvoering): „De mentaliteit van het blad is open, authentiek en houdt ver band met een doorbraak naar de toe komst. Toen William Rothuizen van het Algemeen Handelsblad en ik begonnen te denken welke medewerkers voor dit maandblad geschikt zouden zijn, bleken dat er weinig te zijn. Dat houdt op met de groep zoals hij nu is". Wat betekent Zodiak en wie heeft de naam bedacht? Wie de naam bedacht heeft kan ik niet zeggen. Alles gebeurt in groepsverband. DEN HAAG (ANP). Een ovationeel applaus in het stampvolle Scheveningse Circustheater was de beloning voor de le-1 den van de Nederlandse Operastichting, die dinsdagavond de komische opera in I drie bedrijven „Die Fledermaus" van Jo-1 hann Strauss op de planken brachten. De sopraan Wilma Driessen oogstte en- I kele malen een donderend handgeklap na haar aria's. Zij speelde en zong de rol van het kamermeisje Adèle. Hilariteit in de zaal begeleidde het op- I treden van Hans Grünhut als de dronken cipier Frosch. Luid gelach was zijn deel toen hij voor zijn directeur uit de krant voorlas in het Duits en plotseling (in het Nederlands) zei „Niks nieuws. Over vijf jaar krijgen we een eigen ope ragebouw." Vrolijkheid ontstond ook toen Rudolf I Kat, in zijn rol van Alfred, Frosch een geldstuk overhandigde met het verzoek bepaalde diensten te verlenen. „Was ist ihr Beruf?" vroeg Frosch. Na het ant woord van Alfred: „Opernsanger", gaf Frosch zwijgend de munt terug. De muziek werd gespeeld door het Kunstmaandorkest onder leiding van Franz Bauer-Theussl. De regie had Rein- hard Mieke. Het Nationale Ballet verzorg- I de de vijf volksdansen in het tweede be drijf. De decors en kostuums waren van Harry Wich. De Nederlandse Operastichting brengt I het komische muziekdrama de komende weken behalve nog tweemaal in Sche- veningen in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Eindhoven. AMSTERDAM. Het Nationale Ballet zal op woensdag 28 februari in de Stads schouwburg in Amsterdam de landelijke première geven van „Doornroosje" op muziek van Peter Iljitsj Tsjaikovsky. Choreografie en instudering zijn van de Poolse kunstenaar Conrad Drzewiecki en zijn landgenoot Krzysztof tekent voor de scenografie (decors en kostuums). Ja, dat is heel ontroerend. Zodiak is een naam, waar alles wat er op de wereld gebeurt, onder te vatten is. Het bete kent iets van dierenriem, het is een auto merk en de naam voor een onderwater horloge. Een naam, die niet al te duide lijk vervelende associaties heeft, zoals bijvoorbeeld „The associated Typewri ting" of zo. En het klinkt lekker. Zodiak heeft geen rubrieken, zoals men die nu kent. Geen filmrubriek. Die schrij vers kletsen alleen maar voor hun eigen collega's. Politiek ook niet. Dat is een walgelijk spel voor kale praatapen. Niet dat we er daarom nooit iets aan zullen doen ,maar we beschouwen het dan als fenomeen met de mens erachter. We kie zen onderwerpen die vrij tijdloos zijn. Eerder met philosophische kanten van mooie dingen dan getwist op ooghoogte waar niemand iets mee opschiet Zodiak wordt verlucht met talrijke foto's en tekeningen. Wie de opdrachten zal krij gen is nog niet bekend. Volgens Emile hebben alle op dit terrein bekende men sen hun medewerking toegezegd. Het blad kost 1,95. Emile Fallaux zelf: „Toneel is uit de tijd, net als de opera". „Provadya is geweldig goed, ik ben er dikwijls". Oorlog is een hallucinatie, die in stand gehouden wordt door mensen die ziek zijn". „De Stunt is een waanzinnig goede top-hit, de burger heeft er een eigentijds uitje aan". Koningin Juliana heeft gisteren op paleis Soestdijk de jury en de be kroonde kunstenaars van de konink lijke subsidie voor vrije schilder kunst ontvangen. Links van de vorstin de Amsterdammer J. Zek- veld en rechts de Vlaardinger A. Klink en Marijke Geijs uit Amsterdam. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Walter Kous en Peter I Oosthoek, beiden regisseur en artistiek leider van toneelgroep Centrum, zullen donderdagavond, aanvang 20.15 uur, in de Renaissancezaal van het Frans Halsmu seum, de twee komende premières van het gezelschap inleiden. Het gaat om „Een dag uit de dood van Verdomde Loewie- tje", een komedie van Peter Nichols, uit-1 geroepen als beste Britse stuk van 1967, en „Gered", van Edward Bond, een van I de meest geruchtmakende stukken van de laatste jaren. De premières gaan respec tievelijk op 23 februari en 8 maart in de Haarlemse Stadsschouwburg. Daar de stukken de Nederlandse ge moederen vermoedelijk wel in beweging zullen brengen, wordt een ieder die voor- nemens is de voorstellingen te gaan zien, uitgenodigd donderdag aanwezig te zijn. Op die avond zal tevens de speciale krant die Centrum heeft doen vervaardigen voor „Gered", worden uitgereikt. Conny Stuart feliciteert Heintje Da vids temidden van dé wilde menig te op haar verjaardagspartijtje. ROME (AFP). De Italiaanse musi cus Ildebrando Pizzetti is in de ouderdom van 87 jaar in Rome overleden. Pizzetti is van 1923 tot 1936 directeur geweest van het Verdi-conservatorium in Milaan en van de beroemde Santa Cecilia Academie in Rome. Tot zijn omvangrijk oeuvre be horen de symfonieën „Extase", „Lente concert" en „Vuursymfonie" be stemd voor de film „Cabiria" van d An- nunzio. Hij schreef ook boeken over mu ziek, waaronder „De muziek der Grieken „De Italiaanse muziek van de 19de eeuw' en „Paganini". Bekend zijn ook zijn Gregoriaanse re quiemmis uit 1922 en „Moord in de kathe draal" naar het werk van 'T. S. Eliot, uit 1955. nmuwmxMiiwwwwwww 5 SS S gs 5 De laatste tijd zijn films met de ac teur Humphrey Bogart in de hoofdrol al dan niet in gezelschap van zijn vrouw Lauren Bacall, met een opval lende regelmaat op het scherm geko men. Dat is niet te danken aan een toevallige samenloop van omstandighe den, maar aan een min of meer be wuste programmering die rekening ge houden heeft met de hernieuwde be langstelling van vooral een jongere bi oscoopgeneratie voor de filmheld van de harde en avontuurlijke rollen die hij ook in het dagelijkse leven speelde. De film van vanavond die dateert uit 1947 - is een romantisch verhaal rond een ontsnapte gevangene die tracht zich met behulp van plastische chirur gie onherkenbaar te maken voor de po litie teneinde de gelegenheid te krij gen zijn onschuld te bewijzen. Humph rey Bogart speelt deze onschuldig ver oordeelde Vincent Parry, met wiens sen sationele vlucht uit de staatsgevangenis San Quentin de film begint. Buiten de gevangenis wacht 'n hem onbekende da me, Irene Jansen (Lauren Bacall) hem op en biedt hem gastvrijheid op haar lu xueuze flat. Zij blijkt tijdens het pro ces van Parry die van moord op zijn vrouw beschuldigd werd, in diens on schuld geloofd te hebben en, gealar meerd door de radioberichten over zijn ontsnapping in de buurt van de gevan genis te hebben rondgereden met de bedoeling zonodig een helpende hand te bieden. Met deze wonderlijke ken nismaking begint een gemeenschappe lijke poging om Parry uit handen van de politie te houden, waarbij dan ook de plastische chirurg wordt ingescha keld. Een en ander leidt tot veel ro mantische en avontuurlijke belevenissen die door regisseur Delmer Davies tot een boeiende, maar zeker niet beste film van Bogart gebundeld zijn. Over Nederland 1 om 6 uur een sa menvatting van het eerste nummer dat de heren in Grenoble afwerken: de 500 meter met aansluitend het dagelijks Nederlandse programmaatje van tien minuten. Dan is het tijd voor Pipo, re clame en journaal. Voor de jeugd de vijfde aflevering van de drie Muske tiers. De dappere mannen stoven Ri chelieu een kool als die denkt de diamanten van de koningin in handen te hebben. Het filmoverzicht van de Olympische Spelen sluit aan bij het journaal en wordt gevolgd door het tweede Socu- terafilmpje over de homofilie. Omdat de hoofdfilm voor boven de achttien is tot negen uur nog een aflevering van Inburgeren, waarin de gemeenteveror deningen over demonstreren (in Am sterdam is toestemming nodig, in Rot terdam niet) en de grondwetsherzie ning aan de orde komen. Als de KVP na de film nog tien minuten aan poli tiek heeft gedaan, tot besluit nog een reportage van het kunstrijden voor pa ren uit Grenoble. Op Nederland 2 de TROS met Rick de Kikker, met het sprekende paard, met Mr. Terrific, met admiraal Nelson van de Seaview en met Honey WestHet sprekende paard wordt verliefd op een mooie merrie en wil het liefst cadeau gedaan worden aan de makelaar, eigenaar van de merrie. Maar de merrie moet niets van Mr. Ed weten. Mr. Terrific krijgt opdracht een kostbare diamant te be waken, die op een ambassadereceptie door een bejaarde prinses zal worden gedragen. Zijn compagnon. Hal, komt toevallig op de hoogte van die opdracht en gaat ook naar de ambassade. Daar ontmoeten de twee vrienden elkaar, de een als Engelse graaf, de ander als ober met reuzenkracht. Na het jour naal naar de bodem van de zee met „De gezonken onderzeeër". Admiraal Harriman Nelson, commandant Lee Crane en overste Chip Morton komen in grote moeilijkheden als de Seaview in een mijnenveld terecht komt en zinkt. Hoe zij zich uit deze netelige situatie redden hangs mede af van het gedrag van Evans, Harker en Blaker, die een duistere rol spelen. Veertig AMSTERDAM. Rond tweeduizend mensen hebben gisteren in het Vondel parkpaviljoen in Amsterdam Heintje Da vids gelukgewenst met haar tachtigste verjaardag. Er kwamen zelfs hele groe pen carnavalsverenigingen, in kostuum met muziek en danseresjes, zodat de ver jaardagsviering in een carnavalesk feest veranderde. Tientallen artiesten die tien, twintig of dertig jaar geleden nog glamour bezaten, brachten hun felicitaties. Onder hen be vonden zich Bob Scholten, Louis Borel, Boris Lenski, Wiesje Bouwmeester, Bert van Dongen, Dora Paulsen, Joop de Leur, maar ook artiesten die nog grote naam hebben zoals Wim Sonneveld, Willy Al- berti, Tante Leen, Mies Bouwman en Paul van Vliet, Henk de toneelmeester van Carré, dr. Van Swol en zijn echtgenote Gré Brouwenstijn. Wim Kan en Corrie Vonk zonden haar een telegram, dat luid de: „Goede Hein behoeft geen krans". Georgie Fame zingt „Bonnie and Clyde" in het TROS-programma „In". Nederland 2, 21.10 tot 21.50 uur. minuten „In" hierna. Vanavond in dit maandelijkse magazine onder anderen Conny van den Bos, Rob de Nijs, de Shepherds, Ilonka Biluska en Mendel en Mendel. Verder een fragment uit het toneelstuk Mimicry met Lies Fran ken en Pim Dikkers en een voorproef je uit de film Bonnie and Clyde met als gast George Fame. Het laatste pro grammaonderdeel is the Grey Lady, waarin blijkt, dat ook detectives het wel eens verliezen van de misdaad, zelfs al zijn ze heel charmant en heten ze Honey West. De heldin wordt in de ze aflevering de les gelezen door een juwelendief als die haar te snel af is en er vandoor gaat met een kostbare steen. De dief wil echter nog meer en dat wordt hem noodlottig. Het is wel een diamantavondje, want ook de drie Musketiers en Mr. Terrific hebben met diamanten te doen. HILVERSUM I 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerie. 8.30 Nws. 8.32 Voor de huisvrouw. Tussen 9.00-12.00 Event, re portages Olympische Winterspelen. 9.58 Marktberichten. 10.00 Lichte gramm.muz. 10.20 Muziek uit de Ba rok. 11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Lichte gramm.muz. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12.40 Actualiteiten. 12.50 Variant. 13.30 Over de band. 14.30 Oude, klassieke en moderne liederen. 15.00 Hervormde godsdienstige uitzending. 15.30 Banden met het verleden (klankbeeld). 15.45 Spel. 16.00 Nws. 16.02 Burengerucht. 16.25 Gevarieerde gramm.muz. 16.50 Spelen met taal. 17.00 Klassieke en moderne kamermuz. 17.45 Sport. 18.00 Klassieke gewijde muz. 18.30 Nws. 18.45 Actualiteiten, 19.00 Muziek van Het Leger des Heils. 19.15 Spektrum. 19.30 Kerkorgelconcert. 20.00 Wijd als de wereld, zending en oecumene. 20.10 Klassieke gramm.muz. 20.30 Stekker. 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.50 Licht instru mentaal ensemble. 23.00 Studio 2300. 23.55 Nws. HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm.muz. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Radiojournaal. 8.20 genwijding. 9.00 Klassieke muz. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen 11.55 Beurs. 12.00 Moderne en klassieke muz. 12.27 Meded. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Zelfstandig zijn en blijven (lezing). 12.35 Toppers van toen. 13.00 Nws. 13.10 Radiojournaal. 13.30 Oude muz. 14 20 Stutofes 1968: Programma over het Studenten Toneel Festival 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Van vier tot vijf. 17.00 Muz. uit Suriname, de Nederlandse Antillen en omrin gende landen. 17.30 Voor de jeugd 18.00 Nws. 18.15 Radiojournaal. 18 20 Uitzending van de C.H.U. 18.30 Geva rieerd programma. 19.30 Nws. 19.35 Persconferentie Kom over de Brug. 19.40 Terzake van de liturgie (gesprek) 20.05 Kunstkroniek. 20.25 Symfonisch staatsorkest van de USSR met solist klassieke muz. 21.40 Zelfportret. 22.0 Klassieke en moderne muz. 22.30 Nws. 22.40 Radiojournaal. 22.50 Olympisch journaal. 23.00 Venster op de heden daagse muz. 23.40 Operette-ouvertures. 23.55 Nws. HILVERSUM II 9.00 Nws. 9.02 Voor de zieken 9.30 Lichte instrumentale muz. 10.00 Nws. 10.02 Muz. bij de koffie. 12.00 Nws. 12.02 Platenkeus. 13.00 Nws. 13.02 Ac tualiteiten. 13.07 Knalmuz. 14.00 Nws. 14.02 Netty Rosenfeld. 15.00 Nws. 15.02 Where the action is. 16.00 Nws. 16 02 Platenshow. 17.00 Nws. 17.02 Ac tualiteiten. 17.07-18.00 Verzoekplaten- programma. WOENSDAG 14 FEBRUARI Nederland I 12.30 Olympische Winterspelen 17.00 Voor de kinderen 18.00 Olympische Winterspelen: schaatsen 18.40 Nederlands commentaar Olympische Winterspelen 18.50 Pipo de clown 18.56 Reclame 19.00 Journaal 19.03 Reclame 19 06 De drie Musketiers (TV-feuilleton) 19.31 Panoramiek 19.56 Reclame 20.00 Journaal 20.16 Reclame 20.20 Filmoverzicht Olympische Winterspelen 20.35 Stichting Socutera 20.40 Inburgeren 21.00 Dark Passage (speelfilm) 22.40 Uitzending van de K.V.P. 22.50 Olympische Winterspelen: Kunstrijden voor paren Journaal en beluisterd, daarvoor heeft pionier Segovia gezorgd. Op grote concerttour nees heeft hij gepleit voor de gitaar als volwaardig concertinstrument. In tal van landen was hij de eerste die gitaarrecitals hield. En hij kreeg loon naar werken: velen wilden zijn leer ling worden. Grote componisten droe gen hun werken aan Segovia op belangrijk, omdat hierdoor het reper toire aanzienlijk werd uitgebreid. Het was de zege van Segovia, van een „ordinair volksinstrument", want zo dacht Andres' vader over de gitaar toen zijn zoon, vijf jaar oud, dat in strument voor het eerst in zijn handen nam. Hij had al pianolessen en wilde hij dan per se een snareninstrument bespelen, dan mocht Andres cello of vio.ol studeren. Maar beslist geen gi taar. De jongen deed, tegen zijn zin wat zijn vader wilde, maar tokkelde in het geheim verder. Als hij de ritmen van de Andalu- sische zigeunerdansen hoort, loopt hij van huis weg hij wil ook zigeuner worden. De politie haalt hem terug. Hij krijgt klappen, straf. Het haalt niets uit: de veertienjarige Andres is de sensatie van zijn debuutavond in Granada. Zulk spel heeft men nog nooit gehoord. Trotse ouders delen in het applaus. Andres moet nu van hen gitaar studeren. In Parijs voltooit hij zijn algemene muziekvorming. Se govia begint aan de vorming van zijn legende. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Morgen herdenkt de AVRO van 22.00 tot 22.30 uur, in zijn radioprogramma op Hilversum 2, het feit dat de Spaanse gitarist Andres Segovia, geboren in Linares, zaterdag 75 jaar wordt. Segovia zal donderdag werken van Frescobaldi. Heitar Villa Lobos, Sylvius Leopold Weiss, Alexan dre Tansman, Albeniz en Granados spelen. Wij herinneren ons nog goed, dat wij als jongen in de jaren dertig een foto van Andres Segovia uit een krant knipten. Hij mocht niet ontbreken aan onze verzameling foto's van beroemde musici, vooral niet omdat Segovia als gitarist in de klassieke muziek een eenling, een zeldzaamheid was Met zijn klanken ontsloot hij voor ons een aparte wereld vol poëzie, grandezza en Spaans coloriet, Granados, Albeniz Op onze foto had hij nog zwarte haren, nu zijn ze geheel grijs. Maar nog is hij een exclusief artiest op zijn in strument, nog is hij de maestro. Er zijn niet zoveel kunstenaars, die bij hun leven al een legende zijn. Segovia is in ieder geval een van hen. Is de gitaar in de jazz een algemeen aanvaard solo-instrument, dat even goed meetelt als bij voorbeeld een sax, klarinet, trombone of trompet, de gitarist in de klassieke muziek is al tijd nog min of meer een bijzondere verschijning. Maar hij of zij wordt nu niet meer met verwondering bekeken 23.20 Nederland II 18.50 Pipo de clown 18.56 Reclame 19.00 Journaal 19.03 Rick de Kikker 19.08 Mr. Ed 19.32 Mr. Terrific 20.00 Journaal 20.16 Reclame 20.20 Voyage to the bottom of the sea 21.10 IN' 21.50 The Grey Lady (detective-film) 22.15 Journaal DONDERDAG 15 FEBRUARI Nederland I 12.30 Olympische Winterspelen: schaatsen 18.00 Olympische Winterspelen: schaatsen en skiën 18.40 Nederlands commentaar Olympische Winterspelen 18.50 Pipo de clown 18.56 Reclame 19.00 Journaal 19.03 Reclame 19.06 Amusements-kroniek 19.56 Reclame 20.00 Journaal 20.16 Reclame 20.20 Filmoverzicht Olympische Winterspelen 20.35 Actualiteitenrubriek 21.00 De Jaargetijden (TV-spel) 22.10 Ik en Gij 22.12 Europa - Wetenschappelijk Onderwijs (documentaire) 22.55 Journaal Nederland II 18.50 Pipo de clown 18.56 Reclame 19.00 Journaal 19.03 Van gewest tot gewest 19.25 Olympische Winterspelen: IJ shockey wedstrij d Zweden-Canada 20.00 Journaal 20.16 Reclame 20.20 Einddoel Istanboel: reisverslag van een groep cabaretiers 20.45 De oude Draaidoos 21.25 Kunst en Psychiatrie (vraag gesprek); Schuldgevoelens, (documentaire) 22.30 Journaal 22.35 Olympische Winterspelen: IJ shockey wedstrij d USSR-Tsjechoslowakije wmwiiiiiiimiwwiiiiiwiiiwiiwwiiiiiiwwwiiwiwwwwwiMWWww ADVERTENTIE voedzaam gemakkelijk lekker -r-i-i-Tnnmumrm-i

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13