KELLER „DE SCHICHT" 40.3 VOLDOENDE VOOR HAD AAN GOUD Suzuki en Neil Blatchford verspeelden medailles door misslag in de laatste bocht Chef de Quarles mission van Ufford: „Zwanenburg heeft dit stellig niet verdiend" CONCERTGEBOUW Slalom dames was een Amerikaans drama GRE NO BLE Kunstijsbaan voor bobben" vlees eten is verantwoord eten REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Vader Geijssen: Carry verdient pak voor broek Slechte dag voor Emmerich Danzer Rodel-dames gediskwalificeerd GENIAAL VAN JAPANNERS (VOOR OS 1972) VINDT GEWELDENAAR MONTI Toch weer goud voor Marielle Goud voor Noorse skiërs Ol. Spelen op t.v. 15 WOENSDAG 14 FEBRUARI 1968 Wegens opwarming 99 Onmiddellijke verlichting van Stormvogel tweede fiff v-?,yï (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De familie van gou den en zilveren medaillewinnares Carry Geijssen is ondanks liaar triomfen in Grenoble enigszins teleurgesteld. Niet om de prestaties, maar wel om de .onbe kookte uitlatingen' zoals vader Geijssen het noemt, over de trainer van de meis jes, Piet Zwanenburg. Carry heeft, zoals gemeld, gezegd dat Zwanenburg wat te oud wordt om nog mee te kunnen en dat de meisjes een jongere trainer willen, zoals bijvoorbeeld Henk van de Grift. Het feit dat Zwanen burg de schaatsters zo ver gebracht heeft als ze nu op de Olympische ladder staan, vergat zij echter. Vermoedelijk was haar opmerking ook voor een deel het gevolg van de beslissing dat Carry niet op de 3000 meter zou uitkomen. „Ze moest een pak voor haar broek hebben", aldus vader Geijssen. „Haar houding was ongepast". (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE „De schicht" heeft gewonnen. „De schicht", de 23-jarige Duitse student in de tandheelkunde. Erhard Keiler, was de heste. Vanmor gen tijdens de 50(1 nieter op de Olym pische Spelen raasde hij zijn afstand af in 40.3 sec. en dat was in Grenoble de uiterste snelheidsgrens. Een-een- tiende seconde boven de tijd, waar mee Keiler op 27 januari een nieuw wereldrecord vestigde. Daarmee was bewezen, dat het ijs in Grenoble geen extreme tijden toestond. Keller, die in de negende rit startte, constateerde met voldoening, dat die stelling na hem, in de resterende veertien ritten, houdbaar was. „Ik vrees geen enkele tegenstander", bleek een opmerking vooraf, die geen grootspraak was. Alleen de Amerikaan Mcdermott, in 1964 winnaar van het goud op de korte afstand, en diens landgenoot Blatchford bezorgden de Westduitse aanhang koude rillingen. Mcdermott in de laatste rit door een combinatie van lopen en rijden, die uiterst efficiënt was. Maar Mcdermott ein digde op 40.5 en dat was alleen maar goed voor een gedeelte tweede plaats. Samen met de Noor Magne Thomassen, die zijn prachtige conditie dit seizoen van morgen nog eens overtuigend bewees door in de rit tegen Ard Schenk op een voor hem uitermate goede 40.5 uit te komen. Blatchford had voor Mcdermott al een Amerikaanse aanval op de Europeanen gelanceerd. Die mislukte door een mislag in de laatste bocht. Nog een andere kan didaat voor het goud, Suzuki, de Japan ner, maakte zich schuldig aan die fout. Erhard Keiler had het te kwaad met de starter. De Westduitser vertrok vier maal te vroeg en uiteraard bevorderde dat zijn concentratie niet. Toen hij overigens de vijfde maal wel goed weg was, snelde hij in de eerste 100 meter naar de snelste tijd tot dan toe: 10.2. Keiler explodeerde ver der naar een tijd van 40.3. Suzuki startte ook pas de vijfde maal op correcte wijze. De Japanner „dribbelde" de eerste 100 meter even snel als de Westduitser, maar raakte in de laatste bocht uit balans door een misslag. Suzuki's dromen op goud gingen daar verloren Het werd 40 8 (evenals tegenstander Holmgren), De 22- jarige Amerikaan Neil Blatchford verviel in dezelfde fout als Suzuki. Hij raakte ook uit balans in de laatste bocht en verspeel de daarmee zijn kansen. Die kansen wa ren hoog aangemerkt, nadat de eerste 100 meter van de Amerikaan in 10.1 was ge gaan. Blatchford was daarmee in die fase van de strijd sneller dan Keiler. Nu werd het 40.7. Zijn tegenstander, de Noor Roar Groenvold, stelde teleur en eindigde in dezelfde tijd als Schenk: 41.1. Ard Schenk vertrok in zijn rit tegen de Noor Magne Thomassen niet zoals van i specifieke sprinter wordt vereist. Thomassen viel in het startschol en was onmiddellijk voor op Schenk (10.3 voor de Noor over de eerste 100 meter). Tho massen zette zich met 40.5 lange tijd aan de top van het klassement en werd daarvan Das verdrongen door Keller. (in de negende rit). Schenks tijd was 41.1. De andere Nederlanders speelden ook in het geheel geen rol. Peter Nottet reed tegen de Fin Launonen, proefde het ijs (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE. „Een onnodige scha duw op het geheel". Zo kwalificeert de chef de mission van de Nederlandse équipe in Grenoble, jhr. mr. Quarles van llfford, de „rebellie" van de damesploeg tegen trainer Piet Zwanenburg, waarvoor in eerste instantie de met goud en zilver bekroonde Carry Geijssen verantwoorde lijk wordt geacht. Quarles van Ufford tevens vice-voor- zitter en waarschijnlijk toekomstig prae- ses van de KNSB zegt hierover: „Zwa nenburg heeft dit stellig niet verdiend. ADVERTENTIE en zijn circusgezelschap HAARLEM Zaterdag 17 februari 14 uur. Prijzen; ƒ1.95ƒ3.70, ales inbegr. Kaartverkoop van donderdag 15 februari af, dagelijks van 103 u. De vrede tijdelijk getekend. Carry Geijssen in een polonaise samen met coach Piet Zwanenburg. Hij heeft de meisjes gebracht waar ze nu zijn. Ik wil heel duidelijk stellen dat de Koninklijke Nederlandse Schaats Bond alle vertrouwen heeft in de trainerscapa citeiten van Zwanenburg". „Een andere zaak is dat de meisjes be hoefte kunnen hebben aan een vrouwe lijke begeleiding. Daarvoor heb ik alle be grip. Het probleem vormt momenteel een onderwerp van studie. Binnen het kader van de groeiende financiële mogelijkheden van de bond wordt er naar gestreefd om voor de toekomst deze plannen te reali seren". Dat bepaalde verlangens in een onge zonde sfeer naar buiten zijn getreden wordt door de chef de mission verant woordelijk voor de gehele gang van zaken rond de Olympische ploeg bijzonder betreurd. „De boosheid van een atlete i: afgereageerd op een man, die er niet aan sprakelijk voor gesteld kan worden". De reden voor de plotselinge kortslui ting in de contacten tussen Piet Zwanen burg en vooral Carry Geijssen ziet Quarles in de inschrijving voor de ver schillende nummers. Carry had bijzonder graag op de 3.000 meter willen starten er was erg geprikkeld dat zij voor deze af 3tand werd gepasseerd. Quarles: „De verantwoordelijkheid voor de keuze lag bij mij. Carry had veel onregelmatigheden in haar vorm ge toond. Zij dacht dat zij nog wel meer kon, maar wij hadden daarover geen en kele zekerheid". Over de verlangens van de meisjes zegt Quarles: „Wij hadden reeds voor het be gin van dit seizoen afgesproken, dat over alles een gesprek zou worden ge voerd. Daarom vind ik het bijzonder jam mer dat nu plotseling de hele affaire op een verkeerde wijze naar buiten is ge treden". 's Avonds tijdens de receptie van de Nederlandse ambassadeur, toen minister Klompé en staatssecretaris De Koster de Nederlandse delegatie ontvingen, speelde 'n Frans muziekkorps een fanfare, die ve len tot een polonaise verleidde. Aan het hoofd liepen, gearmd. Piet Zwanenburg („ik vind het niet verstandig er op dit moment iets van te zeggen") en. Carry Geijssen. Erhard Keiler De vijftig deelnemers aan de slalom van de dames hadden bij een ijzige koude wind hun eerste afdaling door de 56 poortjes volbracht. Op het grote elektro nische uitslagenbord waarop slechts plaats was voor de zes hoogstgeklasseer- den, stond in letters van licht viermaal U.S.A. De kleine Wendy Allen voerde de ranglijst aan. Het verschil met Ma- rielle Goitschel bedroeg meer dan een seconde. De triomf duurde kort. Nadat de controleurs van de poorten hun gege vens aan arbiter Perret hadden overge bracht, was het gedaan met de Ameri kaanse overmacht. Drie van hen hadden in hun zucht naar tijdwinst een poort ge mist. Judy Nagel, met haar 16 jaar een van de jongste deelneemsters, nam de eerste plaats over. Het verschil van Frankrijks grote Marielle Goitschel, die in Innsbruck goud en zilver veroverde, was geslonken tot honderdsten van secon den. De ergste slag moest nog komen. Ma rielle had tot groot enthousiasme van de tienduizenden Fransen, die naar Greno ble waren getrokken, in een zeer sterke tweede manche haartijd op 85,86 sec. gebracht. De frele Judy startte direct na het idool van Frankrijk. Het was teveel voor het Amerikaantje. Onmiddellijk na dat de vlag gevallen was, ging het goud al verloren. Ze kwam buiten de piste en verspeelde seconden. Enkele poortjes later kwam ze ten val. Van de eerste plaats zakte ze terug naar de 27e positie. Slechts de Canadese Nancy Greene zou .7.Av-V >é:~i - MVg waarvoor hij was ingeschreven, en had met 42.4 voor wat stayersillustratie tij dens de sprintstrijd gezorgd. Launonen no teerde zelfs 42,6. Kees Verkerk voegde zich in de volgende rit in deze vandaag nog niet interessante regionen. 42,6 tegen de Zweed Hedlund (41.2). Jan Bols en de Brit Bodington zorgden in de een na laatste rit voor een komisch intermezzo. Binnen honderd meter hadden beide heren voor afdoende bewijzen ge zorgd dat zij geen sprinters zijn. Bols bij voorbeeld begon met enkele misslagen. Op de 100 meter-lijn wankelde de Drent ging onderuit en kreeg liggend gezelschap van Bodinglon. Uiterst aarzelend stapten zij weer op. Eindstand 500 meter: 1. Keiler (W.-Dld.) 40,3; 2. Thomassen (Noor.) 40,5, Mcdermott (V.S.) 40.5; 4. Gri- shin (R-usl.) 40,6; 5. Blachtford (V.S.) 40,7, Wurster (V.S.) 40,7. Herjuaune (Noor.) 40,7; 8. Suzuki (Japan) 40.8. Holmgren (Zwe.) 40.8. Hanninen (Finl.) 40,8; 11. Lepesjkin (Rusl.j 41,0, Höfl (W.-Dld.) 41,0; 13. Groenvold (Noor.) 41,1, Schenk (Ned.) 41,1; 15. Masaki Suzuki (Japan) 41,2; 30. Nottet (Ned.) 42,4; 33. Verkerk (Ned.) 42,6. GRENOBLE. Het was vandaag een zwarte dag voor de Oostenrijkse wereld kampioen kunstrijden Emmerich Dan zer. Na twee van de vijf verplichte figu ren was hij nog eerste. Na vier figuren was hij van de kop verdrongen en afge zakt naar de vierde plaats op de rang lijst, die thans geleid wordt door zijn landgenoot Wolfgang Schwarz, gevolgd door de Amerikaan Timothy Wood en de Fransman Patric Pera. De stand van de eerste vier is thans Scharwz 779.2, Wood 762.6, Pera 755.9 en Danzer 754.4 punten. de Frangaise het goud nog kunnen ontne men. Het was een te zware opgave voor het meisje uit Ottawa. Ze won welis waar de tweede manche, doch de achter stand van 1.18 sec. in de gerste afda ling opgelopen, bleek te groot. Annie Fa- mose bracht Frankrijk het brons. Uitslag slalom dames (twee manches, lengte 425 meter, hoogteverschil 156 me ter en 56 poortjes): 1. Mariele Goitschel (Fr.) 85.86 sec (40,27 en 45,59), 2. Nancy Greene (Can.), 86.15 (41.45 en 44.70); 3. Annie Famose (Fr.) 87.89 (42.21 en 45.68); 4. Gina Hat- horn (GB) 87,92, 5. Isabelle Mir (Fr) (88,22. 999 VILLARD DE LANS. Oost-Duitsland is gistermorgen op de rodelbaan van Vil lard de Lans een vrijwel zekere gouden Olympische medaille kwijtgeraakt. De jury bij het rodelen heeft na de derde rit van de een-persoonssleeën voor dames de drie Oostduitse deelneemsters, die in het klassement de eerste, de tweede en de vierde plaats bezetten gediskwalifi ceerd. De drie Oostduitsen, Ortrun Ender- lein, Anna Marie Muller en Angela Knösel hadden voor de afdaling de glijvlakken van hun sleetjes verwarmd om daardoor hogere snelheden te kunnen bereiken. De uitspraak van de jury is onherroepelijk Na de verwijdering van het Oostduitse trio uit de rangschikking, ziet de top van het klassement er nu als volgt uit: 1 Eric Lechner (It.) 2.28,66, 2. Christa Schmunck (W-Dld.) 2.29,37; 3. Angelinka Dünhaubt (W-Dld.) 2.29,56. Een groot aantal deelnemers heeft ge dreigd zich uit de wedstrijden terug trekken wanneer, na de diskwalificatie van de Oostduitse deelneemsters niet ook de heren van verdere deelneming worden uitgesloten. Acht landen hebben een pe titie met deze strekking ingediend bij di organisatoren, omdat hun sportlieden niet meer zouden willen uitkomen tegen sport mensen, die onfatsoenlijke praktijken ge bruiken. Die acht landen zijn: West-Duits land, Polen, Oostenrijk, Verenigde Staten. Italië, Spanje, Argentinië en Canada. De Oostduitsers ontkennen heftig dat zij de reglementen zouden hebben over treden Het Oostduitse persbureau noemde de gehele affaire een sluw Westduits complot om de Oostduitse naam in dis krediet te brengen. te Ullllillllllllllllllllllllllllllll lllllilllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllll llllillllllllilllllllllllllllllllillllllllllllllllllilllll niiiiniiimmiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze speciale verslaggever) GRENOBLE „Een kunst ijsbaan voor bobben. Dat is het allernieuwste. Wij bevrie zen in Cortina d'Ampezzo de sneeuw door er water over te spuiten en leggen in de steile bochten ijsblokken, die we uit een bevroren meer hebben gezaagd. Maar de Japanners doen het wel heel geniaal. Jammer dat ik er in Sapporo niet meer bij zal zijn. Ik ben dan te oud". Het klinkt spij tig uit de mond van de Ita liaan Eugenio Monti, bobslee geweldenaar bij uitstek. Zondag veroverde hij met zijn remmer Luciano de Paolis goud in de tweemansbob. De man uit Cortina d'Ampezzo was heel blij. „Het leven be gint bij veertig, het leven be gint bij veertig" jubelde hij. Monti ouder dan veertig, had al geldt hij als de beste bobber van de wereld nog nooit een gouden Olympische medaille veroverd. Wel werd hij negen maal wereldkam pioen. Aan een gouden plak in 1972 denkt Monti niet. „Ik ben dan te oud. Jammer dat ik er in Sapporo niet bij zal zijn". De Japanners zijn van plan om de baan van de Olympi sche Spelen in Sapporo in 1972 geheel van koelhuizen te voorzien. Dat wordt dan een kunstijsbaan van bijna 1800 meter lengte. Een kost bare geschiedenis, maar de Japanners staan, wat dat be treft, voor niets. Er lopen in Grenoble honderden lieden uit het land van de rijzende zon rond, die niets anders doen dan kijken, wat er in Grenoble scheef gaat en daaruit leren, zodat zij over vier jaar niet dezelfde fouten kunnen maken. In Alpe d'Huez bij Grenoble is de bobbaan helemaal van beton, dat toen de vorstpe riode begon werd natgespoten. In de bochten, die erg aan de zon waren blootgesteld, heeft men bovendien koelhui zen aangebracht, zodat die bochten eigenlijk kleine kunstijsbanen zijn. Niettemin moest er nog 's morgens in al le vroegte of 's avonds laat gebobd worden, omdat de baan anders vernield wordt. Stopt de Paolis ook? Zijn de Italianen bang geworden na een ongeluk tijdens de training? Zij vlogen uit een bocht, maar krabbelden met lichte ontvellingen weer over eind. De Paolis: „Wie in deze sport bang is, moet maar gaan kaarten. Ik ga door". Waarom deed Monti aan een gevaar lijke sport als bobben is? „Ik houd van snelheid. Het is heerlijk om de wind in mijn gezicht te voelen en met een duizelingwekkende vaart naar beneden te glijden, terwijl je volkomen meester bent over een bestuurbare slee". Het gewicht van de beoefe naren mag niet meer dan 100 kilo bedragen. De starts vra- CHAMROUSSE. Ondanks haar 22 i affr draagt Marielle Goitschel, die gisteren in Chamrousse goud op de reuzenslalom won, reeds vijf seizoenen achtereen de bijnaam Koningin der Hellingen". Verwonderlijk is dat niet, want Marielle is geboren en getogen in een der mooiste en sneeuwrijkste igebieden van Frankrijk: in het 2000 m. hooggelegen wintersportstadje Val d'Isère in de Franse Alpen. Haar va der is hotelhouder en zijn dochters Ma rielle en Christine zijn als het ware Marielle Göitschkel met de ski's aan de voet groot ge worden De beide zusjes speelden als kinderen veel met Jean Claude Killy wiens vader in hetzelfde stadje even eens hotelhouder is. Vier jaar geleden in Innsbruck, was Marielle ook reeds present op de Olympische Spelen en won toen met haar zuster samen twee gouden en twee zilveren medailles. In 1966 in Portillo won Marielle haar zuster was toen getrouwd en trad sindsdien minder op de voorgrond de reuzen slalom en legde tevens beslag op de eerste plaats in de combinatie. Vorige winter kreeg de Frangaise onverwacht roncurrentie van de Canadese Nancy Greene, die de wereldbeker won. In Chamrousse echter liet Marielle de Canadese veterane op de reuzenslalom achter zich. AUTRANS. Noorwegen heeft woens dag in Autrans goud gewonnen op de 4 x 10 km estafette cross country voor heren. Het zilver ging naar Zweden en het brons naar Finland. gen steeds weer een explosie van kracht. De bob wordt met een zo groot mogelijke snel heid aangelopen, de stuurman springt erin, dan de remmer en met een duizelingwekken de vaart (op de Amerikaanse baan van Lake Placid 160 ki lometer per uur) schieten ze door de ijsgoot de diepte in. Op die start wordt ook voort durend geoefend, 's Zomers wordt de bob daarvoor op wieletjes gezet. Echte bobbers haten sneeuw. Zij willen een spiegelglad ijsoppervlak. Een bobbaan eist dan ook een voortdurende zorg. De bobs zijn bijna allemaal van het merk Podar, gemaakt door vader en zoon d'Andrea uit Cortina d'Ampezzo. Anderen hebben geprobeerd om de Po- dar, die lange tijd niet uit Italië mocht worden geëxpor teerd om de eigen bobbers niet te benadelen na te bouwen. Geen van de imita ties waren even snel als de oorspronkelijke bouwsels van staal en plastic. ADVERTENTIE Want vlees houdt fit. De eiwitten in vlees zijn onontbeerlijk voor een goede conditie. Conclusie? Vlees uw hoofdschotel, elke dag! ADVERTENTIE "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Oeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt 1 Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. PROGRAMMA VOOR DONDERDAG EERSTE NET 12.3014.00 Reportage 5.000 meter schaatsen. 18.00 Samenvatting 5.000 meter schaatsen. 18.40 Olympisch overzicht. 20.20 Filmverslag Spelen. TWEEDE NET 19.25 IJshóckey Zweden-Canada. 22.35 IJshockey' Rusland-Tsjechoslo- wakije. RADIO Tussen 9 en 13.30 reportages 5.000 me ter. RIO DE JANEIRO. Het Nederland se jacht „Stormvogel" is dinsdag als tweede de finishlijn van de achtste, 1900 kilometer lange, zeilrace van Buenos Aires naar Rio de Janeiro gepasseerd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15