IJmond ligt pal tegenover gas- en olievelden op zee Voor u tot 6 °/o rente en voor u keuze uit 5 spaarvormen en voor u Ontwikkelingsproject in Zambia vindt weerklank Verbeterde vosseholen bij Hoogovens in IJmuiden bel 24442 Meisje rende tegen auto ZWANENBURG WINNING IN GEVAAR DOOR DOLLARSTOP? Gemeentebestuur van Beverwijk teleurgesteld autoschade? Jan Strijbos over Waddeneilanden de bank waar ook zich thuis voelt Nu officiële status voor SamZam Jongens schoten lantaarn uit VERENIGiNGSNIEUWS UIT DE IJMOND WOENSDAG 14 FEBRUARI 1968 Kinder- en Wandelwagens BABY SERVICE V elsen-Umuiden Dollarstroom Plaatselijke industrie Sparen is aantrekkelijk, vooral als u de aantrekkelijke mogelijkheden bij onze bank, de NMB, ziet. En in elke spaar- vorm die wij u voor kunnen leggen zit altijd een heel sterk punt. Meer van weten? Dat is verstandig! Vraag het gratis NMB/PS Pakket! De NMB biedt u alles wat een moderne bank u kan bieden en daarenboven nog de Persoonlijke Service. De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is nog juist klein genoeg om de service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pakket graag en gratis toe. Telefoontje of briefkaart is voldoende. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK -»*, - GA OVER OP OLIESTOOK IS GOEDKOOP LEEUWERIKLAAN 35 IJMUIDEN-OOST TELEFOON: 1 54 04 Koersen Hilversum WASAUTOMATEN IslmK* (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het is niet toevallig dat het ingenieursbureau Pul link n.v. uit Voorburg het havengebied van Beverwijk uitkoos als be voorradingsbasis voor de booreilanden op het Nederlandse Continentale Plat. Volgens onze zegslieden is het vermoeden van een oliemaatschappij juist geweest dat het zwaartepunt van het winningsgebied voor olie en gas zich ter hoogte van de IJmond bevindt. De bevestiging van dit ver moeden werd gekregen nadat de ligging van de concessiegebieden bekend werd. Op verzoek van eerder genoemde oliemaatschappij heeft Dullink n v. het plan tot aanleg van een basis daarom verder uitgewerkt. Het resultaat was dat het ingenieursbureau in Beverwijk optie vroeg en kreeg op totaal 15 hectare industrieterrein in de onmiddellijke nabijheid van de haven „De Pijp". De oliemaatschappij, die voorlopig haar naam niet aan de open baarheid wil prijsgeven, is enthousiast over de mogelijkheden in Bever wijk. Minder enthousiast zijn echter het ge meentebestuur van Beverwijk en de di rectie van Dullink N.V.. die de huns in ziens voortijdige publikaties in de pers uitermate betreuren. In verband met de raadsvergadering op donderdag aanstaan de hebben burgemeester en wethouders gisteren een groot deel van de dag be raadslaagd. Dat de pers het college in grote verlegenheid heeft gebracht blijkt wel uit het feit dat men zonder wethou der E. Gerritse van gedachten heeft ge- ADVERTENT1E Dagelijks komen nu de nieuwste mo dellen bij ons binnen. In iedere prijsvariatie is volop keus, met als vanouds bij kinderwagen een prachtige plaid en nu bij wandel wagen een verchroomde boodschap penmand cadeau. Zie ook onze uitgebreide collectie commodes - kasten - ledikantjes - wiegen enz. enz. bij Kennemerlaan 100 - Tel. 1 52 83 Sinds 15 jaar uw speciaalzaak WOENSDAG 14 FEBRUARI Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 u. DONDERDAG 15 FEBRUARI Ned. Ver. Huisvrouwen, afdeling Sant poort, in de Ned. Herv. Kerk, Burg. En- schedélaan, Santpoort-Noord, 14 u.: Jaar vergadering. Stadhuis, Plein 1945, 19.30 u.: Openbare gemeenteraadsvergadering. Hervormd Jeugdhuis, Rembrandtlaan IJmuiden-Oost, P.v.d.A.-afdeling IJmui- den, 20 u.: C. Egas spreekt over „Jeugd en ouderdom". Id®5 '67, Snelliusstraat 41, IJmuiden, 20 u.: Marius Monkau met „Gospels en •pirituals". R.-k. Vrouwengilde, Engelmundus school, Schaepmanlaan, Driehuis, 20.15 u.: Jaarvergadering. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, spreekuur leidster: van 9.30 tot 12 u. in de Willebrordstraat 102 in IJmui den, tel. 02550-10715. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 10 tot 12.30 u. en 14.30 tot 17.30 u.; uitleenpost IJmuiden-West, bovenzaal „De Brulboei", Kanaal straat 228c: 16 tot 17.30 u.; Gem. biblio theek en r.-k. bibliotheek in Santpoort- Zuid, Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 u.' Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. wisseld. De heer Gerritse, die zich als wethouder van financiën, reeds maan denlang met dit project bezig houdt, is namelijk met vakantie. Burgemeester en wethouders lieten gisteravond weten dat de zaak zich nog in het eerste stadium van contact en overleg bevindt. Derhalve heeft het gemeentebestuur nog geen be slissing genomen. Het ingenieursbureau deelde voorts mee dat de haven van Hoogovens aan open zee niet in het plan is opgenomen. Zo gauw de Nederlandse regering con cessies verleent beginnen de maatschap pijen naar olie en gas te boren. In hoofd zaak wordt echter gas verwacht. Goed ingelichte kringen menen dat die conces sies er vóór 15 maart zullen zijn. Wel is men benieuwd naar de houding van het ministerie van Economische Zaken nu president Johnson de dollarstroom naar Eu ropa zoveel mogelijk wil tegenhouden. Al leen Europese dollars zouden geïnvesteerd mogen worden en Amerikaanse dollars slechts in beperkte mate. Indien de minister van Economische Zaken de Amerikaanse gedachte steunt bestaat de kans dat de bo ringen worden uitgesteld. Ook de aanleg van een bevoorradingsbasis in Beverwijk die een investering vraagt van 10 a 12 miljoen gulden, zou daardoor op de lange baan worden geschoven. Een en ander zou betekenen dat booreilanden, die in Engeland reeds maandenlang wachten op versleping naar het Nederlandse deel van de Noordzee, nog langer renteloos blijven liggen. De maatschappijen zijn in staat een maand na de rijksgoedkeuringen volop in bedrijf te zijn op de Noordzee. Vanaf dat moment zijn de booreilanden reeds aangewezen op de basis in Beverwijk. Het Nederlandse Continentale Plat zou ook vanuit de basis in de Engelse plaats Great Yarmouth bevoorraad kunnen wor den indien er geen douanemoeilijkheden waren. De kans bestaat nu dat toele veringsbedrijven uit Great Yarmouth zich in Beverwijk zullen vestigen, ver moedelijk met nevenbedrijven. De initia tiefnemers willen de industrie uit Bever- De heer Maas overhandigt de heer Kloosterman een enveloppe met geld. Rechts de heer Koster, die een even groot bedrag ontving. Op dit Beverwijk.se terrein zouden de werkzaamheden moeten begin nen voor de aanleg van de bevoor radingsbasis van de booreilanden. wijk ook kansen geven als bevoorra- ders van de booreilanden op te treden. Voordat de basis in Beverwijk in zijn geheel is afgebouwd zullen er 4 a 5 jaar verstreken zijn. Indien gemeente, pro vincie of rijk de plannen niet torpederen zal op de zuidoever van de haven, die wordt begrensd door het Zijkanaal A en De Pijp" met de eerste aanzet van het project worden begonnen. Aspirant-bevoorraders kunnen op dat terrein gedeelten huren van Dullink N.V. De bevoorraders krijgen de beschikking over stalen prefabloodsen, terwijl de we gen met zogenaamde Stelconplaten wor den verhard. Op dit terrein komt ook een servicestation voor gas, olie, benzine en water. Tevens worden daar de boor- pijpen van Nederlandse of Duitse make lij opgeslagen. Deze pijpen hebben een lengte van negen meter en een gevarieer de diameter. Het is niet onmogelijk dat in sommige gevallen tot op vier kilome ter diepte op de Noordzee geboord moet worden. Ook het helikopterveld zal nog dit jaar worden aangelegd. De gedachten gaan uit naar 5 tot 12 wentelwieken, die een regelmatige verbinding met de boorei landen zullen onderhouden. Het is nog niet zeker of Dullink N.V. dit vliegmate- rieel gaat huren of kopen. De aanleg van een bevoorradingsbasis zal tot gevolg hebben dat de houtopslag aan de noorde lijke oever van „De Pijp" verplaatst wordt naar de overkant van het vaarwa ter. Of de talrijke woonboten in de dode arm vlan het Zijkanaal A straks getole reerd kunnen worden is nog niet zeker. ADVERTENTIE VAN DOESBURG WUtCERMEERWEG 50 BEVERWIJK (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN In de Tuindersstraat ren de dinsdag een vier-jarig meisje plotse ling tussen enkele geparkeerd staande personenauto's de weg op. pardoes tegen een juist passerende auto. Ter hoogte van de bumper liep zij tegen de zijkant van het voertuig en werd op straat gesmeten. Met een wond aan haar buik en aan het linker bovenbeen is zij door de auto mobilist en de moeder van het meisje naar het Antoniusziekenhuis overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Jan Strijbos heeft dins dagavond in een hem vertrouwde omge ving een boeiend beeld gegeven van de Waddeneilanden. Zoveel mensen als de Petrazaal aan de Spaarnestraat bevatten kan, luisterden en keken naar wat deze schrijver en filmma ker van formaat op de „Parels van de Waddenzee" vorig jaar had meegemaakt De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen had voor deze heerlijke avond gezorgd. Strijbos bewees opnieuw ook de kunst van vertellen meesterlijk te verstaan. Zijn bedoeling was vooral te overtuigen dat het een enorm verlies zou zijn indien de plannen tot drooglegging van de Wadden zee voortgang zouden vinden. Betere plei ter zal de landelijke vereniging tot be houd van de Waddenzee moeilijk kunnen vinden. Kortgeleden heeft, zoals men in deze krant heeft kunnen lezen, de bioloog van het Rijksinstituut voor visserijonderzoek in IJmuiden drs. J. J. Zijlstra voor de waddenvissers uit de doeken gedaan wat de ontstellende consequenties zijn indien hun Waddenzee, kinderkamer voor onder andere platvis, er niet meer zou zijn. Jan Strijbos legde dinsdagavond in IJmuiden het accent op de vogels, planten, bloe men en mensen van deze eilanden. Olie van schepen, afval van chemische fabrieken, lucht die niet meer zuiver is en bulderend lawaai van straalvliegtuigen hebben al genoeg schade veroorzaakt aan flora en fauna. Als straks de waddenei landen geen eilanden meer zijn, omdat er meer land moet komen, met nog een enorm haven- en industriecomplex, rond Den Helder, dan zal dit de uitroeiing van nog meer vogelsoorten betekenen. Hoe doodjammer zo iets zou zijn lieten prachtige kleurenfilms zien. In de pauze kon men zich opgeven als lid van de Landelijke Vereniging tot be houd van de Waddenzee. En wie ze nog niet in eigen bibliotheek had, die kon boe ken van Jan Strijbos bestellen of kopen, voorzien van handtekening. Inbraak. Uit een woning in Scherpenisse is een bedrag van 3 tot 4 duizend dulden gestolen alsmede twee spaarbankboek jes met een tegoed van ruim 40.000. De bewoners waren tijdens de inbraak af wezig. ADVERTENTIE de heer H. Maes kassier kantoor Hoolddorpweg 2 A'dam IJmuiden: Plein 1945 no. 46. (Van een verslaggevre) VELSEN De actie voor een ontwik kelingsproject in Zambia begint weer klank te vinden in Velsen. Deze week wordt de stichtingsacte verleden, waar mee de stichting SAM-ZAM (SAMen voor ZAMbia) een officiële status krijgt. Intussen bereiken het bestuur allerlei informaties, waaruit kan worden afgeleid dat het plan om als inwoners van de ge meente Velsen gezamenlijk een concreet project voor ontwikkelingshulp in Zambia mogelijk te maken, alom weerklank vindt. Het R.K. Armbestuur van de parochie Santpoort heeft de schriftelijke toezeg ging gehonoreerd en een bedrag van 500 op de rekening van de stichting bij de Nutsspaarbank Velsen, boekje nr. 26650, overgemaakt. Voor belangstellen- (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Een onderwerp van voortdurende studie vormen voor Hoog ovens IJmuiden te vossescholen. Het is dan ook niet te verwonderen dat daar over in de loop der tijd een stroom idee- en is losgekomen. Dinsdag kon een bedrag van 550 wor- WÊÈÊ den geïncasseerd door de heren J. Kos ter uit Heemstede en H. Kloosterman uit Beverwijk. De heer Koster is smeltmees- ter, beiden bij de afdeling hoogovens. Hun idee betrof eveneens een verbe tering aan het vossehol. Een vossehol is de plaats in het aftap- gotensysteem bij een hoogoven waar het vloeibare ruwijzer en de vloeibare slak van elkaar worden gescheiden. Daarbij wordt gebruik gemaakt van het feit dat slak drijft op ruwijzer. Het onderlangs stromende ruwijzer veroorzaakt aanzien lijke slijtage aan het vossehol, dat dan ook zeer regelmatig moet worden ver nieuwd. Dat is arbeidsintensief werk on der moeilijke omstandigheden en boven dien kost het produktietijd. Het idee van beide inzenders voorziet in een zodanige wijze van voorbereiding bij het inzetten van een vossehol. dat het in geval van reparatie met behulp van een kraan snel en gemakkelijk kan worden verwijderd. Dit speciale onderwerp was al eens in ongeveer deze vorm aangepast, maar toen werd het een mislukking. De heren Kos ter en Kloosterman hebben hun resultaat geboekt door te blijven door zetten. Zij hadden daarbij vooral verbetering van de werkomstandigheden voor ogen. Op dit punt haakte de heer J. Maes bedrijfschef hoogovens, in. Hij achtte het van groot belang dat ieder een open oog heeft voor dit soort verbeteringen. Bij de overhandiging van de enveloppen met voor ieder 275 complimenteerde hij bei de heren nog eens extra met hun door zettingsvermogen dat geleid heeft tot in voering van het idee. den zij nog eens vermeld, dat op alle kantoren van de Nutsspaarbank Velsen bijdragen voor dit doel kunnen worden gestort. Het gironummer van de Nuts spaarbank Velsen is 11 61 47. De jongeren-sociëteit „Evergreen" deed het weer anders. Met enige be stuursleden van de stichting werd een afspraak gemaakt voor een samenkomst en daarbij werd een bedrag van 168,76 overhandigd, dat, om duidelijk te maken waarvoor het bestemd is, werd uitgestald op een landkaart van Zambia. Een oud katholiek, die onbekend wenste te blij ven, stopte een van de bestuursleden een briefje van 25 in de hand. Op verschillende „fronten" blijven ac tiviteiten in voorbereiding te zijn. Zo gaan de vrouwenbond van de P.v.d.A. en de vrouwenbond van het N.V.V. op woens dag 28 februari gezamenlijk een kien- avond organiseren ten bate van SAM ZAM. De jongeren-sociëteiten werken aan de voorbereiding van een grote avond in het patronaatsgebouw met als streefdatum 30 maart. Onder de naam „Intersoos Azpia" willen zij dan een paar beatgroepen uit Velsen en een groep van buiten de gemeente laten optreden, gecombineerd met een teener-modeshow, waarvoor al met enige zaken in IJmui den contact is opgenomen. De in de SAMVRO samenwerkende vrouwenorga nisaties overwegen om in het voorjaar een grote bazar te houden, alweer om daarmee geld voor de actie bijeen te brengen. En de r.k. gespreksgroepen in Santpoort hebben drs. Kramer uit Den Bosch uitgenodigd om op een gezamen lijk te houden bijeenkomst te komen spreken over ontwikkelingshulp, teneinde ook op die wijze in te spelen op de actie en een antwoord te kunnen geven op de vraag, die aan iedere Velsenaar is ge steld om niet afzijdig te blijven staan. De stichting beschikt over een rapport van drs. D. Jaeger van de Organisatie van Nederlandse Vrijwilligers, die in Zam bia werkzaam is en die daarin waarde volle gegevens verschaft over de kansen die het door Velsen als doel gekozen pro ject heeft. Zeer recent is uit Zambia teruggekeerd ir. E. Voet uit Bloemendaal, die in Zam bia ook pater Janssens ontmoet heeft, de zelfde, die op de eerste bijeenkomst, vorig jaar oktober, over zijn missiegebied daar heeft gesproken. Ir. Voet beschikt over voldoende materiaal en dia's om aan elke groep, die dat wenst, interessante infor matie over Zambia en ontwikkelingshulp te verschaffen. Er staan nog veel meer activiteiten op stapel, die echter nog in zo'n pril sta dium van voorbereiding zijn, dat de stich ting ze graag eerst nog alle ruimte laat om de kansen van slagen af te wegen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ook zonder medeweten van het stichtingsbe stuur aan plannen wordt gewerkt. Tenein de daarvan op de hoogte te komen en te vens om de mogelijkheid te hebben daar mee weer anderen te inspireren, wordt nog eens de aandacht gevestigd op de „brievenbus" van de stichting, het secre tariaat van de stichting SAM-ZAM, Zee weg 218, IJmuiden, tel. 14641. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Velser politie heeft dinsdagavond drie jongelui aangehouden, die met twee windbuksen bezig waren lantaarns kapot te schieten. De buksen zijn in beslag genomen, tegen de knapen is proces verbaal opgemaakt. ADVERTENTIE OLIE De uitslagen van de dinsdag in Hilversum gehouden draverijen luiden: Pekinees-prijs (le afd.), 2000 m: 1. Fina (P. Smit); 2. Forth Cox; 3. Equus. Win. 2.10, pl. 1.30, 1.70, 2.30, cov. 4.60, koppel 4.90. Boxer-prijs (2000 m): 1. Excellent Narciso (J. de Leeuw); 2. Full House; 3. Flying Lady. Win. 40.40, pl. 5.80, 3.40, 1.90, cov. 10.60, koppel 8.80, trio 1887.70. Pekinees-prijs (2e afd.), 2000 m: 1. Ebarth van Eiberhof (T. Kooyman); 2. Fresia Fez; 3. Frieda Hanover M. Win. 5.90, pl. 2.1.90, 2.50, cov. 5.80, koppel 8.20. Greyhound-prijs (2000 m): 1. Blanchefloor (M. Vergay): 2. Beachcomber; 3. Diomedea S. Win. 2.40, pl. 1.40, 2.10, 2.40, cov. 4.70, koppel 12.10. Pincher-prijs (2400 m): 1. Draisine (J. Cos ting); 2. Carma; 3. Clara Williams. Win. 1.90, pl. 1.50, 4.70, 2.20, cov. 12.80, koppel 5.90, trio 112.20. ADVERTENTIE IGNIS - ZANKER ZANUSSI daqeliiks demonstratie MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL 1 42 62

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5