Oogst was bovenmatig groot Honderdduizenden tonnen aardappelen straks veevoer Produktschap„Er zal snel iets moeten gebeuren" Bronch i letten KIP IN'T PANNETJE RECEPTIES HET HOGE DUIN DIRCK DIRCKZ Prijzen werden steeds lager RUYS&CO Aziaten vallen niet onder CAO t Zij wél Werknemers worden vennoten a l s Russische brief over West-Berlijn Prijzen aan banden in Denemarken Nieuwe fabriek in Kerkrade voor hartstimulators Amerika niet naar de Roka 1968 De dwergmuis Meubelfabriek in Roermond failliet verklaart Vreemdelingen mogen zaal van Lloyds binnen Kort nieuws REISAGENTEN VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 ii Zetmeel SPAANSE SINAASAPPELEN 30% meer vitamine C1 im Misschien W.W. uitkering ADVERTENTIE (Van onze economische redactie) HAARLEM. Op de aardappel- markt in ons land heerst een crisis stemming. Oorzaken: de oogst was bovenmatig groot, de prijzen zijn zeer laag en de export heeft geen grote mogelijkheden meer. Honderdduizen den tonnen zullen straks gebruikt moeten worden als veevoer. En dit zelfs als de totale aardappelexport van de oogst 1967 op een half miljoen ton zal komen, hetgeen optimistisch is gezien het feit dat eind januari de 200.000 ton pas was bereikt. Wil men nog enige kans maken op een zeker prijsherstel, later in het voorjaar dan zal er snel iets moeten gebeuren, zo vindt het Produktschap. Voor een direct ingrijpen in de consumptieaardappelen- markt wordt echter weinig gevoeld Niet wat de hoeveelheid betreft en nog minder wat de prijs aangaat. Exportsub sidies, waar Nederland zich altijd tegen heeft verzet acht men helemaal uit den boze. Het bedrijfsleven heeft volgens het pro duktschap wel aanvaard dat de consump tieaardappelprijs op een verliesgevend peil is aangeland. De grote angst is nu dat ook de voeraardappelprijs als basis voor de consumptieaardappelprijs zal weg' zakken, gezien de grote hoeveelheden waarom het gaat. Vandaar de poging, de prijs van voeraardappelen ongeveer op het huidige peil te houden door afrem ming van het aanbod; voor de consump- tieaardappelafzet. zou dit volgens het pro duktschap geen of vrijwel geen nadelige gevolgen hebben. Maar wel zou de aardappelmeelindustrie bereid moeten worden gevonden tot een voorjaarscampagne, en daar zit deze in dustrie nu eigenlijk helemaal niet om te springen. Ze heeft een grote fabrieks aardappeloogst achter de rug, heeft in 1967 dan ook de recordhoeveelheid van 340.000 ton aardappelmeel geproduceerd (300.000 ton "is normaal) en zit nog met grote voorraden. Het produktschap vindt zelf dat de ex tra-hoeveelheid aardappelmeel, die het nu nog eens tussen twee grote campagnes in wil schuiven, niet de gewone weg van het aardappelmeel kan gaan en denkt ADVERTENTIE daarom aan een bestemming in de meng voederindustrie. Maar dat leidt weer tot de vraag, welke prijs die industrie zal wil len betalen. Op het ogenblik verwerkt de mengvoederindustrie suiker, waar ze naar verhouding meer koolhydraten voor vee uit kan halen dan uit aardappelen: suiker bevat geen vocht, aardappelzet meel twintig percent. Het sturen van aardappelen naar ont wikkelingslanden, zoals hier en daar wordt gesuggereerd, beschouwt het produktschap als een onmogelijkheid. De mensen die men wil helpen kennen het produkt niet en de vrachtkosten zijn te hoog. Het produktschap wil ook nog nagaan of de bijdragen van het afzetapparaat aan allerlei activiteiten tijdelijk kunnen worden verlicht. Men denkt er aan, de bijdragen ter financiering van het onder zoek en de voorlichting en van het pro duktschap zelf tijdelijk ten laste te bren gen van het egalisatiefonds aardappelen van het produktschap. Dit zou moeten gebeuren in overleg met de minister van landbouw. Aan de landbouwvoorlichtingsdienst zal men vragen, de veehouders te wijzen op de waarde van de voeraardappelen, mede in vergelijking met die van andere voe dermiddelen. ADVERTENTIE Hoestdrank in tabletvorm. 95ct gebraden halve kip; royaal garnituur, fruitmix 4.95 geen zaalhuur! port-sherry-vermouth 0.90 Vraag de folder menusuggesties diners 15 pers.en meer v.a. 6.50 HOTEL-CAFE-RESTAURANT 40 meter boven de zee Wijk aan Zee 02517-322 SPECIALITEITENRESTAURANT Bilderdijkstraat hoek Kwakersplein BERLIJN (DPA en AP) De Russi sche ambassadeur in Oost-Berlijn Abras- simov, heeft in een brief aan de Ameri kaanse ambassadeur in Bonn, George Mc Ghee, de bezwaren van zijn land tegen de activiteit van officiële Westduitse instan ties in West-Berlijn herhaald. De Berlijn-politiek van Bonn is volgens hem ook tegen de drie westelijke voor malige bezettingsmogendheden gericht. In de brief staat dat de Westduitse re gering zich ten doel heeft gesteld een toe stand te scheppen waarin de officiële rechten van de drie westelijke mogendhe den met betrekking tot de bijzondere sta tus van West-Berlijn feitelijk verzwakt wordeh. Abrassimov beschuldigt de bondsrege ring ervan te proberen „door ongeoorloof de handelingen de huidige status van West-Berlijn in haar voordeel te verande ren en daarmee „een zeer riskante weg" te bewandelen. Hoge Amerikaanse autoriteiten, onder anderen naar men zegt minister Rusk, heb ben Bonn laten weten dat het alles moet vermijden wat kan leiden tot moeilijkhe den met Moskou over de status van West- Berlijn. De aardappel gedijt in de Neder landse grond steeds beter, dat is wel de belangrijkste oorzaak van de hoge produktiecijfers. Bovendien is het teelt- gebied het vorig jaar met ongeveer vijfduizend hectare uitgebreid. Het CBS heeft inmiddels uitgerekend, dat voor teler en consument de prijzen tussen het begin van '67 en nieuwjaar iedere maand omlaag zijn gegaan. Zo betaal den de consumenten in augustus ge middeld 28.6 cent per kilo en in de cember 23.4 cent per kilo. Voor eigen heimers was dat respectievelijk 31,3 en 27.3 cent. RUYS&CO oossAm Costa del Sol Vliegreizen met vol pension o.a. 15 dagen uit en thuis naar: Marbella/Hotel Pinomar v.a. 571,— Torremolinos/Hotel Los Riscos v.a. 419,— Haarlem Kruisstraat 43 tel. 15304 UTRECHT. De drie erkende vakbon den van zeelieden hebben ook in hoger beroep het tegen de raad van bestuur voor de zeevaart en de N.V. Reederij „Amsterdam" aangespannen kort geding verloren. Het ging daarbij om de vraag of Aziatische schepelingen volgens de C.A.O. niet gelijk dienden te worden ge steld met hun Nederlandse collega's. De Aziaten werken onder ongunstiger voor waarden op Nederlandse schepen en dat wensten de drie bonden, de C.K.V., de K.B.V. en de C.B.C., niet te accepteren Het kort geding bij de president van de Haagse rechtbank verloren zij. Het Haagse gerechtshof heeft dit vonnis nu bekrachtigd. Het Hof heeft overwogen, dat slechts een jurididsche vraag aan de orde is en wel wie rechtens gelijk ge steld is en niet wie feitelijk gelijk ge steld is. Het Hof oordeelde het begrijpe lijk en geoorloofd dat dé vakorganisaties streven naar arbeidsvoorwaarden, die voor Aziatische scheplingen niet ongun stiger zijn. In het geding werd echter uit sluiten de vraag beantwoord of die ar beidsvoorwaarden volgens de C.A.O. de zelfde moeten zijn. De vraag beant woordde het hof ontkennend. De drie bonden overwegen nog of zij in appel zul len gaan bij de Hoge Raad. KOPENHAGEN (Reuter) Het Deen se parlement heeft donderdagavond met algemene stemmen een wetsontwerp goed gekeurd waarbij de prijzen van alle goe deren en diensten tot 1 november worden bevroren. De maatregel gaat onmiddellijk in. De prijsstop vormt het eerste punt van het programma van de nieuwe rechtse coalitieregering om de economie te sta biliseren. Premier Baunsgaard heeft mee gedeeld dat hij nu met voorstellen zal komen om de regeringsuitgaven te be snoeien en de belastingen te verhogen. HEERLEN. De Amerikaanse medi sche industrie „Medtronics" uit Minnea polis is van plan op het industrieterrein te Kerkrade een Nederlandse afdeling op te richten. Het bedrijf, dat nu tien jaar bestaat, heeft een export naar Europa op gebouwd van ongeveer tien miljoen gul den. Het vervaardigt onder meer inplant- bare hartstimulatoren en kunstingewan den. Met de investering in Kerkrade is een bedrag van een half miljoen gulden gemoeid. In totaal zal het bedrijf plaats bieden aan honderd personen, van wie een deel afkomstig zal zijn van staatsmijnen. Het bedrijf in Amerika werkt met ruim twee honderd man personeel. ADVERTENTIE ib iw Ze rijpten in de Spaanse zon... ze hebben dus meer sap, meer vitamine C, de natuurlijke (en Sikkere) remedie tegen griep en verkoudheid I A k ■■r-x-xkvfci Op de Canarische Eilanden is het nu volop zomer. Duizenden toeris ten, onder wie velen uit Scandina vië, laten zich bruin bakken op üe stranden. UTRECHT. De 16e internationale levensmiddelenbeurs Roka '68, die van 1 tot en met 5 april in Utrecht wordt ge houden, zal een groot internationaal aan bod te zien geven. In totaal 11 landen zullen hun produk- ten exposeren in de landenpaviljoens. Dit zijn: Algiers, Cyprus, Duitsland, Frank rijk, India, Israel, Luxemburg, Marokko, Polen, Tsjecho-slowakije en Zuid-Afrika. Daarnaast zijn er nog individuele in ternationale deelnemingen namelijk uit twee uit Frankrijk, zeven uit België en negen uit Duitsland. Onder druk van de belastingmaatregelen van de Amerikaan se regering heeft dit land zich genood zaakt gezien de aanmelding voor deze Roka in te trekken. De deelname aan deze Roka is desondanks dermate groot dat de organisatoren zich genoodzaakt hebben gezien, de Merwedehal bij de ex positie te betrekken. HEILOO. „Per 1 maart word ik werknemer in de zaak, die ik precies 12'/» jaar geleden heb gesticht. Met de elf personeelsleden die nu nog in mijn dienst zijn vorm ik dan een naamloze vennootschap. Aan het woord is de 45- jarige vooruitstrevende loodgieter Gerrit Schouten uit het Noordhollandse Heiloo, die vindt dat zijn werknemers nu maar eens moeten worden betaald naar hun prestaties en niet naar hun loon. De stap is niet gemakkelijk geweest Maandenlang heeft Schouten met zijn elf tal geconfereerd, waarbij zoals dat heet de boeken volledig open gingen. Tenslotte kwam dit voor allen bevredigende resul taat uit de bus. Elk jaar krijgen de mede eigenaren een winstaandeel, waarvan een derde wordt uitgekeerd in contanten,ter wijl de rest wordt belegd in aandelen in de nieuwe NV. Evenals bij de „grote NV's dragen de twaalf mannen ook de risico's. De vruchten van hun arbeid kun nen dus volledig verloren gaan in geval van moeilijke tijden. De heer Schouten zei ons, dat hij hoopte dat vele kleine bedrijven zijn voorbeeld zullen volgen. Dat is in hun ei gen belang, in het belang van de daar werkende mensen en in het belang van onze nationale economie. Toen Sneeuwwitje door haar prins op een wit paard was weggevoerd naar een ver paleis, keerden de zeven dwergen terug naar hun huisje, nadat ze het glazen kistje zorgvuldig in de schuur hadden opgeborgen in de stille hoop dat het nog eens van pas zou komen. Want de zeven dwergen hadden de smaak te pakken. Geschiedschrijvers hebben zich om hun lot niet bekom merd en het sprookje laten eindigen bij het vertrek van Sneeuwwitje. Maar zo was het ook nog eens een keer tje niet. De zeven dwergen hadden de smaak te pakken. Zeven doorgewinterde vrij gezellen, klein van stuk maar stuk voor stuk echte man netjes, hadden enkele maan den lang het mooiste meisje van de wereld in hun midden gehad. Eén van hen had haar zelfs om haar middel gehad, tijdens een van die gezellige dansavondjes in het dwergen huisje. En die ene had het daardoor nog zwaarder te pakken dan de rest. Die ene heette Sjors. Wat Walt Disney ons ook heeft willen wijsmaken, hij heette Sjors en niet anders. Sjors zat mokkend bij het vuur en keek somber toe, hoe de andere zes zuchtend veger en stoffer hanteerden, de ta fel afruimden en de afwas deden. Sjors deed niets anders dan aan Sneeuwwitje denken. Hij at niet meer hij dronk niet meer, hij floot niet meer als hij naar zijn werk ging erger nog, hij ging niet meer naar zijn werk ook. Hij zat zichzelf voortdurend aan te praten dat hij door zijn eigen stomme schuld de bus gemist had en dat hij het lieve kind had kunnen winnen als hij er wat vinniger achterheen had gezeten. „Maak je niks wijs", zei de oudste dwerg herhaaldelijk tegen de treurende Sjors, „je bent een dwerg en dat blijf je, en een normaal meisje moet nu eenmaal geen dwerg. Je had geen schijn van kans en als ik jou was zou ik dat erotische gemijmer maar achterwege laten. Bovendien, de prins heeft haar tot leven gewekt toen ze voor dood in haar glazen kistje lag. Dus hém komt de beloning harer liefde toe". „Kunst", zei Sjors kribbig. „Gewoon een geval van mond-op-mond beademing. Dat kan iedereen. Jullie stommelingen dachten dat het een kus was, hè? Laat me niet lachen. Een eenvoudige me dische ingreep. Iedere EHBO- er leert dat tegenwoordig". „Zo", zei de oudste dwerg. „Waarom heb jij het dan niet gedaan? Jij wist ook niets an ders te doen dan tranen met tuiten huilen". „Ik had het kunnen doen, ik had het willen doen! Ik wilde juist de keukentrap ha len toen die verdomde prins kwam. Trouwens, waarom kwamen jullie meteen met dat glazen kistje aandragen? Ze moest en ze zou in dat kistje. Ik zei nog, wacht nou tot ik die keukentrap „Het feit alleen al", zei de oudste dwerg, „dat je als man een keukentrap nodig hebt om een meisje een zoen te kunnen geven, spreekt boek delen. Vrind, zet die Sneeuw witje uit je hoofd en ga hout hakken". Maar Sjors kon geen hak bijl meer zien Hij staarde droevig in het vuur en vroeg zich af hoe hij nog zou kun nen voortleven met die bran dende liefdespijn achter zijn kieltje. Tenslotte werd het hem ondraaglijk. Hij besloot een bezoek te brengen aan de tovenaar, die een eindweegs verder in het bos zijn buiten huisje had, en deze geleerde man om raad te vragen. De bejaarde tovenaar hoor de zijn verhaal aan, sloeg hem schalks met zijn toverstokje tegen de wang en zei: „Nou, daar weet ik ook geen oplos sing voor. Ik kan je maar één ding zeggen: liefde kent geen hinderpalen. Heb je daar wat an?" „Geen bliksem", zei Sjors. „Dat is een spreuk van de Bond Zonder Naam en die gelden niet voor dwergen. Kunt u niet wat goochelen? Als u mij bijvoorbeeld enkele centimetertjes langer zou kunnen maken De tovenaar glimlachte misprijzend. „Er moet meer dan een meter bij", zei hij sceptisch. „Dat haal ik nooit. En met een kleiner stukje ben je niet geholpen, want dan ben je om zo te zeggen vlees noch vis. Beter een hele dwerg dan een halve man. Nee, daar begin ik niet aan". „U lijkt me geen uitblin ker", zei Sjors geïrriteerd. „Ik geloof dat de uitdrukking „toveren kent geen hinder palen" niet op uw vakkennis van toepassing is. En die toverstok lijkt me tweede hands". De tovenaar werd toen ver schrikkelijk boos, zwaaide zijn gediscrimineerde toverstok, mompelde „Muris in Modum Vivit" en daar stond Sjors. Hij was plotseling een muis geworden. „Doe niet zo gevaarlijk, man!" riep hij dodelijk ver schrikt, maar zijn gepiep werd overstemd door de afschuwe lijke schaterlach van de dui velskunstenaar. Toen kwam de kat van de oude man naar buiten en Sjors ging er als een haas vandoor, de struiken in, droge sloten door, tussen mierenhopen en omgevallen dennebomen, tot hij buiten adem in een onbewoond ko nijnenholletje neerviel. „Nou sta ik er gekleurd op", dacht hij wanhopig, terwijl hij naar zijn grijze velletje en kronkelende staart keek. „Wat moet ik? Als ik thuis kom heeft iedereen het zó in de gaten. Ik kan moeilijk net doen alsof er niks aan de hand is. Verdraaid, misschien slaan ze me wel dood! Weten zij veel! Was ik maar zo wijs geweest dat kind uit mijn hoofd te zetten. Liefde kent geen hinderpalen! Asjeme nou!" Maar toen hij rillend in sliep, merkte hij met grote droefheid dat zijn liefde voor Sneeuwwitje groter was dan tevoren. Dat kwam natuur lijk, omdat hij nog kleiner was geworden. En hij wist met zekerheid, dat hij de vol gende dag op reis zou gaan naar het verre paleis. De zes dwergen kwamen bij hun onvermoeide nasporingen naar de vermiste Sjors ten slotte bij de tovenaar terecht, die zijn mond voorbij praatte omdat hij zo verschrikkelijk trots op zijn toverprestatie was. Diep bewogen conclu deerden zij dat Sjors in de onverbiddelijke natuur was omgekomen en zij besloten naar het paleis te gaan om Sneeuwwitje op de hoogte te stellen van het droevige lot, dat haar vurigstebewonde raar was overkomen. Wie schetst hun verbazing laat ik het meteen doen, dan is het maar gebeurd toen hun geliefde Sneeuw witje hen in de antichambre van haar boudoir tegemoet trad in gezelschap van een kleine, glanzend grijze muis, die zich behaaglijk op haar schouder had genesteld. „Verrek, dat moet Sjors zijn", fluisterde de oudste dwerg zijn collegaatjes toe. Zijn vermoeden werd ver sterkt door het feit dat de muis hevig knipoogde en zijn pootje tegen de lippen hield, alsof hij hun het zwijgen wil de opleggen. Sneeuwwitje toonde zich zeer verheugd over hun be zoek en babbelde honderduit, waarbij zij de kleine muis voortdurend over zijn gladde vachtje streek. Als het Sjors niet was, dan was het in ieder geval een beest dat verdraaid veel van haar hield. Hij wreef zijn kopje tegen haar hals en had het kennelijk bijzonder naar zijn zin. Toen Sneeuwwitje even wegging om koffie te bestel len, liet zij de muis aan de hoede der dwergen over en het diertje kroop onmiddellijk omhoog naar het rechteroor van de oudste. „Houden jullie in vredes naam je kaken op elkaar over mij", piepte Sjors opgewon den. „Zeg maar dat ik de griep had of op reis was. Ik heb een leventje als een prins wat zeg ik? Die rotprins mocht willen dat hij zo'n le ventje had. De eerste kennis making was een beetje moei lijk, maar toen het ijs een maal gebroken was kon ik geen kwaad meer doen. Ik word de hele dag vertroeteld, de keuken is prima en 's nachts 's nachts slaap ik bij Sneeuwwitje in bed! Ik kruip op haar schouder, vlak onder haar oor, en ik lig de hele nacht zalig in de warm te van haar blonde lokken. Laat die prins dat maar eens nadoen. Ik heb alles wat het leven waard maakt geleefd te worden. Dus laat me en maak zo snel mogelijk dat je thuis komt!" De oudste dwerg dacht diep na. Hij wist méér van het leven dan de anderen. En hij vroeg: „Sjors, heb je werke lijk alles?" Uit de grond van zijn hart zei Sjors ja en toen kwam de koffie. Moge uit dit sprookje blij ken dat liefde inderdaad geen hinderpalen kent als het tenminste om een echte, zui vere liefde gaat. (Van onze correspondent) ROERMOND. De Roermondse meu belfabriek W. F. Osterop is gisteren door de Roermondse rechtbank failliet ver klaard. Het bedrijf heeft een schuldenlast van meer dan anderhalf miljoen gulden. De rechtbank benoemde mr. O. van Cruchten tot curator en mr. A. E. Jans sen tot rechter-commissaris. Veertien dagen geleden werd de onder gang van de fabriek die aan 115 mensen de broodwinning kostte al ingezet, toen de 7 top vorderende Duitse crediteur Manfred Heitzer in Dremmen het faillis sement aandroeg en beslag op de hele onderneming liet leggen. Dat beslag is gisteren opgeheven. De fabriek blijft evenwel voor iedereen taboe en wordt door twee man streng bewaakt. De 115 werknemers hebben „faillisse- ments-ontslag" gekregen. Er is een ach terstand in allerlei loonbetalingen en be talingen van sociale premies van onge veer 200.000 gulden. Vandaag zullen de werknemers misschien een voorschot op de WW-uitkeringen krijgen. Vorige week hebben zij geen cent gehad. (Van onze correspondent) LONDEN. Voor het eerst in twee eeuwen laat het wereldberoemde assu- rantiebedrijf Lloyds in Londen dat in 1760 zijn bestaan als koffiehuis begon, vreemdelingen toe om in de fameuze „under writers room", de reusachtige zaal waar de herassuradeuren dagelijks samenkomen en die het hart van de Londense assurantiemarkt vormt za ken mogen doen. Voorwaarde is dat zij over een kapitaal van 100.000 pond sterling beschikken en 45.000 pond en treegeld als lid betalen, driemaal zo veel als voor de thans bestaande leden. Het vandaag afgekondigde nieuwe re glement treedt pas volgend jaar in werking. Het doel van het besluit is de za ken uit te breiden en speciaal de ver zekering van de nieuwe kolossale olie tankers en van reuzenvliegtuigen, zoals de komende jumbojets te vergemak kelijken. De „under writers room" met de suppoosten in rose jasjes en hoge hoe den op wordt beheerst door de grote glanzende scheepsbel, afkomstig van het in 1799 bij Texel gezonken Engelse oorlogsfregat „Lutine" dat een grote hoeveelheid goudgeld aan boord had. De bel wordt geluid om zeer ernstig nieuws, speciaal scheepsrampen, aan te kondigen. De stichter van het oorspronkelijke koffiehuis waar de eerste zee-assuran ties werden afgesloten was de heer Lloyd. Zijn naam leeft ook voort in de namen van grote scheepvaartmaat schappijen, zoals de Rotterdamse Lloyd. Overvaren duurder. De tarieven van de provinciale veerdiensten over de Wes- terschelde worden per 1 maart met 30 percent verhoogd, nu het rijk besloten heeft de bijdrage in de exploitatiekosten te verminderen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11