Israels chef-staf Barlev: Nog drastischer middelen Bij hevige gevechten tussen Jordanië en Israel 18 doden DICK BARTELS Rassenrel in Durham Beroep van 22 Russische schrijvers KNIPSELKRANT KjiHTBa dagelijks 'n goede portie vlees Geen resultaat verwacht van Frans-Duits gesprek Klacht van beide landen bij VN BONTMANTELS Britse onderzeeër schoot met succes Polarisraket af 1 Minister Brandt zal plan voor associatie maken Irak krijgt Franse pantserwagens Leon Degrelle bij verkiezingen in België kandidaat BONTHOEDEN STOLA's CRAVATTES telegrammen Les BONTMODEHUIS SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN NU TIJD voor REPARATIE en MODERNISEREN Politieke faculteit in Madrid opnieuw gesloten Sneeuwstorm in Japan eist 13 levens Cynici Goede kant Gewoon Hoofdverliezer Alles of niets Britse conservatieven weer favoriet VRIJDAG 16 FEBRUARI 1968 De merkwaardige manier waarop de verbroedering tussen de topmannen der drie confessionele partijen KVP, ARP en CHU aan de buitenwereld is gepresen teerd, wekt het vermoeden dat ze een troef hebben willen uitspelen om een slag binnen te halen. Een enigszins manke ver gelijking, aangezien men in het spel meestal niet met drie spelers tegelijk één troef op tafel brengt maar overigens wellicht toch een bruikbaar beeld, omdat ook in het kaartspel de situatie kan ont staan dat een combinatie-taktiek tegen over gevaarlijke tegenstanders onvermij deiijk wordt- De gevaarlijke tegenstanders van de confessionele partijen bevinden zich ook in de huidige parlementaire situatie in de oppositie: de PvdA en D'66. De „radicale' beroering in de KVP en de politiek-refor matorische zuigkracht van de Democraten '66 oefenen een sterke druk op de confes sionele kiezers uit, vooral omdat dezen de verdeeldheid der christelijke partijen beu zijn en de dogmatische verschillen niet meer als argument voor een politieke iso latie erkennen. Zonder over te gaan tot samensmelting der confessionele partijen tot één grote, trachten de topmannen nu kennelijk de indruk te vestigen dat er toch één christelijk front bestaat, dat door dik en dun één lijn trekt. Samen in de regering of samen in de oppositie dat betekent bij de huidige stemmenverhou ding, gevoegd bij de onmogelijkheid van een VVD-PvdA-samenwerking, een gren del op de poort van de ehristelijk-poli- tieke burcht, waarin zich het tabernakel van de regeringsverantwoordelijkheid be vindt. Feitelijk is dit evenzeer een stembus- accoord als ieder ander, behalve dan dat niet de partnerkeuze maar de regerings deelneming tevoren is vastgelegd. Wie nog mee wil doen is welkom, maar dan op voorwaarde van een programma dat door de drie confessionelen zal worden gedicteerd. Dat de VVD eigenlijk de enige partij is die zo'n programma om der lie ven vrede wille zal kunnen slikken, kan eveneens worden aangenomen. De radicalen in de KVP zijn stomver baasd en zeer achterdochtig. Geen won der.. De heer Biesheuvel heeft wel na mens de drie dikke vrinden op allerlei „progressieve plannen" gezinspeeld, maar dat woord progressief is langzamerhand een zoethoudertje geworden. Zowel de katholieke als de AR-radicalen verstaan onder progressief iets anders dan politiek modernisme. Zij bedoelen er democrati sering mee, en dat brengt hen juis+ zo dicht bij D'66 en de PvdA. Democratise ring van het politieke en maatschappe lijke leven is, hoe men het ook draait of keert, een eis van een grote groep zwe vende kiezers geworden. En het „christe lijke front", dat misschien één grote par tij wil worden, maakt nu juist de indruk dat het dié eis niet zo belangrijk vindt en dat de kiezers maar liever geïmponeerd moeten worden door het monsterverbond op zich. Wat dat monsterverbond nog zal kunnen uitdokteren op het stuk van de mocratisering moet men dan maar af wachten. Dat komt wel nadat de coalitie van de drie met „wie-weet-wie" tot stand is gekomen. Als de KVP-radicalen ooit reden heb ben gehad om in het geweer te springen, dan is het nu wel. Het gaat nu in werke lijkheid om de kiezer van straks om de vraag of de christelijke fagade van drie-eenheid hem vertrouwen geeft 'in datgene wat er achter zal blijken te zit ten, of hem nóg afkeriger maakt van alle onwerkzaam gebleken directieven waar mee aan confessionele zijde de laatste jaren anachronistische politiek bedreven is. Het is trouwens ook de vraag of de vooruitstrevende elementen in de ARP en de CHU in deze ontwikkeling de ver vulling van hun wensen zien, ook al noemen zij zich niet demonstratief „radi caal" ADVERTENTIE TEL AVIV (Reuter en AFP). Na een dag van hevige strijd aan de Jordaan, waarbij Israel zijn lucht macht inschakelde en Jordanië over ging tot een beschieting van Jericho, is omstreeks half elf gisteravond het vuren gestaakt. Jordanië heeft bekendgemaakt dat aan zijn kant der tien burgers en vijf militairen het leven hebben verloren, terwijl IJl bur gers en 27 militairen gewond raakten. Aan Israëlische zijde zouden vier mili tairen en een burger gewond zijn. Israel heeft de Jordaanse bewering tegengespro ken, dat zes vliegtuigen waren neerge haald. Alle toestellen zijn behouden terug gekeerd, zo wordt in Tel Aviv gezegd. De chef-staf van het Israëlische leger generaal majoor Chaim Barlev heeft Jordanië gewaarschuwd dat als de ge vechten van gisteren de rust niet zullen hebben hersteld „Israël in het gebied van de Jordaan nóg drastischer middelen be zit om de situatie aan te pakken". Israel en Jordanië dienden beide een klacht in bij de Veiligheidsraad, maar vroegen niet om een bijeenkomst. Beide partijen, beschuldigden elkaar ervan te zijn begonnen. Een brief van Israel waar in Jordanië van een „vooropgezette agres siecampagne" werd beschuldigd, werd ge volgd door 'n Jordaanse brief waarin de Is raëlische beschuldigingen „volslagen vals" werden genoemd en werd gezegd dat Israel de voorbereidingen wilde verdoezelen „voor een weloverwogen en goed voorbereide, niets ontziende aanval op burgers en vluchtelingenkampen". De Israëlische minister van Defensie, generaal Mosje Dayan, heeft een ïeis naar de V.S., die vandaag zou aanvangen, uitgesteld met het oog op de gespannen toestand. Na zijn terugkeer van een in spectietocht door het dal van Beisan, waar de gevechten het hevigst zijn ge weest, verklaarde Dayan te hopen dat de wijze waarop Israel had teruggeslagen een les zou zijn voor de Jordaniërs en dat deze zich in het vervolg wel tweemaal zouden bedenken voordat ze weer het be stand zouden schenden Naar zijn zeggen had een botsing tus sen terroristen van de „El Fatah -orga nisatie en een Israëlische patrouille de aanleiding van de strijd gevormd. De Is raëliërs hadden drie Arabieren gedood. Om de aftocht van de andere Arabieren te dekken hadden de Jordaniërs het vuur over de Jordaan geopend. De strijd speelde zich over een breed front langs de Jordaan af, waarbij artil lerie en automatische wapens werden gebruikt. Volgens Jordanië heeft Israel ook tanks in de strijd geworpen. Israë lische vliegtuigen gingen in de namiddag Jordaanse stellingen bombarderen en bleven daarmee ook na het invallen van de duisternis doorgaan. Later op de avond ging Israel akkoord met een staakt het- vuren, dat volgens^een Israëlische woord voerder door Jordanië was voorgesteld (erkend garantie-certificaat) Ruime parkeergelegenheid WAGENWEG 126 rood - HAARLEM TELEFOON 14360 (gesloten huis op 1e etage) West-Duitslands minister van Bui tenlandse Zaken, Brandt, hier ge fotografeerd met zijn Franse collega Couve de Murville, maakte gisteren aan het banket in Parijs een kort praatje met president De Gaulle. KAAP KENNEDY (Reuter) Van de Britse kernonderzeeër „Resolution" is donderdag met succes voor de eerste maal een Polarisraket afgeschoten terwijl het schip zich onder water bevond. De proef werd genomen in de buurt van de kust van Florida. Meegedeeld werd dat de vlucht vlekke loos verliep. De tweede trap van de raket ontbrandde op tijd. DURHAM (AFP) Een mars die twee honderd negerstudenten hielden in Durham, in de Amerikaanse staat Noord- Carolina, uit protest tegen de geweldda- dige dood van drie jonge negers vorige week in Orangeburg, is uitgelopen op een oproer. Volgens de autoriteiten staken de jonge- lui in een park in het centrum van de stad een boom in brand waarna ze de brandweerlieden die het vuur wilden blussen, aanvielen. Voordat de politie tus senbeide kon komen hadden de studenten zich al in omliggende winkelstraten ver spreid waar ze met stenen etalageruiten ingooiden. Twee politiemannen hebben verwondin gen opgelopen. Er zijn verscheidene ar restaties verricht. MOSKOU. (Reuter) 22 Russische I schrijvers hebben een beroep gedaan op de Russische leiders. Zij wensen een her ziening van het proces van vorige maand in Moskou tegen vier jonge Russische intellectuelen. In hun beroep zeggen de 22 schrijvers, dat het proces „sombere herinneringen" heeft gwekt aan de jaren dertig, het tijd- perk van de stalinistische zuiveringen. MADRID (AFP) Bij de heropening van de faculteit van politieke en economische wetenschappen van de universiteit in Ma drid is het gisteren tot een botsing ge- komen tussen de politie en studenten. De studenten, die het niet eens waren met de aanwezigheid van de politie in het ge bouw van de faculteit, trachtten de poli tiemannen hieruit te verjagen. Er ontstond een vechtpartij. Tenslotte werd de faculteit, die al twee maanden] gesloten is geweest, opnieuw gesloten. TOKIO (Reuter) Na een hevige I sneeuwstorm in Japan zijn lawines ont staan die van dertien mensen het leven hebben geëist. Negen mensen worden ver mist. Het spoor- en luchtverkeer bij To kio werd door de sneeuwstorm ontwricht. De storm deed zes vissersboten bij de kust vergaan. Vier vissers worden ver-1 mist. Vietnam blijft de kranten be heersen. Het toonaangevende Fran se blad LE MONDE zegt dat ach ter de fagade van eenheid, die de Amerikaanse leiders in stand trachten te houden, scheuren zicht baar worden. Het blad vraagt zich af of er geen vertrouwenscrisis op doemt tussen president Johnson en enkele van zijn generaals. „Begint mr. Johnson plotseling te ontdekken dat mensen hem hebben misleid over de werkelijke situatie door te bevestigen wat hij zo graag wilde horen? En als dat zo is, hoe wil hij dit dilemma dan oplossen? Door nog iets dieper te zinken, om maar niet de eerste president van de Ver enigde Staten te worden die een oor log heeft verloren?" Het blad zegt dat de Verenigde Sta ten zich juist als na het Varkensbaai incident geconfronteerd zien met een realiteit, die zij liever hadden ver onachtzaamd. De Russische PRAVDA zegt dat de Amerikanen geen kans hebben een militaire beslissing te forceren. Hl mts** «O» «HMMOmni M. SlM"»"»* IIOHCK BE,%ET HHTATEM» «Fiww» ma MMam» lui OMfmr lil «I. In het moeras van de „vuile" oorlog. Tekening van Koekriniksa in de P/avda. „De weg naar de vrede in Vietnam ligt niet in een escalatie van de oor log, niet in onzinnige bombardemen ten, de vernietiging van scholen, ziekenhuizen, woningen en de uit roeiing van de burgerbevolking. De weg naar vrede in Vietnam vereist een onmiddellijke beëindiging van de Amerikaanse agressie, en de erken ning dat het Vietnamese volk zijn eigen zaken mag regelen". De CHICAGO SUN-TIMES schrijft: „De regering in Saigon vertegen woordigt het volk niet. Zij is gefor ceerd door cynici, die maar weinig gelegenheid hebben gelaten te ver onderstellen dat zij zich er zorgen over maakten dat hun natie zou werken aan een beëindiging van de oorlog". TEMOIGNAGE CHRÉTIEN zegt dat het bevrijdingsfront heeft bewezen representatief te zijn. „Het Zuidvietnamese gouvernement heeft bewezen, dat het niet bestaat, de Amerikanen verschijnen nu als de enige tegenstrevers van de volkswil. Zij hebben nu definitief het koloniale uniform aangetrokken. De christenen kunnen zich er niet langer toe bepalen om vrede te vra gen. Zij moeten kiezen tussen het volk dat voor zijn vrijheid vecht en het expeditionaire korps, dat zijn orde en zij n vrede wil brengen. De christenen moeten staan aan de kant van de armen, aan de kant van een verbrijzeld volk. da1 zich zonder ophouden weer opricht. Zij moeten de zin begrijpen van de slag, die het be vrijdingsfront levert, zelfs als dit voor het grootste deel uit communisten be staat. Want daar bevinden zich zij. die hongeren en dorsten naar gerechtig heid, zij, die hun land en hun broeders verdedigen, zij, die hopen op een waar diger leven. Daar zijn de armen en de hoop". Het Zweedse blad INFORMATION zegt dat de Vietcong-granaten tegen de Amerikaanse ambassade de illusie hebben vernietigd die verschillende Amerikaanse regeringen in stand neb ben willen houden. „De recente gevechten hebben dui delijker dan ooit aangetoond dat de strijd tegen de indringers de strijd voor de vrijheid is". DIE ZEIT citeert vice-president Ky over de moord op een gevangene door politiechef Loan: „Bij zulke gevechten, en wanneer mannen sterven, zijn zulke hande- lingen normaal". En hetzelfde blad citeert de CDU raadsheer Heinrich Verdong uit Es sen: „Ordening regeert de wereld en de knuppel regeert de mensen". Om naar Vietnam terug te keren, de Hongaarse MAGYAR NE1VIZET constateert dat de regering-Johnson in een kruisvuur van critiek is beland. „In het jaar van presidentsverkie zingen kunnen de geheimzinnigdoene rij en het zwijgen de populariteits punten van de tegenwoordige presi dent niet omhoogstuwen. Het is best mogelijk dat de hoofdverliezer in de tweekamp Rusk-Fulbright president Johnson zal zijn". ADVERTENTIE Want vlees is rijk aan waardevolle eiwitten. Bovendien,vlees is goed voor de hjn.Vandaarvlees uw hoofdschotel,elke dagl (Van onze correspondent) PARIJS. Terwijl president De Gaulle gisteren in Parijs zich op de eerste ontmoeting met kanselier Kie- singer voorbereidde, stond premier Pompidou, omstuwd door verschil lende leden van zijn regering, op het Parijse vliegveld een Westduitse dele gatie van maar liefst zestig leden, onder wie acht ministers en zes staatssecretarissen, op te wachten. Het Westduitse ministeriële expeditie korps zal tot vanavond gast zijn van de Franse regering, maar in de ogen van alle diplomatieke waarnemers werd gis teren al voorspeld dat de tastbare resul taten van het overleg vermoedelijk wel omgekeerd evenredig zullen blijken met de kwantitatieve indrukwekkendheid van deze volksverhuizing op het hoogste ni veau. Gisteren heeft president De Gaulle zich al tweemaal met kanselier Kiesinger on derhouden en vandaag zal hij hem nog maals ontmoeten. Onderwijl hielden de Franse en Westduitse ministers van Bui tenlandse Zaken, van Financiën, van In dustrie en van Wetenschappelijk Onder zoek met hun technische staven hun on derlinge apartjes om de wegen van een nog intiemere samenwerking tussen bei de landen te verkennen en zo mogelijk te exploiteren. De vorderingen in al die lagere regio nen worden niettemin bepaald door de toenadering die helemaal boven aan de top zal worden bereikt, en op dat punt blaakt niemand van optimisme. De Westduitsers pogen nu vooral uit te zoeken wat de formule van de tussenop lossing eigenlijk inhoudt, die president De Gaulle gebruikt heeft inzake het pro bleem van Groot-Brittannië's kandida tuur voor de Euromarkt. Maar Zelfs die nadere toelichting van de bedoelingen van president De Gaulle zal het vraagstuk toch nog weinig ver der kunnen helpen, aangezien de Franse PARIJS (Reuter) Frankrijk zal Irak zeventig lichte pantserwagens leveren, zo is gisteren van doorgaans welingelichte zijde in Parijs vernomen. De levering geschiedt krachtens de over eenkomst die tot stand kwam tijdens het bezoek van president Abdoel Rahman Arif aan Parijs. De levering is niet in strijd met Frankrijks embargo op het zen den van wapens naar landen die vochten in de oorlog van juni tussen de Arabische Staten en Israel. Frankrijk is namelijk van mening dat Irak niet aan deze oorlog heeft deelgenomen. De Saoedië-Arabische minister van De fensie, Abdel Aziz, heeft gisteren meege deeld, een contract getekend te hebben met Frankrijk voor de levering van wa pens. minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, gisteren nog eens nadrukke lijk heeft verklaard dat Groot-Brittannië anderzijds nog altijd op- het standpunt van alles of.niets wil blijven staan. Voor het ogenblik lijkt het beslissende uur van de Europese waarheid nog steeds niet geslagen te hebben, omdat de West duitse kanselier zeker niet van plan is een keuze te doen tussen Washington en Parijs waartoe De Gaulle, van zijn kant, hem graag zou willen dwingen. Onder die omstandigheden is het waar schijnlijk dat de Frans-Duitse top zich nogmaals zal beperken tot de registratie van alle belangrijke punten en problemen waarover geen overeenstemming te con stateren viel. Niettemin hebben de Fransen Willy Brandt gisteren officiële toestemming ge geven een plan voor associatie tussen Groot-Brittannië en de Zes, waarop hij al enige tijd had gebroed, nader uit te werken en op 29 februari in Brussel aan de volledige club van de EEG Frank rijk dus inbegrepen te presenteren. BRUSSEL (ANP). Bij de volgende verkiezingen in België zal in Brussel een lijst verschijnen met als enige kandidaat Leon Degrelle, de leider van de voor malige nazistische „rex"-partij in België. De secretaris-generaal van de „Mouve ment Social Beige", Debbaudt, heeft dit in een communiqué bekendgemaakt. Degrelle is na de bevrijding in België bij verstek ter dood veroordeeld op be schuldiging van collaboratie. Hij vertoeft sedert de oorlog in Spanje. LONDEN. (Reuter) Uit een gisteren gepubliceerd onderzoek naar de publie ke opinie, blijkt dat de Britse conserva tieve partij 52% percent van de Britten achter zich heefl. De Labourpartij is tot 30 percent gedaald, een dieptepunt waar voor men 31 jaar terug moet gaan in de geschiedenis. Slechts 26 percent van de Britse kiezers meent dat de regerings- politiek op economisch gebied na de de valuatie succes zal hebben. Premier Wilson komt er niet zo goed af. Even 44 percent meent dat hij maar door moet gaan, 45 percent wil dat hij aftreedt. Belediging. Maria Luisa Alvarez de To ledo. hertogin van Medina en Sidonia, zal voor een militair gerechtshof moe ten verschijnen wegens belediging van de Spaanse politie. Herkozen. Dr. Urho Kekkonen is voor zes jaar herkozen als president van Finland. Amerika-reis. De voormalige Westduitse bondskanselied prof. Ludwig Erhard is naar Amerika vertrokken voor een rondreis van een maand Hij gaat naar de Verenigde Staten, Mexico, Guatema la, El Salvador, Venezuela en Colom bia.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3