Westduitse communisten zijn op zoek naar legalisering AMBRA BEROEMDE PATIENT een zeer goede meubelverkoper Informatieopdracht voor Segers in België K\ Kernwapens voor Vietnam? Vliegtuig van VS door China neergeschoten Compromis VS- Zuid-Korea iUaranka meubelen Bombardement nabij Hanoi Mosje Dayan dreigt weer Persconferentie door politie toegelaten Narcotica-arts veroordeeld IpÏki f Harold Wilson als Valentijn Vrijspraak Nowak vernietigd Ongeregeldheden in Dominicaanse Republiek amm DONDERDAG 15 FEBRUARI 1968 3 KOU? KOM NOU! [SHELL IIMMINMMMIPNNWMMNtl WIJ VRAGEN Wij denken voor deze taak aan een beschaafde man met prettige omgangsvormen en ervaring in de wo ninginrichtingsbranche. Enthousiasme en smaak voor het nieuwe, vooral ook van buitenlandse huizen, stellen wij erg op prijs Leeftijd boven 24 jaar. Sollicitaties schriftelijk aan de direktie van Anegang 39 - Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW Telefoon 1 63 40 - 6 37 17 DISKRETIE VERZEKERD Verliescijfers te hoog Vervolg van pagina 1 neem n norac (Van onze correspondent) WASHINGTON. „Het gebruik van atoomwapens in Vietnam zou je reinste krankzinnigheid zijn", zo heeft de Britse premier Wilson een paar dagen geleden in Washington verklaard. Uit Canadese hoek is daar aan intussen het woord „waanzin" toegevoegd. De Amerikaanse re gering in Washington drukt zich wat koeler uit over de mogelijkheid kernwapens te gebruiken in Vietnam: er bestaan geen plannen toe, zo wordt officieel gezegd, en er zijn op dit moment geen atoomwapens op Vietnamees grondgebied aanwezig. Generaal Wheeler Johnsons probleem Remmende werking (Van onze correspondent) BONN. Een comité dat de in 1956 verboden Westduitse Communis tische Partij nieuw leven wil in blazen, hield gisteren in Bonn een drukbezochte persconferentie. De bij eenkomst verliep zonder incidenten. Dit was vorige week in Frankfort anders, waar hetzelfde comité even eens een persconferentie probeerde te houden. Toen greep de politie halver wege in. Enige communistische functionarissen werden gearresteerd en de journalisten moesten midden in het vraag- en ant woordspel onverrichterzake naar huis te rugkeren. In Bonn greep de politie gisteren echter niet in. Ze had vooraf de voorwaarde gesteld, dat de communisten zich niet zouden uitlaten over het nieuwe program, dat ze ontwikkeld hebben. Bovendien werden ze er van tevoren op gewezen, dat ieder woord op de bandrecorder van de veiligheidsdienst werd opgetekend. Tegelijkertijd werd bekend dat de poli tie in een drukkerij in Neumünster. in de buurt van Kiel, de pasvervaardigde oplage van het toekomstige partijprogram in beslag genomen had. Duizenden exem plaren waren echter al bij vorige gele- WASHINGTON (Reuter en AFP) Bij het eiland Hainan, dat tot China behoort, Is eergisteren een Amerikaans marinevlieg tuig neergeschoten. Dit is van gezagheb bende zijde in Washington vernomen. Het toestel was op weg van de Philippijnen naar het vliegdekschip „Coral Sea". Het eiland Hainan ligt in de Golf van Tonkin voor de zuidkust van China. Het vliegtuig was wegens navigatiemoeilijkheden tot op acht kilometer van Hainan van zijn koers afgedwaald. Het toestel, dat volgens" het Pentagon geen wapens aan boord had, werd neerge haald door een Chinese jager. China heeft de Verenigde Staten in ver band met het incident beschuldigd van mi litaire provocatie. Volgens het persbureau „Nieuw China", doen de V.S. een laatste wanhopige poging een uitweg uit Zuid- Vietnam te vinden door „hun militair avon tuur uit te breiden". SEOEL (Reuter). President John sons speciale afgezant Cyrus Vance heeft een compromis bereikt met president Tsjoeng-Hee Park van Zuid-Korea aan gaande het verweer tegen Noordkore- aanse „agressie". In een gemeenschappelijk communiqué dat na vijf dagen van besprekingen is uitgegeven, wordt gezegd dat beide lan den besloten hebben terstond te zullen bepalen wat voor maatregelen genomen moeten worden indien de Noordkoreaan- *e „agressie" tegen Zuid-Korea mocht voortduren. Amerika zal echter niet zover gaan als Zuid-Korea wil ten aanzien van even tuele reacties op „provocaties" van Noord-Korea, zo is van betrouwbare Ame rikaanse zijde in Seoel vernomen. Zo zou den de Amerikanen aan de autoriteiten in Seoel niet een schriftelijke garantie willen geven dat zij gezamenlijk een ver geldingsactie zullen ondernemen ingeval van nieuwe „provocaties" van Noord-Ko rea. ADVERTENTIE genheden in de Bondsrepubliek verspreid, met name onder de persvertegenwoor digers. In de Bondsregering en in het parle ment begint men de laatste tijd minder afwijzend te staan tegenover het idee dat een nieuwe KPD (Kommunistische Partei Deutschlands) op het politieke toneel zijn rol weer mee gaat spelen. Dit temeer, om dat men blijkbaar niet de moed heeft de neo-nazistische NPD te verbieden en het de naam van West-Duitslands veelomstre den democratie geen goed doet als de indruk niet meer te vermijden is dat weer met twee maten gemeten wordt. Vanuit het standpunt van het huidige „establishment" geredeneerd is het ech ter evenzeer te begrijpen, dat men hui- vei t bij de gedachte, dat deze nieuwe KPD niet meer zal zijn dan een filiaal van Walter Ulbrichts Oostduitse SED. De belangrijkste sprekers op de perscon ferentie kwamen kersvers uit de DDR, hoewel zij beweren en theoretisch klopt dat ook in de Bondsrepubliek te wonen. Voor de pogingen om de KPD aan een legale come back te helpen bestaat grote belangstelling. Een grote kiezersaanhang verwerft zij voorlopig waarschijnlijk niet. Daarvoor maken de communistische woordvoerders toch een tè ongeloofwaar dige indruk tegenover de Westduitsers, die tenslotte leven met de voortzetting van een dictatuur in het andere deel van hun vaderland. (Van onze correspondent) LONDEN. De 62-jarige dr. John Pe dro, de arts van tientallen aan narcotica verslaafden, die de laatste jaren zijn prak tijk in de bar van een ondergronds sta tion in Londen placht uit te oefenen, is woensdag tot 1700 pond sterling veroor deeld omdat hij nagelaten heeft het door de wet voorgeschreven register van zijn patiënten bij te houden. Hij was vorige maand gearresteerd na afloop van een TV-interview. Ik heb Ambra. Al jarenlang. Fijne oliemensen. Goeie service. Beste olie. Van Shell. PK geloof ik. Moet U ook doen. Ambra bellen. G. Carelsenstraat 30-32 Haarlem telefoon 11003 Dit is de eerste foto van dr. Bar nard met zijn wereldberoemde pa tiënt dr. Philip Blaiberg (rechts) na de harttransplantatie. Blaiberg mag waarschijnlijk over twee weken naar huis. (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse bezuinigings maatregelen hebben geleid tot het ont slag van 3500 werksters, die de Londense regeringsgebouwen schoon houden. Dit is vermoedelijk een schijnbezuiniging want haar werk zal worden uitbesteed aan gro te schoonmaakbedrijven. De regering kan dan in ieder geval statistisch aantonen dat het vaste personeel is verminderd. De ambtenarenbond, waarbij de vrou wen zijn aangesloten, heeft het conflict een vrolijke wending gegeven, gedachtig aan het feit dat humor, waarin de Brit ten onnavolgbare meesters zijn, misschien wel het beste wapen is De 3500 vrouwen hebben op St. Valen tijnsdag, gewijd aan de heilige van de verliefden, premier Wilson elk een per soonlijk ondertekende Valentijnskaart ge stuurd met een gelegenheidsgedicht, waar in op geestige en luchthartige, doch effec tieve manier hel door het ontslag ver oorzaakte menselijke probleem wordt uit eengezet. De aanhef luidde: „O Harold, be my Valentine by keeping safe this job of mine' („Oh, Harold wees mijn Valentijn door mijn baan voor mij te behouden') ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BRUSSEL Koning Boudewjjn van Bel gië heeft gisteren de 67-jarige Vlaamse C.V.P.-minister van Staat P. W. Segers een informatieopdracht verstrekt. Minister Se gers heeft die aangenomen. Hij zal vandaag zpn consultaties beginnen. „Niemand twijfelt eraan", zo heeft de nieuwe informateur gistermiddag verklaard „dat de toestand moeilijk is. Het gaat thans om meer dan een eenvoudige regerings crisis" Minister Segers heeft het plan eerst een analyse te maken van de huidige poli tieke toestand in België. Daarna zal hij een eerste verslag aan de koning uitbrengen. SAIGON (Reuter en AFP). Ameri kaanse vliegtuigen hebben gisteren het gebied van Hanoi voor het eerst sinds enkele weken weer hevig gebombardeerd. Bij deze aanvallen werden dichtbij de Noordvietnamese hoofdstad raketbases en vliegvelden bestookt. De Amerikaanse luchtmacht stelt met spoed een onderzoek in naar een bombar dement dat dinsdag door zware B-52 bom menwerpers vijftien kilometer van de Zuid Vietnamese hoofdstad Saigon is uitgevoerd en waarbij bommen buiten het doelgebied zouden zijn gevallen. Het is nog niet be kend of daardoor slachtoffers zijn geval len en of één of meer dorpen zijn geraakt. De achtmotorige stratosfeerbommen- werpers legden hun „bomtapijten" dich ter dan ooit bij de hoofdstad. De B-52's mogen hun vernietigende last niet binnen een straal van vijf kilomter van Saigon afwerpen. De schokgolven van de bom mentapijten kunnen tot één kilometer buiten het doelgebied dodelijk zijn. Amerikaanse militaire kringen gaven gisteren voor de eerste maal toe dat de verliezen die de Vietcong en de Noord- yietnamezen de afgelopen twee weken heb ben geleden, waarschijnlijk te hoog ge schat zijn. Hier en daar zou dubbel zijn geteld en is ook een aantal burgers inbe grepen bij het officiële Zuidvietnamese cijfer van 32.904 doden. Het lijk van de vermeende Noordvietna mese generaal Tran Do. die zondag bij straatgevechten in Saigons Chinese wijk Cholon zou zijn gesneuveld, is verdwenen. De militairen die de man doodden moes ten het lijk bij nieuwe gevechten achter laten. Vervolgens wil hij proberen uit de gedach- tenwisselingen met de politieke voorman nen te komen tot het vinden van oplossin gen voor de problemen die er zijn gerezen. „Die oplossingen", zei hij, „moeten ook geldig zijn voor de toekomst en niet alleen voor thans". Op de vraag of hij van oordeel was dat de ontbinding van de Kamer de enige stap was, die een oplossing naderbij zou kunnen brengen, antwoordde de nieuwe informa teur dat die ontbinding hem „niet onver mijdelijk" voorkwam In dat oordeel wordt hij vooralsnog door de meeste politieke kringen van de Belgi sche hoofdstad niet gevolgd. Men meent hier dat Kamerontbinding en nieuwe ver kiezingen de enige mogelijkheid zijn, tenzij men aan een soort lapmiddel de voorkeur zou geven. Voor dat laatste is minister Seger nu juist niet de man. ADVERTENTIE WENEN (DPA). Het hooggerechts hof in Wenen heeft het vonnis van een Weense rechtbank vernietigd, waarbij Franz Nowak, de voormalige medewer ker van Adolf Eichmann, is vrijgespro ken. De zaak is naar de rechtbank in Wenen terugverwezen. Al deze uitspraken zijn het gevolg van een golf van geruchten over mili taire plannen om de niet bepaald van een leien dakje gaande oorlog in Viet nam op korte termijn te beslechten, door atoomwapens te gaan gebruiken. Deze geruchten kwamen in de wereld door twee dingen: het getuigenis van stafchef generaal Wheeler voor de se naatscommissie voor militaire paraat heid en het vertrek naar Vietnam van een bekende expert op het gebied van kernwapens, een zekere dokter Gar- win. Wijde verbreiding kregen de geruch ten doordat senator Eugene McCarthy de vredeskandidaat die president John son de democratische nominatie be twist, tegenover de pers losliet dat voor zover hij wist sommige figuren al hadden geëist kernwapens te mogen gebruiken in Vietnam. McCarthy kreeg het daarop meteen zwaar te verduren, want het Witte Huis noemde zijn uitlating onmiddellijk onjuist en onverantwoordelijk en afge lopen zondag moest McCarthy zich tij dens een televisie-interview herhaalde lijk verdedigen tegen critiek op dit punt. Maar dat hij niet zomaar in de lucht praatte is inmiddels wel bewezen door het feit dat de senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen nu officieel poogt opheldering te krijgen over de geruchten Daarbij lijkt wel vast te staan dat de reis van dr. Garwin ten onrechte aanleiding heeft gegeven tot speculaties over gebruik van kernwa pens, maar dat de uitlatingen van ge neraal Wheeler bepaald houvast bie den voor zo'n poging tot opheldering. Wheeler zou achter gesloten deuren namelijk gezegd hebben dat als in Khe- Sanh (waar vijfduizend ingegraven ma riniers wachten op een aanval van naar schatting twintigduizend hen om ringende Noordvietnamezen) de zaak mis zou dreigen te gaan eventueel zelfs atoomwapens ingezet zouden worden om de slag in het voordeel van Ameri ka te beslechten. Natuurlijk zou generaal Wheeler hiertoe niet op eigen houtje kunnen be sluiten en de beslissing om tot zo'n dramatische daad over te gaan zou bij president Johnson liggen. Wheelers uit lating voor zover die correct is weer gegeven, is dan ook hoogstens een aan wijzing in welke richting de legerlei ding denkt voor het uiterste geval. President Johnson zal zich zeker wel honderd keer bedenken voordat hij de misère in Vietnam dermate zou ver groten. Maar als de Amerikanen in Khe Sanh in moeilijkheden komen zal de druk op de president om via het inzetten van een paar tactische atoom wapens de situatie te klaren zeker enorm toenemen. Het beserf hiervan is dan ook zeker een van de redenen waarom Johnson zich de laatste weken steeds weer heeft laten verzekeren dat de Amerikaanse troepen Khe Sanh kunnen houden en dat een tweede Dien Bien Phoe (waar de Fransen in een soortgelijke kracht meting het onderspit dolven) niet hoeft gevreesd te worden. Kennelijk om te voorkomen dat op een kwade dag de legerleiding voor Khe Sanh om atoomwapens zal vragen als een logische consequentie van de con frontatie heeft Johnson zelfs aan alle chefs van staven de uitdrukkelijke ga rantie gevraagd dat Khe Sanh onder de nu heersende omstandigheden kan worden verdedigd. Ondanks zulke geruchten lijkt het op dit moment nog vergezocht om te ge loven dat de Amerikanen weldra in wanhoop naar kernwapens zullen grij pen. De uitlatingen van Wilson en de Canadese bondgenoten (die representa tief lijken voor de wereldopinie) zul len ook remmend werken en er wordt hier zelfs gespeculeerd dat bijvoor beeld Wilson zijn krasse term „krank zinnigheid" koos om president John son ruggesteun te geven als het komt tot touwtrekken tussen de man in het Witte Huis en de generaals over deze kwestie. Maar uitsluiten kan men het gevaar van een nuclearisering van de oorlog in Vietnam niet. Daarvoor zijn de wapens te zeer bij de hand (in Okinawa bij voorbeeld) en begint de stemming bij militairen zowel als conservatieve bur gers in Amerika te zeer om te slaan naar het bepleiten van harde uiterste maatregelen. Het communistische of fensief in Vietnam, dat velen, die in slaap waren gesust met berichten over vooruitgang in de oorlog, rauw op de maag viel, heeft in sommige kringen namelijk een angstaanjagende verbe tenheid veroorzaakt, waarvan de ge volgen nog niet zijn te overzien. Wapens uit F51 naar Jordanië TEL AVIV (Reuter). Generaal Mosje Dayan, de Israëlische minister van Defen sie, heeft de bevelhebber van de VN-be- standsmissie, generaal Odd Bull, gewaar schuwd dat Israel „geen wapenstilstand kan aanvaarden langs de grens terwijl in het binnenland sabotage- en terreurdaden worden gepleegd". Volgens het Israëlische standpunt geldt het bestand niet alleen voor de grenzen maar ook voor de daarachter gelegen ge bieden. Aan generaal Bul) is verzocht deze boodschap door te geven aan secretaris generaal Oe Thant en aan de regeringen van de Arabische landen. De waarschuwing volgde op mededelin gen van Arabische commando-eenheden dat hun activiteit op Israëlisch gebied zal toenemen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekendgemaakt dat de VS besloten hebben de wapenleveranties aan Jordanië te hervatten. Op de vraag welke wapens zullen worden geleverd wilde de woordvoerder alleen zeggen dat er over het soort wapens onderhandeld zal worden in Amman. Dit overleg zal on middellijk beginnen. SANTO DOMINGO (AFP en Reuter) Bij botsingen tussen studenten en de po litie in Santo Domingo de hoofdstad van de Dominicaanse Republiek is een stu dent doodgeschoten. Twee politiemannen zijn met kogelwonden in een ziekenhuis opgenomen. De strijd speelde zich af in en bij de universiteitsgebouwen in het centrum van de stad, waar zich studenten hadden verzameld voor een betoging om meer regeringssteun ten behoeve van de stu dentenhuisvesting. Nadat de demonstra tie was verboden, omsingelde de politie met steun van het leger de universiteits- wijk. Bij deze operatie werden vijf tanks en een hefschroefvliegtuig ingezet. De naar schatting driehonderd studenten ver schansten zich nadat zij de wegen met auto's hadden geblokkeerd. De studenten en de politie beschuldi gen elkaar er van, met het schieten te zijn begonnen. In de stad zijn verscheide ne mensen aangehouden. Ook in andere delen van de Dominicaanse Republiek zijn arrestaties verricht. Auto's die San to Domingo binnenkwamen, werden door zocht. Een aantal scholen in de stad bleef gisteren gesloten. Kernbommenwerpers. Engelands minis ter van Defensie, Denis Healey, heeft in het Lagerhuis het verzoek verwor pen van linkse Labourafgevaardigden om de vluchten boven Groot-Brittannië te verbieden van Amerikaanse bom menwerpers met kernwapens aan boord. Chili. Het gehele kabinet van president Eduardo Frei van Chili heeft zijn ont slag aangeboden op een minister na. Frei heeft het ontslag, dat komt na de verwerping van het regeringsplan voor invoering van verplicht spaarloon, aan vaard. Roemeense communisten. De Roemeense communistische partij zal deelnemen aan de conferentie van communistische partijen in Boedapest, die op 26 februa ri begint en een internationale confe rentie van communistische partijen moet voorbereiden, maar wil daar niet in een geschil worden betrokken. Uitwijzing. Kenia heeft de correspondent in Nairobi van het Russische persbu reau „Novosti" gelast binnen 48 uur het land te veriaten. Helikopter neergestort. Een helikopter is in Galesburg (VS) tegen een televi sie-toren gebotst, waarbij de toren werd omvergestoten en de helikopter neerstortte. De drie bemanningsleden en een inzittende zijn omgekomen. Curie. De paus heeft veertien niet-Itali- aanse bisschoppen benoemd als leden van de Romeinse curie. Dodelijk grapje. Twee schoolmeisjes zijn gedood en verscheidene anderen ge wond, toen het publiek in een bioscoop in Teheran woensdagavond in paniek het theater uitvluchtte. Iemand had bij wijze van grap „brand" door de zaal geroepen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3