en Ook schipperskinderen gewoon naar school, vindt Kamer Financiële adoptie „onechte" Koreaantjes Beide uitvoerders buiten vervolging gesteld Verdrag over wegvervoer a voor Haarlem en de IJmond Madurodam in Australië Studiekeuze is soms toeval Leerplicht van 9 jaar in nieuwe wet Scherper controle op schoolverzuim Eis van 20 jaar voor moord op echtgenote Lagere belasting op autobussen afgewezen C. D. Kroon premier van Antillen Actie begonnen in Heerenveen Geen klacht van mr. Biesheuvel bij N.T.S. Pijpleidingaffaire Sneeuw en vorst I f 1 TRESLONG VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 2 7* STALEN REKKEN Dr. M. Albinski: Kamer akkoord met verkeersbegrotingen Schoolverzuim Rotterdam krijgt een koopavond T v-samenvatting Vietnamdebat H ongarije-N ederland ur ivatti UüUtv li... -;v;: V v Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Heemskerk immruimm TILBURG ETEN VOOR NOORD SUMATRA éb e§ m v In 22 grote kisten, verzekerd voor ruim 400.000 gulden, is ongeveer dertig vierkante meter Madurodam per KLM naar Australië gebracht. Het stukje van het Haagse minia tuurstadje is op het ogenblik te zien in een warenhuis in Sydney. Het zal de komende maanden achtereen volgens worden opgesteld in Mel bourne, Adelaide, Brisbane en Can berra. ADVERTENTIE 200x90x30 N.V. VERMIFA. Westerhoucpark14 HAARLEM ZATERDAGS GEOPEND Tel. 023 -15947 Negen brandstichtingen Voor de negen de maal in 4 maanden is in Terneu- zen een pyromaan aan het werk ge weest. In een bergruimte werd afval aangestoken. Doordat het vuur tijdig werd ontdekt bleef de schade beperkt. De politie heeft nog geen spoor van de dader. Geheugenverlies. Langs de rijksweg bij Bussum is een ongeveer 70-jarige vrouw aangetroffen, die kennelijk aan geheu genverlies lijdt. Informaties door de Bussumse politie hebben tot dusver nog niets opgeleverd, zodat de vrouw op me disch advies is opgenomen in een zie kenhuis. De politie zou gaarne inlichtin gen ontvangen. Diefstal in bodecentrum. In Amsterdam zijn twaalf mannen aangehouden, die ervan worden verdacht in het bode centrum aan de Zeeburgerdijk voor 10.000 aan expeditiegoederen te heb ben gestolen, onder andere een kleu rentelevisietoestel, draagbare radio's, bandrecorders en vloerbedekking. Vier doden bij botsing. De rechtbank in Groningen heeft een 22-jarige vracht autochauffeur uit Finsterwolde veroor deeld tot twee maanden hechtenis. Hij had door een plotselinge remmanoeuvre een botsing met een personenbusje veroorzaakt, waarbij vier van de acht inzittenden om het leven kwamen. Niet meer in raadszaal B en W. van Leiden hebben besloten de raadszaal niet meer beschikbaar te stellen voor bijeenkomsten van het Leidse Jongeren- parlement, daar zich in de laatste ver gadering van dit parlement ongeregeld heden hebben voorgedaan. Enkele jon geren hebben toen pap zitten eten, mee genomen in kartonnen bekertjes. De raadszaal lag na afloop van de zitting zaaid met papier, afkomstig van de publieke tribune, waar ook de asbakken op de grond waren geleegd. UTRECHT. Slechts 8 percent van de medische studenten kiest na verloop van tijd een andere studierichting, maar bij de studenten in de economie, rechten en sociologie zijn deze percentages res pectievelijk 48, 42 en 40. Vele studenten voelen zich aangetrokken tot verscheidene studierichtingen, waarbij de keuze van een bepaalde studie soms toevallig tot stand komt. Dit zei dr. M. Albinski van de Nijmeeg se Universiteit in de jaarvergadering van de Vereniging tot bevordering van de voorlichting bij beroepskeuze. Bij een on derzoek onder de eerstejaarsstudenten in Wageningen bleek ruim 20 pet (22 pet van de jongens en 23 pet van de meisjes) landbouwkunde té sTuderen,' hoewel clit' niet de eerste voorkeur was. Studenten in de talep, .socrgle geogra- het wetenschappelijk karakter van Het werk in geen enkele studierichting boven aan staat. Dtudenten in de talen, sociale geogra fie, sociologie, rechten, geneeskunde en tandheelkunde vinden de omgang met mensen zeer belangrijk. Studenten in eco nomie en wiskunde leggen vooral de na druk op een hoog inkomen, aldus dr. Al binski. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de nieuwe Leerplichtwet behandeld welke de oude uit 1900 date rende wet moet vervangen. De wet be oogt invoering van een negenjarige leer plicht op een nader te bepalen datum, doeltreffender bestrijding van onwettig schoolverzuim door hettoezicht op de naleving van de wet op te dragen aan de gemeentebesturen, en de principiële ge lijkstelling van alle kinderen met en zon der vaste woonplaats (schipperskinderen) DEN BOSCH. De officier van Justi tie bij de rechtbank in Den Bosch, mr. J. Booster, heeft 20 jaar gevangenisstraf geëist met aftrek van voorarrest tegen een man uit Nistelrode, die ervan wordt verdacht vorig jaar zijn vrouw met thal lium te hebben vergiftigd. De man was indertijd op Celebes met de vrouw gehuwd, hetgeen in strijd was met de „adat" van zijn stam. Zijn fami lie heeft zijn echtgenote nooit geaccep teerd. Het feit dat de man tijdens zijn hu welijk zeer veel ging feesten en erg veel geld opmaakte leidde tot grote spannin gen met zijn echtgenote. Ook had hij een verhouding met een 22-jarig meisje. In het voorjaar van 1967 ontstond bij hem het plan om zijn vrouw uit de weg te ruimen. Hij had hier in bedekte termen over gesproken. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft de begrotingen 1968 van Verkeer en Waterstaat, het Rijkswegenfonds, de PTT en het Staatsvissersbedrijf in IJmuiden zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. De door staatssecretaris Keijzer ont raden motie van drs. Van Thijn (P.v.d.A.), waarbij de regering werd gevraagd de 255 opcenten op de motorrijtuigenbelas ting voor dieselvoertuigen niet van toe passing te verklaren op openbaar vervoer over de weg (autobuslijnen), tijdelijk en met terugwerkende kracht van 1 januari af werd verworpen. Vóór stemden de PvdA, D'66, PSP en CPN. De Kamer had critiek op de mogelijk heid in de nieuwe wet, kinderen van schippers en andere kinderen zonder vas te woonplaats, via schriftelijke cursussen ohderwijs te geven. Behalve de C.H.-afgevaardigde dr. Schuring had geen van de fracties daar een goed woord voor over. De heer Mas- man (P.v.d.A.) diende een motie in waar in gevraagd wordt huisonderwijs voor kinderen uit zwervende gezinnen onmo gelijk te maken. Hij kreeg daarmee zelfs de liberale fractie min of meer achter zich. Woordvoerders van A.R., D'66, K.V.P., V.V.D. en P.S.P. noemden huisonderwijs niet volwaardig en in strijd met het be lang van de kinderen. Zij achtten een af doende controle op zo'n vorm van onder wijs onmogelijk en betoogden dat alle kinderen een pedagogisch-didactische be geleiding nodig hebben en dat de omgang met leeftijdgenoten van groot belang is bij het onderwijs. Er werd dan ook op aangedrongen de schippers zoveel moge lijk in de gelegenheid te stellen hun ge zinnen op de wal te huisvesten of hun kinderen onder te brengen bij gezinnen op de wal of in internaten. Eenstemmig werd gevraagd om tegemoetkoming in de extra-kosten die dat meebrengt. De heer Engelbertink (K.V.P.) wilde op dat punt zelfs met een motie komen. Het toezicht op het schoolverzuim komt volgens het wetsontwerp in handen van de gemeenten, welke daarvoor speciale ambtenaren zullen moeten aanstellen. De Kamer vindt dat de gemeenten daarvoor financiële hulp moeten krijgen. Tenslotte werd gevraagd wanneer de wet van kracht kan worden. De staats secretaris heeft de datum van invoering namelijk opengelaten. De heer Van der Lek (P.S.P.) vroeg of WILLEMSTAD. Met ingang van 15 februari is aan dr. E. Jonckheer op de meest eervolle wijze ontslag verleend als minister-president van de Nederlandse Antillen. Minister C. D. Kroon is aangewezen als voorzitter van de Raad van ministers met de titel van minister-president en minis ter R. J. Isa is aangewezen om op te treden als waarnemend minister-presi dent. Dr. E. Jonckheer is benoemd tot gevol- machtigd-minister van de Nederlandse Antillen in Nederland. De heer Jonckheer komt op 22 februari naar oris land. Bijdrage voor Senegal. Nederland zal aan Senegal 40.000 bijdragen aan mate riaal en machinerieën voor de uitrus ting van machine-werkplaatsen in Se negal. De overeenkomst is deze week getekend. (Van onze correspondent) HEERENVEEN. Twee docenten aan liet Nassau-college in Heerenveen, de he ren H. Janssens en M. Ferwerda, gaan een actie voeren voor de financiële adoptie van Zuidkoreaanse kinderen. Zij beginnen daarmee in Heerenveen, waar zij 1100 geselecteerde gezinnen heb ben aangeschreven. Mocht de actie suc ces hebben dan willen zij haar tot het gehele land uitbreiden. Zij willen proberen de nood te lenigen van een deel duizenden Zuidkoreaan se kinderen, die zijn geboren uit buiten echtelijke verhoudingen tussen Ameri kaanse militairen en Koreaanse vrouwen. Deze onechte Koreaanse kinderen worden in hun land veracht, evenals hun moeders, van wie velen hoopten op een huwelijk met een Amerikaanse soldaat. De kin deren, die met hun moeders vaak onder de meest onbarmhartige omstandigheden moeten leven krijgen geen onderwijs en worden niet zelden mishandeld. In de Verenigde Staten is men met deze finan ciële adoptie begonnen. Zij houdt in dat een gezin, dat besluit tot adoptie van zo'n kind, zich verplicht de opvoeding van het kind te bekostigen tot het vol wassen is. De intiatiefnemers hebben contact opgenomen met mevrouw A. den Doolaard in Beekbergen, die zich reeds maanden bezig houdt met adoptie van Zuidvietnamese oorlogsslachtoffertjes, waartoe de schrijver Jan de Hartog in Amerika de stoot heeft gegeven. het mogelijk was de nieuwe leerplichtwet in het noorden, oosten en zuiden eerder in te voeren dan in de rest van het land. In streken met grote werkloosheid kan een langere leerplicht volgens hem gun stig werken. De jongelui komen dan een jaar later van school en dus later beschik baar voor de arbeidsmarkt. Zij zullen dan beter geschoold zijn. Hij drong er daarom op aan de wet al het komende cursusjaar in die gebieden in te voeren. Staatssecretaris Grosheide zal het wets ontwerp volgende week dinsdagavond verdedigen. ROTTERDAM. De gemeenteraad van Rotterdam heeft met 22-21 stemmen besloten een proef van een jaar te nemen met een wekelijkse koopavond. Het Eco nomisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf zal de gevolgen voor de mid denstand van de koopavond nagaan. DEN HAAG Het presidium van de Tweede Kamer zal geen onderzoek instel len naar de gang van zaken rondom de televisiesamenvatting van het Vietnam debat in de Tweede Kamer van vorige week dinsdag. Er waren bij het presidium klachten binnengekomen over deze samenvatting. Het presidium laat het aan de Kamerfrac ties over zich eventueel óver deze televi sieuitzending met klachten te wenden tot de Nederlandse Televisie-Stichting. Mr. Biesheuvel, voorzitter van de A.R.- fractie in de Tweede Kamer, heeft inmid dels laten weten dat zijn fractie noch hij zelf zich met een klacht over de gewraak te uitzending zullen wenden tot de N.T.S. In de televisiesamenvatting was niet opgenomen hetgeen mr. Biesheuvel bij het Vietnamdebat had gezegd. Mr. Biesheuvel heeft meegedeeld dat de N.T.S. hem ongevraagd heeft uitgelegd hoe de gang van zaken bij deze uitzending was geweest. De heer Biesheuvel heeft deze uitleg aanvaard. De vraag of de KVP-fractie zich eventueel wèl met een klacht tot de N.T.S. zal wenden is in de gisteren gehouden fractievergadering niet aan de ordig geweest. (Van onze correspondent) BREDA. De raadkamer van de Bre dase rechtbank heeft beslist dat de beide uitvoerders niet behoeven te worden ver- BOEDAPEST/DEN HAAG (A.P., ANP) Tussen Hongarije en Nederland zal een overeenkomst over het wegvervoer wor den gesloten. Dit staat in het Nederlands- Hongaars communiqué dat is uitgegeven na afloop van het vierdaagse bezoek van minister Luns aan Hongarije. Voorts heb ben beide landen zich bereid verklaard de culturele, wetenschappelijke en technische contacten uit te breiden. De Hongaarse minister van buitenlandse zaken Janos Peter, 4s- uitgenodigd voor een officieel bezoelc aan Nederland. Minister Ltuvs, dje.in Nederland is te ruggekeerd. 'heeft gezegd dat overeen stemming is bereikt met Hongarije, dat de kwestie van de Europese veiligheid aan een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van Europese landen, de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie moet worden voorgelegd. Volgens minis ter Luns zou het mogelijk moeten zijn een algemene Europese veiligheidsconferentie te houden waaraan Oost-Duitsland deel neemt zonder eerst erkend te zijn. De minister zei dat Hongarije gaarne zou zien dat er meer erkenning voor de D.D.R. komt. ADVERTENTIE Dagelijks' diner-dansant HILLEGOM tEL 0 2$?0 53 47 zaterdag 24 februari in ons restaurant Tiroler avond in carnavaleske sfeer C£f '1 Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel groep Centrum met „Slippers", blijspel van Alan Ayckboum. Regie: Walter Kous. Za terdag 20.15 u.: Solotoneel van Ank van der Moer in „Vrouwen". Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Vijfde B-Concert door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Soliste: Edith Farnadi (piano). Za terdag 14 u.: Jeugdvoorstelling „Pipo". Minervatheater (Heemstede), vandaag 20.15 u.: Wim Sonneveld Show. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14, 19 en 21.15 u.: „De tortelduif van de geheime dienst", 14 j. Frans Hals, 20 u.: „Irma la Douce", 18 j. Vandaag en zaterdag 23.30 u.: „De vuur proef van Ursus", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De woestelingen" 18 j. Zaterdag 23.30 u.: „De slag om het vrouwenfort", 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Dagvlinder", 18 j. Vandaag en zaterdag 23.30 u.: „La guerre est finie", 18 j. Minerva, vandaag geen filmvoorstelling. Zaterdag 14.30 u.: „De avonturen van Pietje Bell", a.l.; 20.15 u.: „Voor een handvol dol lars", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „The Wild Angels", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „In het web der ontucht", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u:. „De getemde feeks". 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 u. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Vishal (Grote Markt)Expositie van wer ken van „Kunst Zij Ons Doel". Dagelijks 10-17 u. Op zondag 13-17 u. Tot en met 11 maart. Opening: zaterdag om 16 u. door wethouder Geluk. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van grafiek, keramiek, beeldhouwwerken en wandkleden van Haarlemse en andere kunstenaars. Dagelijks 10 tot 17 u. Op zondag 13 tot 17 u. Tot 26 februari. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 u. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, mineralen en historische natuurkundige instrumenten. Geopend op werkdagen be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 u. Galerie-T (Bakenessergracht 67): „Van Cobra tot New Babyion", expositie van werk van Constant. Dagelijks 11 tot 17 u. Op zondag van 13 tot 17 u. Tot 26 fe bruari. De Ark (Nieuw Heiligland): Expositie van werk van Joop Koopman. Dagelijks van 10 tot 20 u. Tot 18 februari. Galerie Drengel (Bakkumstraat): Ex positie van werk van Jan Maas en Paul Maas. Maandag t.e.m. vrijdag 20 tot 22 u. Donderdag, zaterdag en zondag 13 tot 17 u. Tot 28 februari. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaalse- weg 158): Expositie van schilderijen van C. Nierop. Dagelijks 14-17 u. (ook zaterdags en zondags). Tot en met 9 maart. Wijkcentrum Schalkwijk (Laan van Angers): Expositie van schilderijen, etsen en tekeningen van Ruud Cornelis. Zon dags van 14 tot 17 u. Tot en met 25 fe bruari. DIVERSEN Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstr.), vandaag 20 u.: Hootenannyavond. Zaterdag 20 u.: John Pearse (snarenspecialist). Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35), zaterdag 14.30 u.: „Het onderwater- avontuur". VRIJDAG 16 FEBRUARI City, 20 u.: „Mijn prinses". Stadsschouwburg, 20 u.: „Django schiet het eerst". Expositie visserij en zee, Gemeentebi bliotheek, Plein 1945, IJmuiden, van 19- 21.30 u.: „Het Engelse boek over visserij en zee". ZATERDAG 17 FEBRUARI City, 19 en 21.15 u.: „Mijn prinses". Stadsschouwburg, 20 u.: „Django schiet het eerst". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14-17 u.: Expositie werken van Rob Schot man. De tentoonstelling duurt tot 18 fe bruari. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. VRIJDAG 16 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mijn naam is Decos". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Mijn Prinses". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ex positie van Adriaan Engelman, monoty pes, beeldende objecten, geopend van 9- 12.30 uur en 13.30-18.00 uur. ZATERDAG 17 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Mijn naam is Decos"; 23.30 u.: „De vrouw in het zand". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Mijn Prinses". Galerie Boumans, Breestraat 122, Ex positie van Adriaan Engelman, monoty pes en beeldende objecten van 9-12.30 uur en 13.30-18 uur. VRIJDAG 16 FEBRUARI Slot Assumburg, Tolweg 13-17, Expo sitie „Heelden van Staal" ZATERDAG 17 FEBRUARI Slot Assumburg, Tolweg 13-17, Expo sitie „Beelden van Staal" Marquette Theater, 20 u.: „De man die een ander was". volgd in de kwestie van de Westbrabantse pijpleidingfraude. Beiden zijn niet straf baar. Vorig jaar werden in de pijpleiding voor het vervoer van Nafta vanuit het Botlek- gebied naar de Staatsmijnen in Limburg, niet minder dan 17 gebreken ontdekt in 30 km. leiding in de Westbrabantse grond. Met meetapparaten was geknoeid om deze gebreken te verdoezelen. Tegen de dagvaardingen hebben de ad vocaten van beide verdachten bezwaar schriften ingebracht. In verband daarmee heeft de officier van Justitie de beslis sing of er een strafvervolging of een openbare zitting van de strafkamer van de rechtbank moest plaatsvinden overge laten aan de raadkamer van de rechtbank. De raadkamer behandelde de zaak waar van zeer weinig feiten openbaar zijn ge worden vorige week donderdag. ADVERTENTIE Het K.N.M.I. deelt mee: Tussen een depressie bij Spitsbergen en een hogedrukgebied, boven Groenland en IJsland is onstabiele lucht uit de pool streken tot ons land doorgedrongen. Het front strekte zich vanmorgen van België via Duitsland tot Polen uit en ver oorzaakte plaatselijk sneeuw. In het komende etmaal blijven zwakke tot mati ge noordwestelijke tot noordelijke winden koude lucht, waarin sneeuwbuien voor komen, naar ons land transporteren. Daarbij zal het in het binnenland op de meeste plaatsen licht vriezen. Zater dag zullen de middagtemperaturen tot boven het vriespunt stijgen. WEERRAPPORTEN Maximum- an minimum 00 C %4 9 h temperaturen "O 2 J o- SS Q IR binnen- en buitenland g BS S3 Den Helder zw. bew. nnw 3 1 0 Ypenburg zw. bew. n 3 l 0 Vlissingen licht bew. n 3 l 0 Eelde sneeuwb. wnw 3 0 1 De Bilt zw bew. w.st. 4 -2 0 Twente half bew. w.st. 3 -2 0 Eindhoven onbew. nw 3 -2 0 Z.-Limburg zw bew. n 2 -0 1 Helsinki onbew. w.st. -2 4 7 Stockholm onbew. w.st. -2 -19 0 Oslo geh. bew. nno -3 -16 0 Kopenhagen sneeuwb. wzw 1 -8 1 Aberdeen zw. bew. w 6 -2 0 Londen zw. bew. n 4 -0 0 Amsterdam zw. bew. now 3 -0 0 Brussel zw. bew. no 3 1 0.5 Luxemburg zw. bew. nnw 7 -2 0 Parijs half bew. n 7 -0 0 Bordeaux geh bew. nno 13 7 14 Grenoble regen ono 12 6 5 Nice zw. bew. nnw 15 8 11 Berlijn zw bew. nw 2 -1 1 Frankfort zw bew. w 7 1 4.2 München geh bew nnw 11 2 8 Zürich geh bew. nno 8 4 0 Genève mist w.st. 7 3 0 Locamo licht bew. w.st. 10 0 Wenen geh bew. w.st. 4 1 0 Innsbruck regen O 6 Belgrado zw bew. w.st. 13 6 4 Athene geh bew. w.st. 16 1 Rome zw bew. w st. 14 9 8 Barcelona onbew. nnw 18 6 0 Madrid geh. bew. w.st. 1 4 3 Mallorca onbew w.st. 17 4 0 Lissabon zw bew. wnw 15 11 2 ZATERDAG 17 FEBRUARI Zon op 7.53 uur; onder 17.56 uur. Maan op 22.21 uur; onder 9.i3 uur. MAANSTANDEN Volle maan I .aatste kwartier Nieuwe maan 14 tebruarl (.43 uur 21 fenruari 4.28 uur 28 februari 7.56 uur HOOG I.AAG WATER IN IJMUIDEN VRIJDAG 16 FEBRUARI Hoog water 5.12 uur en 17.23 uur Laag water 1.01 uur en 13.21 uur ZATERDAG 17 FEBRUARI Hoog water 5.48 uur en 18.01 uur. Laag water 1.37 uur en 13.59 uur. Het noog en laag walei te Zandvourl is 10 tot 15 min. vroeger dan te Umulden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2